XƏZƏRİN LƏNKƏRAN FIRTINASI
Sirr deyil ki, futbol üzrə Azərbaycan çempionatında və kubokunda azarkeşlərin marağı daha çox derbi və prinsipial görüşlərə yönəlir. Bu matçlar arasında "böyük oyun" adlandırılan "Xəzər-Lənkəran"- "Neftçi" görüşünə maraq daha çoxdur. Artıq bu iki komandanın qarşılaşmaları, çoxlu qollar ilə yadda qalmasa da, prinsipial xarakter daşımağa başlayıb.
"Neftçi" Azərbaycan futbolunun flaqmanı olmaqla heç vaxt maliyyə cəhətdən problem yaşamayıb. 2004-cü ilə qədər ölkə futbolunda yalnız bu komanda hegemonluq edə bilib. Ağ-qaralar ən yaxşı futbolçulara sahib çıxmaqla daim yüksək yerlər uğrunda mübarizə aparıb. 2004-cü ildə isə iş adamı Mübariz Mənsimov "Xəzər-Lənkəran" adlı komanda yaratdı. İlk illər o qədər uğurlu çıxış etməyən cənub təmsilçisi 2006-cı ildə şok transferlər həyata keçirdi. "Xəzər-Lənkəran" o dövr "Neftçi"ylə çempionluq sevinci yaşayan baş məşqçi Ağasəlim Mircavadovu böyük pullar müqabilində Lənkərana gətirir. Onun ardınca isə ağ-qaraların iki əsas oyunçusu - Emin Quliyevlə Mahmud Qurbanov da "Xəzər-Lənkəran"a transfer olunur. Əsas rəqibinin məşqçi və futbolçularını transfer etmək ölkə futbolunda böyük səs-küyə səbəb olur. Mircavadov 2006-2007 mövsümündə cənub komandasıyla Azərbaycan çempionu olur. Bundan sonra isə bu iki komanda arasında prinsipiallıq yaranır."Xəzər-Lənkəran" rəqibinin maraqlandığı oyunçulara daha çox pul təklif etməklə diqqəti cəlb edib. Bu hal isə ağ-qaraları daha da qıcıqlandırıb.
Azərbaycan çempionatı çərçivəsində iki klub arasında avqustun 25-i keçirilən görüş meydandakı oyunla deyil, tribunadakı iğtişaşlarla yadda qaldı.
Qalmaqalın əsası ötən mövsüm ölkə kubokunun finalında qoyuldu. "Xəzər-Lənkəran"la "Neftçi" arasında görüş 0:0 hesabıyla başa çatdı. Penalti zərbələrində isə "Neftçi" qalib gəldi. Amma 11 metrlik zərbələrdə ağ-qaraların qapıçısı Saşa Stamenkoviç idmançıya yaraşmayan hərəkətlə fanatların qəzəbinə tuş gəldi. Hər zərbədən əvvəl Stamenkoviç topu rəqib futbolçunun üstünə atmaqla ona psixoloji təsir etdi. Bu hal Lənkəran azarkeşlərini bərk qəzəbləndirdi. Final oyunundan sonra klublar arasında əlbəyaxa dava oldu. Nəticədə "Xəzər-Lənkəran"ın futbolçuları Rodomir Todorov və Kamran Abdullazadə döyüldü. Buna görə də "Xəzər-Lənkəran" azarkeşləri "Neftçi"dən intiqam alacağına söz verdi.
Göründüyü kimi, Lənkəranda keçirilən prinsipial dueldə yerli azarkeşlər rəqib komandadan revanş almağa çalışıb. 90 dəqiqə 0:0 hesabıyla başa çatsa da, meydan sahiblərinin qələbəyə daha çox layiq olduğu aşkar göründü. Cənublular çoxlu sayda qol vəziyyəti yaratsalar da, rəqib qapısına yol tapa bilmədi. Meydan sahibləri məğlub olmasalar da, yerli azarkeşlər final fitindən sonra "Neftçi" futbolçularının və azsaylı azarkeşlərin üstünə hücum çəkdi. Hüquq-mühafizə orqanlarının səyi nəticəsində insident yatırıldı. Gözyaşardıcı qazdan istifadə edildi və bir neçə azarkeş həbs edildi. Qalmaqal zamanı 2 polis və 4 fanat yaralandı. "Neftçi" klubu stadionu oyun bitəndən 1 saat sonra tərk edə bildi. Ağ-qaraları Bakıya qədər polis karvanı müşayiət etdi. Bundan sonra hadisəylə bağlı Lənkəran şəhər polis şöbəsində cinayət işi açıldı. Ümumilikdə, qalmaqalda Lənkəran şəhər stadionuna 14 min manat ziyan dəydi.
Unutmayaq ki, cari mövsüm bu komandalar daha 4 dəfə qarşılaşacaq. 3 oyun çempionat matçına təsadüf edəcəksə, "Xəzər-Lənkəran"la "Neftçi"ni Superkubok görüşündə də gərgin mübarizə gözləyir. Üstəlik, klublar hələ Azərbaycan kubokunda da rəqib ola bilər. Buna görə də AFFA və PFL məsələni nəzarətdə saxlamalı, gələcəkdə azarkeşlər arasında problemlərin olmaması üçün indidən müvafiq işlər görməlidir. Lənkəranda azarkeşlər kubokun finalındakı hadisələrə görə intiqam alırdısa, onda "Neftçi" fanatları da noyabrda son insidentin cavabını verməyə çalışa bilər. Əgər müvafiq orqanlar lazımi qərarlar qəbul etməsə, prinsipial duel zamanı yaranan qarışıqlıq daha ciddi fəsadlar verəcək. "Xəzər-Lənkəran" - "Neftçi" görüşlərində azarkeşlər arasında problem yaranmaması üçün aşağıdakı tədbirlərin görülməsi vacibdir.
İlk olaraq hər iki komanda arasında keçiriləcək görüşlərdə qonaqların azarkeşlərinin iştirakına qadağa qoymaq. Çünki meydan sahiblərinin fanatı rəqib azarkeşlərini görəndə insidentin qığılcımı yaranır. Bu qərar artıq AFFA Nizam-İntizam Komitəsi tərəfindən təsdiqlənib.
Klub rəhbərlərinin görüşünü keçirmək vacibdir. Onlardan bir-birlərinə qarşı qalmaqal yarada biləcək açıqlamaların verilməməsi tələb olunmalıdır. Azarkeşlər mətbuatdan hadisələrin inkişafını izləyir. Ona görə istənilən açıqlama sonradan stadionda böyük qalmaqala səbəb ola bilər.
Analoji hadisələr təkrarlanacağı təqdirdə, meydan sahibinin stadionunun bir neçə oyunluq cəzalandırmaq vacibdir. Görüş neytral meydanda keçirilsə, yerli komandanın azarkeşləri səhvlərini başa düşə bilər.
Azarkeşlərlə mütəmadi olaraq görüşlər keçirmək. Fanat qruplarının rəhbərlərinə prinsipial oyunlarda qalmaqaldan uzaq olmaqla bağlı tövsiyələr vermək. Lazım gələrsə, oyunları izləmək üçün yalnız azarkeşlərin bir hissəsini stadiona buraxmaq.
Lənkərandakı son hadisələrin günahkarlarını taparaq onları məsuliyyətə cəlb etmək. İntizam qaydalarını pozan azarkeşlərin futbol matçlarını bir neçə ay stadiondan izləməsinə qadağa qoymaq.
AFFA və PFL azarkeşlərin növbəti oyunlarda toqquşmasının qarşısını mütləq almalıdır. Belə hallar futbolun inkişafına zərbə vurmaqla yanaşı, digər fanatların stadiona gəlməsinə problem yaradır. "Xəzər-Lənkəran"la "Neftçi" arasında növbəti görüş noyabrda olacaq. Deməli, müvafiq orqanların 2 ay vaxtı var.

On riots involving fans of the "southerners" and the "oilmen"
In the Football Championship of any country there are particularly important games called a derby. There are such games in the championship and national cup of Azerbaijan as well. And of course, Xazar-Lankaran - Neftci matches, referred to as the "Great Game", especially stand out here. Matches of these teams are always important, though they do not boast a big number of goals.
Neftci, being the flagship of Azerbaijani football, never had financial problems. Until 2004, this team was always in the lead in national football. With the ability to hire the best players, "the black and white" always fought only for higher places.
In 2004, businessman Mubariz Mansimov created Xazar-Lankaran. Although in the early years, the team did not show expressive and effective play, the high-profile transfers of 2006 changed the situation. And first of all, the "southerners" hired Neftci coach Agasalim Mircavadov who had led "the black and white" to the champion's title. Also, the main players of Neftci, Emin Quliyev and Mahmud Qurbanov, moved to Lankaran. These transfers caused a lot of commotion in local football. In the 20067 season, Mircavadov led Xazar -Lankaran (XL) to the champion's title.
XL also lured other players who fell into Neftci's sphere of interest. All this fomented tensions between the clubs, and every game began to have an important nature.
The latest game between the two clubs in the championship of Azerbaijan, which took place on 25 August, was remembered not by the play on the field, but by the unrest in the stands.
In principle, such a development was predictable - after the Azerbaijan Cup finals last season, XL fans promised a "hot" welcome in Lankaran. The match in the Cup finals ended in a goalless draw, and the winner was revealed in a penalty shoot-out, in which, by the way, Neftci players were more accurate. At this stage, the "black and white" goalkeeper Sasa Stamenkovic, who threw the ball and put pressure on XL players approaching the 11-metre mark, was remembered for his unethical actions. His actions strongly angered XL fans. Immediately after the game there was a fight between players of the two teams on the field, in which the "southerners" Rodomir Todorov and Kamran Abdullazada were beaten up. And XL fans promised revenge for such a welcome.
The match in Lankaran also ended in a goalless draw, though the home team tried very hard to win. Immediately after the final whistle, Neftci players and their few fans were attacked by XL fans. The law enforcement authorities had to use tear gas to quell the clashes. As a result, two police officers and four fans were injured and several people were arrested. Neftci was able to leave the stadium only an hour after the end of the match, and the club bus to Baku was accompanied by the police. As a result, the stadium in Lankaran sustained damage worth 14,000 manats, and a criminal case was launched into the clashes.
But this is only the first match of the clubs in the season. They will have four more matches, three of which are in the national championship and one - for the National Super Cup. Plus Neftci and XL may meet in the National Cup.
Therefore, the Association of Football Federations of Azerbaijan (AFFA) and the Professional Football League (PFL) shall take the necessary measures to prevent such violence. After all, it is likely that Neftci fans might try to take vengeance on the "southerners" for such a welcome.
In this connection, the following measures can be taken.
First of all, it is necessary to ban the fans of the "guest team" from coming to the stadium, as this will inevitably lead to incidents. By the way, this decision has already been approved by the Disciplinary Committee of AFFA.
Also before the match, it is necessary to hold a meeting of leaders of the two clubs and demand that they avoid harsh statements against each other. Fans keep track of news from the press, and sharp verbal attacks can lead to clashes.
If such events repeat themselves, it is important to punish the hosts. If the clubs meet on a neutral field, it can bring fans to reason.
Clubs should periodically meet with fans and fans groups to explain the inadmissibility of violence. In this regard, one can let only some of the fans into the stadium.
It is necessary to identify those responsible for the clashes in Lankaran and bring them to justice. Fans that violate the disciplinary rules should be barred from attending football matches.
The next match between Neftci and Xazar-Lankaran will be held in November. So, AFFA, the PFL and the leadership of the clubs have slightly more than two months to prevent such violence.