XƏZƏRİN LƏNKƏRAN FIRTINASI
Sirr deyil ki, futbol üzrə Azərbaycan çempionatında və kubokunda azarkeşlərin marağı daha çox derbi və prinsipial görüşlərə yönəlir. Bu matçlar arasında "böyük oyun" adlandırılan "Xəzər-Lənkəran"- "Neftçi" görüşünə maraq daha çoxdur. Artıq bu iki komandanın qarşılaşmaları, çoxlu qollar ilə yadda qalmasa da, prinsipial xarakter daşımağa başlayıb.
"Neftçi" Azərbaycan futbolunun flaqmanı olmaqla heç vaxt maliyyə cəhətdən problem yaşamayıb. 2004-cü ilə qədər ölkə futbolunda yalnız bu komanda hegemonluq edə bilib. Ağ-qaralar ən yaxşı futbolçulara sahib çıxmaqla daim yüksək yerlər uğrunda mübarizə aparıb. 2004-cü ildə isə iş adamı Mübariz Mənsimov "Xəzər-Lənkəran" adlı komanda yaratdı. İlk illər o qədər uğurlu çıxış etməyən cənub təmsilçisi 2006-cı ildə şok transferlər həyata keçirdi. "Xəzər-Lənkəran" o dövr "Neftçi"ylə çempionluq sevinci yaşayan baş məşqçi Ağasəlim Mircavadovu böyük pullar müqabilində Lənkərana gətirir. Onun ardınca isə ağ-qaraların iki əsas oyunçusu - Emin Quliyevlə Mahmud Qurbanov da "Xəzər-Lənkəran"a transfer olunur. Əsas rəqibinin məşqçi və futbolçularını transfer etmək ölkə futbolunda böyük səs-küyə səbəb olur. Mircavadov 2006-2007 mövsümündə cənub komandasıyla Azərbaycan çempionu olur. Bundan sonra isə bu iki komanda arasında prinsipiallıq yaranır."Xəzər-Lənkəran" rəqibinin maraqlandığı oyunçulara daha çox pul təklif etməklə diqqəti cəlb edib. Bu hal isə ağ-qaraları daha da qıcıqlandırıb.
Azərbaycan çempionatı çərçivəsində iki klub arasında avqustun 25-i keçirilən görüş meydandakı oyunla deyil, tribunadakı iğtişaşlarla yadda qaldı.
Qalmaqalın əsası ötən mövsüm ölkə kubokunun finalında qoyuldu. "Xəzər-Lənkəran"la "Neftçi" arasında görüş 0:0 hesabıyla başa çatdı. Penalti zərbələrində isə "Neftçi" qalib gəldi. Amma 11 metrlik zərbələrdə ağ-qaraların qapıçısı Saşa Stamenkoviç idmançıya yaraşmayan hərəkətlə fanatların qəzəbinə tuş gəldi. Hər zərbədən əvvəl Stamenkoviç topu rəqib futbolçunun üstünə atmaqla ona psixoloji təsir etdi. Bu hal Lənkəran azarkeşlərini bərk qəzəbləndirdi. Final oyunundan sonra klublar arasında əlbəyaxa dava oldu. Nəticədə "Xəzər-Lənkəran"ın futbolçuları Rodomir Todorov və Kamran Abdullazadə döyüldü. Buna görə də "Xəzər-Lənkəran" azarkeşləri "Neftçi"dən intiqam alacağına söz verdi.
Göründüyü kimi, Lənkəranda keçirilən prinsipial dueldə yerli azarkeşlər rəqib komandadan revanş almağa çalışıb. 90 dəqiqə 0:0 hesabıyla başa çatsa da, meydan sahiblərinin qələbəyə daha çox layiq olduğu aşkar göründü. Cənublular çoxlu sayda qol vəziyyəti yaratsalar da, rəqib qapısına yol tapa bilmədi. Meydan sahibləri məğlub olmasalar da, yerli azarkeşlər final fitindən sonra "Neftçi" futbolçularının və azsaylı azarkeşlərin üstünə hücum çəkdi. Hüquq-mühafizə orqanlarının səyi nəticəsində insident yatırıldı. Gözyaşardıcı qazdan istifadə edildi və bir neçə azarkeş həbs edildi. Qalmaqal zamanı 2 polis və 4 fanat yaralandı. "Neftçi" klubu stadionu oyun bitəndən 1 saat sonra tərk edə bildi. Ağ-qaraları Bakıya qədər polis karvanı müşayiət etdi. Bundan sonra hadisəylə bağlı Lənkəran şəhər polis şöbəsində cinayət işi açıldı. Ümumilikdə, qalmaqalda Lənkəran şəhər stadionuna 14 min manat ziyan dəydi.
Unutmayaq ki, cari mövsüm bu komandalar daha 4 dəfə qarşılaşacaq. 3 oyun çempionat matçına təsadüf edəcəksə, "Xəzər-Lənkəran"la "Neftçi"ni Superkubok görüşündə də gərgin mübarizə gözləyir. Üstəlik, klublar hələ Azərbaycan kubokunda da rəqib ola bilər. Buna görə də AFFA və PFL məsələni nəzarətdə saxlamalı, gələcəkdə azarkeşlər arasında problemlərin olmaması üçün indidən müvafiq işlər görməlidir. Lənkəranda azarkeşlər kubokun finalındakı hadisələrə görə intiqam alırdısa, onda "Neftçi" fanatları da noyabrda son insidentin cavabını verməyə çalışa bilər. Əgər müvafiq orqanlar lazımi qərarlar qəbul etməsə, prinsipial duel zamanı yaranan qarışıqlıq daha ciddi fəsadlar verəcək. "Xəzər-Lənkəran" - "Neftçi" görüşlərində azarkeşlər arasında problem yaranmaması üçün aşağıdakı tədbirlərin görülməsi vacibdir.
İlk olaraq hər iki komanda arasında keçiriləcək görüşlərdə qonaqların azarkeşlərinin iştirakına qadağa qoymaq. Çünki meydan sahiblərinin fanatı rəqib azarkeşlərini görəndə insidentin qığılcımı yaranır. Bu qərar artıq AFFA Nizam-İntizam Komitəsi tərəfindən təsdiqlənib.
Klub rəhbərlərinin görüşünü keçirmək vacibdir. Onlardan bir-birlərinə qarşı qalmaqal yarada biləcək açıqlamaların verilməməsi tələb olunmalıdır. Azarkeşlər mətbuatdan hadisələrin inkişafını izləyir. Ona görə istənilən açıqlama sonradan stadionda böyük qalmaqala səbəb ola bilər.
Analoji hadisələr təkrarlanacağı təqdirdə, meydan sahibinin stadionunun bir neçə oyunluq cəzalandırmaq vacibdir. Görüş neytral meydanda keçirilsə, yerli komandanın azarkeşləri səhvlərini başa düşə bilər.
Azarkeşlərlə mütəmadi olaraq görüşlər keçirmək. Fanat qruplarının rəhbərlərinə prinsipial oyunlarda qalmaqaldan uzaq olmaqla bağlı tövsiyələr vermək. Lazım gələrsə, oyunları izləmək üçün yalnız azarkeşlərin bir hissəsini stadiona buraxmaq.
Lənkərandakı son hadisələrin günahkarlarını taparaq onları məsuliyyətə cəlb etmək. İntizam qaydalarını pozan azarkeşlərin futbol matçlarını bir neçə ay stadiondan izləməsinə qadağa qoymaq.
AFFA və PFL azarkeşlərin növbəti oyunlarda toqquşmasının qarşısını mütləq almalıdır. Belə hallar futbolun inkişafına zərbə vurmaqla yanaşı, digər fanatların stadiona gəlməsinə problem yaradır. "Xəzər-Lənkəran"la "Neftçi" arasında növbəti görüş noyabrda olacaq. Deməli, müvafiq orqanların 2 ay vaxtı var.

На чемпионате по футболу любой страны есть особо принципиальные игры, именуемые дерби. Есть такие игры также на чемпионате и Кубке Азербайджана. Особо выделяются здесь, конечно же, матчи "Хазар-Лянкярана" ("ХЛ") - "Нефтчи", именуемые "большой игрой". Встречи этих команд всегда носят принципиальный характер, хоть и не отличаются количеством забитых мячей.
"Нефтчи", будучи флагманом азербайджанского футбола, никогда не испытывал финансовых проблем. До 2004 года эта команда безальтернативно лидировала в национальном футболе. Имея возможность привлечь в свой состав лучших футболистов, "черно-белые" всегда вели борьбу только за высокие места.
В 2004 году бизнесмен Мубариз Мансимов создал команду "Хазар-Лянкяран". Хотя в первые годы команда и не показывала выразительной и результативной игры, громкие трансферы 2006 года изменили ситуацию. В первую очередь "южане" привлекли тренера "Нефтчи" Агасалима Мирджавадова, приведшего "черно-белых" к чемпионству. Также в Лянкяран перебрались основные игроки "Нефтчи" Эмин Гулиев и Махмуд Гурбанов. Эти трансферы стали причиной большого переполоха в местном футболе. Мирджавадов в сезоне 2006/07 года привел "Хазар-Лянкяран" к чемпионству.
"ХЛ" и в дальнейшем переманивал за хорошие деньги игроков, которые попадали в сферу интересов "Нефтчи". Все это накалило отношения между клубами, и каждая встреча стала носить принципиальный характер.
Последняя же игра команд в рамках чемпионата Азербайджана, прошедшая 25 августа, запомнилась не игрой на поле, а беспорядками на трибунах.
В принципе такое развитие событий было прогнозируемым - после финала Кубка Азербайджана прошлого сезона болельщики "ХЛ" обещали "горячую" встречу в Лянкяране. Игра в финале кубка завершилась нулевой ничьей, и победитель был выявлен по послематчевым пенальти, которые, кстати, точнее пробили футболисты "Нефтчи". В этой стадии своими неэтичными поступками запомнился вратарь "черно-белых" Саша Стаменкович, который бросал мяч и оказывал давление на футболистов "ХЛ", выходящих к 11-метровой отметке. Его действия сильно разозлили болельщиков "ХЛ". Сразу после игры на поле возникла драка между футболистами двух команд, в которой "южане" Родомир Тодоров и Камран Абдуллазаде были побиты. И за такой прием болельщики "ХЛ" обещали отомстить.
Нынешняя встреча в Лянкяране также завершилась нулевой ничьей, хотя хозяева поля очень старались выиграть. Сразу же после финального свистка арбитра игроки "Нефтчи" и их немногочисленные болельщики были атакованы фанатами "ХЛ". Правоохранительным органам пришлось применить слезоточивый газ для усмирения беспорядков. В итоге ранения получили двое полицейских и 4 болельщика, несколько человек были арестованы. Команда "Нефтчи" смогла покинуть стадион лишь через час после окончания встречи, и клубный автобус до Баку сопровождали полицейские. В результате стадиону в Лянкяране нанесен ущерб в 14 тыс. манатов, по факту беспорядков возбуждено уголовное дело.
А ведь это только первая встреча клубов в нынешнем сезоне, их ожидают еще четыре матча, три из которых - на чемпионате страны, а один - за Суперкубок страны. Плюс "Нефтчи" и "ХЛ" могут встретиться на Кубке страны.
Поэтому Ассоциация футбольных федераций Азербайджана (АФФА) и Профессиональная футбольная лига (ПФЛ) должны предпринять необходимые меры для предотвращения подобных беспорядков. Ведь вполне вероятно, что болельщики "Нефтчи" могут попытаться отомстить "южанам" за такой прием.
В этой связи, думается, можно принять ряд следующих мер.
В первую очередь запретить болельщикам "гостей" приходить на стадион, так как это неизбежно приводит к инцидентам. Кстати, это решение уже утверждено Дисциплинарным комитетом АФФА.
Также перед встречей необходимо провести встречу руководства двух клубов и потребовать избегать резких заявлений в адрес противоположной стороны. Болельщики отслеживают новости со страниц прессы, и резкие словесные выпады могут стать причиной беспорядков.
При повторении подобных событий важно наказать стадион хозяев поля. Если клубы проведут встречу на нейтральном поле, это поможет образумить болельщиков.
Клубы должны периодически проводить встречи с болельщиками и разъяснять группам фанатов недопустимость беспорядков. В этой связи можно допускать на стадион лишь часть болельщиков.
Нужно обязательно выявить виновных в беспорядках в Лянкяране и привлечь их к ответственности. Болельщикам, нарушающим дисциплинарные нормы, надо запретить посещать футбольные матчи.
Следующая встреча "Нефтчи" и "Хазар-Лянкярана" пройдет в ноябре. Значит, у АФФА, ПФЛ и руководства клубов остается чуть более двух месяцев для предотвращения подобных беспорядков.