"O, TƏRƏDDÜD ETMƏDƏN GETDİ"
"R+" rəssamın oğlu, Azərbaycanın əməkdar incəsənət xadimi, kinorejissor və rəssam Şamil NƏcƏfzadƏ ilə müsahibəni təqdim edir
Azər­bayca­nın xalq rəs­sa­mı, iki də­fə Döv­lət mü­ka­fa­tı la­u­re­a­tı, pro­fes­sor Ka­mil Nəcəf­za­də Azər­bayca­nın ilk pe­şə­kar qu­ru­luş­çu ki­no rəs­sam­la­rın­dan bi­ri olub. O, Mos­k­va­da dünya­nın ən yax­şı ki­no ali mək­təb­lə­rin­dən bi­ri­ni - ÜDKİ-ni (Ümu­mit­ti­faq Döv­lət Ki­ne­ma­to­qra­fiya İn­sti­tu­tu) bi­ti­rib. 40-dan ar­tıq bə­dii fil­min qu­ru­luş­çu-rəs­sa­mı ola­raq, Azər­baycan ki­no­su­nu ya­ra­dan­la­rın sı­ra­sın­da olub. Ey­ni za­man­da o, də­zg­ah rəs­sam­lığı, qra­fi­ka ilə mə­şğ­ul olub, te­atr səh­nə­lə­ri­ni tər­tib edib. Və­tə­nin­də və xa­ricdə təş­­kil olu­nan çox­say­lı şəx­si sə­rg­i­lə­ri ona tor­pağı­na vu­rğ­un olan rəs­sam şöh­rə­ti qa­zan­dı­rıb. Ona gö­rə də Ka­mil Nəcəf­za­də təkcə öz Və­tə­nin­də dey­il, həm də bütün dünya­da məş­hur­dur. Ka­mi­lin əsər­lə­ri ABŞ, Ya­po­niya, Türkiyə, Ru­siya, Al­ma­niya, Fran­sa, Vyet­nam, İng­il­tə­rə və s. öl­kə­lə­rin mu­zey­lə­rin­də və şəx­si kol­lek­siy­a­la­rın­da sax­la­nı­lır. Ar­tıq iki il­dir ki, bi­zim­lə dey­il - o, 29 de­kabr 2011-ci il ta­ri­xin­də dünya­sı­nı dəy­i­şib. Həy­a­tı­nın böyük his­sə­si­ni tə­d­ri­sə həsr edib və gö­zəl pe­da­qoq olub. Bu­na sübut - tə­s­vi­ri incə­sə­nə­tin müx­tə­lif sa­hə­lə­rin­də müvəf­fə­qiyyət­lə ça­lı­şan şa­g­ir­d­lə­ri­dir. Onun necə ata ol­duğu, in­san­lar­da nəyə dəy­ər ver­diyi və han­sı prin­sip­lər­lə ya­şa­dığı ha­q­da "R+"un müxbi­ri Ka­mil Nəcəf­za­də­nin oğlu, Azər­bayca­nın əmək­­dar incə­sə­nət xa­di­mi, ki­no­re­jis­sor və rəs­sam Şa­mil NƏCƏF­ZA­DƏ ilə söh­bət edir.
- Ka­mil Nəcəf­za­də necə bir in­san olub?
- Ata­mı ta­nıy­an hər kəs ona hör­mət edər­di. O, do­stluğa son də­rəcə cid­di ya­na­şar­dı və əsl do­stla­ra dəy­ər ve­rər­di. Be­lə­lə­ri çox dey­il­di. Atam in­san ara­sın­da his­slə­ri­ni büru­zə ver­məy­ən­lər­dən idi. Hər­çənd o, emo­siy­a­la­rı­nı gö­s­tər­mir­di, am­ma ya­xın­la­rı və do­stla­rı onun əsi­rg­ə­mə­diyi böyük se­vg­i­si­ni və qayğı­sı­nı hiss edir­di­lər. Atam nə­və­lə­ri ilə də şi­rin da­nış­maz­dı. On­lar­la böyük ki­mi, ya­şı­dı ki­mi da­nı­şar­dı. O, nə­və­lə­ri­ni se­vir­di, hə­mi­şə iş­lə­rin­dən xə­bər­dar olur­du, la­zım gə­lən­də kö­mək də edir­di. Ata­mın sək­kiz nə­və­si var idi. Hə­lə üç nə­ticə­si də üstə­lik. Ya­dım­da­dır, böyük qı­zım Ay­sel Mə­də­niy­yət və İncə­sənt İn­sti­tu­tu­nun rəs­sam­lıq fakültə­si­nə da­xil ol­maq qə­ra­rı­nı ve­rən­də, atam onun­la mə­şğ­ul ol­ma­ğa baş­la­dı. O, şa­g­ir­d­lə­ri­nə meh­ri­banca­sı­na ya­na­şır­dı, on­la­ra kö­mək edir­di, boya alır­dı. On­lar da ata­mı se­vir­di­lər və hör­mət edir­di­lər. Onun və­fa­tın­dan so­nra, dip­lom işi­nin mü­da­fi­ə­si­nə qə­dər gə­ti­rib çı­xar­dığı tə­lə­bə­lə­ri, öz he­sab­la­rı­na onun xa­ti­rə­si­nə it­haf olun­muş "İz" sə­rg­i­si­ni təş­kil et­mə­lə­ri son də­rəcə tə­sir­li idi... Atam və ana­mı ol­duqca riq­qət­li müna­si­bət bir­ləş­di­rir­di. On­lar ta­ma­mi­lə bir-bir­lə­ri­ni an­layır­dı­lar. Atam ana­mı çox se­vir­di. He­sab edi­rəm ki, o, ana­mı ha­mı­dan çox se­vir­di. Bi­lir­si­niz, özümdə hiss et­mi­şəm ki, bir qə­­dər uy­du­ru­ram... Təm­kin­li­liyi, cid­­di­liyi ilə ya­na­şı, o, çox zi­rək, şən  idi və həy­at­dan zövq ala bi­lir­di. Ən əsa­sı, o, sev­məyi baca­rır­dı...
- Uşaq­lı­q­da si­zə nəyi isə qa­dağan edib?
- Xeyr. Ancaq bir də­fə ÜDKİ-yə da­xil olub, Mos­k­vaya ge­dər­kən, atam mə­nim­lə çox cid­di şə­kil­də al­ko­qol və si­qa­ret ­çək­mə­yin ziy­a­nı ha­q­­­da da­nış­dı. La­kin onun ni­g­a­ran­lığı əbəs idi: hə­mi­şə özümə göz ye­tir­mi­şəm və azad­lığım­dan sui-is­ti­fa­də et­mə­mi­şəm. Axı, Mos­k­vaya nə üçün get­diy­i­mi dərk edir­dim - mən təh­sil al­mağa ge­dir­dim. Atam mə­nə eti­bar edir­di, am­ma ye­nə də vax­tı ikən özünün keç­diyi yol­lar­dan çə­kin­dir­məyi də unut­mur­du. Anam, atam­dan fər­q­li ola­raq hə­lim və yo­lay­o­vuq idi. Bu cür on­lar bir-bir­lə­ri­ni ta­mam­layır­dı­lar. Ümu­miyyət­lə, va­li­deyn sa­rı­dan bəx­tim ya­man gə­ti­rib.
- Si­zi dəcəl­liy­i­ni­zə gö­rə, hət­ta küncə be­lə qoy­mayıb­lar?
- Be­lə bir şey xa­tır­la­mı­ram. Mən, bacım Ay­nur və ki­çik qar­da­şım El­nur ara­sın­da uyğun ola­raq dörd və doq­quz il fərq var. Bacım böyüyən­də onun­la tez-tez da­laş­mağa baş­la­dıq. Ya­şı­na bax­may­a­raq, son də­rəcə tərs xa­siyyə­ti var­dı və mə­ni qıcıq­lan­dır­mağı se­vir­di. Ata­mın qar­şı­sın­da da­la­şır­dıq­sa, onun bi­zə acıq­lan­mağı bəs idi. Dər­hal sa­kit­lə­şir­dik. La­kin xa­tır­la­mı­ram ki, va­li­deyn­lə­ri­miz bi­zə əl qal­dı­ra.
- Bir süfrə ar­xa­sın­da əy­lə­şər­kən, ata və oğul nə ha­q­da da­nı­şar­dı?
- Həy­at­dan, incə­sə­nət­dən, ümu­miyyət­lə, atam çox da­nış­maz­dı... O, hər şey­də prin­sip­li in­san idi. Çə­ki­liş mey­dan­ça­sın­da o, fil­min mühi­ti­ni, şə­ra­i­ti­ni son də­rəcə də­qiq ya­ra­da bi­lir­di. Bir də­fə filmlər­dən bi­ri­nə qu­ru­luş­çu - rəs­sam­lıq edən atam, bə­dii rəh­bə­rin və­zi­fə­lə­ri­ni icra edən təcrübə­li re­jis­sor gəl­məy­ə­nə­dək, gənc, işə can yan­dır­may­an qu­ru­luş­çu re­jis­so­ru çə­ki­liş mey­dan­ça­sı­na bu­rax­mayıb. O, son də­rəcə əda­lət tə­rəf­da­rı idi və həm­kar­la­rın­dan bi­ri­nə qar­şı haq­sız­lıq olur­dur­sa, müdi­riyyət ilə müba­hi­sə edə bi­lir­di. Ata­mın və­fa­tın­dan so­nra in­san­lar da­nı­şır­dı­lar ki, çə­tin və­ziyyət­də atam on­la­ra necə kö­mək edir­di və də­s­tək­ləy­ir­di. Yal­taq­la­rı gözü götürmürdü, be­lə­lə­ri­ni gö­rən­də son də­rəcə sərt re­ak­siya ve­rir­di. O, öz əqi­də­si ilə tam ahə­ng­də ya­şayır­dı. Bu mə­na­da atam ta­ma­mi­lə xoş­bəxt in­san idi. Heç vaxt ya­lan da­nış­mır­dı və ancaq düzgün he­sab et­diy­i­ni dey­ir­di. Hə­lə gənci­kən öz prin­sip­lə­ri­ni qo­ruy­ur­du. ÜDKİ-yə da­xil olan­da müəl­lim­lə­rim - ata­mın ke­ç­miş do­stla­rı və kurs yol­daş­la­rı, onun ha­mı­nı necə "dü­zəlt­di­y­in­­dən" da­nı­şır­dı­lar. Atam elə o vaxt­dan möh­kəm oğlan olub, hər şe­yi və ha­mı­nı nə­za­rət­də sax­layıb. O za­­man­lar pis vax­tlar idi - müha­ri­bə­dən so­nra­kı dö­nəm... Ömrünün axı­rı­na qə­dər də be­lə olub.
- Valideynləriniz necə tanış olub­lar? Yə­qin ki, bu ha­q­da si­zə da­nı­şıb­lar ...
- Anam, qar­da­şı və nə­nəm ilə o vax­tkı 1 May küçə­sin­də ya­şayır­dı­lar. Ba­bam, ana­mın ata­sı tez rəh­mə­tə get­miş­di. Atam isə ya­xın­da, qon­şu­lu­q­da­kı Aşağı Dağlı mə­həl­lə­sin­də ya­şayır­dı. Anam uni­ver­si­tet­də, bio­lo­g­iya fakültə­sin­də təh­sil alır­dı, dər­s­dən qayı­dar­kən, atam onu küçə­də görmüşdü. Ana­mı çox bəy­ən­miş­di. On­la­rın ara­sın­da 8 yaş fərq var idi. Anam çox gö­zəl idi. Atam uzun müddət onun da­lınca gə­zib, na­zı­nı çə­kib. Bir müddət­dən so­nra isə ev­lən­mək tək­lif edib və ai­lə qu­rub­lar. Anam ali təh­sil müəs­si­sə­si­ni müvəf­fə­qiyyət­lə bi­ti­rən­də, mən doğul­mu­şam. O, karye­ra­sın­da çox şeyə na­il ola bi­lər­di, am­ma həy­a­tı­nı bi­zə həsr et­məyi qə­ra­ra al­dı. Bütün ömrüboyu o, ana, da­ha so­nra isə nə­nə "iş­ləy­ib".
- Bacı­nız ABŞ-da ya­şayır. Yə­qin, ata­nız tez-tez ora qo­naq ge­dər­di...
- Doğru­dan da, anam və atam bacı­mın ya­nı­na tez-tez ge­dir­di­lər. Anam or­da çox qa­lır­dı, bacı­ma, uşaq­la­ra kö­mək edir­di. Doğma, heç bir kə­sin ol­ma­dığı, özgə öl­kə­də ba­cı­­ma anam ki­mi heç kim nə kö­mək edə, nə də də­s­tək­ləyə bi­lir­di.
Atam ABŞ-a ilk də­fə 1978-ci il­də, bacım Bir­ləş­miş Ştat­la­ra kö­ç­mə­miş­dən lap əv­vəl get­miş­di. Ora­da da fə­a­liyyə­ti­nə da­vam edir­di, rəsmlər çə­kir­di. İş­lə­mək üçün bütün şə­ra­i­ti var idi. La­kin çox tez­lik­lə atam Ba­kı üçün da­rıx­dı və ge­ri qayıt­dı. O, Azər­bayca­na və Ba­kıya bağlı idi. Ümu­miyyət­lə, səhv et­mi­rəm­sə, atam ABŞ-da şəx­si sə­rg­i­si ke­çi­ri­lən ilk rəs­sam olub. Bu, 1994-cü il­də olub. Ümu­mi­lik­də, sağ i­kən üç şəx­si sə­r- g­i­si,  və­fa­tın­dan so­nra isə - 2012-ci il­də ABŞ-ın Kon­qres bi­na­sı­nın ya­xın­lığın­da­kı Va­şinq­to­nun ən iri qa­le­re­-y­a­la­rı­nın bi­rin­də da­ha bir sə­rg­i­si ke­çi­ri­lib.
- Siz ata­nı­zın izi ilə get­mi­si­niz.  Onun həy­at­da­kı əla­qə­lə­ri və ta­nış­lıq­la­rı si­zə kö­mək et­di­mi?
- Əl­bət­tə ki, incə­sə­nə­tə gəl­mə-y­im büsbütün atam­la bağlı­dır. Elə bir mühit­də böyümüşəm ki, baş­qa yol se­ç­mək çə­tin idi. Uşaq vax­tım­dan atam mə­ni qu­ru­luş­çu rəs­sam­la­rın iş­lə­dik­lə­ri çə­ki­liş mey­dan­ça­la­rı­na apa­rır­dı. İn­diyə ki­mi hə­min ki­nostu­diy­a­la­rı­nın pa­vilyon­la­rı­nı xa­tır­layı­ram. Ki­noçə­ki­liş pro­se­si­ni çox se­vir­dim. Bun­dan baş­qa, tez-tez onun ema­lat­xa­na­sın­da olur­dum və çox er­kən özüm rəsm çək­məyə baş­la­dım. Səhv et­mi­rəm­sə, beş ya­şım var­dı... Ən azın­dan,  bu yaş­da çək­diy­im şə­kil­lər qa­lıb. Ki­no və re­jis­sor­luq hə­və­si­mə gəl­dik­də isə o, hə­lə 11 ya­şın­da ikən ata­mın mə­nə hə­diyyə et­diyi 8 mil­li­metrlik ki­no­ka­me­ra ilə bir­ba­şa bağlı­dır. Odur ki, ki­no­da ilk ad­dım­la­rı­ma hə­lə 12 ya­şım­da, ilk filmlə­ri­mi çə­kər­kən baş­la­mı­şam.
Sək­ki­zinci sin­fi bi­ti­rər­kən, Əzim Əzim­za­də adı­na Rəs­sam­lıq Mək­tə­bi­nə da­xil ol­maq is­tə­diy­i­mi açıq­la­dım. Müəl­lim­lə­rim dəh­şət için­də idi­lər, çünki "əla" oxuy­ur­dum. Hə­min vaxt dey­il­diyi ki­mi, qı­zıl me­da­la ge­dir­dim.
Ata­mın re­ak­siy­a­sı bir­mə­na­lı de-y­il­di: o, açıq şə­kil­də eti­raz et­mə­di, la­kin mə­ni xə­bər­dar et­di ki, çox çə­tin yol se­çi­rəm. Bu "baş­la" is­tə­ni­lən ali təh­sil müəs­si­sə­si­nə da­xil ola bi­lə­rəm. Və düşünmək üçün mə­nə vaxt ver­di. La­kin qə­ti qə­ra­rı­mı ver­miş­dim. Da­ha so­nra ÜDKİ-də "qır­mı­zı dip­lom"la bi­tir­diy­im, təh­sil il­lə­rim ol­du.  O, hə­mi­şə mə­ni müstə­qil­liyə öy­rə­dir­di. Ki­şiyə ya­ra­şan ki­mi. Ona gö­rə də pri­o­ri­tet­lə­ri­mi müəy­yən­ləş­dir­dim və öz hə­rə­kət­lə­ri­mə gö­rə özüm mə­su­liyyət da­şı­dım. Təh­si­li­mi bi­tir­dik­dən so­nra evə qayıt­dım, beş filmdə qu­ru­luş­çu rəs­sam ki­mi iş­lə­dim, rəs­sam­lıq sə­rg­i­lə­rin­də iş­ti­rak et­dim. La­kin re­jis­sor­luğa hə­və­sim üstün gəl­di - 1989-cu il­dən filmlər çək­məyə baş­la­dım. Atam he­sab edir­di ki, yax­şı rəs­sa­mam və özümü tə­s­vi­ri incə­sə­nə­tə həsr et­mə­liy­əm. Əv­vəlcə o mə­nim re­jis­sor işi­mi cid­di qə­bul et­mir­di. La­kin müəy­yən vaxt keç­dik­dən so­nra, mə­ni müx­tə­lif bey­nəl­xalq fe­s­ti­val­la­ra də­vət et­məyə baş­la­dı­lar. Bu sa­hə­də müəyyən uğu­ra na­il ol­dum və atam an­la­dı ki, hər şey onun düşün­dü­yün­dən də cid­di­dir. Ancaq 1996-cı il­də çə­kil­miş "Ley­li və Məcnun" ki­no­ope­ra­sı­na bax­dı­q­dan so­nra, mə­ni pe­şə­kar ki­no­re­jis­sor ki­mi qə­bul et­di. "Qa­la" fil­mi­mə gö­rə hət­ta fəxr edir­di. Onun qə­bul et­mə­si ol­duqca də- y­ər­li idi. Çünki o, nə özünə, nə ya­xın­la­rı­na - ümu­miyyət­lə, incə­sə­nət key­­fiyyə­ti ba­xı­mın­dan heç ki­mə üz ver­məz­di.
- Ka­mil Nəcəf­za­də­nin ömrü­nün son günlə­rin­dən da­nı­şın. Nəyi xa­tır­layır­dı? Nə ha­q­da da­nı­şır­dı?
- Ümu­miyyət­lə, ma­raq­lı­dır ki, uşaq­lı­q­dan ata­mın böyük qar­daş­la­rı da yax­şı rəsm çə­kə bi­lir­di­lər. La­kin pe­şə­kar rəs­sam ancaq o ol­du. Bu iş­də onun böyük qar­da­şı Yu­nu­sun xü­su­­si ro­lu olub. Ba­ba­mın vaxtsız ölü­mündən so­nra o, de­mək olar ki, dörd ki­çik qar­da­şı və iki bacı­sı­nı bö­yü­düb. Məhz Yu­nus əmim ata­mın əv­vəl­cə Rəs­sam­lıq Tex­ni­ku­mun­da (mək­­tə­bin­də) oxu­ma­sı­nı, da­ha so­nra isə Mos­k­va­da Rəs­sam­lıq İn­sti­tu­tu­na qə­bul olun­ma­sı­na tə­kid edib. Və hə­min 6 il­də ata­ma mad­di yar­dım edib. Ata­ma həsr olun­muş "Kə­tan­da­kı in­san" sə­nəd­li fil­mim­də o dey­ir: "Hər bir in­san ça­lış­ma­lı­dır həy­a­tı­nı elə ya­şa­sın ki, so­nra onun uşaq­la­rı və so­nra­kı nəs­li hər han­sı bir çir­kin ad­dım­la­rı­na gö­rə utan­ma­lı ol­ma­sın". Əmin­lik­lə deyə bi­lə­rəm ki, o, bu­na na­il olub. Bu gü­nə ki­mi onun haq­qın­da mə­nə gö­zəl söz­lər, böyük eh­ti­ram, hör­mət, bə­zən də hey­ran­lıq duy­duq­la­rı­nı ifa­də edir­lər.
Onun rəsmlə­ri­nin əsas möv­zu­su mə­həb­bət idi. O, doğma tor­pağı­nın gö­zəl­liy­i­ni - pey­zaj­lar­da se­vir­di, in­san­la­rın gö­zəl­liy­i­ni - por­t­ret­lər­də, əşya­la­rın gö­zəl­liy­i­ni - natürmor­t­lar­da, qa­dın vücu­du­nun gö­zəl­liy­i­ni - çıl­paq fi­qur­lar­da se­vir­di.  O, çox gö­zəl ko­lo­rist idi və onun boy­a­la­rı iz­ləy­ici­lə­rə müsbət ener­ji və həy­at se­v­g­i­si bəxş edir. O, incəsənətə olan bö­yük sevgisini ailəsinə olan mə­həb­bətlə birləşdirməyi bacardı. Bu filmdə də o dey­ir­di ki, ai­lə - ki­çik döv­lət­dir. Və heç də hər kəs onu ya­rat­maq, in­ki­şaf et­dir­mək və qo­ru­mağın öh­də­sin­dən gəl­mir. Öz incə­sə­nə­ti­nə fə­da­karca­sı­na və­fa­lı olan K. Nəcəf­za­də uzun müd­­dət ki­no çə­ki­liş­lə­rin­də olur­du. La­kin ev­də­ki­lər üçün da­ha xoş şə­ra­it ya­ra­dır­dı. O, bu­nu necə edir­di? Həy­at yol­­da­şı­nı, uşaq­la­rı­nı və rəs­sam ol­maq hə­və­si­ni çox se­vir­di.
Ana­mın göz­lə­nil­məz ölümü onu sar­sıt­dı. Anam al­tı il əv­vəl ABŞ-da if­lic ol­du və dünya­sı­nı dəy­iş­di. Atam bir­dən bir ne­çə il qocal­dı. O, doğma in­sa­nın ge­di­şi­nə gö­rə çox na­ra­hat idi. Am­ma ema­lat­xa­na­sın­da iş­lə­məyə da­vam edir­di. O, xə­s­tə­xa­na­ya düşər­kən, ye­kun­laş­dı­ra bil­mə­diyi kə­ta­nı­nı sax­layı­ram. Düşünürəm ki, o, elə bir his­slə bi­zi tərk et­di ki, nə­zə­rin­də tut­duğu iş­lə­rin ha­mı­sı­nı ye­kun­laş­dı­rıb. Həy­at­dan qə­tiyyən ya­pış­ma­mış­dı. Mə­nə gö­rə, bacı­ma və qar­da­şı­ma gö­rə ra­hat idi, nə­və­lə­ri­nə gö­rə də na­ra­hat­lığı yox idi. Hə­lə sa­ğ­ i­­kən Azər­baycan incə­sə­nə­ti­nə də-  y­ər­li töh­fə ver­di. O, yer­də­ki ta­ley­i­ni icra et­di və düşünmə­dən ra­hat get­di..

"ОН УШЕЛ С ЛЕГКИМ СЕРДЦЕМ"
Интервью R+ c сыном художника, заслуженным деятелем искусств Азербайджана, кинорежиссером и художником Шамилем Наджафзаде
Народный художник Азербайджана, дважды лауреат государственных премий, профессор Кямиль Наджафзаде был одним из первых профессиональных художников кино Азербайджана. Он окончил в Москве один из лучших киновузов мира - ВГИК и был среди тех, кто создавал азербайджанское кино, став художником-постановщиком более 40 художественных фильмов. Одновременно он занимался станковой живописью, графикой, оформлял театральные спектакли. Многочисленные персональные выставки на родине и за рубежом снискали ему славу художника, влюбленного в свою землю. Поэтому он известен не только у себя на родине, но и во всем мире. Его произведения хранятся в музеях и частных коллекциях США, Японии, Турции, России, Германии, Франции, Вьетнама, Англии и др. Вот уже два года, как его нет с нами, - он ушел от нас 29 декабря 2011 года. Многие годы своей жизни он посвятил преподаванию и был замечательным педагогом. Тому подтверждение - его ученики, успешно работающие в различных областях изобразительного искусства. О том, каким отцом он был, что ценил в людях и по каким принципам жил, R+ беседует с сыном Кямиля Наджафзаде, заслуженным деятелем искусств Азербайджана, кинорежиссером и художником Шамилем НАДЖАФЗАДЕ.
- Расскажите, каким человеком был Кямиль Наджафзаде?
- Папу уважали все, кто его знал. Он очень серьезно относился к дружбе и ценил настоящих друзей, коих у него было немного. Папа был из тех, кто не привык проявлять свои чувства при людях. Хотя он был скуп на эмоции, тем не менее его близкие и друзья ощущали ту огромную любовь и заботу, которыми он щедро делился. Со своими внуками папа тоже никогда не сюсюкался. Говорил с ними как со взрослыми, на равных. Он любил их, всегда был в курсе их дел и помогал, если было нужно. А их у него было восемь. И еще три правнука. Помню, когда моя старшая дочь Айсель решила поступать на художественный факультет Института искусств, папа взялся с ней заниматься. Он очень тепло относился к своим студентам, помогал им, покупал краски. Они его тоже очень любили и уважали. Очень трогательно было, когда после его кончины студенты его курса, которых он довел до защиты диплома, сами, своими силами, организовали выставку "След", посвященную его памяти... Очень нежные отношения связывали отца и маму - Мегин. Они понимали друг друга абсолютно. Он ее очень любил. Я думаю, что он любил ее больше всех. Но знаете, я поймал себя на том, что немного мифологизирую... Наряду со сдержанностью, серьезностью он мог быть очень остроумным, веселым, умел радоваться жизни. Главное - он умел любить...
- В детстве он вам что-либо запрещал?
- Нет. Только однажды, когда я уже поступил во ВГИК и уезжал в Москву, папа очень серьезно заговорил о вреде алкоголя и курения. Но его беспокойство было напрасным: я всегда контролировал себя и не злоупотреблял свободой. Я ведь хорошо понимал, зачем еду в Москву - я ехал за профессией. Папа вполне полагался на мое благоразумие, но, тем не менее, не преминул строго предостеречь от того, через что сам прошел в свое время. Мама, в отличие от папы, была мягкой и уступчивой. Так они дополняли друг друга. Вообще мне очень повезло с родителями.
- Вас даже в угол не ставили за шалости?
- Не припомню такого. Между мной, сестрой Айнур и младшим братом Эльнуром была разница соответственно в четыре и девять лет. Когда сестренка подросла, мы стали с ней чаще ссориться. У нее, несмотря на возраст, был довольно ершистый характер, и она любила меня поддразнивать. Если мы затевали потасовку около папы, стоило ему прикрикнуть на нас, как мы тут же успокаивались. Но не припомню, чтобы родители поднимали на нас руку.
- О чем говорили отец и сын, когда собирались за одним столом?
- О жизни, искусстве, вообще-то отец был немногословен... Он был принципиальным человеком во всем. На съемочной площадке умел скрупулезно точно воссоздавать среду, атмосферу фильма. Однажды, когда отец работал художником-постановщиком на одной из картин, он не допустил на съемочную площадку молодого нерадивого режиссера-постановщика, пока не появился опытный режиссер, исполнявший обязанности художественного руководителя. Он обладал обостренным чувством справедливости и мог конфликтовать с дирекцией, если несправедливо относились к его коллегам. После его смерти люди рассказывали, как когда-то отец помог и поддержал их в сложной, несправедливой ситуации. Он терпеть не мог подхалимов и когда встречал откровенное лизоблюдство, мог высказаться достаточно жестко. Он жил в полной гармонии со своими убеждениями. В этом смысле отец был абсолютно счастливым человеком. Никогда не кривил душой и говорил только то, что считал правдой. Он еще в молодости умел постоять за свои принципы. Когда я поступил во ВГИК, мои преподаватели - бывшие друзья и сокурсники отца - рассказывали, как папа "строил" всех. Он уже тогда был крутым парнем, который держал всех и все под своим контролем. А времена были лихие - послевоенные... И таким он был до конца жизни.
- А как познакомились ваши родители? Наверняка вам рассказывали эту историю...
- Мама с братом и бабушкой жили на тогдашней Первомайской улице. Мой дед, отец мамы, рано погиб. Папа жил неподалеку, в соседней мехелле на Нижней Нагорной. Мама училась в университете на факультете биологии, и однажды, когда она возвращалась с учебы домой, папа ее увидел на улице. Она ему очень понравилась. Мама была младше него на 8 лет. Была очень красивой. Папа долго за ней ходил, ухаживал. А через некоторое время сделал предложение, и они поженились. Когда мама блестяще закончила вуз, родился я. Она могла бы добиться многого в карьере, но решила посвятить свою жизнь семье. Она "проработала" всю жизнь мамой, затем бабушкой.
- Ваша сестра живет в США. Наверняка папа часто ездил к ним в гости…
- Действительно, мама и папа часто ездили к сестре. Мама подолгу оставалась там, помогала сестре с детьми: в чужой стране, где не было ни одной родной души, никто так, как мама, не мог помочь и поддержать.
США папа впервые посетил в 1978 году, задолго до того, как в Штаты переехала сестра. Там он тоже продолжал работать, писал картины. У него были все условия для работы. Но очень скоро он начинал скучать по Баку и возвращался. Он был очень привязан к Азербайджану и Баку. Вообще папа, если не ошибаюсь, первый азербайджанский художник, у которого прошла персональная выставка в США. Было это в 1994 году. В общей сложности у него там прошли три персональные выставки при жизни и одна, в 2012 году, посмертно, в одной из крупнейших галерей Вашингтона рядом с Конгрессом США.
- Вы пошли по стопам отца. Помогали ли вам его связи и знакомства в жизни?
- Конечно, мой приход в искусство всецело связан с ним. Я рос в такой атмосфере, где выбрать иной путь было сложно. С самого детства папа брал меня на съемочные площадки, где работал художником-постановщиком, - до сих пор вспоминаю павильоны киностудии тех лет. Мне очень нравился процесс киносъемок. Кроме того, я часто бывал в его мастерской и очень рано начал рисовать сам. Лет в пять, насколько помню… По крайней мере сохранились мои рисунки, сделанные в этом возрасте. Что касается тяги к кино и режиссуре, она напрямую связана еще и с тем, что в 11 лет у меня появилась собственная 8-миллиметровая кинокамера, подаренная отцом. Так что первые шаги в кино я начал делать еще лет в 12, снимая свои первые фильмы.
По окончании восьмого класса школы я объявил, что собираюсь поступать в художественное училище имени Азима Азимзаде. Учителя были в ужасе, так как я учился на "отлично", тянул, как тогда говорили, на золотую медаль. Неоднозначной была реакция папы: он не возражал активно, но предупредил, что я выбираю очень сложный путь и что с моей головой я мог бы поступить в любой вуз. И дал мне время на раздумья. Но мой выбор был окончательным. Потом были годы учебы во ВГИКе, который я закончил с красным дипломом. Он всегда приучал меня к самостоятельности. Как и подобает мужчине. Потому я сам определял приоритеты и нес ответственность за свои поступки. После окончания института вернулся домой, проработал в качестве художника-постановщика в пяти фильмах, принимал участие в художественных выставках. Но тяга к режиссуре взяла верх - с 1989 года я начал ставить фильмы. Папа считал, что я - хороший художник и должен посвятить себя изобразительному искусству. И поначалу всерьез не воспринимал мои режиссерские опусы. Но когда спустя некоторое время меня стали приглашать на различные международные фестивали, я добился определенного успеха в этой сфере, папа понял, что все намного серьезнее, чем он предполагал. И только после просмотра моей кинооперы "Лейли и Меджнун", снятой в 1996 году, отец меня признал как профессионального кинорежиссера. А фильмом "Гала" даже гордился. Его признание стоило очень дорогого, потому что ни к себе, ни к близким - вообще ни к кому у него не было поблажек с точки зрения качества искусства.
- Расскажите о последних днях жизни Кямиля Наджафзаде. О чем он вспоминал? О чем говорил?
- Вообще интересно, что с детства хорошо рисовали и старшие братья отца. Но профессиональным художником стал только он. И большую роль в этом сыграл старший брат Юнус, который после безвременной смерти деда - их отца - практически вырастил четырех младших братьев и двух сестер. Так вот именно дядя Юнус настоял, чтобы отец учился сначала в художественном техникуме (училище), а потом поехал поступать в художественный вуз в Москве. И все шесть лет материально помогал папе. В моем документальном фильме "Человек с холста", посвященном папе, он говорит: каждый человек должен постараться так прожить свою жизнь, чтобы не только ему, но и его детям и потомкам потом не пришлось краснеть за некие неблаговидные поступки. Могу с уверенностью сказать, что ему это удалось. По сей день мне о нем говорят замечательные слова, полные почтения, уважения, порой восхищения.
Главной темой его картин была любовь. Он любил красоту родной земли - в пейзажах, красоту людей - в портретах, красоту предметов - в натюрмортах, красоту женского тела - в обнаженных ню. Он был замечательным колористом, и его краски несут зрителям позитивную энергию и любовь к жизни. Он умел сочетать полную отдачу в своей работе с трепетным отношением к семье. В том же фильме он говорил, что семья - это маленькое государство, и не каждый человек справляется с созданием, развитием и сохранением этого государства. Будучи беззаветно преданным своему искусству, подолгу отлучаясь на киносъемки, он, тем не менее, создавал наиболее благоприятные условия для домашних. Как ему это удавалось? Он очень любил жену, детей и свое призвание - быть художником.
Неожиданная кончина моей мамы потрясла его. Мама скончалась шесть лет назад в США от инсульта. Папа вдруг сразу постарел на несколько лет. Он очень переживал уход родного человека. Но продолжал работать в мастерской. Я храню его холст, который он не успел завершить, когда попал в больницу. Думаю, он уходил с чувством того, что исполнил все, что задумал. Он не цеплялся за жизнь, был спокоен за меня, сестру и брата. За своих внуков. Сделал оцененный еще при жизни вклад в азербайджанское искусство. Он выполнил свое земное предназначение и ушел с легким сердцем..