On illiklər boyu aktyorlar böyük Abbas Mirzə Şərifzadənin bu sözlərini təkrar ediblər
Uzun illər onun barəsində nə danışmaq, nə də yazmaq olardı. Yalnız  tanıyanlar onu yarı pıçıltı ilə xatırlayırdılar. Amma o isə XX əsrdə Azərbaycan mədəniyyəti üçün böyük işlər görmüş bir insan idi. Görkəmli teatr və kino aktyoru Abbas Mirzə Əbdül Rəsul oğlu Şərifzadə milli Azərbaycan kinematoq-rafiyasının öncüllərindəndir.
Abbas Mirzə 12 dekabr 1893-cü ildə müəllim ailəsində anadan olub. Onun atası Mirzə Əbdül Rəsul həmin tarixdən iki il qabaq Seyid Əzim Şirvani ilə birlikdə Şamaxıda məktəb açıb və özü də orada müəllimlik edib. Şamaxıdakı dəhşətli zəlzələdən sonra ailə Bakıya köçüb. Məhz burada 9 yaşlı gənc Abbas Mirzə ilk dəfə səhnəyə çıxıb. Tamaşa onun əmisi Mirzə Məmməd Tağı tərəfindən qoyulub.
Türk səhnəsinin Hamleti
Şərifzadənin yaradıcılığına Hüseyn Ərəblinski tərəfindən böyük təsir göstərilib. Ona şöhrəti isə İblis ("İblis" - Hüseyn Cavid), Aydın, Oqtay, Elxan, Eyvaz ("Aydın", "Oqtay Eloğlu", "Od gəlini", "1905-ci ildə" - C.Cabbarlı) və s. rollar gətirib. Peşəkar aktyor təhsilinin olmaması Şərifzadəyə çox sürətlə kütlənin, rejissorların və həmkarlarının sevgisini qazanmasında heç də maneə ola bilməyib. O, həmçinin dünyaca məşhur obrazları da yaradıb: Şekspirdən Otello, Hamlet, Maqbeti, Şillerin "Quldurlar" əsərindən Karl Mur rolunu və başqa obrazları oynayıb.
Onun Hamleti barədə 1930-cu ildə  "Sovetski teatr" jurnalı yazırdı: "Türk səhnəsində Hamlet orijinal oriyentallaşdırılmış görkəm alıb. Hadisələr  Şərq əyalətinə keçirilib - burada Şərq şeyx və əyanlarının gözlərinin alışmadığı görkəmdə ser Vilyam Şeksprin ədəbi fəlsəfi faciəsi oynanılır. İzləyici çox coşqun şəkildə səhnədə güclü, mədəni və düşüncəli türk aktyorları  Şərifzadə - Hamlet və onun dublyoru Ülvi tərəfindən gözəl şəkildə idarə edilən sürətli hadisələrə reaksiya verir".
İnqilabdan əvvəl xeyriyyəçi, Bakı milyonçusu  Hacı Zeynalabdin tərəfindən tikilmiş dram teatrının gözəl akustikasında gücləndirilən nəfis diksiya, gur səs imkan verib ki, hətta pıçıltı ilə deyilən hər bir ifadə, aktyorun hənirtisi zalın istənilən küncündə, o cümlədən, adətən, tələbələrin oturduğu artırmada da eşidilsin. Şərifzadəni yaxından tanıyan insanlar onun səhnə cazibəsinə, ən müxtəlif tamaşaçı kütləsini özünə bağlamaq qabiliyyətinə  heyran qalmaqdan doymurdular. Axı, teatrdan kənarda heç nə Abbas Mirzənin böyük aktyor olmasını bəlli etmirdi. Bu, ortaboylu adi insan idi, ciddi, sadə davranırdı, hamı ilə xoş, yoldaşlıq münasibəti saxlayırdı. Amma o, səhnədə necə dəyişirdi, sanki boyu da ucalırdı! Özünəməxsus gözəl plastikası vardı, güclü daxili qüvvəsi onu təkrarolunmaz edirdi.
Azərbaycan teatrının yaşlı nəsildən olan pərəstişkarları 1930-cu ildə teatrın Moskva qastrolları zamanı Moskvanın teatr bomondunun Abbas Mirzənin oyununa, onun Şekspir pyeslərində oynadığı rollara necə heyran qaldıqlarını yaxşı xatırlayırlar. Şərifzadə, həmçinin həm tamaşaların, həm də filmlərin rejissoru kimi çıxış edib. Əslində o, Azərbaycanın ilk rejissorlarından olub. O, həmçinin operalara və vodevillərə də quruluş verirdi. Onun kino karyerası 1916-cı ildə Rusiyanın "Knyaz Temir-Bulat" filmindən başlayıb. 1924-cü ildə Şərifzadə Azərbaycan filmi "Bayquş"da  xan rolunu oynayıb. 1929-cu ildə isə  "Gözə göz" filmi ekranlara çıxır. Şərifzadə həm bədii, həm də sənədli filmlərə quruluş verib. Bədii filmlər sırasında din əleyhinə çəkilmiş   "Bismillah!" (1925) filmini, "Hacı Qara" (1929) və "Sevgi oyunu " (1935) filmlərini çəkib. Sənədli filmlər sırasında "Azərbaycana səyahət" (1924) və "Şaxsey-vaxsey" (1929) filmlərinə quruluş verib.
1921-ci ildə, demək olar ki, şöhrətin və gərgin yaradıcılığının zirvə çağında Abbas Mirzə Hənifə xanım Akçurina ilə ailə qurur. Onun 28 yaşı, qızın isə 19 yaşı olub. Bu, romantik münasibət olub. O, tez-tez qızı oxuduğu gimnaziyanın alaqapısında qarşılayır, dostu Bülbül ilə onun balkonunun altında serenada oxuyarmış. Onlar evləndikdən sonra evləri həmişə qonaqla dolu olub. Bir çox tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri - Müslüm Maqomayev, Hüseyn Cavid, Üzeyir Hacıbəyli, Əfrasiyab Bədəlbəyli, İsmayıl Hidayətzadə, Cəfər Cabbarlı və başqaları orada dəfələrlə qonaq olublar.
Faciəvi ölüm
1936-cı ildə Abbas Mirzə Şərifzadə  Azərbaycan SSR-in xalq artisti adını alır. Adama elə gəlirmiş ki, aktyor, hətta ən sərt dövlətdə belə yaxşı vəziyyətdə ola bilər. Amma birdən bədnam 1937-ci ilin 4 dekabrında, yəni Stalin repressiyalarının ən qızğın zamanında Şərifzadəni öz mənzilində İranın xeyrinə casusluq ittihamı ilə tuturlar. Sübut kimi onun 1932-ci ildə Gəncədəki İran konsulluğuna tez-tez getməsi göstərilib. Repressiyalar praktikası nə açıq məhkəmə prosesi, nə də vəkillər tanıyırdı. Əslində, bunun Azərbaycan teatrının böyük pərəstişkarı olan, aktyorlarla birgə vaxt keçirməyi sevən konsulun özü tərəfindən təşkil edilmiş dost görüşləri olduğuna kimsə diqqət yetirmədi. Həbs üçün digər ciddi səbəb Şərifzadənin doğma qardaşının siyasi fəaliyyəti olmuşdu, o, 1918-1920-ci illərdə müstəqil Azərbaycan Demokratik Respublikasının məmuru olmuşdu və həmin vaxtdan da   mühacirətdə yaşayırdı. Şərifzadəni, həmçinin repressiya olunmuş şairlər - Mikayıl Müşfiq və Hüseyn Cavidin yaradıcılığını təbliğ etməkdə də günahlandırırdılar. Yeri gəlmişkən, Cavid onun yaxın dostu olub. 19 oktyabr 1938-ci ildə Şərifzadə bütün maddələr üzrə günahkar sayılıb və bir ay sonra güllələnib. Azərbaycanın tanınmış jurnalisti, indi dünyasını dəyişmiş Əziz Şərif bu barədə Şərifzadə haqqında yazdığı məqalədə aşağıdakı kimi bəhs edirdi: "O fəlakətli gecə idi... Yenə də Şekspir vardı, özü də doğma teatrda. Tamaşa başa çatdıqdan sonra zal uzunmüddətli və gur alqışlar bəxş etdi. Abbas Mirzə dəfələrlə səhnəyə qayıtmalı oldu. Şahidlərin dediyinə görə, o, qeyri-adi şəkildə kədərli idi, səhnənin kənarına çox yaxın gəlib qollarını açaraq dərindən baş əydi, sanki vida anında hər kəsi qucaqlamaq  istəyirdi. Bu, doğrudan da aktyorun bakılılarla sonuncu görüşü oldu. 1937-ci ilin dekabr ayı idi...
...Abbas Mirzə üçün sonuncu olan tamaşadan sonra aktyorlar uzun müddət dağılışmayıblar. Teatrın kiçik və rahat həyətinə yığışıblar. Abbas Mirzə nərd oynayırmış. Öz qəribə görkəmləri ilə bir-birinə çox bənzə-yən iki nəfərin teatrın həyətinə necə girməsini heç kim hiss etməmişdi. Onlardan biri Abbas Mirzənin arxasında durubmuş və sanki oyunu izlə-yirmiş. İkincisi isə üzbəüz dayanıbmış. Aktyor öz üzərində ağır baxışlar hiss eləyib. Başını qaldıraraq tanımadığı adamları diqqətlə süzüb və dərhal əhvalı pozulub, sanki sönüb. Sonra qəflətən ayağa qalxıb və heç kimə baxmadan uca səslə deyib: "Mən getdim!". "Qonaqlar" da sakitcə onu izləyiblər. Təsadüfən onlarla rastlaşmış teatr kostyumçusunun sözlərinə görə, küçədəki qara avtomobilin yanında daha iki nəfər də dayanıbmış. Onlar Abbas Mirzəni maşına basıblar və  avtomobil sürətlə Bakıda dəniz kənarında yerləşən və hamının qorxduğu məşhur binaya tərəf yol alıb. Bunları gözləri ilə görən qadın özünü teatrın həyətinə salıb və "Abbası apardılar!" - deyə dəhşətlə bağırıb.  "Mən getdim!"... Uzun illər aktyorlar böyük faciə ustasının vida sözləri olmuş bu ifadəni pıçıltı ilə təkrarlayıblar.
Həmin qorxulu axşam onunla birlikdə teatrın həyətində olmuş adamlar sonradan bütün həyatları boyunca ürəkdən təəssüf ediblər ki, onun sözlərinə lazımi önəm verməyiblər. Bu sözlərin səsləndiyi həmin dəqiqələrdən sonra heç kim bir daha Abbas Mirzəni görməyib: nə arvadı, nə indi Azərbaycanın xalq artisti olan - qızı Firəngiz xanım, nə də dostları. O, sanki qeyb olub. On illərdən sonra sanki  əfsanələrdə dönmək üçün yoxluğa çəkilib".
Qayıdış
Milyonlarla başqa insan kimi o da yalnız Stalinin ölümündən sonra bəraət ala bilib. Yalnız 50-ci illərin sonlarında qəzetlərdə Şərifzadəni xatırlamağa başlayıblar. Onun haqqında yazılmış ilk məqalələrdən bir parça belədir: "Bu yaxınlarda "Azərbaycanfilm"in əməkdaşları SSRİ Dövlət Film Fondunun arxivində Azərbaycan sovet kinematoqrafiyasının yaranmasının ilk çağlarında çəkilmiş bədii filmlərin neqativlərini aşkarlayıblar. Məsələn, 1923-cü ildə çəkilmiş ilk Azərbaycan sovet filmi "Qız qalası"nın neqativləri tapılıb. Görkəmli rejissor, aktyor Abbas Mirzə Şərifzadə tərəfindən quruluş verilmiş din əleyhinə "Bismillah!" filmi də böyük maraq kəsb edir" ("Bakinski raboçi", 1959).
"İlıq" dövr başladı və sağ qalmış mədəniyyət xadimləri Şərifzadəni xatırlamağa başlayıblar. "Zəmanəmizin bu görkəmli aktyoru ilə birlikdə işləmək şərəfinə mən də nail olmuşam, ölkənin müxtəlif teatrlarının səhnəsində onun parlaq çıxışlarının şahidiyəm, yaradıcılıq axtarışlarının və tapıntılarının tamaşaçısıyam. Abbas Mirzə Şərifzadə ilə keçirilmiş həmin günlər heç vaxt mənim xatirimdən silinmə-yəcək", - deyə 1963-cü ildə onun həmkarı Mustafa Mərdanov xatırlayıb.
Bu gün də Şərifzadənin nəsli Azərbaycanı tanıtmaqla məşğuldur - dahi aktyorun nəticəsi Eldar Qasımov "Eurovision- 2011" mahnı müsabiqəsinin qalibi olub.

These three words of great Abbas-Mirza Sarifzada were echoed by actors for many decades
For many years it was impossible to write or speak about him. Only those who knew him well remembered about him in a whisper. Yet, he was a man who had done a lot for the Azerbaijani culture of the 20th century. Abbas-Mirza Abdul-Rasul oglu Sarifzada, an outstanding stage and screen actor, was one of the originators of Azerbaijani national cinema.
Abbas-Mirza was born to the family of a teacher on 12 December 1893. Two years later his father Mirza Abdul-Rasul opened a school in Samaxi together with Said Azim Sirvani, where he also worked as a teacher. After the horrific earthquake in Samaxi the family moved to Baku. It was here that Abbas Mirza, 9, first appeared on stage. The performance was staged by his uncle Mirza Mammad Tagi.
Hamlet of the Turkic stage
Sarifzada's career was greatly influenced by Huseyn Arablinski. He earned a renown for playing the parts of Iblis ("Iblis" by Huseyn Cavid), Aydin, Oqtay, Elxan, Eyvaz ("Aydin", "Oqtay El-oglu", "Bride of Fire", "In 1905" by C. Cabbarli), etc. The lack of professional education did not prevent Sarifzada from win the love of the public, directors and colleagues. He also famously played the parts of Shakespeare's Othello, Hamlet and Macbeth, of Charles Moore in Schiller's "The Robbers" and many others.
This is how his Hamlet was described by the "Soviet theater" magazine in 1930: "Hamlet has assumed an interesting Oriental appearance on the Turkic stage. The action has been moved to an eastern province. This is where the eternal philosophical tragedy of Sir William Shakespeare is played in an unusual entourage of Eastern sheiks and courtiers. And look at how expansively and warmly the viewers have reacted to the rapidly unfolding action perfectly played by Sarifzada and his understudy Ulvi, as well as strong, cultured and thoughtful Turkic actors."
The meticulous enunciation, the powerful voice multiplied by the excellent acoustics of the drama theater which was built by the Baku millionaire and philanthropist Haci Zeynalabdin Tagiyev before the revolution made every phrase even uttered in a whisper and every breath of the actor reach every spectator, including the balcony seats usually occupied by students. People who knew Sarifzada always admired his scenic charm and ability to captivate various audiences. But outside theater nothing suggested that Abbas-Mirza was a great actor. He was an ordinary man of medium height, always kept humble and simple, and maintained companionship with everyone. But he transformed amazingly well on stage, as if becoming somewhat taller! He was so plastic, some great inner force made him inimitable.
Senior fans of Azerbaijani theater will remember how Abbas-Mirza and his Shakespearean characters won over the Moscow theater elite during a tour in Moscow in 1930.
Sarifzada was also a director of plays and films. In essence, he was one of the first Azerbaijani filmmakers. He also staged operas and vaudevilles.
His film career began with the Russian film "Prince Temir-Bulat" in 1916. In 1924, Sarifzada played the part of a khan in film "Owl". In 1929, the film "An eye for an eye" was shot. Sarifzada staged both feature and documentary films. The former include the anticlerical "Bismillah!" ("In the name of God", 1925), "Haci-Qara" (1929) and "The Game of Love" (1935). Documentaries include "Travel to Azerbaijan" (1924) and "Saxsey-Vaxsey" (1929).
In 1921, at the peak of his fame and vibrant creative life, Abbas-Mirza married Xanifa Akchurina. He was 28, she was 19. This was a romantic relationship. He often waited for the bride at the gates of her high school and sang serenades under her balcony with his friend Bulbul. And then, when they got married, their house was always full of guests. It was visited by many famous figures of culture and art, including Muslum Magomayev, Huseyn Cavid, Uzeyir Hacibayov, Afrasiyab Badalbayli, Ismayil Hidayatzada, Cafar Cabbarli, etc.
Tragic death
In 1936, Abbas-Mirza Sarifzada was awarded the title of a People's Artist of the Azerbaijan SSR. It would seem that the actor was in good standing even in a severe state. But suddenly, on 4 December 1937, in the midst of Stalin repressions, Sarifzada was arrested in his apartment on charges of spying for Iran. His frequent visits to the Persian consulate in Ganca in 1932 were cited as evidence.
There were no public trials or lawyers during repression. And no-one paid attention to the fact that in reality those were friendly meetings organized by the consul, a big fan of Azerbaijani theater who loved to spend evenings in the company of actors. Another major reason for the arrest was the political activity of Sarifzada's brother, an official of the independent Democratic Republic of Azerbaijan of 1918-1920 who was living in exile at the time. Sarifzada was also accused of promoting the works of repressed poets Mikail Musfiq and Huseyn Cavid. The latter, incidentally, was his friend. On 19 October 1938, Sarifzada was found guilty on all counts and executed a month later.
This is what the late Azad Sarif, a prominent Azerbaijani journalist, wrote about Sarifzada in his article "The tragedy of a great tragedian": "That fateful night ... Shakespeare and home theater again. When the play ended, the audience applauded for a long time, while Abbas-Mirza reappeared on the stage many times. According to witnesses, he was unusually sad, he would come close to the ramp and spread his arms wide in a deep bow, as if trying to hug everyone goodbye. That was really the last meeting with the actor. It was December 1937...
… After Abbas-Mirza's last show the actors did not leave the theater for a long time. They gathered in a small cozy courtyard of the theater. Abbas-Mirza sat down for a game or two of backgammon. No-one noticed two very similarly dissimilar persons enter the courtyard. One of them stood behind Abbas-Mirza, as if watching the game. The other stood right opposite. The actor felt their heavy gaze. Lifting his head, he looked at the strangers and somewhat faded immediately. Then he suddenly stood up and said loudly without looking at anyone: "I am gone." And he headed for the exit. The "guests" followed him in silence. According to the wardrobe mistress of the theater, there were two more people waiting outside. Abbas-Mirza was pushed into the car, as it rushed in the direction of the infamous building on the waterfront in Baku. "Abbas has been taken off," she cried in horror bursting into the courtyard. "I am gone!"... For many decades, actors have been repeating the three words that have become a farewell of the great tragedian.
Those who were in the courtyard of the theater on that terrible night bitterly regretted not paying proper attention to the words afterwards. From the minute the words were spoken no-one saw Abbas-Mirza again: his wife, his daughter Firangiz, now also a people's actress of Azerbaijan, or his friends. He seemed to be sunk in the water. He was gone into nowhere, in order to return to us as a legend decades later."
Return
Like millions of others, he was only rehabilitated after Stalin's death. Only in the late 1950s did newspapers begin to recall Sarifzada. Here is an excerpt of one of the first articles about him: "Recently, the staff of the "Azerbaijanfilm" studio have discovered feature films in the archives of the USSR "Gosfilmofond" that were shot at the dawn of Soviet Azerbaijani cinema. For example, a negative of the first Soviet Azerbaijani film "Legend of the Maiden Tower" filmed in 1923 was found. Of great interest is the anti-religious film "In the Name of God" ("Bismillah!") by outstanding actor and director Abbas-Mirza Sarifzada" ("Baku Worker", 1959).
A period of "thaw" set in and surviving people of culture remembered Sarifzada. "I am very honored to have been a friend of this remarkable actor of our time, to have witnessed his brilliant performances on the stages of various theaters of the country, to have seen his creative search and discoveries," his colleague Mustafa Mardanov remembered in 1963. "The days I spent together with Abbas-Mirza Sarifzada will never be erased from my memory."
Even today Sarifzada's descendants are bringing glory to Azerbaijan. The actor's great grandson Eldar Qasimov won the Eurovision Song Contest in 2011.