Karate üzrə milli Avropa çempionu oldu
Azərbaycan karateçilərinin 2014-cü ildə ilk böyük uğuru Finlandiyanın Tampere şəhərində böyüklərin 49-cu Avropa Çempionatına təsadüf etdi.
Fərdi kumite yarışlarına çıxan 9 karateçimizdən Niyazi Əliyevlə (-67 kq) Şahin Atamov (+84 kq) finala vəsiqə qazanmaqla gümüş medalı təmin etdilər. Final görüşündə hakim haqsızlığı nəticəsində Şahin Atamov türkiyəli Erkan Enesə 0:2 hesabı ilə məğlub olub. Niyazi Əlievin britaniyalı Tomas Cordanla döyüşü 1:1 hesabı ilə bitsə də, hakimlərin rəyi ilə qələbə rəqibə verilib.
Bürünc medal uğrunda mübarizə aparan iki idmançımızdan Nuranə Əliyeva Eirini-Kristina Kavakapulonu 8:2 hesablı inamlı qələbə ilə məğlub edib. Öz çəkisində favoritlərdən sayılan Ayxan Mamayev (-84 kq) isə təəssüf ki, dizindəki zədə səbəbindən mükafatçılar sırasına düşə bilməyib. O, bosniyalı Meris Muhoviçlə 3-cü yer uğrunda görüşün son saniyələrində 2:3 hesabı ilə məğlub olub.
Fərdi kumite yarışlarında Şahin Atamov (-84 kq) və Niyazi Əliyev (-67 kq) gümüş medalları, Nuranə Əliyevanın isə (-50 kq) bürünc mükafatı ilə birlikdə ümumi nəticədə Azərbaycan medal qazanan ölkələr arasında 4-cü pilləyə yüksəlib.
Komanda yarışlarına gəldikdə isə Azərbaycan karateçiləri bütün rəqiblərini məğlub edərək, fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıb. Tural Ağalarzadə, Rafiz Həsənov, Şahin Atamov, Ayxan Mamayev, Niyazi Əliyev və Asiman Qurbanlıdan ibarət komandamız finaladək 3 rəqibini məğlub edib. Komanda kumite yarışlarına ikinci dövrədən qoşulan yığmamız Latviya komandasını 3:0, Dünya Çempionatının finalında hakimlərin dəstəyi ilə milli komandamıza qalib gələn Serbiyanı 2:1, yarımfinalda isə Hollandiyanı 2:0 hesabı ilə üstələyib. Finalda idmançılarımız favoritlərdən olan türkiyəli rəqiblərini məğlub edərək, tarixində ilk dəfə komanda kumite yarışlarının Avropa çempionu olub.
Azərbaycan Milli Karate Federasiyasının prezidenti Yaşar Bəşirov “R+”a açıqlamasında komandamızın uğurunu böyük qələbə kimi qiymətləndirib: “Azərbaycan karateçiləri hər zaman güclü olduqlarını göstərməyə hazırdı. Bəzi yarışlarda bizlərə haqsızlıq olsa da, hədəfimiz dəyişmədi. Finlandiyada idmançılarımız əsl fədakarlıq nümayiş etdirdi. Komanda kimi qızıl medal qazanmağımız karateçilərin həm ustalığının, həm də birliyinin göstəricisidir. Karate  Avropanın əksər ölkələrində inkişaf edib. Ona görə hər bir döyüş çox çətin alındı. Xüsusilə finalda meydan sahibi Türkiyə ilə qarşılaşmağımız yaddaqalan oldu. Görüş bərabər hesabla başa çatsa da, hakimlər qələbəni Azərbaycana verdi. Çünki döyüş ərzində biz daha fəallıq göstərdik. Qələbəni biz daha çox istəyirdik”.
Azərbaycan yığmasının liderlərindən olan Şahin Atamov “R+”a müsahibəsində qələbə təəssüratlarını bölüşüb: “Fərdi yarışda çempion olmağa yaxın idim. Sadəcə, hakimlərin qeyri-obyektiv qərarı finalda məğlubiyyətimə səbəb oldu. Zərbə vursam belə, mənə xal vermirdilər. Məhz bu səbəbdən yekunda gümüş medalla kifayətlənməli oldum. Kumitə yarışlarında isə Azərbaycan millisi hamıdan güclü olduğunu sübut etdi. Komandamızın hər bir üzvü qızıl medala gedən yolda qələbə üçün əməyini əsirgəmədi”.
Xatırladaq ki, Azərbaycan yığması Finlandiyada keçirilən Avropa Çempionatında millinin lideri Rəfael Ağayev olmadan mübarizə aparıb. Dördqat dünya və altıqat Avropa çempionu olan Rəfael Ağayev zədə səbəbindən mötəbər yarışda komandamıza kömək etməyib.

KUMITE THE AZERBAIJANI WAY
Azerbaijani karatekas got their first major victory of 2014 at the European championship, which took place in the Finnish city of Tampere.
Nine Azerbaijani karatekas competed in individual kumite. Before reaching the final Niyazi Aliyev (in the under 67 kg weight category) and Sahin Atamov (in the over 84 kg category) had already gotten silver medals. In the final Sahin Atamov lost to Enes Erkan from Turkey due to unfair judging. The match between Aliyev and Briton Thomas Jordan ended in a 1:1 draw, although the judges gave the victory to the British karateka.
In the struggle for the bronze Nurana Aliyeva (in the under 50 kg category) won a clear-cut victory over Eirini-Kristina Kavakapulo, with a score of 8:2. Unfortunately, Ayxan Mamayev (in the over 84 kg category), one of the favoured-to-win karatekas in his weight category, did not make it into the prize-winners.  In a third-place match with Bosnian Meris Muhovic, Ayxan suffered a knee injury and lost in the final seconds, with a score of 2:3.
Thanks to the medals won in individual competitions by Sahin Atamov, Niyazi Aliyev and Nurana Aliyeva, in the overall standings the Azerbaijani team rose to fourth place.
Meanwhile, in the team kumite competitions Azerbaijani karatekas knew no equals. On the path to the final the team, consisting of Tural Agalarzada, Rafiz Hasanov, Sahin Atamov, Ayxan Mamayev, Niyazi Aliyev and Asiman Qurbanli, secured three victories. Entering the competition from the second round, the Azerbaijani team beat the Latvian (3:0) and the Serbian teams (2:1), proving to the latter that the loss in last year's world championship was due to errors from the judges. At the semifinal the Dutch team was defeated (2:0). After beating the Turkish team, one of the favourites to win, the Azerbaijani sportsmen for the first time became the champions of Europe in team kumite.
In an interview with R+, president of the Azerbaijan National Karate Federation Yasar Basirov appraised the team's accomplishment as a great success: "Azerbaijani karatekas are always ready to show their strength. Although in a few competitions there was some bias against us, our goal remained the same. In Finland the Azerbaijani athletes demonstrated true dedication. Winning the gold in the team competitions demonstrates both the skill and the unity of our karatekas. Karate is well-developed in most European countries. That is why each match was a challenge. The final match with the Turkish team was especially remarkable. Although it ended in a draw, the judges gave the victory to the Azerbaijani team, since in the course of the match we showed more commitment. Our desire to win was stronger."
Sahin Atamov, one of the leaders of the Azerbaijani team, also shared his impressions of the victory with R+. "In individual competition," said Atamov, "I was close to the championship. My loss in the final was the result of biased judges. They did not appraise the blows I delivered. That's the reason why I had to be satisfied with the silver. In the kumite competitions, however, the Azerbaijani team proved that it was the strongest. Everyone on the team gave their all to win."
It should be remembered that at this European championship the Azerbaijani team competed without its leader - the injured four-time world champion and six-time European champion Rafayel Agayev.