Arzu Urşan: "Ədalətsİzlİyə, çətİnlİklərə və problemlərə müqavİmət göstərmək həmİşə lazimdir"
Bu gün tez-tez deyirlər ki, Azərbaycan kinematoqrafiyası yaxşı günlərini yaşamır. Əsas amil kimi Azərbaycan rejissorlarının getdikcə daha az film çəkməsini göstərirlər. Amma bu məsələnin ətrafında çox durmayacağıq, nəzərə almalıyıq ki, problemi mütəxəssislər araşdırmalıdır. Bizsə yalnız ümumi qəbul olunmuş mövqenin əleyhinə olaraq bildiririk ki, əgər yeni film çəkən gənc azərbaycanlı rejissorlar işləyirlərsə, deməli, Azərbaycan kinosu var. Bu yaxınlarda İctimai kanalda gənc azərbaycanlı rejissor Arzu Urşanın Xalq yazıçısı Anarın ssenarisi əsasında çəkdiyi "Təqib" filminin premyerası keçirilib. Yeni Azərbaycan gerçəkliklərinin "ötürücüsü" olan rejissor Urşan öz peşə müstəvisində az uğur qazanmayıb.
Sumqayıtda doğulub. Məktəbi bitirdikdən sonra Moskva Dövlət Mədəniyyət İnstitutuna (MQİK) daxil olub. Bundan sonra Rusiya Teatr İncəsənəti Akademiyasında oxuyub, daha sonra Moskva Dövlət Estrada Teatrında təcrübə keçib. Rejissor assistenti kimi aktyorlarla işləməkdən başlayıb, Milli Kinematoqrafiya Mərkəzində rejissor və Azərbaycan Dövlət Tele-Radio Şirkətində (AzTV) beynəlxalq proqramlar redaksiyasının rejissoru işləyib. Həmin dövrdə Arzu xanım Çin haqqında televiziya filmləri silsiləsi hazırlayıb və rus redaksiyasında "Vo ves qolos" adlı radioverilişin müəllifi və aparıcısı olub. 2003-cü ildə AVANTİ (İsveçrə) proqramı çərçivəsində rejissor Kşiştof Zanussi (Polşa) və kinodramaturq Daqmar Benkenin (Almaniya) yanında master-klass keçib.
Hazırda "AzBuki" (Moskva) prodüser mərkəzində ssenarist və rejissordur. Rusiynın Dövlət Tele-Radio Şirkətinin (VQTRK) sifarişi ilə çəkilmiş "Onegin üçün məbəd. Şöhrətdən sonra" sənədli filminin müəllifi və rejissorudur. Film "Rossiya 1" kanalında 2010-cu ildə göstərilib. Sənədli film SSRİ-də 60-80-ci illərdə məşhur olan nəğməkar şair Onegin Hacıqasımovun qeyri-adi taleyinə həsr edilib. 2011-ci ildə "Onegin üçün məbəd. Şöhrətdən sonra" filmi Obninsk şəhərində keçirilən VI Beynəlxalq kinofestival "Vstreça"da "Ən yaxşı televiziya filmi" mükafatını alıb.
2012-ci ildə Arzu Urşanın "Top düşməli və qalxmalıdır" sənədli filmi IV beynəlxalq idman kinosu festivalında ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa, Almaniya, Portuqaliya, Ukrayna, İran, Özbəkistan və başqa ölkələri təmsil edən 150 film arasında "Ən yaxşı sənədli film" nominasiyasının qalibi olub. Azərbaycan futbolunun 100 illiyinə həsr edilmiş bu film həmçinin Milanda keçirilmiş beynəlxalq idman filmləri kinofestivalında (Sport Movies & TV - Milano International Ficts Festival) "Fəxri çiçək hörüyü"nə layiq görülüb və İstanbulda keçirilmiş beynəlxalq idman filmləri festivalında "İdman klubu haqqında çəkilmiş ən yaxşı film" nominasiyasında qalib olub.
Bu gün biz Arzu Urşanla "Təqib" filminin çəkilişinin işçi prosesi, baş qəhrəmanı və süjet gözlənilməzlikləri barədə danışırıq.
- Anarın hekayəsi əsasında film çəkmək ideyası necə yarandı?
- 2004-cü ildə Anar müəllim öz "Qırmızı limuzin" hekayəsini oxumaq üçün mənə verdi və təklif etdi ki, onun əsasında film çəkim. Həmin vaxt mən Moskvaya köçdüm və başqa layihələr üçün rejissura ilə məşğul oldum. Keçən ilin əvvəllərində isə Anar müəllim mənə zəng edib bildirdi ki, Azərbaycanın İctimai telekanalı bizim ssenari ilə maraqlanıb və tammetrajlı film çəkmək niyyətindədir. Mən bu xəbərdən çox sevindim. Telekanalın rəhbərliyindən etdiyim yeganə xahiş - mənə Moskvadakı çəkiliş qrupumla işləmək azadlığının verilməsi idi. Bura kinooperator Yuri Yermolin və səs rejissoru Mixail Buyanov daxildir ki, onlar Rusiyanın aparıcı kinematoqraflarıdır.
Filmin aktyorlarının seçimi bu ilin yazında aparılıb. Etiraf edirəm ki, kastinqə gəlmiş o qədər insan içində mənim üçün seçim aparmaq çox çətin idi. Onların çoxu gözəl aktyorlar idi. Qeyd etmək istəyirəm ki, Azərbaycanda əsl istedadlı aktyorlar var və onları qiymətləndirmək lazımdır! Mən ilk öncə baş rol üçün aktyor seçmək, sonra isə qalanlarını ona uyğunlaşdırmaq qərarına gəldim. Filmin baş qəhrəmanı Səttar roluna Rusiyanın "Lenkom" teatrının aktyoru Sergey Çonişvilini çəkmək istəyirdim. Biz onunla filmdə iştirak imkanı məsələsini müzakirə etmişdik. Amma filmin büdcəsi bizə yüksək qonorar xərcləmək imkanı vermədi. Biz baş qəhrəman axtarışını davam etdirdik. Mən müğənni Sərxan Sərxanla çoxdan tanışam və bilirəm ki, o, mahnılarında özünü çox emosional ifadə edir, həm də onun kino təcrübəsi olub. Risk etməyi qərara aldım. Öz rejissor hissiyyatıma və onun imkanlarına arxalandım.
- Amma Sərxan Sərxan peşəkar aktyor deyil. O cəmi bir dəfə filmə çəkilib. İfaçıya baş rolu etibar etmək qorxulu deyildi ki?
- Sərxan Sərxan istedadlı adamdır. O, mahnılarında özünü incə və təsiredici şəkildə ifadə edir. Hər ikimiz Moskvada yaşayırıq və ikimiz dəfələrlə həyat haqqında söhbətlər aparmışıq/. Mənə elə gəlirdi ki, qəhrəmanımın və Sərxanın durumu çox oxşardır. Həm də mənə elə adam lazım idi ki, öz hisslərini sözsüz, tək baxışları ilə göstərməyi bacarsın. Öz düşüncələrimi İctimai telekanalın rəhbəri İsmayıl Ömərovla bölüşən zaman, o məni dəstəklədi. Tanınmış estrada ifaçısını yeni təcəssümdə görmək onun özü üçün də maraqlı idi. Moskvaya - Sərxana zəng elədim və dərhal kinoya qayıdışı ilə bağlı təbrik elədim. O, yalnız bunları soruşdu: "Əşyalarımı nə vaxt toplayıb Bakıya uçum?".
- Filmdə çəkilmiş başqa aktyorlar barədə də danışın?
- Başqa aktyorları biz Bakının müxtəlif teatrlarında tapdıq. Özüm üçün çox sayda istedadlı aktyor aşkarladım. Azərbaycanın əməkdar artistləri Mehriban Zəki və Naina İbrahimova, Nigar Güləhmədova, Bəhram Bağırzadə. Bir sözlə, çox peşəkar aktyor komandası yığıldı. Yeri gəlmişkən, filmin musiqisini bəstəkar Rauf Əliyev yazıb, quruluşçu rejissoru isə Şahin Həsənovdur.
- Film baradə danışın, nədən bəhs edir?
- Həyati dəyərlərin yenidən qiymətləndirilməsindən. Maraqlıdır ki, ssenarini oxuyan hər kəs qeyd edir ki, bu əhvalat onun öz həyatında baş verib. Öz vaxtımızda bizim hər birimiz bu cür problemlərdən, enişlərdən və yoxuşlardan keçmişik. Biz baş qəhrəmanın dəyişməsini çağdaş Azərbaycanın fonunda göstəririk.
Səttar tamamilə uğur qazanmış jurnalistdir və birdən həyatının əvvəlki qaydaları ilə yaşamaqdan imtina edir. O, qədim memarlıq binasında yaşayır və mənzilin divarları arasında onun əcdadlarının izi qalıb. Bir dəfə bir nəfər onlara gəlir və bu evi almaq istədiyini deyir. Əgər rəmzlərlə danışsaq, ev bizim həyatımız, keçmişimiz və gələcəyimizdir. Onun təmiri və ya yenidən qurulması, hətta planlaşmasında edilən ən kiçik dəyişiklik evin bugününü deyil, gələcəyini də dağıdır. Bu kinoda bildirilir ki, nə baş verirsə-versin, ədalətsizliklə, çətinliklərlə və problemlərlə həmişə mübarizə aparmaq lazımdır.
Filmdə baş qəhrəmanı qırmızı maşın izləyir. O, yuxularına girir, hər yerdə gözünə görünür. Bu sanki yabançı hər şeyi - şəhər bəzəklərini, qlamuru, bahalı vitrinlərin parıltısını özündə əks etdirən hansısa matrisadır. Bu, öz yolundan keçmişləri silən çağdaşlığın özünəməxsus simvoludur. Mən filmin nə ilə bitdiyindən danışmayacağam. Qoy tamaşaçılar özləri görsünlər.
- Sizin ən yaddaqalan filmlərinizdən biri "Onegin üçün məbəd. Şöhrətdən sonra"dır. Əsərin çəkilişi barədə danışın.
- Mən onu VQTRK-in (Rusiya Dövlət Tele-Radio Şirkətinin) sifarişi ilə çəkmişəm. Oneginin anası Mahtəban xanım rus ədəbiyyatını və poeziyasını çox gözəl bilirmiş. Oğlu 1937-ci ildə, yəni Aleksandar Puşkinin ölümünün 100 illiyi qeyd olunan il dünyaya gəldiyi üçün ona öz sevimli qəhrəmanlarının adını veriblər. Onegin Hacıqasımov bütün ölkəyə səs salmış mahnıların - "Aleşkina lyubov", "Pozvoni", "Vostoçnaya pesnya"nın müəllifi idi. Onun populyarlığının zirvəsi 1960-1980-ci illərə düşüb. Və birdən, çox sayda fanatlarını heyrətə salaraq, Onegin səhnəni tərk edir, öz həyatını köklü şəkildə dəyişir. O, Moskvadan gedir, pravoslav kilsəsində xristianlığı qəbul edir və müqəddəs Optina səhrasında rahib Siluana çevrilir. Onun həyat gerçəkliklərini bərpa etmək üçün mən arxivlərdə çox əlləşdim. Amma təəssüf ki, onun yaşadığı monastıra çatanda aydın oldu ki, o artıq sağ deyil, xərçəngdən ölüb. Çox təəssüf ki, onu görə bilmədim. Amma onun həyat hekayəsi çox kədərli və sərt alınıb.
- Planınızda nə var? Yəqin ki, yenə də növbəti film barədə düşünürsünüz?
- Nar haqqında film çəkmək istəyirəm. Rəmzlər vasitəsilə mənim ölkəmin tarixi, ənənələri və adətləri barədə danışmaq istəyirəm. Həmçinin xalq artisti Eldar Mansurovun qədim nəslinə həsr edilmiş sənədli film çəkmək istəyirəm. O, məşhur tarzən Bəhram Mansurovun ailəsində dünyaya gəlib. Mansurovlar nəsli zəngin musiqi ənənələrinin qoruyucusudur, Məşədi Süleyman bəy Məşədi Məlik-Məmməd bəy oğlunun (Eldar Mansurovun babasının) evini "muğam evi" adlandırıblar, çünki orada tanınmış muğam ifaçıları yığılıblar. Mansurovların əcdadlarından hər biri Azərbaycaın tarix və mədəniyyətində təkrarsız iz qoyublar. Mənim növbəti filmim bu barədədir.

PROFESSION - DIRECTOR
There is much talk these days that the Azerbaijani cinema is not at its best today. As evidence they cite the example of Azerbaijani producers shooting fewer and fewer films. However, we will not speculate on this topic, considering that it is for relevant experts to discuss. We will just state, contrary to the general opinion, that the Azerbaijani cinema exists if there young specialists who make new films. Quite recently the Public Television premiered the film of young Azerbaijani film director Arzu Ursan, "Taqib" ("Chase"). The film was made on the basis of popular writer Anar's script. As the "conductor" of the new Azerbaijani reality director Ursan has achieved a lot of success in her profession.
She was born in Sumqayit and after graduating from high school she studied directing the drama at the Moscow State Institute of Culture. After studying at the Russian Academy of Theatre Arts, she trained at the Moscow State Variety Theater. Arzu started as an assistant director working with actors, worked as director of National Centre of Cinematography and the State Broadcasting Company of Azerbaijan (AzTV) editorial director in international programs. At that time, Arzu produced a series of TV movies about China, and was the author and host of the "Breaking the Silence" radio programme's Russian edition. In 2003, she had master classes with director Krzysztof Zanussi (Poland) and screenwriter Dagmar Benke (Germany) in the framework of the AVANTI programme (Switzerland).
She is currently a script writer, a director at the production centre AzBuki (Moscow). While commissioned by RTR she became the writer and director of the documentary film "Temple for Onegin. After the glory." The film was broadcast on the channel "Russia 1" in 2010. The documentary was devoted to the extraordinary fate of the famous songwriter in the 1960-80s in the Soviet Union - Onegin Hacikazimov. In 2011, the film "Temple for Onegin. After the Glory" won the prize for Best TV Film at the VI International Film Festival "Vstrecha" in the city of Obninsk. And in 2012, at the IV International Sport Film Festival among 150 films USA, UK, France, Germany, Portugal, Ukraine, Iran, Uzbekistan and other countries represented in the competition a documentary of Arzu Ursan was awarded the first place in the category "Best Documentary". This film is dedicated to the 100th anniversary of football in Azerbaijan. It also received "a garland of Honor" at the Sport Movies & TV - Milano International Ficts Festival in Milan and was the winner in the category "Best Documentary of the sports club" at the International Festival of Sports Films in Istanbul
Today we are talking with Arzu Ursan about the working process of filming the "Chase", the protagonist and the twists of the plot.
- How did you have the idea of making a film based on Anar's script?
- In 2004 Anar Rasulovich let me read his story "Red limousine" and suggested that a film be made on its basis. Together we drafted a scenario. In this period I moved to Moscow and directed several other projects. In the beginning of 2012 Anar Rasulovich called me and said that the Public TV of Azerbaijan is interested in our scenario and would like to make a film. I was very happy with the news. The only thing I requested from the management of the TV station was the opportunity to work with my crew from Moscow. They include cameraman Yuriy Yermolin and sound engineer Mikhail Buyanov - Russia's leading filmmakers.
The selection of actors for the film took place in the spring 2012. Admittedly, it was very difficult to choose from the number of people who attended the casting. I would like to note that there are truly talented actors in Azerbaijan and they have to be valued! So, I decided to first pick an actor for the main role and then "fit" others around him. Sergey Chonishvili, Russian actor from the Lenkom theatre was very eager to play the role of Sattar, the protagonist. We already discussed with him his participation in the film. However, regrettably the film's budget could not afford paying high honorariums. And we continued the search for the protagonist... I knew singer Sarxan Sarhanov long ago and I decided to gamble as I remembered how emotionally he expressed himself in songs and that he already had experience in cinema. I betted on my knows as a director and on his talent.
- But Sarxan Sarhanov is not a professional actor. He was filmed only once. Were you not afraid to give him the main role?
- Sarxan Sarhanov is a gifted person. He has a very incisive and poignant way of expressing himself in songs. Considering that we both live in Moscow we have many times talked about life with him... It seemed to me that the state of the hero of my film and of Sarhan were similar. And I needed a person able to show their feelings without words, with just their look alone. When I shared my thoughts with Ismayil Omarov, the head of the Public TV, he supported me. He too was interested to see the well-known singer in a new role. I called Sarxan in Moscow and immediately congratulated him on his return to the cinema. He just asked me: "When do I need to pack and fly to Baku?".
- Tell us about other actors who co-starred in the film.
- We found other actors in various theatres in Baku. I found for myself a vast number of very talented actors, prominent actors of Azerbaijan: Mehriban Zaki and Naina Ibrahimova; Nigar Gulahmadova and Bahram Bagirzada. In other words, a very professional crew of actors gathered. Composer Rauf Aliyev wrote the music for the film and Sahin Hasanov was in charge of art direction.
- Tell us about the film, what is it about?
- About revaluing life values, about spirituality. It is interesting that everybody who read the script remarked that the story echoed with their life. In their time, each of us went through similar problems, ups and downs. We show the changes in the main hero against the background of modern Azerbaijan. Sattar is a successful journalists who suddenly refuses to live according to the old ways of life. He lives in an old architectural house where the walls still remember the voices of his ancestors. One day a man comes to him and says that he intends to buy the house… Speaking symbolically, the house is our life, our past and present. A repair or reconstruction, or even a small change in its plan destroys not only the present, but also the future of the house. This film is about the need to resist injustice, difficulties and problems, no matter what happens.
In the film the hero is chased by a red car. He dreams about it, he sees it in real life… this is like some matrix that accumulated other residue - urban gloss, glamour, the reflection of expensive windows. This is a symbol of modernity that destroys the past on its path. I will not say how the film ends and let the viewers see it for themselves.
- One of your most memorable films is "Temple for Onegin. After glory". Tell us about how you shot it.
- I shot when VGTRK commissioned it. The mother of Onegin, Mahriban-xanim knew Russian literature very well and gave her son the name of her favourite hero since her son was born in 1937, when the 100th anniversary of the death of Aleksandr Pushkin was marked. Onegin Hacikazimov is the author of many songs that became famous in the country: "Aleshkina lyubov", "Pozvoni", "Vostochnaya pesnya". The peak of his popularity was in the 1960-1980s. And suddenly, to the amazement of the vast crowd of fans, Onegin leaves the scene in order to drastically change his life. He leaves Moscow, is baptized in the Orthodox Church and becomes monk Silvanus in the blessed Optina. I had to dig in the archives to restore the details of his life. However, when I reached the monastery where he lived it turned out that he is no longer alive. He died from cancer. It was such a pity I never managed to meet him. But the story of his life was very touching and poignant.
- What do you plan? You must be thinking of the next film?
- I would like to shoot a film about a pomegranate to tell through symbols about the history, traditions and customs of my country. I also plan to shoot a documentary dedicated to the ancient family of popular artist Eldar Mansurov. He was born in the family of well-known tar player Bahram Mansurov. The family of Mansurov are the keepers of rich musical traditions and the house of Masadi Suleyman bey Masadi Malik-Mammad bek oglu (grandfather of Eldar Mansurov) was called the "mugham evi" as famous mugham performers gathered there. Each of Mansurov's ancestors left a unique trace in Azerbaijan's history and culture. This is what my next film will be about.