Arzu Urşan: "Ədalətsİzlİyə, çətİnlİklərə və problemlərə müqavİmət göstərmək həmİşə lazimdir"
Bu gün tez-tez deyirlər ki, Azərbaycan kinematoqrafiyası yaxşı günlərini yaşamır. Əsas amil kimi Azərbaycan rejissorlarının getdikcə daha az film çəkməsini göstərirlər. Amma bu məsələnin ətrafında çox durmayacağıq, nəzərə almalıyıq ki, problemi mütəxəssislər araşdırmalıdır. Bizsə yalnız ümumi qəbul olunmuş mövqenin əleyhinə olaraq bildiririk ki, əgər yeni film çəkən gənc azərbaycanlı rejissorlar işləyirlərsə, deməli, Azərbaycan kinosu var. Bu yaxınlarda İctimai kanalda gənc azərbaycanlı rejissor Arzu Urşanın Xalq yazıçısı Anarın ssenarisi əsasında çəkdiyi "Təqib" filminin premyerası keçirilib. Yeni Azərbaycan gerçəkliklərinin "ötürücüsü" olan rejissor Urşan öz peşə müstəvisində az uğur qazanmayıb.
Sumqayıtda doğulub. Məktəbi bitirdikdən sonra Moskva Dövlət Mədəniyyət İnstitutuna (MQİK) daxil olub. Bundan sonra Rusiya Teatr İncəsənəti Akademiyasında oxuyub, daha sonra Moskva Dövlət Estrada Teatrında təcrübə keçib. Rejissor assistenti kimi aktyorlarla işləməkdən başlayıb, Milli Kinematoqrafiya Mərkəzində rejissor və Azərbaycan Dövlət Tele-Radio Şirkətində (AzTV) beynəlxalq proqramlar redaksiyasının rejissoru işləyib. Həmin dövrdə Arzu xanım Çin haqqında televiziya filmləri silsiləsi hazırlayıb və rus redaksiyasında "Vo ves qolos" adlı radioverilişin müəllifi və aparıcısı olub. 2003-cü ildə AVANTİ (İsveçrə) proqramı çərçivəsində rejissor Kşiştof Zanussi (Polşa) və kinodramaturq Daqmar Benkenin (Almaniya) yanında master-klass keçib.
Hazırda "AzBuki" (Moskva) prodüser mərkəzində ssenarist və rejissordur. Rusiynın Dövlət Tele-Radio Şirkətinin (VQTRK) sifarişi ilə çəkilmiş "Onegin üçün məbəd. Şöhrətdən sonra" sənədli filminin müəllifi və rejissorudur. Film "Rossiya 1" kanalında 2010-cu ildə göstərilib. Sənədli film SSRİ-də 60-80-ci illərdə məşhur olan nəğməkar şair Onegin Hacıqasımovun qeyri-adi taleyinə həsr edilib. 2011-ci ildə "Onegin üçün məbəd. Şöhrətdən sonra" filmi Obninsk şəhərində keçirilən VI Beynəlxalq kinofestival "Vstreça"da "Ən yaxşı televiziya filmi" mükafatını alıb.
2012-ci ildə Arzu Urşanın "Top düşməli və qalxmalıdır" sənədli filmi IV beynəlxalq idman kinosu festivalında ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa, Almaniya, Portuqaliya, Ukrayna, İran, Özbəkistan və başqa ölkələri təmsil edən 150 film arasında "Ən yaxşı sənədli film" nominasiyasının qalibi olub. Azərbaycan futbolunun 100 illiyinə həsr edilmiş bu film həmçinin Milanda keçirilmiş beynəlxalq idman filmləri kinofestivalında (Sport Movies & TV - Milano International Ficts Festival) "Fəxri çiçək hörüyü"nə layiq görülüb və İstanbulda keçirilmiş beynəlxalq idman filmləri festivalında "İdman klubu haqqında çəkilmiş ən yaxşı film" nominasiyasında qalib olub.
Bu gün biz Arzu Urşanla "Təqib" filminin çəkilişinin işçi prosesi, baş qəhrəmanı və süjet gözlənilməzlikləri barədə danışırıq.
- Anarın hekayəsi əsasında film çəkmək ideyası necə yarandı?
- 2004-cü ildə Anar müəllim öz "Qırmızı limuzin" hekayəsini oxumaq üçün mənə verdi və təklif etdi ki, onun əsasında film çəkim. Həmin vaxt mən Moskvaya köçdüm və başqa layihələr üçün rejissura ilə məşğul oldum. Keçən ilin əvvəllərində isə Anar müəllim mənə zəng edib bildirdi ki, Azərbaycanın İctimai telekanalı bizim ssenari ilə maraqlanıb və tammetrajlı film çəkmək niyyətindədir. Mən bu xəbərdən çox sevindim. Telekanalın rəhbərliyindən etdiyim yeganə xahiş - mənə Moskvadakı çəkiliş qrupumla işləmək azadlığının verilməsi idi. Bura kinooperator Yuri Yermolin və səs rejissoru Mixail Buyanov daxildir ki, onlar Rusiyanın aparıcı kinematoqraflarıdır.
Filmin aktyorlarının seçimi bu ilin yazında aparılıb. Etiraf edirəm ki, kastinqə gəlmiş o qədər insan içində mənim üçün seçim aparmaq çox çətin idi. Onların çoxu gözəl aktyorlar idi. Qeyd etmək istəyirəm ki, Azərbaycanda əsl istedadlı aktyorlar var və onları qiymətləndirmək lazımdır! Mən ilk öncə baş rol üçün aktyor seçmək, sonra isə qalanlarını ona uyğunlaşdırmaq qərarına gəldim. Filmin baş qəhrəmanı Səttar roluna Rusiyanın "Lenkom" teatrının aktyoru Sergey Çonişvilini çəkmək istəyirdim. Biz onunla filmdə iştirak imkanı məsələsini müzakirə etmişdik. Amma filmin büdcəsi bizə yüksək qonorar xərcləmək imkanı vermədi. Biz baş qəhrəman axtarışını davam etdirdik. Mən müğənni Sərxan Sərxanla çoxdan tanışam və bilirəm ki, o, mahnılarında özünü çox emosional ifadə edir, həm də onun kino təcrübəsi olub. Risk etməyi qərara aldım. Öz rejissor hissiyyatıma və onun imkanlarına arxalandım.
- Amma Sərxan Sərxan peşəkar aktyor deyil. O cəmi bir dəfə filmə çəkilib. İfaçıya baş rolu etibar etmək qorxulu deyildi ki?
- Sərxan Sərxan istedadlı adamdır. O, mahnılarında özünü incə və təsiredici şəkildə ifadə edir. Hər ikimiz Moskvada yaşayırıq və ikimiz dəfələrlə həyat haqqında söhbətlər aparmışıq/. Mənə elə gəlirdi ki, qəhrəmanımın və Sərxanın durumu çox oxşardır. Həm də mənə elə adam lazım idi ki, öz hisslərini sözsüz, tək baxışları ilə göstərməyi bacarsın. Öz düşüncələrimi İctimai telekanalın rəhbəri İsmayıl Ömərovla bölüşən zaman, o məni dəstəklədi. Tanınmış estrada ifaçısını yeni təcəssümdə görmək onun özü üçün də maraqlı idi. Moskvaya - Sərxana zəng elədim və dərhal kinoya qayıdışı ilə bağlı təbrik elədim. O, yalnız bunları soruşdu: "Əşyalarımı nə vaxt toplayıb Bakıya uçum?".
- Filmdə çəkilmiş başqa aktyorlar barədə də danışın?
- Başqa aktyorları biz Bakının müxtəlif teatrlarında tapdıq. Özüm üçün çox sayda istedadlı aktyor aşkarladım. Azərbaycanın əməkdar artistləri Mehriban Zəki və Naina İbrahimova, Nigar Güləhmədova, Bəhram Bağırzadə. Bir sözlə, çox peşəkar aktyor komandası yığıldı. Yeri gəlmişkən, filmin musiqisini bəstəkar Rauf Əliyev yazıb, quruluşçu rejissoru isə Şahin Həsənovdur.
- Film baradə danışın, nədən bəhs edir?
- Həyati dəyərlərin yenidən qiymətləndirilməsindən. Maraqlıdır ki, ssenarini oxuyan hər kəs qeyd edir ki, bu əhvalat onun öz həyatında baş verib. Öz vaxtımızda bizim hər birimiz bu cür problemlərdən, enişlərdən və yoxuşlardan keçmişik. Biz baş qəhrəmanın dəyişməsini çağdaş Azərbaycanın fonunda göstəririk.
Səttar tamamilə uğur qazanmış jurnalistdir və birdən həyatının əvvəlki qaydaları ilə yaşamaqdan imtina edir. O, qədim memarlıq binasında yaşayır və mənzilin divarları arasında onun əcdadlarının izi qalıb. Bir dəfə bir nəfər onlara gəlir və bu evi almaq istədiyini deyir. Əgər rəmzlərlə danışsaq, ev bizim həyatımız, keçmişimiz və gələcəyimizdir. Onun təmiri və ya yenidən qurulması, hətta planlaşmasında edilən ən kiçik dəyişiklik evin bugününü deyil, gələcəyini də dağıdır. Bu kinoda bildirilir ki, nə baş verirsə-versin, ədalətsizliklə, çətinliklərlə və problemlərlə həmişə mübarizə aparmaq lazımdır.
Filmdə baş qəhrəmanı qırmızı maşın izləyir. O, yuxularına girir, hər yerdə gözünə görünür. Bu sanki yabançı hər şeyi - şəhər bəzəklərini, qlamuru, bahalı vitrinlərin parıltısını özündə əks etdirən hansısa matrisadır. Bu, öz yolundan keçmişləri silən çağdaşlığın özünəməxsus simvoludur. Mən filmin nə ilə bitdiyindən danışmayacağam. Qoy tamaşaçılar özləri görsünlər.
- Sizin ən yaddaqalan filmlərinizdən biri "Onegin üçün məbəd. Şöhrətdən sonra"dır. Əsərin çəkilişi barədə danışın.
- Mən onu VQTRK-in (Rusiya Dövlət Tele-Radio Şirkətinin) sifarişi ilə çəkmişəm. Oneginin anası Mahtəban xanım rus ədəbiyyatını və poeziyasını çox gözəl bilirmiş. Oğlu 1937-ci ildə, yəni Aleksandar Puşkinin ölümünün 100 illiyi qeyd olunan il dünyaya gəldiyi üçün ona öz sevimli qəhrəmanlarının adını veriblər. Onegin Hacıqasımov bütün ölkəyə səs salmış mahnıların - "Aleşkina lyubov", "Pozvoni", "Vostoçnaya pesnya"nın müəllifi idi. Onun populyarlığının zirvəsi 1960-1980-ci illərə düşüb. Və birdən, çox sayda fanatlarını heyrətə salaraq, Onegin səhnəni tərk edir, öz həyatını köklü şəkildə dəyişir. O, Moskvadan gedir, pravoslav kilsəsində xristianlığı qəbul edir və müqəddəs Optina səhrasında rahib Siluana çevrilir. Onun həyat gerçəkliklərini bərpa etmək üçün mən arxivlərdə çox əlləşdim. Amma təəssüf ki, onun yaşadığı monastıra çatanda aydın oldu ki, o artıq sağ deyil, xərçəngdən ölüb. Çox təəssüf ki, onu görə bilmədim. Amma onun həyat hekayəsi çox kədərli və sərt alınıb.
- Planınızda nə var? Yəqin ki, yenə də növbəti film barədə düşünürsünüz?
- Nar haqqında film çəkmək istəyirəm. Rəmzlər vasitəsilə mənim ölkəmin tarixi, ənənələri və adətləri barədə danışmaq istəyirəm. Həmçinin xalq artisti Eldar Mansurovun qədim nəslinə həsr edilmiş sənədli film çəkmək istəyirəm. O, məşhur tarzən Bəhram Mansurovun ailəsində dünyaya gəlib. Mansurovlar nəsli zəngin musiqi ənənələrinin qoruyucusudur, Məşədi Süleyman bəy Məşədi Məlik-Məmməd bəy oğlunun (Eldar Mansurovun babasının) evini "muğam evi" adlandırıblar, çünki orada tanınmış muğam ifaçıları yığılıblar. Mansurovların əcdadlarından hər biri Azərbaycaın tarix və mədəniyyətində təkrarsız iz qoyublar. Mənim növbəti filmim bu barədədir.

ПРОФЕССИЯ – РЕЖИССЕР
Сегодня часто говорят о том, что азербайджанский кинематограф переживает не лучшие времена. Как определяющий фактор приводят в пример, что азербайджанские режиссеры хоть и снимают фильмы, но все реже и реже. Но мы не будем разглагольствовать на эту тему, учитывая, что это должны делать соответствующие специалисты. Лишь, вопреки общепринятому мнению, сообщим, что азербайджанское кино все же есть, если им занимаются молодые специалисты, которые снимают новое кино. Совсем недавно на Общественном телеканале состоялась премьера фильма молодого азербайджанского режиссера Арзу Уршан "Преследование" ("Тегиб"), снятого по сценарию народного писателя Анара. И как "передатчик" новой азербайджанской реальности, режиссер добилась на своей профессиональной ниве немалых успехов.
Родилась в Сумгайыте. После окончания школы поступила на факультет "Режиссура драмы" Московского государственного института культуры. После училась в Российской академии театрального искусства, затем проходила практику в Московском государственном театре эстрады. Начинала ассистентом режиссера в работе с актерами, работала режиссером в Центре национальных кинематографий и в редакции международных программ государственного телевидения. В тот период Арзу ханым подготовила цикл телевизионных фильмов о Китае и была автором и ведущей радиопередачи "Во весь голос" в русской редакции. В 2003 году проходила мастер-классы у режиссера Кшиштофа Занусси (Польша) и кинодраматурга Дагмар Бенке (Германия) в рамках программы АВАНТИ (Швейцария). В настоящее время является сценаристом, режиссером в продюсерском центре "АзБуки" (Москва). По заказу ВГТРК сняла как автор и режиссер документальный фильм "Храм для Онегина. После славы". Фильм транслировался на канале "Россия-1" в 2010 году. Документальный фильм посвящен необыкновенной судьбе известного поэта-песенника в 60-80-х годах в СССР Онегину Гаджикасимову. В 2011 году фильм "Храм для Онегина. После славы" получил приз за "Лучший телевизионный фильм" на VI Международном кинофестивале "Встреча" в городе Обнинске. А в 2012 году на IV Международном фестивале спортивного кино среди 150 картин США, Великобритании, Франции, Германии, Португалии, Украины, Ирана, Узбекистана и ряда других стран, представленных в конкурсной программе, документальный фильм Арзу Уршан "Дано мячу и падать, и взлетать" был удостоен первого места в номинации "Лучший документальный фильм". Этот фильм, посвященный 100-летию футбола в Азербайджане, получил также "Почетную гирлянду" в рамках Международного кинофестиваля спортивных фильмов (Sport Movies & TV - Milano International Ficts Festival) в Милане и стал победителем в номинации "Лучший документальный фильм о спортивном клубе" на Международном фестивале спортивных фильмов в Стамбуле.
С Арзу УРШАН мы побеседовали об идеях и рабочем процессе съемок ее фильмов, а также о творческих планах.
- Как появилась идея снять фильм по рассказу Анара?
- В 2004 году Анар Расулович дал мне почитать свой рассказ "Красный лимузин" и предложил снять по нему фильм. Мы с ним подготовили сценарий. За это время я переехала жить в Москву и занималась режиссурой других проектов. В начале прошлого года Анар Расулович позвонил мне и сообщил, что Общественный телеканал Азербайджана заинтересовался нашим сценарием и намерен снять полнометражный фильм. Я очень обрадовалась этой новости. Единственное, о чем я попросила руководство телеканала, - дать мне возможность работать со своей съемочной группой из Москвы. Это кинооператор Юрий Ермолин и звукорежиссер Михаил Буянов - ведущие кинематографисты России.
Подбор актеров на фильм проходил весной прошлого года. Признаюсь, мне было очень сложно выбирать из того количества людей, которые пришли на кастинг. Многие из них были прекрасными актерами. Хочу отметить - в Азербайджане есть настоящие талантливые актеры и их надо ценить! Итак, я решила сначала подобрать актера на главную роль, а затем "подгонять" под него остальных. Роль главного героя фильма - Саттара очень хотел воплотить в жизнь российский актер из театра "Ленком" Сергей Чонишвили. Мы с ним уже обсуждали возможность его участия в фильме. Но бюджет фильма, к сожалению, не позволял нам затраты на высокие гонорары. И мы продолжили поиски главного героя... Я давно знакома с певцом Сарханом Сарханом и, помня о том, как эмоционально он выражает себя в песнях, к тому же и опыт в кино у него уже был, решила рискнуть. Сделать ставку на свое режиссерское чутье и его данные.
- Но Сархан Сархан не профессиональный актер. Он лишь однажды снимался в кино. Не страшно было доверить главную роль исполнителю?
- Сархан Сархан талантливый человек. Он тонко, пронзительно выражает себя в песнях. И мы не раз, учитывая, что оба живем в Москве, рассуждали с ним о жизни... Мне казалось, что состояние героя моего фильма и Сархана очень созвучно. И мне нужен был человек, который умел бы показать свои чувства без слов, одним только взглядом. Я позвонила Сархану в Москву и с ходу поздравила с возвращением в кино. А он только спросил меня: "Когда нужно собирать чемодан и лететь в Баку?".
- Расскажите о других актерах, задействованных в фильме.
- Других актеров мы нашли в разных театрах Баку. Я открыла для себя огромное количество талантливейших актеров. Заслуженные артистки Азербайджана Мехрибан Заки и Наина Ибрагимова, Нигяр Гюльахмедова, Бахрам Багирзаде. Одним словом, собралась очень профессиональная актерская команда. Кстати, музыку к фильму написал композитор Рауф Алиев, художник-постановщик - Шаин Гасанов.
- А что можете сказать о самом фильме, о чем он?
- О переоценке жизненных ценностей, о духовности. Интересно - все, кто читал сценарий, отмечали, что эта история перекликается с их собственной жизнью. В свое время каждый из нас пережил подобные проблемы, взлеты и падения. Мы показываем изменения главного героя на фоне современного Азербайджана. Саттар, весьма успешный журналист, вдруг отказывается жить по прежним правилам жизни. Он живет в старинном архитектурном доме, стены которого еще помнят голоса его предков. Однажды к нему приходит человек и объявляет, что намерен купить его дом... Если говорить символами, дом - это наша жизнь, наше прошлое и настоящее. И ремонт или реконструкция, и даже самое небольшое изменение в его планировке, разрушают не только настоящее, но и будущее дома. Это кино о том, что нужно сопротивляться несправедливости, трудностям и проблемам, что бы ни случилось.
В фильме героя преследует красная машина. Она снится ему во сне, он видит ее повсюду наяву... Это словно некая матрица, вобравшая в себя все наносное - городской лоск, гламур, отражение дорогих витрин. Это своеобразный символ современности, который сносит на своем пути прошлое. Я не буду рассказывать о том, чем закончится фильм. Пусть зрители увидят все сами.
- Один из ваших самых запоминающихся фильмов - "Храм для Онегина. После славы". Как он появился?
- Я сняла его по заказу ВГТРК. Мать Онегина Махтабан ханым прекрасно знала русскую литературу и поэзию, и поскольку сын родился в 1937 году, когда отмечалось 100-летие со дня смерти Александра Пушкина, дала ему имя своего любимого героя. Онегин Гаджикасимов - автор многих гремевших на всю страну песен: "Алешкина любовь", "Позвони", "Восточная песня". Пик его популярности пришелся на 60-80-е годы. И вдруг, к удивлению огромной толпы фанатов, Онегин покидает сцену, чтобы кардинально изменить свою жизнь. Он уезжает из Москвы, принимает крещение в православной церкви и становится монахом Силуаном в благословенной Оптиной пустыни. Мне пришлось покопаться в архивах, чтобы восстановить подробности его жизни. Но увы, когда я дошла до монастыря, при котором он жил, выяснилось, что его уже нет в живых, он умер от рака. Было очень жаль, что мне не удалось узнать его. Но история его жизни получилась очень трогательной и пронзительной.
- Что в планах? Наверняка думаете об очередном фильме?
- Хочу снять фильм о гранате. Рассказать через символы об истории, традициях и обычаях моей страны. Также планирую снять документальный фильм, посвященный древнему роду народного артиста Эльдара Мансурова. Он родился в семье известного тариста Бахрама Мансурова. Род Мансуровых являлся хранителем богатых музыкальных традиций, дом Мешади Сулейман бека Мешади Мелик-Мамед бека оглу (деда Эльдара Мансурова) называли "мугам еви", так как там собирались известные исполнители мугама. Каждый из предков Мансурова оставил свой неповторимый след в истории и культуре Азербайджана. Об этом следующий мой фильм.