Türkiyə və İran ikitərəfli geosiyasi ittifaq məsələsində tarixi nailiyyətə imza ata bilərlər
Həsən Ruhaninin Türkiyə səfəri İran prezidentinin son 18  ildə qonşu ölkəyə etdiyi ilk rəsmi səfər kimi tarixə düşdü. Ondan əvvəl yenə də Ankaraya rəsmi səfəri islam respublikasının o zamankı prezidenti Əli Əkbər Haşimi-Rəfsəncani 1996-cı ildə etmişdi. O vaxtdan ətraf regionlarda - Yaxın Şərqdə və Cənubi Qafqazda vəziyyəti dəyişən çox hadisələr yaşanıb, çox dəyişikliklər olub. Qonşu ölkələrdən bir neçəsində qanlı müharibələr yaşanıb, xaos hökm sürüb. Amma maraqlıdır ki, Türkiyə ilə İran son bir neçə onilliyin sınaqlarından başıuca çıxa biliblər. Bir sıra əngəllərə rəğmən (Türkiyədə daxili siyasi gərginlik, xarici qüvvələrin kürd problemini qızışdırması, İranın üzləşdiyi beynəlxalq sanksiyalar), hər iki ölkə mövqeyini kifayət qədər gücləndirməyə, regionun liderliyinə iddiasını ortaya qoymağa  nail  olub.
Bütün bunlarla yanaşı, istər Türkiyənin, istərsə də İranın siyasi elitasında birgə səylər nəticəsində daha çox şeyə nail olmağın mümkünlüyünü daha yaxşı anlamağa başlayıb. Bunu tarixi təcrübə də göstərir: Türkiyə ilə İran arasında əsrlərlə davam etmiş qarşıdurma yalnız islam Şərqinin bu iki dövlətinin zəifləməsinə, onlarda dövlətçiliyin tamamilə məhvinə çalışan dünya güclərinin xeyrinə olub. Bu gün isə Türkiyə ilə İran imkanlardan rasional istifadə etməklə, ikitərəfli geosiyasi ittifaq məsələsində tarixi nailiyyətə imza ata bilərlər. İran prezidenti Həsən Ruhaninin bir fikri də təsadüfən işlədilməyib: "İran Şərqə, Türkiyə isə Qərbə körpüdür. Gəlin, bu iki körpünü birləşdirək".
Əlbəttə ki, qeyd olunan ittifaq haqda danışmaq hələ çox tezdir. Amma əsas odur ki, hər iki dövlət ikitərəfli potensialdan bütün sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün istifadə etmək niyyətindədir və İran prezidentinin Türkiyəyə səfəri də bunu təsdiqləyib.
Türkiyənin dövlət başçısı Abdullah Gül İranı ölkəsinin "köhnə, dəyərli dostu" adlandırıb. Onun sözlərinə görə, iki ölkə liderlərinin görüşündə ikitərəfli əlaqələrin inkişafına, möhkəmləndirilməsinə sadiqlik ifadə olunub.
Həsən Ruhani isə Türkiyənin regionun vacib dövləti olduğunu etiraf edib, bu səbəbdən də, onunla dost münasibətlərinin inkişaf etdirilməsinin Tehranın xarici siyasətinin  prioritetləri arasında yer aldığını söyləyib.
Qeyd edək ki, Türkiyə - İran münasibətləri Həsən Ruhaninin islam respublikasının prezidenti seçilməsindən sonra yeni impuls qazanıb. Ondan əvvəl İran prezidenti postunu tutan Mahmud Əhmədinejadın dövründə Ankara ilə Tehran arasında münasibətlər kifayət qədər ehtiyatlı xarakter  daşıyırdı. Hər halda, Türkiyə tərəfi Əhmədinejadın beynəlxalq arenada hər kəsə meydan oxuyan davranışlarından məmnunluq ifadə etmirdi. Çünki onun bu siyasəti Ankaranı maraqlandıran regionlarda, xüsusilə Yaxın Şərqdə vəziyyətin gərginləşməsinə səbəb olurdu. Həsən Ruhani isə hakimiyyətə gələr-gəlməz, dünya birliyi ilə münasibətlərin yaxşılaşdırılması kursu götürüb, ilk növbədə, qonşu ölkələrlə münasibətləri yaxşılaşdırmağa çalışır. Onun bu səyləri artıq regional təhlükəsizliyə öz müsbət təsirlərini göstərməkdədir.
Ankara-Tehran münasibətlərinin genişləndirilməsi kursuna bu ilin yanvarında Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın islam respublikasına səfərindən  sonra start verilib. Həmin səfər zamanı tərəflər arasında Ali Əməkdaşlıq Şurasının yaradılmasına dair protokol imzalanıb. Yeni qurumun ilk iclası isə Ruhaninin Ankara səfəri zamanı baş tutub.
Şuranın fəaliyyətində əsas məqsəd yalnız siyasi əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi yox, həm də ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin gücləndirilməsidir. Söhbət artıq ən yaxın zamanlarda tərəflər arasında ticarət dövriyyəsinin 2 dəfə artırılmasından, yəni 30 milyard dollara çatdırılmasından gedir.
İranla Türkiyə arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi yolunda, demək olar ki, bir böyük problem var - iki ölkənin artıq illərdir davam edən "qaz mübahisəsi". 1996-cı ildə imzalanmış müqaviləyə əsasən, İran Türkiyəyə ildə 10 milyard kubmetr qaz ixrac edir. Onun qiyməti açıqlanmasa da, Türkiyə KİV-i "mavi yanacaq"ın min kubmetrinin Ankaraya 490-500 dollara başa gəldiyini yazır. Bu, Türkiyənin Rusiya və Azərbaycandan aldığı qazın qiymətilə müqayisədə xeyli bahadır. Nəticədə, Türkiyə artıq bir neçə ildir ki, İranla qiymətin aşağı salınması istiqamətində danışıqlar  aparır.
Tehran isə qiymətin olduğu kimi saxlanılmasında israr edir və güzəştin yalnız Türkiyənin aldığı İran qazının həcmini artıracağı təqdirdə, mümkün olduğunu bildirir. 2012-ci ildə Ankara məsələ ilə bağlı Beynəlxalq Arbitraj Məhkəməsinə də müraciət edib. O, İranın qiymətdə 30%-lik endirim etməsini istəyir.
Ruhaninin  Türkiyəyə səfəri zamanı isə tərəflər razılığa doğru konkret addım ata biliblər. Güman ki, indi tərəflər İran qazının qiymətinin aşağı salınmasına dair razılaşmanın hazırlanması ilə məşğuldurlar. Türkiyənin baş naziri Ərdoğan  Ruhani ilə danışıqlardan sonra bildirib ki, "tərəflər arasında razılığın əldə ediləcəyi təqdirdə, İrandan alınan qazın həcminin artırılması da mümkün olacaq. Ümid edirəm ki, nazirlər tezliklə məsələni həll edə, razılığa gələ biləcəklər".
Ruhaninin sözlərinə görə isə Türkiyə və İran qaz və neft sahələrində də münasibətləri inkişaf etdirmək qərarına gəliblər. Ən başlıcası, İran Türkiyəni rəqib deyil, tərəfdaş gözündə görür və bu səbəbdən, türkiyəli investorların islam respublikasına cəlbi üçün bütün lazımi şəraiti yaratmağa hazırdır. Bu, xüsusilə İranın cənub regionlarının iqtisadi inkişafı nöqteyi-nəzərindən  vacibdir.
Bütün bunlardan belə qənaətə gəlmək olar ki, Türkiyə ilə İran ikitərəfli əməkdaşlığın ciddi şəkildə gücləndirilməsinin astanasındadırlar. Ankara ilə Tehran arasında dialoqun möhkəmlənməsi yalnız onların özləri üçün deyil, bütünlükdə region üçün böyük əhəmiyyət   daşıyacaq. İki ölkə arasında nəhəng dəmir yolu layihələrinin həyata keçirilməsinə dair razılaşmanın imzalanması da bunu göstərir. Ruhaninin sözlərinə görə, imzalanan razılaşmalar Fars körfəzindən Qara və Aralıq dənizlərinə vahid dəmir yolu şəbəkəsinin yaradılmasını  nəzərdə tutur.
Türkiyə-İran tərəfdaşlığının regional təhlükəsizliyə təsiri ayrıca bir mövzudur. Ankara ilə Tehran arasında, məsələn, Suriya böhranı, Misirdə "Müsəlman qardaşlar" hakimiyyətinin devrilməsi kimi məsələlərdə fikir ayrılıqlarının olmasına baxmayaraq, onları daha ciddi strateji əhəmiyyət daşıyan ümumi maraqlar birləşdirir.  Bu mənada Ərdoğanın bir bəyanatı diqqətəlayiqdir: "İran aramızdakı fikir ayrılıqlarını həll etməyə çalışır. Ən vacibi odur ki, bu cəhdlər qarşılıqlıdır. Düşünürəm ki, bu il və növbəti illərdə bizi köklü dəyişikliklər gözləyir. Xüsusilə biz qarşıya qoyulan məsələləri birlikdə həll edəriksə, bu dəyişiklik labüddür".
Ruhaninin qeyri-sabitliyin regionun heç bir ölkəsinə sərf etmədiyinə dair bəyanatını nəzərə alsaq, aydın olur ki, Ankara ilə Tehran Avrasiyanın kəsişməsində və Yaxın Şərqdə yeni təhlükəsizlik sisteminin qurulmasına birgə səylərlə nail olmaq niyyətindədirlər. Bu məqsədlərin həyata keçirilməsinin nə qədər mümkün olacağını yaxın gələcək göstərəcək. İndi görünən odur ki, İranla Türkiyənin yaxınlaşması öz-özlüyündə bitişik regionlarda da inkişafında sabitləşdirici amildir. Bu yolda əsas maneə maraqlı dünya güclərinin Ankaraya və Tehrana göstərdikləri təzyiqlərdir. Bu mənada Ankaranın Qərbə, xüsusilə ABŞ-a xarici siyasi prioritetlərini müstəqil şəkildə müəyyənləşdirmək niyyətini nümayiş etdirməyə çalışması maraqlı təsir bağışlayır. Ankara göstərir ki, o, bu prioritetləri müəyyənləşdirərkən AvroAtlantik layihələr üçün deyil, region üçün əhəmiyyətli olan amillərə  əsaslanacaq.
Ərdoğanın İrana qarşı tətbiq olunan beynəlxalq sanksiyaları ədalətsiz sayması da bu qəbildən olan addımdır. Ərdoğan Qərbi başqa bir məsələyə görə də məzəmmət  edir: ABŞ və Aİ liderləri İrana qarşı sərt ton nümayiş etdirsələr də, Qərbin bir sıra şirkətlərinə İranda bizneslə məşğul olmağa icazə verilir. Halbuki Türkiyə məhsullarının İran bazarlarına çıxarılması qadağandır.
Ankara bunun İrana qarşı qüvvədə qalan və eyni zamanda Türkiyənin biznes maraqlarına zərbə vuran sanksiyalardan narazılığını ifadə edir. Yeri  gəlmişkən, Türkiyə bu yaxınlaradək İrana qazın əvəzini qızılla ödəyirdi. Bunun sayəsində hələ bir neçə il əvvəl İranla Türkiyə arasında ticarət dövriyyəsi 22 milyard dollar idi. Lakin sonra Vaşinqtonun İrana qarşı sanksiyaları sərtləşdirməsi Ankaranın qaza görə qızıl vermək imkanını əlindən aldı. Nəticədə, artıq 2013-cü ildə bu iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 14,6 milyard dollara düşdü.
Antiiran sanksiyaları Ankara ilə Tehran arasında maliyyə sahəsində əməkdaşlığa da mənfi təsir göstərir İran artıq illərdir ki, Türkiyənin "Xalqbank" və digər bankları ilə əməkdaşlığa maraq göstərir. 2012-ci ilin martından etibarən, İrana tətbiq olunan embarqolar ucbatından bu ölkəyə beynəlxalq valyuta köçürmələri etmək mümkün deyil. Buna baxmayaraq, "Xalqbank" indiyədək İrana valyuta köçürmələrini həyata keçirir. Lakin Türkiyə və İran maliyyəçiləri beynəlxalq valyuta köçürmələri sahəsində  ikitərəfli əməkdaşlığın kölgə xarakteri daşımasından narazıdırlar. Buna səbəb isə qeyd olunduğu kimi, Tehrana tətbiq olunan beynəlxalq sanksiyalardır.
Aydındır ki,  İrana tətbiq olunan sanksiyaların tam ləğvi yalnız Tehranın nüvə proqramı ilə bağlı danışıqlarda irəliləyişə nail olunacağı təqdirdə mümkündür. Yeri gəlmişkən, Ankara bu məsələdə də Tehranla həmrəylik nümayiş etdirir. Türkiyə prezidenti Abdullah Gül həmkarı Həsən Ruhani ilə görüşündə bildirib ki, Ankara hər bir ölkənin nüvə enerjisindən dinc məqsədlərlə istifadə etmək haqqını tanıyır. "Biz hər zaman bildirmişik ki, İranın nüvə proqramı ilə bağlı problemi diplomatik yolla çözmək lazımdır. Bunu hər zaman demişik, bu gün də söyləyirik: regionumuzda hər hansı dövlətin nüvə silahına malik olmasını istəmirik. Amma biz heç bir dövlətin bizim regionu atom enerjisindən dinc məqsədlər üçün istifadə hüququndan məhrum etməsinə də imkan verməyəcəyik. Atom enerjisindən dinc məqsədlər üçün istifadə bizim ümumi hüququmuzdur", - deyə  Gül  qeyd  edib.
Ruhani isə ölkəsinin nüvə proqramı məsələsində beynəlxalq "altılıq"la (ABŞ, Rusiya, Böyük Britaniya, Fransa, Çin, Almaniya) yekun razılığa gəlməsi üçün əllərindən gələni etməyə hazır olduqlarını söyləyib.
Tehranın müsbət istiqamətə köklənməsi bu günlərdə Cenevrədə keçirilən üçtərəfli (İran, ABŞ, Aİ) görüşdə də təsdiqlənib. Bu məsləhətləşmələr İranla "altılıq" arasında danışıqların növbəti raundu ərəfəsində baş tutub. Bu raund iyunun 20-də başa çatmalıdır. Tehranla Qərb arasında böyük razılaşmanın baş tutmasının mümkün olub-olmayacağı böyük ölçüdə həmin görüşdən asılıdır: Tehranın nüvə proqramının şəffaflığını təmin etməsi və bunun qarşılığında ona tətbiq edilmiş iqtisadi sanksiyaların aradan qaldırılması.
İran-ABŞ-Aİ formatında üçtərəfli dialoq çərçivəsində Vaşinqtonla Tehran arasında ilk birbaşa rəsmi danışıqlar da keçirilib. İran tərəfi xarici işlər nazirinin müavini Abbas Araqçinin vasitəsilə danışıqları "konstruktiv" adlandırıb. Bununla yanaşı, o, İranla "altılıq" arasında yekun razılaşmanın hazırlanması müddətinin yarım ilədək uzadıla biləcəyini söyləyib. Qeyd edək ki, hazırda bu müddət iyulun 20-də başa çatır. Demək, İran problemilə bağlı yekun razılaşma o qədər də yaxında deyil. Amma artıq problemin həlli yollarının yalnız diplomatik meydanda axtarılmasının özü müsbət haldır. Bu, regional təhlükəsizlik baxımından Türkiyə-İran əməkdaşlığından heç də az əhəmiyyət daşımır.

Hassan Rouhani's Turkey trip was the first official visit by an Iranian president to the neighbouring country in the past 18 years. In 1996, the then president of the Islamic Republic, Ali Akbar Hashemi-Rafsanjani, paid an official visit to Ankara. As the saying goes, much water has flown under the bridge since then, and events have taken place that significantly changed the situation in the neighbouring regions - the Middle East and the South Caucasus. A host of neighbouring countries have plunged into bloody wars and chaos. However, it is noteworthy that Turkey and Iran themselves emerged from the trials of the past couple of decades with, as the saying goes, their heads up high. Despite a host of constraints (first of all, domestic political tensions, the heating up by foreign forces of the Kurdish problem in Turkey, and international sanctions against Iran), both countries have strengthened significantly and have been able to bid for regional leadership.
Meanwhile, Turkish and Iranian political elites are becoming increasingly conscious that together they can achieve much more than they can achieve apart. This is what historical experience shows as well: the centuries-old confrontation between Turkey and Iran only played into the hands of those world powers that sought to weaken and even eliminate the statehood of the two largest nation powers of the Islamic East. Now, with an efficient use of today's capabilities, Turkey and Iran could make a historic breakthrough towards a bilateral geopolitical alliance. It is no accident that Iranian President Hassan Rouhani said: "Iran is a bridge to the East, in the same way as Turkey is a bridge to the West. Let's join these two bridges."
Certainly, at this time it is too early to talk about the above-mentioned alliance but the fact that both states intend to use their bilateral potential to expand cooperation in all fields is the main thing, and the Iranian president's visit to Turkey demonstrated this.
Turkish President Abdullah Gul described Iran as "an old valuable friend" and said that the two leaders had expressed their common will to develop and strengthen bilateral relations. Hassan Rouhani, in turn, acknowledged that Turkey is an important country in the region and therefore the development of friendly relations with it is a priority in Tehran's foreign policy.
As a matter of fact, Turkish-Iranian relations got a fresh impetus after Hassan Rouhani was elected president of the Islamic Republic of Iran. Under the former Iranian president, Mahmud Ahmadinezhad, relations between Ankara and Tehran were rather cautious. In any case, Turkey was not very enthusiastic about the Ahmadinezhad government's provoking actions in the international arena. Those actions led to a significant aggravation in the situation in regions Ankara was interested in, especially the Middle East. The new Iranian president announced policy towards an improvement in relations with the international community, primarily neighbouring countries, which has already had a positive impact on regional security.
In practice, Ankara and Tehran launched the policy of expanding relations in January 2014, when Turkish Prime Minister Erdogan paid a visit to the Islamic Republic. The sides signed a protocol on the establishment of the Supreme Council of Cooperation between the two countries. This body held its first meeting during Rouhani's visit to Ankara.
The Supreme Council of Cooperation does not only aim to step up political cooperation but also to intensify bilateral economic relations. This includes a twofold increase in the volume of trade between the two countries, i.e. to 30bn dollars, in the very near future.
There is actually only one big problem on the path to expansion of economic cooperation - the gas dispute between Ankara and Tehran which has lasted for years now. Under a contract signed in 1996, Iran exports to Turkey 10bn cubic metres of gas annually. Although the price of the gas is not disclosed, Turkish media reports say that a thousand cubic metres of gas exported by Tehran costs Ankara 490-500 dollars. This is much more than the price of the gas imported from Russia and Azerbaijan. It is for this reason that Turkey has been in talks with Iran for several years now in order to lower the gas price.
However, Tehran insists on the same price of fuel, only agreeing to provide a discount if Turkey increases the volume of Iranian gas it purchases. In 2012, Ankara turned to the International Court of Arbitration, demanding that Iran give it a 30-per-cent discount.
During Rouhani's visit to Turkey, the sides obviously made a step towards specific agreement. To all appearances, they are looking into an alternative agreement towards a decrease in the price for the Iranian gas. After talks with Hassan Rouhani, Recep Tayyip Erdogan said that "if agreements are reached, there will be an opportunity to increase volumes of gas purchase from Iran. I hope the ministers will be able to find a solution and come to agreement quickly".
According to Rouhani, Turkey and Iran decided to develop relations in the oil and gas fields. The most important thing is that Iran sees Turkey not as a rival but as a partner and so it is ready to create all conditions to attract Turkish investors in the Islamic Republic, especially towards the economic development of Iran's southern regions.
It is easy to conclude from all this that Turkey and Iran are on the verge of a major intensification in bilateral cooperation. The strengthening of the dialogue between Ankara and Tehran will be of great importance not only for themselves, but for the entire region as well. The signing of Iranian-Turkish agreements on the implementation of major railway projects suggests this. According to Rouhani, the projects provide for the creation of a single railway from the Persian Gulf to the Black Sea and the Mediterranean.
A possible impact of Turkish-Iranian partnership on regional security is a special topic. Despite disagreements between Ankara and Tehran on issues such as, for example, the Syrian crisis and the fall of the Muslim Brotherhood's government in Egypt, Turkey and Iran are brought together by common interests of a much more strategic nature. In this regard, Erdogan's statement is significant: "Iran is trying to overcome our disagreements, and - what is important - this is a reciprocal aspiration. I think that radical changes await us this year and next year, especially if we try to accomplish our objectives together. "
If we also bear in mind Rouhani's statement that instability is not beneficial for any country in the region, it becomes obvious that it is through joint efforts that Ankara and Tehran intend to facilitate the establishment of a new security system at the Eurasian crossroads and in the Middle East. The very near future will show to what extent they will manage to implement this intention. But it is clear that the rapprochement between Iran and Turkey is a stabilizing factor in the development of neighbouring regions, whereas the obstacle on this path is the pressure by interested world forces on Ankara and Tehran's policies. It is noteworthy in this context that Turkey demonstrates, in an increasingly more noticeable manner, to the West, primarily the United States, its determination to set its own foreign policy priorities. While doing so, it cites factors that are important for the region, not for Euro-Atlantic projects.
The latter are, in particular, international sanctions against Iran, which Turkish Prime Minister Erdogan views as unfair. Erdogan reproaches the West, saying that despite the harsh tone of US and EU leaders with regard to Iran, a number of Western companies are still allowed to do business in Iran, whereas Turkish products are deprived of the right of access to the Iranian market.
This is how Ankara expresses its discontent with the continuing anti-Iranian sanctions, which have hit Turkish business interests as well. Incidentally, until recently Turkey had been paying for Iranian natural gas in gold. As a result of this, just a couple of years ago trade between Turkey and Iran was worth 22bn dollars. However, then Washington toughened the sanctions against Iran, and this deprived Ankara of the possibility of paying in gold. In 2013, Turkish-Iranian trade fell to 14.6bn dollars.
The anti-Iranian sanctions also have a negative impact on financial cooperation between Ankara and Tehran. Iran has been saying for years that it wishes to cooperate with Halkbank and other Turkish banks. Because of the embargo against Iran, international remittances to this country have been banned since March 2012. In spite of this, Turkey's Halkbank continues to send remittances to Iran. However, Turkish and Iranian financiers are not happy about the shady nature of bilateral cooperation in the field of international remittances, which is a consequence of the international sanctions against Tehran.
It is obvious that the anti-Iranian sanctions can only be abolished completely if a breakthrough is achieved in the talks on the problem of Iran's nuclear programme. Incidentally, Ankara demonstrates solidarity with Tehran in this issue as well. At his meeting with Rouhani, Turkish President Abdullah Gul said his country supports the right of every country to a peaceful use of nuclear energy. "We have always advocated the need to resolve the Iranian nuclear problem through diplomacy. We have always said it and we emphasize it today as well: we do not want any country in our region to have nuclear weapons. However, we will not allow any country in our region to be deprived of the right to a peaceful use of nuclear energy. We all have the right to use nuclear energy for peaceful purposes," the Turkish leader stressed.
Rouhani, in turn, confirmed Tehran's readiness to do everything possible to reach final agreement with the international six (the USA, Russia, Britain, France, China, Germany) on Iran's nuclear programme.
Tehran also confirmed its positive spirit during the recent tripartite talks in Geneva between representatives of Iran, the USA and the EU. These consultations were held in the run-up to the next round of talks between Iran and the six countries, which will be completed on 20 June. It is these talks that the probability of the Islamic Republic and the West striking a big deal will largely depend on: ensuring the transparency of the Iranian nuclear programme in exchange for the lifting of the economic sanctions against Tehran.
Meanwhile, the first round of official direct talks between Washington and Tehran has been held within the framework of the tripartite Iran-US-EU dialogue. Iran, in the person of its Deputy Foreign Minister Abbas Araqchi, described them as "constructive". At the same time, Araqchi conceded that the time frame for the development of a final agreement between Iran and the six, which is to be reached before 20 July, may be extended by six months. This suggests that the final resolution of the Iranian issue is not that close. But the good thing is that the search for a way out of the "nuclear dispute" is being conducted exclusively in the diplomatic arena. This meets the interests of regional security no less than expansion of cooperation between Turkey and Iran does.