CƏZASIZ MÜHARİBƏNİN VERDİYİ DƏRSLƏR
Bu yay Birinci dünya müharibəsinin başlanmasından 100 il keçir. Azərbaycan həmin müharibənin birbaşa iştirakçısı olmasa da, savaş xalqımızın taleyində ciddi rol oynayıb. Məhz, həmin dövrdə Azərbaycan Demokratik Respublikası yaranıb. Bununla yanaşı, müharibənin sonlarında Azərbaycan xalqı böyük faciə yaşayıb - soyqırımı. Bu fakt azərbaycanlıları müharibədən ən çox zərərçəkmiş xalqlarla bir cərgəyə qoyur.
Tarixin gedişini dəyişən hadisələr
Məlumdur ki, Birinci dünya müharibəsi dünyanı yenidən bölməyə çalışan fövqəldövlətlərin siyasətinin nəticəsi olub. Qafqaz, xüsusilə Azərbaycan müharibə dövründə gedən şiddətli geosiyasi mübarizənin mərkəzlərindən biri idi.  Bu, həm də Bakı neftinə nəzarətin ələ alınması istəyilə bağlıydı. Bunu qarşı-qarşıya gələn iki nəhəng blokun əsas hədəflərindən biri də saymaq olar. Söhbət Antanta və Dördlər  İttifaqından gedir.
1917-ci il hadisələri Rusiyanın Azərbaycana və bütünlükdə regiona mütləq hökmranlığına son qoydu. Rusiya İmperiyasının dağılması, tezliklə Petroqradda yaşanan bolşevik çevrilişi milli əyalətlərin  suverenləşməsi prosesini sürətləndirdi. Bu, Cənubi Qafqazdan da yan keçmədi və regionda yaşayan xalqlar əvvəlcə Zaqafqaziya Federasiyası, daha sonra isə ayrıca dövlət quruluşları kimi, müstəqil dövlətlərinin qurulmasına başladılar.
"Daşnak dəstələri öz alçaq işlərini gördülər"
1918-ci il Birinci dünya müharibəsinin son ili oldu. Bu dövrdə erməni millətçi təşkilatları, xüsusilə "Daşnaksütyun" partiyası ciddi şəkildə  fəallaşmışdı. Keçmiş Rusiya İmperiya ərazisindəki təlatümlərdən, müharibə şəraitində regionda baş verən hadisələrdən istifadə edən ermənilər Azərbaycan və Türkiyənin böyük bir hissəsində erməni dövləti yaratmaq planının reallaşdırılmasına başlamışdılar. Məhz "Dənizdən dənizə Böyük Ermənistan"ın yaradılması xəyalı ilə yaşayan erməni millətçiləri faktiki olaraq Bakı Sovetinin rəhbərliyində yer alırdılar. Söhbət Stepan Şaumyanın başçılıq etdiyi daşnak-bolşevik siyasi rejimindən gedir. Bu rejim Bakı da daxil olmaqla, Şimali Azərbaycanın şərq regionlarını əhatə edirdi. Bakı Sovetinin fəaliyyətinin nəticəsi olaraq, azərbaycanlılara qarşı soyqırımı törədildi, "böyük ermənilik" kimi insanlara qarşı nifrət ideyasının reallaşdırılması on minlərlə insana həyatları bahasına başa  gəldi.
1918-ci il martın 2-də Şaumyan Bakı Sovetinin toplantısında məruzə ilə çıxış edərək Tiflisdə fəaliyyət göstərən Zaqafqaziya Seymini sərt tənqid etdi. Xatırladaq ki, Zaqafqaziya Seymi faktiki olaraq, regionun antibolşevik mövqeli siyasi spektrini özündə birləşdirən Cənubi Qafqaz parlamenti idi. Şaumyanın çıxışında əsas "arqument"i Zaqafqaziya Seyminin Azərbaycanın Rusiyadan ayrılmasına çalışan Müsavat Partiyasına dəstək verməsi olub. Şaumyan deyib: "Öz maraqlarından çıxış edən Zaqafqaziya demokratiyası bu bölünməyə qarşı çıxmalı, o, əlində silah bu mürtəce siyasətin daşıyıcılarına qarşı çıxmağa hazır olmalıdır. Bu işdə əsas rol Bakı Sovetinin üzərinə düşməlidir. O, əks-inqilabçılara qarşı çıxmazsa, onlar özləri buraya gələcəklər. Axı, müsəlman millətçilər Bakını Azərbaycanın paytaxtı etməyi arzulayırlar".
Şaumyan sonralar da, əsasən, Müsavat Partiyasını, onun Azərbaycanın muxtariyyətə çevrilməsi ideyasını dəstəkləyən dinc müsəlmanlara qarşı törədilmiş kütləvi qətliama qərar verməsinə haqq qazandırmaq üçün bu "arqument"dən istifadə edib.
1918-ci ilin mart-aprel aylarında minlərlə azərbaycanlı - Bakı sakinləri - yalnız milli mənsubiyyətlərinə görə məhv ediliblər. Cəmi 3 gün ərzində Bakıda müxtəlif məlumatlara görə, 12 000-30 000 arasında insan qətlə yetirilib. Bakı Sovetinin sədri isə bundan məmnunluğunu gizlətmirdi: "Şəhərimizin milli tərkibi bizi qorxudurdu. Mübarizənin arzuolunmaz çalarlar alacağından ehtiyat edirdik. Hətta ermənilərin daşnak dəstələrinin yardımına arxalanmalı olduq. Biz bu "xidmət"dən imtina edə bilməzdik. Erməni Milli Şurası müstəqil şəkildə həbslər, axtarışlar, müsadirələr və s. həyata keçirir. ...Lakin qələbə o qədər böyükdür ki, reallığa az kölgə salır ".
Bakıdakı faciəvi hadisələrin ardınca Sovet Rusiyasının rəhbərliyinə məruzə edən Şaumyan deyirdi: "Əgər onlar (azərbaycanlı siyasi qüvvələr - N.N) Bakıda rəhbərliyi ələ alsaydılar, şəhər Azərbaycanın paytaxtı elan olunacaqdı... Biz bu bəhanədən istifadə etdik... və bütün cəbhə boyunca hücuma keçdik... artıq silahlı qüvvələrimiz var idi - təxminən, 6 min nəfər. "Daşnaksütyun"un da 3-4 minlik qüvvəsi bizim xidmətimizdə idi. Onların hadisələrdə iştirakı vətəndaş müharibəsinə müəyyən mənada milli zəmində qətliam xarakteri qazandırdı, amma bundan qaçmaq mümkün deyildi. Biz buna bilərəkdən getdik....".
Bakı Sovetinin daşnaklara arxalanması digər millətlərdən olan bolşeviklərin hiddətinə səbəb olmuşdu. Azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımının şahidlərindən olmuş bolşevik Blyumin sonralar öz xatirələrində yazırdı: "1918-ci il hadisələri başladı və biz özümüzün silahlı qüvvəmiz olmadığından daşnak dəstələrindən istifadə etdik. Daşnak dəstələrisə öz alçaq işlərini gördülər. Vətəndaş müharibəsinin əvəzinə onlar milli zəmində qətliam törətdilər, 20 minədək yazıq müsəlman əhalini qırdılar".
Hadisələrin digər iştirakçısı, bolşevik Baranov da "Daşnaksütyun"un "müsəlman qiyamı"nın yatırılmasında iştirakının müsəlmanlara qarşı qətliamla müşahidə olunduğunu etiraf edib.
Azərbaycanlılara qarşı soyqırımı yalnız Bakı deyil, Şamaxı, Quba və digər qəzalarda da törədilib. Azərbaycanlılara qarşı kütləvi qətliamların təşkilində və həyata keçirilməsində Şaumyanın yaxın ətrafı birbaşa iştirak edib - Georgi Korqanov (Korqanyan), Tatevos Amiryan, Stepan Lalayan, Amazasp Srvanstyan.
"Azərbaycan" qəzeti 8 oktyabr 1918-ci il tarixli buraxılışında yazırdı: "Uşaqların oğurlanması ilə məşğul olan quldur dəstənin başçısı Tatevos Amirovun "sosialist ordusu"nun başına keçərək Bakıda 16 000-dək müdafiəsiz müsəlman yoxsulu qətlə yetirməsindən, Styopa Lalayevin daşnak (sosialist) dəstələrinin başında məhəllələri müsəlman ziyalılardan təmizləməsindən - evlərindən çıxararaq küçədə güllələməsindən sonra Şaumyan və onun kimi "demokratiya liderləri" belə qərara gəldilər ki, bu komandirlərin stajından istifadə etmək lazımdır, Amirov və Lalayev daşnak dəstələri tərəfindən ələ keçirilmiş Şamaxıda "əks-inqilab"la mübarizə işinə rəhbər təyin edildilər".
Bakı Soveti tərəfindən Atarbekov, Stepan Lalayan, Mixail Arzumanov və digərlərinin rəhbərlik etdiyi 20  000-lik erməni silahlı birləşmələri Şamaxı, Göyçay və Areş qəzalarının kəndlərini gəzərək, təxminən, 7 000 insanı qətlə yetiriblər (onların 1 653-ü qadın, 965-i uşaqdır).
ADR hökumətinin yaratdığı Fövqəladə İstintaq Komissiyasının məlumatına görə, 1918-ci ilin yazında ermənilərdən ibarət böyük bir silahlı dəstə səhər saatlarında gözlənilmədən Areş qəzasının Kürd kəndini mühasirəyə alaraq, oraya hücum edib. Sənəddə deyilir: "...Kəndə soxulan ermənilər insanların əksəriyyətini evlərində qətlə yetiriblər. Çünki həmin vaxt yuxuda olduqlarından qaçmağa macal tapmamışdılar. Beləliklə, kənddə çox sayda qadın və uşaq da olmaqla, 68 nəfər qətlə yetirilib, üstəlik, insanlar xüsusi amansızlıqla öldürülüblər. Onların qarınları süngü ilə deşilib, xəncərlə kəsilib, üzlərinin dərisi soyulub, uşaqlar göyə atılaraq hissələrə parçalanıb, insanlar diri-diri divara hörülüb və s. Ətrafdakı müsəlman kəndlərinin əhalisi köməyə çatanadək, Kürd kəndinin küçələrində bu vəhşilik davam edib...".
Quba qəzasında müsəlmanlara qarşı kütləvi qətliam Şaumyanın səlahiyyətli nümayəndəsi olan Amazaspın rəhbərlik etdiyi erməni silahlıları tərəfindən həyata keçirilib. Qubaya gələn Amazasp açıq şəkildə deyib: "Mən erməni qəhrəmanıyam... Xəzər dənizindən Şahdağ dağınadək, müsəlmanların nəslini kəsəcəyəm". Quba qəzasında 122 kənd dağıdılıb, yüzlərlə türk və ləzgi qətlə yetirilib.
Bakı Soveti Şərqi Türkiyədə və Azərbaycanın qərb hissəsində zorakılıqla məşğul olan erməni dəstələrinin başçıları ilə də əlaqə saxlayırdı. Bakı Sovetinin rəhbəri erməni quldur dəstələrindən birinin başında duran Andranik Ozanyanın xidmətlərini yüksək qiymətləndirirdi. O, Naxçıvanda, Şərurda və Zəngəzurda azərbaycanlılara qarşı kütləvi qırğınların  təşkilində günahkardır. Ümumilikdə, 1918-ci ilin yayında erməni quldur dəstələri Şərur və Naxçıvanda 3 000, Zəngəzurda 7 700 nəfəri qətlə yetiriblər. 50 000-dək insan doğma yurdlarından qovulub. Şaumyanın Andranikə göndərdiyi teleqramda isə onun hərəkətləri "əsl qəhrəmanlıq" kimi qiymətləndirilirdi.
1918-ci il aprelin 25-də Bakı Sovetinin Xalq Komissarları Soveti yaradıldı. Orada da aparıcı postları ermənilər tuturdular. Şaumyan Bakı Xalq Komissarları Sovetinin sədri və xarici məsələlər üzrə komissar vəzifələrinə təyin olundu. Bakı Sovetinin ordusu 3 briqadada birləşən 20 batalyondan ibarət idi. Ona Amazasp, Bəy-Zurabyan və Arutunyan rəhbərlik edirdilər. Korpus komandiri vəzifəsini polkovnik Kazaryan, qərargah rəisi postunu isə polkovnik  Avetisyan tuturdular. Günlərin birində Bakı Soveti Azərbaycan milli hərəkatının mərkəzi olan Yelizavetpola (Gəncə) tərəf genişmiqyaslı hücuma başladı. Cənubi Qafqaz dövlətçiliyinin formalaşdırılması prosesi çərçivəsində (sonda uğursuzluğa düçar olur) gələcək müstəqil Azərbaycanın siyasi əsasının təşkili məhz burada həyata keçirilirdi.
"Erivandan başlayaraq Şuşayadək  1 milyonluq müsəlmanlıq inləyir, viran edilir, məhv olur..."
Daşnak-bolşevik rejiminin daha da güclənməsinin qarşısı 1918-ci il mayın 28-də ADR-in elan olunması ilə alınıb. Yeni yaradılan dövlətin paytaxtı müvəqqəti olaraq Gəncə şəhəri elan olunub. ADR və Osmanlı İmperiyasının hərbi ittifaqı və azərbaycanlılarla türklərin birgə yaratdıqları Qafqaz İslam Ordusu Bakıya doğru irəliləməyə başlayıb və bu, erməni-bolşevik qüvvələrinin Bakının və bütünlükdə Xəzər sahilində yerləşən Azərbaycanın ələ keçirilməsi planını pozub.
1918-ci il iyulun 31-də Bakı Soveti daxilində yaranan fikir ayrılıqları Şaumyanın dəstəsinin səlahiyyətlərindən imtina etməsilə nəticələnib. Bakı Sovetinin məğlubiyyətindən sonra ermənilər Bakını nəzarətlərində saxlamaq işində regiondakı ingilis ordusuna bel bağlayıblar. Antantanın himayədarlığına ümidlə şəhərdə daşnak-eser-menşevik "Mərkəzi Xəzər diktaturası" yaradılıb. Amma onların bu işğalçı planı da baş tutmayıb. 1918-ci il sentyabrın 15-də Azərbaycan-Türkiyə ordusu Bakını azad edib və cəmi 1 gün sonra ADR hökuməti buraya köçüb.
Bununla yanaşı, ADR mövcud olduğu ilk günlərdən Azərbaycanın tarixi torpaqlarında - keçmiş İrəvan xanlığı ərazisində yaradılmış Ermənistan Respublikasının sərt təcavüzü ilə üz-üzə qalıb. Azərbaycanın əzəli torpaqları olmuş Zəngəzuru, Naxçıvanı, Qarabağı işğal edən daşnakların rəhbərlik etdiyi Ermənistan Respublikası yerli azərbaycanlı əhaliyə qarşı kütləvi qətliamlara başlayıb.
1918-ci il dekabrın 10-da "Azərbaycan" qəzeti Andranikin dəstəsinin yol verdiyi cinayətlərdən yazırdı: "Qarabağda ermənilər müsəlman kəndlərini dağıdır... Bu rayonların əhalisinin bir hissəsi hücumlardan xilas olmaq üçün Ordubad rayonuna və İrana qaçıblar. Hazırda bütün küçələr, məscidlər dul arvadlarla, uşaqlarla doludur. Hər gün onların arasında onlarla insan soyuqdan və aclıqdan ölür... Erivandan Şuşayadək 1 milyonluq müsəlmanlıq inləyir, viran edilir, məhv olur...".
Azərbaycan hökuməti ermənilərin cinayətlərinin qarşısını almaq məqsədilə 1919-cu ilin yanvarında Qarabağ general qubernatorluğunu yaradır. Bu posta respublikanın nüfuzlu şəxslərindən olan Xosrov bəy Sultanov təyin olunur. Artıq 1919-cu ilin aprelində Azərbaycan ordusu Andranikin dəstəsini ölkə ərazisindən çıxarmağa nail olur. Lakin 1919-cu ilin sonları, 1920-ci ilin əvvəllərində Azərbaycanla Ermənistan arasında mübahisəli məsələlərin dinc yolla həllinə dair müqavilənin imzalanmasına baxmayaraq, 10 mindən artıq üzvü olan erməni nizami ordusu Zəngəzur vasitəsilə Qarabağa daxil olur, qarşılarına çıxan bütün Azərbaycan kəndlərini məhv edir.
Azərbaycanın xarici işlər naziri F. Xoyskinin Zaqafqaziyadakı Müttəfiqlər ordusunun Ali Baş Komandanı, amerikalı polkovnik Uilyam Haskelə 17 yanvar 1920-ci ildə ünvanladığı notada bildirilirdi ki, erməni ordusu Zəngəzurun işğal olunmuş ərazilərində "sistemli şəkildə müsəlman kəndlərinin məhvini davam etdirir, Zəngəzur qəzası müsəlman əhalidən təmizlənir... Mənim hökumətimdə olan məlumata görə, razılaşmadan keçən dövrdə ermənilər Zəngəzur qəzasında 40-dək müsəlman kəndini məhv edib...".
Ermənilərin təcavüzünü önləmək üçün Azərbaycan hökuməti cəbhə xəttinə general-mayor Həbib bəy Səlimovun rəhbərliyilə 20 minlik korpus göndərir. Aprel ayı ərzində Azərbaycan ordusu Qarabağı və Zəngəzuru erməni quldurlarından azad edir. Amma məhz erməni təcavüzü və ADR-in ən yaxşı hazırlıqlı hərbi qüvvələrinin ölkənin qərb bölgəsinə göndərilməsi Sovet Rusiyasının XI Qızıl Ordusunun 1920-ci il aprelin 27-də Azərbaycan sərhədini maneəsiz keçərək Bakı istiqamətində irəliləməsinə imkan verir.
Beləliklə, Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Demokartik Respublikasına fövqəldövlətlərin səhlənkarlığı ilə başlatdığı təcavüz Birinci dünya müharibəsinin son aylarında 10 minlərlə azərbaycanlının qətliamı ilə nəticələnib. Bundan başqa, Azərbaycan SSR-in Xalq Təsərrüfatı Şurasının sədri N.İ.Solovyevin 1920-ci ildə V.İ.Leninə ünvanladığı məlumat vərəqəsində deyildiyi kimi, "...Ermənistan Respublikası yaradılan zaman onun ətrafında 250-dən artıq müsəlman kəndi olub. Amma onların hamısı məhv edilib və hazırda orada 1 nəfər də olsun, müsəlman yoxdur".
Bütün bunlar cəzasız müharibənin verdiyi daha bir dərsdir. Bu gün Azərbaycan yenə də 20 ildən artıqdır ki, xarici qüvvələr tərəfindən Birinci dünya müharibəsi illərində bizim tarixi torpaqlarımızda yaradılmış qonşusu tərəfindən təcavüzə məruz qalır. Amma dünya birliyi hələ də baş verənlərdən dərs çıxarmayıb.
AZƏRBAYCAN HƏMİN MÜHARİBƏNİN BİRBAŞA İŞTİRAKÇISI OLMASA DA, SAVAŞ XALQIMIZIN TALEYİNDƏ CİDDİ ROL OYNAYIB
""Daşnaksütyun"un da 3-4 minlik qüvvəsi bizim xidmətimizdə idi. Onların hadisələrdə iştirakı vətəndaş müharibəsinə müəyyən mənada milli zəmində qətliam xarakteri qazandırdı, amma bundan qaçmaq mümkün deyildi.  Biz buna bilərəkdən getdik…". Stepan Şaumyan

УРОКИ БЕЗНАКАЗАННОЙ БОЙНИ
Исполнилось 100 лет с начала Первой мировой войны. Хотя Азербайджан не был прямым участником войны, она оказала огромное влияние на судьбу нашего народа. Именно в горниле первого в мировой истории глобального конфликта родилась Азербайджанская Демократическая Республика. Вместе с тем на заключительном этапе войны наш народ пережил страшную трагедию - геноцид, и этот факт поставил азербайджанцев в один ряд с наиболее пострадавшими в ходе войны народами.
События, изменившие ход истории
Известно, что Первая мировая война стала результатом политики великих держав, стремившихся к новому переделу мира. Кавказ, в частности Азербайджан, был одним из эпицентров ожесточенной геополитической борьбы, развернувшейся в период войны. Во многом это было обусловлено фактором бакинской нефти, к контролю над которой стремились два противостоящих друг другу великодержавных блока - Антанта  и Четверной союз.
Абсолютному господству России в Азербайджане и во всем регионе положили конец события 1917 года. Распад Российской империи и последовавший вскоре большевистский переворот в Петрограде ускорили процессы суверенизации национальных окраин. Они не обошли стороной и Южный Кавказ, народы которого встали на путь формирования независимой государственности вначале в рамках Закавказской Федерации, а затем и отдельных государственных образований.
"Дашнакские отряды сделали свое подлое дело"
1918 год стал последним годом Первой мировой войны. Однако к этому времени значительно активизировались армянские националистические организации, прежде всего партия "Дашнакцутюн". Пользуясь потрясениями на пространстве бывшей Российской империи и событиями, происходящими в регионе в условиях войны, они приступили к реализации плана создания армянского государства на значительной части территории Азербайджана и Турции. Именно армянские националисты, грезившие о создании так называемой "Великой Армении от моря до моря", фактически верховодили Бакинским Советом - возглавляемым Степаном Шаумяном дашнако-большевистским политическим режимом, который установился в восточных районах Северного Азербайджана, включая и Баку. Итогом деятельности Бакинского Совета стал геноцид азербайджанцев, десятки тысяч которых заплатили своими жизнями во имя реализации человеконенавистнической идеологии "великоармянства".
2 марта 1918 года Шаумян, выступая с докладом на заседании Бакинского Совета, подверг резкой критике функционировавший в Тифлисе Закавказский сейм - по сути парламент Южного Кавказа, в котором объединился антибольшевистский политический спектр региона. Главный "аргумент" Шаумяна заключался в том, что этот орган выражает поддержку партии "Мусават", стремившейся к отделению Азербайджана от России. Шаумян заявил: "Исходя из своих интересов, закавказская демократия должна энергично протестовать против этого отделения, она должна быть готова выступить с оружием в руках против вершителей этой реакционной политики, и в этом деле руководящая роль должна принадлежать Бакинскому Совету. Если он не пойдет против контрреволюционеров, то они сами придут к нам. Ведь мусульманские националисты мечтали сделать Баку столицей Азербайджана".
Этот аргумент Шаумян неоднократно приводил и в последующем, используя его как своего рода индульгенцию, искупающую его вину за санкционирование массовых убийств мирного мусульманского населения, в своей основной массе поддерживавшего "Мусават", в том числе и по вопросу автономизации Азербайджана.
В марте-апреле 1918 года тысячи азербайджанцев - жителей Баку - были уничтожены только из-за своей национальной принадлежности. Всего за три дня в Баку было убито, по разным данным, от 12 000 до 30 000 человек. Однако председатель Бакинского Совета не скрывал своего удовлетворения: "Национальный состав нашего города пугал нас. Мы боялись, что борьба примет нежелательную окраску. Нам даже пришлось прибегнуть к помощи армянского дашнакского полка. Мы даже не могли допустить себе роскошь отказаться от их услуг. Национальный армянский совет самостоятельно арестовывал, обыскивал, реквизировал и т.д. ...Однако победа настолько велика, что мало омрачает действительность".
Докладывая руководству советской России вскоре после трагических событий в Баку, Шаумян самолично признал: "Если бы они (т.е. азербайджанские политические силы. - Н.Н.) взяли верх в Баку, город был бы объявлен столицей Азербайджана… Мы воспользовались поводом… и открыли наступление по всему фронту... у нас были уже вооруженные силы - около 6 тысяч человек. У "Дашнакцутюна" имелось также около 3-4 тысяч национальных частей, которые были в нашем распоряжении. Участие последних придало отчасти гражданской войне характер национальной резни, но избежать этого не было возможности. Мы шли сознательно на это…".
Опора Бакинского Совета на дашнакские силы вызывала возмущение у большевиков - представителей других национальностей. Один из очевидцев геноцида азербайджанцев, большевик Блюмин, позже отмечал в своих воспоминаниях: "Настают события 1918 года, и мы, не имея вооруженной своей силы, воспользовались дашнакскими отрядами. Но дашнакские отряды сделали свое подлое дело. Вместо гражданской войны сделали национальную, вырезали до 20 тысяч бедного мусульманского населения".
Другой участник событий, большевик Баранов, также признавал, что участие партии "Дашнакцутюн" в подавлении так называемого "мусаватского мятежа" сопровождалось резней всех мусульман.
Геноцид азербайджанцев осуществлялся не только в Бакинском, но и в Шамахинском, Губинском и других уездах. Прямое участие в организации и учинении массового истребления азербайджанцев сыграло ближайшее окружение Шаумяна - Георгий Корганов (Корганян), Татевос Амирян, Степан Лалаян, Амазасп Срванцтян.
Газета "Азербайджан" от 8 октября 1918 года писала: "После того, как глава разбойничьей шайки, занимающейся похищением детей, Татевос Амиров, став во главе "социалистической армии", вырезал до 16 000 беззащитной мусульманской бедноты в Баку, а Стёпа Лалаев во главе дашнакских (тоже социалистических) банд очистил ряд кварталов от представителей мусульманской интеллигенции, которых он вытаскивал из домов и расстреливал на улице, Шаумян и ему подобные "вожди демократии" нашли, должно быть, стаж этот весьма блестящим для своих командиров, и Амиров с Лалаевым были назначены для борьбы с "контрреволюцией" в Шамахе с отобранным дашнакским отрядом".
Посланные руководством Бакинского Совета вооруженные армянские отряды общей численностью 20 000 человек под руководством Атарбекова, Степана Лалаяна, Михаила Арзуманова и других бурей прошлись по селам Шамахинского, Гёйчайского и Арешского уездов, убив около 7 000 человек (из них 1653 женщины и 965 детей).
В частности, согласно материалам созданной правительством АДР Чрезвычайной следственной комиссии, весной 1918 года крупный вооруженный отряд армян совершенно неожиданно ранним утром окружил и напал на мусульманское селение Кюрд Арешского уезда. В документе указывается: "...Ворвавшись в самое селение, армяне начали убивать сельчан главным образом в домах, так как большинство их со сна не успели бежать, и убили они таким образом 68 человек - в том числе много женщин и детей; при этом убивали невероятно зверским образом, закалывали штыками, рубили кинжалами, сдирали с лиц кожу, детей подбрасывали в воздух и разрубали их на куски, живыми пригвазживали к стенам дома и т.п. Подобные зверства на улицах селения Кюрд продолжались до тех пор, пока к нему на помощь не подоспели жители всех мусульманских окрестных селений...".
Массовое истребление мусульманского населения Губинского уезда осуществили армянские военные формирования под руководством уполномоченного Шаумяна дашнака Амазаспа. Прибыв в Губу, он открыто заявил: "Я - армянский герой... Я вырежу весь мусульманский род от Каспийского моря до Шахдагских гор". В Губинском уезде были разорены 122 селения, уничтожены сотни тюркских и лезгинских жителей.
Бакинский Совет поддерживал связь и с главарями армянских банд, совершавших насилие в Восточной Турции и западной части Азербайджана. Глава Бакинского Совета высоко оценивал заслуги главаря армянских банд Андраника Озаняна, виновного в массовом истреблении азербайджанцев Нахчывана, Шарура и Зангезура. Всего за лето 1918 года армянскими бандами было убито в Шаруре и Нахчыване 3 000, в Зангезуре - 7 700 человек. Из родных мест было изгнано 50 000 жителей. Однако в отправленной Андранику телеграмме Шаумян приветствовал того как "истинного героя".
25 апреля 1918 года был образован Совет народных комиссаров Бакинского Совета, в котором ведущие позиции заняли армяне. Сам Шаумян стал председателем Бакинского СНК и комиссаром по иностранным делам. Армия Бакинского Совета состояла из 20 батальонов, сведенных в три бригады, которыми руководили Амазасп, Бек-Зурабян и Арутюнян. Командиром корпуса был полковник Казарян, начальником штаба - полковник Аветисян. Баксовет развернул полномасштабное наступление в сторону Елизаветполя (Гянджи) - центра азербайджанского национального движения. Именно здесь в рамках процессов формирования южнокавказской государственности (обернувшихся неудачей в конечном счете) развивался процесс складывания политических основ будущего свободного Азербайджана.
"Одномиллионное мусульманство, начиная с Эривани и кончая Шушой, изнывает, разоряется и погибает…"
Дальнейшее укрепление дашнако-большевистского режима было предотвращено провозглашенной    28 мая 1918 года Азербайджанской Демократической Республикой (АДР), временной столицей которой была объявлена Гянджа. Военный союз АДР с Османской империей и создание азербайджано-турецкой Кавказской исламской армии, начавшей победоносное движение в направлении Баку, разрушили планы армяно-большевистских сил по окончательному захвату Баку и всего азербайджанского Прикаспия.
31 июля 1918 года, в обстановке обострения политической борьбы внутри Бакинского Совета, шаумяновская клика сложила свои полномочия. После поражения Баксовета армяне связали свои надежды на сохранение Баку под своим контролем с английскими войсками в регионе. В расчете на покровительство Антанты в городе была создана дашнако-эсеро-меньшевистская "Диктатура Центрокаспия". Однако не суждено было сбыться и этому захватническому плану. 15 сентября 1918 года азербайджано-турецкие войска освободили Баку - и уже через день сюда переехало правительство Демократической Республики.
Между тем Азербайджанская Демократическая Республика с первых дней своего существования столкнулась с агрессией Армянской Республики, созданной на исторических землях Азербайджана - территории бывшего Иреванского ханства. Встав на путь завоевания исконных азербайджанских областей - Зангезура, Нахчывана, Карабаха, Армянская Республика, возглавляемая дашнакской партией, приступила к массовому истреблению местного азербайджанского населения.
10 декабря 1918 года газета "Азербайджан", рассказывая о преступных действиях банд Андраника, писала: "В Карабахе армяне громят мусульманские деревни... Население этих районов, частью спасаясь от нападения, попало в Ордубад и Персию. Ныне все мечети и улицы полны вдовами и сиротами. Каждый день десятками умирают эти несчастные от холода и голода… одномиллионное мусульманство, начиная с Эривани и кончая Шушой, изнывает, разоряется и погибает…".
В целях предотвращения армянских преступлений правительство Азербайджана в январе 1919 года создало Карабахское генерал-губернаторство. Генерал-губернатором Карабаха был назначен один из видных деятелей республики Хосров бек Султанов. Уже в апреле 1919 года азербайджанская армия вытеснила с территории страны банды Андраника.
Однако в конце 1919 и начале 1920 года, несмотря на заключение между Азербайджаном и Арменией соглашения о мирном урегулировании спорных вопросов, более чем        10-тысячное регулярное войско армян прошло через Зангезур в Карабах, уничтожая на своем пути азербайджанские селения.
В ноте министра иностранных дел Азербайджана Ф.Х.Хойского верховному комиссару союзных держав в Закавказье американскому полковнику Уильяму Гаскелю от 17 января 1920 года отмечалось, что армянские войска на захваченной части Зангезура продолжают "систематически уничтожать мусульманские селения, очищая Зангезурский уезд от мусульманского населения... Моим правительством получены сведения, что после соглашения до сего времени армянами уничтожено в Зангезурском уезде около 40 мусульманских селений...".
Для пресечения армянской агрессии правительство Азербайджана направило на линию фронта 20-тысячный корпус, возглавляемый генерал-майором Габиб беком Салимовым. В течение почти всего апреля азербайджанская армия освобождала Карабах и Зангезур от армянских банд. Однако именно армянская агрессия и направленная на ее пресечение переброска лучших военных сил АДР в западные области страны позволили ХI Красной армии советской России 27 апреля 1920 года беспрепятственно перейти границы Азербайджана и двинуться в направлении Баку.
Агрессия Армянской Республики против Азербайджанской Демократической Республики, начавшаяся при попустительстве великих держав в последние месяцы первой мировой войны, обернулась гибелью десятков тысяч азербайджанцев. Кроме того, как отмечалось в докладной записке председателя Совета народного хозяйства Азербайджанской ССР Н.И.Соловьева, адресованной в 1920 году В.И.Ленину: "…при образовании Армянской Республики в ее пределах было 250 мусульманских селений, все они были уничтожены, теперь там нет ни одного мусульманина".
Всё это - еще один урок безнаказанной бойни, урок, который, к сожалению, не усвоен мировым сообществом и сегодня, когда Азербайджан вновь, уже более 20 лет, живет в условиях агрессии со стороны соседнего государства, созданного внешними силами в период Первой мировой войны на наших исторических землях.
ХОТЯ АЗЕРБАЙДЖАН НЕ БЫЛ ПРЯМЫМ УЧАСТНИКОМ ВОЙНЫ, ОНА ОКАЗАЛА ОГРОМНОЕ ВЛИЯНИЕ НА СУДЬБУ НАШЕГО НАРОДА
"У "Дашнакцутюна" имелось также около 3-4 тысяч национальных частей, которые были в нашем распоряжении. Участие последних придало отчасти гражданской войне характер национальной резни, но избежать этого не было возможности. Мы шли сознательно на это…". Степан Шаумян