"KAMERA, MOTOR, ÇƏKİRİK!"
1895-ci ilin 28 dekabrnda Lui və Oqüst Lümyer qardaşları ixtira etdikləri aparatla çəkdikləri kiçik süjetləri Parisin Kaputsino bulvarındakı "Qrand-Kafe"də nümayiş etdirdilər. Həmin gün dünya kinosunun yaranması kimi tarixə düşdü...
SSRİ-dən əvvəlki dövr
Azərbaycan da kino sənəti ilə tanışlığa gecikmədi. XIX əsrin sonlarında "qara qızıl" ilə şöhrətlənən, yerli milyonerlərə və varlanmaq həvəsi ilə bura axışıb-gələn xarici kapitalistlərə tükənməz sərvət qazandıran Bakının iqtisadiyyatı ilə yanaşı, mədəni səviyyəsi də gündən-günə yüksəlirdi. Belə bir vaxtda Fransada ixtira olunan sinematoqraf Bakıya da gəldi. 1898-ci ilin 8 yanvarından burada xarici filmlər göstərilməyə başlandı. Həmin ilin 21 iyununda isə Vasil-Vyatskinin teatr-sirkində "Şəhər bağında xalq gəzintisi", "Qatarın dəmiryol stansiyasına daxil olmaması", "Qafqaz və Merkuri " cəmiyyətinə məxsus paroxodun limandan yola düşməsi" və "Bazar küçəsi sübhçağı" kinosüjetləri nümayiş olundu. 1898-ci ilin 2 avqustunda "Bibiheybətdə neft fontanı yanğını", "Balaxanıda neft fontanı", "Qafqaz rəqsi" xronikal-sənədli və "İlişdin" bədii kinosüjetlərinin daxil edildiyi ayrıca proqram göstərildi. Kinosüjetlərin müəllifi fransız, Rusiyada anadan olub böyüyən, 25 ildən artıq Bakıda yaşayan, naşir və fotoqraf Aleksandr Mixayloviç Mişon idi.
"Bibiheybətdə neft fontanı yanğını" və "Balaxanıda neft fontanı" kinosüjetləri 2001-ci ildə Azərbaycan Dövlət Film Fondunun təşəbbüsü ilə Fransanın kinoarxivindən Azərbaycana gətirildi. Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyev tərəfindən 18 dekabr 2000-ci il tarixli sərəncamı ilə avqustun 2-si Azərbaycan kinosu günü elan edildi.
Azərbaycanda kino sənətinin əsasını qoymaq fikrində olmayan fransızın fəaliyyəti bununla da bitdi. Aleksandr Mişondan sonra bir müddət bu sahədə heç bir iş görülmədi.
1915-ci ildə Pirone qardaşları Bakıda "Filma" Səhmdar Cəmiyyətini yaratdılar. Həmin il "Filma" ilə İbrahim bəy Musabəyovun "Neft və milyonlar səltənətində" romanı əsasında eyniadlı ilk Azərbaycan bədii filmini çəkmək ücün Peterburqdan rejissor Boris Svetlov və operator Qriqori Lemberq dəvət edildi. Azərbaycanda ilk səssiz film olan "Neft və milyonlar səltənətində" neft Bakısının XX əsrin əvvəllərindəki həyatından, yerli milyonçuların və fəhlələrin həyatından bəhs edirdi. İkiseriyalı bədii film 1916-cı ilin mayında ekranlara çıxarıldı. "Neft və milyonlar səltənətində"də Lütfəli bəy rolunu məşhur aktyor Hüseyn Ərəblinski ifa etdi. Bu rol onun adını ilk azərbaycanlı kino aktyoru kimi tariximizə yazdı. Lütfəli bəy Ərəblinskinin çəkildiyi yeganə filmdir. Tanınmış sənətkarlar - tarzən Qurban Pirimov və xanəndə Cabbar Qaryağdıoğlu da həmin filmdə çəkilmişlər.
Sovet dövründə Azərbaycan kinosunun tarixi 1916-cı ilin 14 mayından - "Neft və milyonlar səltənətində" bədii filmindən sayılırdı.
Filmin rejissoru Boris Svetlov və operatoru Qriqori Lemberq daha sonra "Arvad" və "Yeni tərzdə köhnə əhvalat" tammetrajlı bədii filmlərini çəkdilər. 1918-ci ilədək Azərbaycanda kino işi ilə məşğul olduqdan sonra Bakıdan getdilər.
1916-cı ildə Bakıda Üzeyir Hacıbəyovun "Arşın mal alan" operettası əsasında ilk Azərbaycan kinokomediyası çəkildi.
1918-ci ilin mayında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti elan olundu. Xarici ölkələrlə diplomatik, iqtisadi, mədəni əlaqələr quran milli hökumət kino sənətinin inkişafına diqqət yetirirdi. 1918-ci ildə Bakıda "Kinematoqrafiya və teatr qulluqçuları şurası" yaradıldı. 1919-cu ilin 28 mayında Azərbaycanın müstəqilliyinin ildönümü münasibətilə "Təntənə" adlı tammetrajlı film nümayiş etdirildi.
Sovet dövrü
1920-ci ilin aprelində Azərbaycan bolşeviklər tərəfindən işğal olundu. İyulun 4-də İnqilab Komitəsinin sədri Nəriman Nərimanov kinematoqrafiya idarələrinin milliləşdirilməsi haqqında dekret imzaladı. Sovet Azərbaycanı kinosunun başlanğıcı sayılan "XI Qırmızı ordu hissələrinin Bakıda paradı", "Bakıda Şərq xalqlarının I qurultayı", "26 Bakı komissarı cənazələrinin dəfni", "XI Qırmızı ordu komandirləri dağlıların qonağıdır", "Pyotr meydanında iməcilik", "Sovet Azərbaycanının I ildönümü" xronikal filmləri çəkildi.
Təbliğat işinə böyük əhəmiyyət verən Sovet hakimiyyətinin ilk illərində çəkilən filmlərin əsas mövzuları inqilab, cəhalətə qarşı mübarizə, qadın azadlığı idi.
1923-cü ildə Azərbaycan Foto-Kino İdarəsi (AFKİ) təsis olundu. AFKİ-nın nəzdində Bakıda "Təyyarə", "Edison", "Milyon", "Ladya", "Mədənçi" və başqa kinoteatrlar var idi.
Həmin ilin 28 aprelində Bakıda AFKİ nəzdində I Dövlət kinofabrikinin rəsmi açılışı oldu. 1920-1930-cu illərdə kinofabrikdə "Azərbaycanda çəyirtkə ilə mübarizə", "Azərbaycanda ipəkçilik sənayesi", "Hərbi dənizçilərin həyatı", "Suraxanı neft mədənlərində yanğın", "Azərbaycana səyahət", "Azərbaycan balığı", "I Türkoloji qurultay", "Şərqə doğru" kimi onlarca sənədli və elmi-kütləvi film çəkildi.
1924-cü ildə sovet Azərbaycanının ilk filmi - "Bayquş" çəkildi. Filmin rejissoru G.Kravçenko, operatoru V.Lemke idi. Həmin il operator V.Lemke rejissor V.Ballyuzeklə "Qız qalası" filmini çəkdi. 1924-1926-cı illərdə A.Litvinov üç film təhvil verdi. O, 1925-ci ildə "Əvəz-əvəzə" adlı ilk Azərbaycan detektiv filmini çəkdi.
Azərbaycanın sovetləşməsindən sonra, Rusiyadan Bakıya kinematoqrafçılar ezam olundu. 1925-ci ildə AFKİ-nin nəzdində təşkil edilən studiyada Moskvadan və Leninqraddan gələn mütəxəssislər kino sənəti ilə bağlı ümumi kurs keçdilər.
AFKİ sonralar "Azdövlətkino" (1926-1930), "Azərkino" (1930-1933), "Azfilm" (1933), "Azdövlətsənayesi" (1934), "Azərfilm" (1935-1940), "Bakı kinostudiyası" (1941-1959), 1961-ci ildən C.Cabbarlı adına "Azərbaycanfilm" kinostudiyası adlanır.
1925-cı ildə "Bismillah" filminə Abbas Mirzə Şərifzadə quruluş verdi. O, Azərbaycanın ilk milli kinorejissorudur. Ekran əsəri 1926-cu il aprelin 24-də Moskvada nümayiş olundu.
İlk azərbaycanlı kinodramaturq Cəfər Cabbarlının "Hacı Qara" ssenarisini A.M.Şərifzadə 1928-ci ildə ekranlaşdırdı. 1932-ci ildə "Direktiv Bant" filminin əsas kollektivini milli kinematoqrafçılar - rejissor Ağarza Quliyev, operatorlar Əsgər İsmayılov və Mirzə Mustafayev oldu.
1930-cu ildə rejissor Beybolat Askarovun çəkdiyi "Qızıl kol" filmində ilk azərbaycanlı qadın kinorejissoru Qəmər Salamzadə rejissor köməkçisi işlədi.
Səsli kino
1935-ci ildə milli kinomuzun ilk səsli filmi - "Azərfilm"lə "Mejrabpomfilm"in birgə istehsalı olan "Mavi dənizin sahilində" komediyası çəkildi. Filmin rejissoru Boris Barnet, operatoru Mixail Kirillov idi. Film 1936-cı ildə ekranlara çıxdı. Azərbaycanda səsli kino əsərlərinin istehsalına başlanıldı. 1936-1941-ci illərdə ekranlara 10-dan çox səsli film buraxıldı.
1936-cı ildə rejissorlar B.Pumpyanski və V.Yeremeyevin "Şöhrətli Azərbaycan" kinoalmanaxında neftçi Piri Nuriyev və pambıqçı Qüdrət Səmədov bəhs edilirdi. Bu, Azərbaycanda ilk sinxronlu film oldu.
"Mavi dənizin sahilində" filminin ikinci rejissoru Səməd Mərdanov Ümumittifaq Dövlət Kinematoqrafiya İnstitutunda Sergey Eyzenşteynin emalatxanasında təhsil almışdı. O, Azərbaycan Kino tarixində ilk ali təhsilli rejissordur. 1939-cu ildə ekranlara çıxan "Kəndlilər" rejissorun ilk müstəqil bədii filmidir.
1930-cu illərdə həm müasir həyat, həm də tarixi-inqilabi mövzulu "Lətif", "İsmət", "Almaz", "Yeni horizont", "Bakılılar" və digər filmlər çəkildi. Həmin illərdə Azərbaycanda cizgi filminin əsası qoyuldu. 1933-cü ildə istehsal olunan "Cat" təlimat filmi cizgi filmi üsulu ilə yaradıldı. 1935-ci ildə Azərbaycan xalq nağıllarının əsasında "Abbasın bədbəxtliyi" cizgi filmi çəkildi.
Azərbaycanda ilk dəfə filmlərin Azərbaycan dilində səsləndirilməsinə 1937-ci ildə başlandı. Həmin il SSRİ-nin məşhur "Çapayev" bədii filmi dublyaj olundu.
Sovet hakimiyyətinin rəhbəri Stalinin sərt qaydaları film istehsalına da təsir göstərdi. O, bütün bədii filmlərə özü baxır, göstərişlər verirdi. Belə şəraitdə Azərbaycanda da iki tammetrajlı bədii film - "Fətəli xan" və "Bakının işıqları" çəkilsə də, ekranlara buraxılmadı.
İkinci Dünya Müharibəsi illərində bədii film istehsalı daha da zəiflədi. Əsasən, xronikal-sənədli filmlər, kinojurnallar çəkilirdi. "Cənub sərhədlərinin keşiyində", "Vətən uğrunda", "Mahnılar və şeirlər", "Biz Bakını müdafiə edirik", "Almanların Şimali Qafqazda vəhşilikləri", "Bakı döyüşür", "Cərrah qız", "General Həzi Aslanov" və digər sənədli filmlər, eləcə də qəhrəman döyüşçülər Kamal Qasımov və Bəxtiyar Kərimova həsr olunmuş "Vətən oğlu" və "Bəxtiyar" kinonovellaları, "Səbuhi", "Bir ailə", "Sualtı qayıq T-9" bədii filmləri müharibə illərində çəkildi. Azərbaycanlı operatorlar - S.Bədəlov, C.Məmmədov, M.Mustafayev, A.Həsənov və başqaları ön cəbhədə olurdular. Onların çəkdikləri kadrlardan indiyədək xronika materiallarında istifadə edilir.
1945-ci ildə rejissor Rza Təhmasib Üzeyir Hacıbəylinin eyniadlı operettası əsasında "Arşın mal alan" filmini çəkdi. Film keçmiş SSRİ-də, eləcə də dünyanın bir çox ölkəsində uğurla nümayiş etdirildi. "Arşın mal alan" filminə görə rejissorlar R.Təhmasib və N.Leşşenko, bəstəkar Ü.Hacıbəyov, aktyorlardan R.Behbudov, L.Bədirbəyli, Ə.Hüseynzadə, M.Kələntərli və L.Abdullayev 1946-cı ildə SSRİ Dövlət mükafatına layiq görüldülər.
"Arşın mal alan" 1965-ci ildə rəngli variantda 3-cü dəfə istehsal olundu.
Yeni era
Azərbaycan kinosu 1950-ci illərdə yenidən inkişaf etməyə başladı. "Görüş", "Bəxtiyar" "Qara daşlar", "Qızmar günəş altında", "Onun böyük ürəyi", "Ögey ana", "Kölgələr sürünür", "Onu bağışlamaq olarmı?", "Böyük dayaq" və başqa filmlərdə, "Xəzər neftçiləri haqqında dastan", "Dənizi fəth edən" və digər sənədli filmlərdə müxtəlif peşə sahiblərinin əməyi və həyatı əksini tapdı.
Musiqili komediya janrına meyil gücləndi. "Görüş", "Bəxtiyar", "Romeo mənim qonşumdur", "Əhməd haradadır?", "Ulduz", "Qaynana" və başqa filmlər çəkildi. 1956-cı ildə ilk dəfə "O olmasın, bu olsun" filmi rəngli kadrlarda təqdim olundu.
Azərbaycan televiziyasında da çoxlu sənədli, cizgi və bədii televiziya filmi yaradıldı. 1958-ci ildə televiziyada "Səməd Vurğun" ilk sənədli, 1960-cı ildə "Aygün" ilk bədii, 1965-ci ildə "Danışan işıqlar" ilk cizgi filmləri istehsal edildi. 1968-ci ildə "Ekran" Yaradıcılıq Birliyi təşkil olundu. 1973-cü ildə "Azərbaycantelefilm" YB adlandırıldı.
1960-cı illərdə "Telefonçu qız", "Yenilməz batalyon", "Sən niyə susursan?", "İyirmialtılar" və başqa filmlər istehsal olundu. 1960-cı illərin sonu, 1970-ci illərin əvvəllərində Azərbaycan kinolarında yeni ideyalar, yeni baxış nəzərə çarpırdı. Xüsusilə rejisor Eldar Quliyevin 1969-cu ildə çəkdiyi "Bir cənub şəhərində" filmi ətrafında uzun müddət mübahisələr getdi.
1960-cı ildə rejissor Həsən Seyidzadənin çəkdiyi "Koroğlu" adlı bədii film Azərbaycan genişekranlı rəngli kinosunun ilk nümunəsi oldu.
1968-ci ildə kinostudiyada cizgi filmləri sexi bərpa olunandan sonra burada "Cırtdan", "Fitnə", "Çaqqal oğlu çaqqal", "Bulud niyə ağlayır?", "Dınqıl sazım, dınqıl", "Şah və xidmətçi", "Meşəyə insan gəlir" və başqa cizgi filmləri çəkildi.
İkinci Dünya müharibəsi mövzusunda çəkilən "Bizim Cəbiş müəllim", "Tütək səsi", "Şərikli çörək", "Mən sizi həyatımdan artıq sevirdim", "Uzaq sahillərdə" filmləri Azərbaycan kinosunun ən yaxşı nümunələrindən oldu.
Müxtəlif illərdə uşaqlar üçün "Bir qalanın sirri", "Sehrli xalat", "Qərib cinlər ölkəsində", "Şirin evdən getməsi", "Mən mahnı qoşuram", "Əzablı yollarla", "Musiqi müəllimi", "Asif, Vasif, Ağasif", "Pəncərə" və başqa baxımlı filmlər çəkildi.
1960-1980-ci illərdə "Ulduzlar sönmür", "Yeddi oğul istərəm", "Səmt küləyi", "Axırıncı aşırım", "Nəsimi", "Qatır Məmməd", "Dədə Qorqud", "Babək", "Nizami", "Atları yəhərləyin", "Qəm pəncərəsi", "İşarəni dənizdən gözləyin" kimi tarixi-inqilabi janrda maraqlı filmlər çəkildi.
1970-ci ildə C.Cabbarlı adına "Azərbaycanfilm" kinostudiyası nəzdində yaradılan "Mozalan" satirik kinojurnalının ilk nömrəsi 1971-ci ildə işıq üzü gördü. "Mozalan" tamaşaçılara bir çox maraqlı filmlər təqdim etdi.
1970-ci illərin sonu, 1980-ci illərdə SSRİ-də korrupsiyaya qarşı dövlət səviyyəsində aparılan mübarizə, daha sonra yenidənqurma, aşkarlıq siyasəti "İstintaq", "Anlamaq istəyirəm", "Onun bəlalı məhəbbəti", "Şeytan göz qabağında" və başqa filmlərdə əks olundu.
1980-ci illərdən başlayaraq Azərbaycan kinosunda da sovet hakimiyyətin hökmünün zəiflədiyini bəlli edən "Bağlı qapı arxasında", "Özgə ömür", "Təxribat", "Sahilsiz gecə", "Lətifə" və başqa filmlər çəkildi.
1989-cu ildə ilk fantastik Azərbaycan bədii filmi - "Əlaqə" lentə alındı.
SSRİ-nin süqutundan sonra, 1990-cı illərdə keçid dövrünü yaşayan Azərbaycan kinosu bazar iqtisadiyyatı şəraitində çətin vəziyyətə düşdü. Sayca az filmlər çəkildi. "Fəryad", "Ağ atlı oğlan", "Özgə vaxt", "Biz qayıdacağıq", "Sarı gəlin", "Lal çinar", "Arxada qalmış gələcək" kimi filmlərdə Qarabağ müharibəsindən, onun gətirdiyi bəlalardan bəhs edilirdi.
O illərdə kinematoqrafçılarımız çıxış yolları arayır, dövlət və sponsor vəsaiti hesabına filmlər çəkirdilər. "Qətl günü", "Nakəs", "Yuxu", "Yük", "Dağıdılmış körpü", "Sarı gəlin", "Nə gözəldir bu dünya" "Lətifə", "Gecə qatarında qətl", "Bəxt üzüyü", "Sonuncu məhəbbət", "Etiraf", "Kənar adamlar", "Müqəddəs torpaq", "O dünyadan salam" və digər filmlər müstəqillik dövrünün uğurlu filmlərindəndir.
Bu gün Azərbaycanın kino sənəti yeni mərhələdədir. Həm kinostudiyada, həm də dövlət və özəl televiziyalarda yeni bədii və sənədli filmlər çəkilir. Ancaq Azərbaycan kinosevərləri kino işçilərimizdən ölkəmizin tarixi həqiqətlərini, mədəniyyətini dünyaya göstərə biləcək daha gözəl filmlər gözləyirlər.

"CAMERA, LIGHTS, ACTION!"
On 28 December 1895 the brothers Louis and Auguste Lumiere demonstrated short films which they had shot on an apparatus they had invented in the "Grand Cafe" on Boulevard des Capucines in Paris. That day marked the beginning of the history of world cinema.
The pre-Soviet period
Azerbaijan soon became familiar with this new art form. In Baku, which had become famous by the end of the 19th century for its "black gold", drawing capitalists from all over the world seeking infinite riches, it was not just economic, but cultural standards that increased every day. People very soon got to know about the French invention of the cinematograph and the first film show took place in Baku on 8 January 1898. On 21 July the same year Vasil Vyatsikin's circus theatre showed the films "A Public Stroll in a City Garden", "Steamship Leaving Port", "Caucasus and Mercury society", "Market Street at Dawn" and "A Train Entering a Railway Station". A short time later, on 2 August, a separate programme of documentary films was shown: "Fire at an Oil Gusher in Bibiheybat", "Oil Gusher in Balaxani", "Caucasian Dance" and the sketch "Yeh, You're Busted". These films were made by the French publisher and photographer Aleksandr Mikhaylovich Mishon, who was born and bred in Russia and lived for over 25 years in Baku.
At the instigation of the Azerbaijani State Film Foundation, the films 'Fire at an Oil Gusher in Bibiheybat" and "Oil Gusher at Balaxani" were brought from the French film archives, and, by a decree of Azerbaijani President Heydar Aliyev of 18 December 2000, 2 August was declared Azerbaijani Cinema Day. It was there that the work of the Frenchman, who had not even dreamed of laying the foundations of the art of the cinema in Azerbaijan, ended.
In 1915, the Pirone brothers founded the "Film" joint-stock company in Baku. The same year "Film" invited the director Boris Svetlov and cameraman Grigoriy Lemberg to Baku from St. Petersburg to shoot the first Azerbaijani feature film "In the Realm of Oil and Millions" from the novel of the same name by Ibrahim bay Musabayov. The film told the story of 20th century Baku, the life of the local millionaires and workers and was released in May 1916. The role of Lutfali bay was played by Huseyn Arablinski. Although he never starred in another film, his name has gone down in the history of Azerbaijani cinema as Azerbaijan's first film actor. The celebrated tar player Qurban Primov and the great singer Cabbar Qaryagdi also starred in the film.
In Soviet times the history of the cinema in Azerbaijan goes back to 14 May 1916, when the first Azerbaijani feature film "In the Realm of Oil and Millions" was shown. Later Boris Svetlov and Grigoriy Lemberg also made the full-length feature films "The Wife" and "A New-Style Old Story". They continued to make films in Azerbaijan until 1918 and then they left the republic. The first Azerbaijani film comedy "Arshin mal alan" ("The Cloth Peddler"), from the operetta of the same name by Uzeyir Hacibayov, was made in Baku in 1916.
The Azerbaijani Democratic Republic was proclaimed in May 1918. Having established diplomatic, economic and cultural relations with foreign countries, the national government also focused its attention on the development of the cinema. That same year the "Council of Cinema and Theatre Workers" was formed in Baku and the full-length feature film "Celebration" was shown on 28 May 1919 to mark the anniversary of Azerbaijani independence day.
Soviet period
Azerbaijan was occupied by the Bolsheviks in April 1920. On 4 July, Nariman Narimanov, chairman of the Revolutionary Committee, signed a decree on the nationalization of cinema houses. Newsreels, such as "The Parade of the XI Red Army in Baku", "The First Congress of Peoples of the East in Baku", "The Funeral of the 26 Baku Commissars", "Commanders of the XI Red Army visit the Highlanders", "Subbotnik in Petrov Square" and "The First Anniversary of Soviet Azerbaijan", which are regarded as the pioneer productions of Azerbaijani Soviet cinema, were made. The main subjects of the films, which were made in the first years of Soviet rule and attached great importance to propaganda work, were the revolution, the struggle against ignorance and the equality of women.
The Azerbaijani Photo and Film Administration (AFKU) was founded in 1923. The "Tayyara", "Edison", "Million", "Ladya" and "Promyslovik" cinemas opened in Baku under the AFKU. The official opening of the first State film studio took place in Baku on 28 April of the same year.
The first film in Soviet Azerbaijan - "The Owl" - was made in 1924 by director G. Kravchenko and cameraman V. Lemke. That same year Lemke and director V. Vallyuzek made "Qiz Qalasi" ("The Maiden Tower"). A. Litvinov put out three films in 1924-1926, and in 1925 he shot Azerbaijan's first detective film "In Retribution".
After Azerbaijan became Soviet, film-makers from Russia were sent to Baku. In 1925 experts arriving from Moscow and Leningrad took a general course on cinematography at the studio under the AFKU. Later the AFKU was changed to "Azgoskino" ([Azeri state cinema]1926-1930) and then to "Azerkino" (1930-1933), "Azfilm" (1933), "AzGosKinoFilm" (1934), "Azerfilm" (1935-1940) and "Baku Studios" (1941-1959). And, finally, the "C. Cabbarli Azarbaycanfilm" studio was set up in 1961.
In 1925 Abbas Mirza Sarifzada made the film "Bismillah" ["In the Name of God"], thus becoming Azerbaijan's first film director. The film was shown on 24 April 1926 in Moscow.
A.M. Sarifzada brought "Haci Qara" by Azerbaijan's first screenwriter, Cafar Cabbarli, to the screen in 1928. The company, which in 1932 made "Directive Bow", was made up of local film-makers director Agarza Quliyev and cameramen Asgar Ismayilov and Mirza Mustafayev. In the film "Golden Bush", made in 1930 by director Bekbolat Askarov, Azerbaijan's first female director, Qamar Salamzada, was director's assistant.
The sound cinema
The first sound picture in the history of Azerbaijani cinematography - the comedy "On the Coast of the Blue Sea" - was made in 1935 by "Azerfilm" in conjunction with "Mezhrabpomfilm". The film was released in 1936. The sound picture era had begun in Azerbaijan and over 10 sound pictures were made in 1936-1941.
In 1936 the oilworker Piri Nuriyev and the cotton-grower Qudrat Samadov delivered a speech in a film-almanac by the directors V. Pumpyanskiy and V. Yeremeyev, "Honorary Azerbaijan". This was the first synchronized film in Azerbaijan. Samad Mardanov, the second director of the film "On the Coast of the Blue Sea", studied at the All-union State Institute of Cinematography in the workshop of the great director, Sergey Eisenstein. He was the first Azerbaijani director with a higher education. His first independently made film, "The Peasants", was released in 1939. The films "Latif", "Ismat", "Almaz", "New Horizon", "Baku People", and others, which were devoted to the daily lives of the Azerbaijani people and the subject of revolutionary history, were made in the 1930s.
The foundations of Azerbaijani cartoon films were also laid down at this time. This was the genre of the 1933 education film, "Crack". And in 1935 the animated film "Abbas' Bad Luck' was made, based on stories from Azerbaijani folk tales.
Sound was added to films in the Azeri language for the first time in 1937. The film "Chapayev" was dubbed the same year. The rigid rules imposed by the country's ruler, Stalin, also influenced the making of cartoon films. He personally vetted every film and issued instructions. Because of that two full-length feature films - "Lights" and "Fatali Xan" - were banned in Azerbaijan.
The start of World War II saw a slump in film production. It was mainly newsreels and magazines that were made. The documentaries "Guarding the southern borders", "For the Motherland", "Songs and Poetry", "We are Defending Baku", "The Atrocities of the Germans in the North Caucasus", "Baku Fights On", "The Girl Surgeon", "General Hazi Aslanov" and a whole number of others were made during the war years. Azerbaijani cameramen S. Badalov, C. Mammadov, M. Mustafayev, A. Hasanov, and others worked at the front line. The films they made are used in newsreels today. In 1945 the director Rza Tahmasib made the film "Arshin Mal Alan" ["The Cloth Peddler"] from the opera of the same name by Uzeyir Hacibayov. The film was a success not only in the USSR, but also in many other countries.  In 1946 the directors R. Tahmasib and N. Leshchenko, the composer U. Hacibayov and the actors R. Behbudov, L. Badirbayli, A. Huseynzada, M. Kalantarli and L. Abdullayev were awarded USSR State Prizes for this film. "Arshin Mal Alan" was brought to the screen for the third time - this time in colour - in 1965.
The new era
A new stage in the development of the Azerbaijani cinema began in 1950. The feature films "The Meeting", "Baxtiyar", "Black Stones", "Under the Broiling Sun", "Her Big Heart", "Stepmother", and others, and the documentary films "The Story of the Caspian Oilmen", "The Conquering Sea", etc, reflected the life and work of people from many different walks of life. There was an increasing trend towards making musical comedies. Apart from "The Meeting" and "Baxtiyar", "Romeo is my Friend", "Where is Ahmad?", "Ulduz", "Mother-in-law", and others were also made. The film "Either this or that" was made for the first time in colour in 1956.
A number of documentary, cartoon and feature films were also made for Azerbaijani television. "Samad Vurgun" (1958) was the first documentary, "Aygun" (1960) the first feature and "Talking Lights" (1965) the first animated film made for television. The "Ekran" Creative Association was organized in 1968 and renamed the "Azerbaijantelefim" CA in 1973. The films "The Telephone Girl", "Invincible Battalion", "Why are you Silent?" "26 Baku Commissars" and others were made in the 1960s. New ideas and opinions began to be considered in the Azerbaijani cinema at the end of the 1960s and beginning of the 1970s. There was much heated discussion, in particular, around Eldar Quliyev's film "In a Southern City".
The film "Koroglu", which was made in 1960 by the director Hasan Seyidbayli, was the first colour wide-screen picture in the history of the Azerbaijani cinema. After the re-establishment of the animated film workshop at the film studio in 1968, the cartoons "Cirtdan", "Fitna", "The Son of Jackal", "Why Does the Cloud Cry?", "My Saz", "The Shah and the Servant", "An Engagement Ceremony in Forest", and others were made. The films "Our Teacher Cabis", "The Sound of the Pipe", "Shared Bread", "I Loved you more than Life" and "On Distant Shores", based on stories of the Second World War, were splendid examples of Azerbaijani cinematic art.
Interesting films for children have been made over the years, including "The Secret of one Tower", "The Magic Robe", "Qarib in the Land of the Genies", "The Lion Left Home", "I Compose a Song", "The Music Teacher", "Asif, Vasif and Agasif" and "The Window". Interesting films on the subjects of history and the revolution were made between 1960 and 1980, including "The Stars do not Fade", "My Seven Sons", "The Last Pass", "Fair Wind", "Nasimi", "Qatir Mammad", "Dada Qorqud", "Babak", "Nizami", "Saddle the Horses", "Window of Sorrow" and "Wait for the Signal from the Sea".
The satirical film magazine "Mozalan", the first issue of which was shown in 1971, was created in 1970 at the C. Cabbarli "Azarbaycanfilm" studio. This magazine went on to provide audiences with a lot of interesting stories. The fight against corruption and the policy of perestroika and glasnost, which were carried out in the USSR at the end of 1970 - beginning of 1980, were reflected in the films "The Investigation", "I Want to Understand", "Her Unhappy Love" and "Devil Under the Windshield". Starting from the 1980s films started to be made in Azerbaijan reflecting the weakening of Soviet power in the republic - "Behind Closed Doors", "An Alien Life", "Sabotage", "Endless Night", "Anecdote", and others. The first Azerbaijani science-fiction feature film "The Link" was made in 1989. The Azerbaijani cinema, which went through a period of transition in the 1990s following the collapse of the USSR, experienced great financial problems and the number of films being made fell sharply. The films "Lamentation", "Guy on a White Horse", "A Strange Time", "We Will Return", "The Blond Bride", "The Dumb Plane-tree" and "The Future is Past" were devoted to the Karabakh war and the distress it has caused.
Today the Azerbaijani film studio is at a new stage of its development. The studio, the state and private channels are making new feature, television and documentary films. Azerbaijani cinema audiences await more fine works from our film makers, bringing to the world public the historic things that are happening in our country and its ancient culture.