"KAMERA, MOTOR, ÇƏKİRİK!"
1895-ci ilin 28 dekabrnda Lui və Oqüst Lümyer qardaşları ixtira etdikləri aparatla çəkdikləri kiçik süjetləri Parisin Kaputsino bulvarındakı "Qrand-Kafe"də nümayiş etdirdilər. Həmin gün dünya kinosunun yaranması kimi tarixə düşdü...
SSRİ-dən əvvəlki dövr
Azərbaycan da kino sənəti ilə tanışlığa gecikmədi. XIX əsrin sonlarında "qara qızıl" ilə şöhrətlənən, yerli milyonerlərə və varlanmaq həvəsi ilə bura axışıb-gələn xarici kapitalistlərə tükənməz sərvət qazandıran Bakının iqtisadiyyatı ilə yanaşı, mədəni səviyyəsi də gündən-günə yüksəlirdi. Belə bir vaxtda Fransada ixtira olunan sinematoqraf Bakıya da gəldi. 1898-ci ilin 8 yanvarından burada xarici filmlər göstərilməyə başlandı. Həmin ilin 21 iyununda isə Vasil-Vyatskinin teatr-sirkində "Şəhər bağında xalq gəzintisi", "Qatarın dəmiryol stansiyasına daxil olmaması", "Qafqaz və Merkuri " cəmiyyətinə məxsus paroxodun limandan yola düşməsi" və "Bazar küçəsi sübhçağı" kinosüjetləri nümayiş olundu. 1898-ci ilin 2 avqustunda "Bibiheybətdə neft fontanı yanğını", "Balaxanıda neft fontanı", "Qafqaz rəqsi" xronikal-sənədli və "İlişdin" bədii kinosüjetlərinin daxil edildiyi ayrıca proqram göstərildi. Kinosüjetlərin müəllifi fransız, Rusiyada anadan olub böyüyən, 25 ildən artıq Bakıda yaşayan, naşir və fotoqraf Aleksandr Mixayloviç Mişon idi.
"Bibiheybətdə neft fontanı yanğını" və "Balaxanıda neft fontanı" kinosüjetləri 2001-ci ildə Azərbaycan Dövlət Film Fondunun təşəbbüsü ilə Fransanın kinoarxivindən Azərbaycana gətirildi. Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyev tərəfindən 18 dekabr 2000-ci il tarixli sərəncamı ilə avqustun 2-si Azərbaycan kinosu günü elan edildi.
Azərbaycanda kino sənətinin əsasını qoymaq fikrində olmayan fransızın fəaliyyəti bununla da bitdi. Aleksandr Mişondan sonra bir müddət bu sahədə heç bir iş görülmədi.
1915-ci ildə Pirone qardaşları Bakıda "Filma" Səhmdar Cəmiyyətini yaratdılar. Həmin il "Filma" ilə İbrahim bəy Musabəyovun "Neft və milyonlar səltənətində" romanı əsasında eyniadlı ilk Azərbaycan bədii filmini çəkmək ücün Peterburqdan rejissor Boris Svetlov və operator Qriqori Lemberq dəvət edildi. Azərbaycanda ilk səssiz film olan "Neft və milyonlar səltənətində" neft Bakısının XX əsrin əvvəllərindəki həyatından, yerli milyonçuların və fəhlələrin həyatından bəhs edirdi. İkiseriyalı bədii film 1916-cı ilin mayında ekranlara çıxarıldı. "Neft və milyonlar səltənətində"də Lütfəli bəy rolunu məşhur aktyor Hüseyn Ərəblinski ifa etdi. Bu rol onun adını ilk azərbaycanlı kino aktyoru kimi tariximizə yazdı. Lütfəli bəy Ərəblinskinin çəkildiyi yeganə filmdir. Tanınmış sənətkarlar - tarzən Qurban Pirimov və xanəndə Cabbar Qaryağdıoğlu da həmin filmdə çəkilmişlər.
Sovet dövründə Azərbaycan kinosunun tarixi 1916-cı ilin 14 mayından - "Neft və milyonlar səltənətində" bədii filmindən sayılırdı.
Filmin rejissoru Boris Svetlov və operatoru Qriqori Lemberq daha sonra "Arvad" və "Yeni tərzdə köhnə əhvalat" tammetrajlı bədii filmlərini çəkdilər. 1918-ci ilədək Azərbaycanda kino işi ilə məşğul olduqdan sonra Bakıdan getdilər.
1916-cı ildə Bakıda Üzeyir Hacıbəyovun "Arşın mal alan" operettası əsasında ilk Azərbaycan kinokomediyası çəkildi.
1918-ci ilin mayında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti elan olundu. Xarici ölkələrlə diplomatik, iqtisadi, mədəni əlaqələr quran milli hökumət kino sənətinin inkişafına diqqət yetirirdi. 1918-ci ildə Bakıda "Kinematoqrafiya və teatr qulluqçuları şurası" yaradıldı. 1919-cu ilin 28 mayında Azərbaycanın müstəqilliyinin ildönümü münasibətilə "Təntənə" adlı tammetrajlı film nümayiş etdirildi.
Sovet dövrü
1920-ci ilin aprelində Azərbaycan bolşeviklər tərəfindən işğal olundu. İyulun 4-də İnqilab Komitəsinin sədri Nəriman Nərimanov kinematoqrafiya idarələrinin milliləşdirilməsi haqqında dekret imzaladı. Sovet Azərbaycanı kinosunun başlanğıcı sayılan "XI Qırmızı ordu hissələrinin Bakıda paradı", "Bakıda Şərq xalqlarının I qurultayı", "26 Bakı komissarı cənazələrinin dəfni", "XI Qırmızı ordu komandirləri dağlıların qonağıdır", "Pyotr meydanında iməcilik", "Sovet Azərbaycanının I ildönümü" xronikal filmləri çəkildi.
Təbliğat işinə böyük əhəmiyyət verən Sovet hakimiyyətinin ilk illərində çəkilən filmlərin əsas mövzuları inqilab, cəhalətə qarşı mübarizə, qadın azadlığı idi.
1923-cü ildə Azərbaycan Foto-Kino İdarəsi (AFKİ) təsis olundu. AFKİ-nın nəzdində Bakıda "Təyyarə", "Edison", "Milyon", "Ladya", "Mədənçi" və başqa kinoteatrlar var idi.
Həmin ilin 28 aprelində Bakıda AFKİ nəzdində I Dövlət kinofabrikinin rəsmi açılışı oldu. 1920-1930-cu illərdə kinofabrikdə "Azərbaycanda çəyirtkə ilə mübarizə", "Azərbaycanda ipəkçilik sənayesi", "Hərbi dənizçilərin həyatı", "Suraxanı neft mədənlərində yanğın", "Azərbaycana səyahət", "Azərbaycan balığı", "I Türkoloji qurultay", "Şərqə doğru" kimi onlarca sənədli və elmi-kütləvi film çəkildi.
1924-cü ildə sovet Azərbaycanının ilk filmi - "Bayquş" çəkildi. Filmin rejissoru G.Kravçenko, operatoru V.Lemke idi. Həmin il operator V.Lemke rejissor V.Ballyuzeklə "Qız qalası" filmini çəkdi. 1924-1926-cı illərdə A.Litvinov üç film təhvil verdi. O, 1925-ci ildə "Əvəz-əvəzə" adlı ilk Azərbaycan detektiv filmini çəkdi.
Azərbaycanın sovetləşməsindən sonra, Rusiyadan Bakıya kinematoqrafçılar ezam olundu. 1925-ci ildə AFKİ-nin nəzdində təşkil edilən studiyada Moskvadan və Leninqraddan gələn mütəxəssislər kino sənəti ilə bağlı ümumi kurs keçdilər.
AFKİ sonralar "Azdövlətkino" (1926-1930), "Azərkino" (1930-1933), "Azfilm" (1933), "Azdövlətsənayesi" (1934), "Azərfilm" (1935-1940), "Bakı kinostudiyası" (1941-1959), 1961-ci ildən C.Cabbarlı adına "Azərbaycanfilm" kinostudiyası adlanır.
1925-cı ildə "Bismillah" filminə Abbas Mirzə Şərifzadə quruluş verdi. O, Azərbaycanın ilk milli kinorejissorudur. Ekran əsəri 1926-cu il aprelin 24-də Moskvada nümayiş olundu.
İlk azərbaycanlı kinodramaturq Cəfər Cabbarlının "Hacı Qara" ssenarisini A.M.Şərifzadə 1928-ci ildə ekranlaşdırdı. 1932-ci ildə "Direktiv Bant" filminin əsas kollektivini milli kinematoqrafçılar - rejissor Ağarza Quliyev, operatorlar Əsgər İsmayılov və Mirzə Mustafayev oldu.
1930-cu ildə rejissor Beybolat Askarovun çəkdiyi "Qızıl kol" filmində ilk azərbaycanlı qadın kinorejissoru Qəmər Salamzadə rejissor köməkçisi işlədi.
Səsli kino
1935-ci ildə milli kinomuzun ilk səsli filmi - "Azərfilm"lə "Mejrabpomfilm"in birgə istehsalı olan "Mavi dənizin sahilində" komediyası çəkildi. Filmin rejissoru Boris Barnet, operatoru Mixail Kirillov idi. Film 1936-cı ildə ekranlara çıxdı. Azərbaycanda səsli kino əsərlərinin istehsalına başlanıldı. 1936-1941-ci illərdə ekranlara 10-dan çox səsli film buraxıldı.
1936-cı ildə rejissorlar B.Pumpyanski və V.Yeremeyevin "Şöhrətli Azərbaycan" kinoalmanaxında neftçi Piri Nuriyev və pambıqçı Qüdrət Səmədov bəhs edilirdi. Bu, Azərbaycanda ilk sinxronlu film oldu.
"Mavi dənizin sahilində" filminin ikinci rejissoru Səməd Mərdanov Ümumittifaq Dövlət Kinematoqrafiya İnstitutunda Sergey Eyzenşteynin emalatxanasında təhsil almışdı. O, Azərbaycan Kino tarixində ilk ali təhsilli rejissordur. 1939-cu ildə ekranlara çıxan "Kəndlilər" rejissorun ilk müstəqil bədii filmidir.
1930-cu illərdə həm müasir həyat, həm də tarixi-inqilabi mövzulu "Lətif", "İsmət", "Almaz", "Yeni horizont", "Bakılılar" və digər filmlər çəkildi. Həmin illərdə Azərbaycanda cizgi filminin əsası qoyuldu. 1933-cü ildə istehsal olunan "Cat" təlimat filmi cizgi filmi üsulu ilə yaradıldı. 1935-ci ildə Azərbaycan xalq nağıllarının əsasında "Abbasın bədbəxtliyi" cizgi filmi çəkildi.
Azərbaycanda ilk dəfə filmlərin Azərbaycan dilində səsləndirilməsinə 1937-ci ildə başlandı. Həmin il SSRİ-nin məşhur "Çapayev" bədii filmi dublyaj olundu.
Sovet hakimiyyətinin rəhbəri Stalinin sərt qaydaları film istehsalına da təsir göstərdi. O, bütün bədii filmlərə özü baxır, göstərişlər verirdi. Belə şəraitdə Azərbaycanda da iki tammetrajlı bədii film - "Fətəli xan" və "Bakının işıqları" çəkilsə də, ekranlara buraxılmadı.
İkinci Dünya Müharibəsi illərində bədii film istehsalı daha da zəiflədi. Əsasən, xronikal-sənədli filmlər, kinojurnallar çəkilirdi. "Cənub sərhədlərinin keşiyində", "Vətən uğrunda", "Mahnılar və şeirlər", "Biz Bakını müdafiə edirik", "Almanların Şimali Qafqazda vəhşilikləri", "Bakı döyüşür", "Cərrah qız", "General Həzi Aslanov" və digər sənədli filmlər, eləcə də qəhrəman döyüşçülər Kamal Qasımov və Bəxtiyar Kərimova həsr olunmuş "Vətən oğlu" və "Bəxtiyar" kinonovellaları, "Səbuhi", "Bir ailə", "Sualtı qayıq T-9" bədii filmləri müharibə illərində çəkildi. Azərbaycanlı operatorlar - S.Bədəlov, C.Məmmədov, M.Mustafayev, A.Həsənov və başqaları ön cəbhədə olurdular. Onların çəkdikləri kadrlardan indiyədək xronika materiallarında istifadə edilir.
1945-ci ildə rejissor Rza Təhmasib Üzeyir Hacıbəylinin eyniadlı operettası əsasında "Arşın mal alan" filmini çəkdi. Film keçmiş SSRİ-də, eləcə də dünyanın bir çox ölkəsində uğurla nümayiş etdirildi. "Arşın mal alan" filminə görə rejissorlar R.Təhmasib və N.Leşşenko, bəstəkar Ü.Hacıbəyov, aktyorlardan R.Behbudov, L.Bədirbəyli, Ə.Hüseynzadə, M.Kələntərli və L.Abdullayev 1946-cı ildə SSRİ Dövlət mükafatına layiq görüldülər.
"Arşın mal alan" 1965-ci ildə rəngli variantda 3-cü dəfə istehsal olundu.
Yeni era
Azərbaycan kinosu 1950-ci illərdə yenidən inkişaf etməyə başladı. "Görüş", "Bəxtiyar" "Qara daşlar", "Qızmar günəş altında", "Onun böyük ürəyi", "Ögey ana", "Kölgələr sürünür", "Onu bağışlamaq olarmı?", "Böyük dayaq" və başqa filmlərdə, "Xəzər neftçiləri haqqında dastan", "Dənizi fəth edən" və digər sənədli filmlərdə müxtəlif peşə sahiblərinin əməyi və həyatı əksini tapdı.
Musiqili komediya janrına meyil gücləndi. "Görüş", "Bəxtiyar", "Romeo mənim qonşumdur", "Əhməd haradadır?", "Ulduz", "Qaynana" və başqa filmlər çəkildi. 1956-cı ildə ilk dəfə "O olmasın, bu olsun" filmi rəngli kadrlarda təqdim olundu.
Azərbaycan televiziyasında da çoxlu sənədli, cizgi və bədii televiziya filmi yaradıldı. 1958-ci ildə televiziyada "Səməd Vurğun" ilk sənədli, 1960-cı ildə "Aygün" ilk bədii, 1965-ci ildə "Danışan işıqlar" ilk cizgi filmləri istehsal edildi. 1968-ci ildə "Ekran" Yaradıcılıq Birliyi təşkil olundu. 1973-cü ildə "Azərbaycantelefilm" YB adlandırıldı.
1960-cı illərdə "Telefonçu qız", "Yenilməz batalyon", "Sən niyə susursan?", "İyirmialtılar" və başqa filmlər istehsal olundu. 1960-cı illərin sonu, 1970-ci illərin əvvəllərində Azərbaycan kinolarında yeni ideyalar, yeni baxış nəzərə çarpırdı. Xüsusilə rejisor Eldar Quliyevin 1969-cu ildə çəkdiyi "Bir cənub şəhərində" filmi ətrafında uzun müddət mübahisələr getdi.
1960-cı ildə rejissor Həsən Seyidzadənin çəkdiyi "Koroğlu" adlı bədii film Azərbaycan genişekranlı rəngli kinosunun ilk nümunəsi oldu.
1968-ci ildə kinostudiyada cizgi filmləri sexi bərpa olunandan sonra burada "Cırtdan", "Fitnə", "Çaqqal oğlu çaqqal", "Bulud niyə ağlayır?", "Dınqıl sazım, dınqıl", "Şah və xidmətçi", "Meşəyə insan gəlir" və başqa cizgi filmləri çəkildi.
İkinci Dünya müharibəsi mövzusunda çəkilən "Bizim Cəbiş müəllim", "Tütək səsi", "Şərikli çörək", "Mən sizi həyatımdan artıq sevirdim", "Uzaq sahillərdə" filmləri Azərbaycan kinosunun ən yaxşı nümunələrindən oldu.
Müxtəlif illərdə uşaqlar üçün "Bir qalanın sirri", "Sehrli xalat", "Qərib cinlər ölkəsində", "Şirin evdən getməsi", "Mən mahnı qoşuram", "Əzablı yollarla", "Musiqi müəllimi", "Asif, Vasif, Ağasif", "Pəncərə" və başqa baxımlı filmlər çəkildi.
1960-1980-ci illərdə "Ulduzlar sönmür", "Yeddi oğul istərəm", "Səmt küləyi", "Axırıncı aşırım", "Nəsimi", "Qatır Məmməd", "Dədə Qorqud", "Babək", "Nizami", "Atları yəhərləyin", "Qəm pəncərəsi", "İşarəni dənizdən gözləyin" kimi tarixi-inqilabi janrda maraqlı filmlər çəkildi.
1970-ci ildə C.Cabbarlı adına "Azərbaycanfilm" kinostudiyası nəzdində yaradılan "Mozalan" satirik kinojurnalının ilk nömrəsi 1971-ci ildə işıq üzü gördü. "Mozalan" tamaşaçılara bir çox maraqlı filmlər təqdim etdi.
1970-ci illərin sonu, 1980-ci illərdə SSRİ-də korrupsiyaya qarşı dövlət səviyyəsində aparılan mübarizə, daha sonra yenidənqurma, aşkarlıq siyasəti "İstintaq", "Anlamaq istəyirəm", "Onun bəlalı məhəbbəti", "Şeytan göz qabağında" və başqa filmlərdə əks olundu.
1980-ci illərdən başlayaraq Azərbaycan kinosunda da sovet hakimiyyətin hökmünün zəiflədiyini bəlli edən "Bağlı qapı arxasında", "Özgə ömür", "Təxribat", "Sahilsiz gecə", "Lətifə" və başqa filmlər çəkildi.
1989-cu ildə ilk fantastik Azərbaycan bədii filmi - "Əlaqə" lentə alındı.
SSRİ-nin süqutundan sonra, 1990-cı illərdə keçid dövrünü yaşayan Azərbaycan kinosu bazar iqtisadiyyatı şəraitində çətin vəziyyətə düşdü. Sayca az filmlər çəkildi. "Fəryad", "Ağ atlı oğlan", "Özgə vaxt", "Biz qayıdacağıq", "Sarı gəlin", "Lal çinar", "Arxada qalmış gələcək" kimi filmlərdə Qarabağ müharibəsindən, onun gətirdiyi bəlalardan bəhs edilirdi.
O illərdə kinematoqrafçılarımız çıxış yolları arayır, dövlət və sponsor vəsaiti hesabına filmlər çəkirdilər. "Qətl günü", "Nakəs", "Yuxu", "Yük", "Dağıdılmış körpü", "Sarı gəlin", "Nə gözəldir bu dünya" "Lətifə", "Gecə qatarında qətl", "Bəxt üzüyü", "Sonuncu məhəbbət", "Etiraf", "Kənar adamlar", "Müqəddəs torpaq", "O dünyadan salam" və digər filmlər müstəqillik dövrünün uğurlu filmlərindəndir.
Bu gün Azərbaycanın kino sənəti yeni mərhələdədir. Həm kinostudiyada, həm də dövlət və özəl televiziyalarda yeni bədii və sənədli filmlər çəkilir. Ancaq Azərbaycan kinosevərləri kino işçilərimizdən ölkəmizin tarixi həqiqətlərini, mədəniyyətini dünyaya göstərə biləcək daha gözəl filmlər gözləyirlər.

"КАМЕРА, МОТОР, СНИМАЕМ!"
28 декабря 1895 года братья Луи и Огюст Люмьер продемонстрировали снятые на изобретенном ими аппарате короткие сюжеты в "Гран-кафе" на бульваре Капуцинов в Париже. С этого дня началась история мирового кино.
Досоветский период
Очень скоро с этим искусством познакомился и Азербайджан. В прославившемся к концу XIX века своим "черным золотом" Баку, куда стекались за несметными богатствами капиталисты всего мира, с каждым днем рос не только экономический, но и культурный уровень. Очень скоро здесь познакомились с изобретенным во Франции синематографом - 8 января 1898 года в Баку состоялась первая демонстрация фильмов. А 21 июля того же года в театре-цирке Василя Вятского состоялся показ фильмов "Народное гулянье в городском саду", "Отплытие из бухты принадлежащего обществу "Кавказ и Меркурий" парохода", "Прибытие поезда на железнодорожный вокзал", "Улица Торговая утром". Чуть позже, 2 августа, была показана отдельная программа из документальных фильмов "Пожар нефтяного фонтана в Биби-эйбате", "Нефтяной фонтан в Балаханы", "Кавказский танец" и игровой кинозарисовки "Попался". Автором этих фильмов был издатель и фотограф француз Александр Михайлович Мишон, который родился и вырос в России и уже более 25 лет проживал в Баку.
По инициативе Госфильмофонда Азербайджана фильмы "Пожар нефтяного фонтана в Биби-Эйбате" и "Нефтяной фонтан в Балаханы" были привезены из киноархива Франции, а 2 августа указом президента Азербайджана Гейдара Алиева от 18 декабря 2000 года было объявлено Днем азербайджанского кино.
На этом деятельность француза, даже не помышлявшего закладывать основы искусства кино в Азербайджане, завершилась.
В 1915 году братья Пироне учредили в Баку акционерное общество "Фильма". В том же году общество "Фильма" пригласило в Баку из Петербурга режиссера Бориса Светлова и оператора Григория Лемберга на съемки первого азербайджанского художественного фильма "В царстве нефти и миллионов" по одноименному роману Ибрагим бека Мусабекова. Фильм рассказывал о Баку начала ХХ века, жизни местных миллионеров и рабочих и вышел на экраны в мае 1916 года. Роль Лютфали бека исполнил прославленный актер Гусейн Араблинский. Хотя он больше ни в одной картине не снялся, но вошел в историю азербайджанского кинематографа как первый киноактер-азербайджанец. В фильме снялись также знаменитый тарист (тарзан) Гурбан Примов и великий ханенде Джаббар Гарягды.
Во времена советской власти история кино в Азербайджане исчислялась именно с 14 мая 1916 года - со дня показа первого азербайджанского художественного фильма "В царстве нефти и миллионов". Позднее Борис Светлов и Григорий Лемберг сняли также полнометражные художественные фильмы "Женщина", "Старая история в новом стиле". Они продолжали снимать фильмы в Азербайджане до 1918 года, после чего уехали из республики. В 1916 году в Баку была снята первая азербайджанская кинокомедия "Аршин мал алан" по одноименной оперетте Узеира Гаджибекова.
В мае 1918 года была провозглашена Азербайджанская Демократическая Республика. Наладившее дипломатические, экономические и культурные связи с зарубежными странами национальное правительство уделяло внимание и развитию кино. В том же году в Баку был образован "Совет служащих кино и театра". 28 мая 1919 года, в день годовщины независимости Азербайджана, был показан посвященный этой дате полнометражный фильм "Торжество".
Советский период
В апреле 1920 года Азербайджан был оккупирован большевиками. 4 июля председатель Ревкома Нариман Нариманов подписал декрет о национализации учреждений кинематографа. Были сняты фильмы-хроники "Парад XI Красной армии в Баку", "I съезд народов Востока в Баку", "Похороны 26 бакинских комиссаров", "Командиры XI Красной армии в гостях у горцев", "Субботник на Петровской площади", "Первая годовщина советского Азербайджана", считающиеся первенцами азербайджанской советской кинематографии. Главными темами фильмов, снятых в первые годы советской власти, придававшей большое значение пропагандистской работе, были революция, борьба против невежества, равноправие женщин.
В 1923 году было учреждено Азербайджанское фото- киноуправление (АФКУ). В Баку при АФКУ состояли кинотеатры "Тейяре", "Эдисон", "Миллион", "Ладья", "Промысловик". 28 апреля того же года в Баку состоялось официальное открытие I государственной кинофабрики при АФКУ.
В 1924 году режиссером Г.Кравченко и оператором В.Лемке был снят первый в советском Азербайджане фильм "Байгуш" ("Сова"). В том же году В.Лемке с режиссером В.Валльюзеком сняли фильм "Гыз галасы" ("Девичья башня"). А.Литвинов сдал в 1924-1926 гг. сразу три фильма. Он же в 1925 году снял и первый азербайджанский детективный фильм "В отместку".
После советизации Азербайджана в Баку были командированы кинематографисты из России. В 1925 году прибывшие из Москвы и Ленинграда специалисты читали общий курс кинематографии в студии при АФКУ. Позднее АФКУ было преобразовано в "Азгоскино" (1926-1930), далее в "Азеркино" (1930-1933), "Азфильм" (1933), "Азгоскинофильм" (1934), "Азерфильм" (1935-1940), "Бакинскую студию" (1941-1959). И, наконец, в 1961 году была создана киностудия "Азербайджанфильм" имени Дж.Джаббарлы.
В 1925 году Аббас Мирза Шарифзаде снял фильм "Бисмиллах", став первым азербайджанским кинорежиссером. Картина была показана 24 апреля 1926 года в Москве.
Сценарий первого азербайджанского киносценариста Джафара Джаббарлы "Гаджи Гара" Аббас Мирза Шарифзаде экранизировал в 1928 году. Основу коллектива, снявшего в 1932 году фильм "Директивный бант", составили местные кинематографисты - режиссер Агарза Гулиев, операторы Аскер Исмаилов и Мирза Мустафаев. В снятом в 1930 году режиссером Бекболатом Аскаровым фильме "Золотой куст" помощником режиссера была первая азербайджанская женщина-режиссер Гамар Саламзаде.
Звуковое кино
В 1935 году "Азерфильм" совместно с "Межрабпомфильмом" снял первый в истории азербайджанского кинематографа звуковой фильм - комедию "На берегу голубого моря". Кинокартина вышла на экраны в 1936 году. В Азербайджане началась эра звукового кино и в 1936-1941 гг. на экранах демонстрировалось уже более 10 звуковых фильмов.
В 1936 году в киноальманахе режиссеров В.Пумпянского и В.Еремеева "Почетный Азербайджан" выступили с речью нефтяник Пири Нуриев и хлопкороб Гудрат Самедов. Это был первый синхронный фильм в Азербайджане. Второй режиссер ленты "На берегу голубого моря" Самед Марданов учился во Всесоюзном государственном институте кинематографии в мастерской великого режиссера Сергея Эйзенштейна. Он был первым азербайджанским режиссером с высшим образованием. Первый снятый им самостоятельно фильм "Кяндлиляр" ("Крестьяне") вышел на экраны в 1939 году. В 1930-е годы были сняты посвященные современному быту азербайджанского народа и историко-революционной тематике картины "Лятиф", "Исмят", "Алмаз", "Новый горизонт", "Бакылылар" и др.
В эти годы была заложена также основа азербайджанской мультипликации. Именно этим способом в 1933 году был снят фильм-инструкция "Чат". А в 1935 году появился мультипликационный фильм "Аббасын бядбяхтлийи" по мотивам азербайджанских народных сказок.
Впервые к озвучиванию фильмов на азербайджанском языке приступили в 1937 году. В том же году был дублирован "Чапаев". Установленные руководителем страны Сталиным жесткие правила оказали свое влияние и на производство кинокартин. Он лично просматривал каждый фильм, давал указания. В таких условиях был запрещен прокат двух снятых в Азербайджане полнометражных фильмов "Огни" ("Ишыглар") и "Фатали хан".
С началом Второй мировой войны наступил спад в производстве кинопродукции. Снимались в основном хроникально-документальные фильмы, киножурналы. В годы войны были сняты документальные ленты "На страже южных границ", "За Родину", "Песни и стихи", "Мы защищаем Баку", "Зверства немцев на Северном Кавказе", "Баку сражается", "Девушка-хирург", "Генерал Азии Асланов" и ряд других. Азербайджанские операторы С.Бадалов, Дж.Мамедов, М.Мустафаев, А.Гасанов и другие работали на линии фронта. Снятые ими кадры и сегодня используются в хрониках.
В 1945 году режиссер Рза Тахмасиб снял фильм "Аршин мал алан" по одноименной оперетте Узеира Гаджибекова. Фильм имел успех не только в СССР, но и во многих странах мира. В 1946 году за этот фильм режиссеры Р.Тахмасиб и Н.Лещенко, композитор Уз.Гаджибеков, актеры Р.Бейбутов, Л.Бадирбейли, А.Гусейнзаде, М.Калантарли и Л.Абдуллаев были удостоены Государственной премии СССР.
В 1965 году "Аршин мал алан" был экранизирован в третий раз - уже в цветном варианте.
В 1950 году начался новый этап развития азербайджанского кино. В художественных фильмах "Встреча", "Бахтияр", "Черные камни" ("Гара дашлар"), "Под знойным солнцем", "Ее большое сердце", "Мачеха" и др., в документальных фильмах "Сказание о нефтяниках Каспия", "Покоряющий море" и т.п. отражены трудовая деятельность и жизнь представителей разных профессий. Усилилась тенденция снимать музыкальные комедии. Кроме фильмов "Встреча" и "Бахтияр" были сняты фильмы "Ромео, мой сосед", "Где Ахмед?", "Улдуз", "Свекровь" и др. В 1956 году впервые был представлен в цветном варианте фильм "Не та, так эта".
Много документальных, мультипликационных и художественных телевизионных фильмов снималось и на Азербайджанском телевидении. "Самед Вургун" (1958) был первым документальным, "Айгюн" (1960) - первым художественным, "Говорящие огни" (1965) - первым мультипликационным фильмом, снятым на телевидении. В 1968 году было организовано творческое объединение "Экран", переименованное в 1973 году в ТО "Азербайджантелефильм". В 1960 годы были сняты фильмы "Телефонистка", "Непобедимый батальон", "Почему ты молчишь?", "26 бакинских комиссаров" и др. В конце 1960 - начале 1970 гг. в азербайджанском кино стали просматриваться новые идеи, новые взгляды. Особенно жаркие споры велись вокруг фильма Эльдара Гулиева "В одном южном городе".
Снятый в 1960 году режиссером Гасаном Сеидбейли фильм "Кёроглу" стал первым цветным широкоэкранным фильмом в истории азербайджанского кино.
После восстановления в 1968 году на киностудии цеха мультипликационных фильмов были сняты мультфильмы "Джыртдан", "Фитне", "Чаггал оглу чаггал", "Почему плачет облако?", "Дынгыл сазым, дынгыл", "Шах и прислуга", "Мешэйэ инсан гялир" и пр.
Прекрасными образцами киноискусства Азербайджана стали снятые на тему Второй мировой войны фильмы "Наш учитель Джабиш", "Звук свирели", "Общий хлеб", "Я любила вас больше жизни", "На дальних берегах".
В разные годы для детей сняли интересные фильмы "Тайна одной крепости", "Волшебный халат", "Гариб в стране джиннов", "Лев ушел из дома", "Я сочиняю песню", "Учитель музыки", "Асиф, Васиф, Агасиф", "Окно". Интересные картины на историческую и революционную темы были сняты в 1960-1980 гг. - "Звезды не гаснут", "Семеро сыновей моих", "Последний перевал", "Попутный ветер", "Насими", "Гатыр Мамед", "Деде Горгуд", "Бабек", "Низами", "Седлайте лошадей", "Окно грусти", "Ждите сигнал с моря".
В 1970 году при киностудии "Азербайджанфильм" имени Дж. Джаббарлы был создан сатирический киножурнал "Мозалан", первый номер которого был показан уже в 1971 году. В последующем этот киножурнал представил зрителям много интересных сюжетов. Проводимые в СССР в конце 1970 - начале 1980 годов на уровне государства борьба против коррупции, политика перестройки и гласности были отражены в лентах "Следствие", "Хочу понять", "Ее несчастная любовь", "Чертик под лобовым стеклом".
Начиная с 1980-х годов в Азербайджане стали снимать фильмы, отражающие ослабление в республике советской власти, - "За закрытой дверью", "Чужая жизнь", "Диверсия", "Безбрежная ночь", "Анекдот" и др. В 1989 году был снят первый азербайджанский художественный фантастический фильм - "Связь". Переживающее после распада СССР в 1990-х годах переходный период, азербайджанское кино испытывало большие финансовые трудности. Количество снимаемых фильмов резко упало. Вышедшие в этот период фильмы "Плач", "Парень на белом коне", "Чужое время", "Мы вернемся", "Сары гялин", "Немой платан", "Прошедшее будущее" были посвящены карабахской войне и порожденным ею бедам.
Сегодня киноиндустрия Азербайджана находится на новом этапе своего развития. И киностудия, и государственные, и частные телеканалы снимают новые художественные, телевизионные и документальные фильмы. А азербайджанские любители кино ждут от наших мастеров новых прекрасных работ, способных довести до мировой общественности исторические реалии нашей Родины и ее древнюю культуру.