Çərşənbə axşamı, 20:26
Sənaye və Energetika Nazirliyi yanındakı  Alternativ və Bərpaolunan  Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyi (ABEMDA) sənaye-texnoloji potensialının formalaşması üzrə səylərini fəallaşdırıb, həmçinin, küləyin, suyun və günəşin potensialının işlənməsi üzrə pilot layihələrin də sayını artırır. Bu səylərə bir sıra beynəlxalq təşkilatlar, ilk növbədə, Avropa qurumları da dəstək verir.
Azərbaycan potensialı
Bu ilin aprel ayının ortalarında Bakıda Avropa Komissiyasının (AK)  enerji sahəsində islahatlar proqramı çərçivəsində qrant layihənin ikinci mərhələsinin gerçəkləşdirilməsi üzrə saziş bağlanıb. Avropa Birliyi (AB) çoxdan bizə alternativ elektrik ener-getikasının inkişafına görə maliyyə və texniki yardım göstərir, 2010-cu ildən isə onun energetika sahəsində islahatlar üzrə qrant proqramı  (ERSP) həyata keçirilir. AB proqramın gerçəkləşdirilməsinə 13 mln avro vəsait ayırıb, həmçinin, əlavə olaraq 1 mln avro səviyyəsində texniki yardım da edib. Bu vəsaitin yarıya qədəri artıq mənimsənilib, qalan məbləğ isə ilin sonuna kimi çatdırılacaq.
ERSP layihəsinin əsas məqsədi Azərbaycanın enerji sektorunda hərtərəfli və kompleks strategiyanın hazırlanması, o cümlədən, bərpaolunan enerji mənbələrinin istifadəsi üçün normativ-hüquqi bazanın hazırlanması, onun Avropa qanunvericiliyinə uyğunlaşdırılmasıdır.
"Azərbaycan bərpaolunan energetikanın inkişafı üçün böyük təbii potensiala malikdir və hökumət də bu istiqaməti öz prioritetləri sırasına daxil edib. Öz növbəsində AB ölkələrində uyğun çağdaş texnologiyalar var və hazırkı durum bu sahədə birgə əməkdaşlıq üçün əsas yaradır", - deyə bu yaxınlarda AB-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin başçısı Roland Kobia bildirib.
ERSP proqramı çərçivəsində ABEMDA günəş, gülək və bioener-getika sahəsində layihələrin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının (TİƏ) işlənməsi üçün fəal şəkildə Avropa konsaltinq şirkətlərini cəlb edir. Belə şirkətlərin sırasında İspaniyanın "Alten Group" şirkətini göstərmək olar - şirkət bizim ölkədə onlarca kiçik hidrostansiyaların TİƏ-sini hazırlayır.
ABEMDA-nın yaxın planlarına, həmçinin, bərpaolunan enerji mənbələrinin kadastrının işlənməsi də daxildir.  Daha perspektivli sahələrin aşkarlanması və ölçü-müşahidə stansiyalarının quraşdırılması üzrə işlər artıq başlanıb.  Yaxın zamanlarda 21 ədəd nəzarət stansiyasının quraşdırılması planlaşdırılır, bütünlükdə isə ölkə ərazisinin tam əhatə olunması üçün onların sayı 200-ə çatdırılacaq.  Tətbiq edilən avadanlıq 80 metr hündürlükdə küləyin parametrlərini ölçəcək, 200 metr dərinliyə qədər termal qaynaqları araşdıracaq, həmçinin, kiçik çayların mövsümi xüsusiyyətlərini öyrənəcək. Daha sonra isə əldə edilən göstəricilər əsasında iki il ərzində kadastr yaradılacaq ki, bu və ya başqa bərpaedilən enerji növünün inkişafı üçün ən optimal ərazilər göstəriləcək.
Dövlət Agentliyinin fəaliyyətinin önəmli istiqaməti bəlkə də ən mürəkkəb məsələnin - alternativ energetika sahəsində fiskal tənzimlənmə və tarif siyasəti məsələsinin həlli ola bilər. Bərpaedilən energetika qaynaqlarını istehlak edən sahibkarlar üçün vergi güzəştləri zərfi artıq Nazirlər Kabinetinə  təqdim edilib - burada 10 il müddətinə vergidən tam azadolunma nəzərdə tutulur. Tariflər problemi isə daha mürəkkəb görünür.
"1 kv/t/saat elektrik enerjisi üçün 0,0415 manatlıq topdansatış tarifi üçün külək-elektrik stansiyaları layihələri 30-35 il ərzində xərcini çıxara bilər ki, bu da özəl investorlar üçün  qəbuledilən deyil. Bizim ölkə üçün effektiv topdanalış qiyməti  1 kv/t/saat üçün 0,15 manat ola bilər. Amma burada da sual yaranır: ölkə iqtisadiyyatı bu cür güzəştlər təqdim etməyə hazırdırmı?" - deyə ABEMDA direktoru Akim Bədəlov vurğulayır.
Misal üçün, bildirək ki, Avropada  1 kvt/saatın qiyməti bərpaolunan enerjinin mənbəyindən və istehsal yerindən asılı olaraq  11-50 avrosent arasında dəyişir. Tariflərin belə yüksək olması təəccüblü deyil. Nəzərə almaq lazımdır ki, alternativ enerjinin əksər istiqamətləri üzrə 1 kvt elektrik enerjisinin qiyməti klassik istilik-elektrik stansiyalarına (İES) və su-elektrik stansiyalarına (SES) baxanda bir qədər yüksəkdir. Avropanın bir sıra ölkələrində, o cümlədən, İspaniya və Almaniyada alternativ enerjinin  kiçik istehsalçılarının imkanlarının bərabərləşdirilməsi üçün hökumətlər subsidiyalaşdırma sistemi tətbiq edib və onların elektrik enerjisi istehsalında yaranan dəyər fərqinə kompensasiya verirlər. Son onilliklərdə dövlət subsidiyalaşmasının hesabına bu ölkələrdə dinamik olaraq günəş energetikası inkişaf edir, bazara iri investorlar girir və onlar günəş stansiyalarına yüz milyonlarla dollar yatırırlar. Misal üçün, İspaniya hökuməti özəl enerji istehsalçıları ilə uzunmüddətli müqavilələr bağlayıblar və bu müqavilələrdə, təxminən,  1 kv/t/saat üçün 0,4 avroya bərabər olan stimullaşdırıcı tariflərin iri məbləğlərinin dövlət büdcəsi tərəfindən ödənilməsi nəzərdə tutulur. Bu zaman günəş energetikası istehsalı ildən-ilə artır və İspaniya büdcəsiinə zərər dəyir. Amma 20-25 illik müddətə imzalanmış sazişlərin gerçəkləşdirilməsi heç yarı müddətə də çatmayıb. Yaranmış durumda, bir sıra Avropa ölkələrinin hökumətləri illik günəş enerjisi istehsalına sərt kvotalar qoymağa məcbur olub.
Başqa tərəfdən isə, bu yaxınlarda saatda günəş energetikası istehsalı üzrə dünya rekordu qazanmış Almaniya indən belə də bu istiqaməti hərtərəfli inkişaf etdirmək niyyətindədir. "Institute of the Renewable Energy Industry - IWR"nin məlumatına görə, 25-26 mayda gündüz saatlarında Almaniyanın günəş enerjisi qurğularının məhsuldarlığı 22 giqavatt-saata çatıb və müəyyən zaman kəsiyində Almaniyanın enerji tələbatının 50%-ni təmin edib. "IWR"dən bildiriblər ki,  dünyanın heç bir ölkəsində hələ ki bu həddə çatmaq mümkün olmayıb.  Həmin gücü ekvivalent zaman kəsiyində tam gücü ilə işləyən 20 atom-elektrik stansiyası (AES) vermək iqtidarındadır.
Günəş enerjisinin və başqa bərpaedilən enerji mənbələrinin istismarı ilə yaranan müsbət məqamlar, həmçinin, çətinliklər nəzərə alındığından, alternativ energetikada topdanalış qiymətlərinin müəyyən edilməsi bizim ölkədə hələ açıq qalmaqdadır. Ancaq aydındır ki, Avropada bu sahədə yaranmış böyük təcrübə daha səmərəli tarifləşdirmə modeli seçməkdə  ABEMDA-ya böyük yardım edəcək.
...həm də Avropa texnologiyaları
Bizim ölkə fəal surətdə texnoloji sahədə Avropa təcrübəsini qəbul edir. Köhnə Dünya dövlətlərinin şirkətləri artıq çox illərdir, Azərbaycanın aparıcı tərəfdaşlarıdır, bizim ölkəyə külək generatorlarının, bioqaz qurğularının və alternativ energetikanın inkişafı üçün lazım olan digər qurğuların satışında liderlik edirlər.
Özü də son zamanlar əməkdaşlıq hazır enerji sistemlərinin alınmasından çox irəli gedib: hazırda bizim ölkə yüksəktexnologiyalı enerji avadanlığının alınması prosesini gerçəkləşdirir. O cümlədən, bir sıra Avropa şirkətlərinin birbaşa texniki dəstəyi ilə Sumqayıtda günəş modullarının və LED-lampaların buraxılşına yönəlmiş çağdaş "Azguntex" zavodu işə salınıb. İlkin mərhələdə o, hər il  120 min, gələcəkdə isə 240 min günəş paneli buraxacaq.  LED-lampa sahəsinin işə salınmasından sonra burada ildə 36 milyon çip və 12 milyon lampa istehsal ediləcək.
"60 fotoelementlə təchiz edilmiş və gücü 42 vatdan 250 vatta kimi dəyişən günəş panelləri beynəlxalq standartlar səviyyəsində hazırlanacaq, yaşayış binalarının, küçələrin, körpülərin, meydanların, ticarət və ictimai  iaşə obyektlərinin, sosial idarələrin daha səmərəli işıqlandırılması və enerjiyə qənaətin yaxşılaşdırılması üçün istifadə ediləcək", - deyə ABEMDA direktoru Akim Bədəlov bildirib. Onun sözlərinə görə, günəş panelləri  yaşayış binalarının ekoloji təmiz və təhlükəsiz kiçik günəş elektrik stansiyaları ilə təchizatını nəzərdə tutan "Min ev - min elektrik stansiyası" layihəsində istifadə ediləcək. İlkin mərhələdə bu layihə yığcam kiçikmərtəbəli qəsəbələrdə istifadə ediləcək, orada günəş batareyalarının istehsal etdiyi enerji dəyişən cərəyana çevriləcək və sakinlərə veriləcək. Artıq enerji "Azerenerji"nin şəbəkəsinə atılacaq və gecə saatlarında oradan enerji alınacaq.
Əlamətdardır ki, günəş batareyaları və LED-lampa zavodları yeni Sumqayıt yüksək texnologiyalar texnoparkının ilk obyektləri olacaq. Perspektivdə ABEMDA və onun tərəfdaşları burada alternativ və bərpaolunan enerji sahələri üçün avadanlıq, həmçinin, elektrik enerjisinə qənaət edən texnologiyalar istehsal edən 15-ə yaxın zavod tikməyi planlaşdırır. Texnoparkda optik linzalar, şüşə və bazalt liflər, yüksəktutumlu  akkumulyatorlar istehsalı və s. nəzərdə tutulur. Bütün bunlar alternativ energetikada istifadə edilən avadanlığı ölkədə yerliləşdirmək, son məhsulun qiymətini nəzərəçarpacaq səviyyədə azaltmaq və onun Azərbaycanda geniş yayılmasını yetərincə sadələşdirmək imkanı yaradacaq.
Əlamətdardır ki, son illərdə bərpaolunan enerji mənbələrinin istismarına yalnız dövlət qurumları deyil, özəl qurumlar da maraq göstərir. Belə ki, iki il qabaq Sumqayıt texnoparkında özəl müəssisə "STP Solar" tərəfindən günəş enerjisini su qızdırmaq üçün istifadə edən iki tip - "SPL" və "SPS" tipli günəş kollektorlarının istehsalı təşkil edilib. Kollektorların istehsalı üçün parçalar Almaniyadan göndərilir. Gələcəkdə "STP Solar" Sumqayıtda daha bir müəssisə - günəş enerjisini birbaşa elektrik enerjisinə çevirən fotoelektrik batareyalar zavodu tikməyi planlaşdırır. Belə görünür ki, bu cür panellərin geniş istifadəsində kəsr olmayacaq, yalnız Abşeron yarımadasında günəş batareyaları əsasında bir neçə elektrik stansiyasının yaradılması planlaşdırılır.
Avropa şirkətləri başqa bir perspektivli  istiqamətin - külək energetikasının inkişafını dəstəkləyir. Keçən ilin ortalarında "Caspian Technology" şirkəti Almaniya və Danimarkadan hər biri  850 kvt gücündə olan iki ədəd külək elektrik stansiyası alıb və  Xızı rayonunun Yaşma qəsəbəsinin yanındakı "Şurabad" poliqonunda quraşdırıb. Burada gücü 550 kvt olan daha bir külək generatoru da quraşdırılıb ki, o da ABEMDA mütəxəssislərinin treninqi üçün nəzərdə tutulub. Tezliklə, "Vestas" şirkətinin istehsalı olan və toplam gücü  48 mvt-ə çatan 16 külək qurğusundan ibarət park yaradılacaq.
Yararlı hibrid
Və bu da son deyil. İldən-ilə Azərbaycanda alternativ energetika sahəsi layihələrinin dövlət və donor maliyyələşdirilməsinin həcmi artır ki, bu da bizim bazarı hər şeydən öncə, Avropa tərəfdaşları üçün yetərincə cəlbedici edir. Buna görə də  mayın ortalarında Qobustan eksperimental alternativ elektrik enerjisi poliqonunda  olmuş Rumıniya, Böyük Britaniya, Avstriya, Latviya, Almaniya, Litva, Çexiya, Yunanıstan və İtaliya səfirləri tərəfindən göstərilən maraq əbəs deyil.
Burada nümayiş etdirilməyə layiq yenilik də az deyil - poliqonda yalnız bizim ölkədə deyil, həm də bütün Cənubi Qafqaz regionunda ilk olan və  "Azərenerji" şəbəkəsinə paralel işləyən hibrid stansiyası da yerləşir. Araşdırmalara görə, Azərbaycanda bu cür hibrid stansiyaların tikilməsi alternativ energetikanın inkişafı üçün ən optimal variant sayılır. Eyni zamanda, Günəşin, küləyin, suyun və ya biokütlənin enerjisini istifadə etməklə onlar dəyişən hava şəraitindən, mövsümdən və başqa durumlardan asılı olmayaraq, fasiləsiz elektrik enerjisi istehsalı ilə məşğul ola bilər. Müxtəlif cür sınaq və araşdırmalar üçün bir növ poliqon  olan Qobustan stansiyası bu cür obyektlərin gələcək istismarı üçün peşəkər kadrların öyrədilməsində də yardımçı ola bilər.
"İlk hibrid elektrik stansiyanın gücü 5,5 mvt-dir. Enerji gücü  2,7 mvt olan üç külək turbini, 1,8 mvt enerji verən günəş batareyaları və gücü 1 mvt olan bioqaz elektrik stansiyası tərəfindən istehsal edilir", - deyə Alternativ Energetika üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini  Cəmil Məlikov bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu gün poliqon Qobustan yaşayış məntəqəsini bütünlüklə elektrik enerjisi ilə təmin edir. Layihənin ikinci fazasının gedişində burada gücü 2,5 mvt olan daha bir külək turbini də tikiləcək. Sonucda hibrid stansiyanın toplam gücü 8 mvt.-a çatdırılacaq. O, hazırda 46 min adamın yaşadığı bütün Qobustan rayonunu elektrik enerjisi ilə təmin edə biləcək.
Beləliklə, eksperiment  kimi, tikilmiş Qobustan hibrid stansiyası paytaxtın cənub hissəsinin energetika kompleksinin ayrılmaz hissəsinə çevrilir. Bu, Alternativ Energetika üzrə Dövlət Komitəsini ölkənin şimal-qərbində  növbəti layihənin gerçəkləşdirilməsinə həvəsləndirib. Noyabr ayında Samux rayonunda bioqazla işləyən sənaye elektrik stansiyasının tikintisinə başlanılır. Gözlənilir ki, obyekt iki ildən sonra işə salınacaq, yanında isə iri heyvandarlıq kompleksi tikilicək ki, o da stansiyanı lazımi bioloji  xammalla təmin edəcək.

The country's first hybrid power plant will become a model for the development of alternative energy in the country
The State Agency for Alternative and Renewable Energy (ABEMDA) at the Ministry of Industry and Energy has stepped up efforts to develop industrial and technological potential and is expanding the number of pilot projects aimed at harnessing the potential of wind, water and sun. These efforts are supported by a number of international organizations, primarily European structures.
Azerbaijan's potential ...
In mid-April this year, agreements were signed in Baku on the implementation of the second phase of the European Commission's grant project within the framework of reforms in the energy sector. The EU has long provided us with financial and technical assistance in the development of alternative energy, and its grant programme of reforms in the energy sector (ERSP) has been implemented since 2010. The EU has allocated a grant of 13 million euros for the implementation of the programme, plus an additional 1 million euros in the form of technical assistance. About half of the funds have already been used, and the remaining amount will be allocated until the end of the year.
The main objective of the ERSP project is to prepare a comprehensive and complex strategy in the energy sector of Azerbaijan, in particular, to improve the regulatory framework for renewable sources of energy and harmonize it with European legislation.
"Azerbaijan has considerable natural potential for the development of renewable energy," the head of the European Union office in Azerbaijan, Roland Kobia, said recently. And the government has outlined this area as one of its priorities. In turn, the EU countries have the appropriate modern technology, and these circumstances create prerequisites for joint cooperation in this field." As part of the ERSP programme, the State Agency for Alternative and Renewable Energy at the Azerbaijani Ministry of Industry and Energy is actively engaging European consulting companies in the development of feasibility studies for solar, wind and bioenergy projects. Among these companies, we can mention Spain's Alten Group, which is preparing the feasibility study for tens of small hydropower plants in our country.
In the near future, ABEMDA also plans to develop an inventory of renewable sources of energy. Work has already started to identify the most promising areas and install measuring-monitoring stations. There are plans to establish 21 control stations, and their number will be increased to two hundred to cover the whole territory of the country. The equipment that is being installed will determine the parameters of the wind at altitudes of up to 80 metres, research thermal springs at a depth of 200 metres, as well as study the seasonal characteristics of small rivers. In the future, based on the data collected, an inventory that will identify the most appropriate areas for the development of certain types of renewable energy will be created within two years.
One of the most important activities of the state agency must be a solution to the most difficult issue - fiscal regulation and tariff policy in the field of alternative energy. A package of tax breaks for entrepreneurs using renewable energy has already been submitted to the Cabinet of Ministers - it provides for full exemption from taxes for 10 years. The problem of tariffs seems more complicated. "With the wholesale tariff of 0.0415 manats for 1 kW/h of electricity, wind power projects will be repaid within 30-35 years, which is not always acceptable to private investors," the ABEMDA director Akim Badalov says. "The effective purchasing price in our country should be three times larger - about 0.15 manats for 1 kW/h, but then the question arises whether the country's economy is ready to provide such benefits."
For comparison, in Europe, tariffs for 1 kW/h depending on the source of renewable energy and its place of production vary between 11-50 cents. Such high tariffs are not surprising, given that the production cost of 1 kW of electric power in most areas of alternative energy is somewhat higher than at classical large thermal and hydroelectric power plants. To equalize the opportunities of small producers of alternative energy in some European countries, particularly in Spain and Germany, the governments used a system of subsidies to compensate for the difference in the cost of electricity. In the last decade, thanks to government subsidies, solar energy has been rapidly developing in these countries, and major investors who have invested hundreds of millions of euros in solar stations have come to the market. For example, the Spanish government has signed long-term contracts with private power producers to repay huge amounts at the expense of budget funds through stimulating tariffs - about 0.4 euros per 1 kW/h. The volume of production in solar energy is increasing every year, and, accordingly, the budget of Spain is suffering huge losses. But the implementation of the contracts signed for 20-25 years has not reached even the mid-term. In these circumstances, the governments of several European countries have been forced to impose strict quotas on the volume of annual generation of solar energy.
On the other hand, the same Germany, which recently set a world record in the production of solar energy in an hour, will continue to fully develop this area. Thus, according to the Institute of the Renewable Energy Industry - IWR, at midday on 25-26 May, the total output of German solar power installations reached a 22 gigawatt-hours of electricity, meeting about 50 per cent of Germany's demand for energy during this period of time. The IWR stressed that no state has yet been able to come closer to this mark. Such power can be generated by 20 nuclear power plants working at full stretch in an equivalent period of time.
Based on the positive sides, as well as the difficulties arising from the exploitation of solar energy and other renewable sources, the issue of determining purchasing prices in alternative energy in our country is still open. However, it is clear that in Europe great experience gained in this area will provide ABEMDA with considerable help in selecting the most effective pricing model.
European technology and ...
Our country is actively studying European experience in the technology area. European companies have been the leading partners of Azerbaijan for many years, taking the lead in supplying our country with wind turbines, biogas installations and other equipment for the development of alternative energy.
Moreover, in recent years, this cooperation has gone far beyond the purchase of finished energy systems: today our country is in the process of obtaining high-tech power equipment. In particular, with direct technical support from a number of European companies, a modern factory Azguntech, producing solar modules and LED-lamps, was recently opened in Sumqayit. At the initial stage, it will annually produce 120,000 and in the future, 240,000 solar panels. After the industrial site of LED-lights is put into operation here, it will produce 36 million chips and 12 million bulbs per year. "Equipped with 60 solar cells, solar panels with a capacity ranging from 42 to 250 watts will be manufactured in accordance with international standards and be used for more efficient lighting and improving power supplies to residential buildings, streets, bridges, squares, trade and catering facilities and social institutions," ABEMDA director Akim Badalov said. He said solar panels will be used in the project "A thousand houses - a thousand power plants", which aims to provide residential houses with clean and safe small solar power stations. At the first stage, this project will be used for compact low-rise villages, where the energy generated by solar panels will be converted into alternating current and supplied to residents. Surplus energy will be transferred to the Azerenerji network and withdrawn from it at night.
It is noteworthy that plants of solar panels and LED-lamps will be the first facilities at a new high-tech industrial park in Sumqayit. In the future, ABEMDA and its partners are planning to build about 15 factories producing equipment for the areas of alternative and renewable energy and energy-saving technologies. In the industrial park, it is planned to produce optical lenses, glass and basalt fibre, high-capacity batteries, etc. All this will make it possible to produce equipment used in alternative energy inside the country, significantly lowering the price of the finished product and ultimately facilitating its wide dissemination in Azerbaijan.
It is encouraging that in recent years, the production of equipment for the use of renewable energy sources has interested not only public but also private entities. For example, about two years ago, the STP Solar private enterprise launched the production of two types of solar collectors - SPL and SPS - in the Sumqayit Technopark, using light energy to heat water. Accessories for collectors also come from Germany.
In the future, STP Solar plans to build another plant in Sumqayit to produce photoelectric batteries directly converting sunlight into electricity. Apparently, such panels will be widely used - in the Abseron Peninsula alone, it is planned to create several more power plants working on solar batteries.
European companies also support the development of another promising sphere - wind power. In the middle of last year, the Caspian Technology company purchased two wind turbines with a capacity of 850 kW each from Germany and Denmark and installed them at the Surabad testing ground in the settlement of Yasma in Xizi District. A wind turbine with a capacity of 550 kW was also built here, which is intended for training specialists of the State Agency for Alternative and Renewable Energy. Soon, a park of 16 wind turbines manufactured by Vestas with a total capacity of 48 MW will be created.
A useful hybrid
And this is not everything. Every year Azerbaijan increases the amount of public and donor funding for alternative energy projects, making our market very attractive - especially for our European partners. And therefore, it is no accident that the ambassadors of Romania, UK, Austria, Latvia, Germany, Lithuania, Czech Republic, Greece and Italy showed an interest in the Qobustan experimental alternative energy testing ground in the middle of May. There is something to show here - the testing ground is home to the first hybrid station not only in our country, but also in the South Caucasus, operating in parallel with the Azerenergy power grid. According to research, the construction of so-called hybrid plants in Azerbaijan is considered the best option for the development of alternative energy. With the simultaneous use of solar, wind, water or biomass energy, they can ensure uninterrupted electricity and heat generation regardless of changing weather conditions, seasons and other circumstances. The Qobustan station, which has become a platform for various kinds of tests and studies, will help train professional personnel for the continued operation of such facilities.
"The total capacity of the first hybrid power plant is 5.5 MW. Energy is generated by three wind turbines with a capacity of 2.7 MW, solar panels generating 1.8 MW and a biogas power plant with a capacity of 1 MW," the deputy head of the State Committee for Alternative Energy, Camil Malikov, said. According to him, the testing ground fully supplies electricity to the settlement of Qobustan. And during the second phase of the project, another wind turbine with a capacity of 2.5 MW will be built here. As a result, the total capacity of the hybrid plant will be increased to 8 MW, and it will be able to provide excess electricity to the entire Qobustan District, where 46,000 people are living.
Thus, built as an experimental plant, the Qobustan hybrid station is already becoming an indispensable part of the energy complex in the south of the capital. This project inspired the State Committee for Alternative Energy to implement another project in the north-west of the country. In November, the construction of an industrial plant running on biogas will begin in Samux District. It is expected that this facility will be commissioned in two years, and a large cattle-breeding complex will be created nearby, providing the station with the necessary biological raw material.