UEFA futbol üzrə Avropa Çempionatının 4 oyunun keçirilməsini Azərbaycana həvalə edib
UEFA İcraiyyə Komitəsinin qərarı ilə Bakı 2020-ci il Avropa Çempionatının oyunlarını qəbul edəcək 13 şəhər siyahısına daxil edilib.
AÇ-ni bir neçə ölkədə keçirmək qərarı yubileylə bağlıdır - 2020-ci ildə ilk qitə birinciliyinin keçirilməsindən 60 il ötür. Bunun üçün UEFA prezidenti Mişel Platini futbol bayramını mümkün olan qədər ölkəyə yaymaq qərarına gəlib. Ümumiyyətlə, Avro-2020-nin oyunlarının keçirilməsinə 19 Avropa şəhəri iddialı idi.
1/2 finalın iki matçı və finalı qəbul edəcək London istisna olmaqla, Bakı "Avro-2020"nin 1/4 finalına ev sahibliyi edəcək 4 şəhərdən biri kimi təsdiqlənib. 1/4 final Bakı ilə yanaşı, Münhen (Almaniya), Roma (İtaliya) və Sankt-Peterburq (Rusiya) şəhərlərində də keçiriləcək.
Avro-2020-nin üç qrup və bir 14 final matçının Bakıda təşkil olunacağı ölkə səviyyəsində tarixi nailiyyətdir. Sirr deyil ki, futbol idmanın şahıdır. Bu idman növündə ikinci ən böyük yarış sayılan Avropa Çempionatına ev sahibliyi etmək hər bir ölkənin arzusudur. Avro-2020 müstəqil Azərbaycan tarixində ən böyük futbol yarışması olacaq. Buna qədər Azərbaycanda qızlar arasında yalnız U-17 Dünya Çempionatı keçirilib. 2016-cı ildə 17 yaşlı oğlanlar arasında Avropa Çempionatı da paytaxtımızda baş tutacaq. Amma bu  yarışlar miqyasına görə Avro-2020 ilə müqayisə oluna bilməz.
Hər bir oyun 100-ə yaxın ölkədə canlı yayımlanacaq. Oyunları 200-dən çox media nümayəndələri işıqlandıracaq. Milli komandaları dəstəkləmək üçün çoxlu sayda turist Bakıya gələcək. Bütün bunları nəzərə alaraq UEFA Avropa Çempionatının təşkilatçılığına çox ciddi yanaşır. Qeyd edək ki, 2020-ci qitə birinciliyində 24 ölkənin millisi mübarizə aparacaq.
Şübhəsiz ki, Bakının 19 namizəd şəhər arasında seçilməsi UEFA prezidenti və qurumun İcraiyyə Komitəsinin üzvlərinin Azərbaycana olan yüksək etimadının göstəricisidir. UEFA prezidenti Mişel Platini bir neçə dəfə ölkəmizdə səfərdə olub, AFFA tərəfindən tikilən stadionların açılışında iştirak edib. Bu səfərlər zamanı şəxsən Mişel Platini özü Azərbaycandakı iqtisadi inkişafa şahid olub. Bu inkişafın ölkədə böyük yarışların keçirilməsi üçün idman arenalarının tikilməsinin təminatçısı olması faktını qəbul edib. Avropa Çempionatı kimi yarışın final mərhələsinin keçirilməsi üçün digər mühüm məsələ - ölkədəki sabitlik və təhlükəsizlik Bakının lehinə qərar verilməsində əsas rol oynayıb.
Avro-2020-də 4 oyunun Bakıya etibar edilməsi AFFA-nın nüfuzunun artmasının göstəricisidir. Azərbaycan futbol qurumu Bakının namizədliyi istiqamətində düzgün iş apardı və yekunda qalib gələnlər sırasında oldu. Tarixi uğurun ən başlıca səbəbi Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Bakının namizədliyini dəstəkləməsi oldu. Sirr deyil ki, UEFA üçün dövlət rəhbərinin dəstəyi və razılığı vacib faktordur. Dövlət başçısı İlham Əliyev ilk gündən etibarən Avro-2020-nin Bakıda keçirilməsi üçün hər cür şərait yaradılacağına zəmanət verməklə qələbəmizdə əsas pay sahibi oldu.
UEFA-nın tarixi qərarı həm də Azərbaycanın siyasi qələbəsidir. Bakı mötəbər yarışın 3 qrup oyunuyla yanaşı 1 pley-off matçına da ev sahibliyi edəcək. UEFA-nın məhz 14 final görüşünü Azərbaycana həvalə etməsi ölkəmizin artan nüfuzunun göstəricisidir. Ölkəmiz Avropada söz sahibi olan səkkiz dövləti - Belçika, Danimarka, Macarıstan, Hollandiya, İrlandiya, Rumıniya, Şotlandiya və İspaniyanı geridə qoyaraq 1/4 finalı oyunlarından birini qazandı.
Səsvermənin nəticələrinə gəldikdə, icrakom üzvləri Bakının namizədliyinin lehinə 37 səs verib. Münhen paytaxtımızdan 1 səs çox toplayıb - 38 səs. Sankt-Peterburq 29, Roma isə 20 səslə qalib olub. Brüssel, Kardiff və Budapeşt kimi şəhərlər məğlubiyyət acısı yaşayıb.
2020-ci ildə Avropa Çempionatı iyun-iyul aylarında keçiriləcək. UEFA Bakı şəhərini Sankt-Peterburqla birgə Şərq qrupuna daxil edib. Reqlamentə əsasən 14 final matçını keçirəcək şəhərlər bir-birinə yaxın olmalıdır. Bu mənada seçimdə Bakı-Sankt-Peterburq, Münhen-Roma duetinə üstünlük verilib. Bakıdakı oyunlar inşası davam etdirilən Olimpiya stadionunda keçiriləcək. Möhtəşəm arena 69 min azarkeşi qəbul etmək imkanına malikdir. Əgər Azərbaycan millisi Avro-2020-yə vəsiqə qazansa onda yığmamızın 2 qrup oyunu Bakıda, digər matç isə başqa şəhərdə təşkil ediləcək.
Beləliklə, cəmi altı ildən sonra Azərbaycan böyük futbol bayramına ev sahibliyi edəcək. Azərbaycan millisinə həmin yarışda iştirakçılar sırasında olmaq üçün səylə çalışmaq lazımdır. Biz azarkeşlərə isə bu böyük bayramını səbirsizliklə gözləmək qalır.
AVRO-2020-nin OYUNLARININ KEÇİRİLƏCƏYİ ŞƏHƏRLƏRIN SİYAHISI
London - 1/2 finallar və final
Bakı - 3 qrup oyunu, bir 1/4 final oyunu
Münhen - 3 qrup oyunu, bir 1/4 final oyunu
Roma - 3 qrup oyunu, bir 1/4 final oyunu
Sankt-Peterburq - 3 qrup oyunu, bir 1/4 final oyunu
Brüssel - 3 qrup oyunu, bir 1/8 final oyunu
Kopenhagen - 3 qrup oyunu, bir 1/8 final oyunu
Budapeşt - 3 qrup oyunu, bir 1/8 final oyunu
Amsterdam - 3 qrup oyunu, bir 1/8 final oyunu
Dublin - 3 qrup oyunu, bir 1/8 final oyunu
Buxarest - 3 qrup oyunu, bir 1/8 final oyunu
Qlazqo - 3 qrup oyunu, bir 1/8 final oyunu
Bilbao - 3 qrup oyunu, bir 1/8 final oyunu
"Bu ölkələri seçməkdə məqsədimiz, onların böyük beynəlxalq aeroportlarının olmasıdır. Seçim, milli komandaların gücü və ya ölkələrin turizm cazibədarlığı ilə diktə edilməmişdi. Bizim meyarlarımız aeroportlara, həmçinin də nəqliyyat vasitələrinə aiddir. 1/4 finalların keçiriləcəyi yerlərə baxaraq, biz görürük ki, onlardan ikisi şərqdə baş tutacaq. Digər ikisi isə qərbdə. Düşünürəm ki, İcraiyyə Komitəsinin üzvləri balansı tapmağa çalışıblar - Qərbi Avropada Roma və Münhen, Şərqi Avropada isə Bakı və Sankt-Peterburq. Azərbaycan ilk dəfə qəbul edəcək mötəbər oyunlara layiqdir. Bu ölkə Avropanın bir hissəsidir. UEFA-nın bir hissəsidir. Niyə Avropa Çempionatının oyunlarını keçirməsin? Bəzi kiçik ölkələrin sifariş kitablarını zəif hazırlamaları bizi təəssüfləndirdi. Onlar daha yaxşı şərtlər hazırlamalı idi".
Mişel PLATİNİ, UEFA prezidenti
"2020-ci ildə təşkil olunacaq Avropa Çempionatının 4 oyununun Bakıda keçirilməsi ilə bağlı qəbul olunmuş qərar hər birimiz üçün çox sevindiricidir. Bu münasibətlə ölkəmizin bütün futbolsevərlərini təbrik edirəm. Bakı şəhərinin Avropanın 13 ən inkişaf etmiş şəhərləri sırasına düşməsi, paytaxtımızda qitənin mötəbər turnirinin oyunlarının keçirilməsi ölkəmizin idman həyatında əlamətdar hadisədir, hər birimizin uğurudur və inanıram ki, bu, idmanın inkişafına öz töhfəsini verəcək. Avropa Çempionatı kimi nüfuzlu bir turnirin oyunlarına ev sahibliyi etməyimiz respublika Prezidenti cənab İlham Əliyevin apardığı uğurlu idman siyasətinin nəticəsidir".

BAKU IS IN FOR EURO 2020!
The UEFA Executive Committee has selected Baku to be one of the 13 cities of the Old World that will host matches of the 2020 European Football Championship. This was decided at an Executive Committee meeting on 19 September.
The idea behind the decision to spread the finals of EURO 2020 over multiple cities was to mark the 60th anniversary of the tournament, first held in 1960. In this regard, UEFA President Michel Platini decided to bring the joy of football to the highest possible number of European countries. A total of 19 European cities submitted their bids to stage games at the finals of EURO 2020.
According to the decision, Baku will host three group games and a one quarter-final game of EURO 2020. Along with Baku, quarter-finals will also be held in Munich, Rome and St. Petersburg. The semi-finals and final of EURO 2020 will be held in London.
Evidently, the inclusion of Baku in the list of cities hosting EURO 2020 games is a historic achievement. It is no secret that football is the king of sports, and to host the second most important competition is a dream of any nation. EURO 2020 will be the biggest football competition to be held in Baku. Earlier, Azerbaijan played host to the FIFA U-17 Women's World Cup, and in 2016 the country will host the UEFA European Under-17 Championship. However, these tournaments are no match to the EURO 2020.
Each game will be televised to 100 countries and the event will be covered by representatives of more than 200 media outlets. Tens of thousands of tourists are expected to gather in Baku to support their favourite teams. UERO 2020 will be the second tournament with the participation of 24 rather than 16 teams, as was the case with in Euro 2012.
The selection of Baku as one of the host cities of EURO 2020 shows the high confidence on the part of the UEFA President and Executive Committee members. Michel Platini repeatedly visited Azerbaijan, participated in the opening of new stadiums and witnessed rapid economic development of the country. Of course, in taking a decision, the UEFA Executive Committee was guided by the stability and security in Baku.
A good deal of credit for Baku's success goes to the Association of Football Federations of Azerbaijan, which promoted its bid with great competence thanks to the fact that the application was supported by Azerbaijani President Ilham Aliyev. Support of the head of state is very important to UEFA in organising tournaments. From the very first day, Aliyev gave assurances of creating all conditions needed for staging the finals of Euro 2020 in Baku.
It is worth noting that in addition to the group games, Baku will host one quarter-final, which also shows the level of trust. In competing for the right to host a quarter-final, Azerbaijan has left behind Belgium, Denmark, Hungary, the Netherlands, Ireland, Romania, Scotland and Spain. By the way, as many as 37 votes were cast in support of Baku's application for a quarter-final, which was second only to Munich (38 votes). Meanwhile, St. Petersburg and Rome received 29 and 20 votes respectively, whereas Brussels, Cardiff and Budapest gathered even fewer votes and were left without quarter-finals.
EURO 2020 will be held in June-July. UEFA has included Baku together with St. Petersburg in the Eastern Group. According to the regulation, the cities staging quarter-finals have to be in the same geographical zone. Therefore, UEFA gave preference to pairs of Baku-St. Petersburg and Munich-Rome.
EURO 2020 games will be held at the Olympic Stadium, currently under construction, with a capacity of 69,000 people. If the Azerbaijani team makes it to the final stage of the tournament, it will play two group games in Baku and one group game away.
Thus, in 6 years time from now, Baku will host a major football tournament ranking second in importance. The participation of the Azerbaijani team in this tournament will become even greater joy to the fans. However, there is still much to be done to achieve this end.
LIST OF EURO 2020 HOST CITIES
London - semi-finals and final
Baku - three group games and one quarter-final
Munich - three group games and one quarter-final
Rome - three group games and one quarter-final
St. Petersburg - three group games and one quarter-final
Brussels - three group games and one round of 16 game
Copenhagen - three group games and one round of 16 game
Amsterdam - three group games and one round of 16 game
Budapest - three group games and one round of 16 game
Dublin - three group games and one round of 16 game
Bucharest - three group games and one round of 16 game
Glasgow - three group games and one round of 16 game
Bilbao - three group games and one round of 16 game
"In choosing cities for EURO 2020, we have not been guided by the power of teams of the corresponding countries or their attractiveness for tourists. The main factor was the presence of airports and transport infrastructure. In selecting the cities for the quarter-final stage, the members of the executive committee tried to find a balance between East and West. Rome and Munich are situated in Western Europe, while Baku and St. Petersburg are located in Eastern Europe. Azerbaijan will host such a representative tournament for the first time. This country is part of Europe, it is part of UEFA. I don't see why it shouldn't be given the opportunity. Of course, I am disappointed that a number of smaller countries failed to prepare their bids for hosting EURO 2020 games more properly, they should have prepared better conditions."
Michel Platini, UEFA President
"We were very pleased with the UEFA decision to hold four games of Euro 2020 in Baku. Congratulations to all football fans! The inclusion of Baku in the list of the 13 most developed cities in Europe and the holding of games of the European Championship in our capital will become a special event in the life of sport fans and will contribute to the development of football. This is the result of successful policy of President Ilham Aliyev in the field of sport."