UEFA futbol üzrə Avropa Çempionatının 4 oyunun keçirilməsini Azərbaycana həvalə edib
UEFA İcraiyyə Komitəsinin qərarı ilə Bakı 2020-ci il Avropa Çempionatının oyunlarını qəbul edəcək 13 şəhər siyahısına daxil edilib.
AÇ-ni bir neçə ölkədə keçirmək qərarı yubileylə bağlıdır - 2020-ci ildə ilk qitə birinciliyinin keçirilməsindən 60 il ötür. Bunun üçün UEFA prezidenti Mişel Platini futbol bayramını mümkün olan qədər ölkəyə yaymaq qərarına gəlib. Ümumiyyətlə, Avro-2020-nin oyunlarının keçirilməsinə 19 Avropa şəhəri iddialı idi.
1/2 finalın iki matçı və finalı qəbul edəcək London istisna olmaqla, Bakı "Avro-2020"nin 1/4 finalına ev sahibliyi edəcək 4 şəhərdən biri kimi təsdiqlənib. 1/4 final Bakı ilə yanaşı, Münhen (Almaniya), Roma (İtaliya) və Sankt-Peterburq (Rusiya) şəhərlərində də keçiriləcək.
Avro-2020-nin üç qrup və bir 14 final matçının Bakıda təşkil olunacağı ölkə səviyyəsində tarixi nailiyyətdir. Sirr deyil ki, futbol idmanın şahıdır. Bu idman növündə ikinci ən böyük yarış sayılan Avropa Çempionatına ev sahibliyi etmək hər bir ölkənin arzusudur. Avro-2020 müstəqil Azərbaycan tarixində ən böyük futbol yarışması olacaq. Buna qədər Azərbaycanda qızlar arasında yalnız U-17 Dünya Çempionatı keçirilib. 2016-cı ildə 17 yaşlı oğlanlar arasında Avropa Çempionatı da paytaxtımızda baş tutacaq. Amma bu  yarışlar miqyasına görə Avro-2020 ilə müqayisə oluna bilməz.
Hər bir oyun 100-ə yaxın ölkədə canlı yayımlanacaq. Oyunları 200-dən çox media nümayəndələri işıqlandıracaq. Milli komandaları dəstəkləmək üçün çoxlu sayda turist Bakıya gələcək. Bütün bunları nəzərə alaraq UEFA Avropa Çempionatının təşkilatçılığına çox ciddi yanaşır. Qeyd edək ki, 2020-ci qitə birinciliyində 24 ölkənin millisi mübarizə aparacaq.
Şübhəsiz ki, Bakının 19 namizəd şəhər arasında seçilməsi UEFA prezidenti və qurumun İcraiyyə Komitəsinin üzvlərinin Azərbaycana olan yüksək etimadının göstəricisidir. UEFA prezidenti Mişel Platini bir neçə dəfə ölkəmizdə səfərdə olub, AFFA tərəfindən tikilən stadionların açılışında iştirak edib. Bu səfərlər zamanı şəxsən Mişel Platini özü Azərbaycandakı iqtisadi inkişafa şahid olub. Bu inkişafın ölkədə böyük yarışların keçirilməsi üçün idman arenalarının tikilməsinin təminatçısı olması faktını qəbul edib. Avropa Çempionatı kimi yarışın final mərhələsinin keçirilməsi üçün digər mühüm məsələ - ölkədəki sabitlik və təhlükəsizlik Bakının lehinə qərar verilməsində əsas rol oynayıb.
Avro-2020-də 4 oyunun Bakıya etibar edilməsi AFFA-nın nüfuzunun artmasının göstəricisidir. Azərbaycan futbol qurumu Bakının namizədliyi istiqamətində düzgün iş apardı və yekunda qalib gələnlər sırasında oldu. Tarixi uğurun ən başlıca səbəbi Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Bakının namizədliyini dəstəkləməsi oldu. Sirr deyil ki, UEFA üçün dövlət rəhbərinin dəstəyi və razılığı vacib faktordur. Dövlət başçısı İlham Əliyev ilk gündən etibarən Avro-2020-nin Bakıda keçirilməsi üçün hər cür şərait yaradılacağına zəmanət verməklə qələbəmizdə əsas pay sahibi oldu.
UEFA-nın tarixi qərarı həm də Azərbaycanın siyasi qələbəsidir. Bakı mötəbər yarışın 3 qrup oyunuyla yanaşı 1 pley-off matçına da ev sahibliyi edəcək. UEFA-nın məhz 14 final görüşünü Azərbaycana həvalə etməsi ölkəmizin artan nüfuzunun göstəricisidir. Ölkəmiz Avropada söz sahibi olan səkkiz dövləti - Belçika, Danimarka, Macarıstan, Hollandiya, İrlandiya, Rumıniya, Şotlandiya və İspaniyanı geridə qoyaraq 1/4 finalı oyunlarından birini qazandı.
Səsvermənin nəticələrinə gəldikdə, icrakom üzvləri Bakının namizədliyinin lehinə 37 səs verib. Münhen paytaxtımızdan 1 səs çox toplayıb - 38 səs. Sankt-Peterburq 29, Roma isə 20 səslə qalib olub. Brüssel, Kardiff və Budapeşt kimi şəhərlər məğlubiyyət acısı yaşayıb.
2020-ci ildə Avropa Çempionatı iyun-iyul aylarında keçiriləcək. UEFA Bakı şəhərini Sankt-Peterburqla birgə Şərq qrupuna daxil edib. Reqlamentə əsasən 14 final matçını keçirəcək şəhərlər bir-birinə yaxın olmalıdır. Bu mənada seçimdə Bakı-Sankt-Peterburq, Münhen-Roma duetinə üstünlük verilib. Bakıdakı oyunlar inşası davam etdirilən Olimpiya stadionunda keçiriləcək. Möhtəşəm arena 69 min azarkeşi qəbul etmək imkanına malikdir. Əgər Azərbaycan millisi Avro-2020-yə vəsiqə qazansa onda yığmamızın 2 qrup oyunu Bakıda, digər matç isə başqa şəhərdə təşkil ediləcək.
Beləliklə, cəmi altı ildən sonra Azərbaycan böyük futbol bayramına ev sahibliyi edəcək. Azərbaycan millisinə həmin yarışda iştirakçılar sırasında olmaq üçün səylə çalışmaq lazımdır. Biz azarkeşlərə isə bu böyük bayramını səbirsizliklə gözləmək qalır.
AVRO-2020-nin OYUNLARININ KEÇİRİLƏCƏYİ ŞƏHƏRLƏRIN SİYAHISI
London - 1/2 finallar və final
Bakı - 3 qrup oyunu, bir 1/4 final oyunu
Münhen - 3 qrup oyunu, bir 1/4 final oyunu
Roma - 3 qrup oyunu, bir 1/4 final oyunu
Sankt-Peterburq - 3 qrup oyunu, bir 1/4 final oyunu
Brüssel - 3 qrup oyunu, bir 1/8 final oyunu
Kopenhagen - 3 qrup oyunu, bir 1/8 final oyunu
Budapeşt - 3 qrup oyunu, bir 1/8 final oyunu
Amsterdam - 3 qrup oyunu, bir 1/8 final oyunu
Dublin - 3 qrup oyunu, bir 1/8 final oyunu
Buxarest - 3 qrup oyunu, bir 1/8 final oyunu
Qlazqo - 3 qrup oyunu, bir 1/8 final oyunu
Bilbao - 3 qrup oyunu, bir 1/8 final oyunu
"Bu ölkələri seçməkdə məqsədimiz, onların böyük beynəlxalq aeroportlarının olmasıdır. Seçim, milli komandaların gücü və ya ölkələrin turizm cazibədarlığı ilə diktə edilməmişdi. Bizim meyarlarımız aeroportlara, həmçinin də nəqliyyat vasitələrinə aiddir. 1/4 finalların keçiriləcəyi yerlərə baxaraq, biz görürük ki, onlardan ikisi şərqdə baş tutacaq. Digər ikisi isə qərbdə. Düşünürəm ki, İcraiyyə Komitəsinin üzvləri balansı tapmağa çalışıblar - Qərbi Avropada Roma və Münhen, Şərqi Avropada isə Bakı və Sankt-Peterburq. Azərbaycan ilk dəfə qəbul edəcək mötəbər oyunlara layiqdir. Bu ölkə Avropanın bir hissəsidir. UEFA-nın bir hissəsidir. Niyə Avropa Çempionatının oyunlarını keçirməsin? Bəzi kiçik ölkələrin sifariş kitablarını zəif hazırlamaları bizi təəssüfləndirdi. Onlar daha yaxşı şərtlər hazırlamalı idi".
Mişel PLATİNİ, UEFA prezidenti
"2020-ci ildə təşkil olunacaq Avropa Çempionatının 4 oyununun Bakıda keçirilməsi ilə bağlı qəbul olunmuş qərar hər birimiz üçün çox sevindiricidir. Bu münasibətlə ölkəmizin bütün futbolsevərlərini təbrik edirəm. Bakı şəhərinin Avropanın 13 ən inkişaf etmiş şəhərləri sırasına düşməsi, paytaxtımızda qitənin mötəbər turnirinin oyunlarının keçirilməsi ölkəmizin idman həyatında əlamətdar hadisədir, hər birimizin uğurudur və inanıram ki, bu, idmanın inkişafına öz töhfəsini verəcək. Avropa Çempionatı kimi nüfuzlu bir turnirin oyunlarına ev sahibliyi etməyimiz respublika Prezidenti cənab İlham Əliyevin apardığı uğurlu idman siyasətinin nəticəsidir".

УЕФА доверила проведение четырех игр чемпионата Европы по футболу Азербайджану
Решением Исполнительного комитета УЕФА Баку стал одним из 13 городов Старого Света, где пройдут матчи чемпионата Европы по футболу 2020 года. Данное решение было принято на заседании Исполнительного комитета 19 сентября.
Решение разбить ЧЕ на несколько городов принято в связи с юбилейной датой - в 2020 году исполняется 60 лет с момента проведения первого чемпионата Европы. В связи с этим президент УЕФА Мишель Платини решил привнести праздник футбола в максимально возможное количество стран Европы. В целом на проведение игр Евро-2020 претендовали 19 городов Европы. Согласно решению, Баку примет три игры группового этапа ЧЕ-2020 и одну игру четвертьфинальной стадии. Наряду с Баку игры четвертьфинальной стадии примут также Мюнхен, Рим и Санкт-Петербург. Полуфиналы и финал ЧЕ-2020 пройдут в Лондоне.
Конечно же, включение Баку в список хозяек ЧЕ является историческим достижением. Не секрет, что футбол - это король спорта, и принять второе по значимости соревнование - мечта любой страны. Евро-2020 станет самым большим футбольным соревнованием, проведенным в Баку. До этого Азербайджан принимал у себя чемпионат мира среди девушек до 17 лет, а в 2016 году здесь пройдет европейское первенство среди мальчиков до 17 лет. Но эти турниры никак нельзя поставить рядом с Евро-2020.
Каждая игра будет транслироваться на 100 стран мира. Освещать мероприятие будут представители более 200 СМИ. Для поддержки любимых команд в Баку съедутся десятки тысяч туристов. При этом ЧЕ-2020 станет вторым турниром, в котором примут участие уже 24 сборные, а не 16, как это было на ЧЕ-2012.
Избрание Баку в качестве хозяина игр ЧЕ-2020 является показателем высокого доверия со стороны президента УЕФА и членов Исполнительного комитета. Мишель Платини неоднократно посещал Азербайджан, участвовал в открытии новых стадионов, стал свидетелем ускоренного экономического развития страны. Естественно, Исполком УЕФА в своем решении руководствовался также стабильностью и безопасностью в Баку.
В победе Баку большая заслуга принадлежит Ассоциации футбольных федераций Азербайджана, которая провела грамотную работу по продвижению своей заявки. И главным фактором является поддержка заявки со стороны президента страны Ильхама Алиева. Для УЕФА очень важна поддержка главы государства при организации турниров. Ильхам Алиев с первого же дня дал гарантии создания всевозможных условий для проведения игр ЧЕ-2020 в Баку.
При этом стоит отметить, что кроме игр группового раунда Баку примет также одну игру четвертьфинальной стадии, что также показывает уровень авторитета. Азербайджан оставил позади в борьбе за игру четвертьфинала Бельгию, Данию, Венгрию, Голландию, Ирландию, Румынию, Шотландию и Испанию.  Кстати, в своей заявке для четвертьфинала Баку получил 37 голосов, уступив лишь Мюнхену (38 голосов). Санкт-Петербург получил 29, а Рим - 20 голосов. При этом Брюссель, Кардифф и Будапешт набрали еще меньше голосов, оставшись за бортом этой стадии.
ЧЕ-2020 пройдет в июне-июле. УЕФА включила Баку вместе с Санкт-Петербургом в восточную группу. По регламенту города проведения четвертьфинальных игр должны быть в одной зоне. Поэтому УЕФА отдала предпочтение тандемам Баку - Санкт-Петербург и Мюнхен - Рим. Игры ЧЕ пройдут на строящемся Олимпийском стадионе вместимостью 69 тысяч человек. Если сборная Азербайджана пробьется в финальную стадию турнира, то две игры групповой стадии она проведет в Баку, а одну - на выезде. Таким образом, через 6 лет Баку примет второй по значимости крупный футбольный турнир. Еще большей радостью для болельщиков станет участие сборной Азербайджана в этом турнире. А для этого еще очень много надо сделать.
СПИСОК ГОРОДОВ-ХОЗЯЕВ ЧЕ-2020
Лондон - полуфиналы и финал
Баку - три игры групповой стадии и один четвертьфинал
Мюнхен - три игры групповой стадии и один четвертьфинал
Рим - три игры групповой стадии и один четвертьфинал
Санкт-Петербург - три игры групповой стадии и один четвертьфинал
Брюссель - три игры групповой стадии и одна встреча 1/8 финала
Копенгаген - три игры групповой стадии и одна встреча 1/8 финала
Амстердам - три игры групповой стадии и одна встреча 1/8 финала
Будапешт - три игры групповой стадии и одна встреча 1/8 финала
Дублин - три игры групповой стадии и одна встреча 1/8 финала
Бухарест - три игры групповой стадии и одна встреча 1/8 финала
Глазго - три игры групповой стадии и одна встреча 1/8 финала
Бильбао - три игры групповой стадии и одна встреча 1/8 финала
"Выбирая города для ЧЕ-2020, мы не руководствовались силой сборных этих стран или же привлекательностью для туристов. Главным было наличие аэропортов, транспортной инфраструктуры. В выборе городов для четвертьфинальной стадии члены Исполкома хотели найти баланс между Западом и Востоком. Рим и Мюнхен расположены в Западной Европе, а Баку и Санкт-Петербург - в Восточной. Азербайджан впервые примет такое представительное соревнование. Эта страна часть Европы, часть УЕФА. Почему бы игры Евро-2020 не провести там? Но мы сожалеем, что ряд небольших стран очень слабо подготовили свои заявки для игр ЧЕ, им стоило подготовить более лучшие условия".
Мишель ПЛАТИНИ, президент УЕФА
"Решение УЕФА о проведении четырех игр ЧЕ-2020 в Баку нас очень обрадовало. Поздравляю всех любителей футбола! Включение Баку в список 13 наиболее развитых городов Европы, проведение игр континентального первенства в нашей столице станут особым событием в спортивной жизни и способствуют развитию футбола. Это результат успешной политики президента Ильхама Алиева в сфере спорта".