"Arşın mal alan"ın səhnəyə qoyulmasından 97 il keçir
Bunun dəfələrlə şahidi olmuşam. Azərbaycan Akademik Opera və Balet Teatrında Üzeyir bəy Hacıbəylinin "Arşın mal alan" operettasını seyr etdikdən sonra, hətta əcnəbi qonaqlar belə əsərin ayrı-ayrı fraqmentlərini həvəslə zümzümə etməyə çalışırlar. Onlar Azərbaycan dilini bilməsələr də, dünya mədəniyyətinin şedevri sayılan bu əsərdən xüsusi zövq aldıqlarını gizlətmirlər.
Üzeyir bəy bu ölməz əsərini 1913-cü ildə Peterburq Konservatoriyasında oxuyan zaman  yazıb. O,  əsərini Konservatoriyada polifoniyadan dərs deyən müəllimi, professor Vasili Pavloviç Kalafatiyə, sonra da müəlliminin məsləhəti ilə  Konservatoriyanın direktoru, böyük rus bəstəkarı Aleksandr Qlazunova  təqdim etmişdi. Qlazunov isə azərbaycanlı tələbənin yazdığı bu əsəri ilk rus operettası adlandırmışdı. Buna görə cəsarətlə demək olar ki, Üzeyir Hacıbəyli  rus operettasının banisidir.
Məlumat xatirinə bildirək ki, XIX əsrədək orijinal rus operettası  yox idi. Rusiyada  vodevil janrında  əsərlər oynanılırdı. Onların müəllifləri,  əsasən, dramaturqlar sayılırdı, musiqi nömrələri (rəqslər və kupletlər) qoşma xarakterli idi. Həmin musiqi nömrələri hadisələrin inkişafına xidmət etmir, anjaq illüstrasiya xarakteri daşıyırdı. "Muzikl" adlanan tamaşaların  musiqi partiturası populyar əsərlərdən - romanslardan və estrada mahnılarından təşkil olunurdu.
"Arşın mal alan" ilk dəfə 25 oktyabr 1914-cü ildə Bakının Tağıyev teatrı səhnəsində tamaşaya qoyulub. Baş rollarda  H.Q.Sarabski (Əsgər), Ə. Ağdamski (Gülçöhrə), Ə. Hüseynzadə (Soltan bəy), Gülsabah xanım (Cahan xala), M. Terequlov (Süleyman) və H. Hüseynovun (Vəli) yer aldığı tamaşanın rejissoru H. Ərəblinski, dirijoru Müslüm Maqomayev idi.
Sonradan "Arşın mal alan" 75-dən çox dilə, o cümlədən rus, ingilis, polyak, fars, ərəb, türk, yunan, çin, özbək, qazax, rumın, aysor,  yəhudi,  latış və s. dillərə  tərcümə  olunub, 76 ölkənin 187 teatrında  tamaşaya qoyulub.
Əsərin lad strukturu və ritmikası  tamaşanın hər bir   obrazına uyğundur. Tacir Əsgərin "Nalədəndir ney kimi avazeyi-eşqi bülənd" sözləri ilə başlayan lirik ariyası "Şüştər" muğamı, bir sıra səhnəciklər və Cahan xalanın kupletləri  "Şur" muğamı üstündə yazılıb. Bütün digər vokal nömrələrini Üzeyir bəy xalis Avropa üslubunda bəstələyib.
Deyilənlərə görə, bu əsəri, hətta İosif Stalin də çox xoşlayırmış. Məhz o, "Arşın mal alan" filminin çəkilməsinə göstəriş vermişdi.
Film prokata buraxıldıqdan sonra  bütün dünya tamaşaçılarının sevimli əsərinə çevrilmişdi. Filmə dalbadal 18-20 dəfə baxanlar da olmuşdu. Hətta Çin Kommunist Partiyasının rəhbəri Mao-Tsze Dun  Çində "Arşın mal alan"ın  "Yorğan altında məhəbbət" (Çində "yorğan" sözü "çadra" sözünün qarşılığı kimi işlədilirdi) adlı versiyasının çəkilməsini əmr etmişdi.
Rəşid Behbudovun qızı  Rəşidə Rəşidin yazdığına görə, operettanın süjeti  onun babası, məşhur xanəndə  Məcid bəyin Şuşa şəhərindəki sevgi macərasından götürülub. Dövlətli tacir balası olan  Məcid bəy xırdavatçı libasında Şuşa məhəllələrini gəzərək, "arşın mal alan" deyə-deyə sevə biləcəyi qız axtarırmış. Nəhayət, o, çar ordusunun generalı, "Diki diviziya"nın komandiri Abasqulu Vəkilovun qızını görüb bəyənmiş və gənclər arasında məhəbbət majərası yaranmışdı. Generalın qəzəbinə tuş gəlməməkdən ötrü  gənclər qoşulub qaçmışdılar.
Bu hadisənin nə dərəcədə həqiqət olduğunu və nə ilə nəticələndiyini bilməsək də, onu bilirik ki, Üzeyir bəy əsərdə cərəyan edən əhvalatları Şuşa mühitində gördükləri əsasında qələmə alıb. Əsərdəki tiplər həyati və real nümayəndələrdir. Üzeyir bəy "Arşın mal alan haqqında qeydlərim" məqaləsində yazır ki, "Cəmiyyət üzərində ağalıq edən burjuaziya öz hərəkətlərinin bu əsərdə ifşa edildiyini gördüyü üçün  hər cür yollarla  zərbəni öz üzərindən  yayındırmaq məqsədilə "Arşın mal alan"ın ideyasını kütləyə əksinə izah etməyə çalışırdı. Bəziləri Əsgəri idealizə edərək onu  açıqfikirli yenilik tərəfdarı kimi, mədəniyyət müdafiəçisi kimi göstərirdilər. Halbuki bu, tamamilə yanlış və saxta bir fikir idi. Əsgər hər  şeyə bir tacir kimi baxan adamdır. Əgər qızı görüb sonra almaq istəyirsə, bu onun yeni həyat tərəfdarı olduğu üçün yox, tacir olduğu üçün idi. O, alacağı qızla  arşını 12 qəpiklik çiti eyni dərəcədə qiymətləndirir: çitin safı, çürüyü olduğu kimi, qızın da koru, axsağı, çopuru və ona layiq  olmayanı ola bilər. Məhz bunun üçün  də tacir "malı" görüb almaq istəyir - həm də Soltan bəy kimilərinin qızını. Əsgərin yoldaşı  Süleyman da tacir oğludur. Təfavüt  onun bir qədər daha çevik, qulaq kəsməkdə, iş düzəltməkdə, kələk qurmaqda  daha mahir olmasındadır. Adi Qarabağ bəylərindən biri olan Soltan bəydə konservatizm o dərəcəyə çatıb ki,  hətta "incinar", "doktor" və "uçitelləri" belə bəyənmir. Çünki bilik nəticəsində özlərinə yüksək cəmiyyətdə yer tutmuş bu adamların aşağı sinifdən olmaları da mümkündür. Buna görə də Soltan bəy onların məclisindən uzaq qaçaraq,  gününü əttar Mirzə Hüseynin  dükanında keçirir. Soltan bəyi xoşlandıran ticarət kapitalı nümayəndələri, tacir Hacı Mürsəllərdir".
Bu arada Soltan bəy rolunun müasir ifaçıları yaratdıqları obrazı məsxərəyə qoymağa çalışmır. Bəy obrazını şitlik etmədən əsl bəyə xas olan cizgilərlə yaradırlar.
Müasir interpretasiyada tamaşaçılar tacir Əsgərin faktik olaraq "hesablanmış nikah"a girmək istədiyini də hiss etmirlər. Onların gözündə o, daha çox geridəqalmış ənənələrə meydan oxuyan və öz məhəbbətini axtaran qəhrəman kimi canlanır.
Beləliklə, vaxt ötür və artıq bir neçə ildən sonra "Arşın mal alan" səhnə həyatının 100 illik yubileyini qeyd edəcək. Lakin təxminən, birəsrlik yaşına baxmayaraq, dahi Üzeyir bəyin bu sənət əsərinə tamaşaçı rəğbəti azalmır və hətta artır.

ПЕРВАЯ ОПЕРЕТТА РОССИЙСКОЙ ИМПЕРИИ
Мне не раз приходилось слышать, как, покидая Азербайджанский академический театр оперы и балета, иностранцы весело напевали вполголоса отдельные фрагменты из оперетты Узеира Гаджибекова "Аршин мал алан". Даже не владеющие азербайджанским языком ценители настоящего искусства признавались, что получили огромное удовольствие от знакомства с этим произведением, ставшим шедевром мировой культуры.
Узеир бек написал его в 1913 году, когда еще учился в Петербургской консерватории. Сначала он представил оперетту своему преподавателю по полифонии профессору Василию Павловичу Калафати, а потом, по его совету, директору консерватории - великому русскому композитору Александру Глазунову. Ознакомившись с произведением, Глазунов назвал ее "первой русской опереттой, написанной студентом консерватории - азербайджанцем".
Напомним, что до XIX века оригинальной русской оперетты как таковой не было. В России ставились спектакли в жанре водевиля, и авторами их были, в основном, драматурги, а музыкальные номера (танцы и куплеты) имели характер частушек. Эти номера не служили развитию событий и носили лишь иллюстративный характер.
Впервые "Аршин мал алан" был поставлен 25 октября 1914 года в Баку на сцене театра мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева. Главные роли исполняли такие известные актеры азербайджанского театра, как Г.Сарабский (Аскер), А.Агдамски (Гюльчохра), А.Гусейнзаде (Солтан бек), Гюльсабах ханым (Джахан хала), М.Терегулов (Сулейман), Г.Гусейнов (Вали). Режиссером спектакля был Г.Араблинский, дирижировал М.Магомаев.
В дальнейшем "Аршин мал алан" был переведен на более чем 70 языков мира - русский, польский, персидский, греческий, китайский, румынский, латышский и др., поставлен в 187 театрах 76 стран.
Ладовая структура и ритмика произведения соответствуют каждому из образов. Лирическая ария купца Аскера сочинена на основе мугама "Шуштар", а ряд сценок и куплеты Джахан хала - мугама "Шур". Все остальные вокальные номера сочинены Узеир беком в чисто европейском стиле.
Сюжет оперетты основан на эпизодах из реальной жизни народа. Говорят, что это произведение очень понравилось и Иосифу Сталину, который дал указание снять одноименный фильм.
Кинофильм полюбился зрителям всего мира. Причем настолько, что некоторые смотрели его не то что дважды, а десятки раз подряд. А руководитель Компартии Китая Мао Цзэ-Дун даже велел снять китайскую версию "Аршин мал алана", названную "Любовь под одеялом" (в Китае слово "одеяло" употреблялось в смысле "чадра").
Как пишет Рашида Рашид, дочь знаменитого азербайджанского певца Рашида Бейбутова, сюжет оперетты "Аршин мал алан" взят из любовной истории ее деда - знаменитого певца Меджид бека из города Шуши (в настоящее время эта колыбель азербайджанской музыки оккупирована армянами. - R+). Меджид бек, который был сыном богатого купца, переоделся уличным торговцем и, выкрикивая "Аршин мал алан" ("Кому ткани?!"), искал по всей Шуше девушку, которую мог бы полюбить. Наконец он увидел дочь генерала, командира "Дикой дивизии" Абасгулу Векилова, которая пришлась ему ну очень уж по сердцу. Между молодыми людьми сразу же вспыхнула любовь. И, чтобы избежать ярости генерала, они решили сбежать из города вместе.
Хотя нам и неизвестно, насколько правдива эта история и чем она закончилась, одно точно - в основе сюжета произведения Узеир бека лежат реальные события, произошедшие в Шуше. Описанные здесь типы жизненны и реальны. Вот что пишет сам Узеир бек в статье "Заметки об "Аршин мал алане": "Узрев разоблачение в этом произведении своих действий, господствующая в обществе буржуазия, для отвода удара от себя, принялась разъяснять общественности идею "Аршин мал алана" в совершенно противоположном ключе. Некоторые идеализировали Аскера, выставляя его как явного сторонника обновлений. Хотя это была в корне ошибочная трактовка. Аскер - это человек, который подходит ко всему с купеческой точки зрения. Если он и желает жениться, то только после того, как увидит девушку, это происходит не потому, что он сторонник нововведений, а потому, что он купец. Он оценивает девушку, на которой собирается жениться, так же как и ситец в 12 копеек за аршин: как ситец бывает хорошим или гнилым, так и девушка может быть слепой, хромой, рябой, недостойной его. Именно поэтому купец хочет заполучить "товар" только после того, как увидит его. Вдобавок девушка должна быть из соответствующей семьи. Друг Аскера - Сулейман тоже купец. Отличается он тем, что более предприимчив, деловит, мастер на всякие ухищрения. Консерватизм самого обычного карабахского дворянина Солтан бека доходит до того, что он смотрит свысока на учителей, докторов, инженеров. Эти люди хоть и вращаются в высших кругах, вполне могут быть неблагородного происхождения. Именно поэтому Солтан бек избегает их, предпочитая проводить время в лавке парфюмера Мирзы Гусейна. Нравятся ему представители купеческого капитала вроде купца Гаджи Мурсала".
Между тем современные артисты, исполняющие роль Солтан бека, не стремятся сделать своего героя посмешищем. Наоборот, стараются наряду с минусами показать образ настоящего бека, с присущими ему характерными чертами.
В современной интерпретации зрители не замечают также, что купец Аскер фактически стремится заключить своеобразный "брак по расчету". Он запоминается больше как герой, бросивший вызов устоям и ищущий свою любовь.
Время идет, и через несколько лет "Аршин мал алан" отметит 100-летие своей сценической жизни. Но, несмотря на почти вековой возраст, зрительский интерес и симпатии к нему, как и к другим произведениям великого Узеира, не только не ослабевают, а наоборот - возрастают.