"Arşın mal alan"ın səhnəyə qoyulmasından 97 il keçir
Bunun dəfələrlə şahidi olmuşam. Azərbaycan Akademik Opera və Balet Teatrında Üzeyir bəy Hacıbəylinin "Arşın mal alan" operettasını seyr etdikdən sonra, hətta əcnəbi qonaqlar belə əsərin ayrı-ayrı fraqmentlərini həvəslə zümzümə etməyə çalışırlar. Onlar Azərbaycan dilini bilməsələr də, dünya mədəniyyətinin şedevri sayılan bu əsərdən xüsusi zövq aldıqlarını gizlətmirlər.
Üzeyir bəy bu ölməz əsərini 1913-cü ildə Peterburq Konservatoriyasında oxuyan zaman  yazıb. O,  əsərini Konservatoriyada polifoniyadan dərs deyən müəllimi, professor Vasili Pavloviç Kalafatiyə, sonra da müəlliminin məsləhəti ilə  Konservatoriyanın direktoru, böyük rus bəstəkarı Aleksandr Qlazunova  təqdim etmişdi. Qlazunov isə azərbaycanlı tələbənin yazdığı bu əsəri ilk rus operettası adlandırmışdı. Buna görə cəsarətlə demək olar ki, Üzeyir Hacıbəyli  rus operettasının banisidir.
Məlumat xatirinə bildirək ki, XIX əsrədək orijinal rus operettası  yox idi. Rusiyada  vodevil janrında  əsərlər oynanılırdı. Onların müəllifləri,  əsasən, dramaturqlar sayılırdı, musiqi nömrələri (rəqslər və kupletlər) qoşma xarakterli idi. Həmin musiqi nömrələri hadisələrin inkişafına xidmət etmir, anjaq illüstrasiya xarakteri daşıyırdı. "Muzikl" adlanan tamaşaların  musiqi partiturası populyar əsərlərdən - romanslardan və estrada mahnılarından təşkil olunurdu.
"Arşın mal alan" ilk dəfə 25 oktyabr 1914-cü ildə Bakının Tağıyev teatrı səhnəsində tamaşaya qoyulub. Baş rollarda  H.Q.Sarabski (Əsgər), Ə. Ağdamski (Gülçöhrə), Ə. Hüseynzadə (Soltan bəy), Gülsabah xanım (Cahan xala), M. Terequlov (Süleyman) və H. Hüseynovun (Vəli) yer aldığı tamaşanın rejissoru H. Ərəblinski, dirijoru Müslüm Maqomayev idi.
Sonradan "Arşın mal alan" 75-dən çox dilə, o cümlədən rus, ingilis, polyak, fars, ərəb, türk, yunan, çin, özbək, qazax, rumın, aysor,  yəhudi,  latış və s. dillərə  tərcümə  olunub, 76 ölkənin 187 teatrında  tamaşaya qoyulub.
Əsərin lad strukturu və ritmikası  tamaşanın hər bir   obrazına uyğundur. Tacir Əsgərin "Nalədəndir ney kimi avazeyi-eşqi bülənd" sözləri ilə başlayan lirik ariyası "Şüştər" muğamı, bir sıra səhnəciklər və Cahan xalanın kupletləri  "Şur" muğamı üstündə yazılıb. Bütün digər vokal nömrələrini Üzeyir bəy xalis Avropa üslubunda bəstələyib.
Deyilənlərə görə, bu əsəri, hətta İosif Stalin də çox xoşlayırmış. Məhz o, "Arşın mal alan" filminin çəkilməsinə göstəriş vermişdi.
Film prokata buraxıldıqdan sonra  bütün dünya tamaşaçılarının sevimli əsərinə çevrilmişdi. Filmə dalbadal 18-20 dəfə baxanlar da olmuşdu. Hətta Çin Kommunist Partiyasının rəhbəri Mao-Tsze Dun  Çində "Arşın mal alan"ın  "Yorğan altında məhəbbət" (Çində "yorğan" sözü "çadra" sözünün qarşılığı kimi işlədilirdi) adlı versiyasının çəkilməsini əmr etmişdi.
Rəşid Behbudovun qızı  Rəşidə Rəşidin yazdığına görə, operettanın süjeti  onun babası, məşhur xanəndə  Məcid bəyin Şuşa şəhərindəki sevgi macərasından götürülub. Dövlətli tacir balası olan  Məcid bəy xırdavatçı libasında Şuşa məhəllələrini gəzərək, "arşın mal alan" deyə-deyə sevə biləcəyi qız axtarırmış. Nəhayət, o, çar ordusunun generalı, "Diki diviziya"nın komandiri Abasqulu Vəkilovun qızını görüb bəyənmiş və gənclər arasında məhəbbət majərası yaranmışdı. Generalın qəzəbinə tuş gəlməməkdən ötrü  gənclər qoşulub qaçmışdılar.
Bu hadisənin nə dərəcədə həqiqət olduğunu və nə ilə nəticələndiyini bilməsək də, onu bilirik ki, Üzeyir bəy əsərdə cərəyan edən əhvalatları Şuşa mühitində gördükləri əsasında qələmə alıb. Əsərdəki tiplər həyati və real nümayəndələrdir. Üzeyir bəy "Arşın mal alan haqqında qeydlərim" məqaləsində yazır ki, "Cəmiyyət üzərində ağalıq edən burjuaziya öz hərəkətlərinin bu əsərdə ifşa edildiyini gördüyü üçün  hər cür yollarla  zərbəni öz üzərindən  yayındırmaq məqsədilə "Arşın mal alan"ın ideyasını kütləyə əksinə izah etməyə çalışırdı. Bəziləri Əsgəri idealizə edərək onu  açıqfikirli yenilik tərəfdarı kimi, mədəniyyət müdafiəçisi kimi göstərirdilər. Halbuki bu, tamamilə yanlış və saxta bir fikir idi. Əsgər hər  şeyə bir tacir kimi baxan adamdır. Əgər qızı görüb sonra almaq istəyirsə, bu onun yeni həyat tərəfdarı olduğu üçün yox, tacir olduğu üçün idi. O, alacağı qızla  arşını 12 qəpiklik çiti eyni dərəcədə qiymətləndirir: çitin safı, çürüyü olduğu kimi, qızın da koru, axsağı, çopuru və ona layiq  olmayanı ola bilər. Məhz bunun üçün  də tacir "malı" görüb almaq istəyir - həm də Soltan bəy kimilərinin qızını. Əsgərin yoldaşı  Süleyman da tacir oğludur. Təfavüt  onun bir qədər daha çevik, qulaq kəsməkdə, iş düzəltməkdə, kələk qurmaqda  daha mahir olmasındadır. Adi Qarabağ bəylərindən biri olan Soltan bəydə konservatizm o dərəcəyə çatıb ki,  hətta "incinar", "doktor" və "uçitelləri" belə bəyənmir. Çünki bilik nəticəsində özlərinə yüksək cəmiyyətdə yer tutmuş bu adamların aşağı sinifdən olmaları da mümkündür. Buna görə də Soltan bəy onların məclisindən uzaq qaçaraq,  gününü əttar Mirzə Hüseynin  dükanında keçirir. Soltan bəyi xoşlandıran ticarət kapitalı nümayəndələri, tacir Hacı Mürsəllərdir".
Bu arada Soltan bəy rolunun müasir ifaçıları yaratdıqları obrazı məsxərəyə qoymağa çalışmır. Bəy obrazını şitlik etmədən əsl bəyə xas olan cizgilərlə yaradırlar.
Müasir interpretasiyada tamaşaçılar tacir Əsgərin faktik olaraq "hesablanmış nikah"a girmək istədiyini də hiss etmirlər. Onların gözündə o, daha çox geridəqalmış ənənələrə meydan oxuyan və öz məhəbbətini axtaran qəhrəman kimi canlanır.
Beləliklə, vaxt ötür və artıq bir neçə ildən sonra "Arşın mal alan" səhnə həyatının 100 illik yubileyini qeyd edəcək. Lakin təxminən, birəsrlik yaşına baxmayaraq, dahi Üzeyir bəyin bu sənət əsərinə tamaşaçı rəğbəti azalmır və hətta artır.

FIRST OPERETTA OF THE RUSSIAN EMPIRE
I have often seen foreigners leaving the Azerbaijan Academic Theatre of Opera and Ballet and breaking into some songs from Uzeyir Hacibayov's operetta "Arsin Mal Alan". Even connoisseurs of real art, who do not speak Azerbaijani, confessed that they greatly enjoy this work, which has become a masterpiece of world culture.
Uzeyir Hacibayov wrote it in 1913 when he studied at the St. Petersburg Conservatory. He first presented the operetta to his polyphony teacher, Professor Vasiliy Pavlovich Kalafati, and then, on his advice, to the director of the conservatory - the great Russian composer Aleksandr Glazunov. After reading the piece, Glazunov called it "the first Russian operetta written by an Azerbaijani student of the conservatory".
Until the 19th century, there was no original Russian operetta as such. In Russia, performances in the vaudeville genre were staged, and their authors were chiefly playwrights while musical numbers (dances and songs) had the nature of ditties. These numbers did not serve to develop events and were only illustrative.
"Arsin Mal Alan" was first staged on 25 October 1914 in Baku at the theatre of the philanthropist Haci Zeynalabdin Tagiyev. The main roles were played by such well-known names of Azerbaijani theatre as H. Sarabski (Asgar), A. Agdamski (Gulcohra), A. Huseynzada (Soltan bay), Gulsabah Xanim (Cahan xala), M. Teregulov (Suleyman) and H. Huseynov (Vali). The director of the performance was H. Arablinski and the conductor M. Maqomayev.
Subsequently, "Arsin Mal Alan" was translated into over 75 languages - Russian, Polish, Persian, Greek, Chinese, Romanian, Latvian, etc., and staged in 187 theatres in 76 countries.
The modal structure and rhythm of the piece correspond to each of the characters. The lyrical aria of the merchant Asgar was composed on the basis of "Sustar" mugam, while some scenes and Cahan xala's couplets were based on "Sur" mugam. All the other vocal numbers were composed by Uzeyir Hacibayov in a purely European style.
The plot of the operetta is based on real-life episodes. They say that Joseph Stalin was very pleased with this work and ordered that a film be made under the same title.
The film was loved by viewers around the whole world - so much that some watched it not twice but dozens of times in a row. The leader of the Communist Party of China, Mao Ze Dong, even ordered the filming of a Chinese version of "Arsin Mal Alan" called "Love under the blanket" (in China, the word "blanket" implied a "veil").
According to Rasida Rasid, the daughter of the famous Azerbaijani singer Rasid Behbudov, the plot of the operetta "Arsin Mal Alan" comes from the love story of her grandfather - the famous singer Macid bay from the town of Susa (currently, this cradle of Azerbaijani music is occupied by Armenians - R+). Macid bay, who was the son of a wealthy merchant, dressed as a street vendor and shouting "Arsin Mal Alan" ("Cloth Peddler?!"), searched Susa for a girl he could love. Finally, he saw the daughter of a general, the commander of the "Wild Division", Abbasqulu Vakilov, with whom he fell in love. Love immediately broke out between the young people. To avoid the general's fury, they decided to flee the city together.
Although we do not know how true this story is and how it ended, one thing is certain - the plot of Uzeyir Hacibayov's work is based on a true story that took place in Susa. The types described here are vital and real. Here is what Uzeyir bay wrote in the article "Notes on 'Arsin Mal Alan'": "Seeing this work as denunciation of their actions, the bourgeoisie prevailing in society, in order to deflect the blow, began to interpret the idea of 'Arsin Mal Alan' in the opposite way. Some idealized Asgar, exposing him as an explicit supporter of reform, although it was a fundamentally erroneous interpretation. Asgar is a person who takes everything from a merchant's perspective. If he wants to marry, then only after he sees the girl, it is not because he is a supporter of innovations, but because he is a merchant. He estimates the girl he is going to marry like a 12-cent piece of calico: just like calico can be good or rotten, the girl can be blind, lame, pock-marked and unworthy. That is why the merchant wants to get the 'merchandise' only after he sees it. In addition, the girl must be from an appropriate family. Asgar's friend Suleyman is also a merchant. He differs by being more enterprising, businesslike and a master of all sorts of tricks. The conservatism of the conventional Karabakh nobleman, Soltan bay, comes to the point that he looks down on teachers, doctors and engineers. Though these people consort with the highest circles, they may be of ignoble origin. That's why Soltan bay avoids them, preferring to spend time in the shop of the perfumer Mirza Huseyn. He likes representatives of merchant capital such as the merchant Haci Mursal."
Meanwhile, contemporary artists performing the role of Soltan bay do not try to make a laughing stock of their character. On the contrary, along with the cons, they try to show a real bay with his inherent characteristics.
In the modern interpretation, viewers do not notice either that the merchant Asgar actually seeks to enter into a kind of "marriage of convenience". He is remembered more as a hero who challenges the foundations and seeks his love.
Time passes, and after several years, "Arsin Mal Alan" will celebrate the 100th anniversary of its stage life. But despite nearly a century of age, viewers' interest and sympathy for him, like for other works of the great Uzeyir, not only are not weakening, but on the contrary, are increasing.