XOCALI ŞAHİDLƏRİN GÖZÜ İLƏ
- Mən həkimlərlə birlikdə hücum edənlərin ikinci eşelonunda gedirdim. Xocalının bir neçə kilometrliyində birdən bizə tərəf nəyinsə hərəkət etdiyini gördük. Qaranlıqda bu, buludu xatırladırdı. İnilti, çığırtı, Azərbaycan və erməni dillərində söyüşlər eşitməyə başladıq. "Bulud" insan kütləsi imiş. Yarıçılpaq insanlar, çoxlu sayda uşaqlar...
"Bunlar Məshəti türkləridir. Biz onları əsir götürmüşük", - deyə onları müşayiət edən erməni əsgərləri bildirirdilər.
Türklərin dəstəsində ən sonda 3 uşağı ilə bir qadın gedirdi. Qarda onun ayaqları yalın idi. Qadın zorla hərəkət edir, tez-tez yıxılırdı. Sən demə, uşaqların ən kiçiyi cəmi ikigünlük imiş. İkigünlük!
Uşağı qucağıma aldım və türklərlə yanaşı getməyə başladım. Hər ikimiz ağlayırdıq - həm mən, həm də o qadın. Gecə, qarışıqlıq... Üzərimdə xüsusi işarə olsa da, bir neçə dəfə mənə də silahın qundağı ilə zərbə endirdilər. Məni söyür və tələsdirirdilər. Bilirdim ki, mənim üçün heç bir təhlükə yoxdur. Amma hansısa anda özümü də əsir kimi hiss etdim. Bunu heç bir kəsə arzulamıram.
Mənbə: "Moskovski Komsomoles", 1992, mart
Rusiyalı telereportyor Yuri Romanov:
- Vertolyotun yumru pəncərəsindən baxdım və həqiqətə bənzəməyən dəhşətli mənzərəni görcək, az qala, geri atıldım. Dağətəyi ərazidəki sarı otluğa, qar təpələrinin arasına insan cəsədləri səpələnmişdi. Bu nəhəng ərazi üfüqədək qadın, qoca, qarı, bütün yaş qruplarına aid oğlan və qız, südəmər körpə və yeniyetmə meyitləri ilə dolu idi... Bu meyitlərin içindəki iki fiqur - nənə və balaca qızın cəsədi, az qala, gözlərimi kor edəcəkdi... Başıaçıq, ağsaçlı nənə başlıqlı mavi gödəkcədə olan balaca qızcığazın yanında üzüüstə qalmışdı. Onların ayaqları, nədənsə, tikanlı məftillə bağlı idi. Nənənin isə əlləri  bağlanmışdı. Hər ikisi başından güllə ilə vurulmuşdu. Son jest olaraq, təxminən, 4 yaşlarında olan qızcığaz əlini ölmüş nənəsinə tərəf uzatmışdı. O qədər sarsılmışdım ki, videokamera yadımdan çıxmışdı.
"Vestnik Kafkaza"nın daimi müəllifi Pyotr Lyukimson:
- Qışın sonlarında Ermənistanın "mövcud olmayan" ordusu həm Qarabağa, həm də Azərbaycanın digər rayonlarına hücuma keçdi. Azərbaycan Ordusu bir sıra yaşayış məntəqələrini, o cümlədən Xocalını qoyaraq geri çəkilməli oldu. Yaraqlılar isə uğurlarını xristian mərhəməti ilə bağlı təsəvvür etdiklərinə tam uyğun bayram edirdilər - yüzlərlə insan sutka ərzində qətlə yetirildi, qənimət kimi, qadınların döşləri kəsildi.
Sağ qalmış şahidlər danışırdılar ki, 4 yaşlı azərbaycanlı qız uşağının gözləri qarşısında onun anası və bacısı zorlanıb, daha sonra güllələnib. Sonra qaliblər 4 yaşlı qızcığazı təhqir etmək üçün növbəyə durublar. Hər şey bitdikdən sonra onu da güllələyiblər.
Bu vəhşi cinayəti ört-basdır etmək üçün xocalılıların meyitlərini basdırmağı belə, lazım bilməyiblər. Onların meyitləri ətrafa səpələnib və bu mənzərəni yuxarıdan izləyən jurnalistlərin gözləri qarşısında əsl sürrealist mənzərə açılıb. Ermənilər isə tələm-tələsik bütün bu cəsədlərin tərəflər arasında meyitlərin dəyişdirilməsinin "məhsulu" (əla ifadə deyilmi?) olduğunu bəyan edirdilər.
Mənbə: Pyotr Lyukimson, "Kuryer", 1992, iyun, № 28-32
Fransa jurnalisti Jan-İv Yunet:
- ...Biz Xocalı faciəsinin şahidi olmuşuq, yüzlərlə dinc sakinin - qadın, uşaq, qoca, həmçinin Xocalının müdafiəçilərinin meyitlərini görmüşük. Bizə vertolyot vermişdilər. Xocalı ətrafında gördüklərimizi yüksəklikdən lentə alırdıq. Amma ermənilər bizim vertolyotumuzu atəşə tutmağa başladılar və çəkilişləri başa çatdıra bilmədik. Bu, dəhşətli mənzərə idi. Müharibələr haqqında, alman faşistlərinin qəddarlığı haqqında çox eşitmişəm. Amma ermənilər onları geridə qoyublar. Onlar dinc sakinləri, 5-6 yaşlı uşaqları öldürmüşdülər. Xəstəxanalarda, vaqonlarda çox sayda yaralı gördük. Onları, hətta uşaq bağçalarına və məktəblərə də doldurmuşdular.
Böyük Britaniyadan olan jurnalist Anatol Leven:
- ...Mülki vertolyot 4 meyit götürdü. Əraziyə əvvəlki uçuşlar zamanı olduğu kimi, bu dəfə də azərbaycanlı operator təpələrin arasına səpələnmiş yüzlərlə meyitin görüntüsünü videokamerasının yaddaşına köçürürdü. Sonra biz tələsik Azərbaycan tərəfə qayıtdıq... Ağdama qayıtdıqda meyitlərə bir daha nəzər yetirdik: bu, 2 qoca və 1 qız uşağı idi. Onların hamısı qan içində idi. Meyitlər şaxtadan donmuş və qurumuşdu. Onlar güllələnmişdilər.
İngiltərə jurnalisti Helen Uomak:
- Ölənlərin dəqiq sayı hələ də məlum deyil. Lakin Azərbaycanın Xocalı kəndinin dinc sakinlərinin Dağlıq Qarabağın qarlı dağlarında erməni ordusu tərəfindən qətliama məruz qaldığına şübhə yoxdur.
Dünən mən qəbiristanlıqların birində 75 yeni məzar gördüm. Ağdamda olarkən məsciddə bizə 4 şikəst edilmiş meyit də göstərdilər. Dəmir yolu vaqonlarında yaradılmış "hospital"da 6 min əhalisi olan Azərbaycan kəndi Xocalının güllə yarası almış qadın və uşaq sakinlərini də gördüm. Ağdamın polis rəisi Rəşid Məmmədov deyir ki, 500-dək insan onun şəhərində sığınacaq tapıb. Bəs qalanları? "Bəziləri, güman ki, əsir götürülüblər və ya qaçıb canlarını qurtarıblar", - deyə o bildirir. Əksər meyitlər hələ də dağların ətəyinə səpələnib. Çünki azərbaycanlılarda onların axtarışı üçün vertolyotlar çatmır. Onun fikrincə, ölənlərin sayı 1000-dən çoxdur. Mənfi 10 dərəcədən aşağı olan şaxta üzündən də dünyasını dəyişənlər var.
Azərbaycanlılar yük maşınlarından ibarət kolonla hərəkət edən erməni silahlılarını gördükdə anlayıblar ki, özlərini qoruya bilməyəcəklər. Nəticədə, onlar meşələrə qaçmaqla xilas olmağa çalışıblar. Bir qədər sonra isə qaçqınlara qarşı kütləvi qətliama başlanılıb.
Mənbə: "The Age" (Melburn), 1992, 6 mart
Amerikalı jurnalist Tomas Qols:
- Sağ qalmış azərbaycanlılar danışır ki, erməni hərbçiləri 459-dan çox azərbaycanlını güllələyib və süngüdən keçiriblər. Onların əksəriyyəti qadınlar və uşaqlardır. Yüzlərlə, bəlkə də minlərlə insan həlak olub və ya itkin düşüb. Ermənilər qadınları və uşaqları müdafiə edən əksər hərbçiləri və könüllüləri də qətlə yetiriblər.
Daha sonra onlar silahlarını qorxu içərisində olan dinc sakinlərə tərəf tuşlayıblar. Ağdama gəlib çıxa bilmiş oğlan uşaqlarından birinin qulağı kəsilmişdi. Sağ qalmış insanlar deyirdilər ki,  2000-dək insanın taleyi hələ də məlum deyil; onların əksəriyyəti bəlkə də aclıqdan və şaxtadan dünyasını dəyişib.

XOCALI THROUGH THE EYES OF WITNESSES
Together with the doctors, I was in the second echelon of attackers. A few kilometres from Xocali [Khojaly] we suddenly saw something moving towards us and resembling a cloud in the dark. We heard moans and cries in Azeri and Armenian, obscenities. The "cloud" turned out to be a crowd. Half-dressed people, many children...
"It is Meskhetian Turks, we took them prisoner," said the Armenian soldiers who escorted them.
The last person in the crowd of Turks was a woman with three children. Barefoot in the snow. She barely moved and often fell. It turned out that the youngest of her children was two days old. Two days!
I took the child in my arms and walked together with the Turks. We both smeared our tears - me and this woman. Night, confusion ... Although my clothes carried signs by which those storming distinguished each other, they hit me with a butt and scolded me a couple of times, hurrying me. I knew I was not in danger, but at some point I felt captured. I wouldn't wish it on anyone.
Source: Moskovskiy Komsomolets, 1992, March
Russian TV reporter Yuriy ROMANOV:
"I look out of the round window of the helicopter and literally shudder from the incredibly horrible picture. On yellow grass foothills, where gray cakes of snow are still melting in the shade and where there are remnants of winter snow, people lie dead. All this vast area close to the horizon is littered with corpses of women, old men and women, boys and girls of all ages, from nursing infants to teenagers ... The eye pulls two figures out of the mash of bodies - a grandmother and a little girl. The grandmother, with a gray head uncovered, is lying face down next to the tiny girl in a blue jacket with a hood. Their legs are connected with barbed wire for some reason, and the grandmother also had her hands tied up. Both are shot in the head. With her last gesture, the small girl, about four years old, reaches out to her dead grandmother. Stunned, I did not even think of the camcorder."
Regular contributor to Vestnik Kavkaza, Petr LYUKIMSON:
"At the end of winter, the 'non-existent' Armenian army launched an offensive in Karabakh and other regions of Azerbaijan. The Azerbaijani army was forced to retreat, leaving a number of settlements, including Xocali. The militants celebrated their success in full accordance with their ideas of Christian compassion - hundreds of people were slaughtered during the day, and cut off women's breasts served as trophies.
The surviving witnesses said that before the eyes of a four-year-old Azerbaijani girl, her mother and sisters were raped and shot, and then the winners stood in line to rape her too. When it was over, the girl was also shot.
No one even bothered to bury the corpses of Xocali residents to conceal this monstrous crime - their bodies were simply scattered on the mountains, and from a bird's eye view journalists saw a terrible, truly surreal picture. The Armenians were quick to say that all these bodies are a "product" (great word, isn't it?) of the exchange of the dead between the two opposing sides."
Source: Petr Lyukimson, "Courier" (Israel), 1992, June, № 28-32
French journalist Jean-Yves JUNET:
"... We witnessed the Xocali tragedy and saw the bodies of hundreds of dead civilians - women, children, old people and defenders of Xocali. We were provided with a helicopter, we filmed everything we saw around Xocali from above. However, the Armenians started firing at our helicopter and we could not finish filming. This is a terrible picture. I've heard a lot about wars and the cruelty of the German fascists, but Armenians surpassed them by killing 5-6 year-old children and civilians. We saw many wounded people in hospitals, in carriages, even at kindergartens and schools."
British Front Line News journalist Rory PATRICK:
"The crime in Xocali cannot be justified in the eyes of the world community.
... Not far from the Armenian village of Naxcivanik where journalists were transferred by helicopter with difficulty, I saw dozens of mutilated corpses. These were not defenders of Xocali, but civilian residents of the Azerbaijani town - children, women and old men shot by killers point-blank as they tried to make their way to Agdam under massive fire from Armenian armed formations."
Source: Vyshka, 5 March 1992
A journalist from the UK Anatol LIEVEN:
"... The civilian helicopter took four corpses. This time, as in the previous flights to this area, the Azerbaijani operator filmed the bodies of several hundred dead people lying along the hills. Then we hurried back to the Azerbaijani side ... When we returned to Agdam, we looked at the dead bodies once again: it was two old men and a little girl covered in blood. Their bodies were twisted from the cold and rigor mortis. They had been shot and killed."
British journalist Helen WOMACK:
The exact number of victims is still unclear, but there can be little doubt that Azerbaijani civilians were massacred by the Armenian army in the snowy mountains of Nagornyy Karabakh.
Yesterday I saw 75 freshly dug graves in one cemetery in addition to four mutilated corpses we were shown in the mosque when we arrived in Agdam.  I also saw women and children with bullet wounds, in a makeshift hospital in a string of railway carriages at the station, from Xocali, an Azerbaijani town with a population of 6,000 people.
Rasid Mammadov, chief of Agdam police, reported that about 500 people sought refuge in his city. And where are the others? "Some were probably captured or escaped," he said. Many of the bodies are still lying in the mountains, as Azerbaijanis do not have enough helicopters to search for them. He suggests that more than 1,000 people were killed, some from the frost that reaches 10 degrees below zero.
When Azerbaijanis saw armed Armenians moving in a convoy of trucks, they realized that they could not defend themselves and tried to escape in the woods. Soon the mass extermination of refugees began.
Source: Age (Melbourne), 1992, 6 March
American journalist Thomas GOLTZ:
Surviving Azerbaijanis say that the Armenian military shot and bayoneted more than 459 Azerbaijanis, many of whom were women and children. Hundreds, perhaps thousands, were missing or feared dead. The attackers killed most of the soldiers and volunteers defending the women and children. Then they turned their guns on the terrified civilians. One of the boys who arrived in Agdam had an ear sliced off. The survivors said 2,000 others, some of whom had fled separately, were still missing; manu could perish from their wounds or the cold.