XХ yüzilliyin əfsanəsi, bütün dünyada tanınan pop-ulduz Maykl Cekson dünyasını dəyişdi
Önəmli olan müəyyən varlığı itirəndə adama edə gəlir ki, doğrudan da, yetim qalıb. İyunun 26-da pop musiqisinin əfsanəvi kralı Maykl Cekson həyatdan getdi. Qəlbimizdə hansısa bir boşluq yarandı, eynən unudulmaz Müslüm Maqomayevi itirən zaman olduğu kimi... Kədərimiz böyükdür. Son zamanlarda çox sayda dahiləri itirdik. Bəzən bizə çox əziz olan bir şeyə bağlanırıq, o da bizimlə çox qalmır - xoşbəxtliyimiz həmişə qısaömürlü olur.
Biz, doğrudan, alışmışdıq ki, insanların şüurunda, geyimlərində və rəqslərində inqilab etmiş Maykl Cekson bu planetdə bizimlə birgə yaşayır.
Maykl Ceksonun yaradıcılığını həm 70-ci, həm 80-ci  və həm də  90-cu illərin uşaqları da sevirdilər, yaşlı nəsil də onun yaradıcılığına laqeyd qalmırdı.
Amma sonradan, 2000-ci illərin əvvəllərində Maykl Ceksona qarşı əsl böhtan kampaniyası başlandı və bununla da pop abidəni həyatda olarkən qazandığı pyedestaldan salmağa çalışdılar. Maykl Cekson bizi çox sadə tərk etdi, imkan vermədi ki, milyonların səcdə yeri olan  varlığının dünyanı krallara layiq şəkildə tərk etməsinə alışaq.
Maykl Ceksonun həyatı "insan öz vətənində peyvəmbərlik edə bilməz" sözlərinin tətbiq edilə biləcəyinə klassik nümunədir. Gəlin zəmanəmizin müasiri olmaq xoşbəxtliyini yaşadığımız bu dahi insana rəhmət diləyək və onun həyat yoluna nəzər salaq, onun necə pop dahisi olduğunu xatırlayaq. Yəqin, elə bir insan yoxdur ki, Maykl Ceksonu tanımasın və onun həyatı ilə bağlı epizodları bilməsin.
The Jackson 5
Maykl Cekson İndiana ştatının Qeri şəhərində Cozef və  Ketrininiailəsində dünyaya gəlmişdi. Ailənin 10 uşağından o, 7-ci idi. Cozef "Jackson 5" ailə qrupu yaratmışdı. Qrupu əvvəllər yerli barlarda və klublarda çıxış edirdi. Hətta müstəqil səsyazma firması "Steeltown Records"da iki sinql də yazdırmışdı. Sonra 1969-cu ildə Bobbi Teylorun dəstəyi ilə səsyazma nəhəngi olan "Motown Records"la saziş bağlamışdı. Tezliklə Ceksonlar ümummilli səviyyəyə qalxdı, 1970-ci ildə onların dörd sinqli Amerikanın "Billboard Hot 100" çartının birinci sətrinə çıxdı. Maykl getdikcə bu uşaq kvintetinin öncülü kimi qabağa çıxırdı. Demək olar ki, bütün əsas solo partiyaları o, ifa edirdi. O, heyrətamiz rəqsləri və pərəstiş etdiyi müğənnilərdən - Ceyms Braundan, Ceki Uilsondan götürdüyü səhnə ədaları ilə özünə diqqət çəkirdi.
Solo karyeranın başlanması
1973-cü ildə ailə layihəsinin uğuru yavaş-yavaş səngiməyə başladı. Səsyazma şirkəti onların maliyyə imkanlarını məhdudlaşdırdı. 1976-cı ildə onlar başqa şirkətlə saziş bağladılar və adlarını "The Jacksons"a dəyişməli oldular. 1976-cı ildən 1984-cü ilə kimi onlar 6 albom buraxdılar və eyni zamanda ölkə üzrə turneyə çıxdılar. Həmin vaxt ərzində Maykl Cekson dörd solo albomu və bir sıra uğur qazanmış sinqllər buraxıb, onların "Got to Be There", "Rockin' Robin" və 1972-ci ildə   "Ben" çartlarında birinci yer tutmuş ev siçanına həsr etdiyi ballada da olub.
1978-ci ildə Maykl Dayana Ross ilə birlikdə ekranlaşdırılmış Brodvey müzikli "The Wiz"də ("Oz ölkəsində heyranedici sehrbaz") çıxış edib. Çəkilişlər zamanı o, musiqi rejissoru Kvinsi Consla tanış olub. Cons sonrakı illərdə onun ən tanınmış albomlarının prodüserinə çevrilib. Onlardan birincisi "Off the Wall" (1979) Maykl Ceksonu dünyaya parlaq, istedadlı gənc insan və dəbdə olan rəqqas kimi təqdim edib.
Çartların zirvəsinə isə "Don't Stop 'Til You Get Enough" diskohiti və daha yavaş kompozisiya "Rock With You" çıxmışdı. Albomun özü isə iyirmi milyondan yuxarı tirajla satılmışdı. Bir çox musiqi təhlilçiləri "Off the Wall"u disko musiqsinin qısa dövrünün son zirvəsi adlandırırlar.
Thriller
Bundan sonra "Thriller" gəldi. O, tarixə ən çox satılmış musiqi albomu kimi daxil oldu və musiqi biznesinin görkəmini birdəfəlik dəyişdi. 1982-ci ilin noyabr ayında buraxılmış "Thriller" inanılmaz doqquz ay (37 həftə) ərzində "Billboard 200"ə başçılıq edib və bu çartı iki ildən çox (122 həftə) tərk etməyib. Bu alboma görə Cekson səkkiz "Qremmi" mükafatı alıb. Onların sırasında ən prestijli nominasiya  "İlin ən yaxşı albomu"  və yeddi "American Music Awards" (Amerika Musiqi Mükafatı) olub.
1985-ci ildə bu albom Ginnesin rekordlar kitabı tərəfindən "tarix boyu ən çox satılmış albom" elan edildi. Cekson və onun prodüserləri inkişaf etməkdə olan musiqili televiziyanı öz maraqları üçün uğurla istifadə etdilər. Onun inqilabi video çarxları albomun buraxılışı zamanı cəmi 1 yaşı tamam olmuş MTV üçün baza rolunu oynadı. Başqa səbəblərlə yanaşı, diskin populyarlığını Ceksonun 1983-cü ilin may ayında "Motown" 25 illiyi ilə bağlı çıxışı da təmin etdi. Orada o, "Thriller" mahnısına qorxu filmləri üslubunda çəkilmiş 14 dəqiqəlik videoklipi dünyaya təqdim etdi. Elə həmin konsertdə "Billie Jean"un çıxışı zamanı Cekson məşhur "ay gəzintisini" nümayiş etdirib.
Səksəninci illər
Ceksonun şəxsiyyətinə mətbuatın marağı artdıqca, müğənni və onun ətrafındakılar bu səs-küyü ona qədər görünməmiş maliyyə gəlirləri əldə etmək üçün istifadə edirdilər. 1983-cü ildə o, "Pepsi-kola" ilə saziş bağlayır və onların reklam çarxında çəkilməli olur. Amma çəkiliş zamanı bədbəxt hadisə baş verir və bu səbəbdən Ceksonun bütün sifətində yanıqlar əmələ gəlir.
Bu xoşagəlməz əhvalata baxmayaraq, 1984-cü ildə o, yenidən Amerika çartlarının lideri olub. Bu dəfə Pol Makkartni ilə duetdə yazdırdığı "Say Say Say" kompozisiyasına görə. Sonrakı il Maykl "ATV Music Publishing" musiqi şirkətinin səhmlərinin böyük hissəsini aldı. Bu şirkətin "The Beatles"in mahnılarının böyük hissəsinin hüquqlarına malik olması onun Makkartni ilə münasibətlərinin pisləşməsinə gətirdi. Çünki bu səhmləri Makkartni almaq niyyətində idi. Maykl Cekson həmçinin Freddi Merküri ilə də işləyib, onunla birgə bir neçə sınaq yazılışı edib. Bununla belə, naməlum səbəblər üzündən onların əməkdaşlığı baş tutmayıb. Rəsmi versiyada  hər iki müğənninin çox məşğul olması göstərilib.
Yeni albomuna hazırlıq zamanı Cekson ilk dəfə olaraq xeyriyyə layihəsi ilə də məşğul olub,  sonradan onun karyerasında belə layihələr çox yer tutmağa başladı. Layonel Riçi ilə o, "We Are the World" ("Biz bu dünyayıq") xeyriyyə sinqlini yazdırıb. Çoxsaylı birinci dərəcəli ulduzların iştirakı ilə yazılmış sinql Afrikanın evsiz-eşiksiz uşaqlarına yardım məqsədi daşıyıb.
Cekson-Kvinsi tandeminin üçüncü və sonuncu albomu "Bad" altı həftə ərzində "Billboard -200"ün birinci sırasında qaldı və dünyaya daha yeddi hit verdi. Onlardan beşi -  "Bad", "I Just Can't Stop Loving You", "The Way You Make Me Feel", "Man in the Mirror"  və "Dirty Diana" isə "Billboard Hot -100"ün zirvəsinə yüksəldi. "Bad" albomunda Cekson və Kvinsi qabaqkı disklərə uğur qazandırmış üslubdan istifadə etməyə çalışdılar. Stilli bitdən, zərif fank-cazdan və elektrogitaradan istifadə etdilər, amma bunu daha irimiqyaslı gerçəkləşdirdilər. Albom yetərincə hörmətli 29 mln. tirajla çıxmışdı.
Sonra Maykl "Bad" albomuna dəstək üçün solo ifaçısı kimi ilk turnesinə çıxdı. Bu, 15 ölkəyə səfər idi və onun 1988-ci ildəki həyatının böyük hissəsini tuturdu. Səfər zamanı onun sərəncamında avtobus, təyyarə və vertolyot vardı. 1987-ci ildə Cekson üçölçülü "Captain EO" filmində çəkildi. Büdcəsi 17 milyon dollardan 30 milyon dollara kimi dəyişən film cəmi 17 dəqiqə idi və buna görə də ölçüsü baxımından həmin dövrün ən məsrəfli filmi sayılırdı. Bu, Ceksonun böyük ekrana ilk çıxışı idi.
"Bad" albomunun əsas mahnısına çəkilmiş klipdə müğənninin görkəmindəki dəyişiklikləri sezməmək olmurdu. Dərisinin rəngi anadan gəlmə qara olmasına baxmayaraq, 1982-ci ildən o, ağarmağa başladı və ağdərili qaraşına çevrildi. Bu, elə gözə çarpan oldu ki, ondan yalnız sarı deyil, bütün mətbuat yazmağa başladı. Cekson bunu nadir vitiliqo xəstəliyi ilə izah etdi və söz-söhbət yaydı ki, bu, məqsədli fəaliyyətin nəticəsidir. Dərisinin ağarması ilə yanaşı müğənninin xarıci görkəminin dəyişməsinin başqa bir səbəbi plastik cərrahlar idi. Bir neçə cərrahın Ceksonun burun nahiyəsindən bir neçə, həmçinin alnının dartılmasını, dodaqlarının nazildilməsini, yanaqları üzrə əməliyyatlar etdirməsini söyləməsinə baxmayaraq, Cekson 1988-ci ildə "Moonwalker"də öz tərcümeyi-halı haqda yazırdı ki, yalnız iki dəfə burnunu əməliyyat etdirib. Buxağında çökək əmələ gəlməsini və görkəmində başqa dəyişikliklərin yaranmasını sadəcə cinsi yetkinlik və dieta ilə izah edirdi.
Doxsanıncı illər
Ceksonun hər bir addımı KİV-lərdə işıqlandırılır və təhlil edilirdi. Onun qəribəlikləri illərlə mətbuatda müzakirə edilib. Maykl vaxtının böyük hissəsini ciddi qorunan  rançosu "Neverland"da tənha keçirməyə məcbur idi. Ona azsaylı dostları, o cümlədən superulduz Elizabet Teylor da baş çəkirdi. Rançoda müğənninin heç zaman laqeyd yanaşmadığı uşaqlar da yaşayırdı. 1993-cü ildə ona azyaşlı oğlanı yoldan çıxarması iddiası ilə ittiham təqdim edildi. Ancaq məsələni bağlamaq mümkün oldu. Mətbuatın yazdığına görə, Cekson sadəcə uşaqların valideynlərini pulla susdurdu.
Bu seksual qalmaqal iki ildən sonra "Dangerous" albomu çıxandan sonra yenidən gündəmə gəldi. Bu albomun satışında onun irimiqyaslı "Black or White" ("Ağ, yoxsa qara") sinqli böyük rol oynamışdı. Beş həftə ərzində "Black or White" çartların ən yüksək sətirində yer aldı və "Billie Jean"dan sonra Ceksonun ən böyük hitinə çevrildi. "Remember the Time" sinqli üçün xüsusi kompyuter effektləri olan çoxmilyonluq klip çəkildi. Özü də klipdə Eddi Merfi və top-model İman Misir fironunu və xanımını canlandırdılar.
1995-ci ildə həddindən ambisiyalı "HIStory" toplusu buraxıldı. "Past, Present and Future - Book I" ikili albomunda 15 yeni mahnının yer aldığı disklə yanaşı, ən böyük hitlərin yazıldığı disk də qoyulmuşdu. Ehtimal edilirdi ki, bu, trilogiyanın birinci hissəsi olacaq. Müğənninin artıq laxlayan populyarlığını bərpa etmək üçün o vaxt Maykl Ceksonla bərabər tutulan meqa ulduza çevrilmiş bacısı Cennet Ceksonla duetdə "Scream" albomunu yazdırdılar. Mahnı futurist üslubda çəkilmiş videokliplə müşayiət edildi, onun çəkilməsinə altı milyon dollardan çox pul xərclənmişdi. Bu, indiyə kimi keçilməyən rekorddur.
Albom "Billboard 200" - də birinci yerdə getdi və ABŞ-da 7 milyon  və bütün dünyada 15 milyon tirajla satıldı. Onun albomdan olan  bir çox yeni mahnıları sinqllərlə buraxıldı, onların sırasında Moskva haqqında ballada "Stranger in Moscow" da var idi. Moskvada ilk dəfə 1993-cü ildə olan Cekson Rusiya paytaxtı haqqında mahnı yazmağa vəd vermişdi. "You Are Not Alone" klipində isə ovaxtkı həyat yoldaşı, böyük Elvisin qızı Liza Mariya Presli ilə yarıçılpaq çəkilmişdi.
Müğənninin pərəstişkarları yeni mahnılarla albomun çıxmasını altı il gözləməli oldular. Doğrudur, 1997-ci ildə mağazalarda  "HIStory - Blood on the Dancefloor"dən olan treklərin rəqsli remiksləri peyda olmuşdu. Disk barədə rəylər əsasən müsbət idi. Əsas kompozisiya bir çox ölkələrdə, o cümlədən Böyük Britaniyada çartların birinci sırasına çıxmışdı. ABŞ-da albom, demək  olar ki, diqqət cəlb etmədi və çartların birinci sırasına çıxa bilmədi.
Növbəti albomun buraxılması dəfələrlə təxirə salındı, çünki Cekson laxlamış kommersiya rifahını düzəltmək üçün  ideal düzgün, qüsursuz yazılış istəyirdi. Onun leybli "Sony" sonu çatmayan yazılışlara, təkrar yazılışlara və  albomun sonrakı tanıdılmasına milyonlarla dollar yatırmağa həvəssiz girişirdi. Nəticədə, müğənni "Epic Records" leyblinə üz tutmalı oldu.
2001-ci ilin oktyabrında buraxılmış "Invincible" ("Məğlubedilməz") albomunda 16 trek, o cümlədən klipində  əfsanəvi Marlon Brando oynamış "You Rock My World" da var idi. Albom pərəstişkarları məyys etdi, tənqidçilər tərəfindən darmadağın edildi, onun satış rəqəmləri isə "HIStory"yə baxanda iki dəfə aşağı idi.
2003-2004-cü illərin hadisələri
2003-cü ilin noyabr ayında Cekson tanınmış hitlərinin toplusu olan "Number Ones"ı buraxıb. Toplunun 18 trekinə əvvəl yazılmış 16 hit, "Ben" mahnısının canlı ifası və yeni sinql "One More Chance" daxil olub. 2004-cü ilin sonuna bütün dünya üzrə "Number Ones"ın satışları 6 milyonu keçdi.
18 dekabr 2003-cü ildə polis yenidən Ceksonun "Neverlend" malikanəsində axtarış apardı. Müğənniyə azyaşlı oğlanı içirdərək yoldan çıxarmaq iddiası ilə ittiham təqdim edildi. Müğənni üzərində məhkəmə 2005-ci ilin fevral ayından may ayına kimi davam etdi. Dünyanın hər yerindən KİV-lər  bu qalmaqallı hadisəni işıqlandırmaq üçün öz jurnalistlərini akkreditə etmişdilər. Andlı iclasçıların qərarı belə olub: Cekson günahsızdır.
16 noyabr 2004-cü ildə Maykl Cekson  "Michael Jackson: The Ultimate Collection' Box Set" layihəsini gerçəkləşdirib. Layihəyə  1969-cu ildən 2004-cü ilə kimi dövrü əhatə edən 57 trek və 13 əvvəl yayılmamış mahnının yer aldığı 5 disk və 1992-ci ildə verilmiş canlı konsertin DVD variantı daxil idi. Bütün bunlar Maykl Ceksonun artistliyi və istedadı barədə tam təsəvvür yaradırdı.
Məhkəmədən sonra Maykl Cekson jurnalistlərdən uzaqlaşaraq Bəhreyn adasına yerləşdi və "Katrina" qasırğasının qurbanlarının xatirəsinə həsr edilmiş xeyriyyə sinqli yazdırmağa başladı. Daha sonra bəlli oldu ki, dəvət olunan müğənnilərin heç də hamısı Ceksonun rəhbərlik etdiyi layihəyə qatılmaq niyyətində deyil. Baxmayaraq ki, "I Have This Dream" mahnısı yazıldı, amma naməlum səbəblər üzündən sinql kimi buraxılmadı.
2008-2009-cu illərin hadisələri
2008-ci ilin yayında Maykl Ceksonun hitlərinin toplusunun seçilməsi üçün  "Sony BMG" şirkəti  qlobal aksiyaya başlayır. Aksiya çərçivəsində dünyanın 20-dən çox ölkəsinin sakinləri Maykl Ceksonun ən sevdikləri mahnıları barədə səs verirlər. Fanatların seçimi üçün 112 trek təqdim edilmişdi. Hər bir ölkə üçün unikal olacaq albomun diskinə 17-18 trek daxil ediləcəkdi.
Bundan başqa, Maykl Cekson öz yeni solo albomunu yazıdırıb və onun buraxılışı 2009-cu ilə planlaşdırılırdı. Albomun yazılışında will.i.am reperləri, Eykon və Keni Uestlər iştirak ediblər. 2008-ci ilin noyabr ayında Mayklı bu ölkəyə dəvət etmiş Bəhreyn kralı şeyx Abdulla bin Hamad əl-Xəlifə müğənnini saziş öhdəliklərini yerinə yetirmədiyi üçün məhkəməyə vermişdi. Şeyx onun 7 milyon dollar ödəməsini tələb edirdi.
2009-cu ilin mart ayında Maykl elan etdi ki, Londonda "This is it Tour" adlı son konsertlər seriyasını keçirmək istəyir. Konsertlər 13 iyul 2009-cu ildə başlamalı və 2010-cu il martın 6-da başa çatmalı idi. 2009-cu il martın 5-də Cekson xüsusi mətbuat konfransında  səhnəyə qayıdışı barədə bəyanat verdi, o,  20 min adam tutan "The O2 arena" stadionunda 10 konsert vermək istəyirdi. Ancaq biletlərə tələb o qədər böyük idi ki, əlavə çıxış da planlaşdırıldı. Konsertlər baş tutsa idi, milyondan çox fanat Ceksonun çıxışını görə biləcəkdi.
21 noyabr 2008-ci ildə "The Sun" qəzeti bildirib ki, Cekson  Los-Ancelesdə bəstəkar Stiv Porkaronun yanında olanda İslamı qəbul edib və adını Mikayıla dəyişib. Bu məlumat Ceksonun özü tərəfindən heç vaxt təsdiq edilməyib. Ceksonun vəkili Londell Makmillan bu məlumatı təkzib edib və deyib ki, "bu cəfəngiyat və ağ yalandır".  2009-cu ildə tabloidlər yazıblar ki, növbəti baxış zamanı doktorlar Mayklda dəri xərçəngi tapıblar. Müğənninin rəsmi təmsilçisi doktor T. Tome bu məlumatı təkzib edib, "New York Daily News"a bildirib ki, "Maykl özünü əla hiss edir. O, yaxşı vəziyyətdədir və heç bir xəstəliyi yoxdur".
Ölümü
2009-cu il iyunun 25-də Los-Ancelesin qərb tərəfində Holmbi-Hillzdə kirayələdiyi evdə olan Maykl huşunu itirərək yıxılıb. Həmin vaxt Ceksonla bir yerdə olan şəxsi həkimi onu ayıltmağa çalışsa da, bacarmayıb. Bütün yolboyu və  Kaliforniya Universitetinin tibb mərkəzinə gətiriləndən sonra da bir saat ərzində onu komadan çıxarmağa çalışıblar. Amma Cekson komadan çıxa bilmədi və xəstəxanaya gətiriləndən az sonra dünyasını dəyişdi. Ölüm yerli vaxtla saat 14.26-da qeydə alınıb və saat 16.36-da koroner, yəni ölüm hakimi tərəfindən təsdiqlənib.
Ölümün səbəbinin araşdırılması ilə də koronerlər məşğul olub.  Mayklın cəsədi vertolyotla Los-Anceles koronerlər xidmətinin yerləşdiyi Boyl-Heytsə şəhərinə gətirilib. Cəsədin yarılması iyunun 26-da keçirilib, ancaq ölüm səbəbi müəyyən edilməyib. Onun aydınlaşdırılması üçün əlavə toksikoloji test keçirilməli idi, onun baş tutması isə  6 həftədən 8 həftəyə qədər çəkə bilər. Eyni zamanda, koroner qeyd edib ki, yarılma zamanı zorakılıq və qəsd əlamətlərinə rast gəlinməyib.
Keçinməsindən dərhal sonra sadalanan ölüm səbəbləri sırasında ağrıkəsici dərmanların ifrat istifadəsi, əvvəl keçirilmiş plastik əməliyyatların təsiri və fiziki yorğunluq da yada salınıb. Polislər Maykl Ceksonun həkimini dindirmək istəyiblər, amma uzun müddət onu tapa bilməyiblər. Maykl Ceksonun üç uşağı qalıb.
Dünyada rezonans
Ölüm günü "Sony" korporasiyasının başçısının başsağlığı rəsmi saytda yerləşdirilmişdi. Ceksonun ölümündən  bir neçə saat sonra onun mahnılarının satışı sürətlə artıb. Onun "Thriller" albomu Amerikanın "iTunes" çartında birinci sıraya qalxıb. Eyni zamanda qalan səkkiz albom ilk 40 sıraya yüksəlib. Böyük Britaniyada "Amazon.com 14" çartının ilk 20 sırasını Ceksonun albomları tutub. Özü də birinci yeri "Off The Wall" albomu tutub. İyunun 26-da "Amazon.com" Maykl Ceksonun bütün disklərinin və MP3-lərinin satışı 721 dəfə yüksəlib.
Ceksonun ölümü haqqında xəbər İnternetdə çox sürətlə yayılıb ki, bu da bir çox veb-saytların işində problemlər yaradıb. Belə ki, "Google"un axtarış maşını çoxsaylı "Michael Jackson" sorğularını haker hücumu kimi qəbul edib və iyunun 25-də gündüz yarısaat ərzində sifarişçilərə xəbərdarlıq edib ki, "sorğu viruslar və şpion proqramları tərəfindən avtomatik yollanan sorğulara bənzəyir".
"Twitter 25" mikrobloqlar servisində Ceksonun ölümü haqqında xəbər sayı iyunun 25-də saatda 100 000-ə qalxıb. Bunun nəticəsində servisə giriş mümkün olmayıb. "America Online" şirkətinin ani məlumat mübadilə servisi AIM-yə də 40 dəqiqə daxil olmaq mümkün olmayıb. "America Online" xüsusi press-relizlə çıxış edib və orada Ceksonun və Farra Fosettin ölümü "İnternet tarixində qovşaq günü" adlandırılıb və qeyd edilib ki, onlar "heç zaman bu böyüklükdə və dərinlikdə bir şey görməyiblər".
Oxucuların axını və fəal redaktə üzündən İnternet ensiklopediyası "Vikipediya"ya Sakit okean vaxtı ilə təxminən 15.15-də  girmək mümkün olmayıb. İngilisdilli "Vikipediya"da iyunun 26-da "Michael Jackson" məqaləsinə 5,9 mln. dəfə baxılıb ki, bu da ensiklopediyanın tarixində ən yüksək nəticə olub.
ABŞ prezidenti Barak Obama Ağ evin mətbuat katibi Robert Qibbslə söhbətində Maykl Ceksonu "Musiqi ikonası" adlandırıb və müğənninin qohum və fanatlarına başsağlığı verib. Venesuela prezidenti Uqo Çaves bildirib ki, CNN telekanalı Ceksonun ölümünə Honduras böhranından çox yer ayırıb və bu cür xəbər siyasətini "layiqli təəssüf adlandırıb".
Bu zaman Maykl Ceksonun ən parlaq kliplərindən biri, 1990-cı ildə "Qremi" almış  "Leave Me Alone" ("Məni rahat buraxın") yada düşür. Klipin sonunda Maykl Qulliverdə olduğu kimi tamamilə qorxunc varlıqlarla məskunlaşmış bütöv şəhərcik inşa edir, amma sonunda müğənni xilas ola bilir... (Rəmzidir, elə deyilmi? - müəllif). Amma çox təəssüf ki, real həyatda hər şey əksinə oldu. Mətbuat və dedi-qodular bu böyük insana  zəfər  çaldı, onu ən biabırçı əməllərdə  haqsız yerə günahlandırdılar, o, sonu bitməyən məhkəmələrlə var-yoxdan çıxdı, xəstələndi və nəhayət, öldü. Onun ölümündən sonra albomlarının satışı kəskin artıb və yenidən hamı ondan danışmağa başlayıb, bütün dünya yas içindədir. Ancaq indi bu,   ona lazımdırmı?

World famous pop idol and 20th century legend Michael Jackson has died
We seem to have been orphaned, to have lost someone significant. The king of pop music, the legendary Michael Jackson died on 26 June, leaving an inexpressible emptiness in our hearts, like on the day that the unforgettable Muslum Maqomayev died. It's so sad. We have lost so much of great significance in recent times. Our connection to something very precious is far too short - for some reason what is precious does not stay with us for very long. We were used to having Michael Jackson with us, to the revolution he inspired in popular consciousness, clothes and dancing. Children of the 70s, 80s and 90s loved Michael Jackson's work while the older generation were touched by it too. Then from the turn of the century Michael Jackson began to be hounded - basically, the pop idol was knocked off his pedestal. Michael Jackson has left us without giving us the chance to appreciate him - the idol of millions has made a royal exit.
Michael Jackson is a classic case to whom the saying "no man is a prophet in his own land" applies. Let us pay tribute to this outstanding man of our era whose contemporary we were lucky enough to be - let's remember what he was like and how he became a pop idol. Everyone must have heard of Michael Jackson and of some of the episodes in his life.
The Jackson Five
Michael Jackson was born to Joseph and Katherine in the town of Gary, Indiana. He was the seventh of 10 children. Joseph organized the family group the Jackson Five which began performing in local bars and clubs and even recorded two singles on the independent label Steeltown Records. In 1969 with the help of Bobby Taylor they signed a contract with the recording giant Motown Records. The Jacksons soon gained national recognition and in 1970 their four singles all reached No 1 in America's chart, the Billboard Hot 100. Michael gradually stood out as the frontman in the children's quintet - he had most of the important solos. He drew attention with his amazing dances too and his stage performance which he copied from his idols, James Brown, Jackie Wilson and others.
Start of a solo career
In 1973 the success of the family group began to wane and the recording company limited their financing. In 1976 they signed a contract with another company, which meant they had to change their name to The Jacksons. Between 1976 and 1984 they released another six albums and toured the country. Meanwhile, Michael Jackson released four solo albums and several successful solo singles, including Got to Be There and Rockin' Robin and reached No 1 in the charts in 1972 with Ben, a ballad devoted to his pet rat.
In 1978 Michael appeared alongside Diana Ross in a screen version of the Broadway musical The Wiz (The Wizard of Oz). During filming he met music director Quincy Jones who was to become the producer of his most famous albums. The first of them, Off the Wall (1979), presented Michael Jackson to the world as a very talented young man and stylish dancer. His disco hit Don't Stop 'Til You Get Enough and the slower Rock With You went to the top of the charts, while 20 million copies of the album were sold. Many music commentators see Off the Wall as the final pinnacle in the fleeting era of disco music.
Thriller
Then came Thriller, which went down in history as the best selling album in the world and changed the music business forever. Released in November 1982, Thriller topped the Billboard 200 for an incredible nine months (37 weeks) and was not out of the charts for more than two years (122 weeks). Jackson won eight Grammy awards for the album, including the most prestigious Album of the Year and seven American Music Awards. In 1985, it was proclaimed the Best Selling Album of All Time by Guinness World Records. Jackson and his producers used the rapidly developing music television to their advantage: his revolutionary video clips became fundamental to MTV which had been operating for just one year when the album was released. Along with many other reasons, Jackson's appearance at Motown's 25th anniversary in May 1983 boosted the record's popularity. This is when he showed the world a 14-minute video clip to accompany the song Thriller, shot as a stylized horror film. When he performed Billie Jean at the concert, he showed his famous "moon walk" for the first time.
The Eighties
As the press took more interest in the Jackson persona, the singer and his entourage made the most of the fuss to make unheard of profits. In 1983 he signed a contract with Pepsi-Cola under the terms of which he was to appear in an advertising clip. An accident occurred during the filming which left Jackson with burns to his whole scalp. Despite this, in 1984 he topped the American charts, this time with a duet with Paul McCartney, Say Say Say. The next year Michael bought a large package of shares in the company ATV Music Publishing, which owned the rights to most of the Beatles' songs. This caused a rift with McCartney who had been hoping to buy the shares himself. Michael Jackson also worked with Freddie Mercury, recording several sample tracks with him. Their collaboration did not come to anything, though the reasons why aren't public knowledge. Officially, both musicians were said to be too busy.
During preparations for a new album Jackson got involved in his first charitable project of which there would be several more in his career. Together with Lionel Ritchie he made We Are the World, a single recorded with a huge number of top stars to raise money for deprived children in Africa.
The third and final Jackson-Quincy Jones album, Bad, topped the Billboard 200 chart for six weeks and produced another seven hit singles, of which five made it to No 1: Bad, I Just Can't Stop Loving You, The Way You Make Me Feel, Man in the Mirror and Dirty Diana. With Bad, Jackson and Jones tried to replicate the successful formula of the previous record - they used a lively beat, smooth jazz-funk and electric guitar but all on a larger scale. The album sold a highly respectable 29 million copies.
Michael was then involved in his first tour as a solo performer to promote his album Bad. He travelled to 15 countries, which took up most of 1988, during which time a bus, aeroplane and helicopter were fully at his disposal. In 1987 Jackson appeared in a 3D film, Captain EO. The film had a budget of between $17 and $30 million and lasted just 17 minutes, making it the most expensive film per minute at the time. This was Jackson's first appearance on the big screen.
It wasn't difficult to spot the changes in the singer's appearance in the 18-minute clip accompanying Bad. Although his skin had been brown throughout his childhood, from 1982 it began to grow lighter. It became so noticeable that the press began to write about it and not just the tabloids. Jackson said this was the result of the rare illness vitiligo, dispelling rumours that this was deliberate. Plastic surgery caused other changes in the singer's appearance. Although plastic surgeons said that Jackson had had several rhinoplasties and operations to lift his forehead and thin his lips and an operation on his cheekbones, in his 1988 autobiography Moon-walker Jackson writes about only two cosmetic operations to his nose and one to create a cleft in his chin. He puts all the other changes in his appearance down to puberty and diet.
The Nineties
The media reported and analysed every step that Jackson took and his quirks over the years were widely discussed in the press. Michael had to spend much of his time isolated on his Neverland ranch which had heavy security to prevent intruders. A few friends visited him there, including the superstar Elizabeth Taylor. The ranch was also home to children, who were important to the singer. In 1993 he was accused of molesting a boy, but the case was closed: the press speculated that he had bought off the boy's parents.
Two years before the sex scandal, the album Dangerous was released followed by the premiere of the ambitious clip to accompany the single Black or White. Black or White topped the charts for five weeks and became Jackson's biggest hit after Billie Jean. A multi-million clip with special computer effects was made to accompany Remember the Time. It featured Eddie Murphy as the pharaoh of Egypt and top model Iman as his wife.
The over-ambitious HIStory: Past, Present and Future - Book I was released in 1995. It was a double album featuring one disc of 15 new songs and one of greatest hits. It was thought to be the first part in a trilogy. To restore his declining popularity, the first song from the album to be released as a single was Scream, a duet with his sister Janet Jackson, who at that time was a mega star to rival Michael. The song was accompanied by a futuristic video clip, which cost more than six million dollars to make, a record unsurpassed to this day.
The album went straight to No 1 in the Billboard 200 and seven million copies were sold in the USA and 15 million worldwide. Many new songs from it were released as singles, including the ballad Stranger in Moscow. Jackson had promised to write a song about the Russian capital when he first visited it in 1993. In the clip You Are Not Alone, Michael appeared half-naked with his then wife Lisa Marie Presley, daughter of the great Elvis.
The singer's fans had to wait another six years for the next album with new material. An album of dance remixes from HIStory - Blood on the Dancefloor - appeared in the shops in 1997. The record was on the whole critically acclaimed and the lead song topped the sales charts in many countries, including Great Britain. The album went practically unnoticed in the USA and was no chart topper there.
The release of the next album was delayed several times, as Jackson was trying to achieve a perfectly calibrated, flawless recording which would restore his commercial success. His label Sony reluctantly agreed to invest millions of dollars in the seemingly endless process of recording and re-recording and the subsequent hype, which in the end led to Jackson moving to Epic Records. Invincible, released in October 2001, contained 16 tracks, including the single You Rock My World, the clip for which featured the legendary Marlon Brando. The album disappointed fans, was panned by the critics and sold half as many copies as HIStory.
Events of 2003-04
In November 2003 Jackson released a greatest hits collection, Number Ones. The 18-track compilation included 16 previous hits, a live recording of Ben and a new single One More Chance. By the end of 2004, more than six million copies of Number Ones had been sold worldwide.
On 18 December the police searched Jackson's Neverland ranch. The singer was accused of getting a young boy drunk and molesting him. The singer's trial lasted from February to May 2005. More than 2,200 media outlets from around the world sent their journalists to cover the scandalous trial. The jury's verdict was that Jackson was innocent.
On 16 November 2004 Michael Jackson launched the box set Michael Jackson: The Ultimate Collection. This lavish collection of five discs with 57 tracks and 13 previously unreleased recordings covers the period from 1969 to 2004 and gives the fullest representation of Michael Jackson's art and talent during his best years. It also includes a previously unreleased DVD of a live concert in 1992.
After the trial, Michael Jackson cut himself off from journalists on the island of Bahrain and began to prepare a charity single dedicated to the victims of Hurricane Katrina. It soon emerged that not all the musicians invited wanted to be involved in Jackson's project. Although the song I Have This Dream was recorded, the single never came out for unexplained reasons.
Events of 2008-09
In summer 2008 the company Sony BMG launched a global project in which the residents of more than 20 countries could vote for their favourite Michael Jackson song and in this way be involved in compiling a collection of the king of pop's hits in their own country. A total of 122 tracks were presented for the fans to judge. The album will be unique in each country and will include 17 or 18 tracks on each disc, of which there could be one or two depending on the country. Michael Jackson also recorded a new solo album which was to be released in 2009. Rappers will.i.am, Akon and Kanye West took part in the recording. Michael Jackson went to Bahrain at the invitation of the king of Bahrain's son, Sheikh Abdulla Bin Hamad Bin Isa Al-Khalifa, but in November 2008 the sheikh sued him for breach of his contractual obligations. The sheikh demanded the repayment of seven million dollars.
In March 2009 Michael Jackson announced that he was planning a final series of concerts in London, the This Is It tour. The concerts were to have begun on 13 July 2009 and to have ended on 6 March 2010. When Jackson announced his return to the stage at a special press conference on 5 March 2009, he was planning 10 concerts at the 20,000-capacity O2 Arena. However, the demand for tickets was so great that he had to plan dozens of additional performances. More than one million Jackson fans could have seen the artist perform.
On 21 November 2008 the tabloid newspaper The Sun reported that Jackson had adopted Islam and changed his name to Mikaeel when he was at the Los Angeles home of composer Steve Porcaro. Jackson himself never confirmed the report. Jackson's attorney Londell McMillan denied the report, describing it as "nonsense. It's completely untrue." In April 2009 the tabloids reported that a routine medical examination had found that Michael had skin cancer. The singer's official spokesman, Dr Tohme Tohme, denied the report, telling the New York Daily News that "Michael feels great. He is in perfect health and doesn't have any diseases whatsoever."
Death
On the morning of 25 June 2009 Michael lost consciousness and fell at home, in the house that he was renting in Holmby Hills, west of Los Angeles. Jackson's personal physician, who was with him at the time, tried to resuscitate him but failed. Attempts to resuscitate him continued in the ambulance and for one hour after his arrival at the UCLA Medical Center. But Jackson did not come out of his coma and died soon after arriving at the hospital. His death was recorded at 1426 local time and was confirmed by the coroner at 1636.
Coroners are investigating the cause of death. Michael's body was taken by helicopter to Boyle Heights, home of the Los Angeles coroner's office. The post-mortem was performed on 26 June but the cause of death was not established. Further toxicology tests are needed which are expected to take six to eight weeks. At the same time, the coroner added that the post mortem had not found any traces of trauma or foul play.
The possible causes of death put forward straight after the tragedy were the excessive use of painkillers, the consequences of earlier plastic surgery and physical emaciation. The police wanted to question Michael Jackson's doctor but for a long time could not find him. Michael Jackson leaves three children.
World reaction
On the day of the death condolences were placed on the official site by the head of the Sony Corporation. Within several hours of Jackson's death sales of his records had soared. His album Thriller reached No 1 in the American iTunes chart, while the other eight albums entered the top 40. In Great Britain 14 of Jackson's albums featured in the Amazon chart's top 20, with his album Off the Wall taking top spot. Sales of all Michael Jackson's discs and MP3s on Amazon.com grew by a factor of 721 on 26 June.
Reports of Michael Jackson's death rapidly spread via the Internet, causing problems for many web sites. The Google search engine perceived the large number of searches about Michael Jackson as a hacker attack and for half an hour during the day on 25 June issued a warning to users that their "query resembles queries generated automatically by viruses and spyware". The number of Twitter posts about Jackson on 25 June reached 100,000 an hour, which brought the service down temporarily. AIM, America Online's instant messaging service, was down for 40 minutes. America Online issued a special press release, describing the day of the death of Michael Jackson and Farrah Fawcett as "a seminal moment in Internet history". AOL said they had "never seen anything like it in terms of scope or depth". Internet encyclopaedia Wikipedia was temporarily unavailable at around 1515 Pacific Daylight Time because of the surge in readers and editorial activity - on 26 June the Michael Jackson page in the English-language Wikipedia was downloaded 5.9 million times which is a record number of visits in the entire history of the encyclopaedia.
US President Barack Obama described Michael Jackson as a "musical icon" in conversation with White House press secretary Robert Gibbs and expressed his condolences to the singer's family and fans. Venezuelan leader Hugo Chavez said that CNN had paid more attention to Jackson's death than to the crisis in Honduras and described this news policy as "regrettable".
One of Michael Jackson's best clips, Leave Me Alone, which won a well deserved Grammy in 1990, comes to mind. At the end of the clip a whole town is built on Michael, as on Gulliver (symbolic, eh? - Author) which is inhabited by terrible creatures, but the singer manages to break free. Sadly, in real life the reverse happened: the media and gossip defeated this great artist, he was accused of the most disgraceful actions, he was bankrupted by innumerable courts, he was ill and he died. After his death, sales of his albums soared and everyone began talking about him again - the whole world is mourning him. Only now he doesn't need it.