Sənədli filmlər rejissoru Kəmalə Musazadə tarixi şəxslərlə yenidən yaradır
Sənədli kinoşünaslıq - gerçəkliyi anlamaq üçün bədii kinodan heç də az olmayan əhəmiyyətə malik, bəlkə də, daha mühüm sahədir. Sənədin, şəxsiyyətin və bu kimi vasitələrlə gerçək həyatın öyrənilməsində fakt kimi mövcudluğu, sənədli film janrını nəinki həqiqi, həm də son dərəcə maraqlı edir.
Adsız məzar
Sənədli film çəkən rejissor Kəmalə Musazadə əmindir: sənədli filmlər uğuru ancaq bir şərtlə qazanır - əgər müəllif özünü narahat edən mövzular seçərsə və tamaşaçılarla bunları ürəkdən bölüşmək istəyərsə. Rejissor Musazadənin işləri buna birbaşa sübutdur. "Cabbar Qaryağdıoğlu" haqqında sənədli film məhz onu narahat edən və ta uşaqlıqdan ifaçılarını hədsiz sevdiyi muğam barədədir.
Azərbaycanın görkəmli xanəndələrindən birinin məzarının, demək olar ki, 60 il baxımsız qalması, üzərində qəbirüstü abidənin olmaması haqda Kəmalə hələ Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin rejissorluq fakültəsinin birinci kursunda oxuyarkən xəbər tutub.
"Cabbar Qaryağdıoğlunun qızı Şəhla xanım mənə onun viranə qalan məzarını göstərəndə", - deyə Kəmalə Musazadə danışır, - "özümə söz verdim ki, dahi musiqiçinin xatirəsinin əbədiləşdirilməsinə nail olacağam". Filmin rejissoru sözünü tutdu. "Cabbar Qaryağdıoğlu" və "Ecazkar səsin abidəsi" filmləri sonra yarandı. Əvvəlcə bu, "Adsız məzar" adlanan tələbə işi olub və xanəndə Cabbar Qaryağdıoğluna, daha doğrusu, muğamın - milli sərvətimizin qorunması üçün çox işlər görmüş bir insana qarşı bizim yaddaşsızlığımıza həsr olunub. Fikirləşmək olardı ki, ilk filmini çəkdin və sevin ki, onu kurs yoldaşların və pedaqoqların yaxşı qarşıladı. Lakin sənədli film onunla təmasda olanlardan, görünür, təkcə peşəkarlıq tələb etmir. Bəlkə də, məsələ janrda yox, elə həm də xarakterdədir. Kəmalə Musazadə öz tarixinə və mədəniyyətinə hörmətsizliyin yolverilməz faktına diqqət çəkə bildi. Prezident administrasiyasına məktub yazdı, mədəniyyət xadimlərinin imzalarının toplanmasını təşkil etdi. O, heç kimi günahlandırmağa tələsmirdi. Xanəndə 1944-cü ildə dünyasını dəyişib və aydındır ki, ön cəbhədən uzaq, amma müharibə şəraitində yaşayan Bakıda həyatdan köçən musiqiçiyə layiq görüldüyü qiymətin verilməsi o zamanlar asan məsələ deyildi. Onun ailəsi, yüzlərlə digərləri kimi sağ qalmaq uğrunda mübarizə aparmalı idi və açığı o zaman çoxları abidə hayında deyildi.
Gələcək sənədli film rejissoru Cabbar Qaryağdıoğlunun Yasamal qəbiristanlığında dəfn olunduğu günü xatırlayan şahidləri axtarmalı olmuşdu. 1948-ci ildə hazırkı Fəxri xiyabana xüsusi status verilərkən, orada yenidən dəfn ediləcək şəxslərin siyahısına 12 incəsənət xadiminin adı daxil edilib. Cabbar Qaryağdıoğlunun bu siyahıda adının olmasına baxmayaraq, onun məzarını tapmaq mümkün olmayıb. Kəmalə Musazadə on il əvvəl xanəndənin qızı Şəhla xanımın ona göstərdiyi məzarı yaxşı yadında saxlayıb. Lakin onun daha tutarlı şahidlərə ehtiyacı var idi. O, ədalətin bərpa olunmasını düşündüyü üçün mübarizəni davam etdirməkdən usanmırdı.
Rejissor 80 yaşına çatan və gənc oğlan olarkən Cabbar əminin dəfnində iştirak edən Firudin Ələkbərovu tapıb. Çoxları Cabbar Qaryağdıoğluna əmi deyərdilər, F. Ələkbərov musiqiçinin qəbiristanlıqdakı yerini dəqiq göstərdi. Abidənin qoyulmasından bir gün əvvəl isə o, Mədəniyyət Nazirliyinin əməkdaşları ilə birgə abidənin qoyulacağı yerə baxmağa yollandı və vaxtında çatdıra bildiyi üçün ilahi güclərə şükr etdi: çünki qəbirüstü abidəni adsız məzara qoymağa hazırlaşırmışlar, bu adsız məzar isə musiqiçinin deyildi. Daşın üstündə ərəb əlifbası ilə yazılmış bir neçə sətir var idi və onu oxumaqla digərlərini də inandıra bildi ki, abidə başqa yerdə qoyulmalıdır.
Biganələrdən qorx
Güman etmək olar ki, Prezident İlham Əliyevin xanəndənin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi və buna uyğun olaraq musiqiçinin məzarı üstündə üçmetrlik abidənin qoyulmasının dahi Şalyapinin valeh olduğu və "Şərq musiqisinin peyğəmbəri" adlandırılan bu insanın taleyi, yaradıcılıq yolundan son dərəcə məharətlə bəhs edən filmin yaradıcısının da xidmətləri az olmayıb. Kəmalə xanım xanəndənin yenidən dəfn edilməsinə nail olmağa çalışmadı. Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadə qəbirüstü abidənin qoyulması məsələsi müzakirə edilərkən, bildirmişdi ki, Kəmalə xanım hər kişinin görə bilməyəcəyi işi görüb. Rejissorsa dünyanı kişi və qadına bölmür. O, dünyanın biganələrə və ona laqeyd olmayanlara bölür. Rejissorluq, məlum olduğu kimi, təkcə istedad deyil, həm də fiziki yükə dözmək qabiliyyəti tələb edən kişi sənətidir. O, bəzən bu bacarığını kəndli əslinə aid edir - palçıq, soyuq, isti bilmədən, işləmək lazım olduğu yerin insanları... Və o da, güclü külək əssə də, yağış yağsa da, filmə lazım olduğu üçün çəkiliş vaxtı dağın başına da dırmaşar. Kimə isə qadın incəliyindən uzaq görünən, digərlərinə qarşı sərt tələbkarlıq da elə buradan qaynaqlanır. Lakin kino çəkilişi - istehsalat prosesidir. Nəticə əldə etmək üçün bütün əsas hissələrin uyğunluğu mütləqdir. Budur, o da bu cür ciddiliyi ilə heç də həmişə həmkarlarının tərifinə səbəb olmasa da, istəyinə nail olur. Hətta üzünə deməsələr də, o, bilir ki, bəzən arxasınca belə ifadələr səslənir: "Ona bu hamıdan çox lazımdır?"
Amma yenə də nə üçün o, xanəndənin Fəxri xiyabanda yenidən dəfn edilməsinə çalışmadı? Bəlkə, heç də rejissorluq fəaliyyətinə aid olmayan işlə məşğul olmaqdan yoruldu? Kəmalə xanım bildirməsə də, anladım ki, mənim sözlərim onun xətrinə dəydi. Həmsöhbətim yenidən dəfn etmək üçün dinin tələb etdiyi onlarla şərt haqda danışdı. Sonra bir qədər susub dedi: "Mənə inanacaqsınız?" Bir dəfə xanəndə Cabbarın uyuduğu Yasamal məzarlığına gedərkən, qəbrə yaxınlaşanda hiss edib ki, sanki kimsə arxadan onun çiyninə toxunub. O, geriyə dönüb, lakin heç kimi görməyib. O, bu işarəni ondan dayanmağı xahiş edirlərmiş kimi qəbul edib.
İpucular, yoxsa əməyin nəticəsi?!
O, bizim gözəl xanəndələrimiz haqqında filmlər çəkməyə təsadüfən başlamayıb. Uşaqlıqdan muğam dinləməyi o qədər sevərdi ki, səslənən musiqinin ortasında radionu söndürənlərə nifrət edərdi. Taleh ona dahi Qaryağdıoğlunun qızı ilə görüşməyi nəsib edir. Hər şey də bundan başlayır. Hərdən ona elə gəlir ki, bu talenin ona bəxş etdiyi ipuculardır. Lakin o, kişi fəhmi ilə dərk edir ki, Mendeleyev cədvəli yuxusunda ona görə görməyib ki, bu, göylərdən gələn ipucu olub. Əksinə o, bunları uzunmüddətli axtarışların və fikirlərin nəticəsi kimi qəbul edir. O, həmişə muğam, bizim dahi xanəndələrimiz haqqında mümkün qədər çox şey bilmək istəyib. Etiraf edək ki, onun filmlərinə qədər yaxşı təsəvvür edə bilmirsən ki, sənədlərin dili ilə, yəni bir növ məşhur tarixi şəxslərin tamamilə gözlənilməz tərəflərini kəşf etməklə insanları necə heyran qoymaq olar.
Zamanları bağlayan tel
Kəmalə Musazadənin "Salnamə" və "Yaddaş" kinostudiyalarında çəkdiyi sonuncu filmlər "Azərbaycanın milli qəhrəmanları" silsiləsinə daxildir: "Qaratel" - Qazax rayonunda özünümüdafiə batalyonunda döyüşən Qaratel Hacımahmudova haqqında, "Cavanşir" - Qax rayonundan Cavanşir Rəhimov haqqında, "Gültəkin" - Bakıdan olan həkim Gültəkin Əsgərova haqqında. Hal-hazırda rejissor "Şuşalı şəhid" - Şuşa şəhərinin özünümüdafiə batalyonunun komandiri Ramiz Qəmbərov haqqında sənədli filmin üzərində işlərini yekunlaşdırıb. İlk baxışdan bunlar bir-birindən uzaq mövzular kimi görünsə də, rejissor belə hesab etmir. O, bu filmlərdə birbaşa və məcazi mənalardan tarixin davamını görür. Onun filmlərinin qəhrəmanlarını - Vətənə, musiqiyə, insanlara sevgi birləşdirir. Qarabağ müharibəsinin qəhrəmanları haqda işləri ilə rejissor keçmişi bugünkü gün ilə birləşdirir. O, taleyinə ona görə minnətdardır ki, həyatlarında öz borcunu yerinə yetirməyi hər şeydən üstün tutan bu insanları şəxsən tanımasa da, onları tanıyanların xatirələri vasitəsilə həyatlarına toxunmaq şansı əldə edib. Onun sözlərinə görə, bu insanların rəşadəti bu gün bizə imkan verir ki, bayağılığın bataqlığında ilişib qalmayaq və dünyamızda hökm sürən pislik və yalana baxmayaraq, insanda ən yaxşı olanlara inamı qoruyub saxlayaq.
O, anlayır ki, müharibə olmasa idi, milli qəhrəman olanlar adi insanlar hesab edilərdilər. Onlar həyatda can atdıqları məqsədlərə nail ola bilmədilər- buna ölüm mane oldu. Lakin məlum oldu ki, onlar yer üzündə ən mühüm borcu yerinə yetirdilər - Vətənlərini düşmənlərdən qorudular. Bəlkə də, onların əsas qismətləri bunda idi.
Musazadənin film-portretlər əminliklə deyir ki, hər birimizdə əməllərimizi müəyyən edən təməl var. O, bəzən rejissorun qəhrəmanlarının həyatında peyda ola da bilər, olmaya da. Hər şey özümüzdən asılıdır. Bu filmlərin həsr olunduğu insanların həyatı və hünərləri qəhrəmanlıq dövrünün keçmişdə qaldığını hesab edənlərin haqlı olmadıqlarını açıq şəkildə sübut edir. Filmlərinin təqdimatı zamanı rejissor hər zaman bu haqda danışır, çünki bu məsələ onu narahat edir. O, istəyir ki, onun yolu ilə gələnlər, fədakarlığa təmas quraraq, anlasınlar: hər bir kəs düşündüyündən də çoxuna qadirdir.
"Sən nə isə yaxşı bir şey edirsənsə və bu xeyirli bir işdirsə, onda sən də insanların yaddaşında və deməli, tarixdə qalacaqsan", - deyə o, hesab edir.
Fəth edilməmiş zirvə
Özünəməxsus incəsənət nümunəsi olan muğamın müdrikliyini və gözəlliyini illər keçdikcə dərk edənlərdən fərqli olaraq, Azərbaycan muğamının bir çox pərəstişkarları kimi, Kəmalə uşaqlıqdan ona ehtirasla aşiq idi. Azərbaycanın böyük xanəndələri haqda gözəl sənədli filmlər ərsəyə gətirmiş rejissor, çəkdiklərini muğamı təsviri incəsənətin dili ilə ifadə edəcəyinə ümid bəslədiyi filmə hazırlıq mərhələsi hesab edir. "Muğam Azərbaycan xalçası kimi - bizim böyük sərvətimizdir, xalqı tanıdan dəyərdir, - deyə Kəmalə xanım bildirir. - Onda həm Qarabağ, həm döyüş ruhu, həm də insanların istedadı həkk olunub. Muğamı dinləyərək və anlayaraq, həm özünü, həm də başqalarını dərk edirsən. Muğam - bütöv bir dünyadır. Təsadüfi deyil ki, əsas yeddi muğamın hər biri özündə insanın müxtəlif psixoloji vəziyyətini ehtiva edir. Muğamımız olması xoşbəxtlikdir". O, hələ bilmir: nə vaxtsa arzusunu reallaşdıra biləcəkmi? Bu hissləri kino vasitəsilə ifadə etməyə nail olacaqmı? O, analogiyalar axtarır, anlamağa çalışır ki, niyə heç bir rejissor Markesin "Yüz il tənhalıq" romanının filmini çəkməyə müvəffəq olmayıb? Bəlkə, muğam da belədir? Lakin qarşısına qoyduğu məqsədə çatmaq üçün çalışmağa davam edir. Onun üçün fəth edilməmiş zirvə qalmamalıdır.

Documentary film-making is just as important a means of learning about the real world - possibly more - than a feature film. The physical presence of documentation as a basis of studying an individual and his life makes a documentary film not only authentic but also very attractive.
An unmarked grave
Documentary film director Kamala Musazada is convinced that there is only one way that documentary films can win over an audience and that is if the makers are able to convey what it is that excites them and what they want to share with other people. Musazada's work is direct testimony to this. The documentary film "Cabbar Qaryagdioglu" is actually about the things that have disturbed and obsessed her; since childhood she has had a boundless love for the mugam and its exponents. In her first year at the directors' faculty of the University of Culture and the Arts, Kamala learnt that the grave of one of Azerbaijan's greatest singers had been in a state of disrepair for nearly 60 years, it had no gravestone, and only one ordinary stone. "When Cabbar Qaryagdioglu's daughter, Sahla xanim, showed me his desolate grave," Kamala Musazada says, "I gave my word that I would strive to perpetuate the great musician's memory." And she kept her word.
The films "Cabbar Qaryagdioglu" and "Ecaskar sasin abidasi" ("Monument to a magical voice") appeared later. This was originally a course work entitled "Nameless Grave" and it was dedicated to the singer, Cabbar Qaryagdioglu, or rather to the fact that we had forgotten about a man who had done so much to preserve our national heritage, the mugam. It was as if she had made her first film and - oh, joy! - it was well received by her fellow-students and teachers. But making a documentary probably requires more than just professional input from those whom it concerns. But, then, it may not be a question of genre, but of attitude. At first, Kamala Musazada began to raise her voice, trying to draw attention to the flagrant disrespect that was shown to our history and culture. She wrote letters to the president's administration and organized a collection of signatures of cultural figures to an appeal to pay tribute to the great man. She did not rush into accusations. The singer died in 1944, and it was clear that even in Baku, which was a long way from the front line but not from the war, Kamala points out, paying tribute to a departed musician at that time was no easy matter. His family, like hundreds of others, had to struggle to exist and many people had other things to think about than monuments.
The future documentary film director had to look for people who could testify that Cabbar Qaryagdioglu was buried in Yasamal cemetery. There was a reason why this question was raised. In 1948, when the current honorary burial memorial was imparted with a special status, twelve names of cultural figures were added to the list of those due to be reburied there. It included Qaryagdioglu, but his grave could not be found. Kamala Musazada, to whom the great singer's daughter, Sahla xanim showed the grave about ten years ago, could remember everything around the place but more reliable witnesses were required. She did not lose heart and continued to fight for what she regarded as the restoration of justice. She found Firuddin Alakparov, who had turned 80 and who as a young lad attended the funeral of Cabbar-ami, as many of his contemporaries called the musician, and pointed the way to the graveyard. The evening before the memorial was put up, together with members of the Ministry of Culture, she went to see where it would be placed and praised those in high places that she was able to do so: they planned to place the headstone by an unnamed grave, not of the musician, but another person. On the stone were a few words in Arabic script and Kamala was able to read and persuade the others that the monument should be sited in a different place.
Beware the half-hearted
It would seem that the later emergence of President Ilham Aliyev's instruction about perpetuating the memory of the brilliant singer, in accordance with which a three-metre high monument was placed at the musician's grave, was also down to the film maker who spoke with striking clarity about Qaryagdioglu's work and the destiny of a man whose playing delighted the great Shalyapin and who was described as "the prophet of oriental music". Kamala no longer strove for the singer's re-burial. When the question of siting the headstone was being discussed, people's poet Baxtiyar Vahabzada said that Kamala had accomplished work that was beyond the scope of most people. The director does not divide the world into men and women. She divides it into the half-hearted and those who want to be in on everything. As we know, director is a male profession which demands not only talent but also the ability to cope with a heavy workload. She sometimes relates this to her rural upbringing, where work had to be done come rain or shine. So she would scale a mountain peak, even though there may be a heavy wind or rain, knowing that it had to be done for the sake of the film. That is why she is so demanding of others, although she may appear unladylike to some people. But film-making is a production process, and for it to work all the components must work smoothly together. That is what she strives for, and this strict manner does not always meet with the approval of her colleagues. Even if they don't say anything she knows that sometimes, when she has gone, people will ask: "Does she need more than everyone else?"
And yet, why did she not strive for a re-internment in the Avenue of Honorary Burial? Perhaps she was tired of doing something which, by and large, has nothing to do with the work of a director? Kamala did not let on, but I sensed that what I said had offended her. She spoke about the dozen conditions whereby this could be done according to the laws of the church. Then, after remaining silent, she said: "Don't you believe me?"
Once, during a visit to the Yasamal cemetery where Cabbar is laid to rest, as she approached the grave she sensed that someone behind her had tapped her on the shoulder. She turned round but nobody was there. She took this as a sign that she was being asked to stop.
A prompt or the result of work
It was not by chance that she came to make films about our great singers. Since childhood she had been able to listen to the mugam to such an extent that she could grow to hate those who committed sacrilege in her understanding by, for example, switching on the radio in the middle of a tune. Fate provided her with an encounter with the daughter of the great Qaryagdioglu. That is where it all started. Sometimes it seems to her these were prompts given to her by fate, but with her masculine mind she realizes that the Table came to Mendeleyev in a dream not because it was a message from above, but as a result of much thought and searching. She always wanted to know as much as she could about the mugam and our great singers.
Let's face it, before her films one could not imagine being fascinated by the language of documents to such an extent that a well-known historical figure could be opened up to you from a completely unexpected side.
Binding thread of time
Kamala Musazada's latest films, which were made at the Salnama and Yaddas studios, are part of the "National Heroes of Azerbaijan" cycle: "Qaratel" - about Qaratel Hacimahmudova, who fought in the self-defence battalion of Qazax District; "Cavansir" - about Cavansir Rahimova from Qax District and "Gultakin" - about Doctor Gultakin Askarova from Baku. The director has now completed work on a documentary film "Susali Sahid" ["Victim from Susa", town in Karabakh] about Ramiz Qambarov, the commander of a self-defence battalion in Susa. It would seem that these subjects are very distant from one another, but the director thinks otherwise. She sees in them a continuation of history in both the direct and metaphorical senses. The heroes in all her films are linked by love - for the Motherland, for music and for people. The director links the past and present in her works about the heroes of the Karabakh war. She is grateful to fate for giving her the chance - albeit not her personally, but through the stories of those who knew these people - to touch on lives in which the most important thing was public service. The exploits of these people, she believes, today allow us not to get bogged down in a quagmire of mundanity and to preserve trust in mankind, despite all the evil and lies there are in the world. She recognizes that those who have become national heroes would have been regarded as ordinary people but for the war. They failed to achieve in life the goals they strove for - death prevented them. But, as it turned out, they fulfilled a very important role on earth - protecting their Motherland from the enemy. That, perhaps, was their intended purpose.
Musazada's film-portraits convince us that in each of us there is a central pivot that determines our actions; it may emerge in the life of her heroes or it may not. Everything depends on us. Life and the achievements of those about whom these films were made prove very demonstratively that those who believe that the time of achievements is in the past are mistaken. During the presentation of her films she always speaks about this because it worries her. She wants those who follow her, when they are familiar with these achievements, to be aware that we are all capable of more than we imagine. "If you do something good and if it is of benefit, then you, too, will remain in people's memory, and that means, history," she says, as though she has just conjured up something good.
An unconquered peak
Like many lovers of the Azerbaijani mugam, since childhood she has had a passionate love for it, unlike, say, those who come to know the wisdom and beauty of this unique art form as they grow older. To her, who has made splendid documentary films about great Azerbaijani singers, what she has accomplished is, as it were, a preparatory stage to the film in which she hopes to express the mugam through the means of fine arts. Or to be more precise, to convey its spirit, the director says. "The mugam, like an Azerbaijani carpet, is our great treasure, the value through which our people are recognized," Kamala says. "It embodies Karabakh, fighting spirit and the talent of the people. By listening to and understanding the mugam, you will get to know yourself and other people. The mugam is the whole world, and it is not by chance that each of the seven basic mugams expresses a different psychological state of a person. We are fortunate to have the mugam." She does not yet know if she will ever fulfil her dream - to convey these feelings through the cinema. She is seeking analogies and trying to understand why not a single director has succeeded in making a film of Marques' novel "One Hundred Years of Solitude". Perhaps it is the same with the mugam? But she continues to strive to achieve her task. She doesn't like having unconquered peaks.