XINALIQ - YÜKSƏYƏ APARAN YOL
Mühərriki ağır-ağır nərildəyən köhnə avtobus ləhləyə-ləhləyə dar dağ yolu ilə üzüyuxarı, qarlı zirvələri par-par yanan dağlara doğru qalxırdı. Avtobusdakı turistlər ilk dəfə idilər ki, bu jür marşrutla səyahət edirdilər. Çünki nazik parlaq lent kimi üzü yuxarı uzanan yol bu yaxınlarda ölkə prezidentinin xüsusi sərənjamı ilə çəkilib.
Yol sanki zaman-zaman qarşısını kəsən dağlarla döyüşə çıxmışdı. Burada söhbət  Azərbayjanın ən yüksək dağ yolu olan Xınalıq yolundan gedir. Əvvəllər bu kəndə yalnız zirvələr arasından uzanan jığırlarla piyada və ya atlarla getmək olurdu. Səyahətin təşkilatçısı Elçin ətrafın gözəlliklərindən həvəslə danışır, ətraf kəndlərin adlarını çəkir, yerli əhalinin nə ilə məşğul olduğundan, nejə dolanmasından bəhs edirdi.
Bu yerlərin tarixini çoxdan öyrənən Oqtay müəllim də ona qoşuldu. Onun söhbətindən bəlli oldu ki, Xınalıq sakinləri özlərini "kətj" adlandırırlar, onların dillərini isə şərti olaraq ləzgi dillərinin Şahdağ qrupuna aid edirlər. Bu ərazidə kətjlər (xınalıqlılar), qrızlar, buduqlar və başqa xalqlar yaşayır. Onları eyni dil qrupuna aid etsələr də, bir-birlərini çətin başa düşürlər. Xınalıq dilinin unikallığı bütün dünya üzrə fenomen olmasındadır. Bu dildə 77 səs var, bunlarldan 59-u samit və 18-i saitdir.
Bu dağlıq, insan üçün əlverişsiz ərazilərdə jamaatın nejə yerləşməsi barədə bir neçə versiya var. Ən ağlabatan versiya Şah İsmayıl Xətainin vaxtında bəzi sünni tayfaların öz məzhəblərini dəyişməmək, rahat yaşamaq və vergilərdən yaxa qurtarmaq üçün dağlara qaçması ilə bağlıdır. Dağlara yerləşdikdən sonra başqa xalqlara qarışmadan və assimilyasiya olunmadan yaşayan bu insanlar bir növ ada sivilizasiyasına dönüblər, öz dillərini, genotiplərin və adətlərini ilkin təmizlikdə qoruyub-saxlaya biliblər. Ətraf dünyadan başıbuludlu dağ zirvələri ilə təjrid olunmuş bu insanlar sivilzasiyanın nemətlərindən uzaq şəkildə, sanki bir paralel dünyada yaşayırlar.
Tarixçinin söhbətini növbəti döngədə nərildəyən mühərrik kəsdi. Özü də bu dəfə döngə o qədər sərt idi ki, sürüjü bizdən piyada getməyi xahiş etdi. Çünki maşını bu jür meyilli döngədə yükləmək olmazdı. Ərazi ilə yaxından tanış olmaq şansına sevinən adamlar yollara səpələndilər.
Aşağıda, sərt dağ uçurumundan çayın səsi gəlirdi, yuxarıda isə mavi göydə qanadlarını  geniş açmış və azadlığın dadını çıxaran qartal süzürdü. Dağ otlarının və çiçəklərinin ətri dolmuş havada insan məst olurdu, başımız hərlənirdi. Bəlkə də bu, oksigen çatışmazlığı idi, hər halda, dəniz səviyyəsindən 2500 metr yüksəkdə idik.
Döngəni keçdikdən sonra səs-küylə maşınlara doluşduq və yarımsaatdan sonra artıq Xınalıqda idik. Ətrafdakı mənzərə Tibeti xatırladırdı, ağaj yox idi və mənzərəli dağlar yaşımtıl qısa otlara bürünmüşdü. Çay daşlarından və təzəkdən tikilmiş yastı damlı evlər də soyuqdan isinən adamlar kimi bir-birlərinə qısılaraq, ətrafın mənzrəsini Tibetə daha çox oxşadırdı.
Kənddə bəlli oldu ki, jamaatın içməli su ilə bağlı problemi var, suyu kəndin aşağısında yerləşən bulaqdan gətirirlər. Çağdaş sivilizasiyadan aralı düşməsinə baxmayaraq, texnologiya bəhrələrini  buralarda da görmək mümkün idi. Mavi rəngli eyvanın aşağısında çanaq televiziya antennası qurulmuşdu, bir az aşağıda isə təzəkdən quraşdırılmış əl damı görünürdü. Təzək burda ən əlverişli materialdır, həm yanajaq kimi, həm də hörgü daşı kimi isçtifadə edilir. Bu, Xınalığa məxsus kənd təzadlarıdır.
Son zamanlar turistlərin gəlişinə alışmış yerli əhali ilə ünsiyyət qurmaq da asan idi. Onlardan öyrəndik ki, kənddə diyarşünaslıq muzeyi də var. Qara papaqlı nurani qoja bizim hamımızı ora dəvət etdi. Bizim dəstə iki yerə bölündü, bəziləri çayxanada qalıb, dağ otlarından dəmlənmiş ətirli çayın dadına baxmağa üstünlük verdilər, qalanlar isə yerli muzeyə baxmağa yollandı. Qonaqlara yerli üsulla döşənmiş tipik ev nümunəsi göstərdilər. Burada evlər, adətən, eyni jür tikilir, uzun aynabəndləri olur. Otaqlar, adətən, balajadır və ortalarında mütləq ağaj dirəkləri var, döşəmə və divarlar palçıqdandır. Divarlar gillə şirələnir və səliqə ilə ağardılır, divarları yerli ustaların toxuduqları xalçalarla bəzəyirlər. Divarlardakı dolablara yundan döşənmiş və atlasla üzlənmiş yorğanlar yığılmışdı.
Bizə danışdılar ki, Xınalıqdan beş kilometr aralıda gejə-gündüz alov yanan yer var.  Oraya "Rozer" deyirlər, yerli dildə alovun yeri deməkdir.  Bu jür alov qonşu Jek kəndində də müşahidə edilir. Orada alov su ilə birgə yanır ki, bu da bir özünəməxsusluqdur.
Günəş qüruba doğru enirdi. Biz yola tələsdik. Çünki 70-ji illərə məxsus, bu jür səfərlər üçün əlverişli olmayan sınıq-salxaq avtobusda geriyə o qədər də asan olmayan yolu getməli idik. İnsanların bizdən çox təəssüflə ayrıldığını müşahidə etdik. Çünki təzə yol çəkilməsinə baxmayaraq, kəndə şəhərdən qonaq həmişə gəlmir. Bir az keçdi və köhnə avtobusumuz bizi yenidən atıb-tutmağa başladı, artıq avtobusumuzla əməlli-başlı doğmalaşmışdıq. Avtobus gedə-gedə biz yerli jamaatın yolmuza qoyduğu pendir-lavaş dürməyini gəvələyir, yerli ustaların hördüyü uzun naxışlı jorabları gözdən keçirirdik.
Biz Xınalıqdakı ayrı dünyadan gəlirdik, hərə özü ilə yeni bir şey gətirirdi və  gətirdiklərimiz kənddə gördüyümüz dolğunluğun, bitkinliyin zərrələri idi. Alpinistlər demişkən, biz dağları yox, dağlar bizləri fəth edir.  Onlar doğrudan da öz möhtəşəm azdanışmaları, şərtilikləri ilə bizim dünyamıza, yaşamımıza təsir göstərirlər. Bunu öz gözlərinizlə görmək istəyirsinizsə, buyurun, Xınalığa gedin.

XINALIQ - ROAD CLIMBING THE HILL
Roaring with strain, choking and clinking, the engine of the old bus was pulling us up the hill along a narrow road, to where stark-white mountain peaks glimmered. This was the first time the tourists were travelling this kind of route: the road, which wound along the foothills like a narrow dark strip, had been built just recently upon the President's special directive. It was literally battled through the mountains. I am talking about that very high mountain road in Azerbaijan which leads to the village of Xinaliq. In the past, the village was accessible only on horseback or foot, using trails that ran between the peaks. Elcin, the organizer of the tour, spoke enthusiastically about the sights nearby, telling us the names of the villages and explaining what the local residents do for living. Oqtay muallim, who has been studying the history of this area for a long time, joined him. We learned from him that the residents of Xinaliq call themselves ketj [as transliterated], and their language nominally belongs to the Sahdag group of Lezgi languages. The Ketj (Xinaliq), Gryz, Budug and other small ethnic groups reside here and, although their languages belong to the same linguistic group, they hardly understand one another. The Xinaliq language is unique in that it has the largest number of phonemes in the world. There are 77 of them, of which 59 are consonants and 18 are vowels.
There are several theories to explain how people settled in these kinds of areas which, frankly, are not very amenable to a comfortable life. The most plausible one is that some Sunni communities, which were driven out by Sah Ismail Xatai, fled to the mountains to preserve their faith, to live and evade taxes. Having settled there and avoided assimilation with other peoples, they have become a land-based "pelagic" civilization of sorts by preserving in their original states their language, customs and genotype. Separated from the rest of the world, they existed as if in a parallel world devoid of the comforts of civilization in their realm of clouds and mountain peaks.
The historian's narrative was silenced by the roar of the engine at the next turn in the road. The turn was so sharp that the driver asked us to get off the bus and take it on foot because the vehicle could not handle it. Seizing the opportunity to familiarize themselves with the surroundings, everyone ran out onto the road. Far below, in a scary mountain gorge, we saw a fast river. An eagle soared freely in the blue sky with its wings spread. The air was imbued with the inebriating smell of mountain herbs to the extent that I felt dizzy. Or maybe this was due to lack of oxygen: we were at an altitude of 2,500 metres above sea level.
After the turn, everyone got back onto the bus and half an hour later we arrived in Xanaliq. The landscape reminded me of pictures from Tibet: no trees, scenic mountain views, short, stiff greenish grass. The stone-and-dung-brick houses with flat roofs that huddle together as if trying to get warm were particularly reminiscent of Tibet. As it emerged, the village has a problem with drinking water: It is carried by hand from springs which are below the village. Despite the remote location, some achievements of urbanization had also reached the area. A satellite dish looked down proudly on us from under a blue balcony and right below it there was a neat shed, made of dung bricks. Dung bricks are the most prevalent commodity here: they serve both as fuel and as construction material. So here they are: the rural contrasts of Xinaliq!
Local residents, who have got used to tourists of late, were easy to talk to. We learned from them that the village has its own museum, where a comely old man in black astrakhan hat kindly invited everyone in. Our group split in two: some decided to stay in a tea house, wishing to taste the local aromatic herbal tea, whereas others went to the museum. Guests who gained the special sympathy of our hosts were shown inside a typical house. They are usually built to the same plan: a long "aynabend" gallery/balcony, small rooms with wooden pillars to support the roof in the centre, earthen floors and walls. The walls, which are plastered with clay and cleanly whitewashed, are decorated with beautiful carpets made by local carpet weavers. The niches in the walls display wool blankets with satin linings. We were told that, five kilometres from Xinaliq, there is a place where fire comes out of the ground constantly, day and night. The site is called Rozer, which means the "place of fire." The same natural phenomenon can be found near the neighbouring village of Cek. There fire emerges together with water, which in itself is unique.
As dusk neared, we hurried back to the bus because there was a long journey in a bus that was made in the 1970s, not in very good shape and not really intended for this type of travel. The residents bid us farewell with what we interpreted as a tinge of sadness. Despite the new road, outsiders are still not everyday visitors here. A little later we were already bumping along in the old bus which we by now considered out friend. We somehow managed to eat our cracker bread and cheese sandwiches which the local residents had supplied us with and to look at the products of local artisans - long woollen socks, called "corab," with beautiful patterns.
We were coming back from a world in which everyone found something new and, at the same time, felt part of something big that we all have in common. Experienced mountaineers say that we don't conquer mountains, mountains conquer us. And indeed, mountains enthral us, changing our world and our view of it with their overwhelming and powerful severity. If you do not believe me, visit Xinaliq!