"BƏHRAM-GUR"DAN "ƏLİ VƏ NİNO"YA DOĞRU
Bu sənətkarın taleyi öz nəsli üçün çox tipikdir. Beş yaşında o, atasız qalıb - 1937-ci il həbslərindən sonra. 14 yaşından çörəkpulu qazanmağa məcbur olan gənc, heykəltəraş olmaq arzusu ilə yaşayıb. Onun ilk professional işini - Bakı Funikulyoru qarşısındakı dekorativ "Bəhram-Gur" fontanını  hamı tanıyır. Sonuncu işlərindən biri  - dünyada ən yaxşı "qayınana" - Nəsibə Zeynalovanın qəbirüstü abidəsi və xatirə lövhəsi də kifayət qədər məşhurlaşıb.
Öz ömür salnaməsi, dünyaya səs salan dəzgah işləri, habelə ucaldığı şəhərdə fəxri yer tutan monumental əsərləri də bu sıradandır. Sanki onlar həmişə olub - Rus Dram Teatrında Səməd Vurğunun portret-barelyefi, "Gənclik" turbazasının əsas giriş qapısındakı "Abşeron" kompozisiyası, Gəncədə Nizaminin mavzoleyi önündəki "Xəmsə" kompozisiyası, yenə orada Qatır Məmmədin abidəsi... İndi sənətkar "Əli və Nino" tunc kompozisiyası üzərində işləyir və onun Bakıda "Qubernator bağı"nda qoyulması arzusu ilə yaşayır.
Həm alüminium, həm də ağac üzərində
Təəssüf ki, bəzi monumental abidələri heykəltəraşdan az yaşayıb. Belə ki, vaxtilə Gəncə İH qarşısındakı meydanda  qoyulmuş Leninin tunc heykəli yoxa çıxıb. Bəlkə də bunu necəsə başa düşmək olar, hərçənd heykəltəraş özü ötən epoxanın  incəsənət baxımından əhəmiyyətli abidələrini atmağın deyil, xüsusi parkda toplamağın tərəfdarıdır:  açıq səma altında əla tarix muzeyi yaranardı, Qorxmaz Sücəddinov hətta ona ad da fikirləşib - "Totalitarizm parkı". Amma bəs mövzusuna görə tamamilə neytral abidənin - vaxtilə Gəncənin girəcəyində ucaldılmış "Kuzəli qız" kompozisiyasının yoxa çıxmasını nə ilə izah etmək olar?  Xalq Cəbhəsinin hakimiyyəti dövründə o da izsiz itdi. Amma burada iş, yəqin ki ideologiyada deyildi, dördmərtəbəli ev hündürlükdə olan bu fiqur  bütünlüklə alüminiumdan tökülmüşdü. Onu sadəcə olaraq qırıntı kimi satmışdılar...
Bununla belə, Qorxmaz Sücəddinovun monumental əsərlərinin əksəriyyəti daha xoşbəxt taleli olub.  "Xəmsə"dəki  poemaların sayı qədər elementdən ibarət  zərif "Xəmsə" kompozisiyası və şairin öz portreti Nizami mavzoleyinin  ətraf landşaftı ilə ideal əlaqələndirilib. Müəllif deyir: "İndi başa düşürəm ki, birinci variantı saxlamaq lazım idi; orada bu kompozisiya, bir növ,  tam qəbul  olunurdu. Ona da baxış keçirildi, lakin sonda  bu variant üzərində dayandılar, çünki o, park kompleksi ilə harmonik əlaqə üçün daha çox uyğundur. Mənə isə məhz bu, vahid və bölünməz kompozisiya əzizdir, ümid edirəm haçansa o,  hansısa bir fontanın bəzəyi ola bilər, bəlkə bu fontan elə Gəncədə quraşdırıldı".
Dəzgah kompozisiyaları üzərində işləyərkən Sücəddinov həm tunc, həm də ağacdan istifadə edir, o bu isti materialı çox sevir. Sənətkar Xaqaninin, Füzulinin, Dədə Qorqudun portretlərini məhz bu materialdan hazırlayıb. Bundan başqa, xeyli "nyu" yaradıb ( ağac insan dərisinin fakturasını çox gözəl ifadə edir). "Adəm və Həvva", "Busə" kompozisiyalarını xüsusi qeyd etmək lazımdır. Həm bir-birini qucmuş gənc cütlük, həm də insanlığın yaradıcıları   təbiətin öz hədiyyəsi  olan unikal materialda eyni üzviliklə  əks olunublar. Məhəbbət mövzusu  heykəltəraşa qəlbən yaxındır.
Portret janrı bu ustanın daha bir "əbədi məhəbbəti"dir. O, bir sıra görkəmli mədəniyyət ustalarımızın memorial lövhələrinin, eləcə də Yunus Əmrə  (Türkiyə), Füzuli, Vidadi və Vaqifin ikiqat abidələrinin müəllifidir...  Çoxlu dəzgah portretləri də var və onların ararsında Cavad xanın portreti xüsusi yer tutur. Onun əsasını Gəncənin son hökmdarının qalıqları əsasında aparılmış təxmini rekonstruksiya təşkil edir. Tunc Cavad xanın üz cizgilərində əks olunmuş  qüvvə adamı heyran qoyur. Qartal burun, sərt almacıqlar, ağır qaşüstü qövslər, enli çənə... Qırxıq baş açıqdır - nə tacı var, nə çələngi. Bu, hökmdardan çox, sadə gəncəli döyüşçüdür... Yeri gəlmişkən, zahiri tipinə görə o, şəhərin bir çox müasir sakinlərini xatırladır - bunu Sücəddinovun sonuncu işini görənlərin hamısı təsdiq edirlər.
Cavad xanı xilas etməli
Heykəltəraş özü  də gəncəlidir - bu onun şəhərin tarixini məhəbbətlə vəsf etməsindən bəlli olur. Qorxmaz Sücəddinov da onun sirlərindən vaqifdir. Və belə əhvalatlardan birinin qəhrəmanı yenə Cavad xandır. 60-cı illərdə Gəncənin əsas şəhər meydanı rekonstruksiya olunurdu. Köhnə tikililəri gecələr kiçik barıt partlayışları ilə uçururdular - yumurta sarısı ilə tikilən divarlar  çox möhkəm idi. Növbə Cavad xanın məqbərəsinə yetişəndə, onu gizlicə dəfn etdilər, amma bunu kimin və harada etdiyindən, demək olar ki, hamı xəbərsiz idi. 90-cı illərin əvvəllərində ölkə müstəqillik əldə edəndən sonra, xanın 60-cı illərə qədər Şah Abbas məscidinin həyətində olan qəbrini axtarmağa başladılar. Nə qədər soruşsalar da, bilən tapılmadı.
Q.Sücəddinova müraciət etdilər - onun qohumu Ə.Əlizadə, ixtisaca filoloq və partiya işçisi o dövrdə şəhər komitəsinin katibi idi. Məlum oldu ki, artıq ağır xəstə olan Əlizadə bu sirri bilən yeganə adamdır. O illərdə  vətənpərvər gəncəli, MK-dan gizli, iki fəhlə və qəbiristanlığın direktoru Saviskarla birlikdə Cavad xanın qalıqlarını  qəbiristanlıqda dəfn  ediblər. Orada girəcəkdə səkkizguşəli iki mavzoley-türbə var. Hökmdarın qəbri məhz onların arasında  olub. Əlizadə divarboyu  neçə addım atmaq lazım olduğunu xatırladı - axır ki tapdılar. Bax, belə bir detektiv əhvalat...
Q.Sücəddinov özünün bu vacib hadisəyə aidiyyətini qabartmır, başqaları isə... Heykəltəraş danışır ki, "Beş il əvvəl Gəncəyə yasa getmişdim. Qəbiristanlıqdan çıxanda  bir qrup adam gördük. Onlardan biri qəbiristanlığın indiki direktoru imiş. Söhbətləşdik. Və bu adam  danışdı ki, vaxtilə Cavad xanın harada dəfn olunduğunu bilirmiş və  lazım gələndə hakimiyyətə bu yeri o göstərib. Neçə yaşı olduğunu soruşdum və hesabladım ki, 1961-ci ildə onun 7 yaşı varmış!  Axı 7 yaşlı oğlan Cavad xanın dəfn olunduğu yeri haradan tanıya bilərdi?! Gəncənin baş arxitektoru bilməyib, Gəncənin ağsaqqalları bilməyib, sən, balaca uşaq isə bilmisən?  Mən bütün bunları ona dedim - çox eyib oldu...
İndi çoxu Cavad xanın dəfnində iştirak etdiklərindən danışır. Allah bilsin. Əsas odur ki, hökmdarın qəbrini əvvəlki yerinə qaytarıb gələcək nəsillər üçün qorumuşuq, həm də onun məqbərəsi uzərində mavzoley tikilib".
Qorxmaz Sücəddinov Nizaminin yeni mavzoleyinin necə tikildiyini də xatırlayır. O özü bu prosesdə fəal iştirak edib. 40 il  şəhərin baş memarı olmuş Fərman İmamquliyev  1989-cu ildə tənha mavzoleyin yerində ziyarətxana (ibadət yeri, kafe, park və s. ilə) tikmək fikrinə düşdü. O, heykəltəraşı əmin edə bildi ki, kompozisiyası burada yerinə düşəcək - Sücəddinov əvvəlcə tərəddüd edirdi: necə olsa, şeyxin məzarıdır... Dairəvi eyvanlı daxili qatı  I Napoleonun məzarı yerləşən Əlillər evinin- XYII əsrin memarlıq incisinin nümunəsində  inşa etdilər (Parisdə olarkən Sücəddinov bu tikilinin interyerinin əzəmətini qiymətləndirmişdi).
Tikinti üçün maliyyə ayırmağı Nazirlər Soveti öhdəsinə götürdü, mütəxəssisləri və materialı Gəncə özü verməli idi. "Ah, bu həmişəki Gəncə "qurubəyliyi"!  Yəni, öz Nizamimiz üçün gücümüz çatmayacaq?!" - deyə heykəltəraş  təəssüflənir. İH-də ona təklif etdilər ki, Leninqraddakı əlaqələrini işə salsın-Sücəddinov öz işlərinin əksəriyyətini oradakı "Monumentskulptura" zavodunun tunctökmə sexində yaratmışdı. "Məni  lazım olan yerə çağırıb dedilər ki, gərək  o birilərlə Leninqrada gedəsən. Mən də dedim ki, yaxşı, bir dəfə gedərik". Cavabında dedilər: "Bir dəfə yox, e! İki saatdan sonra təyyarə uçur...". Mən dəhşətə gəldim: "Axı, mənim yanımda heç o qədər pul da yoxdur!" Onlar "Pul verərik, nə lazımdır, verərik..." Nə isə uçdum. Yanımda da müşayiətçilər, şərab və konyak yeşikləri ilə. Bir sözlə, biz bu kompleksi o zaman artıq sürətlə ucuzlaşan sovet pulları və 5-10 yeşik konyak  hesabına ucalda bildik.  Bu gün belə layihə milyon dollara başa gələrdi".
Sücəddinovun təklifi ilə 25 metrlik  mavzoley  çox sanballı - bütöv qranit bloklardan inşa olundu (materialı Leninqrada Ukraynadan gətirmişdilər). Üzlük material zaman keçdikcə ovulur, bütöv bloklar isə əsrlərboyu yaşayacaq. Yumşaq əhəng daşından tikilmiş köhnə mavzoley  yaxınlıqda yerləşən alüminium zavodunun tullantıları ilə ümidsiz şəkildə korlanmışdı, cilalanmış qranit isə  turşunun təsirindən də qorxmur. Qara qranit bədbin göründü, qırmızı rəngə üstünlük verildi. Azərbaycanda belə abidə yoxdur! O, konstruksiya kimi, müxtəlif konfiqurasiyalı bir neçə iri blokdan ibarətdir. Qabaritləri bir metrdən metr yarıma qədərdir. Leninqradda bu blokları yonana qədər   Sücəddinov Vətəndə abidə-kompozisiyasını işləyirdi. Onun sözlərinə görə, hələlik bu, Bakıda hazırlanmış sonuncu böyük abidədir...
Mavzoleyin bir özəlliyi var - girişdə lap yüksəklikdə əhəng  daşından düzəldilmiş çoxüzlü üzərində "Quran" ayəsi çapılıb. O zaman Gəncə İH-də Moskvanın qəzəbindən qorxub fikirlərini dəyişdilər və təhlükəli naxışı yığışdırmağı əmr etdilər. Lakin Sücəddinov günahı boynuna götürərək dedi ki, mavzoleyin üst qatını dağıtmadan bu  naxışı məhv etmək olmaz. Və onlar geri çəkildilər... Bu yolla heykəltəraş Şeyxin xatirəsini yad etdi.
Bu gün Q.Sücəddinov Əsəd bəyin "Əli və Nino"  romanının qəhrəmanlarına abidə ucaltmaq ideyası  ilə yaşayır. Artıq  şəhər hakimiyyətinin seçimi üçün  bir yox, iki layihə hazırdır. Düzdür, müəllif onları dəzgah işi kimi, yəni ətraf mühitə "bağlamadan" yerinə yetirməli olub, çünki şəhər hakimiyyəti bu kompozisiyanı Bakının məhz hansı hissəsində yerləşdirəcəyini müəyyən etməyib. Ümumiyyətlə, abidəyə yer ayrılacağı da şübhə altındadır. Təəssüf. Çünki müəllifin düşüncəsinə və ümumiyyətlə, həyatın məntiqinə görə,  bu abidə  böyük Məhəbbət Monumenti ola bilərdi. Və sevgililər onun altında görüş təyin edərdilər... Hər halda, ümid edək ki, bu qəhrəmanlara ölkəmizin kitab mağazalarının rəflərində və Bakı teatrının səhnəsində yer tapılıbsa, haçansa paytaxtın xudmani bağlarından biri də onları qəbul edər. Və  tunc mahnıda məhəbbət himni səslənər...

ОТ "БАХРАМА ГУРА" К "АЛИ И НИНО"
Скульптор Горхмаз Суджаддинов работает над проектом создания памятника легендарным героям романа Асадбека
Судьба этого художника очень типична для людей его поколения. В пятилетнем возрасте он остался без отца - арестовали в 1937-м. С 14 лет юноша стал зарабатывать себе на жизнь, мечтая о карьере скульптора. Одна из первых профессиональных его работ знают, без преувеличения, в Азербайджане все - это декоративный фонтан "Бахрам Гур" перед бакинским фуникулером. И одна из последних тоже довольно известна - это надгробный памятник и мемориальная доска лучшей в мире "гайнаны" - Насибы Зейналовой.
А между ними - целая жизнь, множество станковых работ, разошедшихся по всему миру, и монументальных, каждая из которых заняла свое почетное место в городе, в котором находится. Кажется, что они были всегда, - портретный барельеф Самеда Вургуна на фасаде Русского драматического театра, декоративная композиция "Абшерон" у главного входа турбазы "Гянджлик", композиция "Хамсе" у мавзолея Низами в Гяндже, памятник Гатыру Мамеду в том же городе... Сейчас он работает над бронзовой композицией "Али и Нино" и мечтает, что она будет установлена в Баку в Губернаторском садике.
И по алюминию, и по дереву
Увы, иные свои монументальные работы скульптору довелось пережить. Так, исчез в свое время бронзовый памятник Ленину с площади перед зданием ИВ Гянджи. Это еще как-то можно понять, хотя сам скульптор уверен, что памятники ушедшей эпохи, имеющие художественную ценность, надо не выбрасывать на свалку, а свозить в отдельный парк - и мог бы возникнуть отличный исторический музей под открытым небом. Горхмаз Суджаддинов даже название ему придумал - "Парк тоталитаризма". Но как объяснить исчезновение совершенно нейтральной по тематике вещи - композиции "Девушка с чашей", располагавшейся в свое время при въезде в Гянджу? Она тоже исчезла в период правления Народного фронта. Но тут, видимо, дело было не в идеологии, а в том, что эта фигура высотой с четырехэтажный дом была целиком из алюминия. Ее просто-напросто продали на лом…
Впрочем, у большинства монументальных произведений Горхмаза Суджаддинова сложилась более счастливая судьба. Так, "ажурная" композиция "Хамсе", состоящая из нескольких элементов - по числу поэм "Пятерицы" плюс портрет самого поэта - идеально вписалась в ландшафт вокруг мавзолея Низами. "Сейчас я понимаю, - говорит Суджаддинов, - что надо было оставить первоначальный вариант, тот, где эта сквозная композиция являет собой цельное, так сказать, полотно. Его тоже рассматривали, но потом остановились на нынешнем, потому что тот вариант больше подходил для гармоничного взаимодействия с парковым комплексом. А мне очень дорога именно эта композиция, единая и неделимая, и я надеюсь, что когда-нибудь она сможет украсить собой какой-нибудь новый фонтан - и, может быть, этот фонтан будет установлен именно в Гяндже".
В станковых композициях Суджаддинов работает не только в бронзе, но и в дереве - очень любит этот теплый материал. Из него он высек портреты Хагани, Физули, Деде Горгуда. А еще - множество чудесных ню (дерево прекрасно передает фактуру человеческой кожи!). Особенно хотелось бы упомянуть композиции "Адам и Ева" и "Поцелуй". И юная стройная пара, слившаяся в объятии, и брутальные прародители человечества одинаково органично вписываются в уникальный материал, дар самой природы. Тема любви - одна из самых дорогих сердцу скульптора.
Портретный жанр - еще одна "вечная любовь" этого мастера. У него есть целый ряд мемориальных досок выдающихся деятелей нашей культуры, а также памятники Юнусу Эмре (Турция), Физули, двойной памятник Видади и Вагифу… Есть много и станковых портретов, в ряду которых особое место занимает портрет Джавадхана. В его основу легла примерная реконструкция, сделанная по останкам последнего правителя Гянджи. Бронзовый Джавадхан поражает силой, проступающей в чертах лица. Орлиный нос, резкие скулы, тяжелые надбровные дуги, массивный подбородок… Бритая голова непокрыта - никаких венцов и корон. Это не столько правитель, сколько просто воин-гянджинец… Кстати, по типажу внешности он очень напоминает многих современных жителей этого города - это говорят все, кто видел данную работу Суджаддинова.
Спасти Джавадхана
Сам скульптор - также гянджинец, и это чувствуется в его любовном повествовании об истории города. Горхмаз Суджаддинов тоже оказался причастным к ее тайнам. И героем одной из таких историй является опять-таки Джавадхан. В 60-е была произведена реконструкция главной городской площади Гянджи. Старые мелкие постройки здесь разрушали по ночам небольшими пороховыми взрывами - они были на яичном желтке, крепкие. Когда дело дошло до могилы Джавадхана, его тайком перезахоронили, а где, да и кто это сделал - почти никто не знал. В начале 90-х, с обретением страной независимости, стали искать содержимое захоронения правителя, которое до 60-х гг. было во дворе мечети Шаха Аббаса. У кого ни спросят, никто не знает.
И тогда обратились к Г.Суджаддинову - его двоюродный брат А.Ализаде, филолог по образованию и партийный работник, в те годы был секретарем горкома. Выяснилось, что на тот момент тяжело больной Ализаде остался единственным, кто знал эту тайну. В те годы он, патриот Гянджи, ночью, тайком от ЦК, вместе с двумя рабочими и директором кладбища Савискяр перезахоронил останки Джавадхана из могилы на площади на том самом кладбище. Там при входе есть два восьмигранных мавзолея-тюрбя. Вот между ними и покоятся останки правителя. Ализаде помнил, сколько шагов нужно пройти вдоль стены до захоронения - в общем нашли. Такая вот детективная история…
Сам Г.Суджаддинов не выпячивает своей причастности к этому важному событию, зато другие… "Лет пять назад был в Гяндже на поминках, - рассказывает скульптор. - Вышли мы с кладбища, смотрим - стоит группа людей. Оказывается, один из них - нынешний директор кладбища. Разговорились. И вот он говорит нам, что в свое время знал, где похоронен Джавадхан, и потом, мол, когда время пришло, он же и указал властям место захоронения. Спросил я, сколько ему лет. И подсчитал, что тогда, в 1961 году, ему было всего семь! Ну откуда он семилетним мальчишкой мог знать место захоронения Джавадхана?! Главный архитектор города не знал, старожилы Гянджи не знали, а ты, ребенок, знал? Ну я ему это и высказал - ему было очень стыдно… Сейчас многие говорят, что это, мол, они принимали участие в перезахоронении Джавадхана. Да Бог с ними. Главное, что его опять вернули на старое место, сохранив для потомков, и над его прахом был возведен мавзолей".
Вспоминает Горхмаз Суджаддинов и о том, как строился новый мавзолей Низами. Сам он принимал в этом деятельнейшее участие. Фарман Имамкулиев, который около 40 лет был главным архитектором города, в 1989 году задумал создать на месте отдельного мавзолея зийарятхану (место поклонения - с кафе, парком и т.д.). Он сумел убедить скульптора, что его композиция будет здесь уместна - тот поначалу сомневался: могила шейха как-никак… Внутреннее устройство - с обходным балконом - сделали по образцу собора Дома инвалидов, архитектурного шедевра XVII века, в котором находится усыпальница Наполеона I (Суджаддинов оценил величие его интерьера, будучи в Париже).
Финансами для строительства обещал помочь Совмин, ну а специалистов и материалы должна была поставить сама Гянджа. "Ах, этот вечный гянджинский "гурубяйлик"! Мол, что, неужто для своего Низами не потянем!" - иронизирует скульптор. Ему предложили в ИВ задействовать свои связи в Ленинграде - он там отливал многие из своих работ в бронзолитейном цехе завода "Монументскульптура". "Вызвали меня куда надо, говорят: "Надо тебе с остальными в Ленинград съездить". Я им: "Ладно, как-нибудь съездим". А мне в ответ: "Как-нибудь" нет, э! Через два часа самолет…" Я в ужасе: "Да у меня и денег при себе толком нет!". А они: "Деньги дадим, все, что надо, дадим…". В общем, полетел. Со мной - сопровождающие, с ящиками вина и коньяка. Словом, этот комплекс мы успели сделать на деревянные советские рубли, которые тогда уже жутко на глазах обесценивались, и плюс 5-10 ящиков коньяка. Сегодня такой проект обошелся бы в миллион долларов", - вспоминает Суджаддинов.
25-метровую махину мавзолея, по предложению Суджаддинова, соорудили солидно - из цельных гранитных блоков (материал привезли в Ленинград из Украины). Облицовка со временем осыпается, а цельные блоки - это на века. Старый мавзолей, выстроенный из мягкого камня-известняка, был безнадежно испорчен выбросами близлежащего алюминиевого завода, а полированный гранит неподвластен даже кислоте. Черный гранит показался мрачным, сошлись на красном. Такого памятника в Азербайджане нет! Он состоит из нескольких крупных блоков разной конфигурации, разного профиля - как конструктор. Габариты их - от метра до полутора. Пока в Ленинграде вытесывали эти блоки, Суджаддинов на родине отливал свою скульптурную композицию. По его словам, на данный момент это последний большой памятник, который отлили у нас в Баку… У мавзолея есть "фишка" - известняковый многогранник высоко над входом. На нем высечено изречение из Корана. В тогдашней ИВ Гянджи, опасаясь гнева Москвы, спохватились было и приказали убрать крамольное украшение, но Суджаддинов, взяв грех на душу, сказал, что это украшение невозможно уничтожить, не разрушив верхнюю часть мавзолея. И власти сдались… Так скульптор отдал дань памяти шейху.
Сейчас Г.Суджаддинов буквально одержим идеей создания памятника героям романа Асадбека "Али и Нино". Уже готов проект - даже два, на выбор городских властей. Правда, проекты эти приходится делать как станковую скульптуру, в смысле без "привязки" к окружающей среде. Потому что городские власти так и не могут определить, где именно в Баку должна разместиться эта композиция. И должна ли вообще. А жаль. Потому что, по задумке самого автора, да и по логике вещей, этот памятник мог бы стать монументом любви вообще как таковой. И влюбленные назначали бы под ним свидания… Что ж, будем надеяться, что если уж этим героям нашлось место на полках отечественных книжных магазинов и на сцене бакинского театра, то и какой-нибудь скверик поуютнее в столице для них тоже когда-нибудь найдется. И зазвучит гимн любви в песне бронзы…