Aleksandr Litvinenkonun aradan götürülməsi əmrini verən insanların adı çətin ki nə vaxtsa açıqlansın
Xüsusi xidmət orqanları nə ilə məşğul olurlarsa-olsunlar, təki “soyuq müharibə” olmasın. Bu deyimi keçmiş FTX agenti Aleksandr Litvinenkonun qətlinin təhqiqatı ilə bağlı siyasi detektivə (onu başqa cür adlandırmaq da olmur) də şamil etmək olar. Berezovski və Luqovoyla yanaşı, onun adı da gündəmdən düşmür - KİV bu qalmaqallı məsələnin ən xırda təfərrüatlarını qibtə edilməyə layiq ardıcıllıqla açıqlayır.
Bu işin belə qalmaqal doğurmasının əsas səbəbi isə Litvinenkonun öldürülməsi üçün istifadə olunan üsul oldu - onun poloni-210 radioaktiv maddəsinin köməyilə zəhərləndiyi iddia edilir. Naməlum qatilin (yaxud qatillərin) belə orijinal bir vasitəyə əl atması onun heç də izi itirmək fikrində olmadığına, əksinə, mümkün qədər çox iz qoymağa can atdığını göstərir! Otellər, təyyarələr, keçmiş FTX agentinə aidiyyəti olan və  olmayan şəxslərin orqanizmində poloninin izlərinin aşkarlanması da elə buradan qaynaqlanır. Axı peşəkarlar (Litvinenkonu məhz peşəkarların aradan götürdüyünə isə şübhə yoxdur) işi elə qura bilərdilər ki, heç kimin ruhu da inciməzdi. Əlbəttə,  bu barədə açıq danışılmasa da, lakin dünyanın müxtəlif ölkələrində məmurlar, ictimai xadimlər və iş adamlarının aradan qaldırılmasının daha "incə" usülları kifayət qədər çoxdur. O ki qaldı Rusiya xüsusi xidmət idarələrinin keçmiş əməkdaşına... Xatırlayırsınızsa, məşhur filmdə Şellenberq Ştirlisə deyirdi: "Siz ömrünüzü həbs düşərgəsində başa vuracaqsınız. Hərçənd, Müller heç sizi həbs də etməyəcək - həddən artıq çox şey bilirsiniz. Sizin kimiləri avtomobil qəzasından sonra dəbdəbə ilə dəfn edirlər".  Yeri gəlmişkən, Qərb mətbuatında mütəmadi olaraq şahzadə Diananın heç də bədbəxt hadisə nəticəsində həlak olmadığına eyham vururlar. Altay vilayətinin həddən artıq xəlqi və işə həddən artıq böyük canfəşanlıqla girişən keçmiş qubernatoru Mixail Yevdokimovun başına da elə eyni faciə gəldi. Yəni ona da guya zəng vurur, hədələyirdilər, guya hətta bu barədə şahid ifadələri də var, amma sonda o da bədbəxt hadisə nəticəsində - avtomobil qəzasında həlak oldu. Burada qəribə nə var ki? Qubernatorlar da yol-nəqliyat hadisələrinə düşürlər.
Litvinenkonun başına da buna bənzər bir hadisə gələ bilərdi - onun mindiyi liftin trosu qırılardı, lazım olmayan dərmanı içərdi, qadağan olmuş yerdə yolu keçərdi, nəhayət, başına kərpic düşərdi - axı heç kim belə hallardan sığortalanmayıb. Amma onu poloni ilə zəhərlədilər, həm də nümayişkaranə şəkildə, uzun sürəcək söz-söhbət, səs-küylü ifşaedici çıxışlar, gurultulu bəyanatlar doğurmaq məqsədilə. Buna nail də oldular və hazırda biz buna şahidik.
Arayış: Aleksandr Litvinenko - RF FTX-nin 2000-ci ildə Böyük Britaniyaya qaçmış və 2006-cı ilin oktyabrında bu ölkənin vətəndaşlığını almış keçmiş zabiti.O, keçən il noyabrın 23-də Londonun Universitet kollecinin xəstəxanasında keçinib. Onun vəfatından sonra Britaniya Sağlamlığın Mühafizəsi Agentliyinin mütəxəssisləri Litvinenkonun orqanizmində "xeyli" poloni-210 radioaktiv elementi aşkarladıqlarını bildiriblər. Lakin hakimiyyət orqanları ölümün səbəbləri və cəsədin yarılmasının nəticələri barədə heç bir rəsmi açıqlama verməyiblər.
Litvinenkonun kifayət qədər qalmaqal yaradan işi mayın sonu - iyunun əvvəllərində yenidən gündəmə gəldi. Bunun səbəblərindən biri isə Rusiyanın daxili işlər nazirinin müavini Arkadi Yedelevin bəyanatı oldu. O, məlumat verdi ki,  yaraqlıların Dağıstana hücumu, Volqodonsk, Moskva, Buynaksk və  Stavropol vilayətində törədilmiş terror aktları ilə əlaqədar cinayət işlərinin təhqiqatı zamanı Boris Berezovskinin çeçen yaraqlılarına maliyyə dəstəyi göstərdiyinə dair faktları təsdiq edən materiallar əldə edilib. Şahid  ifadələrinə görə,  mühacir oliqarx zavodlardan birinin yenidən qurulması üçün Basayevə bir neçə milyon dollar ayırıb, o isə nə üçünsə (təəccüblüdür!) bu pullara silah alıb. Yedelev həmçinin vurğulayıb ki, FTX-nin keçmiş əməkdaşı Aleksandr Litvinenko Basayev və Berezovskinin maliyyə əməliyyatlarının şahidlərini aradan götürmək üçün Gürcüstan ərazisindən Çeçenistana keçib. Həm də  səfəri baş tutmayan Litvinenko mühacir oliqarxın göstərişlərinə əsasən hərəkət edib. Günahlandırılan Berezovskinin cavabı özünü çox gözlətmədi. "Əgər Saşa Londondan Qafqaza getsəydi, mənə bu haqda məlumat verərdi. Həm də bəs "qıfıllı sərhəd" necə olsun? Saşa lap Gürcüstandan da olsa, Rusiya sərhədçilərinin və xüsusi xidmət əməkdaşlarının yanından keçib Çeçenistana, ya da Rusiyanın başqa bölgələrinə neçə gedərdi?" - deyə Boris Abramoviç etiraz edib. Berezovskinin Basayevə "sponsorluq" etməsinə gəlincə, Rusiyanın "Kommersant" nəşrinin yazdığına görə, biznesmen pulun verilməsi faktını inkar etmir. Sahibkar iddia edir ki, onun çeçen səhra komandiri ilə görüşü "Moskva və Qroznı arasında barışıq imzalandığı dövrdə", Berezovski Rusiya Təhlükəsizlik Şurası katibinin müavini vəzifəsində çalışarkən baş tutub. "O zaman Çeçenistanda seçkilər keçirilmişdi, Aslan Məshədov rus  hökuməti tərəfindən tanınmış prezident idi, Basayev isə respublikanın baş naziri təyin olunmuşdu. Çeçen liderlərinin pulları hara xərclədiyi  məsələsi isə mənə yox, səlahiyyətli orqanlara aiddir". O həm də vurğulamağı unutmayıb ki, Moskva pulun köməyilə Qroznı ilə münasibətlərini  qaydaya salmaq istəyirdi.
Bu arada mayın 31-də RF XİN-in rəsmi bəyanatlarından bir gün əvvəl rusiyalı biznesmen, Britaniya hökumətinin  Litvinenkonun ölümündə günahlandırdığı Andrey Luqovoy mətbuat konfransı çağıraraq bəyanat verib ki, Berezovski və Litvinenko Britaniyanın Secret Intelligence Service (Mİ-6)  əks-kəşfiyyat idarəsinin agentləri olub və çeçen yaraqlıları ilə əməkdaşlıq ediblər (Litvinenko Əhməd Zakayevin tapşırıqlarını yerinə yetirib; yeri gəlmişkən, onda Litvinenkonun sözlərindən belə çıxır ki, öz növbəsində, Britaniya xüsusi xidmət orqanları çeçen yaraqlıları ilə də əməkdaşlıq ediblər). Rusiyalı iş adamı iddia edir ki, Litvinenko Pankis dərəsində - Gürcüstanın Çeçenistanla həmsərhəd bölgəsində də olub. Xatırladaq ki, Rusiya hakimiyyət orqanlarının məlumatına görə, orada yaraqlıların bazaları yerləşirdi. Litvinenkonun etiraflarını təsdiqləyən dostu - iş adamı Dmitri Kovtun Şimali Qafqazdakı terrorçu təşkilatlarla əlaqələri barədə ona Litvinenkonun özünün danışdığını bildirmişdi.  Guya mərhum FTX agenti hətta "bir neçə il bundan əvvəl Nalçikdə baş verən və Rusiya hüquq-mühafizə orqanlarının təxminən 75 əməkdaşının həlak olması ilə nəticələnən" hadisələrin təşkilində də iştirak da etmişdi. Qeyd etməyə dəyər ki, Luqovoy haqqında cinayət işində Kovtunun adı onun əlbir olduğu adam kimi çəkilir, çünki sonuncu dostu ilə birlikdə 1 noyabr 2006-cı ildə - Litvinenkonun zəhərləndiyi güman edilən gün onunla "Millenium" otelində keçirilən görüşdə iştirak edib.
Luqovoy onu da bildirib ki, Litvinenko və Berezovskidən başqa, Mİ-6 onu da ələ almağa cəhd göstərərək Rusiya prezidenti Vladimir Putin və onun ailə üzvləri barədə istənilən ifşaedici materiallar toplamağı təklif etmişdi. İş adamının sözlərinə görə, Litvinenko hətta ona informasiyanı şifrələmək üçün xüsusi "vasitə" - Qrişkovitsin "Köynək" kitabını da verib. Mətni səhifələr, abzaslar və sətirlərin nömrələrilə kodlaşdırmaq nəzərdə tutulurdu (bu məqsədlə Ştirlis "Montenin əsərindən" yararlanırdı).  "Gizli əlaqə saxlamaq" üçün Luqovoya "ingilis mobil telefonu" da verilmişdi və onunla Moskvadan Londona zəng etməli idi.
Litvinenkonun qatillərinə gəldikdə, iş adamı bu rola bir neçə namizəd irəli sürüb: Britaniya xüsusi xidmət idarələri, Boris Berezovski və "rus mafiyası".
Beləliklə, birinci versiya: Litvinenko "onun qədrini bilməyən və xidmətlərinə görə az pul verən" ingilis sahiblərindən bezmişdi, öz növbəsində, o özü də artıq Mİ-6-nı qane etmirdi.  Luqovoyun cəlb edilməsilə bağlı uğursuzluq Litvinenkonun ingilislərin gözündən düşməsini daha da sürətləndirdi. Luqovoyun açıqlamasından: "Kəşfiyyatçılar məsələsini nəyin bahasına olur-olsun həll etməyə çalışan Litvinenko onun üçün nəzərdə tutulan agent-cəlbedici rolunun hüdudlarını tez-tez aşır və mənimlə söhbətlərində ağzından çoxlu artıq şey qaçırırdı". Beləliklə, Litvinenko "xüsusi idarələrin nəzarətindən kənara çıxan agentə çevrildi və onu aradan götürdülər".
Təbii ki, London rus iş adamının bütün ittihamlarını dərhal rədd etdi və onun öz açıqlamaları ilə hər şeyi daha da dolaşdırdığını bəyanladı. Luqovoyun Litvinenko ilə görüşlərinə gəldikdə, burada da fövqəladə bir şey yoxdur. Üstəlik, dumanlı Albion KİV-lərinin yazdığı kimi, "Mİ-6-nın bir prinsipi var: kiminsə onun fəaliyyətinə aid olub-olmadığını nə təsdiq, nə də inkar etmək". Litvinenkonu Britaniya kəşfiyyatçılarının o dünyaya göndərmələri barədə iddia isə əsassızdır, çünki Mİ-6-nın motivlərini heç vəchlə izah etmir. Bu onun nəyinə lazım idi? Luqovoy bu suala ağlabatan cavab verə bilmədi. Eyni zamanda, xüsusi xidmət idarələrindəki mənbələrə istinadən "Qardian" qəzeti ingilis kəşfiyyatçılarının "heç vaxt Luqovoyla təmasa girmədiklərini" yazır. Rəsmi London, o cümlədən, həmin idarələrin təmsilçiləri Litvinenkonun öldürülməsinin "kəşfiyyata aidiyyəti olmayan cinayət işi" olduğunu açıq şəkildə bildiriblər. Moskva da təxminən həmin ruhda açıqlama ilə çıxış edib: RF xarici işlər naziri Sergey İvanov bildirib ki, Londonda bəzi dairələrin Litvinenkonun ölümünün araşdırılmasını siyasiləşdirmək cəhdləri Rusiya-Britaniya münasibətlərinə mənfi təsir göstərir. Əlbəttə, bütün bunlar kifayət qədər qəribə görünür: əgər hər iki tərəf bu məsələyə siyasəti və xüsusi xidmət idarələrini qatmaq istəmirsə, bu, hətta "xüsusilə önəmli" cinayət işi  nədən  belə səs-küyə səbəb olub?
Mümkün qatillərin müəyyənləşldirilməsinə qayıdaq. İkinci versiya: Litvinenkonu Berezovski zəhərləyib. Yenə də Luqovoyun mayın 31-də keçirilən mətbuat toplantısında dediklərindən: "Aleksandrın 2006-cı ilin son aylarındakı davranışından məlumatlı olduğumdan və onu təhlil etdiyimdən, onun həm Berezovski, həm də Britaniya xüsusi xidmət orqanlarından olan sahiblərinə münasibətdə məyusluğunu görməyə bilməzdim". Əlamətdardır ki, çoxları rusiyalı iş adamının Berezovski barədə sözlərini ciddi də olmasa, ən azı böyük maraqla qarşıladı. Buna səbəb isə Boris Abramoviçin  siyasətdə fırıldaqçılığı ilə ad çıxarmasıdır. Məsələ Litvinenkonu aradan qaldırmağın onun nəyinə lazım gəlməsindədir. Bu barədə də bir neçə təxmin var ki, onlardan birini müstəqil şəkildə üçüncü versiya kimi ayırmaq olar: Berezovski Britaniya xüsusi xidmət idarələrinin köməyilə Litvinenkonu ona görə öldürür ki, sonradan hər şeyi Rusiya kəşfiyyatının üstünə yıxaraq, Putinin adına ləkə gətirsin və Londonla Moskvanın arasını vursun.  Lakin burada da ortaya tamamilə məntiqi şübhələr çıxır: şübhəli şöhrət qazanan keçmiş FTX agentinin (hətta İngiltərə vətəndaşı olsa da) öldürülməsi (hətta səs-küy doğursa da) Rusiya prezidentinin imicinə ciddi zərər vura bilərmi? Yaxud kimsə buna görə Böyük Britaniyanın Rusiya ilə diplomatik münasibətləri kəsəcəyinə ciddi şəkildə ümid edirmi? Nəhayət, Moskva ilə bu dərəcədə ciddi şəkildə pozuluşmaq Londonun nəyinə gərək? Berezovski Britaniya xüsusi xidmət idarələrinə hər hansı bir aidiyyəti olduğunu qətiyyətlə inkar edir və Luqovoyun Kremlin göstərişilə hərəkət etməsində iddialıdır. Gözdən düşmüş oliqarx cinayətə aidiyyəti olmadığını sübut etmək üçün hətta Litvinenkonun dul qadınının öz ərinin ölümündə günahkar olanların tapılması üçün təsis etdiyi fonda bir milyon dollar da köçürüb.
Boris Abramoviçə Litvinenkonun tərəfdaşlığından niyə belə təcili qurtulmaq lazım gəldiyi barədə daha bir təxmin də var ki, o, bütün digərlərindən daha inandırıcı görünür. Belə ki, guya keçmiş agent vaxtilə Kovtuna Berezovski haqqında ciddi ifşaedici materiallara  malik olduğunu deyib. Sənədlərin bir hissəsi belə açıqlandığı halda, Berezovski böyük problemlər, hətta Böyük Britaniyadan ekstradiksiya ilə üzləşə bilərdi. Başqa sözlə, ölümündən bir az əvvəl Litvinenko Boris Abramoviçi şantaj etməyə ya hazırlaşırdı, ya da artıq bunu etmişdi. Sual yaranır: "Nəyə görə?". Belə bir təxmin var ki, Berezovski ondan maliyyə baxımından asılı olan Litvinenkonu, demək olar ki, vəsaitdən məhrum etmişdi.
Xatırladaq ki, Litvinenkonun zəhərlənməsi ilə bağlı şübhələr, əvvəlcə Mario Sakramellanin - təhlükəsizlik məsələləri üzrə italiyalı ekspertin üzərinə düşmüşdü: Sakramella 1 noyabr 2006-cı ildə Litvinenko ilə Londondakı "İtsu" suşi-barında görüşərək, ona jurnalist Anna Politkovskayanın qətlinin təşkilatçıları barədə məlumatlar verməli idi. Sonradan Sakramella bildirdi ki, həmin gün onda "məhv edilməli olan insanların siyahısı vardı". Xatırladaq ki, Rusiya hökumətinin Çeçenistandakı siyasətini tənqid edən çoxsaylı məqalələrin müəllifi olan Politkovskaya 2006-cı ilin oktyabrında Moskvada odlu silahdan qətlə yetirilmişdi və o zaman Aleksandr Litvinenko onun öldürülməsinin araşdırılmasına başladığını bəyan etmişdi.
Lakin Litvinenkonun özünün həlakolma səbəblərinin araşdırılmasına gəldikdə, qeyd etməyə dəyər ki, noyabrın 21-də Litvinenkonun (noyabrın 23-də vəfat edib) noyabrın 1-də Sakramella ilə görüşə qədər Luqovoyla görüşdüyü məlum olub. Onlar oteldə birlikdə çay (indi Britaniya müstəntiqləri bunun polonili çay olduğunu güman edirlər) içiblər. Beləliklə, dördüncü versiya: Litvinenkonu Luqovoyun əlilə Rusiya xüsusi xidmət orqanları aradan götürüb. Məsələn, "Tayms" yazır ki, "Litvinenkonun işi  cəzasız qalan Rusiya agentləri tərəfindən zərgər dəqiqliyi ilə yerinə yetirilmiş əməliyyatdır". Həm də Moskvanın Luqovoyu Britaniyaya ekstradiksiya etməkdən imtina etməsi onun günahkar olmasına inamı yalnız gücləndirir. Bu iş adamına qarşı əsas dəlil London ətrafında poloni izlərinin Litvinenkonun qətlindən əvvəl və sonra məhz bu adamın olduğu yerlərdə aşkarlanmasıdır. Luqovoyun günahkar olduğuna Litvinenkonun dul xanımı Marina Litvinenko da əmindir və o, hesab edir ki, Luqovoy bu cinayəti Rusiya xüsusi xidmət idarələrinin tapşırığı ilə törədib. Lakin bu versiyada ən maraqlısı Litvinenkonun özünün onun ölümündən sonra keçmiş podpolkovnikin dostu Aleksandr Qolfarbın Britaniya KİV-lərindən efirdə səsləndirdiyi son məktubudur: "Fikrimcə, indiki durumuma görə məsuliyyət daşıyan insana bir neçə kəlmə deməyin zamanı çatıb. Siz ən qəddar tənqidçilərin təsvir etdikləri kimi, nə dərəcədə amansız barbar olduğunuzu nümayiş etdirdiniz. İnsan həyatı, azadlıq və sivilizasiyanın digər dəyərlərinə heç bir ehtiram bəsləmədiyınızi göstərdiniz. Vəzifənizə, sivil insanların etimadına layiq olmadığınızı göstərdiniz. Bəlkə də bir insanı susdurmağı bacaracaqsınız, lakin cənab Putin, bütün dünyanın etirazları ömrünüzün sonuna qədər qulaqlarınızda səslənəcək. Qoy Tanrı sizi təkcə mənim deyil, sevimli Rusiyamın və onun xalqının başına gətirdiklərinizə görə də bağışlasın". Rusiya prezidenti ittihamlara kifayət qədər sakit reaksiya verdi. AB ilə sammit başa çatdıqdan sonra Helsinkidə mətbuat toplantısında çıxış edərkən o, qətl ətrafında siyasi möhtəkirlik üçün heç bir əsas olmadığını bildirdi.
Lakin versiyalar sadalananlarla bitmir və beşinci versiya da var. Luqovoy mətbuat toplantısında onu da bildirdi ki, Litvinenko "rus mafiyası"nın qurbanı da ola bilərdi. Səbəb isə vaxtilə ispan polisinə bir neçə cinayətkar qruplaşmanın başçısı sayılan "Kiçik Şakro" ləqəbli cinayətkar avtoriteti - Zaxari Kalaşovu tutmaqda yardım göstərməsi  ola bilər.  Güman ki, bu versiyanın insanı dəhşətə gətirməsinin səbəbini izah etməyə lüzum yoxdur: təkcə ispan "filialı" düşmənlərini nadir tapılan radioaktiv maddə vasitəsilə aradan götürməyə qadirdirsə, görün, rus mafiyası özü hansı qüdrətə malikdir! Üstəlik, mafiya nəinki sadəcə qətli icra edir, həm də izi məharətlə başqasına nə az, nə çox  - prezident Putinə istiqamətləndirir!
Lakin bu da hələ hamısı deyil. Altıncı versiya da eynilə "gözəl" səslənir. Lap Ceyms Bond və Hollivud döyüş filmləri ruhunda: guya Berezovskiyə ("çirkli bomba sifarişçisi"; axı milyonçular da əylənməlidirlər) işləyən Litvinenko ilə Luqovoy Dmitri Kovtun (xüsusi xidmət idarələrinin silah alverçiləri arasında əlaqələri olan əməkdaşı)  vasitəsilə hansısa "silah alverçisinə" yol tapıblar, bu sonuncu da onlara poloni-210 maddəsini bombanın komponenti kimi verib.  Lakin konteyner, əlbəttə, qapalılıgını itirib və Litvinenko öldürücü şüalanmaya məruz qalıb. Luqovoyla Kovtunun payına isə yüngülvari qorxmaq və Britaniya polisinin təqibləri düşüb. Lakin Boris Abramoviç bu məqamdan da yararlanmaq qərarına gəldiyindən, indi uğursuzluğunu Kremlin əleyhinə yönəltməyə çalışır.
Bəs Litvinenkonu kim öldürüb? Bu sualın cavabı bilinmir və çətin ki nə vaxtsa məlum olsun. Luqovoya gəldikdə, Rusiya hakimiyyətinin nə vaxtsa onun ekstradisiyasına razılıq verəcəyi inandırıcı deyil. Odur ki mülahizələr üçün geniş meydan və bu müəmmanın açılması üçün məqalənin əvvəlində göstərilən kiçik bir imkan qalır - Litvinenkonu bu iş ətrafında qalmaqalda və ona hamının diqqətini cəlb etməkdə maraqlı olan öldürtdürüb.

Люди, исполнившие приказ о ликвидации александра литвиненко, вряд ли предстанут перед судом
Чем бы спецслужбы ни тешились, лишь бы не было холодной войны. Это перефразированное утверждение в полной мере относится к политическому детективу (иначе не назовешь), связанному с расследованием убийства бывшего агента ФСБ Александра Литвиненко. Его имя, как и  Березовского с Луговым, продолжает оставаться у всех на слуху - СМИ с завидным постоянством сообщают мельчайшие подробности этого громкого дела.
Громким же оно стало благодаря своей самой главной фишке - способу убийства Литвиненко, которого, как утверждается, отравили при помощи радиоактивного вещества полоний-210. Столь оригинальный ход таинственного убийцы (или убийц) говорит сам за себя - заказчик вовсе не хотел заметать следы: наоборот, он хотел как можно больше наследить! Отсюда и внушительный "полониевый хвост" в отелях, самолетах и в организмах других людей, имеющих и не имеющих отношения к бывшему агенту ФСБ. Ведь профессионалы (а в том, что Литвиненко "убрали" именно профессионалы, сомневаться не приходится) могли провернуть все так, что и комар бы носу не подточил. Конечно, открыто об этом не говорится, но ведь известно достаточно много способов более "ювелирного" устранения чиновников, общественных деятелей и бизнесменов в разных странах мира. Что ж говорить о бывшем сотруднике российских спецслужб? Помните, как говорил Штирлицу знаменитый Шелленберг: "Вы кончите жизнь в концентрационном лагере. Впрочем, Мюллер вас сажать не станет, вы слишком много знаете: таких, как вы, хоронят с почестями после автомобильной катастрофы". В западной прессе, кстати, до сих пор нет-нет, да появляются очередные намеки на то, что принцесса Диана погибла вовсе не в результате несчастного случая. Такая же трагедия произошла и со слишком народным и слишком резво пустившимся с места в карьер бывшим губернатором Алтайского края Михаилом Евдокимовым. Ну, якобы, звонили ему, угрожали, ну, якобы, даже есть свидетельские показания, а разбился он на автомобиле все-таки в результате несчастного случая. С кем не бывает? И губернаторы попадают в ДТП. Так и с Литвиненко - в лифте, которым он пользовался, мог оборваться трос, он мог выпить не то лекарство или перейти дорогу в неположенном месте, в крайнем случае ему мог упасть на голову кирпич - никто ж от этого не застрахован... Но его отравили полонием - отравили показательно, с расчетом на долгие разговоры, шумные разоблачения и громкие заявления…Что мы сейчас и наблюдаем. Так что задуманное явно удалось.
Лихо закрученное дело Литвиненко получило продолжение в конце мая - начале июня. И связано оно было не в последнюю очередь с заявлением замминистра внутренних дел России Аркадия Еделева. Последний рассказал, что Генпрокуратура и ФСБ РФ в ходе расследования уголовных дел о нападении боевиков на Дагестан и о терактах в Волгодонске, Москве, Буйнакске и Ставропольском крае получили материалы, подтверждающие факт финансирования Борисом Березовским чеченских боевиков. Согласно свидетельским показаниям, опальный олигарх выделил Басаеву на реконструкцию одного из заводов несколько миллионов рублей, которые тот взял и потратил почему-то (вот удивительно!) на закупку оружия. Еделев также объявил, что бывший сотрудник ФСБ Александр Литвиненко через территорию Грузии приезжал в Чечню для того, чтобы ликвидировать свидетелей финансовых сделок Басаева и Березовского. При этом Литвиненко, миссия которого, однако, была провальной, действовал по указанию опального олигарха. Ответ обвиняемого Березовского последовал незамедлительно. "Если бы Саша ездил из Лондона на Кавказ, он бы мне об этом сообщил. А потом, как же "граница на замке"? Как Саша мог, пусть через Грузию, мимо российских пограничников и спецслужб попасть в Чечню или другие регионы России?!" - возмутился Борис Абрамович. Что же касается "спонсирования" Березовским Басаева, то бизнесмен, как пишет российское издание "Коммерсант", вовсе не отрицает факта передачи денег. По словам предпринимателя, его встреча с чеченским полевым командиром состоялась "в период перемирия между Москвой и Грозным", когда он был заместителем секретаря Совета безопасности России. "Тогда в Чечне прошли выборы, Аслан Масхадов был признанным российскими властями президентом, а Басаев исполнял обязанности премьера республики", - подчеркнул Березовский и добавил, что "вопрос о том, как распорядились чеченские лидеры деньгами", уже относится не к нему, а "к компетентным органам". Он также не преминул отметить, что тогда Москва при помощи денег хотела наладить отношения с Грозным.
Между тем 31 мая, за день до официальных заявлений МИД РФ, Андрей Луговой, российский бизнесмен и бывший сотрудник спецслужб, обвиняемый британскими властями в убийстве Литвиненко, созвал пресс-конференцию, в ходе которой заявил, что Березовский и Литвиненко были агентами британской контрразведки Secret Intelligence Service (МИ-6) и сотрудничали с чеченскими боевиками (в частности, Литвиненко выполнял поручения Ахмеда Закаева). (Кстати, тогда со слов Лугового выходит, что британские спецслужбы в свою очередь также сотрудничали с чеченскими боевиками…) Российский бизнесмен утверждает, что Литвиненко бывал в Панкисском ущелье - регионе Грузии, расположенном на границе с Чечней. Напомним, что, согласно сведениям российских властей, там находились базы боевиков. Признания Лугового подтвердил и Дмитрий Ковтун, предприниматель и друг Лугового, который заявил, что Литвиненко сам рассказывал ему о своих связях с террористическими организациями на Северном Кавказе. Покойный агент ФСБ якобы даже участвовал в организации событий, "которые имели место несколько лет назад в Нальчике, когда там погибло около 75 российских сотрудников правоохранительных органов". Стоит отметить, что Ковтун фигурирует в материалах уголовного дела в отношении Лугового как его соучастник, поскольку он вместе со своим другом присутствовал на встрече с Литвиненко в отеле "Миллениум" 1 ноября 2006 года - в день предполагаемого отравления.
Луговой также сообщил, что Ми-6 помимо Литвиненко и Березовского пыталась завербовать и его, предложив собрать любой компромат на президента России Владимира Путина и членов его семьи. По словам предпринимателя, Литвиненко даже передал ему специальное "средство" для шифрования информации - книгу Гришковца "Рубашка". Кодировать текст предполагалось по номерам страниц, абзацев и строк. (Помнится, Штирлиц пользовался для таких целей "томиком Монтеня"…) Также для  "поддержания конспиративной связи" Луговой получил и "трубку английского мобильного телефона", с которого он из Москвы должен был звонить в Лондон.
Что же касается убийц Литвиненко, то на эту роль предприниматель выдвинул нескольких кандидатов: британские спецслужбы, Бориса Березовского и "русскую мафию".
Итак, версия первая: Литвиненко надоели его британские работодатели, которые "недооценивали и мало платили за службу", а он сам перестал устраивать МИ-6. Неудача с вербовкой Лугового только ускорила падение Литвиненко в глазах англичан. "Стараясь любой ценой решить задачу разведчиков, Литвиненко часто выходил за рамки отведенной  ему роли агента-вербовщика и пробалтывал в беседах со мной много лишнего", - пояснил Луговой. Таким образом, Литвиненко "стал агентом, вышедшим из-под контроля спецслужб, и его убрали".
Естественно, что Лондон все обвинения российского бизнесмена сразу же отверг, заявив, что он своими откровениями только всех еще больше запутал. Что же касается встреч Лугового с Литвиненко, то в этом также нет ничего из ряда вон выходящего. Тем более что, как пишут СМИ туманного Альбиона, у "МИ-6 есть принцип: никогда не подтверждать и не опровергать причастность кого-либо к своей деятельности". А вот утверждение, что британские разведчики отправили Литвиненко на тот свет, несостоятельно, поскольку оно никак не объясняет мотивы МИ-6. Зачем им это было нужно? Вразумительного ответа на этот вопрос Луговой так не дал. Впрочем, в то же время газета Guardian, ссылаясь на источники в спецслужбах, пишет, что британские разведчики никогда "не вступали с Луговым в контакт". Официальный Лондон, в том числе и представители спецслужб, ясно дал понять, что  убийство Литвиненко является "уголовным делом, не касающимся разведки". Заявление примерно в таком же духе последовало и из Москвы: министр иностранных дел РФ Сергей Лавров сообщил, что попытки некоторых кругов в Лондоне политизировать расследование убийства Литвиненко негативно влияют на российско-британские отношения. Все это выглядит, конечно, довольно странно: если обе стороны не хотят смешивать политику и спецслужбы, почему же тогда это уголовное дело, пусть даже и "особой важности", наделало столько шума?
Впрочем, вернемся к определению возможных убийц. Версия вторая: Литвиненко отравил Березовский. "Зная и анализируя поведение Александра в последние месяцы  2006 года, я не мог не видеть, что он разочаровался как в Березовском, так и в своих британских хозяевах из спецслужб" - это слова Лугового все с той же пресс-конференции, состоявшейся 31 мая. Примечательно, что слова российского предпринимателя о Березовском многие восприняли если и не всерьез, то уж точно с большим любопытством. Всему же виной дурная слава Бориса Абрамовича - известного авантюриста от политики. Вопрос в том, зачем ему понадобилось убирать Литвиненко со своей дороги? На этот счет также существует несколько предположений, одно из которых можно выделить в самостоятельную третью версию: Березовский при помощи британских спецслужб убивает Литвиненко для того, чтобы свалить все потом на российскую разведку, нанести удар по репутации Путина и поссорить Москву с Лондоном. Но тут опять-таки возникают вполне, если можно так выразиться, логичные сомнения: разве может убийство (пусть даже и громкое) бывшего агента ФСБ с сомнительной репутацией (пусть даже и британского гражданина) всерьез навредить имиджу российского президента? Или что кто-то всерьез надеялся, что Великобритания будет из-за этого разрывать с Россией дипломатические отношения? И, в конце концов, для чего Лондону настолько сильно ссориться с Москвой? Сам Березовский свою причастность к британским спецслужбам всячески отвергает и утверждает, что Луговой действует по указке Кремля. В качестве доказательства своей непричастности к преступлению опальный олигарх даже перечислил миллион долларов в фонд, организованный вдовой Литвиненко для поиска виновных в смерти мужа.
Впрочем, есть и второе предположение насчет того, почему Борису Абрамовичу так срочно понадобилось избавиться от партнерства Литвиненко, которое выглядит наиболее убедительным из всех других. Так, якобы бывший эфэсбэшник в свое время сообщил Ковтуну о том, что он располагает серьезным компроматом на Березовского. Если бы хоть часть документов была опубликована, предприниматель не смог бы миновать больших проблем, вплоть до экстрадиции из Великобритании. То есть, иначе говоря, Литвиненко незадолго до смерти либо собирался, либо уже шантажировал Бориса Абрамовича. Возникает вопрос: "За что?". Существует опять-таки догадка, что зависимого от него в финансовом отношении Литвиненко Березовский практически снял с довольствия.
Напомним, что изначально подозрение в отравлении Литвиненко пало на профессора Марио Скарамеллу, итальянского эксперта по вопросам безопасности, который встречался с Литвиненко 1 ноября 2006 года в лондонском суши-баре "Ицу"  и должен был передать ему сведения об организаторах убийства журналистки Анны Политковской. Позже Скарамелла заявил, что при нем в тот день был "список людей, которые должны были быть ликвидированы". Напомним, что Политковская, автор многих статей, критикующих политику российского правительства в Чечне, была застрелена в октябре 2006 года в Москве. Александр Литвиненко тогда объявил, что начинает расследование ее смерти.
Однако, возвращаясь к расследованию его собственной гибели, стоит отметить, что 21 ноября выяснилось, что 1 ноября до встречи со Скарамеллой Литвиненко (скончался 23 ноября) виделся с Луговым. Они встретились в отеле за чашкой, как теперь предполагают британские следователи, полониева чая. Итак, версия четвертая: Литвиненко руками Лугового ликвидировали российские спецслужбы. Например, газета Times пишет, что "дело Литвиненко - это ювелирная работа, выполненная с очевидной безнаказанностью российскими агентами". Причем отказ Москвы экстрадировать Лугового британской стороне только придает уверенности в том, что он действительно виновен. Главная улика против бизнесмена заключается в том, что следы полония-210 были оставлены повсюду вокруг Лондона, причем именно в тех местах, которые он посещал до и после отравления Литвиненко. В виновности Лугового уверена и вдова Литвиненко Марина Литвиненко, которая считает, что он сделал это по заданию российских спецслужб. Однако самое интересное в этой версии - это последнее письмо самого Литвиненко, которое уже после его смерти в эфире британских СМИ зачитал близкий друг бывшего подполковника Александр Гольфарб: "Я думаю, что пришло время сказать пару слов человеку, ответственному за мое нынешнее состояние… Вы показали, что являетесь тем безжалостным варваром, каким представляют вас самые жестокие критики. Вы показали, что у вас нет никакого уважения к человеческой жизни, свободе и другим ценностям цивилизации. Вы показали, что недостойны своей должности, недостойны доверия цивилизованных людей. Возможно, у вас и получится заставить замолчать одного человека, но протесты по всему миру будут звучать в ваших ушах, господин Путин, до конца вашей жизни. Пусть Бог простит вас за то, что вы сделали, - не только со мной, но и с моей любимой Россией и ее народом". Впрочем, российский президент отреагировал на обвинения достаточно спокойно. Выступая в Хельсинки на пресс-конференции по завершении саммита ЕС, он заявил, что нет никаких оснований для политических спекуляций вокруг убийства.
Однако на этом версии не исчерпываются - есть среди них и пятая.  Луговой на пресс-конференции также заявил о том, что Литвиненко мог пасть жертвой "русской мафии" за то, что в свое время оказал испанской полиции помощь в поимке преступного авторитета Захария Калашова по кличке "Шакро-младший", считающегося руководителем нескольких преступных группировок. Наверное, не нужно даже объяснять, почему от данной версии кровь стынет в жилах и волосы становятся дыбом. Как же сильна должна быть русская мафия, если только ее испанский "филиал" способен умерщвлять своих врагов с помощью редкого радиоактивного вещества! Причем не просто умерщвлять, а с мастерским переводом стрелок, да еще на кого - на самого Путина! Брр!
Но и это еще не все - шестая версия звучит так же "красиво" - в духе Джеймса Бонда и голливудских боевиков. Так, якобы Литвиненко и Луговой, работающие на Березовского ("заказчика" сборки "грязной бомбы" - надо же как-то развлекаться миллионеру…), вышли через Дмитрия Ковтуна (сотрудника спецслужбы, имеющей позиции среди торговцев оружием…) на некоего "серого торговца", передавшего полоний-210 в качестве компонента для ускорителя. Однако контейнер, конечно, разгерметизировался и  Литвиненко получил смертельную дозу облучения. Луговой и Ковтун отделались легким испугом и преследованием британского правосудия. Но и тут Борис Абрамович решил извлечь выгоду и теперь старается свою неудачу повернуть против Кремля.
Так кто же все-таки убил Литвиненко? Ответа на этот вопрос нет, и вряд ли он когда-нибудь появится. Что же касается Лугового, то российские власти вряд ли когда-нибудь согласятся на его экстрадицию. Так что остаются простор для размышлений и маленький ключик для разгадки, обозначенной в начале статьи, - Литвиненко убил тот, кому были выгодны скандал и пристальное внимание к этому делу.