BƏNZƏRSİZLİYİ QORUMAQ
Heykəltəraş Zakir ƏHMƏDOV: "Təəssüf ki, gənclərimizin böyük əksəriyyəti art-cərəyana elə aludə olub ki, öz köklərini unudub"
Zakir Əhmədovun heykəllərinin gözəl plastikası incəlik və zərifliklə doludur. Onun bürünc çayxanaçısı paytaxt parklarının birində dincələnləri sevindirir, səkkiz barelyefi isə məşhur "Torqovaya" küçəsində binanı bəzəyir. SSRİ Rəssamlar İttifaqı və Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvünün daha bir neçə işi Mustafayev adına İncəsənət Muzeyində öz layiqli yerini tutub, heykəllərin daha bir hissəsi isə dünya boyunca şəxsi kolleksiyalarda saxlanılır.
- Sizin yaradıcılıq yolunuz nədən başladı?
- Mən Bakıda sadə ailədə dünyaya gəlmişəm. Anam şuşalıdır, atam Cənubi Azərbaycandan gəlmədir. Atam bütün günü rayon avtoqarajında işləyirdi, anam isə məktəbdə dərs deyirdi.
Ailəmizdə incəsənətə xüsusi yanaşma var idi. Anamın qardaşı - Yunus dayı həvəskar rəssam idi və evimizdə onun bir neçə işləri qalıb. Mən onun rəsmlərinə maraqla baxırdım və onun kimi peşəkar rəsm çəkməyi arzulayırdım. Məndən 9 yaş böyük olan qardaşım Xanlar (Azərbaycanın xalq rəssamı Xanlar Əhmədov - müəlf.) o zaman artıq Ə.Əzimzadə adına Azərbaycan Rəssamlıq Məktəbində oxuyurdu. Dərslərdən sonra axşamlar o, öz otağına qapanırdı və gildən fiqurlar düzəldirdi, mən isə gizlicə onun işlərini izləyirdim. Məhz o vaxtdan mənim heykəltəraşlıq sənətinə marağım yarandı. Qardaşıma oxşamağa çalışırdım və plastilindən heyvanlar və insanlar düzəldirdim. Tənəffüslərdə anamın aldığı albomda rəngli karandaşlarla çəkirdim.
Valideynlərim rəssamlığa olan həvəsimi görəndə məni Yuri Qaqarin adına Pionerlər evinin yanında dərnəyə yazdılar. Orada mənimlə Məsmə xanım məşğul olurdu. Təbii ki, orta məktəbi bitirəndən sonra mənim hansı peşəni seçəcəyimlə bağlı sualı yaranmırdı. 1978-ci ildə mən Ə.Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbinə, sonra isə Azərbaycan İncəsənət Universitetinə daxil oldum.
- İncəsənət Universitetində siz heykəltəraşlıq fakültəsində təhsil almısınız. Nəyə görə siz rəssam olmadınız?
- Çünki ürəyimə heykəltəraşlıq yatırdı. Mənim bəxtim gətirdi. Mən ali təhsil müəssisəsinə daxil olmağa hazırlaşdığım ildə İncəsənət Universitetində heykəltəraşlıq fakültəsi açıldı. Təbii ki, öz şansımı qaçırmaq mənasız olardı. Mən sənədlərimi verdim, imtahanlardan keçdim və daxil oldum. Tokay Məmmədovun sinfində oxuyurdum. Heykəltəraşlıq fakültəsinin ilk məzunlarının sayı cəmi 14 nəfər idi və biz hələ də sevdiyimiz işlə məşğuluq və bizə tələbat var.
- İlk böyük işinizdən danışın. O, nə idi?
- Mənim işlədiyim ilk ciddi iş hazırda M.F.Axundov adına Milli Kitabxananın binasında ucaldılan Əcəminin üç metrlik heykəl idi. Bu, dövlət sifarişi idi və mən heykəl üzərində uzun müddət işlədim.
- Sizin daha çox ürəyinizcə olan nədir - balaca, yoxsa dəzgah heykəl?
- Mənə daha çox kiçik plastika yaxındır. O, sanki daha səmimidir... Belə fiqurlar kompaktdırlar, istənilən mənzildə yerləşirlər və onlara istənilən an toxunmaq olar, onların istisini və müsbət enerjisini hiss etmək mümkündür.
- Bu gün, həmçinin dekorativ və ya şəhər heykəltəraşlığı məşhurdur. Siz Bakının küçələrində qeyri-adi fiqurların və heykəllərin peyda olmasına necə baxırsınız?
- Siz Dənizkənarı bulvarda və Fəvvarələr meydanında quraşdırılan həmin yöndəmsiz və qəribə fiqurları nəzərdə tutursunuz? Mən aşağı keyfiyyətli heykəllərə qarşıyam. Onlara baxanda elə təəssürat yaranır ki, sanki bunları təzəcə başlayan tələbə hazırlayıb. Bakıda dekorativ heykəlləri quraşdırmazdan əvvəl vəzifələri müəyyənləşdirmək və şəhər mühitində ahəngdar şəkildə görünməsi üçün onların necə olmasını anlamaq lazımdır. Şəhər heykəltəraşlığı təbii görünməlidir. Ümumiyyətlə, şəhərin küçələrində və parklarda heykəllər məqsədsiz və mənasız şəkildə qoyulmamalıdır - bu, bədii obrazlardır, simvollardır, onlar gözəlliyi və ahəngdarlığı təbliğ etməlidir. Burada daha çox vacib olan nədir - forma, süjet tamaşaçını səksənməyə, sevinməyə, bəzən isə valeh olmağa məcbur edən daha bir şey? Həm bu, həm də digəri. Bu, aydın, dəqiq formadır, plastikadır və forma ilə onun məzmununun mütləq birliyi - heykəlin həyatı mümkün olmayan həmin dolğunluqdur. Həmçinin hesab edirəm ki, şəhər heykəllərində mütləq sənətkarın əli hiss olunmalıdır. Təəssüf ki, heykəltəraşın milli məktəbini bildirən bu incəlik müasir işlərdə, demək olar ki, qalmayıb.
Əvvəllər necə idi? Xüsusi komissiya var idi və o, işin şəhər mühitində və ya sərgidə yer tutmağa layiq olub-olmadığına qərar verirdi? Bəzi heykəltəraşlar bu komissiyadan beş-yeddi dəfə keçməli olurdular. Hər dəfə də işin dəyəri daha da aşağı olurdu. Yəni sən onu artıq qəpik-quruşa sata bilərdin. Ona görə də sənətkarlar işlərinə bütün ciddiyyət və məsuliyyətləri ilə yanaşırdılar.
- İşlərinizdən hansı ilə siz heç vaxt ayrılmazdınız?
- Deyərdim ki, bununla (heykəltəraş qadın və kişinin romantik fiqurunu göstərir - müəlf). O, "Sevgililər" adlanır. Bu kompozisiyanı mən 13 il əvvəl hazırlamışam və o, mənə çox əzizdir. O, heykələ baxan hər kəsdə nostalgiya, keçmiş cavanlıq və ilk məhəbbət barədə xoş xatirələr oyadır.
- İşinizin bir çox qəhrəmanları nağıl elflərini xatırladır - zərif və yüngül. Bu qeyri-adi obrazları haradan götürürsünüz?
- Mənim təsəvvürümdə bu, məhəbbətin, gözəlliyin və zərifliyin ideal obrazlarıdır.
- Azərbaycanın cavan heykəltəraşları və rəssamlarına nə lazmdır?
- Özünəməxsusluq. Gürcülər heykəltəraşlıqda və bədii incəsənətdə öz xətlərini, öz üslublarını qoruyub - saxlaya biliblər. Təəssüf ki, bizim gəncliyimizin böyük əksəriyyəti müasir art-cərəyanlara o qədər alüdə olub ki, öz köklərini unudub. Hesab edirəm ki, rəsmləri çəkməzdən və heykəlləri yaratmazdan öncə öz işini bilən əsl sənətkarın yanında təhsil almaq lazımdır. Bəli, əlbəttə, nəzəriyyəni bilmək bu işdə vacibdir, lakin təcrübə - daha mühümdür. Bir vaxtlar dahi Leonardo da Vinçi italyan heykəltəraş və rəssamı Verrokkonun yanında adi usta yardımçısı idi. O, müəlliminin işini müşahidə edirdi, uzun yeddi il ərzində rəssamlığı, heykəltəraşlığı və modelləşdirməni öyrəndi və ancaq sonra müqəddəs Lukanın Gildiyasında sənətkar ixtisasını qazandı.
- Sizin emalatxananızda yığılan heykəllər arasında, həmçinin rəsmlər və xalçalar da görmək olar. Bu da sizin işlərinizdir?
- Bəli. Rəsm çəkməyə mən nisbətən təzəlikcə başlamışam. Rənglərlə işləməyə ehtiyac duydum və hər şey özü "yağ kimi" getdi. Xalçalara gəlincə, mən bu işlə hələ 1998-ci ildə məşğul olmağa başlamışam. Yoldaşımla bir neçə xalça üçün eskizlər hazırlamağa cəhd etdik. Beləcə "Məhəmməd peyğəmbərin görüşü", "Həzrəti Əli" və "Çar II Nikolay yoldaşı Aleksandra Fyodorovna ilə" yarandı.
- Uşaqlarınızdan kimsə sizin sənəti davam etdirir?
- Mənim iki qızım var. Böyük qızım Səbinə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetini bitirib, kiçik qızım Fidan isə bu universitetin 4-cü kursunda təhsil alır. Lakin rəsm çəkməyi və yapışdırmağı xoşlayan nəvəm Cavad böyüyür. O kim olacaq - bunu on ildən sonra görəcəyik. Lakin mən şəxsən ona babasının izi ilə getməyi məsləhət görməzdim. Heykəltəraşlıq, rəssamlıq sənəti o qədər çətin və qeyri-sabitdir ki, bunun üzərində seçim etmək üçün yüz dəfə düşünmək lazımdır.

The sculptor Zakir AHMADOV: "Unfortunately, many of our young people are so carried away by modern art trends that they have rather forgotten their origins"
Zakir Ahmadov's amazing relief sculpture is full of elegance and grace. His bronze tea-man delights people relaxing in a city park, and eight bas-reliefs adorn a building on famous Torgovaya Street. Several more works by Zakir Ahmadov, a member of the USSR Artists Union and the Azerbaijani Artists Union, have found a worthy place in the Mustafayev Museum of Arts and a good number of his sculptures are in private collections all over the world.
- When did you start your career?
- I was born in Baku into an ordinary family. My mother was from Susa and my father from South Azerbaijan. My father would spend whole days working in the local garage, while mother taught in a school. Our family had a special feeling for art. My mother's brother - Uncle Yunus - loved painting and he kept some of his works in our house. I would gaze at the pictures and dream of learning how to draw as professionally as that. My brother, Xanlar, who is 9 years older than me (Azerbaijani People's Artist Xanlar Ahmadov - author's note) was already studying at the A.Azimzada Azerbaijani Art College. In the evenings, after studies, he would shut himself away in his room and mould figures out of clay, and I would secretly watch him. That was when my interest in the art of sculpture began. I tried to copy my brother and moulded animals and people out of clay. At break times I would use coloured pencils to draw in an album my mother bought me. Seeing that I was fascinated by art, my parents enrolled me in a drawing circle at the Yuriy Gagarin Pioneers Home where Mesime xanim [term of respect] looked after me.
Naturally, after leaving secondary school, the question of which profession I would choose had not arisen. In 1978 I joined the A. Azimzada Art College and then the Azerbaijani University of Art.
- At the University of Art you studied at the sculpture faculty. Why didn't you become an artist?
- Because I loved sculpture. I was lucky. The year I was preparing to go to college a sculpture faculty opened at the University of Art. Naturally, I would have been stupid to miss my chance. I submitted the documents, passed the examination and joined. I was a pupil in Tokay Mammadov's class. There were 14 of us, the first graduates of the sculpture faculty, and we are still doing what we love doing and are in demand.
- Tell us about your first major work. What was it?
- The first serious work I did was a three-metre sculpture called Ajemi, which is now in the M.F.Axundov National Library. This was a state order and I worked long on this sculpture.
- What do you prefer - small figurines or larger sculptures?
- Small figurines. They are more emotive, perhaps… They are compact, can be placed in any apartment and you can touch them whenever you like and feel their warmth and positive energy.
- Decorative or urban sculpture is also popular today. What do you think about these strange figures and sculptures appearing on the streets of Baku?
- You mean those weird and odd-looking figures on Maritime Boulevard and Fountains Square? I am against poor-quality sculptures. When you look at them you get the impression they have been cast by a novice student. Before decorative sculptures are placed in Baku it should be decided how they will blend in with the city environment. Urban sculpture should look natural. Sculptures in general should not be placed in streets and parks willy-nilly - they are art forms and symbols and they should teach what is beautiful and harmonious. What's more important here - is it form, subject, something else that makes the viewer shudder, rejoice, or perhaps just admire? All of those things. It's all about precision, clear shape, relief and compulsive unity of form and content and integrity, without which a figure has no life. I also think that the name of the artist should be revealed on urban sculptures. Unfortunately, this little touch, which defines the national school of sculpture, is almost completely absent in modern works. Was it like that in the past? Did there not used to be a special commission that decided whether a work was good enough to have a place in the city or in an exhibition? Some sculptors had to pass through this commission five or seven times and each time the price of their work went down and down. In other words, they were working for peanuts. That is why the sculptors approached their work so seriously and responsibly.
- Which of your works would you never part with?
- Probably this one (the sculptor points to a romantic figure of a boy and girl - author's note). It's called "The Lovers". I made it 13 years ago and it is very dear to me. It brings nostalgia and happy memories of youth and first love to everyone who sees it.
- Most of the subjects in your works remind one of elves in fairy tales - light and elegant. Where do you get these unusual forms from?
- They're in my imagination. They are perfect images of love, beauty and grace.
- Where are the young Azerbaijani sculptors and artists lacking?
- Originality. The Georgians have managed to preserve their identity and their style in sculpture and art. Unfortunately, many of our young people are not interested in modern art trends and have rather forgotten their origins.
I believe that before starting to paint pictures or mould sculptures you should be trained by a real master of his craft. Yes, of course, knowledge of theory is quite significant, but practical work is more important. In his day Leonardo da Vinci was a simple apprentice to the Italian sculptor and artist Verrocchio. He observed his tutor at work and learnt how to paint, sculpt and model over seven long years and only then did he qualify as a master in the Guild of St Luke.
- There are also canvases and carpets among the sculptures in your workshop. Are they your works?
- Yes. I started painting quite recently. I felt the urge to take up paints and everything went smoothly. As far as carpets are concerned, I started making them in 1998. A friend and I decided to try and prepare some designs for a number of carpets. That led to "The meeting of the Prophet Muhammed", "Hazrati Ali" and "Tsar Nicholas II and his wife Aleksandra Fedorovna".
- Have any of your children followed in your footsteps?
- I have two daughters. Sabina has graduated from the Azerbaijani State University of Economics, and her younger sister Fidan is still studying at fourth grade at the same university. Then there is my grandson Cavad who loves painting and moulding. We'll see what he is going to be in about ten years' time. But personally I wouldn't advise him to follow in his grandfather's footsteps. The profession of a sculptor or an artist is so complex and unstable that you need to think a hundred times before making it your choice.