Bolşevik Əli Bayramovun qətli ADR hökumətinə qarşı istifadə edilmiş ilk iş olub
1920-ci il martın 23-də Bakıya şok xəbər yayıldı - şəhər kənarındakı düzəngahda boğazı kəsilmiş cəsəd tapılıb. Bu, Azərbaycan bolşeviklərinin görkəmli nümayəndələrindən biri, uzun müddət hakimiyyətdən gizlənən Əli Bayramovun meyidi idi. İstintaq orqanları cinayətin araşdırılmasına başlasa da, onu başa çatdırmağa macal tapmadılar.
"Sübut"
1920-ci il aprelin 28-nə keçən gecə Azərbaycan Demokratik Respublikasının hökuməti devrildi və hakimiyyət bolşeviklərə keçdi. Aprelin 29-da ədliyyə komissarı Əliheydər Qarayev Ali İnqilab Tribunalının (AİT) rəhbərinə Əli Bayramovun qətli ilə bağlı işi öz icraatına götürməsini tapşırdı. Nəticədə, işlə bağlı əvvəlki istintaq qrupunun topladığı materiallar AİT-ə verildi. Lakin sonrakı hadisələr göstərdi ki, yeni hakimiyyətin inqilabçı Ə.Bayramovun qətlinin günahkarları ilə bağlı öz fikri var imiş. AİT-in faktı detallı şəkildə araşdırmaqda maraqlı olmadığını göstərən bir faktı nəzərinizə çatdıraq: AİT-in istintaq şöbəsinin müstəntiqinə qətli "araşdırmaq" üçün cəmi 20 gün kifayət etdi. Onun mayın 19-da imzaladığı yekun qərarda cinayətə "aidiyyəti" olan 19 nəfərin adı çəkilirdi. Bütün ittihamlar çap maşını ilə yazılmış səhifədən ibarət idi. Müstəntiq Ə.Bayramovun qətlində keçmiş daxili işlər naziri (müavini), cinayətin baş verdiyi dönəmdə daxili işlər naziri səlahiyyətlərini icra etmiş Şəfi bəy Rüstəmbəyovu, Bakının sabiq hərbi general-qubernatoru Murad Gəray Tlexası, Bakı qradonaçalnikliyinin informasiya şöbəsinin sabiq rəhbəri Ələkbər xan Şahsuvarovu, Bakının sabiq polismeysteri Rüstəm bəy Mirzəyevi, Bakının 4-cü dairəsinin sabiq pristavı Nurəddin Seyidovu və bir sıra digər şəxsləri günahkar elan edib. Lakin Ə.Bayramovun qətlinə görə sadalananların hamısına qarşı ittiham irəli sürmək mümkün olmayıb. Bolşeviklər hakimiyyəti ələ keçirən zaman Şəfi bəy Rüstəmbəyov, Əjdər Eminov, Hüseyn Nadiroğlu, Aleksandr Koberidze ölkəni tərk etmiş, Ələkbər xan Şahsuvarov isə dünyasını dəyişmişdi. Beləliklə, AİT məhkəməsi qarşısına 14 nəfər çıxarılmışdı. Müttəhimləri AİT Kollegiyası mühakimə edirdi. Teymur Əliyevin sədrlik etdiyi Kollegiyada Lev Qans, Yefim Rodionov, Zeynal Dadaş və Mirbəşir Qasımov yer alıblar. 1920-ci il mayın 21-də başlayaraq mayın 28-də başa çatmış proses açıq keçirilib. "Kommunist" qəzetində müvafiq elan yer almışdı - məhkəmə zalına keçid buraxılış vərəqəsi ilə olub. 1 həftə ərzində tribunal 18 müttəhimin günahını, 1 nəfərin isə günahsız olduğunu "sübut" edib. Lakin onların heç biri özünü günahkar saymayıb və cinayətdə iştirakını boynuna almayıb.
General Tlexasın mühakimə olunmasına nəzər saldıqda, məhkəmənin necə keçirildiyini müəyyənləşdirmək olur. O, istintaqa şübhəli şəxs qismində mayın 19-da, yəni istintaqın başa çatmasından 2 gün əvvəl cəlb olunub. "General Tlexas şahid yox, həyat yoldaşım Əli Bayramovun qatilidir", - deyə Ceyran Bayramova AİT-ə yazdığı məktubda bildirirdi. Beləliklə, mayın 21-də müstəntiq yekun qərarı hazırlayaraq məhkəməyə göndərdikdə, general cinayətin şahidindən müttəhimə çevrildi. İstintaq ona qarşı "qətlə səbəb olmuş fəaliyyətsizlik" ittihamı irəli sürüb. Məhkəmədə general Tlexas bildirdi ki, o, Ə.Bayramovun və digər bolşeviklərin həbsi ilə bağlı qərarın qəbulundan xəbərdar olub. "Vəzifəli, rəsmi və zərərçəkmiş şəxslərdən heç biri yardım üçün mənə müraciət etməyib", - deyən general bu halda cinayətin qarşısını almaq imkanına malik olmadığını söyləyib.
Tribunalın hökmü ilə 10 nəfər - Tlexas, Mirzəyev, Sübhanverdixanov, Babayev, Cəbrayılov, Ter-Arutyunov, Rzayev, Həbib Nəzəroğlu, Əbdürrəhman Qurbanoğlu, Mövsümov, həmçinin məhkəmə qarşısına çıxarılmayan 5 müttəhim - Rüstəmbəyov, Eminov, Hüseyn Nadiroğlu, Koberidze və Vəli Məşədi Hüseynoğlu ən ağır cəzaya - güllələnməyə layiq görüldülər. Bundan başqa, İbrahim Xəlil Zülfüqarov 10, Aslan bəy Mirzəyev 5, Nurəddin Seyidov 3 il müddətinə azadlıqdan məhrum edildilər. Ehtiyat polislərin rəisi Nikolay Kaloydoviçə isə bəraət verildi.
Mübahisələr səngimir
Bu, yeni hakimiyyətin sinfi düşmənə qarşı ilk məhkəmə hökmü idi. Hökm artıq növbəti gün - 29 may saat 02:30-da AİT üzvləri Zeynal Dadaşov və Lev Qans, həmçinin Bakı komendantı Mazurovun iştirakı ilə icra olundu. Müttəhimlərin Nargin adasında güllələndikləri ehtimal olunur. Onların ölümünü təsdiqləyən həkim yazdığı aktda "meyitlərin güllələnmənin həyata keçirildiyi yerə yaxın ərazidə, 7 fut dərinlikdə qardaşlıq məzarlığında basdırıldığını" qeyd edib.
O andan 85 ildən artıq vaxt keçib. Lakin Ə.Bayramovun qətlinin sifarişçiləri və icraçıları, onların əməllərindəki motiv haqqında mübahisələr səngimir və mütəmadi olaraq yerli KİV-də bu haqda yazılara rast gəlinir. Kommunistlər hər zaman - istər keçmişdə, istərsə də indi - hesab edirlər ki, Əli Bayramovun qətli ozamankı hökumətin işidir. Guya, hökumət bu yolla Bakı proletariatını qorxutmaq, etiraz dalğasının qarşısını almaq, bununla da, hakimiyyəti qoruyub-saxlamaq məqsədi güdüb. Onların fikrincə, qətlə səbəb Əli Bayramovun həyat yoldaşı Ceyran Bayramova, oğulluğu və xanımının nənəsi ilə birgə yaşadığı mənzildə aparılmış axtarış zamanı 2 telefon aparatının tapılması olub. Bu faktı C.Bayramova istintaqa ifadəsində təsdiqləyir. Belə bir versiya var ki, həmin dövrdə informasiya şöbəsində işləyən C.Bayramova həmin telefonlar vasitəsilə məxfi məlumatları bolşeviklərə ötürürmüş. Bayramovanın iddiasına görə, onun həyat yoldaşı məhz bu səbəbdən qətlə yetirilib.
Lakin qətllə bağlı bizim araşdırdığımız arxiv materiallarında bu barədə heç bir fakta rast gəlinmir.
Hökumət də öz növbəsində bolşevikin qətlinə heç bir aidiyyətinin olmadığını bəyan etmişdi. O zaman hökumətin mövqeyi "İstiqlal" qəzetində əks olunmuşdu. Qəzetin nömrələrininn birində deyilirdi ki, Azərbaycan Respublikaı demokratik dövlətdir və onun hər bir vətəndaşı bu cür cinayətlərə etiraz edir. Məqalə müəllifi yazırdı ki, istintaqın işi qətlin üstünü açmaq, cinayətkarların motivini müəyyənləşdirməkdir. Müəllifin fikrincə, hökumət üçün Bayramovun qətlə yetirilməsi "bolşeviklərin çörəyinə yağ çəkmək" olardı.
Daha bir versiyaya görə, Ə.Bayramovun qətli şəxsi münaqişə zəminində baş verib. Çünki o, Bakı qəzalarında silah gücünə sovet hakimiyyətinin qurulması üçün çox qanlar tökmüşdü. Bayramovun əməllərindən, xüsusilə Bakı qoçuları narazı idilər. İstintaq materiallarında bildirilir ki, "martın 20-də o (Bayramov), "Melniçnı" küçəsi ilə (hazırkı Ağadadaş Məcidov küçəsi) gedirmiş. 2-ci və 3-cü paralel küçələri arasında (hazırkı Balababa Məcidov və Mahmud Əbilov küçələri) qoçu Əjdər Eminov və Hüseyn Nadiroğlu onun qarşısını kəsir və Bayramovu polismeysterin yanına aparırlar. Onlar qətli əvvəlcədən planlaşdırıbmışlar".
Bu da son versiya deyil. Digər versiyada Bayramovun partiya yoldaşlarının sifarişi ilə öldürüldüyü bildirilir. İlk baxışdan bu, inandırıcı görünməyə bilər. Lakin 1937-ci ili yada salsaq...
Bu gün Ə.Bayramovun qətlinin əsl motivini müəyyənləşdirmək, cinayətin əsl sifarişçilərinin, iştirakçılarının kimlər olduğunu söyləmək çətin, daha doğrusu, praktiki olaraq mümkünsüzdür. Ə.Bayramovun qəbir daşında isə bu sözlər həkk olunub: "Müsavat cəlladları tərəfindən vəhşicəsinə öldürülmüş"...

Дело об убийстве большевика Али Байрамова стало первым, направленным против правительства АДР
Утром 23 марта 1920 года по городу Баку пронеслась шокирующая весть - в пригороде на пустыре обнаружен обезглавленный труп. Вскоре выяснилось, что человек с перерезанным горлом - один из видных представителей азербайджанских большевиков, долгое время скрывавшийся от властей, Али Байрамов. Следственные органы приступили к расследованию преступления, но завершить его не успели.
"Доказательства"
В ночь с 27 на 28 апреля 1920 года правительство Азербайджанской Демократической Республики было свергнуто и к власти пришли большевики. 29 апреля комиссар юстиции Али Гейдар Гараев поручил председателю Верховного революционного трибунала (ВРТ) принять к своему производству в числе других и дело об убийстве Али Байрамова. ВРТ получил в свое распоряжение материалы, собранные по данному делу предыдущей следственной группой. Но, как показали дальнейшие события, у новой власти было свое мнение относительно виновных в убийстве революционера А.Байрамова. О незаинтересованности ВРТ в детальном расследовании свидетельствует тот факт, что для "расследования" убийства следователю следственной части ВРТ понадобилось всего 20 дней. В подписанном им 19 мая заключительном постановлении упоминаются 19 человек, "причастных" к преступлению, а все обвинение уложилось на пяти машинописных страницах. Следователь признал виновными в убийстве А.Байрамова бывшего товарища (заместителя) министра внутренних дел, исполнявшего в период совершения преступления обязанности министра, Шафи бека Рустамбекова, бывшего военного генерал-губернатора Бакинского укрепрайона Мурада Гирея Тлехаса, бывшего начальника информационного отдела Бакинского градоначальства Алекпер хана Шахсуварова, бывшего бакинского полицеймейстера Рустам бека Мирзоева, бывшего пристава 4-го участка Баку Нуреддина Сеидова и ряд других лиц.
Однако предъявить обвинение в убийстве А.Байрамова удалось не всем. К моменту захвата власти большевиками страну покинули Шафи бек Рустамбеков, Аждар Эминов, Гусейн Надир оглу, Александр Коберидзе и Вели Мешади Гусейн оглу, а Алекпер хан Шахсуваров скончался. Таким образом, перед судом ВРТ предстали 14 человек. Обвиняемых судила коллегия ВРТ в составе Теймура Алиева (председатель) и членов Льва Ганца, Ефима Родионова, Зейнала Дадаша и Мир Башира Касумова. Процесс начался 21 мая 1920 года, а завершился 28 мая и носил показательный характер - в газете "Коммунист" было помещено соответствующее объявление, вход в зал суда был по пропускам. В течение одной недели трибунал "доказал" виновность 18 обвиняемых и невиновность одного. Однако ни один из них виновным себя в совершении преступления не признал.
О том, как совершалось правосудие, можно проследить на примере осуждения генерала Тлехаса. В качестве подозреваемого он был привлечен к следствию 19 мая, т.е. за два дня до окончания следствия. "Генерал Тлехас не свидетель, а убийца моего мужа Али Байрамова", - написала в ВРТ Джейран Байрамова. И 21 мая, когда следователь подготовил и отправил в суд заключительное постановление, генерал из свидетеля преступления превратился в обвиняемого. Следствие предъявило ему обвинение в "бездействии, повлекшее убийство". На суде генерал Тлехас показал, что ему было известно о поручении арестовать А.Байрамова в числе прочих большевиков. "Никто из должностных, официальных и потерпевших лиц за помощью ко мне не обращался", - сказал он суду, дав понять, что в такой ситуации никак не мог предотвратить преступление.
Приговором трибунала десять человек - Тлехас, Мирзоев, Субханвердиханов, Бабаев, Джабраилов, Тер-Арутюнов, Рзаев, Габиб Назар оглу, Абдурахман Гурбан оглу, Мовсумов, а также пять обвиняемых, не представших перед судом, - Рустамбеков, Эминов, Гусейн Надир оглу, Коберидзе и Вели Мешади Гусейн оглу были приговорены к высшей мере наказания - расстрелу. К десяти годам лишения свободы был приговорен Ибрагим Халил Зульфугаров, к пяти - Аслан бек Мирзоев, к трем - Нуреддин Сеидов. Николай Калойдович, начальник резерва полиции, был оправдан.
Полемика не утихает
Это был первый судебный приговор новой власти в отношении своего классового врага. Приведен он был в исполнение уже на следующий день, 29 мая в 2.30 в присутствии членов ВРТ Зейнала Дадаша и Льва Ганца, а также коменданта Баку Мазурова. Есть предположение, что обвиняемые были расстреляны на острове Наргин. Смерть их была засвидетельствована врачом, который показал в акте, что "трупы закопаны в братской могиле вблизи места расстрела на глубине 7 футов".
С того времени прошло более 85 лет, однако полемика вокруг заказчиков и исполнителей убийства А.Байрамова, мотива их действий не затихает и периодически выносится на страницы отечественных СМИ. Коммунисты всегда - и в прошлом веке, и ныне - считают, что убийство Али Байрамова - дело рук тогдашнего правительства, пытавшегося запугать бакинский пролетариат, сбить волну протеста и таким образом удержаться у власти. Поводом к убийству, по их словам, послужил факт обнаружения двух телефонных аппаратов при обыске в квартире, в которой А.Байрамов жил со своей женой Джейран Байрамовой, приемным сыном и бабушкой жены. Этот факт подтверждается Дж.Байрамовой в ее показаниях следствию. Существует мнение, что Дж.Байрамова, служившая в то время в информационном отделе, посредством этих телефонов передавала большевикам секретные сведения. Из-за этого, утверждают последние, и был убит А.Байрамов. Однако в изученных нами архивных материалах по делу об убийстве А.Байрамова на этот счет ничего определенного нет.
Правительство же заявило о своей непричастности к убийству большевика. Его позиция была выражена в газете "Истиглал" ("Независимость"), в одном из номеров которой говорилось, что Азербайджанская Республика является демократическим государством, и каждый гражданин ее выражает возмущение такого рода преступлением. Автор статьи отмечал, что дело следствия - раскрыть убийство и выяснить мотивы его преступников. По его мнению, для правительства убить Байрамова означало "намазать масло на хлеб большевиков".
Есть также версия, что убийство А.Байрамова было совершено на почве личной ненависти, ибо он пролил немало крови, участвуя с оружием в руках в установлении советской власти в уездах и Баку. Его действиями, в частности, были недовольны бакинские гочу. В материалах следствия указывается, что "20 марта он (Байрамов) шел по Мельничной улице (ныне Ага Дадаша Гурбанова). Между 2-й и 3-й Параллельными (ныне улицы Балы Баба Меджидова и Махмуда Абилова) его остановили гочу Аждар Эминов и Гусейн Надир оглу" и увели к полицеймейстеру, с которым "заранее обдумали убийство".
Еще одна версия преступления заключается в том, что А.Байрамов был убит по указке своих товарищей по партии. На первый взгляд это может показаться неправдоподобным. Но если вспомнить 1937 год…
Сегодня трудно, а практически невозможно раскрыть истинные мотивы убийства А.Байрамова, выявить действительных участников и заказчиков этого преступления. Тем не менее на надгробном камне на могиле А.Байрамова высечено: "Зверски убит мусаватскими палачами".