Neftdən sonrakı dövrdə Azərbaycanın iqtisadi siyasəti haqqında
Əlverişsiz xarici iqtisadi və siyasi konyunkturun daha güclü təsiri şərtlərində ölkə qarşısında yoxlanılmış, elmi cəhətdən əsaslandırılmış iqtisadi siyasətin hazırlanması və reallaşdırılması vəzifəsi durur. Milli iqtisadiyyatın karbohidrogen resurslarının dünya qiymətindən asılılığı, qeyri-neft sektorunun zəif ixrac potensialı bu problemin Azərbaycan hökumətinin iqtisadi blokunun təmsilçiləri - alim-iqtisadçılar və mütəxəssislər arasında müzakirəsini daha da aktuallaşdırdı. Bu müzakirələrin nəticələri əsasında qısamüddətli dövr və uzun perspektiv üçün dövlət iqtisadi siyasətinin əsas bloklarını formalaşdırmaq, daha doğrusu, hazırda bir çox ölkələrdə edilən kimi - büdcə proqnozu ilə uyğun olan bir neçə variantdan ibarət mərhələli fəaliyyət proqramı qəbul etmək olar.
Bu şərtlərdə iqtisadi siyasətin sistemşəkilli bloklarının aktivləşməsinə səbəb olan bir neçə tədbir mövcuddur.
Onların sırasında ayrılıqda bunları qeyd etmək olar: ixracın dəstəklənməsi və idxalın əvəzlənməsi; iqtisadiyyatın prioritet seqmentləri üçün investisiya axınlarının cəlb edilməsi; dövlət mülkiyyətinin özəlləşdirilməsi; orta və kiçik sahibkarlığa dəstək; əhalinin səmərəli məşğulluğuna dəstək; bank sisteminin səmərəli yüksəldilməsi və milli valyutanın sabitləşməsi; səmərəsiz xərclərin azaldılması; əhalinin ən müdafiəsiz kateqoriyalarına (çoxuşaqlı ailələr, təqaüdçülər və s.) inflyasiya xərclərinin təzminatı...
İdxalın əvəzedilməsi
2014-cü il ərzində statistik məlumatlara əsasən ölkənin idxalının strukturunu təhlil etsək, ərzaq məhsulları arasında ən böyük paya buğda - 293,9 mln. dollar və şəkər - 205,2 mln. dollar malikdir, daha doğrusu, əhali üçün daha mühüm olan məhsullardır. Məsələn, İranın təcrübəsi göstərir ki, kənd təsərrüfatına subsidiyaların böyük əksəriyyəti strateji məhsul sayılan buğdanın payına düşür. Sirr deyil ki, çörəyin qiymətindəki dəyişiklik təkcə iqtisadiyyata deyil, həm də ölkədə siyasi ab-havaya da təsir edir. Ona görə də ölkənin taxıla olan toxunulmaz ehtiyatının, həmçinin ordu, xəstəxanalar və məktəblərin taxıl tədarükləri tam şəkildə dotasiya olunurlar. Subsidiyalar dəyirman müəssisələrinə, habelə adi çörək bişirilməsi üçün çörəkxanalara verilir. Şəkərin subsidiyalaşma səviyyəsi son dərəcə böyükdür - 50,7%, bununla belə, ölkədə istehlak edilən şəkərin yarısına tamamilə dotasiya ayrılır (ordunun ehtiyacı üçün, şəhər ticarətinin pərakəndə şəbəkəsi vasitəsilə satılan və kənd kooperativlərinin mağazaları).
Milli kənd təsərrüfatında bu sahədə müsbət xarici təcrübənin istifadə edilməsi zəruridir və ilk növbədə, subsidiyalardan başqa, vergi güzəştləri və aşağıfaizli kreditləri dövlət tərəfindən müəyyən edilmiş alış qiymətləri və məhsul sığortasına məqsədyönlü şəkildə tətbiq etmək lazımdır. Milli ixracın dəstəklənməsi məqsədilə dövlətin ixracdan əvvəl və ixracın kreditləşməsinin təqdim olunması, ixracın sığortalanması təcrübəsinin tətbiqi zəruridir.
Maliyyə məsələsi
Dünya iqtisadiyyatında vəziyyət belədir ki, böhran şərtlərində qarşıya qoyulmuş məqsədlərə əlavə maliyyə vasitələri cəlb etmədən nail olmaq çətindir. Xarici bazarda vəziyyət əlverişli, neftin qiyməti isə yüksək həddə olduğu vaxtlarda karbohidrogenlərin ixracından əldə edilən gəlirlər Dövlət Neft Fonduna (ARDNF) yönəlirdi. Fondun əsas vəzifələrindən biri xarici şoklar, habelə karbohidrogen mənbələrinin qiymətinin düşməsi zamanı milli iqtisadiyyatın sabitliyinin yüksəldilməsidir. Hazırda dünya iqtisadiyyatında yaranmış vəziyyət bu resursların istifadəsinin zəruriliyini öncədən müəyyən edir. Onlar asan olmayan dövrü geridə qoymağa və ölkə iqtisadiyyatının artımını stimullaşdırmağa kömək edəcək. ARDNF rezervləri iqtisadiyyatın gələcək dəyişməsinə, məhz - sənaye və nəqliyyat infrastrukturunun, kiçik və orta biznesin inkişafına yönəlməlidir.
Dövlət investisiyaları tələbat zəncirini işə salmaq iqtidarındadırlar. Əgər onlar sənaye və nəqliyyat infrastrukturuna xərclənirlərsə, bu daha böyük multiplikativ təsir verir - pullar bütün iqtisadiyyata xərclənir və bütün zəncir boyu məhsullara (metal konstruksiyaların, tikinti materiallarının və s. istehsalına) tələbat artır.
Milli iqtisadiyyatın sürətli inkişaf tələb edən prioritet sahələri aqrosənaye kompleksi, maşınqayırma, kimya sənayesi və əczaçılıq, nəqliyyat və telekommunikasiya infrastrukturunun inkişafıdır. Bütün bunlar ölkənin uzunmüddətli iqtisadi inkişafının modelini yaradaraq, kənardan qloballaşma çağırışları ilə birlikdə etibarlı iqtisadi qalxan yaradan iqtisadiyyatın təməl elementlərini təşkil edirlər.
Yuxarıda qeyd edilən sahələrin dəstəklənməsi üçün lizinq maliyyələşməsi mexanizmlərinin istifadə edilməsi məqsədəuyğundur. Bununla yanaşı, lizinq qanunvericiliyini müasir tələblərə uyğun hala gətirmək lazımdır. Bu, sahibkarların lizinqdən istifadəsinin sərfəli olması üçün lazımdır, yəni lizinq maliyyələşməsi sahibkarlara kreditlə müqayisədə daha ucuz başa gəlirdi.
Sənayenin park zonası
Əlavə daxili və xarici investisiyaların cəlb olunması ölkədə azad iqtisadi zonaların (sənaye zonaları, sənaye parkları, inkubatorlar, texnozonalar və s.) müxtəlif variantlarının yaradılmasına kömək olacaq.
Xaricdə XX-XXI əsrlərdə sənaye istehsalatının səmərəli inkişaf forması klasterlər oldu, yəni istehsalatın, müəssisələrin müəyyən bir və nisbətən kiçik yerdə cəmləşməsi. Hazırda ölkədə texnoparkların yaradılmasından savayı, klaster tipli daha sadə strukturların - sənaye məhəllələrinin formalaşdırılması siyasəti qəbul edilib.
Sənaye məhəlləsi - sahibkarlıq fəaliyyətinin həyata keçirilməsi üçün zəruri infrastruktura malik olan, kiçik və orta sahibkarlar tərəfindən məhsul istehsalı və xidmət göstərilməsi üçün istifadə edilən ərazidir. Sənaye məhəllələrində sahibkar öz müəssisəsi üçün infrastruktur yaratmaqdan ötrü pul xərcləmir, belə ki, sənaye məhəllələrinin müəyyən hissələrində sahibkarların istehsal xəttini təşkil etmək və istehsala başlaması üçün hazır obyektlərin yaradılması nəzərdə tutulub. Həmçinin sənaye məhəllələrində sahibkarlara müəyyən güzəştlərin təqdim edilməsi planlaşdırılır. Sənaye məhəllələrinin, ilk növbədə, ölkənin iri rayon mərkəzlərində təşkili məqsədyönlüdür. Sənaye məhəllələri müəyyən sferalar və ya ərazilərə xidmət göstərməlidirlər: iri istehsalat şərtlərində istehal edilən məhsulu istehsal etmək sərfəli deyil, servis xidmətləri göstərmək və s. Səmərəli fəaliyyət göstərən sənaye məhəllələri gələcəkdə kiçik sənaye zonalarının özəyinə çevrilməlidirlər.
Layihənin reallaşdırılması üçün fəaliyyətini aktivləşdirməli olan Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti məsuliyyət daşıyır. Sənaye məhəllələrinin təşkilində rayonların icra hakimiyyətləri də bilavasitə iştirak etməlidirlər.
Bununla yanaşı, ölkədə azad iqtisadi zonaların da yaradılması gündəmdədir. Belə ki, Ələtdə tikilməkdə olan limanın bazasında AİZ-in yaradılması imkanı müzakirə edilir. İqtisadiyyat Nazirliyi müsbət xarici təcrübə nöqteyi-nəzərindən bu məsələ ilə lap yaxından məşğul olmalıdır. Nazirliyin sərmayəçilər üçün bu gün səsləndirdiyi güzəştlər kifayət deyil.
Ölkə iqtisadiyyatının inkişafının mühüm istiqaməti müasir nəqliyyat-logistika infrastrukturunun yaradılmasıdır. Yəni Azərbaycan səmərəli fəaliyyət göstərən "Avropa-Qafqaz-Asiya" (TRACECA) və "Şimal-Cənub" beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri ilə nəqliyyat mərkəzinə çevrilməlidir. Eyni zamanda mərkəzin infrastruktur karkasını magistral avtomobil, dəmir yolu və dəniz yolları təşkil edəcək. Nəqliyyat xidmətlərinin ixracının inkişafı, məhsulların ixracı kimi Azərbaycanın milli məhsulunun mühüm hissəsi olacaq. Bununla bərabər, müasir istehsalatın inkişafı üçün ixtisaslı işçi kadrların hazırlığını planlı şəkildə reallaşdırmaq vacibdir. Postsovet dövründə peşəkar texniki təhsilin acınacaqlı vəziyyəti köklü şəkildə yenidən qurulmalı, daha dəqiq yenidən yaradılmalıdır.
Özəlləşdirmənin yeni mərhələsi
İqtisadi inkişafa mühüm töhfəsini dövlət mülkiyyətinin özəlləşdirilməsi də verəcək. Hərçənd hazırda dövlət mülkiyyətinin böyük hissəsi özəlləşdirilib, ölkə üçün strateji əhəmiyyətli və özəlləşdirilmə üçün münasib olmayan müəssisələr var. Lakin dövlət mülkiyyətində olan müəssisələrin digər kateqoriyaları da var - hazırkı mərhələdə onlar adekvat olmayan hərrac dəyərinə görə sahibkarları cəlb etmirlər.
Dünyada müəssisələri 1 dollara satmaq anlayışı mövcuddur. Özəlləşdirilən müəssisə səmərəsiz fəaliyyət göstərirsə, dövlət müəssisənin simvolik dollara satılması barədə müsabiqə elan edir. Eyni zamanda hakimiyyət orqanlarının nümayəndələri alıcını diqqətlə seçirlər. Həmin alıcı müəssisənin gəlir gətirməsi, uyğun olaraq vergi, maaş ödəməsi, təkmilləşdirmə aparması, iş yerlərini saxlaması üçün istehsalatı yoluna qoymalıdır. Bu cür özəlləşməyə dair misallar bir sıra postsosialist ölkələrində (Polşa, Macarıstan) baş verib. Xarici təcrübəni rəhbər tutaraq, Azərbaycanda da 1 manata özəlləşdirmə təcrübəsini, investisiya proqramının reallaşdırılması tələbi ilə tətbiq etmək olar. İnvestisiya proqramı həyata keçirilməyəcəyi təqdirdə isə müəssisə dövlətin mülkiyyətinə qaytarıla bilər.
Bununla belə, özəlləşdirilmiş müəssisələrin təhlili göstərir ki, bu cür obyektlərin müəyyən miqdarının səhmlərinin 30% alınmayıb və dövlətin mülkiyyətində qalıb. Onların böyük əksəriyyəti - ölkənin regionlarında və kənd təsərrüfatı ilə bağlı müəssisələridirlər. Bu müəssisələrin keçmiş borcları ağır yük kimi qalıb. Onlar isə müəssisənin səhmləri tam alındıqdan sonra ancaq silinə bilər. Bu amil də əcnəbi tərəfdaşlar və investorlarla tam əməkdaşlığın yaradılmasına maneə olur. Qeyd etmək lazımdır ki, özəlləşdirilmiş mülkiyyətin səhmdarı olaraq dövlət müəssisənin fəaliyyətində heç bir şəkildə iştirak etmir, yəni sahibkar problemlərini özü həll edir.
Qüvvədə olan qanunvericilik mülkiyyətçiyə səhmlərin böyük hissəsini və dövlətdə qalan 30%-lik paketi almağa imkan verir. Lakin özəlləşdirmədən sonrakı dövrdə özəl müəssisələrin təşəkkül tapması ilə bağlı maliyyə çətinliklərini nəzərə alaraq (borcların qaytarılması, texniki yenidənsilahlanma, istehsalat bazasının inkişafı vəs.), səhm nəzarət paketinin sahibi istədikdə bunu hər zaman edə bilməz. Bu şərtlərdə, müəssisənin inkişafının investisiya proqramının reallaşdırılması müqabilində dövlətdə qalan paketin mülkiyyətçiyə verilməsi əlverişli olardı. Bu şəkildə, müəssisə buradan doğan nəticələrlə qarışıq mülkiyyətdən özələ keçir və özəlləşmədə öz məntiqi tamamlığını tapır. Regionlarda sahibkarlığın inkişafı üçün özəlləşdirmə haqqında qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsinə, xüsusən də səhmlərin dövlət payını sahibkarlara ötürülməsi imkanları və şərtlərinin müəyyənləşdirilməsinə qayıtmaq lazımdır.
İqtisadi inkişafın lokomotivi kimi KOD
Ölkənin iqtisadi inkişafında kiçik və orta biznesin inkişafı da böyük rol oynaya bilər. Bunun reallaşdırılması üçün Sahibkarlığa Kömək Milli Fondu kiçik və orta müəssisələrin kreditləşmə həcmlərini artırmalıdır. Həmçinin fondun kiçik müəssisələrə mikrokreditlərin ayrılmasının vacibliyi də qeyd edilməlidir.
Kiçik və orta biznesin fəaliyyəti ilə bağlı bütün inzibati prosedurları sadələşdirmək, həmçinin milli iqtisadiyyatda prioritet sahələrdə yeni müəssisələr üçün "maliyyə tətilləri"ni nəzərdə tutan vergi qanunvericiliyinin tətbiqi məqsədəuyğundur. Regionlarda kiçik sahibkarlığın idarə edilməsində verginin ləğvi də o cümlədən.
Qeyd etmək lazımdır ki, kiçik və orta biznes (KOD) xaricdə iqtisadiyyatda böhran təzahürlərinin səmərəli amortizatorudur. KOD subyektlərinin ABŞ və Almaniyanın ÜDM-ə töhfəsi 50-52% həddində, Fransanın 55-62%, Yaponiyanın 52-55%, Rusiyanın 19-20% təşkil edir. KOD subyektlərində işlə təmin olunanların ümumi məşğulluqda payı isə bu ölkələr üzrə belədir: ABŞ və Fransa - 54%, Almaniya - 46%, Yaponiya - 78%, Rusiya - 25%.
Milli sənayenin dirçəlməsi
Qlobal böhranın xərclərinin öhdəsindən gəlməyə çalışan müasir Avropa, bir sıra Aİ-ə üzv ölkələri müflisləşmənin astanasında qoyan "xidmət sferaları" və "ofis iqtisadiyyatı" modellərinin tətbiqi əvəzinə, "yeni sənayeləşmə" və milli sənayenin dirçəlməsi strategiyasına müraciət edib. Böhranın təsirlərini minimuma endirmək üçün istehsalını Amerika bazarından daxilə yönəldən Çinin misalı bu mənada son dərəcə səciyyəvidir. Öz "iqtisadi çəkisinə" görə Polşanın daha sadə misalı da olduqca ibrətamizdir. Bu ölkənin hələ böhrandan əvvəlki dövrlərdə sənayesinin 60%-i daxili bazara yönəlmişdi, bu isə ona qlobal bazarlardan xeyli asılı olan İspaniya və Yunanıstana xas xərclərdən xilas olmağa imkan verdi. Nəhayət, Sinqapur, Malayziya və Cənubi Koreyanın daha erkən uğurları dövlətin dərin və keyfiyyətli iqtisadi dəyişikliklər dövründə fəal sənaye siyasətinin əhəmiyyətindən xəbər verir. Azərbaycan hökumətinin reallaşdırdığı iqtisadi siyasət adekvat, vaxtında və dəqiqdir. Hökumətin üzərinə götürdüyü siyasi öhdəlik və reallaşdırılan qərarlar düzgün idi. Bu şəkildə, ölkə hökuməti ÜDM-in müsbət artımının təmin olunmasına, iqtisadiyyatın şaxələnməsi və ixrac-yönlü sektorların inkişafı, daxili tələbatın dəstəklənməsi və işsizliyin artımına yol verilməməsinə yönəlmiş kontrsiklik iqtisadi siyasət reallaşdırır. Bunlarla yanaşı, bugünkü iqtisadi vəziyyətdə alim-iqtisadçılar, siyasətçilər, ölkə ictimaiyyətinin dünya iqtisadiyyatında böhran təzahürləri ilə bağlı problemlərin həllinə yönəlmiş fikirlərinin gücləndirilmiş mübadiləsinin aparılması son dərəcə vacibdir.

Azerbaijan's economic policy in the post-petroleum era
With extremely unfavourable foreign economic and political conditions, Azerbaijan has the task of developing and carrying out a scientifically-proven, scientifically-based economic policy. The dependence of the national economy on world prices for carbon-fuel resources and the weak export potential of the non-petroleum economy make it vital that professional economists and specialists discuss this issue with the aid of members of the economic component of the Azerbaijani government. After these discussions, the main components of a state economic policy for the short- and long-term can be formulated. In other words, they can do what is done in many countries: create a step-by-step plan of action with several variations that would match the projected budget.
In this environment there are several measures that could help step up the activity of the core elements of economic policy.
Among these, the following can be singled out: supporting export and the replacement of imports; attracting investments for high-priority sectors of the economy; the privatization of state property; supporting small- and medium-sized businesses; supporting effective employment of the population; increasing the effectiveness of the banking system and stabilizing the national currency; decreasing inefficient expenditures; compensation for inflation-related expenses to the most vulnerable categories of the population (families with many children, pensioners, etc.)
Replacing imports
If one looks at Azerbaijan's import reports for 2014, among food products the largest share is taken by wheat (293.9 million dollars) and sugar (205.2 million dollars) - products that are very important for the people. For example, Iran's experience shows that a large part of agricultural subsidies go towards wheat, which is considered a strategic commodity. It is no secret that fluctuations in the price of bread affect not only a country's economy, but its political life as well. For this reason deliveries to the country's emergency grain reserve are completely subsidized, as are deliveries to the army, hospitals, and schools. Subsidies are given to flour-milling enterprises, as well as to bakeries that bake common bread. The level of subsidies for sugar is quite significant - 50.7 per cent, with half of the sugar consumed in the country being completely subsidized (sugar that goes towards the needs of the army, that is sold through retail networks of urban trade and through the stores of rural co-operatives).
It is crucial that positive foreign experience be used in Azerbaijani agriculture. First and foremost, in addition to subsidies, tax incentives, and low-interest loans, state-set procurement prices and harvest insurance should be introduced.
To support Azerbaijan's exports, it is crucial to introduce a state practice of providing pre-export and export loans, as well as export insurance.
The finance issue
The situation is such in global economics that in times of crisis it is quite difficult to reach one's goals without additional financial resources. In those years when the situation in foreign markets was favourable, and oil prices were high, revenue from the export of carbon-fuel resources went to the State Petroleum Fund (GNFAR). One of the fund's primary goals was to increase the national economy's resistance to external shocks, among them lowered prices for carbon-fuel resources. The current global economic environment makes it crucial that these reserves be used. They will help to get Azerbaijan through these difficult times and stimulate the country's economic growth. GNFAR's reserves should be used for the future transformation of the economy - more specifically, to develop industrial and transportation infrastructure and small and medium businesses.
State investments are capable of creating a chain of demand. If they are directed towards such areas as industrial and transport infrastructure, this will multiply the effect as much as possible; the money will go through the entire economy and, crucially, demand will increase all along the chain - in the production of metal structures, building materials, etc.
High-priority branches of the national economy for accelerated growth are the agricultural-industrial complex, machine building, the chemical industry and pharmaceutics, and the development of transport and telecommunications infrastructure. These are all basic elements of the economy, which together create a reliable economic shield from the external challenges of globalization, promising long-term economic development for the country.
To support the above-mentioned branches of the economy, it would be advisable to use the mechanisms of leasing. It is also crucial that leasing legislation be brought into line with contemporary demands - it must be to entrepreneurs' advantage to use leasing. In other words, leasing must cost entrepreneurs less than loans.
A parking zone for industry
Additional domestic and foreign investment will be encouraged by the creation of various types of free trade zones (industrial zones, industrial parks, incubators, tech parks, etc.) in Azerbaijan.
At the turn of the twenty-first century clusterization has become an effective form of developing industrial production. Clusterization is the concentration of industries and enterprises in one particular and rather compact location. At the moment in Azerbaijan, besides the creation of tech-parks, there has been adopted a policy of forming simpler cluster-type structures - industrial districts.
An industrial district is a property that has the necessary infrastructure to carry out business activity that is used by small- and medium-scale entrepreneurs to make products and render services. In industrial districts the entrepreneur does not spend money on creating the infrastructure for his business, since particular parts of industrial districts already provide for the creation of ready-made facilities so that entrepreneurs can set up production lines and begin production. Industrial districts also provide certain incentives for entrepreneurs.
It is advisable to set up industrial districts first of all in Azerbaijan's major regional centres. Industrial districts should serve certain fields or territories: they should produce products that are unprofitable in the context of large production facilities, provide services, etc. Efficiently functioning industrial districts should later become the core of small industrial zones.
Responsibility for carrying out the project lies on the Azerbaijan Investment Company, which needs to increase its activity. The executive authorities of raions should take immediate part in the organization of industrial districts.
In addition, creating free trade zones is also on the agenda. There is talk of creating a free trade zone based on the port being built in Alat. It is crucial that the Ministry of Economics directly handle the issue and consider positive foreign experience. The incentives for investors that have so far been voiced by the ministry are insufficient.
An important avenue of Azerbaijan's economic development is the creation of modern transport and logistical infrastructure. Azerbaijan should become a transport hub with efficient Europe-Caucasus-Asia and North-South international corridors. The framework of the hub's infrastructure will be made up by highways, railroads, and shipping lanes. Developing the export of transport services is just as important an element of Azerbaijan's national production as the export of goods.
Additionally, if modern industry is to be developed, it is crucial that qualified workers be systematically trained. The pitiful state of post-Soviet professional technical education demands a radical reconstruction or, to be more exact, to be created all over again.
A new stage of privatization
The privatization of state property also has a significant part to play in economic development. Although a large part of government property has already been privatized, there are industrial objects of strategic importance to the country that are not to be privatized. However, there is also another category of industrial sites and state property - those that currently do not appeal to entrepreneurs because of their inappropriate auction value.
A business can be sold for one dollar, and have been around the world. If a privatized business is running inefficiently, then the government puts it up for sale at the token price of one dollar. At the same time, the authorities are careful to select a buyer who is required to set up production such that the business begins to bring in a profit, and along with that pays taxes, pays out salaries, carries out modernization efforts, and preserves jobs. Cases of this type of privatization have taken place in a number of post-socialist countries (Poland, Hungary).
With foreign experience as a guideline, Azerbaijan too can introduce the practice of privatizing property for one manat, but with the stipulation that the buyer carry out an investment program. If the investment program is not carried out, then the enterprise could be returned to the government.
An analysis of privatized industries revealed that with a certain number of such facilities 30 per cent of shares went unbought and remained state property. A large part of them were enterprises located in the provinces and agriculture-related. For these enterprises prior debts - which are written off only after all of the enterprise's shares are bought - remain an unbearable burden. This factor also prevents the formation of full-fledged cooperation with foreign partners and investors. It should also be noted that as the shareholder of a privatized property, the state in no way participates in the activity of the enterprise - the entrepreneur solves his own problems himself.
Current legislation allows the owner of the majority of the shares to buy up the state's remaining thirty-per cent share. However, when one takes into account the economic difficulties associated with setting up private businesses in the post-privatization period (repayment of debts, technical renovation, development of the production base, among others) the owner of the controlling stake cannot always do this, even if he wants to. Under these conditions it is advisable that the government's shareholdings be given over to the owner in exchange for him carrying out the investment program to develop the enterprise. In this way the enterprise goes from mixed ownership to private, with all of the attendant consequences, and with that privatization achieves its logical culmination. To develop entrepreneurship in the provinces, legislation on privatization should be revised wherever it specifies the possibilities and conditions of transferring the state's shares to entrepreneurs.
Small and medium business as an engine of economic growth
Small and medium businesses could play a significant role in the country's economic development. To make this happen, the amount of credit given to small and medium businesses by the Fund for the Support of Entrepreneurship should be increased. The importance of the Fund giving microcredit to small businesses should also be noted.
It is advisable to simplify all administrative processes dealing with the operations of small and medium businesses, as well as introduce tax legislation that provides "financial holidays" for new business in high-priority branches of the national economy. In the provinces taxes affecting small-scale entrepreneurship should be eliminated.
It should be noted that abroad small and medium business are an effective shock-absorber for crisis-related economic issues. The share of small and medium business in the GDP of the US and Germany ranges around 50 to 52 per cent, while in France it is 55-2 per cent, in Japan 52-55 per cent, and in Russia 19-20 per cent. The share of people employed in small and medium business out of all people employed is 54 per cent in the US and France, 46 per cent in France, 78 per cent in Japan, and 25 per cent in Russia.
The rebirth of national industry
Contemporary Europe, striving to overcome the expenses of the global crisis, has turned to a strategy of "new industrialization" and the rebirth of national industry instead of cultivating the service sector and models of the "office economy" that have put a number of EU member states on the brink of bankruptcy. The example of China, which has been able to minimize the crisis's effects by switching its production from the crisis-stricken American market to its own domestic one, is also very illustrative in this regard. Much can also be learned from the case of Poland, a country whose economic "weight" is much more modest; sixty percent of its industry was oriented towards the domestic market, which allowed it to avoid the expenses that are characteristic for Spain and Greece, which are more dependent on global markets. Finally, the earlier successes of Singapore, Malaysia, and South Korea speak to the importance of an active state industrial policy in the face of profound and qualitative economic transformations.
The economic policy carried out by the Azerbaijani government is appropriate, modern, and exact. The political responsibility that the government has taken upon itself and the decisions that it has made have been the right ones.
The government of Azerbaijan is carrying out a counter-cyclical economic policy intended to provide positive GDP growth, diversify the economy and develop export-oriented sectors, support domestic demand, and prevent an increase in unemployment. In the current economic climate it is crucial that exchange of opinions among academic economists, politicians, and Azerbaijan society be increased and directed towards solving problems resulting from crises in the global economy.