AKADEMİYALARI GƏZƏRƏK...
Emin EMİNZADƏ: "Musiqi qəlbin dilidir. Onun gözəl, güclü, hissiyyatlı və emosional melodiyası olmalıdır"
Onu Azərbaycanın Robertino Lorettisi adlandırırlar. Bir neçə il bundan əvvəl məşhur italyan tenor ifaçısı oğlana xeyir-dua verib və ona böyük gələcək vəd edib. Hazırda Emin Eminzadənin 19 yaşı var və o, bütün qoyduğu məqsədlərinə nail olmağa can atır. "Musiqi qəlbin dili olmalıdır", - deyən müğənni hesab edir ki, yalnız o zaman musiqi ünvanına çatır. Bu yaxınlarda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev 10 gənc musiqiçi və ifaçıya xüsusi aylıq təqaüdün verilməsi haqqında sərəncam imzalayıb. Bu siyahıda Emin Emizadənin də adı var. Ölkə başçısının sərəncamına əsasən, musiqi sahəsində xüsusi istedada malik şəxslər "Gənc istedadların Qızıl Kitabı"na daxil ediləcəklər.
- Emin, sizi xüsusi Prezident təqaüdünə layiq görülməniz münasibətilə təbrik edirik. Bu xəbəri alanda necə hisslər keçirdiniz?
- İstedadımın tanındığına görə qeyri-adi sevinc hissi keçirdim. Və daha bir nailiyyətə çatdığım üçün fərəh hissi duydum. Mən yaradıcılığıma verilən qiymətə görə Prezidentimizə təşəkkür edirəm və söz verirəm ki, Azərbaycanı dünya səhnəsində layiqincə təmsil edəcəyəm.
- Siz həmişə musiqiçi olmağı arzulamısınız, yoxsa uşaqlıqda bir çox oğlanlar kimi, idmançı olmaq istəmisiniz?
- Özümü tanıyandan həmişə musiqiçi olmaq istəmişəm. Musiqi ilə 5 yaşından məşğul olmağa başladım. Valideynlərim opera ariyaları səslənərkən və balet göstərilərkən mənim televizor qarşısında valeh olduğumu müşahidə ediblər. Hətta yadımda qalan melodiyanı oxumağa da çalışmışam. Anam məni Bülbül adına Musiqi Məktəbinə qoymaq üçün atamı razı salıb. Beş imtahandan keçdim və məni skripka sinfinə yazdılar. Lakin atam həkim və ya hüquqşünas olmağımı istəyirdi və musiqi məktəbində 2 ay təhsil alandan sonra, məni adi orta məktəbə göndərdilər. Lakin sonradan, axır ki, G. Şaroyev adına 35 nömrəli musiqi məktəbinə yazdılar. Oraya böyük həvəslə gedirdim və musiqi ilə məşğul olurdum. Daha sonra MTN yanında Mədəniyyət Mərkəzinin orta xüsusi musiqi məktəbində fortepiano sinfində oxumuşam. Artıq o zaman həyatımı musiqisiz təsəvvür etmirdim.
Sonuncu 12-ci sinfi ABŞ-da bitirdim. Birillik bu ölkəyə FLEX mübadilə təhsil proqramı ilə getməyi bizə - 30 azərbaycanlı məktəbliyə Azərbaycan Təhsil Nazirliyi və ABŞ Dövlət Departamenti şərait yaratdı. Beləcə, mən Marşall (Texas ştatı) şəhərinə düşdüm. Adi amerikalı ailəsində yaşayırdım və adi amerikan məktəbində təhsil alırdım. Mən bu ili, necə deyərlər, özüm və ölkəm üçün səmərəli keçirmək qərarına gəldim. Hər ay müxtəlif təqdimatlar keçirirdim və Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti və ənənələri barədə danışırdım, amerikalı dostlarımın çox xoşladıqları Azərbaycan xörəklərinin dequstasiyasını keçirirdim. Və əlbəttə ki, şəhərin bütün mədəni tədbirlərinə qatılırdım: konsertlərdə iştirak edir, tamaşalarda oynayırdım. Fəal iştirakıma görə, Texas rəhbərliyi mənə, hətta fəxri vətəndaş statusu təqdim etdi. ABŞ-da olduğum zaman məşhur Amerika Musiqi və Dram Akademiyasına daxil oldum.
Orada 1 il təhsil aldım və vətənə dönən zaman akademik tətil götürdüm. Çünki Bakıda paralel olaraq, Üzeyir Hacıbəyov adına Azərbaycan Dövlət Musiqi Akademiyasına daxil olmuşdum. Müəllimim Xalq artisti Fidan Qasımovadır. Mənə inandığı və yaradıcılığıma kömək etdiyi üçün ona çox minnətdaram. Hesab edirəm ki, gənc istedad üçün yanında həmişə düzgün məsləhət, lazımi istiqamət verəcək güclü şəxsiyyət, müəlliminin olması önəmlidir. Bu mənada bəxtim çox gətirib...
- ABŞ-da sizi necə qarşıladılar? Sirr deyil ki, bir çox musiqiçilər və ifaçılar "böyük imkanlar ölkəsi"ni fəth etməyə çalışırlar. Gələcək həyatınızı bu ölkə ilə bağlayırsınızmı?
- Amerika məni mehriban təbəssüm və xoş əhval-ruhiyyə ilə qarşıladı. ABŞ sanki başqa planetdir. Bu səyahətdən öncə mən Avropanın bir çox şəhərlərinə konsertlər və çıxışlarla səyahət etmişdim. İlk dəfə Amerikaya gələndə, informasiya, emosiya və birinci yerdə insanın fərdiliyi və özünüifadə azadlığının durduğu insanlarla ünsiyyətin bolluğundan "mədəniyyət şoku" keçirdim. Kim olduğum, haradan gəldiyim və nə ilə məşğul olduğum onlara maraqlı idi. Onlar Azərbaycan barədə bilmək istəyirdilər, çünki yeni dostlarımın əksəriyyəti Vətənimi xəritədə belə tapa bilmirdilər. Bakı, onun tarixi və memarlığı barədə danışmaqdan yorulmurdum, şəkillər göstərirdim, mahnılar oxuyurdum... ABŞ-la bağlı ən xoş və səmimi təəssüratlarım qalıb. Gələcəyimə gəlincə isə növbəti il ABŞ-da təhsilimi davam etdirməyi planlaşdırıram. Bir müddət orada yaşamaq, vokal və səhnə ustalığını öyrənmək, təcrübə yığmaq istərdim. Niyə də yox? Bu o demək deyil ki, Vətənimi və köklərimi unudacağam. Mən Azərbaycanı layiqincə təmsil etməyə və amerikalıları mədəniyyətimiz və tariximizlə tanış edəcəyəm.
- Emin, vokaldan savayı siz mahnılarınıza musiqi də yazırsınız. "Bubble Dreams" adlı kompozisiyanız Avropada böyük marağa səbəb olub və bir neçə məşhur xarici radiostansiyada səslənib...
- Mahnı üçün sözləri mən Fuad Əlizadə ilə birgə yazmışam. Kompozisiyanın aranjmanı Nyu Yorkda Yanq Bek, Devid Faustino, Snup Doq, Bruno MARS və s. bu kimi dünya ulduzları ilə əməkdaşlıq edən məşhur "Sinima Production" şirkətinə məxsusdu. "Bubble Dreams", həmçinin dünyada məşhur olan "VEVO" videosaytında, "iTunes" və "Amazon Online" onlayn-mağazalarında yerləşdirilib. Mənim adıma VEVO-da, hətta kanal açılıb.
- Beynəlxalq müsabiqələrdəki qələbələrinizdən danışın. Onlardan hansı sizin üçün daha önəmlidir?
- Bu suala cavab vermək çətindir. Hesab edirəm ki, hər bir qalibiyyət mənim üçün vacib və dəyərlidir. Mən qarşıma məqsədlər qoymağa və onlara çatmağa çalışıram. Bir çoxları deyirlər ki, kifayət qədər məqsədyönlü yoldaşam... 2012-ci ildə İspaniyanın Lloret de Maar şəhərində (Kataloniya) keçirilən VIII Opus-2012 beynəlxalq mahnı müsabiqəsinin laureatı oldum. Müsabiqə 17 ölkədən 14-21 yaş arasında olan vokalçılar arasında keçirilirdi və Azərbaycan orada birinci dəfə təmsil olunurdu. O zaman 42 iştirakçı arasında laureat oldum. Bir il sonra Qazaxıstanda UNESCO və digər beynəlxalq təşkilatların dəstəyi ilə bu ölkənin Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən təşkil olunan "Qızıl mikrofon" beynəlxalq müsabiqəsinin qalib oldum. Mən əfsanəvi müğənni və bəstəkar Müslüm Maqomaevin repertuarından "Azərbaycan" və "Besame mucho" mahnısını ifa etdim. Müsabiqəyə 12 ölkənin nümayəndəsi qatılmışdı. Münsiflər heyətinə 10 ölkədən mütəxəssislər daxil idi və onlar yekdilliklə mənə 10 bal verdilər. Mən fəxri diploma və müsabiqənin keçirildiyi Kostanay vilayətinin dəyərli hədiyyələri ilə təltif olunmuşdum.
- Robertino Loretti ilə tanışlıq barədə danışın. Bu, sizin üçün əhəmiyyətli görüş idi?
- Bəli. Bu, 2011-ci ilin fevralında Robertino Lorettinin Bakıda solo-konserti zamanı baş verdi. Konsertdən yarım saat öncə məni ona təqdim etdilər. Məni dinlədikdən sonra Loretti bizim "O Sole Mio" nömrəmizi proqrama daxil etmək qərarına gəldi. Bu kompozisiyadan başqa mən “Camayka” mahnısını oxudum və bundan sonra Robertino etiraf etdi ki, məndə öz uşaqlığını gördü. İfamı çox bəyəndi, məni öz ustad dərslərinə və yayın ortasında Romada keçirilən "Elia Catalano" məşhur mahnı müsabiqəsinə dəvət etdi. Bu, mənim üçün böyük şərəf idi. O zaman anladım ki, seçimim düzgün olub və ömrümü musiqiyə həsr etməyə hazıram. Həmin ilin iyulunda atamla İtaliyaya, Robertino Lorettinin evinə qonaq getdik. Festivalda mən 2 mahnı - "Camayka" və "O Sole Mio"nu ifa etdim. Bir vaxtlar Lorettini dünyada məşhur edən həmin mahnıları. Beləcə, mən İtaliyanın "Elia Catalano" festivalının laureatı oldum. Orada məşhur tenor bildirdi ki, mənimlə bir səhnədə çıxış edəcək və Moskvada keçiriləcək yubiley konsertinə məni də dəvət etdi. Həm də rəsmi şəkildə Mədəniyyət Nazirliyinin vasitəsiləylə. Dekabrda biz birgə beynəlxalq musiqi evinin Kamera zalında çxış etdik. Beləcə, dostluğumuz yarandı. İndiyə kimi zəngləşib, ünsiyyət saxlayırıq...
- Emin, siz klassik musiqi təhsili alırsınız. Asudə vaxtınızda hansı musiqini dinləməyi sevirsiniz?
- Mən istənilən musiqiyə qulaq asmağı xoşlayıram. Əsas meyar onun keyfiyyətli olmasıdır. Müslüm Maqomayevi və Rəşid Behbudovu sevirəm. Onların səsi, ifa tərzi xoşuma gəlir... Həmçinin Meykl Cekson, Freddi Merkyuri, Vaqif Mustafayev, Andrea Boçelli, Adel, Selin Dionu məmnuniyyətlə dinləyirəm. Hesab edirəm, musiqi qəlbin dili olmalıdır. Onun melodiyası - gözəl, güclü, hissiyyatlı və emosionallığı ilə fərqlənməlidi. Məhz buna görə hard-roku anlamıram və qəbul etmirəm. Onun harmoniya və melodiyası yoxdur. Ancaq xaos və nizamsızlıqdan ibarətdir .
- Siz ilk solo-albomunuzu yazırsınız. O necə olacaq?
- Bəli, hazırda mən yeni mini-albom üzərində çalışıram. Alboma ən az dörd pop-ballada daxil olacaq. Bütün kompozisiyaları özüm yazmışam. Soruşarsız, nə üçün opera ariyaları və klassik musiqilər yox, məhz pop-balladaları yazıram? Sadəcə, özümü digər tərəfdən, dinləyicilərin məni hələ kifayət qədər bilmədikləri şəkildə göstərmək istədim. Ümid edirəm, insanlar mahnılarımı bəyənəcəklər.
- Gələcək planlarınızla bölüşərdiniz...
- Təhsilimi ABŞ-da və burada Musiqi Akademiyasında davam etdirmək istəyirəm. Həmçinin biznes menecment sahəsində ikinci ali təhsil almaq fikrim var. İkinci peşə mənə musiqi fəaliyyətimi planlaşdırmağa və koordinasiya etməyə, işgüzar əlaqələr qurmağa imkan verəcək. Yaxın planlarıma - bu yaxınlarda konsert və festivallarda iştirak etmək üçün dəvət aldığım Niderlanda və İtaliyaya səfərlərim var. Odur ki, planlarım çoxdur...

ГАЛОПОМ ПО АКАДЕМИЯМ
Эмин ЭМИНЗАДЕ: "Музыка должна быть языком души. В ней должна быть мелодия - красивая, сильная, чувственная и эмоциональная"
Его называют азербайджанским Робертино Лоретти. Несколько лет назад знаменитый итальянский тенор сам благословил мальчика и напророчил ему великое будущее. Ныне Эмину Эминзаде 19 лет, и он спешит достичь всех намеченных целей. "Музыка должна быть языком души", - считает певец. Только тогда она достигнет адресата. Недавно президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение о предоставлении десяти молодым музыкантам и исполнителям специальной ежемесячной стипендии. В списке значится и имя Эмина Эминзаде. Согласно распоряжению главы государства, имена лиц, обладающих особым талантом в музыкальной сфере, будут вписаны в "Золотую книгу молодых дарований".
- Эмин, поздравляем вас с присвоением специальной президентской стипендии. Какие чувства испытали, когда узнали об этой новости?
- Невероятную радость за то, что признали мой талант. И гордость за то, что добился еще одного успеха. Я благодарю нашего президента за столь высокую оценку моего творчества и даю слово, что буду продолжать достойно представлять Азербайджан на мировой сцене.
- Вы всегда мечтали стать музыкантом? Или в детстве, как многие мальчики, грезили спортом?
- Сколько себя помню, всегда хотел стать музыкантом. Я начал заниматься музыкой в пять лет. Родители заметили, как я замираю перед телевизором, когда звучат оперные арии или показывают балет. Даже пытался напеть запомнившуюся мелодию. Мама уговорила отца отдать меня в музыкальную школу им. Бюльбюля. Прошел пять экзаменов, и меня записали на класс скрипки. Но папа прочил мне профессию врача или юриста, и спустя два месяца обучения в "музыкалке" меня забрали и отправили в обычную среднюю школу. Но потом все-таки записали в детскую музыкальную школу №35 им. Шароева, куда я с большим удовольствием ходил и занимался музыкой. Потом была средняя специальная музыкальная школа Центра культуры при МНБ по классу фортепиано. Уже тогда я не представлял своей жизни без музыки.
Последний 12-й класс я заканчивал в США. Возможность отправиться на год в эту страну по образовательной программе обмена FLEX нам, 30 азербайджанским школьникам, предоставили Министерство образования Азербайджана и Государственный департамент США. Так я попал в город Маршалл (штат Техас), где жил в обычной американской семье и учился в обычной американской школе. Я решил провести этот год, что называется, с пользой для себя и для страны. Каждый месяц организовывал различные презентации, на которых рассказывал об истории, культуре и традициях Азербайджана. Устраивал дегустацию азербайджанских блюд, которые очень полюбили мои американские друзья. Ну и, конечно же, участвовал во всех культурных мероприятиях города: выступал на концертах и играл в постановках. За активную деятельность руководство Техаса даже выдало мне статус почетного гражданина. Во время пребывания в США я успел поступить в знаменитую Американскую музыкальную и драматическую академию. Проучился там год и по возвращении на родину взял академический отпуск, потому что здесь, в Баку, я параллельно поступил в Азербайджанскую государственную музыкальную академию им. Узеира Гаджибейли. Мой педагог - народная артистка Фидан Касимова. Очень благодарен ей за то, что она верит в меня и помогает в творчестве. Считаю, что для молодого таланта главное - иметь рядом сильную личность, учителя, который всегда даст дельный совет и направит в нужное русло. В этом смысле мне очень повезло…
- Как встретили вас в США? Не секрет, что многие музыканты и исполнители пытаются покорить "страну больших возможностей". Связываете ли свою дальнейшую жизнь с этой страной?
- Америка меня встретила с добрыми улыбками и хорошим настроением. США - словно другая планета. До той поездки я успел побывать с концертами и выступлениями во многих странах Европы. И когда я впервые попал в Америку, то первое, что испытал, - "культурный шок". От переизбытка информации, эмоций и общения с людьми, для которых на первом месте стоят индивидуальность человека и свобода самовыражения. Им было интересно, кто я, откуда родом и чем занимаюсь. Они хотели знать об Азербайджане, потому что большинство из моих новых друзей даже не могли мою родину найти на карте. Я не уставал рассказывать о Баку, его истории и архитектуре, показывал фотографии, пел песни… У меня остались самые добрые и теплые воспоминания о США. Что касается моего будущего, то в будущем году планирую продолжить обучение в Штатах. Я хотел бы какое-то время пожить там, поучиться вокалу и сценическому мастерству, набраться опыта. Почему бы и нет? Это ведь не означает, что я забуду свою родину и свои корни. Я постараюсь достойно представлять Азербайджан и буду продолжать знакомить американцев с нашей культурой и историей.
- Эмин, помимо вокала вы пишете музыку к своим песням. Ваша композиция Bubble Dreams вызвала большой интерес в Европе и была представлена на нескольких известных зарубежных радиостанциях.
- Слова к песне написал я на пару с Фуадом Ализаде. Аранжировка композиции была сделана в Нью-Йорке известной компанией Sinima Production, которая сотрудничала с мировыми звездами, такими, как Янг Бек, Девид Фаустино, Снуп Дог, Бруно MARS, и другие. Bubble Dreams была также размещена на всемирно известном музыкальном видеосайте VEVO, в онлайн-магазинах iTunes и Amazon Online. На мое имя на VEVO даже был открыт канал.
- Расскажите о своих победах на международных конкурсах. Какая из них для вас особенно важна?
- Сложно ответить на этот вопрос. Думаю, каждая из побед для меня важна и ценна. Я стараюсь ставить перед собой цель и идти к ней. Многие мне говорят, что я довольно целеустремленный товарищ… В 2012 году я стал лауреатом VIII Международного конкурса песни Opus-2012, который проходил в испанском городе Ллорет де Маар (Каталония). Конкурс проходил среди вокалистов от 14 до 21 года из 17 стран, и Азербайджан на нем был представлен впервые. Тогда я стал лауреатом среди 42 участников. А год спустя я победил на международном конкурсе "Золотой микрофон" в Казахстане, который был организован Министерством культуры Казахстана при поддержке ЮНЕСКО и других международных организаций. Я исполнил композицию из репертуара легендарного певца и композитора Муслима Магомаева "Азербайджан" и песню Besame mucho. В конкурсе принимали участие представители 12 стран мира. В состав жюри вошли специалисты из 10 стран, которые единогласно отдали мне 10 баллов. Я был удостоен почетного диплома и ценного приза от администрации Костанайской области, где проходил конкурс.
- Расскажите о своем знакомстве с Робертино Лоретти. Это была судьбоносная встреча для вас?
- Да. Это произошло в феврале 2011 года во время соло-концерта Робертино Лоретти в Баку. За полчаса до концерта ему представили меня. После прослушивания Лоретти решил включить наш номер O Sole Mio в программу. Помимо этой композиции я еще исполнил песню "Джамайка", после чего Робертино признался, что разглядел во мне себя в детстве. Ему очень понравилось мое выступление, и он позвал меня на свой мастер-класс и пригласил принять участие в популярном песенном фестивале Elia Catalano, который проходит в середине лета в Риме. Это была большая честь для меня. Тогда-то я и понял, что сделал правильный выбор и готов посвятить всю свою жизнь музыке. В июле того же года мы вместе с папой отправились в Италию в гости к Робертино Лоретти. На фестивале я исполнил две песни - "Джамайка" и O Sole Mio. Те самые, что когда-то сделали Лоретти популярным на весь мир. Так я стал лауреатом итальянского фестиваля Elia Catalano, на котором известный тенор объявил, что выступит вместе со мной на одной сцене, и пригласил на свой юбилейный концерт в Москве. Пригласил официально, через Министерство культуры. В декабре мы спели вместе в Камерном зале Международного дома музыки. Так началась наша дружба. Мы до сих пор созваниваемся и общаемся…
- Эмин, вы получаете классическое музыкальное образование. А какую музыку любите слушать на досуге?
- Мне нравится слушать любую музыку. Главный критерий - она должна быть качественной. Люблю Муслима Магомаева и Рашида Бейбутова. Нравятся их голос, манера исполнения… С удовольствием слушаю также Майкла Джексона, Фредди Меркьюри, Вагифа Мустафазаде, Андреа Бочелли, Адель, Селин Дион. Считаю, что музыка должна быть языком души. В ней должна быть мелодия - красивая, сильная, чувственная и эмоциональная. Именно поэтому я не понимаю и не принимаю хард-рок. В нем нет мелодии и гармонии. Сплошной хаос и полный беспорядок.
- Вы записываете свой первый сольный альбом. Что это будет?
- Да, сейчас я работаю над записью нового мини-альбома, в который войдут не менее четырех поп-баллад. Все композиции написал я сам. Вы спросите, почему поп-баллады, а не оперные арии и классика? Просто мне захотелось показать себя с другой стороны, таким, каким меня еще недостаточно знают слушатели. Надеюсь, людям понравятся мои песни.
- Поделитесь планами на будущее?
- Хочу продолжить обучение в США и здесь в Музыкальной академии. Еще планирую получить второе высшее образование в сфере бизнес-менеджмента. Вторая профессия поможет мне планировать и координировать свою музыкальную деятельность, наладить рабочие связи. В ближайших планах - поездка в Нидерланды и Италию, откуда недавно получил приглашения для участия в концертах и фестивалях. Так что планов у меня предостаточно…