AKADEMİYALARI GƏZƏRƏK...
Emin EMİNZADƏ: "Musiqi qəlbin dilidir. Onun gözəl, güclü, hissiyyatlı və emosional melodiyası olmalıdır"
Onu Azərbaycanın Robertino Lorettisi adlandırırlar. Bir neçə il bundan əvvəl məşhur italyan tenor ifaçısı oğlana xeyir-dua verib və ona böyük gələcək vəd edib. Hazırda Emin Eminzadənin 19 yaşı var və o, bütün qoyduğu məqsədlərinə nail olmağa can atır. "Musiqi qəlbin dili olmalıdır", - deyən müğənni hesab edir ki, yalnız o zaman musiqi ünvanına çatır. Bu yaxınlarda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev 10 gənc musiqiçi və ifaçıya xüsusi aylıq təqaüdün verilməsi haqqında sərəncam imzalayıb. Bu siyahıda Emin Emizadənin də adı var. Ölkə başçısının sərəncamına əsasən, musiqi sahəsində xüsusi istedada malik şəxslər "Gənc istedadların Qızıl Kitabı"na daxil ediləcəklər.
- Emin, sizi xüsusi Prezident təqaüdünə layiq görülməniz münasibətilə təbrik edirik. Bu xəbəri alanda necə hisslər keçirdiniz?
- İstedadımın tanındığına görə qeyri-adi sevinc hissi keçirdim. Və daha bir nailiyyətə çatdığım üçün fərəh hissi duydum. Mən yaradıcılığıma verilən qiymətə görə Prezidentimizə təşəkkür edirəm və söz verirəm ki, Azərbaycanı dünya səhnəsində layiqincə təmsil edəcəyəm.
- Siz həmişə musiqiçi olmağı arzulamısınız, yoxsa uşaqlıqda bir çox oğlanlar kimi, idmançı olmaq istəmisiniz?
- Özümü tanıyandan həmişə musiqiçi olmaq istəmişəm. Musiqi ilə 5 yaşından məşğul olmağa başladım. Valideynlərim opera ariyaları səslənərkən və balet göstərilərkən mənim televizor qarşısında valeh olduğumu müşahidə ediblər. Hətta yadımda qalan melodiyanı oxumağa da çalışmışam. Anam məni Bülbül adına Musiqi Məktəbinə qoymaq üçün atamı razı salıb. Beş imtahandan keçdim və məni skripka sinfinə yazdılar. Lakin atam həkim və ya hüquqşünas olmağımı istəyirdi və musiqi məktəbində 2 ay təhsil alandan sonra, məni adi orta məktəbə göndərdilər. Lakin sonradan, axır ki, G. Şaroyev adına 35 nömrəli musiqi məktəbinə yazdılar. Oraya böyük həvəslə gedirdim və musiqi ilə məşğul olurdum. Daha sonra MTN yanında Mədəniyyət Mərkəzinin orta xüsusi musiqi məktəbində fortepiano sinfində oxumuşam. Artıq o zaman həyatımı musiqisiz təsəvvür etmirdim.
Sonuncu 12-ci sinfi ABŞ-da bitirdim. Birillik bu ölkəyə FLEX mübadilə təhsil proqramı ilə getməyi bizə - 30 azərbaycanlı məktəbliyə Azərbaycan Təhsil Nazirliyi və ABŞ Dövlət Departamenti şərait yaratdı. Beləcə, mən Marşall (Texas ştatı) şəhərinə düşdüm. Adi amerikalı ailəsində yaşayırdım və adi amerikan məktəbində təhsil alırdım. Mən bu ili, necə deyərlər, özüm və ölkəm üçün səmərəli keçirmək qərarına gəldim. Hər ay müxtəlif təqdimatlar keçirirdim və Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti və ənənələri barədə danışırdım, amerikalı dostlarımın çox xoşladıqları Azərbaycan xörəklərinin dequstasiyasını keçirirdim. Və əlbəttə ki, şəhərin bütün mədəni tədbirlərinə qatılırdım: konsertlərdə iştirak edir, tamaşalarda oynayırdım. Fəal iştirakıma görə, Texas rəhbərliyi mənə, hətta fəxri vətəndaş statusu təqdim etdi. ABŞ-da olduğum zaman məşhur Amerika Musiqi və Dram Akademiyasına daxil oldum.
Orada 1 il təhsil aldım və vətənə dönən zaman akademik tətil götürdüm. Çünki Bakıda paralel olaraq, Üzeyir Hacıbəyov adına Azərbaycan Dövlət Musiqi Akademiyasına daxil olmuşdum. Müəllimim Xalq artisti Fidan Qasımovadır. Mənə inandığı və yaradıcılığıma kömək etdiyi üçün ona çox minnətdaram. Hesab edirəm ki, gənc istedad üçün yanında həmişə düzgün məsləhət, lazımi istiqamət verəcək güclü şəxsiyyət, müəlliminin olması önəmlidir. Bu mənada bəxtim çox gətirib...
- ABŞ-da sizi necə qarşıladılar? Sirr deyil ki, bir çox musiqiçilər və ifaçılar "böyük imkanlar ölkəsi"ni fəth etməyə çalışırlar. Gələcək həyatınızı bu ölkə ilə bağlayırsınızmı?
- Amerika məni mehriban təbəssüm və xoş əhval-ruhiyyə ilə qarşıladı. ABŞ sanki başqa planetdir. Bu səyahətdən öncə mən Avropanın bir çox şəhərlərinə konsertlər və çıxışlarla səyahət etmişdim. İlk dəfə Amerikaya gələndə, informasiya, emosiya və birinci yerdə insanın fərdiliyi və özünüifadə azadlığının durduğu insanlarla ünsiyyətin bolluğundan "mədəniyyət şoku" keçirdim. Kim olduğum, haradan gəldiyim və nə ilə məşğul olduğum onlara maraqlı idi. Onlar Azərbaycan barədə bilmək istəyirdilər, çünki yeni dostlarımın əksəriyyəti Vətənimi xəritədə belə tapa bilmirdilər. Bakı, onun tarixi və memarlığı barədə danışmaqdan yorulmurdum, şəkillər göstərirdim, mahnılar oxuyurdum... ABŞ-la bağlı ən xoş və səmimi təəssüratlarım qalıb. Gələcəyimə gəlincə isə növbəti il ABŞ-da təhsilimi davam etdirməyi planlaşdırıram. Bir müddət orada yaşamaq, vokal və səhnə ustalığını öyrənmək, təcrübə yığmaq istərdim. Niyə də yox? Bu o demək deyil ki, Vətənimi və köklərimi unudacağam. Mən Azərbaycanı layiqincə təmsil etməyə və amerikalıları mədəniyyətimiz və tariximizlə tanış edəcəyəm.
- Emin, vokaldan savayı siz mahnılarınıza musiqi də yazırsınız. "Bubble Dreams" adlı kompozisiyanız Avropada böyük marağa səbəb olub və bir neçə məşhur xarici radiostansiyada səslənib...
- Mahnı üçün sözləri mən Fuad Əlizadə ilə birgə yazmışam. Kompozisiyanın aranjmanı Nyu Yorkda Yanq Bek, Devid Faustino, Snup Doq, Bruno MARS və s. bu kimi dünya ulduzları ilə əməkdaşlıq edən məşhur "Sinima Production" şirkətinə məxsusdu. "Bubble Dreams", həmçinin dünyada məşhur olan "VEVO" videosaytında, "iTunes" və "Amazon Online" onlayn-mağazalarında yerləşdirilib. Mənim adıma VEVO-da, hətta kanal açılıb.
- Beynəlxalq müsabiqələrdəki qələbələrinizdən danışın. Onlardan hansı sizin üçün daha önəmlidir?
- Bu suala cavab vermək çətindir. Hesab edirəm ki, hər bir qalibiyyət mənim üçün vacib və dəyərlidir. Mən qarşıma məqsədlər qoymağa və onlara çatmağa çalışıram. Bir çoxları deyirlər ki, kifayət qədər məqsədyönlü yoldaşam... 2012-ci ildə İspaniyanın Lloret de Maar şəhərində (Kataloniya) keçirilən VIII Opus-2012 beynəlxalq mahnı müsabiqəsinin laureatı oldum. Müsabiqə 17 ölkədən 14-21 yaş arasında olan vokalçılar arasında keçirilirdi və Azərbaycan orada birinci dəfə təmsil olunurdu. O zaman 42 iştirakçı arasında laureat oldum. Bir il sonra Qazaxıstanda UNESCO və digər beynəlxalq təşkilatların dəstəyi ilə bu ölkənin Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən təşkil olunan "Qızıl mikrofon" beynəlxalq müsabiqəsinin qalib oldum. Mən əfsanəvi müğənni və bəstəkar Müslüm Maqomaevin repertuarından "Azərbaycan" və "Besame mucho" mahnısını ifa etdim. Müsabiqəyə 12 ölkənin nümayəndəsi qatılmışdı. Münsiflər heyətinə 10 ölkədən mütəxəssislər daxil idi və onlar yekdilliklə mənə 10 bal verdilər. Mən fəxri diploma və müsabiqənin keçirildiyi Kostanay vilayətinin dəyərli hədiyyələri ilə təltif olunmuşdum.
- Robertino Loretti ilə tanışlıq barədə danışın. Bu, sizin üçün əhəmiyyətli görüş idi?
- Bəli. Bu, 2011-ci ilin fevralında Robertino Lorettinin Bakıda solo-konserti zamanı baş verdi. Konsertdən yarım saat öncə məni ona təqdim etdilər. Məni dinlədikdən sonra Loretti bizim "O Sole Mio" nömrəmizi proqrama daxil etmək qərarına gəldi. Bu kompozisiyadan başqa mən “Camayka” mahnısını oxudum və bundan sonra Robertino etiraf etdi ki, məndə öz uşaqlığını gördü. İfamı çox bəyəndi, məni öz ustad dərslərinə və yayın ortasında Romada keçirilən "Elia Catalano" məşhur mahnı müsabiqəsinə dəvət etdi. Bu, mənim üçün böyük şərəf idi. O zaman anladım ki, seçimim düzgün olub və ömrümü musiqiyə həsr etməyə hazıram. Həmin ilin iyulunda atamla İtaliyaya, Robertino Lorettinin evinə qonaq getdik. Festivalda mən 2 mahnı - "Camayka" və "O Sole Mio"nu ifa etdim. Bir vaxtlar Lorettini dünyada məşhur edən həmin mahnıları. Beləcə, mən İtaliyanın "Elia Catalano" festivalının laureatı oldum. Orada məşhur tenor bildirdi ki, mənimlə bir səhnədə çıxış edəcək və Moskvada keçiriləcək yubiley konsertinə məni də dəvət etdi. Həm də rəsmi şəkildə Mədəniyyət Nazirliyinin vasitəsiləylə. Dekabrda biz birgə beynəlxalq musiqi evinin Kamera zalında çxış etdik. Beləcə, dostluğumuz yarandı. İndiyə kimi zəngləşib, ünsiyyət saxlayırıq...
- Emin, siz klassik musiqi təhsili alırsınız. Asudə vaxtınızda hansı musiqini dinləməyi sevirsiniz?
- Mən istənilən musiqiyə qulaq asmağı xoşlayıram. Əsas meyar onun keyfiyyətli olmasıdır. Müslüm Maqomayevi və Rəşid Behbudovu sevirəm. Onların səsi, ifa tərzi xoşuma gəlir... Həmçinin Meykl Cekson, Freddi Merkyuri, Vaqif Mustafayev, Andrea Boçelli, Adel, Selin Dionu məmnuniyyətlə dinləyirəm. Hesab edirəm, musiqi qəlbin dili olmalıdır. Onun melodiyası - gözəl, güclü, hissiyyatlı və emosionallığı ilə fərqlənməlidi. Məhz buna görə hard-roku anlamıram və qəbul etmirəm. Onun harmoniya və melodiyası yoxdur. Ancaq xaos və nizamsızlıqdan ibarətdir .
- Siz ilk solo-albomunuzu yazırsınız. O necə olacaq?
- Bəli, hazırda mən yeni mini-albom üzərində çalışıram. Alboma ən az dörd pop-ballada daxil olacaq. Bütün kompozisiyaları özüm yazmışam. Soruşarsız, nə üçün opera ariyaları və klassik musiqilər yox, məhz pop-balladaları yazıram? Sadəcə, özümü digər tərəfdən, dinləyicilərin məni hələ kifayət qədər bilmədikləri şəkildə göstərmək istədim. Ümid edirəm, insanlar mahnılarımı bəyənəcəklər.
- Gələcək planlarınızla bölüşərdiniz...
- Təhsilimi ABŞ-da və burada Musiqi Akademiyasında davam etdirmək istəyirəm. Həmçinin biznes menecment sahəsində ikinci ali təhsil almaq fikrim var. İkinci peşə mənə musiqi fəaliyyətimi planlaşdırmağa və koordinasiya etməyə, işgüzar əlaqələr qurmağa imkan verəcək. Yaxın planlarıma - bu yaxınlarda konsert və festivallarda iştirak etmək üçün dəvət aldığım Niderlanda və İtaliyaya səfərlərim var. Odur ki, planlarım çoxdur...

GALLOPING THROUGH ACADEMIES
Emin EMINZADA: "Music should be the language of the soul. It must be a melody - beautiful, strong, sensual and emotional"
He is called Azerbaijani Robertino Loretti. A few years ago, the famous Italian tenor himself blessed the boy and prophesied a great future for him. Today Emin Eminzada is 19 years old and is in a hurry to achieve all his goals. "Music should be the language of the soul," the singer says. Only then will it reach the destination. Recently, Azerbaijani President Ilham Aliyev issued an order on a special monthly scholarship for ten young musicians and performers. The list includes the name of Emin Eminzada. According to the presidential decree, the names of persons who have special talent in music will be included in the "Golden Book of Young Talents".
- Emin, congratulations on your special presidential scholarship. What feelings did you experience when you learned about this news?
- Incredible joy for the recognition of my talent. And pride for the fact that I achieved another success. I thank our president for highly appreciating my work and I promise that I'll continue to worthily represent Azerbaijan on the world stage.
- Did you always dream of becoming a musician? Or did you dream of sports as a child, like many boys?
- As far as I remember, I always wanted to be a musician. I started playing music at five years. My parents noticed that I froze in front of the TV when opera arias were played or ballet was shown. I even tried to sing the melodies I remembered. My mother persuaded dad to send me to the Bulbul music school. I passed five exams and enrolled in a violin class. But dad wanted me to be a doctor or a lawyer, and after two months of education in the music school, I was sent to a regular secondary school. But then they still enrolled me in Sharoyev children's music school №35, where I went with great pleasure and studied music. Then there was the Special Music School at the Cultural Centre of the Ministry of National Security in the piano class. At that time, I couldn't imagine my life without music.
I finished the last 12th grade in the United States. We, 30 Azerbaijani schoolchildren, got a chance to go to this country for a year on the FLEX educational exchange programme from the Azerbaijani Ministry of Education and the US State Department. So I ended up in the city of Marshall (Texas), where I lived in an ordinary American family and studied in an ordinary American school. I decided to spend this year, as they say, for my own benefit and for the benefit of my country. Each month, I organized various presentations, where I spoke about the history, culture and traditions of Azerbaijan. I arranged tasting of Azerbaijani dishes my American friends are very fond of. And, of course, I took part in all cultural events in the town: I performed in concerts and played in productions. For my activities, the leadership of Texas even granted me the status of honorary citizen. During my stay in the US, I got a chance to enter the famous American Musical and Dramatic Academy. I studied there for a year, and on my return home, I took a sabbatical, because here, in Baku, I entered the Uzeyir Hacibayov Azerbaijan State Music Academy. My teacher is People's Artist Fidan Qasimova. I'm very grateful to her for believing in me and helping me in my career. I think that for a young talent the main thing is to have a strong personality by his side, a teacher who will always give good advice and guide in the right direction. In this sense, I'm very lucky...
- How did they meet you in the United States? It's no secret that many musicians and artists are trying to conquer the "land of opportunity". Do you connect your further life with this country?
- America met me with a kind smile and good humour. The US is like another planet. Before that trip, I had time to visit many European countries with concerts and performances. And when I first came to America, the first thing I experienced was a "culture shock" from the overabundance of information, emotions and communication with people for whom individuality and freedom of expression are the first priority. They wondered who I am, where I come from and what I do. They wanted to know about Azerbaijan, because most of my new friends couldn't even find my homeland on the map. I never got tired of talking about Baku, its history and architecture, I showed pictures and sang songs ... I have the kindest and warmest memories of the United States. As for my future, next year I plan to continue my education in the United States. I'd like to live there for some time, learn singing and dramatics, and gain experience. Why not? This doesn't mean that I'll forget my homeland and my roots. I try to represent Azerbaijan with dignity and will continue to acquaint Americans with our culture and history.
- Emin, in addition to singing, you write music for your songs. Your composition Bubble Dreams aroused great interest in Europe and was presented on several well-known foreign radio stations.
- I wrote the lyrics for the song together with Fuad Alizada. The arrangement of the composition was made in New York by the well-known company Sinima Production, which worked with international stars such as Young Buck, David Faustino, Snoop Dogg, Bruno MARS and others. Bubble Dreams was also posted on the world-famous music video site VEVO, iTunes and Amazon Online stores. Even a channel was opened in my name on VEVO.
- Tell us about your victories in international competitions. Which of them is particularly important to you?
- It's difficult to answer this question. I think each of the victories is important and valuable for me. I try to set a goal and move towards it. Many people tell me that I'm a pretty single-minded guy... In 2012, I became the winner of the 8th International Song Contest Opus-2012, which was held in the Spanish town of Lloret de Mar (Catalonia). The competition was held among vocalists from 14 to 21 years old from 17 countries, and Azerbaijan was presented there for the first time. Then I became the winner among the 42 participants. A year later, I won the Golden Microphone international competition in Kazakhstan, which was organized by the Ministry of Culture of Kazakhstan with the support of UNESCO and other international organizations. I sang a song from the repertoire of the legendary singer and composer Muslim Maqomayev "Azerbaijan" and the song "Besame mucho". The competition was attended by representatives of 12 countries of the world. The jury consisted of experts from 10 countries, who unanimously gave me 10 points. I was awarded an honorary diploma and a valuable prize from the administration of the Kostanay region, where the contest took place.
- Tell us about your acquaintance with Robertino Loretti. Was it a fateful meeting for you?
- Yes. This happened in February 2011 during Robertino Loretti's solo concert in Baku. Half an hour before the concert, I was introduced to him. After listening, Loretti decided to include our number "O Sole Mio" in the programme. In addition to this composition, I also sang "Jamaica" and then, Robertino admitted that he saw himself in me as a child. He liked my presentation, called me to his master class and invited to take part in the popular song festival Elia Catalano, which takes place in Rome in the middle of summer. It was an honour for me. It was then that I realized that I made the right choice and am ready to dedicate my life to music. In July of the same year, together with dad, I went to Italy to visit Robertino Loretti. At the festival, I sang two songs - "Jamaica" and "O Sole Mio" - the ones that once made Loretti popular all over the world. So I became the winner of the Italian Elia Catalano Festival, where the renowned tenor announced that he will perform with me on the same stage and invited me to his anniversary concert in Moscow. He invited me officially, through the Ministry of Culture. In December, we sang together in the Chamber Hall of the International House of Music. So began our friendship. We still talk on the phone and socialize...
- Emin, you are getting classical music education. What kind of music do you like to listen to at your leisure?
- I like to listen to any music. The main criterion is that it must be of high quality. I like Muslum Maqomayev and Rasid Behbudov. I like their voices, manners of performance ... I also listen with pleasure to Michael Jackson, Freddie Mercury, Vaqif Mustafazafa, Andrea Bocelli, Adele and Celine Dion. I believe that music should be the language of the soul. It must be a melody - beautiful, strong, sensual and emotional. That's why I don't understand and don't accept hard rock. There is no melody and harmony in it. Complete chaos and mess.
- You are recording your first solo album. What will it be?
- Yes, I'm working on a new mini-album, which will include at least four pop ballads. I've written all the songs myself. You may ask why pop ballads, not opera arias and classical? I just wanted to show myself from another side, the way the audience doesn't know me well enough. I hope people like my songs.
- Share your plans for the future?
- I'd like to continue my studies in the US and here in the Music Academy. I also plan to get a second degree in business management. A second profession will help me to plan and coordinate my musical activities and establish working relationships. My nearest plans include a trip to the Netherlands and Italy, from where I recently received invitations to participate in concerts and festivals. So I have plenty of plans...