Ermənistan-Azərbaycan qoşunlarının Qarabağdakı təmas xəttində apreldə baş vermiş dördgünlük toqquşmalardan sonra, münaqişənin sülh yolu ilə həllinə çalışan vasitəçilər fəallaşıb. İndi, tərəflər arasında dialoqun intensivliyi də nəzərəçarpacaq dərəcədə artıb. Lakin avqustda danışıqlarda yenidən fasilə yaranıb. İki ölkənin xarici işlər nazirləri arasında ötən aya təyin olunumuş görüş də baş tutmayıb. Bunu yay tətili dövrü ilə əlaqələndirmək olardı. Lakin əslində, sülh nizamlanması prosesinin ləngiməsinin əsas səbəbi Ermənistanda daxili siyasi vəziyyətin gərginləşməsidir.
Yayın ikinci yarısıboyunu İrəvan özünü «Sasna srer» adlandıran radikal silahlı qrupla gərginlikdə keçirib: qrup postpatrul xidməti alayının binasını zəbt etmişdi. İnsident zamanı ölənlər və yaralananlar vardı. Uzun danışıqlardan sonra, qruplaşmanı təslim olmağa razı sala bilmişdilər. Sentyabrın əvvəlində isə demək olar ki, bütün yerli KİV və siyasi analitiklər tərəfindən proqnozlaşdırılan hadisə baş verdi - Ovik Abramyan hökuməti istefaya getdi. Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan təcili olaraq Moskvadan geri çağırılmış «Qazprom»un top-menecerlərindən biri, İrəvanın sabiq meri Karen Karapetyana «milli etimad hökuməti»nin formalaşdırılmasını tapşırdı.
Ermənistan KİV birağızdan artıq çoxdan gülüş obyektinə çevrilmiş Xarici İşlər naziri Edvard Nalbandyanın da istefaya göndəriləcəyini (onun Fransaya səfir təyin ediləcəyi güman olunur), bu posta Prezident Aparatının rəhbəri Vigen Sarqsyanın gətiriləcəyini proqnozlaşdırır. Gömrük Xidmətinin rəhbəri Ovik Ovsepyanın, kənd təsərrüfatı naziri Serqo Karapetyanın, səhiyyə naziri Armen Muradyanın da postlarını itirəcəkləri gözlənilir.
İstefaya göndəriləcəyi deyilən daha bir şəxs müdafiə naziri Seyran Ohanyandır. Dördgünlük aprel müharibəsindəki məğlubiyyət bir neçə generalı vəzifədən etmişdi. Seyran Ohanyanı uğursuzluğa görə birbaşa günahlandırmasalar da, əsas məsuliyyətin məhz onun üzərində olduğuna şübhə yoxdur. Sentyabrın ortalarında İrəvanda KTMT-yə üzv dövlət başçılarının toplantısı keçirilməlidir. Orada təşkilatın yeni baş katibi təsdiqlənəcək. Hazırda bu postu tutan general Bordyujanın sözlərinə görə, onu Ermənistan təmsilçisi əvəzləyəcək. Bu şəxsin məhz Seyran Ohanyan olacağı gözlənilir. Bununla, o, həm ölkənin müdafiə naziri postundan, həm də ümumiyyətlə, Ermənistandan münasib bəhanə ilə uzaqlaşdırılacaq. Axı son zamanlar Ohanyanda prezidentlik iddiaları hiss olunurdu ki, bu da hazırkı dövlət başçısı Serj Sarqsyanın 2018-ci ildə səlahiyyət müddəti başa çatdıqdan sonrakı dövrlə bağlı planlarına cavab vermirdi.
KTMT-nin baş katibi postuna Ermənistandan kimin təyin ediləcəyindən asılı olmayaraq, bu, Qarabağ münaqişəsində xüsusi rol oynamayacaq. Təşkilatın hazırki baş katibi Nikolay Bordyuja İrəvanda verdiyi açıqlamada bildirib ki, «KTMT Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə, o cümlədən digər problemlərə qarışmır. Bu münaqişələrin həllilə BMT-nin himayəsi altında başqa institutlar məşğul olur. Biz sadəcə bü problemlərin siyasi yolla həllinə kömək edə bilərik».
Ermənistan təmsilçisinin KTMT-nin baş katibi postuna təyinatı məsələsinə gəlincə, bu, Ermənistan dövlətinin əhəmiyyəti ilə bağlı deyil. Burada söhbət rus əlifbası əsasında rotasiya qaytasından gedir. Bundan başqa, KTMT-də baş katib siyasi və komanda-hərbi deyil, təşkilati-texniki işlərlə məşğul olur. Ümumilikdə KTMT-nin özü isə NATO ilə müqayisə oluna bilməz və o, daha çox regionda real güc və nüfuza malik Rusiya üçün sadəcə, çətir strukturdur.
Prezident Serj Sarqsyan və komandasının ciddi problemlərlə qarşı-qarşıya qaldığı ortadadır. Ənənəvi olaraq Ermənistanın siyasətinə güclü təsir imkanları olan Rusiya indi dayanıqlı sülh və kommunikasiyaların açılması qarşılığında israrla qoşunların işğal olunmuş torpaqlardan çıxarılmasını tövsiyə edir. Bundan başqa, Azərbaycanla Ermənistanın demoqrafik və iqtisadi potensialı, indi isə həm də hərbi gücü çox fərqlidir və hərbi əməliyyatların bərpa olunacağı təqdirdə sonuncuların heç bir şansının olmayacağını açıq şəkildə ifadə edir. Moskvanın birbaşa köməyi olmazsa, Ermənistan mütləq darmadağın olacaq. Müharibəyə ermənilər tərəfindən bilavasitə müdaxilə etməklə, Bakı ilə qarşılıqlı səmərəli münasibətləri təhlükə altına qoymağı isə Rusiya istəmir. Beləliklə, ənənəvi olaraq Ermənistana himayədarlıq edən fövqəldövlətlər erməniləri başa salmağa, kompromisə getməyə razılaşdırmağa çalışır.
Bəla isə ondadır ki, Ermənistan hökuməti uzun müddət əhaliyə öz silahlı qüvvələrinin üstünlüyünə tam əminlik aşılayıb. Ermənilərə hər an bir fikir yeridilib: qələbə təmin olunub, indi, sadəcə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ itkisilə razılaşacağı anı gözləmək lazımdır. İrrasional təbliğat sayəsində Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin boşaldılması məsələsi Ermənistanın ictimai rəyində tamam başqa forma, belə demək olarsa, sürrealist məna kəsb etməyə başlayıb. Erməni siyasətçiləri, analitikləri, KİV-i daxili auditoriya üçün problemin fokusunu qarışdırır: güya Dağlıq Qarabağı hansısa «dəhlizlə» özünə birləşdirmək üçün işğal olunmuş torpaqların bir hissəsini qaytarmağa çalışan Ermənistan deyil, əksinə, erməniləri guya ərazi güzəştlərinə məcbur etmək istəyirlər. Halbuki, əslində ermənilərin əməllərində bütün təcavüz əlamətləri var və qonşu dövlətin ərazilərinin silahlı yolla işğalı beynəlxalq hüquqa ziddir. Əslində buna görə cəza da verilməlidir - Küveyti işğal etdiyi zaman İraqa verilmiş cəza kimi. Ermənilər isə özləri üçün Dağlıq Qarabağın işğalının leqallaşdırılması, Azərbaycanın işğal olunmuş digər ərazilərindən ayrılması kimi mükafat tələb edir.
Ərazi iddiaları ilə bağlı xaricdəki erməni diasporu daha çox radikallıq göstərir. Diaspora bir ağızdan erməni qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasının yolverilməzliyini deyir, bunu vətənin «müqəddəs torpaqlarının» verilməsi kimi xarakterizə edir. Onlar nə beynəlxalq hüququ, nə real qüvvələr balansını, nə Ermənistanın acınacaqlı maddi-iqtisadi durumunu nəzərə almaq istəyir. Halbuki, həyatda heç bir perspektiv görməyən yoxsul əhali ölkəni kütləvi şəkildə tərk edir. Lap Azərbaycan Prezidenti Administrasiyasının xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Novruz Məmmədovun bir zaman Twitter hesabında yazdığı ağıllı fikirdə deyildiyi kimi, «ermənilərin bir hissəsi müxtəlif yollarla dünyanın ayrı-ayrı ölkələrində məskunlaşıb. Onlar rahat şəraitdə, himayə altında vətən uğrunda mübarizə aparır. Digər hissə onların hesabına vətəndə «cəza» çəkir».
Prezident S.Sarqsyan isə ənənəvi ikibaşlı oyununu davam etdirir. Bir tərəfdən o, erməni qüvvələrinin Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərindən çıxarılmasını yolverilməz sayan radikalların etirazından istifadə etməyə çalışır, bununla da danışıqları uzatmağa, qaçılmaq qərarların qəbulundan yayınmağa cəhd göstərir. Digər tərəfdən isə Qarabağ münaqişəsilə bağlı razılaşmaya gediləcəksə, ölkədə zorakılığa meylli olan radikalları vaxtında zərərsizləşdirməyin vacibliyini anlayır, profilaktik olaraq, onları təcrid etməyə çalışır. İrəvanda tədricən antirusiya çıxışları da təşviq olunur. Bu, Rusiyanın Azərbaycan silah satmasından, həmçinin ermənilərin ərazi iddialarını dəstəkləməkdən imtinasına etiraz kimi ifadə edilir. Bununla yanaşı, S.Sarqsyan Rusiya ilə birgə HHM sisteminin yaradılması haqda razılaşmanı imzalayıb və artıq onu parlamentdən də keçirib. Üstəlik o, Rusiyaya məxsus 102-ci bazanı da özündə birləşdirəcək, İrəvan ilə Meqrini qoruyacaq birləşmiş hərbi qrupun yaradılmasına da razılıq verib.
Serj Sarqsyanın hökuməti yenidən formalaşdırmaq oyununun 2018-ci ildən sonra da hakimiyyətə nəzarəti əldə saxlamaq istəyilə yanaşı, başqa səbəbi də var. O, bununla sonda Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərinin ən azı böyük bir hissəsinin boşaldılması ilə nəticələnəcək məzmunlu danışıqları uzatmağa çalışır. Lakin manevr meydanı getdikcə daralır. Bu, Sarqsyanı beyni qatı millətçiliklə havalanmış ictimaiyyətə, «sərt və qətiyyətli» ritorka ilə pərdələnmiş siqnallar ötürməyə məcbur edir. Hökumətin İrəvanda PPX alayının binasını dinc yolla azad etdikdən sonra keçirilən geniş iclasında (partiya liderləri və deputatların da iştirakı ilə) prezident deyib: «Dağlıq Qarabağ probleminin həllində birtərəfli güzəştlər olmayacaq. Bu, istisnadır. Dağlıq Qarabağ heç zaman Azərbaycanın tərkibində olmayacaq. Bu, da istisnadır. Bir daha təkrar edirəm, istisnadır!».
İlk baxışdan bəyanat kifayət qədər qəti təsir bağışlayır. Amma o, Azərbaycanın eyni qətiyyətli mövqeyinə zidd deyil - Bakı öz növbəsində, Dağlıq Qarabağın heç zaman Ermənistana verilməyəcəyini və müstəqil olmayacağını deyir. Problemin həlli ilə bağlı irəli sürülmüş təkliflərin əsasını təşkil edən «Madrid prinsipləri»nə əsasən, münaqişənin sülh yolu ilə həllinin ilk mərhələsində Dağlıq Qarabağın statusu açıq qalır. Bu, sonrakı danışıqların predmetidir. Güzəştlərə gəlincə, onlar həqiqətən də birtərəfli deyil. Ermənistan qüvvələrinin işğal olunmuş ərazilərdən çıxarılması zamanı tərəflər münaqişənin həllində güc tətbiq edilməyəcəyinə dair öhdəlik götürməli, təhlükəsizliyin gücləndirilməsi üçün tədbirlər görməli, o cümlədən ağır texnika təmas xəttindən çəkilməli, demilitarizasiya olunmuş zona yaradılmalı, bölgəyə ayırıcı sülhmərmlı qüvvələr yerləşdirilməlidir. Bundan başqa, Ermənistan üçün Azərbaycan və Türkiyə ilə kommunikasiyaların açılması vacib bonusdur. Çünki hazırda Ermənistan iqtisadiyyatı nəqliyyat blokadasında boğulur.
Kompromislərə əsaslanan sülh qarşılıqlı güzəştləri nəzərdə tutur. Lakin o, tərəflərdən birinin qələbəsini rəsmiləşdirmək üçün pərdə olmamalıdır. Minsk qrupunun digər iki həmsədri olan fövqəldövlətlərin razılığı ilə bu mərhələdə Qarabağ danışıqlarında əsas moderatorluğu üzərinə götürmüş Rusiya prezidenti Vladimir Putin Moskvanın bununla bağlı mövqeyini kifayət qədər açıq şəkildə ifadə edib: «Rusiya münaqişə tərəflərinə öz ssenarisini qəbul etdirməyə çalışmır. Biz Bakı ilə İrəvanı elə bir razılaşma əldə etməyə çağırırıq ki, bu məsələdə nə qalib, nə məğlub tərəf olsun. Biz onları Vyana və Sankt-Peterburq razılaşmalarının ruhuna, hər nöqtəsinə əməl etməyə çağırırıq».
Sentyabrın 8-də ATƏT-in Minsk qrupunun Rusiya, Fransa və ABŞ-dan olan həmsədrləri İqor Popov, Pyer Andriyo, Ceyms Uorlik, həmçinin ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi Anjey Kaspirşik Qarabağ münaqişəsinin sülh yoluyla nizamlanması ilə bağlı vəziyyəti müzakirə ediblər. Onları Rusiyanın Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov da qəbul edib. Güman etmək olar ki, məsləhətləşmələrin nəticəsi olaraq, həmsədrlər regiona səfər edəcək, münaqişə tərəflərinin XİN başçılarının danışıqları üçün konkret təkliflər hazırlanacaq, bütün bunların büsbət nəticə verəcəyi təqdirdə isə Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin görüşünə hazırlığa başlanılacaq.
Şübhəsiz ki, indiki şəraitdə ən önəmlisi münaqişənin real həlli prosesinə start verilməsidir. Bu, erməni silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarından çıxarılmasından başlayır. Münaqişənin bundan sonra da uzanması nəinki regionda əməkdaşlığa maneələr yaradır, həm də ciddi hərbi risklər meydana çıxarır. Azərbaycanın Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov polşalı həmkarı Potsdam ilə bu yaxınlarda keçirdiyi qeyri-formal görüşündə də bunu deyib: «Regionda uzunmüddətli münaqişələr əməkdaşlığa mane olur. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, sərhədlərinin toxunulmazlığı «Şərq Tərəfdaşlığı» proqramına üzv olan digər dövlətlərin ərazi bütövlüyündən qətiyyən az əhəmiyyət daşımır».

Правители Армении инсценируют протесты, чтобы оттянуть освобождение оккупированных азербайджанских земель
После четырехдневной апрельской вспышки военных действий на линии армяно-азербайджанского соприкосновения в Карабахе активизировалось посредничество в мирном урегулировании конфликта, заметно повысилась интенсивность диалога между его сторонами. Однако в августе на переговорах образовалась пауза. Намечавшаяся в прошлом месяце встреча глав МИД сторон так и не состоялась. Это можно было бы связать с летним отпускным периодом, но в действительности причиной замедления в процессе мирного урегулирования стало обострение внутриполитической ситуации в Армении.
Всю вторую половину лета Ереван держал в напряжении захват группой вооруженных радикалов, называющих себя "Сасна црер", помещения полка ППС. Были убитые и раненые, после долгих переговоров их убедили сдаться властям. А в начале сентября состоялась прогнозируемая почти всеми местными СМИ и политическими аналитиками отставка правительства Овика Абрамяна. Президент Армении Серж Саргсян поручил формирование так называемого "правительства народного согласия" срочно отозванному из Москвы одному из топ-менеджеров "Газпрома", экс-мэру Еревана Карену Карапетяну. Армянские СМИ единодушно предрекают отставку давно превратившегося в объект насмешек министра иностранных дел Эдварда Налбандяна (предположительно будет направлен послом во Францию) и замену его главой аппарата президента Вигеном Саркисяном. Ожидается, что своих должностей лишатся также глава таможенной службы Овик Овсепян, министр сельского хозяйства Серго Карапетян, министр здравоохранения Армен Мурадян.
Поговаривают также и об отставке министра обороны Сейрана Оганяна. Поражение в четырехдневной апрельской войне стоило постов нескольким генералам, и хотя Сейрана Оганяна впрямую не обвиняли в неудачах, очевидно, что главная ответственность лежит именно на нем. В середине сентября в Ереване должно состояться заседание глав государств ОДКБ, на котором будет утвержден новый генеральный секретарь этой организации. По словам генерала Бордюжи, ныне занимающего данный пост, его заменит представитель Армении. На этот пост могут выдвинуть Сейрана Оганяна, чтобы под благовидным предлогом не только освободить его от должности министра обороны, но и вовсе удалить из Армении. Ведь у Оганяна в последнее время разыгрались президентские амбиции, что не отвечает планам действующего президента Сержа Саргсяна о конфигурации высшей власти после завершения его полномочий в 2018 году.
Независимо от того, какой армянский представитель будет назначен генеральным секретарем ОДКБ, особой роли в вопросе карабахского конфликта это обстоятельство играть не будет. Как заявил в Ереване действующий генсек организации Николай Бордюжа, "ОДКБ не вмешивается в конфликт в Нагорном Карабахе, в том числе и в другие конфликты. Решением этих конфликтов занимаются другие институты под эгидой ООН. Мы можем помочь лишь урегулированию этих конфликтов политическим путем". Что же касается назначения представителя Армении, то вызвано оно не значимостью данной страны, а принятым правилом ротации в соответствии с русским алфавитом. Генсек ОДКБ осуществляет организационно-технические, а не политические и тем более военно-командные функции. Сам же этот военно-политический союз не идет ни в какое сравнение с НАТО и скорее является всего лишь зонтичной структурой для России, обладающей реальной силой и влиянием в регионе.
Очевидно, что президент Серж Саргсян и его команда столкнулись с трудными вызовами. Россия, мнение которой традиционно превалирует в политике Армении, сейчас настойчиво рекомендует отвод войск в обмен на прочный мир и открытие коммуникаций. Соотношение демографического и экономического потенциала, а теперь и военной мощи Азербайджана и Армении несопоставим и не оставляет последней шансов выстоять в случае возобновления крупномасштабной войны. Без прямой помощи Москвы Армения неминуемо будет разгромлена, а непосредственно вмешиваться в войну на стороне армян и поставить под угрозу взаимовыгодные отношения с Баку Россия не желает. Вот и пытаются державы, традиционно покровительствующие армянам, вразумить их и подтолкнуть к компромиссам.
Беда, однако, в том, что власти Армении на протяжении долгого времени культивировали у населения абсолютную уверенность в превосходстве своих вооруженных сил. Армянам внушали мысль о том, что победа достигнута и осталось дождаться, пока Азербайджан вынужденно согласится с утратой Нагорного Карабаха. В результате иррациональной пропаганды вопрос освобождения оккупированных азербайджанских территорий в армянском общественном мнении приобрел деформированное, если не сказать сюрреалистическое, звучание. Армянские политики, аналитики, СМИ для внутренней аудитории смещают фокус проблемы так, будто бы это не Армения взамен за освобождение части захваченных азербайджанских земель добивается присоединения Нагорного Карабаха с куском нашей территории в качестве "коридора", а якобы армян принуждают к территориальным уступкам. Хотя в действительности действия армян имеют все признаки агрессии и вооруженный захват территории соседнего государства противоречит международному праву. За это вообще-то полагается подвергнуть наказанию, как это было сделано в отношении Ирака после оккупации Кувейта. Армяне же требуют для себя в аналогичной ситуации премию в виде легализации сецессии Нагорного Карабаха и раздела других оккупированных азербайджанских территорий.
Еще большую радикальность в плане территориальных притязаний демонстрируют организации зарубежной армянской диаспоры. Там с пеной у рта вопят о недопустимости отвода армянских сил с азербайджанских территорий, квалифицируя это как сдачу "священных рубежей" родины. Они не желают брать в расчет ни международное право, ни реальный баланс сил, ни отчаянное финансово-экономическое положение Армении, которую толпами покидает обнищалое и лишенное жизненных перспектив население. Как однажды на своей странице в Twitter остроумно заметил заместитель руководителя администрации президента Азербайджана, заведующий отделом по внешним связям АП Новруз Мамедов, "часть армян - это те, кто различными путями поселился во многих странах. Они в комфортных условиях и под опекой с удовольствием ведут борьбу за родину. Другая часть - это те, кто отбывает за них "наказание" на родине".
Тем временем президент Серж Саргсян продолжает свою традиционную двойную игру. С одной стороны, он пытается использовать протестные выступления радикалов, категорически отвергающих возможность вывода армянских сил с оккупированных азербайджанских территорий, чтобы затянуть переговоры и всячески оттянуть неизбежные решения. А с другой, понимая, что в случае достижения соглашения по карабахскому урегулированию необходимо заблаговременно нейтрализовать склонные к насилию и террору радикальные группы своих соотечественников, пытается профилактически изолировать их. В Ереване исподволь поощряют антироссийские выступления как выражение недовольства за продажу оружия Азербайджану и отказ Москвы всецело поддержать армянские территориальные амбиции. Но одновременно Серж Саргсян подписал и провел через парламент соглашение с Россией о совместной ПВО, а также дал согласие на создание объединенной военной группировки, включающей 102-ю российскую базу и армянский армейский корпус, прикрывающий Ереван и Мегри.
Затеянное президентом Сержем Саргсяном переформатирование правительства наряду с основной задачей по обеспечению контроля над высшей властью после завершения собственных полномочий в 2018 году также используется в качестве благовидного предлога для оттягивания содержательных переговоров, на выходе которых маячит вывод армянских войск как минимум с большей части оккупированных азербайджанских территорий. Но поле для маневров неуклонно сужается. Понимание этого побуждает Саргсяна посылать своему одурманенному оголтелым национализмом обществу сигналы, внешне закамуфлированные решительной риторикой. После того как ситуацию с захватом здания полка ППС в Ереване удалось мирно разрулить, на широком совещании с участием членов правительства, лидеров партий и депутатов он заявил: "На пути урегулирования проблемы Нагорного Карабаха односторонних уступок не будет. Это исключено. Нагорный Карабах никогда не будет в составе Азербайджана. Это исключено. Повторю вновь - исключено!".
Заявление, на первый взгляд, звучит весьма категорично. Но оно не противоречит столь же решительной позиции Азербайджана, согласно которой Нагорный Карабах никогда не будет передан Армении и не обретет независимость. По Мадридским принципам, которые составляют базу рассматриваемых предложений, на первом этапе мирного урегулирования вопрос статуса Нагорного Карабаха остается открытым и является предметом дальнейших переговоров. Что же касается уступок, то в действительности они не являются односторонними. Отвод армянских сил сопряжен взятием сторонами обязательств о неприменении силы в урегулировании конфликта, а также осуществлением мер по укреплению безопасности, включающих отвод с линии соприкосновения тяжелой техники, создание демилитаризованной зоны, ввод разъединительных, миротворческих подразделений.  Важным бонусом для армян является открытие коммуникаций с Азербайджаном и Турцией, без чего экономика Армении задыхается в тисках транспортной блокады.
Компромиссный мир предполагает взаимные уступки, но не может быть прикрытием для оформления победы одной из сторон. Президент России Владимир Путин, который с согласия двух других держав - сопредседателей Минской группы на данном этапе осуществляет модераторство в переговорах по урегулированию армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта, четко обозначил позицию Москвы в этом вопросе: "Россия не навязывает конфликтующим сторонам своего сценария действий, призывает Баку и Ереван действовать так, чтобы не было ни победителей, ни побежденных, следовать духу и букве достигнутых венских и санкт-петербургских соглашений".
8 сентября в Москве сопредседатели Минской группы ОБСЕ от России, Франции и США - Игорь Попов, Пьер Андриё, Джеймс Уорлик, а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик провели обсуждение ситуации, сложившейся в процессе мирного урегулирования. Их принял министр иностранных дел РФ Сергей Лавров. Надо полагать, что результатом проведенных консультаций станут поездка посредников в регион и подготовка конкретных предложений для переговоров глав МИД конфликтующих сторон, а в случае их позитивного итога - и подготовка встречи президентов Азербайджана и Армении. Очевидно, что в сложившейся ситуации главное - это дать старт реальному урегулированию конфликта, которое начинается с вывода армянских вооруженных сил с оккупированных азербайджанских территорий. Дальнейшее затягивание этого вопроса не только создает непреодолимые барьеры для сотрудничества в регионе, но и грозит опасными военными рисками. На недавней неформальной встрече европейских министров иностранных дел в Потсдаме глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров прямо указал: "Долговременные конфликты в регионе препятствуют сотрудничеству, и территориальная целостность и неприкосновенность границ Азербайджана ничуть не менее важны, чем территориальная целостность других стран - членов "Восточного партнерства".