2016-cı ilin ən böyük idman hadisələri Rio-de-Janeyroda baş tutdu. Yay Olimpiya Oyunlarının ardınca Braziliya XV Yay Paralimpiya Oyunlarına ev sahibliyi etdi. On gün ərzində 159 ölkədən 4 342 paralimpiyaçı 528 dəst medalın sahibini müəyyənləşdirməklə yeni çempionların adlarını açıqladı.
Sevindirici haldır ki, paralimpiyaçılarımız bu dəfə də ölkəmizin idman şərəfini layiqincə qorudular. Rioda Azərbaycan da daxil olmaqla, 83 ölkə mükafat qazanıb. Bu ölkələrdən cəmi 63-nün himni səsləndi. Azərbaycan yığması yarışlarda 1 qızıl, 8 gümüş və 2 bürünc olmaqla, ümumilikdə, 11 medal qazandı. Komandamız medalların ümumi sayına görə, iştirakçı ölkələr arasında 33-cü, əyarına görə 48-ci, Avropa ölkələri arasında 16-cı, müsəlman ölkələri sırasında 6-cı, MDB ölkələri arasında isə 3-cü yeri tutub.
Medal qazanan ölkələrin siyahısını isə Çin birinci pillədə başa vurub. İkinci yerdə Böyük Britaniya idmançıları yerləşib, “üçlük”ü Ukrayna qapayıb.
Yığmamızın heyətində Ramil Qasımov (73 kq) qızıl, Bayram Mustafayev (hər ikisi cüdo, 66 kq), Kamil Əliyev (uzunluğatullanma), Raman Saley (üzgüçülük, 100 m arxasıüstə), İradə Əliyeva (nizəatma) gümüş və Rövşən Səfərov (cüdo, 81 kq) bürünc medal qazanıb. Həmçinin atletimiz Yelena Çebanu 100 m məsafəyə qaçışda və uzunluğatullanmada ikinci yeri tutub, 200 m məsafəyə qaçışda finiş xəttinə üçüncü çatıb. Dmitri Saley isə həm 100 m məsafəyə brass üsulu, həm də 50 m məsafəyə sərbəst üsulla üzməkdə gümüş medal qazanıb.
“Rio-2016” Paralimpiya Oyunlarında Azərbaycan millisinə yeganə qızıl medalı cüdoçumuz Ramil Qasımov (73 kq) qazandırıb. Yarışa 1/4 final mərhələsindən başlayan təmsilçimiz, ilk olaraq, kubalı Cerardo Rodrigezi məğlub edib. Yarımfinalda alman Nikolay Kornhassı yolundan kənarlaşdıran idmançımız qızıl medal uğrunda ukraynalı Dmitro Soloveylə üz-üzə gəlib. Rəqibini ipponla məğlub edən Qasımov Paralimpiya Oyunlarında millimizə ilk qızıl medalını qazandırıb.
Rio-da Azərbaycana qızıl medal qazandıran paralimpiyaçı cüdoçumuz Ramil Qasımovla müsahibəni təqdim edirik.
R+”un suallarına cavab verən idmançımız ilk olaraq təəssüratlarını bölüşüb:
“Rəqiblərim çox güclü idi və buna görə də qarşılaşmalar çox gərgin keçdi. Amma buna baxmayaraq, var gücümü toplayıb bütün rəqiblərimə qalib gəldim. Rio-de-Janeyroya yola düşəndə ancaq qələbə haqqında düşünürdüm. Qızıl medal qazanmaqla komandamızı və xalqımızı sevindirdim”.
- Bu dəfə Rioda paralimpiyaçılarımız yalnız 1 qızıl medal qazandılar. Yəqin, finala çıxanda məsuliyyəti başa düşürdün?
- Əlbəttə, məsuliyyət böyük idi. Məşqçim söyləmişdi ki, final sənlikdir. Rəqibdən çəkinmə. Finalda itirəcəyim heç nə yox idi. Buna görə sona qədər mübarizə apararaq çempion oldum. Özümü çox xoşbəxt hiss edirəm. Bu, sözlə təsvir edilə bilməyən hissdir. Bunun üçün bütün mərhələləri adlayıb, fəxri kürsüyə qalxmaq və o hissləri yaşamaq lazımdır.
- Hansı rəqiblə görüşün daha çətin oldu?
- Bütün görüşlər çətin idi. Geriyə baxanda heç birini fərqləndirmək istəməzdim. Hər biri sonuncu ola bilərdi. Olimpiadada zəif idmançı olmur. Rioda da bir sıra gözlənilməz nəticələr qeydə alındı. Adətən, belə yarışlarda aşkar favorit olmur. Titullu və təcrübəli idmançılar belə Olimpiadada medalsız qalır. Çempion olmaq üçün bütün görüşlərə final kimi yanaşmalısan.
- Rio ərəfəsində çempion olacağına inanırdın?
- İnam var idi, əminlik yox. Bir qədər həyəcan hiss olunurdu. Fikirləşirdim ki, birdən düşündüyüm kimi olmaz. Bu mənada, finala qədər ehtiyatlı davranırdım. Görüşə çıxanda isə artıq hər şeyi unudurdum. Bütün fikrim rəqibə yönəlirdi. Çox sevinirəm ki, Azərbaycan idmançıları Rioda yüksək səviyyədə çıxış etdilər. Həm əsas yığmamız, həm də paralimpiya millimiz ölkəmizin idman şərəfini layiqincə qorudu.
- Azərbaycan yığmasında ikiqat paralimpiya çempionu İlham Zəkiyevə böyük ümidlər bəslənilirdi. Yığmamızın bayraqdarının çıxışı barədə nə deyə bilərsən?
- İlham Zəkiyev Azərbaycan idmanının canlı əfsanəsidir. O, bütün idmançılarımız üçün nümunədir. Olimpiadada İki dəfə Azərbaycan Himnini səsləndirib. Sözsüz ki, Zəkiyevdən hər yarışda qızıl medal gözləyirlər. Braziliyaya birgə hazırlaşmışıq. O, bu yarışa çox ciddi yanaşırdı. Sadəcə, yarış ərəfəsində səhhətində yaranan problem ona mane oldu. İlham Zəkiyev bütün yarışlarda maksimum nəticə uğrunda mübarizə aparır. Üstəlik, komanda üzvlərinə dəstək olur. Hər görüşdən əvvəl bizə inandığını söyləyir. Əminəm ki, növbəti yarışlarda İlham Zəkiyev yenidən fəxri kürsünün ən yüksək  pilləsinə qalxacaq.
- Rioda qızıl medal qazanandan sonra həyatında dəyişiklik oldu?
- Əlbəttə, dəyişiklik oldu. Azərbaycan Prezidenti komandamızı təbrik etdi. Dövlət başçısının diqqəti bizim məsuliyyəti artırır. Riodakı qələbəyə görə məni “Şöhrət” ordeni ilə təltif etdi. Buna görə cənab Prezidentə təşəkkür edirəm. Söz verirəm ki, bundan sonra da bütün yarışlarda yalnız çempionluq üçün çıxış edəcəm. Paralimpiada insanın həyatını dəyişir. Amma gərək idmançı öz yolunu davam etdirsin. Növbəti hədəfim Bakıda keçiriləcək İslam Həmrəyliyi Oyunlarında qızıl medal qazanmaqdır.
- Paralimpiadadan sonra hazırda istirahət edirsiniz. Məşqlərə nə vaxt başlayacaqsınız?
- Noyabrdan fəal məşqlərimiz bərpa olunacaq. İlin sonuna qədər beynəlxalq yarışlarda iştirak etmək barədə düşünmürəm. Amma gələn il bizi çoxlu sayda çətin yarışlar gözləyir. Avropa Çempionatı, ən əsası, İslam Həmrəyliyi Oyunlarında iştirak edəcəyik. Azərbaycan Paralimpiya yığmasına göstərilən diqqətə görə ölkə mətbuatına təşəkkür edirəm. Qələbələrimizi xalqa çatdıran media nümayəndələrinin əməyini də qeyd etmək vacibdir.

DO NOT BE AFRAID OF YOUR OPPONENT!
Ramil Hasanov, the gold medalist of the Paralympic Games: "To become a champion, you have to treat all fights as final"
After the Olympic Games, Brazil hosted the 15th Paralympic Games. 4342 paralympic sportsmen from 159 countries have contended for 528 sets of medals within ten days of the games.
As always, the Azerbaijani Paralympians defended the honor of our country at best. 83 countries won the medals in Rio, including Azerbaijan. At the same time, the competition witnessed the anthems of 63 countries only. The Azerbaijani team won 11 medals - 1 gold, 2 silver and 8 bronze. The country ranked the 33rd by the total number of medals won, and 48th by the rank of medals. Among European countries, Azerbaijan became the 16th, among Muslim – the sixth, and among the CIS countries – the third.
China ranked the first place in medal standings, the second was the United Kingdom, and the third - Ukraine.
Our medalists are Ramil Gasimov (judo, gold, 73 kg), Bayram Mustafayev (judo, silver, 66 kg), Kamil Aliyev (silver, long jump), Roman Saley (silver, sailing on back to 100 m), his brother Dmitry Saley (two silver medals in swimming breaststroke at 100 m and 50 m freestyle), Irada Aliyeva (silver, javelin), Rovshan Safarov (judo, bronze, 81 kg). Athlete Yelena Ciobanu added three medals in the treasury - two silver (running at 100 m and long jump) and a bronze (running at 200 m).
Judoka Ramil Gasimov won the only gold medal for the national team and joined the fight starting at the ¼ finals. He first defeated Cuban Gerardo Rodriguez. After winning in the semi-finals the German Nicholas Kornhass, our judoka met with the Ukrainian Dmitri Soloviev in the finals. After winning the opponent by ippon, Gasimov brought Azerbaijani team gold medal at the Paralympic Games.
In an interview with R+, Ramil Gasimov told about the heat of the fight in the main event of the four years.
"I had very strong opponents, so the meetings were held in a tightly manner. However, I was able to win all the fights. Going to Rio de Janeiro, I thought only of victory. Winning the gold medal was greeted with enthusiasm and joy in the team as well as by my people".
- At this time in Rio, our Paralympians won only one gold medal. Probably, going the final battle, you understood their responsibility?
- Of course, there was a huge responsibility. The coach said that I would win the final fight and not to fear the opponent. I had nothing to lose. Therefore, I fought to the end and became a champion. I am very happy. It is impossible to describe this feeling. To do this, one must go through all the steps up to the podium and relive these feelings.
- Which of the fights was the most difficult?
- Al of them were difficult. Looking back, I would not want to single out any of them. Each could be the last. At the Olympics, there is no weak competitors. A number of unexpected results was also recorded In Rio. There are no clear favorites at these competitions usually. Even the renown and experienced athletes can leave the competition without medals. To become a champion, you have to treat all fights as final.
- Did you believe before Rio that you would become a champion?
- I did but I was not fully convinced. I felt some excitement. I thought that suddenly everything may become against my plans. Therefore, I am careful until the very end. Just before each fight I forget about everything. All my attention was focused on my opponent. I am very glad that the Azerbaijani athletes in Rio were at a high level. And the main team and Paralympic adequately defended the sports honor of our country.
- Great expectations in the Azerbaijani team were assigned to double Paralympic champion Ilham Zakiyev. What can you say about the performance of the standard-bearer of our team?
- Ilham Zakiyev is a living legend of our sport. He is an example for all of our athletes. He has twice announced the anthem of Azerbaijan at the Olympics. Of course, Zakiyeva is expected to bring gold medals from every competition. For Brazil, we have been preparing together. He took this competition very seriously. But he had health problems. In all competitions Ilham Zakiyev is fighting for the maximum result. In addition, he supports the team. Before each meeting, he says that he believes in us. I am sure, in the following competitions Ilham Zakiev will again rise to the top of the podium.
- Have there been any changes in your life after winning the gold medal in Rio?
- Of course, there were. The Azerbaijani President congratulated our team. His attention and care increases our responsibility. For the victory in Rio, he awarded me with the Order Shohret. I thank Mr. President for that. I promise that from now I will only fight for the championship. Paralympics change a person's life. However, the athlete must continue to go its own way. My next goal is to win the gold medal at the Islamic Solidarity Games to be held in Baku.
- Now you relax after the Paralympic Games. When will you start training?
- In November, we will restore active training. I do not intend to participate in international competitions until the end of the year. But next year, we are waiting for a lot of tough competitions. We will participate in the European Championship, and most importantly - in the Islamic Solidarity Games. I thank the national media for the attention paid to the Paralympic team of Azerbaijan. It is important to note the work of media representatives, who convey our victories to the people.