2016-cı ilin ən böyük idman hadisələri Rio-de-Janeyroda baş tutdu. Yay Olimpiya Oyunlarının ardınca Braziliya XV Yay Paralimpiya Oyunlarına ev sahibliyi etdi. On gün ərzində 159 ölkədən 4 342 paralimpiyaçı 528 dəst medalın sahibini müəyyənləşdirməklə yeni çempionların adlarını açıqladı.
Sevindirici haldır ki, paralimpiyaçılarımız bu dəfə də ölkəmizin idman şərəfini layiqincə qorudular. Rioda Azərbaycan da daxil olmaqla, 83 ölkə mükafat qazanıb. Bu ölkələrdən cəmi 63-nün himni səsləndi. Azərbaycan yığması yarışlarda 1 qızıl, 8 gümüş və 2 bürünc olmaqla, ümumilikdə, 11 medal qazandı. Komandamız medalların ümumi sayına görə, iştirakçı ölkələr arasında 33-cü, əyarına görə 48-ci, Avropa ölkələri arasında 16-cı, müsəlman ölkələri sırasında 6-cı, MDB ölkələri arasında isə 3-cü yeri tutub.
Medal qazanan ölkələrin siyahısını isə Çin birinci pillədə başa vurub. İkinci yerdə Böyük Britaniya idmançıları yerləşib, “üçlük”ü Ukrayna qapayıb.
Yığmamızın heyətində Ramil Qasımov (73 kq) qızıl, Bayram Mustafayev (hər ikisi cüdo, 66 kq), Kamil Əliyev (uzunluğatullanma), Raman Saley (üzgüçülük, 100 m arxasıüstə), İradə Əliyeva (nizəatma) gümüş və Rövşən Səfərov (cüdo, 81 kq) bürünc medal qazanıb. Həmçinin atletimiz Yelena Çebanu 100 m məsafəyə qaçışda və uzunluğatullanmada ikinci yeri tutub, 200 m məsafəyə qaçışda finiş xəttinə üçüncü çatıb. Dmitri Saley isə həm 100 m məsafəyə brass üsulu, həm də 50 m məsafəyə sərbəst üsulla üzməkdə gümüş medal qazanıb.
“Rio-2016” Paralimpiya Oyunlarında Azərbaycan millisinə yeganə qızıl medalı cüdoçumuz Ramil Qasımov (73 kq) qazandırıb. Yarışa 1/4 final mərhələsindən başlayan təmsilçimiz, ilk olaraq, kubalı Cerardo Rodrigezi məğlub edib. Yarımfinalda alman Nikolay Kornhassı yolundan kənarlaşdıran idmançımız qızıl medal uğrunda ukraynalı Dmitro Soloveylə üz-üzə gəlib. Rəqibini ipponla məğlub edən Qasımov Paralimpiya Oyunlarında millimizə ilk qızıl medalını qazandırıb.
Rio-da Azərbaycana qızıl medal qazandıran paralimpiyaçı cüdoçumuz Ramil Qasımovla müsahibəni təqdim edirik.
R+”un suallarına cavab verən idmançımız ilk olaraq təəssüratlarını bölüşüb:
“Rəqiblərim çox güclü idi və buna görə də qarşılaşmalar çox gərgin keçdi. Amma buna baxmayaraq, var gücümü toplayıb bütün rəqiblərimə qalib gəldim. Rio-de-Janeyroya yola düşəndə ancaq qələbə haqqında düşünürdüm. Qızıl medal qazanmaqla komandamızı və xalqımızı sevindirdim”.
- Bu dəfə Rioda paralimpiyaçılarımız yalnız 1 qızıl medal qazandılar. Yəqin, finala çıxanda məsuliyyəti başa düşürdün?
- Əlbəttə, məsuliyyət böyük idi. Məşqçim söyləmişdi ki, final sənlikdir. Rəqibdən çəkinmə. Finalda itirəcəyim heç nə yox idi. Buna görə sona qədər mübarizə apararaq çempion oldum. Özümü çox xoşbəxt hiss edirəm. Bu, sözlə təsvir edilə bilməyən hissdir. Bunun üçün bütün mərhələləri adlayıb, fəxri kürsüyə qalxmaq və o hissləri yaşamaq lazımdır.
- Hansı rəqiblə görüşün daha çətin oldu?
- Bütün görüşlər çətin idi. Geriyə baxanda heç birini fərqləndirmək istəməzdim. Hər biri sonuncu ola bilərdi. Olimpiadada zəif idmançı olmur. Rioda da bir sıra gözlənilməz nəticələr qeydə alındı. Adətən, belə yarışlarda aşkar favorit olmur. Titullu və təcrübəli idmançılar belə Olimpiadada medalsız qalır. Çempion olmaq üçün bütün görüşlərə final kimi yanaşmalısan.
- Rio ərəfəsində çempion olacağına inanırdın?
- İnam var idi, əminlik yox. Bir qədər həyəcan hiss olunurdu. Fikirləşirdim ki, birdən düşündüyüm kimi olmaz. Bu mənada, finala qədər ehtiyatlı davranırdım. Görüşə çıxanda isə artıq hər şeyi unudurdum. Bütün fikrim rəqibə yönəlirdi. Çox sevinirəm ki, Azərbaycan idmançıları Rioda yüksək səviyyədə çıxış etdilər. Həm əsas yığmamız, həm də paralimpiya millimiz ölkəmizin idman şərəfini layiqincə qorudu.
- Azərbaycan yığmasında ikiqat paralimpiya çempionu İlham Zəkiyevə böyük ümidlər bəslənilirdi. Yığmamızın bayraqdarının çıxışı barədə nə deyə bilərsən?
- İlham Zəkiyev Azərbaycan idmanının canlı əfsanəsidir. O, bütün idmançılarımız üçün nümunədir. Olimpiadada İki dəfə Azərbaycan Himnini səsləndirib. Sözsüz ki, Zəkiyevdən hər yarışda qızıl medal gözləyirlər. Braziliyaya birgə hazırlaşmışıq. O, bu yarışa çox ciddi yanaşırdı. Sadəcə, yarış ərəfəsində səhhətində yaranan problem ona mane oldu. İlham Zəkiyev bütün yarışlarda maksimum nəticə uğrunda mübarizə aparır. Üstəlik, komanda üzvlərinə dəstək olur. Hər görüşdən əvvəl bizə inandığını söyləyir. Əminəm ki, növbəti yarışlarda İlham Zəkiyev yenidən fəxri kürsünün ən yüksək  pilləsinə qalxacaq.
- Rioda qızıl medal qazanandan sonra həyatında dəyişiklik oldu?
- Əlbəttə, dəyişiklik oldu. Azərbaycan Prezidenti komandamızı təbrik etdi. Dövlət başçısının diqqəti bizim məsuliyyəti artırır. Riodakı qələbəyə görə məni “Şöhrət” ordeni ilə təltif etdi. Buna görə cənab Prezidentə təşəkkür edirəm. Söz verirəm ki, bundan sonra da bütün yarışlarda yalnız çempionluq üçün çıxış edəcəm. Paralimpiada insanın həyatını dəyişir. Amma gərək idmançı öz yolunu davam etdirsin. Növbəti hədəfim Bakıda keçiriləcək İslam Həmrəyliyi Oyunlarında qızıl medal qazanmaqdır.
- Paralimpiadadan sonra hazırda istirahət edirsiniz. Məşqlərə nə vaxt başlayacaqsınız?
- Noyabrdan fəal məşqlərimiz bərpa olunacaq. İlin sonuna qədər beynəlxalq yarışlarda iştirak etmək barədə düşünmürəm. Amma gələn il bizi çoxlu sayda çətin yarışlar gözləyir. Avropa Çempionatı, ən əsası, İslam Həmrəyliyi Oyunlarında iştirak edəcəyik. Azərbaycan Paralimpiya yığmasına göstərilən diqqətə görə ölkə mətbuatına təşəkkür edirəm. Qələbələrimizi xalqa çatdıran media nümayəndələrinin əməyini də qeyd etmək vacibdir.

"Надо подходить ко всем встречам как к финалу", - обладатель золотой медали Паралимпийских игр Рамиль Гасанов
После летних Олимпийских игр Бразилия принимала XV Паралимпийские игры. В течение десяти дней 4342 паралимпийца из 159 стран разыграли 528 комплектов медалей.
Азербайджанские паралимпийцы и на этот раз достойно защитили спортивную честь страны. Медали в Рио завоевали, включая Азербайджан, 83 страны. При этом на соревнованиях прозвучали гимны всего 63 государств. Сборная Азербайджана завоевала всего 11 медалей - 1 золотую, 8 серебряных и 2 бронзовые. По общему количеству медалей страна заняла 33-е место, по достоинству медалей - 48-е. Среди европейских стран Азербайджан стал 16-м, среди мусульманских - шестым, а среди государств СНГ - третьим.
Первое место в медальном зачете занял Китай, второе - Великобритания, а третье - Украина.
Медали в составе азербайджанской сборной завоевали дзюдоисты Рамиль Гасымов ("золото", 73 кг) и Байрам Мустафаев ("серебро", 66 кг), Камиль Алиев ("серебро", прыжки в длину), Роман Салей ("серебро", плавание на спине на 100 м), его брат Дмитрий Салей (две серебряные медали в плавании брассом на 100 м и вольным стилем на 50 м), Ирада Алиева ("серебро", метание копья), Ровшан Сафаров ("бронза", дзюдо, 81 кг). Легкоатлет Елена Чебану добавила три медали в копилку сборной - две серебряные (бег на 100 м и прыжки в длину) и бронзовую (бег на 200 м).
Принесший единственную золотую медаль сборной Азербайджана на Паралимпийских играх в Рио дзюдоист Рамиль Гасымов вступил в борьбу с четвертьфинала. Здесь он победил кубинца Джерардо Родригеса. Выиграв в полуфинале у немца Николая Корнхасса, в финале наш спортсмен встретился с украинцем Дмитрием Соловьевым. Выиграв у соперника иппоном, Гасымов принес сборной Азербайджана золотую медаль на Паралимпийских играх.
В интервью журналу R+ Рамиль ГАСЫМОВ рассказал о накале борьбы на главных соревнованиях четырехлетия.
"Соперники у меня были очень сильные, и поэтому встречи проходили крайне напряженно. Однако мобилизовавшись, я смог победить во всех встречах. Отправляясь в Рио-де-Жанейро, думал только о победе. Завоеванная золотая медаль была встречена с воодушевлением и радостью в команде, а также нашим народом".
- На этот раз в Рио наши паралимпийцы довольствовались только одной золотой медалью. Наверное, выходя на финальную схватку, ты понимал свою ответственность?
- Конечно, ответственность была огромная. Тренер сказал, что финал твой. Не бойся соперника. Терять мне было нечего. Поэтому боролся до конца и стал чемпионом. Очень счастлив. Это чувство, которое не описать словами. Для этого надо пройти все этапы, подняться на пьедестал почета и пережить эти чувства.
- Встреча с кем из соперников была наиболее трудной?
- Трудными были все встречи. Оглядываясь назад, не хотел бы выделить ни одну из них. Каждая могла стать последней. На Олимпиаде не бывает слабых спортсменов. В Рио тоже были зафиксированы ряд неожиданных результатов. Обычно на подобных соревнованиях не бывает явных фаворитов. Без медалей остаются даже титулованные и опытные спортсмены. Чтобы стать чемпионом, надо подходить ко всем встречам как к финалу.
- Верил ли перед Рио, что станешь чемпионом?
- Вера была, но полной убежденности - нет. Чувствовал некоторое волнение. Думал, что вдруг все будет не так, как я задумал. Поэтому был осторожен до самого финала. А выходя на схватку, уже забывал обо всем на свете. Все мое внимание сосредотачивалось на сопернике. Очень рад, что в Рио азербайджанские спортсмены выступили на высоком уровне. И главная сборная, и паралимпийцы достойно защитили спортивную честь нашей страны.
- Большие надежды в сборной Азербайджана возлагались на двукратного паралимпийского чемпиона Ильхама Закиева. Что ты можешь сказать о выступлении знаменосца нашей сборной?
- Ильхам Закиев - живая легенда нашего спорта. Он является примером для всех наших спортсменов. Он дважды озвучил на Олимпиаде гимн Азербайджана. Безусловно, от Закиева ждут золотой медали на каждом соревновании. К Бразилии мы готовились вместе. Он относился к этому соревнованию крайне серьезно. Просто ему помешала проблема со здоровьем. Ильхам Закиев на всех соревнованиях борется за максимальный результат. Вдобавок поддерживает команду. Перед каждой встречей говорит, что верит в нас. Уверен, на следующих соревнованиях Ильхам Закиев вновь поднимется на высшую ступень пьедестала почета.
- Произошли ли какие-то изменения в твоей жизни после завоевания золотой медали в Рио?
- Конечно, произошли. Президент Азербайджана поздравил нашу команду. Внимание главы государства увеличивает нашу ответственность. За победу в Рио он наградил меня орденом "Шохрет". Я благодарю господина президента за это. Обещаю, что и впредь на всех соревнованиях буду бороться только за чемпионство. Пар-алимпиада меняет жизнь человека. Но спортсмен должен продолжать идти своим путем. Очередная моя цель - завоевать золотую медаль на Исламских играх солидарности, которые пройдут в Баку.
- Сейчас ты отдыхаешь после Паралимпийских игр. Когда приступишь к тренировкам?
- В ноябре восстановим активные тренировки. Участвовать в международных соревнованиях до конца года не собираюсь. Но в следующем году нас ждет много трудных соревнований. Будем участвовать в чемпионате Европы, а самое главное - в Исламских играх солидарности. Благодарю СМИ страны за внимание к паралимпийской сборной Азербайджана. Очень важно отметить труд представителей медиа, которые доносят до народа наши победы.