MAESTRO və ONUN MÜƏLLİMLƏRİ
Bu yaxınlarda Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında tanınmış bəstəkar, alim, Azərbaycanın Əməkdar müəllimi, Rusiya Pedaqoji və Sosial Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Oqtay Rəcəbovun anadan olmasının 75 illiyi geniş qeyd edilib. Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, maestro «R+» əməkdaşı ilə görüşə və öz yaradıcılığı barədə danışmağa razılıq verib.
- Mənim musiqiyə gəlişim elə də asan olmayıb. Uşaq vaxtı mən 1 saylı musiqi məktəbinin skripka sinfində oxumuşam, sonra “Dzerjinsk” klubu yanında onillik məktəbə getmişəm. Atamın təkidi ilə Pedaqoji İnstitutun fizika fakültəsinə qəbul olunmaq üçün hazırlaşmışam. Eyni zamanda iki il dahi Fikrət Əmirovdan kompozisiya dərsləri almışam. O, mənim ilk müəllimim olub.
Elə alındı ki, fizika üzrə aspiranturaya imtahan təyin edilən gün mən qərara aldım ki, özümü bütünlüklə musiqiyə həsr edim və Konservatoriyada respublikanın Xalq Artisti Cövdət Hacıyevin kompozisiya üzrə sinfinə daxil oldum. O, mənim ikinci müəllimimdir.
- Yubiley gecəsində nələr səsləndi? Yeni əsərlər idi?
- Son beş ildə yazdığım bütün yeni əsərlərin, demək olar ki, hamısı səsləndi. Əsasında Azərbaycanın xalq mahnısı «Sarı gəlin» dayanan soprano və simli orkestr üçün konsert səsləndi. Solonu Şanxay müsabiqəsinin laureatı Aynur İsgəndərli möhtəşəm ifa etdi. Gözəl dirijor, Azərbaycanın Xalq Artisti Fəxrəddin Kərimov yeni 7-ci «Xocalı» simfoniyasına çox maraqlı interpretasiya vermişdi. Bu, dörd hissədən ibarət proqram əsəridir: 1. Xocalı - hər gün. 2. Toy (müharibəyə baxmayaraq, insanlar sevir, evlənirlər). 3. Xocalı yuxuda. 4. Xocalı od içində. Bu simfoniyada böyük, az qala, əsas rolu mən xora ayırmışam, fondan əlavə xor düşmənin vəhşiliyini və insanların əzabını mükəmməl təsvir etdi. Xor kapellasını çıxışa əvəzsiz xor dirijoru, Azərbaycanın Xalq Artisti Gülbacı İmanova hazırlamışdı. Mən ifadan razı qaldım.
- Həmçinin yəhudi mövzusunda rapsodiya ifa olundu, niyə yəhudi mövzusu? Necə oldu ki, bu yarandı?
- Bizimlə gözəl pianoçu, Azərbaycanın Xalq Artisti Roza Şifrin işləyirdi, məndən xahiş etdi ki, yəhudi mövzusunda rapsodiya bəstələyim. Biz onu diskə yazdıq və onu Amerikada reklam etdik, Roza xanım indi orda yaşayır. Bu əsəri Azərbaycanın digər görkəmli pianoçusu xanım Adelya Əliyeva eşidib. O, hazırda Fransa şəhərlərinin birində Musiqi Akademiyasının rektorudur. Adelya xanım məndən xahiş etdi ki, bu əsəri orkesrt üçün işləyim. Beləliklə, simfonik orkestr üçün yəhudi mövzusunda rapsodiya yarandı.
- Bir az da pedaqoji fəaliyyətinizdən danışın, axı boş yerdən Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı sizi Azərbaycanla yanaşı, bütün “Qafqazın Kabalevskisi” adlandırmayıb. Sizin yaratdığınız 400-dən artıq əsərin yarıdan çoxu uşaqlar üçündür.
- Azərbaycanın 5 000 məktəbində1-ci sinifdən 9-cu sinfə qədər musiqi dərsləri mənim dərsliklərimlə keçirilir. Mən həm də eksperimental musiqi proqramlarının müəllifiyəm. Mənim birbaşa rəhbərliyim altında 1996-2010-cu illərdə ümumi tirajı 1,5 milyon olan 16 adda dərs vəsaiti nəşr edilib. 11,5 min ədəd Azərbaycan dilində və 8 min ədəd rus dilində buraxılıb.
- Bizim uşaqlar üçün musiqili eksperimental təhsilin vacib olması fikrinə necə gəldiniz?
- Estetik tərbiyəsiz sivilizasiyalı cəmiyyət yoxdur. Hər şey gözəllikdən keçir, o isə uşaqlıqdan rəsm və musiqi ilə aşılanır. Bugünkü uşaqlar bizim gələcək cəmiyyətimizdir: həkim, mühəndis və müəllimlərdir. Həftədə bir saat musiqi dərsi çox azdır. Bu dərslərdə musiqini yalnız dinləməklə qalmırlar, həmçinin əsər, onun xüsusiyyətləri və təsir gücü də müzakirə edilir.
İndi İnternet çağıdır, işlər daha asan görülür. Hazırda Baltikyanı respublikalarda və Almaniyada musiqiyə həftədə 2 saat dərs ayrılır, Yaponiyada isə 3 saat rəsm, 3 saat isə musiqi keçirlər. Hirosima və Naqasakiyə atom bombası atılmasına baxmayaraq, ölkə yüksək texnologiya ilə təchiz edilib. Onların avtomobilləri başqa texnikaları, başqa ölkələri geridə qoyur. Musiqi ilə məşğul olmaq uşağın fantaziyasını da inkişaf etdirir. Bu da bəllidir ki, fantaziya olmadan nə elmdə, nə texnikada, nə də incəsənətdə bir yana çıxmaq mümkün deyil. Hazırda biz Baltikyanı ölkələrdə olduğu kimi, 12 illik təhsil uğrunda mübarizə aparırıq, onda məktəblərdə incəsənət dərslərini həftədə 2-3 dəfəyə qədər artırmaq olar.
- Siz görkəmli rus bəstəkarı, SSRİ Xalq Artisti Dmitri Borisoviç Kabalevski ilə ünsiyyətdə olmusunuz. Bu, necə baş verdi?
- 1977-ci ildə Sverdlovskda uşaqların Kabalevski sistemi üzrə musiqili tərbiyəsi barədə mütəxəssislərin ümumittifaq konfransı keçirilib. Orta məktəblər üçün eksperimental musiqi proqramına Qara Qarayevin «İldırımlı yollarla» baletindən zənci qızların rəqsi daxil edilmişdi. Mənə söz verilən zaman dedim: «Qara Qarayev - çağımızın görkəmli bəstəkarıdır, onun çox sayda gözəl musiqiləri var». Ondan sonra proqrama «Yeddi gözəl» baletindən qızların rəqsini də əlavə etdilər.
Mən Qəmbər Hüseynlinin dünyanın çox dillərinə tərcümə edilmiş çox populyar uşaq mahnısı «Cücələrim»i oxumağa başladım. Zal ayağa qalxdı və mənimlə oxumağa başladı. Konfransdan sonra, Dmitri Kabalevski məni 15 dəqiqəliyə öz nömrəsinə dəvət etdi. Amma söhbət 3,5 saat çəkdi. Ondan başlayaraq 1987-ci ilə qədər bəstəkarla Moskvada görüşlər və yazışmalar davam etdi. Onun mənə yazdığı məktubları saxlamışam. Ən sonda ölümqabağı mənə yazmışdı: «Uşaqlar mədəni olarsa, bütün xalq mədəni olur».
Dmitri Borisoviç mənim dördüncü müəllimim olub, üçüncü müəllimim isə görkəmli bəstəkar Tofiq Quliyev idi, onun mahnıları mənim üçün böyük məktəb oldu. Bundan əlavə, biz birlikdə Azərbaycanda uşaqların musiqi tərbiyəsi üzrə ayrı-ayrı işlər üzərində işlədik, hər ikimiz buna görə respublika “Lenin” komsomolu mükafatına layiq görüldük. Sevinclidir ki, uşaqlar musiqili eksperimentə müsbət reaksiya verirlər. Bizim dərslərdən sonra şagirdlər gözəlliyin qiymətini anlayırlar və hər şeyi gözəl etməyə çalışırlar. Bilirsiniz, hətta siyasət də kobud yox, gözəl olmalıdır. Hazırda Azərbaycanın 50 məktəbində eksperimental dərslər keçirilir və televiziya üçün də çəkilib.
- İndi harada dərs keçirsiniz?
- Musiqi Akademiyasının Azərbaycan xalq musiqisi kafedrasında. Magistrləri, Azərbaycan xalq musiqisi mövzusunda dissertasiya yazanları hazırlayıram: iki elmlər doktoru və 12 namizəd yetirmişəm; 30 dərslik yazmışam, öz təqdiqatlarım üzrə isə 10 kitab nəşr etdirmişəm. Həm də Konservatoriyanın uşaqların musiqili tərbiyəsi laboratoriyasında baş elmi işçiyəm.
- İndi hansı musiqiləri yazırsınız?
- Bu yaxınlarda Atatürk haqqında operanı və «İncil» mövzusunda İsa Məsih haqqında yazdığım «Əbədi sevgi» baletini başa çatdırmışam. İndi tamaşanın maliyyələşdirilməsi və quruluşu məsələsi həll edilir - Azərbaycanda, ya da Amerikanın Dallas ştatında olmalıdır.
- Həyatınız boyu çox iş görmüsünüz. İnsanlar üçün qoyub-getməyə çox şeyləriniz var. Sizə baxan kimi demək olur ki, xeyirxahsınız, məmnunsunuz və üzünüzdə xoşbəxtlik nuru var - bizim zəmanədə buna nadir hallarda rast gəlinir. Bu, nədən qaynaqlanır?
- Kənardan baxanda elə gəlir ki, hər şey asan və sadədir, amma bunun da öz çətinlikləri vardı və mən onları keçdim. Kabalevski deyirdi ki, uşaqların musiqi tərbiəsi ilə məşğul olmaq asandır, amma buna bütün ömrünü verməlisən. Amma mən gördüyüm işlərə, uşaqlarla ünsiyyətə və nəhayət musiqiyə görə özümü xoşbəxt sayıram. Həyata optimist baxıram.

МАЭСТРО И ЕГО НАСТАВНИКИ
Композитор Огтай РАДЖАБОВ: "Все идет через красоту, которая прививается с детства через рисование и музыку"
Недавно в Азербайджанской государственной филармонии широко отмечался 75-летний юбилей известного композитора, ученого, заслуженного учителя Азербайджана, академика педагогических и социальных наук России Огтая Раджабова. Маэстро, профессор Бакинской музыкальной академии согласился встретиться с корреспондентом R+ и рассказать о своем творчестве.
- Я пришел в музыку не совсем просто. В детстве учился в музшколе №1 по классу скрипки, затем в десятилетке при клубе Дзержинского и по настоянию отца готовился к поступлению в педагогический институт на факультет физики. Два года я брал уроки композиции у великого Фикрета Амирова. Это был мой первый наставник.
Получилось так, что когда был назначен день экзамена по физике в аспирантуру, я решил полностью посвятить себя музыке и поступил в консерваторию в класс по композиции народного артиста республики Джовдета Гаджиева. Это мой второй наставник.
- Что звучало на юбилейном вечере? Это новые сочинения?
- Звучали почти все новые сочинения, написанные за последние пять лет. Концерт для сопрано и струнного оркестра, в основу которого положена азербайджанская народная песня "Сары гялин". Соло великолепно исполнила лауреат Шанхайского конкурса Айнур Искендерли. Замечательный дирижер, народный артист Азербайджана Фахраддин Керимов интересно интерпретировал новую 7-ю симфонию "Ходжалы". Это программное сочинение в четырех частях: 1. Ходжалы - каждый день. 2. Свадьба (несмотря на войну, люди влюбляются, женятся). 3. Ходжалы во сне. 4. Ходжалы в огне. Большую, чуть ли не главную роль в этой симфонии я отвел хору, который кроме фона создавал яркую картину зверств врага и страдания людей. Хоровую капеллу готовила к выступлению бесподобный хородирижер, народная артистка Азербайджана Гюльбаджи Иманова. Я доволен исполнением.
- Также исполнили рапсодию на еврейские темы, почему на еврейские? Расскажите историю создания.
- У нас работала замечательная пианистка, заслуженная артистка Азербайджана Роза Шифрин, которая попросила меня сочинить рапсодию на еврейские темы. Мы записали ее на диск, который разрекламировали в США, где она сейчас живет. Это произведение услышала другая превосходная азербайджанская пианистка Аделя Алиева, ныне ректор музыкальной академии во французском городке. Она и попросила оркестровать это сочинение. Так и родилась рапсодия на еврейские темы для симфонического оркестра.
- Затроньте, пожалуйста, свою педагогическую деятельность, ведь неспроста выдающийся азербайджанский композитор Тофик Кулиев назвал вас Кабалевским не только Азербайджана, но и всего Кавказа. Из созданных вами более 400 сочинений больше половины принадлежат детям.
- В 5000 школ Азербайджана уроки музыки с 1-го по 9-й класс ведутся по моим учебникам. Также я являюсь автором экспериментальных музыкальных программ. Под моим непосредственным руководством в 1996-2010 годах было издано 16 наименований учебных пособий общим тиражом 1,5 млн. экземпляров. 11,5 тыс. экземпляров выпущены на азербайджанском и 8 тыс. - на русском языках.
- Как пришли к мнению, что нашей детворе необходимо музыкальное экспериментальное обучение?
- Без эстетического воспитания нет цивилизованного общества. Все идет через красоту, которая прививается с детства через рисование и музыку. Сегодняшние дети - это наше будущее общество: врачи, инженеры, учителя. Один час музыки в неделю - это очень мало. На этих уроках не только слушают музыку, но и обсуждаются произведения, их характер и сила воздействия. Поскольку сейчас время Интернета, работа идет легче. Сейчас в Прибалтике и Германии 2 часа в неделю отведено музыке, а в Японии - 3 часа рисованию, 3 часа музыке. И, несмотря на то, что на Хиросиму и Нагасаки были сброшены ядерные бомбы, страна оснащена высокой техникой. Их автомобили и другая техника оставляют другие страны позади. Занятия музыкой будят и развивают детскую фантазию. А без фантазии, как известно, ни в науке, ни в технике, ни в искусстве - никуда. Сейчас мы боремся за 12-классное обучение, как в Прибалтике, тогда можно будет увеличить часы в школах на искусство до 2-3 раз в неделю.
- Вы общались с выдающимся российским композитором, народным артистом СССР Дмитрием Борисовичем Кабалевским, как это было?
- В 1977 году в Свердловске проходила Всесоюзная конференция специалистов по музыкальному воспитанию детей по системе Кабалевского. В экспериментальные музыкальные программы общеобразовательных школ был включен танец негритянских девушек из балета "Тропою грома" Кара Караева. Когда мне дали слово, я сказал: "Кара Караев - выдающийся композитор современности, у него много прекрасной музыки", - тогда прибавили еще танец девушек из балета "Семь красавиц". И я запел очень популярную детскую песенку Гамбара Гусейнли, переведенную на многие языки мира, "Cücələrim" ("Цып-цып, мои цыплята"). Зал встал и подпевал мне. После конференции меня пригласил к себе в номер на 15 минут Дмитрий Кабалевский. А разговор продлился 3,5 часа. С тех пор встречи в Москве и переписка с композитором продолжались до 1987 года. Сохранились его письма ко мне. В последнем, перед смертью, он писал: "Культурными будут дети, культурным будет весь народ". Дмитрий Борисович был моим четвертым наставником, а третьим - наш замечательный композитор Тофик Кулиев, песни которого стали для меня большой школой. Кроме этого вместе мы трудились над отдельными работами по музыкальному воспитанию детей в Азербайджане, за что оба были удостоены премии Ленинского комсомола республики. Радует, что дети положительно реагируют на музыкальный эксперимент. После наших уроков ученики осознают ценность красоты и стремятся все делать красиво. Знаете, даже политика должна быть красивой, а не грубой. Экспериментальные уроки сегодня проводятся в 50 школах Азербайджана. И были сняты для телевидения.
- Где преподаете сегодня?
- В Музыкальной академии на кафедре азербайджанской народной музыки. Готовлю магистров, пишущих диссертации на темы азербайджанской народной музыки: воспитал 2 докторов наук и 12 кандидатов, написал 30 учебников, мои исследования уместились в 10 книгах. И еще в консерваторской лаборатории по музыкальному воспитанию детей, я главный научный сотрудник.
- Какую музыку вы сейчас пишете?
- Недавно завершилась моя работа по опере об Ататюрке и над балетом "Великая любовь" на библейскую тему об Иисусе Христе. Теперь решается вопрос финансирования и постановки спектакля - в Азербайджане или американском штате Даллас.
- За свою жизнь вы сделали немало. Есть что оставить людям. Глядя на вас, можно сказать, что вы доброжелательны, удовлетворены и светитесь от счастья - в наше время это большая редкость. От чего?
- Со стороны кажется, что все легко и просто, а были свои трудности, которые я преодолел. Кабалевский говорил, что музыкальным воспитанием заниматься легко, но этому надо посвятить всю жизнь. А счастлив я от проделанной работы, от общения с детьми и от музыки, наконец. На жизнь смотрю оптимистически.