MAESTRO və ONUN MÜƏLLİMLƏRİ
Bu yaxınlarda Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında tanınmış bəstəkar, alim, Azərbaycanın Əməkdar müəllimi, Rusiya Pedaqoji və Sosial Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Oqtay Rəcəbovun anadan olmasının 75 illiyi geniş qeyd edilib. Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, maestro «R+» əməkdaşı ilə görüşə və öz yaradıcılığı barədə danışmağa razılıq verib.
- Mənim musiqiyə gəlişim elə də asan olmayıb. Uşaq vaxtı mən 1 saylı musiqi məktəbinin skripka sinfində oxumuşam, sonra “Dzerjinsk” klubu yanında onillik məktəbə getmişəm. Atamın təkidi ilə Pedaqoji İnstitutun fizika fakültəsinə qəbul olunmaq üçün hazırlaşmışam. Eyni zamanda iki il dahi Fikrət Əmirovdan kompozisiya dərsləri almışam. O, mənim ilk müəllimim olub.
Elə alındı ki, fizika üzrə aspiranturaya imtahan təyin edilən gün mən qərara aldım ki, özümü bütünlüklə musiqiyə həsr edim və Konservatoriyada respublikanın Xalq Artisti Cövdət Hacıyevin kompozisiya üzrə sinfinə daxil oldum. O, mənim ikinci müəllimimdir.
- Yubiley gecəsində nələr səsləndi? Yeni əsərlər idi?
- Son beş ildə yazdığım bütün yeni əsərlərin, demək olar ki, hamısı səsləndi. Əsasında Azərbaycanın xalq mahnısı «Sarı gəlin» dayanan soprano və simli orkestr üçün konsert səsləndi. Solonu Şanxay müsabiqəsinin laureatı Aynur İsgəndərli möhtəşəm ifa etdi. Gözəl dirijor, Azərbaycanın Xalq Artisti Fəxrəddin Kərimov yeni 7-ci «Xocalı» simfoniyasına çox maraqlı interpretasiya vermişdi. Bu, dörd hissədən ibarət proqram əsəridir: 1. Xocalı - hər gün. 2. Toy (müharibəyə baxmayaraq, insanlar sevir, evlənirlər). 3. Xocalı yuxuda. 4. Xocalı od içində. Bu simfoniyada böyük, az qala, əsas rolu mən xora ayırmışam, fondan əlavə xor düşmənin vəhşiliyini və insanların əzabını mükəmməl təsvir etdi. Xor kapellasını çıxışa əvəzsiz xor dirijoru, Azərbaycanın Xalq Artisti Gülbacı İmanova hazırlamışdı. Mən ifadan razı qaldım.
- Həmçinin yəhudi mövzusunda rapsodiya ifa olundu, niyə yəhudi mövzusu? Necə oldu ki, bu yarandı?
- Bizimlə gözəl pianoçu, Azərbaycanın Xalq Artisti Roza Şifrin işləyirdi, məndən xahiş etdi ki, yəhudi mövzusunda rapsodiya bəstələyim. Biz onu diskə yazdıq və onu Amerikada reklam etdik, Roza xanım indi orda yaşayır. Bu əsəri Azərbaycanın digər görkəmli pianoçusu xanım Adelya Əliyeva eşidib. O, hazırda Fransa şəhərlərinin birində Musiqi Akademiyasının rektorudur. Adelya xanım məndən xahiş etdi ki, bu əsəri orkesrt üçün işləyim. Beləliklə, simfonik orkestr üçün yəhudi mövzusunda rapsodiya yarandı.
- Bir az da pedaqoji fəaliyyətinizdən danışın, axı boş yerdən Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı sizi Azərbaycanla yanaşı, bütün “Qafqazın Kabalevskisi” adlandırmayıb. Sizin yaratdığınız 400-dən artıq əsərin yarıdan çoxu uşaqlar üçündür.
- Azərbaycanın 5 000 məktəbində1-ci sinifdən 9-cu sinfə qədər musiqi dərsləri mənim dərsliklərimlə keçirilir. Mən həm də eksperimental musiqi proqramlarının müəllifiyəm. Mənim birbaşa rəhbərliyim altında 1996-2010-cu illərdə ümumi tirajı 1,5 milyon olan 16 adda dərs vəsaiti nəşr edilib. 11,5 min ədəd Azərbaycan dilində və 8 min ədəd rus dilində buraxılıb.
- Bizim uşaqlar üçün musiqili eksperimental təhsilin vacib olması fikrinə necə gəldiniz?
- Estetik tərbiyəsiz sivilizasiyalı cəmiyyət yoxdur. Hər şey gözəllikdən keçir, o isə uşaqlıqdan rəsm və musiqi ilə aşılanır. Bugünkü uşaqlar bizim gələcək cəmiyyətimizdir: həkim, mühəndis və müəllimlərdir. Həftədə bir saat musiqi dərsi çox azdır. Bu dərslərdə musiqini yalnız dinləməklə qalmırlar, həmçinin əsər, onun xüsusiyyətləri və təsir gücü də müzakirə edilir.
İndi İnternet çağıdır, işlər daha asan görülür. Hazırda Baltikyanı respublikalarda və Almaniyada musiqiyə həftədə 2 saat dərs ayrılır, Yaponiyada isə 3 saat rəsm, 3 saat isə musiqi keçirlər. Hirosima və Naqasakiyə atom bombası atılmasına baxmayaraq, ölkə yüksək texnologiya ilə təchiz edilib. Onların avtomobilləri başqa texnikaları, başqa ölkələri geridə qoyur. Musiqi ilə məşğul olmaq uşağın fantaziyasını da inkişaf etdirir. Bu da bəllidir ki, fantaziya olmadan nə elmdə, nə texnikada, nə də incəsənətdə bir yana çıxmaq mümkün deyil. Hazırda biz Baltikyanı ölkələrdə olduğu kimi, 12 illik təhsil uğrunda mübarizə aparırıq, onda məktəblərdə incəsənət dərslərini həftədə 2-3 dəfəyə qədər artırmaq olar.
- Siz görkəmli rus bəstəkarı, SSRİ Xalq Artisti Dmitri Borisoviç Kabalevski ilə ünsiyyətdə olmusunuz. Bu, necə baş verdi?
- 1977-ci ildə Sverdlovskda uşaqların Kabalevski sistemi üzrə musiqili tərbiyəsi barədə mütəxəssislərin ümumittifaq konfransı keçirilib. Orta məktəblər üçün eksperimental musiqi proqramına Qara Qarayevin «İldırımlı yollarla» baletindən zənci qızların rəqsi daxil edilmişdi. Mənə söz verilən zaman dedim: «Qara Qarayev - çağımızın görkəmli bəstəkarıdır, onun çox sayda gözəl musiqiləri var». Ondan sonra proqrama «Yeddi gözəl» baletindən qızların rəqsini də əlavə etdilər.
Mən Qəmbər Hüseynlinin dünyanın çox dillərinə tərcümə edilmiş çox populyar uşaq mahnısı «Cücələrim»i oxumağa başladım. Zal ayağa qalxdı və mənimlə oxumağa başladı. Konfransdan sonra, Dmitri Kabalevski məni 15 dəqiqəliyə öz nömrəsinə dəvət etdi. Amma söhbət 3,5 saat çəkdi. Ondan başlayaraq 1987-ci ilə qədər bəstəkarla Moskvada görüşlər və yazışmalar davam etdi. Onun mənə yazdığı məktubları saxlamışam. Ən sonda ölümqabağı mənə yazmışdı: «Uşaqlar mədəni olarsa, bütün xalq mədəni olur».
Dmitri Borisoviç mənim dördüncü müəllimim olub, üçüncü müəllimim isə görkəmli bəstəkar Tofiq Quliyev idi, onun mahnıları mənim üçün böyük məktəb oldu. Bundan əlavə, biz birlikdə Azərbaycanda uşaqların musiqi tərbiyəsi üzrə ayrı-ayrı işlər üzərində işlədik, hər ikimiz buna görə respublika “Lenin” komsomolu mükafatına layiq görüldük. Sevinclidir ki, uşaqlar musiqili eksperimentə müsbət reaksiya verirlər. Bizim dərslərdən sonra şagirdlər gözəlliyin qiymətini anlayırlar və hər şeyi gözəl etməyə çalışırlar. Bilirsiniz, hətta siyasət də kobud yox, gözəl olmalıdır. Hazırda Azərbaycanın 50 məktəbində eksperimental dərslər keçirilir və televiziya üçün də çəkilib.
- İndi harada dərs keçirsiniz?
- Musiqi Akademiyasının Azərbaycan xalq musiqisi kafedrasında. Magistrləri, Azərbaycan xalq musiqisi mövzusunda dissertasiya yazanları hazırlayıram: iki elmlər doktoru və 12 namizəd yetirmişəm; 30 dərslik yazmışam, öz təqdiqatlarım üzrə isə 10 kitab nəşr etdirmişəm. Həm də Konservatoriyanın uşaqların musiqili tərbiyəsi laboratoriyasında baş elmi işçiyəm.
- İndi hansı musiqiləri yazırsınız?
- Bu yaxınlarda Atatürk haqqında operanı və «İncil» mövzusunda İsa Məsih haqqında yazdığım «Əbədi sevgi» baletini başa çatdırmışam. İndi tamaşanın maliyyələşdirilməsi və quruluşu məsələsi həll edilir - Azərbaycanda, ya da Amerikanın Dallas ştatında olmalıdır.
- Həyatınız boyu çox iş görmüsünüz. İnsanlar üçün qoyub-getməyə çox şeyləriniz var. Sizə baxan kimi demək olur ki, xeyirxahsınız, məmnunsunuz və üzünüzdə xoşbəxtlik nuru var - bizim zəmanədə buna nadir hallarda rast gəlinir. Bu, nədən qaynaqlanır?
- Kənardan baxanda elə gəlir ki, hər şey asan və sadədir, amma bunun da öz çətinlikləri vardı və mən onları keçdim. Kabalevski deyirdi ki, uşaqların musiqi tərbiəsi ilə məşğul olmaq asandır, amma buna bütün ömrünü verməlisən. Amma mən gördüyüm işlərə, uşaqlarla ünsiyyətə və nəhayət musiqiyə görə özümü xoşbəxt sayıram. Həyata optimist baxıram.

THE MAESTRO AND HIS MENTORS
Composer Ogtay Rajabov: “Everything goes through the beauty instilled since the childhood through the drawing and music”
Recently, the 75th anniversary of the famous composer, scientist, the Honored Teacher of Azerbaijan, academician of Pedagogical and Social Sciences of Russia, Ogtay Rajabov, was was widely celebrated at the Azerbaijan State Philharmonic. The maestro and professor of the Baku Music Academy agreed to meet with R+ to discuss his works.
- My introduction to music was not simple. As a child, I attended the musical school №1 to take the class of violin. Then, when I was a ten-years-old kid, I began going to the Dzerzhinsky Club but my father had insisted that I would enter the Pedagogical Institute, with minor in Physics. For two years, I took composition lessons from the great Fikret Amirov. He was my first mentor.
It turned out that when he was appointed day of the exam in physics in graduate school, I decided to devote myself to music and entered the Conservatory in the composition class of People's Art Worker of Azerbaijan Jovdat Hajibeyov. He is my second mentor.
- What was performed at the jubilee evening? New compositions?
- There included almost all new works written in the last five years. Concerto for Soprano and String Orchestra based on the Azerbaijani folk song “Sarı gəlin”. The solo part was greatly performed by the winner of the Shanghai competition Aynur Iskenderli. A wonderful conductor, People's Art Worker of Azerbaijan Fakhraddin Karimov has interestingly interpreted my new Symphony No. 7 named Khojaly. This is a symphony made in four parts: 1. Khojaly: Every Day, 2. Wedding (in spite of the war, people fall in love and get married), 3. Khojaly in a Dream, 4. Khojaly on Fire. Almost the main part of this symphony is performed by the choir, which in addition to back vocal creates a vivid picture of the atrocities of our enemies and the suffering. The choir performance was prepared by our unmatched conductor, the People's Art Worker of Azerbaijan Gulbaji Imanova. I am pleased with her work.
- You have also performed a rhapsody on Jewish themes. Why Jewish, by the way? Can you tell us the history of this creation?
- We have worked together with a great pianist, the Honored Art Worker of Azerbaijan Roza Shifrin, who asked me to compose a rhapsody on Jewish themes. We recorded it to a disk, which is advertised in the US, where she currently lives. Another excellent Azerbaijani pianist Adila Aliyeva, now the rector of the Academy of Music in one of the French cities, heard my work and asked me to orchestrate it. Thus, was born the Rhapsody on Jewish themes for symphonic orchestra.
- Can you please tell us about your teaching career? No wonder the outstanding Azerbaijani composer Tofig Guliyev called you ‘Kabalevsky of Azerbaijan’ and ‘Kabalevsky of the Caucasus’ for a definite reason. More than 400 of your works are dedicated to children.
- The teachers of 5000 Azerbaijani schools teach music lessons from the 1st to the 9th grades based on my textbooks. In addition, I am the author of experimental music programs. In 1996-2010, 16 different textbooks with a total circulation of 1.5 million copies were published under my direct supervision. 11.5 thousand copies were issued in Azerbaijani and 8 thousand copies in Russian.
- How did you come to an opinion that our children need experimental musical training?
- A civilized society is impossible to nurture without aesthetic education. Everything goes through the beauty that is inherited since childhood through drawing and music. Today's children are our future society: doctors, engineers, and teachers. One hour of music a week is very small. During these lessons, not only they listen to music, but they also have discussions on some of the works, their character and personal impact. Since we live in the Internet era, the work is much easier. In the Baltic States and Germany, 2 hours per week are devoted to music, while in Japan - 3 hours for drawing and music, respectively. Despite the unfortunate facts of nuclear explosions in Hiroshima and Nagasaki, the country is developed in terms of high technology. Their cars and other equipment exceed the level of their counterparts in other countries. Music awakens and develops children's imagination. Without imagination, as is known, no science or art is possible anywhere. Now, we are trying to get permission for a 12-classroom training, as in the Baltic States. I hope it will be possible then to increase the art hours at schools up to 2-3 times a week.
- You used to communicate with the outstanding Russian composer, People's Art Worker of the USSR, Dmitry Kabalevsky. Can you tell us some more?
- The All-Union conference of experts on music education for children based on Kabalevsky system was held in 1977, in Sverdlovsk. The experimental music programs of secondary schools included the dance of Negro girls from the ballet “Path of Thunder” by Gara Garayev. When I was given the floor, I said “Gara Garayev is an outstanding composer of our time, he has composed a lot of wonderful music”. Then the organizers had added another dance of girls from the ballet “Seven Beauties”. I sang a very popular children's song by Gambar Huseynli, which was by that time translated into many languages of the world. It was Cücələrim (My chickens). The audience stood up and sang with me. After the conference, Dmitry Kabalevsky invited me into his room for 15 minutes. But our conversation lasted for 3.5 hours. Since the meeting in Moscow, my correspondence with the composer continued up until 1987. I still keep his letters written to me. In the latter, just before his death, he wrote: “The children will be culturally developed, the whole nation will be culturally developed.” Dmitry Borisovich was my fourth mentor. And the third was our great composer Tofig Guliyev, whose songs were a great school for me. In addition, together we were engaged in various projects for the musical education of Azerbaijani children. We both were awarded the Lenin Komsomol Prize of the Republic. I am glad that children respond positively to musical experiments. After our lessons, the students are able to assess the beauty and tend to do everything beautifully. You know, even the politics must be beautiful, not rough. Today, the experimental classes are carried out in 50 schools of Azerbaijan and filmed for television.
- Where do you teach today?
- At the Academy of Music under the Department of the Azerbaijani folk music. I am educating the masters, writing theses on the Azerbaijani folk music. I have managed to train two doctors and 12 candidates of sciences, wrote 30 books, my research works fit into 10 books. Also, I am the main researcher at the conservatory laboratory for musical education of children.
- What kind of music are you composing now?
- Quite recently, I have completed my work on Ataturk opera and the ballet called Great Love based on a biblical theme and Jesus Christ. Currently, we are on top of financing issues and the staging of the play - in Azerbaijan or Dallas, TX.
- You have accomplished quite a lot during your lifetime. You have much to be left for us. One can say that you are friendly, satisfied and happy. These are just some rare features nowadays. Why?
- Well, actually, it seems that everything is easy and simple, but there are some difficulties that I have overcome. Kabalevsky once said that it was easy to teach music, but it is necessary to devote a lifetime to it. I am happy with the work done, my communication with the children and music. I am an optimist.