«USTAD» SƏVİYYƏLİ MUSİQİÇİ
Səbinə HƏSƏNOVA: «Biz bütün repertuarı əzbərdən, nota baxmadan çalırıq; belədə səsi və zalda baş verənləri daha asan hiss edirik»
Müxtəlif ölkələrdən - Azərbaycandan, Avstriyadan və Sloveniyadan olan üç entuziazist Vyanada görüşərək musiqi dünyasını fəth etmək qərarına gəliblər və tərkibcə unikal olan «KlaVis» triosunu yaradıblar. Bu gənc kollektivin adı üç alman sözündən yaranıb: Klavier - Violine - Saxophon. Debütü 2014-cü ilin iyun ayında «Grafenegg Festival»da baş tutmuş ansambl dərhal izləyicilərin və xiridarların ürəyini fəth edib. Musiqiçilərin - Səbinə Həsənovanın, Cenni Lipplin və Mixi Ferkin ustalığının ən yaxşı sübutu odur ki, son 2 ildə trio 3 dəfə Vyananın ən məşhur klassik musiqi mərkəzi «Musikverein»ə çıxış üçün dəvət olunub. Bu yaxınlarda isə unikal trio «KlaVis» çox uğurla «Gümüş lira» VII Beynəlxalq kamera ifaçılığı festivalı çərçivəsində D.D.Şostakoviç adına Sankt-Peterburq Akademik Filarmoniyasında çıxış edib. «KlaVis» triosunun pianoçusu Səbinə Həsənova «R+»un qonağı olub.
- Səbinə, özünüz və ailəniz barədə danışın. Harada anadan olub, harada oxumusunuz? Uşaqlıqda nə ilə maraqlanırdınız? Böyüyəndə kim olmaq istəyirdiniz? Hansı musiqiləri dinləyirdiniz?
- Mən Bakıda musiqiçi - pianoçular ailəsində anadan olmuşam. Mənim atam Azərbaycanın Əməkdar artisti, beynəlxalq müsabiqələr qalibi Vasif Həsənovdur. Anam Olqa Həsənova da gözəl pianoçudur, SSRİ Xalq Artisti Fərhad Bədəlbəylinin yetirməsidir. Atam və anam çox sayda musiqiçi nəsli yetirmiş gözəl pedaqoqlardır. Mən 7 yaşım olanda royalda çalmağa başladım. Musiqi ilə məşğul ola-ola küçədə dostlarımla oynamağa da vaxt tapırdım, çox sayda cizgi filmlərinə baxmışam, hələ də baxmağa davam edirəm. Cizgi filmlərinə maraq daha sonra kompyuter oyunlarına keçdi, özüm də çəkməyə başladım, bundan isə illüstrasiya ilə bağlı olan çox sayda layihələr yarandı. Özüm də kompyuter oyunu yaratdım; mənim rəsmlərim uşaqlar üçün not albomunda nəşr edilib. Mən uşaqlıqdan müxtəlif musiqilər dinləmişəm və bunun təsirini öz əhvalımda çox parlaq hiss etmişəm. Atam Bethovenin «Appassionata»sını çalırdı - mən dəhşətli şəkildə qorxurdum, anam Şopenin konsertinin plastinkasını dinləyirdi - mən sehrli dünya barədə düşünməyə başlayırdım. Uşaqlıqdan Maykl Ceksonu çox sevir və indiyə kimi tez-tez onu dinləyirəm.
- Necə oldu ki, əvvəl Türkiyədə, sonra Avstriyada yaşadınız?
- Atamı Türkiyənin universitetlərinin birində yeni konservatoriyada dərs keçməyə dəvət etmişdilər, onda mən və bacım hələ balaca idik. Ona görə də ibtidai məktəbdən magistraturaya qədər Türkiyədə oxumuşam. Mənim kiçik bacım Dina da pianoçudur, Sorbonnada musiqi prodüserliyi üzrə menecerlik oxuyub, hazırda Parisdə «medici.tv» şirkətinin rəhbərinin köməkçisi işləyir. Onunla mənim musiqi üzrə pedaqoqlarımız valideynlərimiz olub. Sonra mən doktoranturada oxumaq üçün ABŞ-a getmək istəyirdim, amma aşiq oldum və Vyanaya getdim, orada Vyana Musiqi Akademiyasının doktoranturasına daxil oldum. Sevgiyə görə gəldim, musiqiyə görə qaldım.
- Necə oldu ki, musiqiçi olmağa qərar verdiniz?
- Musiqiçi olmağa mən dəfələrlə qərar vermişəm. Uşaqlıqda hərdən uzun müddət royalda məşğul olmaq istəyirdim, hərdən də istəmirdim. Yalnız səhnədə konsert çalmağı bacarandan sonra, qəti şəkildə musiqiçi olmağa qərar verdim. Sonra ilk dəfə Şumanı və Bethoveni çaldıqdan sonra bir daha qərar verdim. Daha sonra kamera musiqisi ifa edəndən və ya orkestrlə konsert çalandan sonra təkrar qərar verdim ki, başqa cür ola bilməz. Anam və atam məndə dünyaya musiqidən keçən baxış formalaşdırıblar. Düzdür, bu, heç də hər zaman ideal olmur, amma mənim çox xoşuma gəlir.
- Sizin trio «KlaVis» barədə danışın. O, necə yarandı?
- Biz üçümüz də Vyana Musiqi Akademiyasında oxuyurduq. Bir dəfə Mixa (saksofonçu, Sloveniya-Xorvatiya) yanıma gəldi və dedi ki, trio yaratmaq istəyir. Soruşdu ki, bu məni maraqlandırırmı? Buna qədər mən bilmirdim ki, saksofon klassik musiqi dünyasında belə inkişaf edib. Həm də Mixa ifa zamanı sınaqdan çıxmış, amma çox fərdi texnika və yanaşmadan istifadə edir. Cenni (skripkaçı, Avstriya-Meksika) kamera ansamblı axtarırdı ki, öz zərif hisslərini açıq göstərə bilsin. Və beləliklə, biz 2011-ci ildə trio yaratmaq ideyası ətrafında birləşdik və demək olar ki, birlikdə heç ifa etmədən iki ili keçirdik. Demək olar ki, hər gün əylənir və şənlənirdik, dünyadakı hər şeyi müzakirə edir və çox yaxın dosta çevrildik. Bir dəfə 2013-cü ildə kiçik çıxışdan sonra öz kiçik uğurumuzu qeyd etməyə getdik və söhbət zamanı qrupda birləşməyə qərar verdik. Həmin zamandan biz ayrılmırıq…
- Bu müddət ərzində haralarda çıxış etmisiniz? Ən önəmli və vacib konsert barədə danışın…
- Üç dəfə bizi Vyanada «Musikverein»də çıxış etmişik, həmçinin Qrafeneq (Grafenegg Festival), «Munich Gasteig» festivallarında ifa etmişik. Sloveniyada, Türkiyədə və Avstriyanın bir çox zallarında çıxışlarımız olub. Tezliklə bizim «Zurich Tonhalle»də və Peterburq filarmoniyasının kiçik zalında konsertlərimiz olacaq. Amma şəxsən mənim üçün ən önəmli məsələ Moskva Konservatoriyasının Böyük zalında çıxışım olub, onda mənim 14 yaşım vardı və Baxın orkestrlə konsertini ifa etmişdim.
- Səncə, sizin qrupun əsas istəyi nədir? İnsanlara  nə çatdırmaq istəyirsiniz?
- Bizi həssaslıq və həyatın mənası musiqdən keçən daimi axtarış birləşdirir, həm də təbii ki, bizim əslən olduğumuz, yaşadığımız və böyüdüyümüz mədəniyyətlərin və ölkələrin fərqliliyi bizi bir araya gətirir. Bütün bunlar, təbii ki, bizim repertuarda özünü göstərir… Biz klassik musiqinin Brams, Raxmaninov və Şostakoviç triosu kimi incilərini, həmçinin Xaçaturyan, Pyassola, Villi Lobos, Sakamoto triosu və s. folklorla bağlı əsərləri ifa edirik. Bütün aranjmanı, demək olar ki, özümüz edirik. Həm də bir çox bəstəkarlar məhz bizim üçün yazır və biz onları ifa etməyi çox sevirik. «Ustad» səviyyəli incəsənət və incəsənət adamları bizi çox cəlb edir. Biz özümüz də bu yüksək səviyyəyə can atırıq… Səhnədə bir-birimizlə, həmçinin izləyicilərlə təmas bizim üçün çox vacibdir. Buna görə də biz bütün repertuarı əzbərdən, nota baxmadan ifa edirik, belə olanda təmas qurmaq, zalda baş verənləri və səslə baş verənləri hiss etmək çox asandır. Biz izləyiciləri öz daxili aləmimizdən keçirmək, elə səviyyədə peşəkar ifaya nail olmaq istəyirik ki, o, zalda oturan hər bir şəxsin xoşuna gəlsin.
- Sizcə, nə etmək lazımdır ki, çağdaş gənclik keyfiyyətli musiqi dinləsin?
- Mənim şəxsi fikrimcə, canlı ifada keyfiyyətli musiqini o halda dinləyərlər ki, o, asan çatdırıla bilsin. Gənc nəsil arasında klassik musiqiyə ciddi və dərindən yanaşan musiqiçilər elə də çox deyil. Klassik musiqi konsertləri buna görə maraqsız olur. Həm də musiqiçinin insanı başqa yüksək, gerçək musiqi dünyasına apardığı konsertə nadir hallarda düşmək olur. Belə konsertlər azdır, onlara biletlər bahadır və bir neçə ay qabaq satılır.
Çoxları keyfiyyətli musiqi haqda anlayışa belə malik deyil, elə biuna görə də onu tələb etməyi düşünmürlər. Bundan başqa internet əsridi, orada da nə istəyirsən tapmaq mümkündür, amma nədən başlamalı? Düşünürəm ki, gənclərə düzgün sorğu yönəltməyi və lazımi məlumatı tapmağı, dolgun özünü ifadəyə can atmağı öyrətmək lazımdır. Onda hər kəsə çata bilən yüksək səviyyəli musiqi və incəsənət yaranacaq.
- Səbinə, siz özünüz boş vaxtınızda nə dinləyirsiniz?
- Mən konsertlərə getməyi çox sevirəm. Hər gün, hər həftə, hər ay mənim zövqüm və istəklərim dəyişir. Bəzən günlərlə skripka konsertlərini, bəzən də fortepiano noktürnlərini dinləyirəm. Klassikadan başqa mən cazı, funk-cazı, Skandinaviya cazını çox sevirəm, hərdən elektron musiqi dinləyirəm. Məsələn, bu ay Rusiyadakı Vısotskiyə bənzər italyan, ingilis və amerikan bardlarını dinləmək çox xoşuma gəlir. Axı musiqi ilə poeziyanın sintezi daha maraqlıdır, daha ürəyə yaxındır. Mən həm də Maykl Ceksonu sevirəm və bu, mənim üçün həmişə aktual olaraq qalacaq. Müxtəlif mədəniyyətlərin rəqs musiqisi də çox xoşuma gəlir. Mən rəqs etməyi çox sevirəm, istər diskotekada, yaxud ənənəvi Türkiyə və ya Azərbaycan toyunda olsun.
- Musiqi ilə yanaşı, siz kino ilə də maraqlanırsınız. Siz klassik musiqi barədə məşhur aktyorların çəkildiyi sənədli komediya filmi «Noseland»ın prodüserisiniz. Həyatınızın bu mərhələsi barədə danışın…
- Film, kamera, çəkiliş, fantaziyalar, ideyaların gerçəkləşdirilməsi - düşünürəm ki, bu dünya çoxlarını cəlb edir. Filmə mən gözəl insan, görkəmli skripkaçı, bəstəkar, bir çox sahələrdə cürətli novator olan Aleksey İqudesman tərəfindən dəvət olunmuşdum. Etiraf edim ki, çəkiliş dünyası, hətta çox xoşuma gəldi. «Noseland» üçün biz Con Malkoviç və Rocer Mur, həmçinin mişa Mayski və Yulian Raxlin barədə epizodlar çəkmişik. Mən ikinci kameranı «yönəldirdim», montajda, həmçinin qalan bütün mümkün kulis və kulisarxası detallarda iştirak etmişəm. Film dünyanın iyirmiyə yaxın kinofestivalında nümayiş olunub və müxtəlif diplomlara layiq görülüb. Yeri gəlmişkən, mən bizim trionun kliplərini özüm montaj edirəm. Bu ay özüm ssenari yazıb videoklip çəkdim, bu klip bizim rəsmi saytımızda təqdim ediləcək.

MASTER LEVEL MUSICIAN
Sabina HASANOVA: "We perform the whole repertoire by heart, without notes. This helps us to make the contact easier"
Three enthusiasts coming from different countries, Azerbaijan, Austria, and Slovenia, have met in Vienna and decided to conquer the music world. They have created a unique trio named KlaVis, which is made up of three German words: Klavier, Violine, and Saxophon. They made a debut performance in June 2014 at the Grafenegg Festival, and immediately won the respect of the audience and experts. The best proof of the skills of musicians Sabina Hasanova, Jenny Lippl, and Micha Ferk is the fact that in the past two years, the trio was invited three times to perform at the most famous Vienna Musikverein center of classical music. Quite recently KlaVis has successfully performed at the St. Petersburg Academic Philharmonic named after Shostakovich as a participant of the 7th International Festival of Chamber Music "Silver Lyre". Our guest today is one of the members of KlaVis, the pianist Sabina Hasanova.
- Sabina, can you tell us about yourself and your family? Where were you born and where did you study? Tell us about your childhood. Who did you want to become? What kind of music did you listen to?
- I was born in Baku in a family of pianists. My father is the Honored Artist of Azerbaijan and the winner of international competitions, Vasif Hasanov. My mother is Olga Hasanova, also a great pianist coached by the People's Artist of the USSR, Farhad Badalbeyli. Both are excellent teachers, who have brought up many generations of musicians. I started playing the piano at age 7. While studying music, I was able to play with my friends in the backyard and to watch tons of cartoons. In fact, I continue watching them even now. My interest in cartoons and computer games has later grown to drawing illustrations and creating a lot of projects related with drawing business. I have even managed to create a computer game, and my drawings were published in a notebook for children. I have been listening to different genres of music since my childhood, and was deeply impressed by the reaction of music on my mood. When dad was playing Appassionata of Beethoven, I used to get frightened, but when mom’s performance of Chopin’s concert would took me to a magic world of my own. I am also very fond of Michael Jackson and still listen to him.
- How did you happen to visit Turkey and then Austria?
- Dad was invited to teach at the new conservatory of one of the Turkish universities. My younger sister and I were children at that time. So, I graduated the primary school and obtained my bachelor degree in Turkey. By the way, my sister, Dina, is also a pianist. She has studied at the Sorbonne to be a music manager and currently works as the Assistant Manager at the Paris-based medici.tv. Our parents were our teachers. Then, I was going to obtain my doctorate in the US, but I fell in love and moved to Vienna, where I was enrolled in a doctoral program of the Vienna Music Academy. I came to Vienna because of love but stayed there for music.
- How did you decide to become a musician?
- Actually, I have changed my mind several times. As a child, sometimes I liked to play piano, and sometimes not. Only when I could perform concerts on the stage, I have finally decided to become a musician. Then, when I played pieces from Schumann and Beethoven for the first time, I have decided to continue playing once again. And then, when I started to play chamber music and concerts with orchestra, I could be none other than a pianist. My parents have formed my vision of the world through the music, and though it was not always perfect, I was very satisfied.
- Tell us about your trio, KlaVis and how it emerged.
- All of us have studied at the Vienna Music Academy. One day, Micha (saxophonist, Slovenia-Croatia) approached and told me that he wanted to form a trio. He asked if I was interest in. Before that, I did not even know that saxophone was so popular in the world of classical music. In addition, Micha has his personal approach to playing the sax. Jenny (violinist, Austria-Mexico) was looking for a chamber ensemble, where she could openly show her subtle feeling of music. So, we met in 2011 encouraged by an idea of establishing a trio and spent two years almost not playing with each other. We were hanging out almost every day, having fun, discussing everything and eventually became very close friends. Then, after a small event in 2013, we went out to celebrate our little success, and decided to come together as a group. Since then, we are inseparable...
- Where have you performed so far? Tell us about the most important and meaningful concert in your life...
- We have performed three times at the Musikverein in Vienna and at various festivals such as the Grafenegg Festival, and the Munich Gasteig. We also played in Slovenia, Turkey and many Austrian halls. Soon, we will have concerts at the Zurich Tonhalle and at a small hall of the St. Petersburg Philharmonic. However, for me personally, the most significant event was a concert in the Great Hall of the Moscow Conservatory, where I performed Bach’s concerto with orchestra when I was 14.
- What is the main purpose of your trio? What is the message that you want to convey to your audience?
- We have combined sensitivity and a constant quest for meaning of life through music, and, of course, the differences in cultures of countries where we are coming from and where we lived and grew. This is reflected in our repertoire... We play masterpieces of classical music by Brahms, Rachmaninov, and Shostakovich, as well as more contemporary classical music associated with folklore, such as trios of Khachaturian, Piazzolla, Villa-Lobos, Sakamoto, and others. All arrangements are done by ourselves. Also, many composers compose works for us, and we love to perform them. We are very attracted by the art and artists, trying hard to achieve the level of Master. We indeed try to working hard towards this higher level of performance... A contact with each other on the stage, as well as with the audience is very important for us. Therefore, we play the whole repertoire by heart, without musical notes. This way it is easier to establish contacts, feel everything that happens in the hall. We want that the audience take a tour through our inner world, to achieve professional expression at a level clear and pleasant to everyone in the audience.
- What do you think should be done to attract youth to listening to quality music?
- I think the quality live performance would be listened to, if it were easier to access. There is not so many young musicians, who are seriously and deeply attached to classical music. Therefore, listening to classical music gets boring at concert halls. In addition, you can rarely go to a concert where the musician would take you to another world of perfect music. Such concerts are few, and the tickets are sold out real quick several months in advance. Many people do not know where to go for quality music and do not even think about demanding it. Therefore, many even do not try. They just turn on the computer but do not know where to start. I think the young people can be taught how to seek and find the required information and how to strive for high-quality self-expression through music. Then we will have high-level music and art accessible to everyone.
- Sabina, what do you listen in your spare time?
- I love going to concerts. Every day, every week, every month my tastes and preferences change. Sometimes I am listening to violin concertos for a few days, then to piano nocturnes. Besides the classics, I love jazz, funk-jazz, Scandinavian jazz, electronic music sometimes. For example, this month I like listening to Italian, English and American bards similar to Vysotsky in Russia. After all, poetry in music is always something special and more soulful. I am also fond of Michael Jackson, who will be my favourite forever. I also really like dance music of different cultures. I like dancing, whether it be a disco or a traditional Turkish or Azeri wedding.
- In addition to the music, you are fond of cinema. You have produced the comedy documentary about the classic music, Noseland, starring well-known actors. Can you tell us about this period of your life?
- I think filming, cameras, fantasies, and the implementation of ideas is a completely different world, which attracts many of us. A wonderful person, Alexei Igudesman, who is a superb violinist, composer, and a bold innovator in many areas, introduced me to this genre of art. Frankly, I am not in this world very much. For Noseland, we were shooting scenes with John Malkovich and Roger Moore, as well as with Misha Maisky and Julian Rachlin. I was responsible for the second camera, and participated in the editing of the film, as well as other backstage details. The film was demonstrated and awarded different diplomas of nearly twenty world festivals. By the way, I also edit the clips of our trio. Last summer, l wrote and directed a video-clip, which will be presented on our web site.