XƏZƏR XƏZİNƏLƏRİNİN AXTARIŞINDA
Amerikalı xəzinə axtarıcısı Bill Uorren Xəzər dənizinin dibində batmış gəmiləri və onların xəzinələrini tapmaq niyyətindədir
Tanınmış amerikalı dalğıc, xəzinə “ovçu”su Bill Uorren Xəzərin batmış gəmilərini tədqiq etmək fikrinə düşüb. Uorren artıq bir neçə ildir ki, Bakıda yaşayır. O, rəsmi olaraq bu təşəbbüslə Azərbaycanın dövlət qurumlarına müraciət edib və hazırda onun təklifinə  baxılır. Uorren «Gəmilərin batması və tapılması» kitabının müəllifidir, Sakit okean, Hind okeanı və Atlantik okeanının sularında, Qara dənizdə və planetin başqa regionlarında batmış  gəmiləri axtarıb. Tanınmış dalğıc onu Azərbaycana gətirən səbəblər  barədə fikirlərini «R+»un oxucuları ilə bölüşüb.
- Öncə danışın, görək, necə oldu ki, Bakıya gəldiniz?
- Mən Bakıya 4 il qabaq, gələcək həyat yoldaşım, Gülşən adlı gözəl azərbaycanlı qızla görüşmək üçün gəlmişəm. Biz tanış olmuşduq və bir neçə ay internetdə yazışmışdıq, sonra o, məni Bakıya dəvət etdi. Mən bilirdim ki, Azərbaycan Xəzər sahilində varlı neft ölkəsidir, amma Azərbaycan mədəniyyəti və gözəl Bakı şəhəri barədə heç nə bilmirdim. Mənim Azərbaycana səfərimin  başqa bir səbəbi burada başlamaq  istədiyim bizneslə bağlıdır.
- Necə oldu ki, siz Xəzərin batmış gəmilərinin sirrini açmağı qərara aldınız?
- Dalğıclıqla mən hələ 1970-ci illərin sonunda Kaliforniyada məşğul olmağa başlamışam. Sonra bu həvəs biznesə çevrildi. Mənim 8 ovçu-dalğıcdan ibarət komandam var idi. Biz  Los-Anceles sahillərində dəniz kirpisi ovu ilə məşğul idik. Bir dəfə suya dalan zaman mən çox köhnə taxta gəmi tapdım. Həmin zamandan başlayaraq  mən batmış gəmilərin tarixini öyrənməyə, onların içində qızıl, gümüş, daş-qaş, zərgərlik əşyaları, Çinin nadir farforları və s. olub - olmadığını aydınlaşdırmağa başladım.
Bu illər ərzində mən bütün dünyada yüzlərlə batmış gəmi tapdım. Afrika sularında, Baham adalarında, Kaliforniyada, Böyük Britaniyada, Karib dənizində və Qara dənizdə batmış gəmilərin xəzinəsini tapmaq üçün suya daldım. Bu, maraqlı peşədir və mükafatı həddindən böyük ola bilər. Həm də mənim dalğıc komandam iş zamanı gəminin dibini müəyyən etməyə imkan verən elektron sistemlə və ərazi sularının məxsus olduğu ölkələrin icazəsi  ilə  işləyir.
- Niyə sizi Xəzər maraqlandırıb?
- Xəzər dənizi çox qədimlərdən batmış gəmiləri tapmaq üçün unikal imkanlara malikdir. Mən bu məsələ ilə dərindən maraqlanmışam. Xəzərdə dənizçiliyin tarixi boyunca fırtınalar, qasırğalar, döyüşlər, dəniz quldurlarının hücumları nəticəsində çox sayda gəmi batıb. Köhnə xəritələrdən və çağdaş texniki vasitələrdən istifadə etməklə onları tapmaq mümkündür. Bu gəmilərdəki yüklər çox müxtəlifdir və bəzi hallarda isə yetərincə qiymətlidir.  Azərbaycan Tarix Muzeyinin əməkdaşı, hidroarxeoloq alim Viktor Kvaçadze 1968-ci ildən başlayaraq batmış gəmilərin tapılması ilə bağlı araşdırmalara başlayıb. Bu müddət ərzində o, Abşeron sahillərinin bir neçə kilometrliyində 900-dən çox tarixi artefakt əldə edə bilib.
Bu əşyaların əksəriyyəti dayaz sularda tapılıb. Dalğıclar, hətta batmış şəhər də aşkarlayıblar. Tapılmış əşyalar arasında Bürünc dövrə aid olanları da var. Suyun altından tapılmış əşyaların çoxu Azərbaycan Tarix Muzeyində nümayiş etdirilir. Tarixi qiyməti olan artefaktların çoxu tanınmış rus kazak atamanı Stepan Razinin və Böyük Pyotrdan başlayaraq Rusiya hökmdarlarının donanmasının batırdığı gəmilərdən tapılıb. Bu, tarixi şəxslər yüzlərlə İran gəmisini batırıblar. Dəniz döyüşləri çağdaş Azərbaycan sahillərinin yaxınlığında da gedib.
1970-ci ildə rus dalğıcının komandası XVII əsrə aid qiymətli daş-qaşlarla bəzədilmiş qızıl əşyalar tapıb, onların qiyməti həmin vaxt 1 mln. dollar təşkil edib. Xəzərə dalmış həmin ekspedisiyanın rəhbərinin yazdığı kitabda suyun dibində saxlanan tarixi dəyərə malik xəzinələr barədə maraqlı təfərrüatlar yer alır.
Azərbaycan hökumətinə Xəzərin Azərbaycan sektorunda batmış gəmiləri və şəhərləri tədqiq etmək üçün mənim dalğıclıq təcrübəmdən istifadə etməyi təklif etmişəm. Bunun üçün mən lazım olan hər şeyə - şirkətə, dayvinq üzrə təcrübəli mütəxəssislərə malikəm. Yeri gəlmişkən, 70-ci illərdə Azərbaycan alimlərinin tədqiqatlarının nəticələri üzrə «Xəzər Atlantidası» adlı kitab da nəşr olunub.  Orada bildirilir ki, suyun altında yalnız gəmilər deyil, həm də yaşayış məskənləri, qala divarları, bütöv şəhərlər var.
Yəni tarixi baxımdan Xəzər itmiş şəhərlərin və batmış gəmilərin öyrənilməmiş dünyasıdır. Mən həm də bizim layihə üzrə sənədli film çəkməyi də təklif etmişəm. Film «Discovery Channel», «History Channel», «National Geographic Society» və s. kimi telekanallar tərəfindən nümayiş etdirilə bilər.
- Sizin tapdığınız batmış əşyalar «kolleksiyasında» ən dəyərli nəyi sayırsınız?
- Təəssüf ki, ən qiymətli tapıntını biz üzə çıxara bilmədik. Afrika sahillərində, Mavrikidə biz 5 metr dərinlikdə batmış «East Indiaman» ingilis gəmisini tapdıq. Arxiv sənədlərinə görə, gəmidə bir neçə kiloqram brilyant olub. O, mərcan qayalıqlarına dəyərək batıb. Qayalıqların üzərində cərəyan edən böyük dalğalar üzündən biz dibə enə bilmədik. Daha sonra biz Baham adalarında İngiltərə kralı II Karla məxsus batmış gəmi tapdıq. Bu gəmidə qiymətli daşlar, qızıl və gümüş sikkələr, 1670-ci ilə aid zirehlər  və minlərlə müxtəlif tarixi artefaktlar var idi.
Bizim tapıntımız barədə «Treasure Diver Magazine»də məqalə dərc edilmişdi.  I Karl dövrünə aid və 1633-cü ildə batmış gəmidə də biz çox sayda qiymətli əşyalar tapmışıq.  Bu gəmini Böyük Britaniyaya ekspedisiya zamanı aşkar etmişdik. Gəmi Edinburq  yaxınlığında, Şotlandiyanın  Fert-of-Fort körfəzinin dibində idi. Təkcə 280 ədəd kral qızıl əşyalarının qiyməti 2 mlrd. dollar təşkil edirdi. Bunlar kral qab-qacağının qızıl əşyaları idilər. Bu gəminin və onda olan xəzinənin batması barədə film də çəkildi. Böyük Britaniya kraliçası özü böyük lütfkarlıqla bizə təşəkkür məktubu  ünvanladı.
- Bizə bəllidir ki, siz yaxşı oxuyursunuz və hətta Azərbaycanda caz karyerasına başlamaq istəyirsiniz…
- Hə (gülür). Mən çox istəyərdim. On bir yaşım olanda oxumağa başladım. Mənim ilk solo-konsertim Los-Ancelesdə oldu. On yeddi yaşında ABŞ-da iki mahnı müsabiqəsini udmuşam.  Sonra oxumuşam və sənətimi təkmilləşdirmişəm.  Çox tanınmış konsert zallarında - Las-Veqasdakı MGM kazinosunda, Hollivudun Sanset  bulvarında yerləşən «Hollywood Palladium» teatrında konsertlər vermişəm.  Həmçinin «World Opportunities Intl» daxil olmaqla bir çox xeyriyyə təşkilatları üçün də  konsertlər vermişəm. «World Opportunities Intl»  bütün dünyada, xüsusilə də Meksika və Afrikada  ehtiyacı olanlar üçün ərzaq və dərman göndərilməsi ilə məşğuldur.
1985-ci ildə mən Frenk Sinatra ilə tanış olmuşam, onda o, oxumaq üçün kostelə gəlmişdi. Daha sonra o, toyunun  ildönümündə çıxış etmək üçün məni dəvət etdi. Mən həm də öz «Palm Springs Gold Show» televiziya şousunda ondan müsahibə  götürmüşəm. Daha sonra biz dosta çevrildik. Sinatra mənə bir neçə musiqi fəndi öyrətdi və bu gün də həmin fəndləri öz konsertlərimdə istifadə edirəm. Təəssüf  ki, Bakıda çox az adamın cazın klassiki Frenk Sinatranın yaradıcılığından xəbəri var. Mən, əsasən, bu bəstəkarın əsərlərini ifa edirəm. Bu yaxınlarda Mədəniyyət Nazirliyinin təmsilçiləri Rəşid Behbudov adına Mahnı Teatrında mənim çıxışımı təşkil etmişdilər. Bakı  filarmoniyasında da konsertlər  vermək  istərdim.

В ПОИСКАХ СОКРОВИЩ КАСПИЯ
Американский кладоискатель Билл Уоррен намерен найти на дне Каспийского моря затонувшие корабли и их сокровища
Известный американский дайвер, охотник за сокровищами Билл Уоррен загорелся идеей исследовать затонувшие корабли на Каспии. Уоррен уже несколько лет живет в Баку. Он официально обратился с этой инициативой к государственным структурам Азербайджана, и его предложение находится на рассмотрении. Уоррен является автором книги "Кораблекрушения и открытия", нырял в поисках затонувших кораблей в Тихом, Индийском, Атлантическом океанах, в Черном море и других регионах планеты. О том, что же привело знаменитого дайвера в Азербайджан, с читателями R+ делится сам Билл УОРРЕН.
- Для начала расскажите, как вы оказались в Баку?
- Я приехал в Баку 4 года назад, чтобы встретиться с будущей супругой, красивой азербайджанской девушкой по имени Гюльшан. Мы познакомились и несколько месяцев общались по Интернету, затем она пригласила меня в Баку. Мне было известно, что Азербайджан - богатая нефтяная прикаспийская страна, но ничего не знал об азербайджанской культуре и замечательном городе Баку. Еще одной причиной моего визита в Азербайджан является бизнес, который планирую начать здесь.
- Как получилось, что вы решили раскрыть тайну затонувших кораблей на Каспии?
- Дайвингом начал заниматься в конце 70-х годов в Калифорнии. Потом это увлечение перешло в бизнес. У меня была команда из 8 водолазов-охотников. Мы занимались подводной охотой на морского ежа у берегов Лос-Анджелеса. Во время одного из погружений на дне океана я нашел очень старый деревянный корабль. С того времени начал изучать историю затонувших кораблей, пытался выяснить, были ли на них золото, серебро, драгоценные камни, ювелирные изделия, китайская редкая керамика и т.д. На протяжении многих лет я нашел сотни затонувших судов по всему миру. Нырял за сокровищами затонувших кораблей в водах Африки, Багамских островов, Калифорнии, Великобритании, в Карибском и Черном морях. Это захватывающее занятие, и вознаграждение может быть очень большим. И везде, где работала моя команда водолазов и экспертов по электронной системе, позволяющей обнаружить на дне корабли, имелось разрешение властей страны, которому принадлежали территориальные воды.
- Почему же вас заинтересовал Каспий?
- Каспийское море предлагает уникальную возможность найти затонувшие в стародавние времена корабли. И я этим вопросом вплотную заинтересовался. За историю каспийского мореходства в результате штормов, ураганов, морских сражений, нападений пиратов затонуло очень много судов. Их можно найти по старым картам и современными техническими средствами. Грузы на этих судах были разнообразные и в некоторых случаях достаточно ценные. Научный сотрудник Музея истории Азербайджана, ученый-гидроархеолог Виктор Квачадзе стал проводить исследования, связанные с поиском затонувших кораблей, в 1968 году. За это время он обнаружил более 900 исторических артефактов в нескольких километрах от берегов Абшерона. Большинство предметов были найдены в мелководье. Водолазы также обнаружили затонувшие города. Среди найденных предметов есть относящиеся к бронзовому веку. Многие поднятые с глубины предметы выставлены в Музее истории Азербайджана. Очень много артефактов, представляющих историческую ценность, были найдены на затонувших кораблях известного русского казачьего атамана Степана Разина и военного флота российских правителей, начиная с Петра Великого. Эти исторические личности были ответственны за потопление сотни персидских кораблей. Морские сражения проходили вблизи берегов современного Азербайджана. А в 1970 году русский дайвер в составе команды водолазов нашел золотое изделие с драгоценными камнями, изготовленное в XVII веке, стоимость которого по тем временам составляла $1 млн. Книга, написанная руководителем той экспедиции на Каспии, дает много интересных подробностей о хранящихся на дне кладезях исторических ценностей.
Я предложил азербайджанскому правительству воспользоваться моим опытом дайвинга, чтобы исследовать затонувшие корабли и города в азербайджанском секторе Каспия. У меня для этого есть все что надо - компания, опытные специалисты по дайвингу. Кстати, в 70-е годы по результатам исследований азербайджанских ученых была издана книга "Каспийская Атлантида". Там говорится, что под водой есть не только корабли, но и поселения, крепостные стены, целый город. Так что с исторической точки зрения Каспий - это неизведанный мир потерянных городов и затонувших судов. Я также предложил организовать съемки документального фильма по нашим проектам, которые могли бы быть представлены такими телеканалами, как Discovery Channel, History Channel, National Geog-raphic Society и др.
- Что же является самым ценным в "коллекции" найденных вами затонувших предметов?
- К сожалению, самое ценное мы не смогли поднять на поверхность. В Маврикии, в Африке мы нашли английский корабль East Indiaman на глубине 5 м, в котором, судя по архивным данным, было несколько килограммов бриллиантов из Индии. Он затонул, разбившись о коралловые рифы. Нам не удалось спуститься на дно из-за бушующих над рифами огромных волн. Позже на Багамах мы нашли затонувший корабль английского короля Карла II. На этом корабле были драгоценные камни, золотые и серебряные монеты, доспехи, датированные 1670 годом, и тысячи различных исторических артефактов. Об этой нашей находке была статья в Тreasure Diver Magazine. Много ценностей мы нашли на затонувшем в 1633 году корабле времен Карла I. Этот корабль обнаружили во время экспедиции в Великобританию. Судно лежало на дне залива Ферт-оф-Форт в Шотландии, около Эдинбурга. Стоимость сокровищ, только королевских золотых изделий, которых было 280 штук, составила $2 млрд. Это были золотые предметы королевской посуды. Про крушение этого корабля и находившихся в нем сокровищах был снят документальный фильм. Сама королева Великобритании любезно написала нам письмо с благодарностью.
- Нам известно, что вы хорошо поете и даже собираетесь начать в Азербайджане джазовую карьеру…
- Да (смеется). Мне бы очень этого хотелось. Я начал петь, когда мне было одиннадцать лет. Мой первый сольный концерт состоялся в Лос-Анджелесе. В возрасте 17 лет я выиграл два национальных песенных конкурса США. Затем учился и совершенствовал свое искусство. Давал концерты в таких знаменитых концертных залах, как казино MGM Grand в Лас-Вегасе, в театре Hollywood Palladium, что находится на бульваре Сансет в Голливуде. Также давал концерты для многих благотворительных организаций, включая World Opportunities Intl, которая организует поставки продуктов питания, медикаментов для нуждающихся людей по всему миру, особенно в Мексику и Африку.
В 1985 году познакомился с Фрэнком Синатрой во время его пения в костеле, который позже попросил меня спеть на годовщине его свадьбы. Я также брал у него интервью на своем телевизионном шоу под названием Palm Springs Gold Show. В дальнейшем мы стали друзьями. Синатра научил меня некоторым музыкальным приемам, которые я использую и сегодня в моих концертах. К сожалению, в Баку мало знают об очаровательном творчестве классика джаза Френка Синатры. В основном я исполняю песни этого композитора. Недавно представители Минкультуры организовали мое прослушивание в Театре песни имени Рашида Бейбутова. Очень хотелось бы дать концерты в бакинской филармонии.