İdman federasiyaları 2020-ci il Olimpiadasınadək komandaları yeniləmək məqsədi ilə geniş islahatlara başlayıb
Avqustda Braziliyada keçirilən Yay Olimpiya Oyunları Azərbaycan idmanında yaşanan bəzi boşluqları aşkarlıqla üzə çıxardı. On səkkiz medalla ölkə idmanı tarixində yeni rekorda imza atmaqla yanaşı, bəzi komandalarda  problemlərin mövcudluğu  da məlum oldu.
İdman federasiyaları, artıq Braziliya Olimpiadasının nəticələrini nəzərə alıb və islahatlara başlayıb. Bu islahatlar 2017-ci il İslam Oyunlarından sonra daha da sürətlənəcək.
İlk islahatlara başlayan Azərbaycan Güləş Federasiyası oldu. Olimpiadadan sonra yunan-Roma və sərbəst güləş üzrə yığma komandaların baş məşqçiləri ilə müqavilələr artırılmadı. Müvafiq olaraq, Saypulla Apsaidov və Cəmşid Xeyrəbadi Vətəninə yola salındı. Üstəlik, sərbəst güləş üzrə Azərbaycan millisinin kapitanı, üçqat Olimpiya mükafatçısı Xetaq Qazyumov da karyerasını başa vurdu.
Güləş Federasiyasının belə qərarları qəbul etməsinə səbəb, “Rio-2016”- da  pəhləvanlarımızın qızıl medal qazanmaması oldu. Ümumilikdə, Olimpiadada 9 mükafata sahib çıxan güləşçilər Vətənə qızıl medalsız qayıtmaqla rəhbərliyi narazı saldı. 2017-ci ildə yunan-Roma güləşçisi Rövşən Bayramovun da idmandan ayrılacağı gözlənilir. Əsas məqsəd “Tokio-2020”yə daha güclü və rəqabətə davamlı komandayla yollanmaqdan ibarətdir. Bu məqsədlə 2017-ci ilin ilk aylarında hər iki yığmaya yeni baş məşqçi təsdiqlənəcək. Müvəqətti olaraq sərbəst güləşçilərə Firdovsi Umudov, yunan-Roma güləşçilərinə isə Akif Əliyev rəhbərlik  edir.
“Rio-2016”da Azərbaycana 1 gümüş və 1 bürünc medal qazandıran boks yığmamız da islahatlardan kənarda qalmayacaq. Millinin kubalı baş məşqçisi Pedro Roke artıq  istefaya göndərilib. Eyni zamanda, millinin əsas medal ümidləri Məhəmmədrəsul Məcidov, Albert Səlimov, Abdulqadir Abdullayev İslam Həmrəyliyi Oyunlarından sonra boksla vidalaşacaqlarını bəyan ediblər. Rio Olimpiadasında Azərbaycana gümüş medal qazandıran kubalı Lorenso Sotomayor da 2017-ci ilin yayında karyerasını başa vuracaq. Bununla da Azərbaycan boks yığması köklü surətdə dəyişikliyə məruz qalacaq. Hazırda federasiya ölkə çempionatına hazırlaşır. Demək olar ki, yarışdan sonra yığmaya namizədlər təlim-məşq toplanışına başlayacaq və millidə yeni adlar peyda olacaq. Fevralda millinin yeni baş məşqçisi də məlum olacaq. Hazırda danışıqları davam etdirən federasiya yeni məşqçini Bolqarıstan, Rusiya və Kubada  axtarır.
2016-cı il Rio-de-Janeyro Yay Olimpiya Oyunlarında gümüş medal qazanan Azərbaycan kanoeçisi  Valentin Demyanenko və olimpiadanın bürünc medalına sahib çıxan kayakçı İnna Osipenko-Radomskaya karyeralarını başa vurublar. Ukraynalı legionerlər yaşlarının çoxluğu səbəbindən bu addımı atıblar. Otuzüçyaşlı V.Demyanenko 2007-ci ildə Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul edib və yığmanın heyətində yer alıb. O, geridə qalan 8 il ərzində 3 dəfə dünya çempionu və 4 dəfə Avropa çempionu adına sahib çıxıb. “Rio-2016”nın gümüş medalçısı "Bakı 2015" I Avropa Oyunlarında 200 metr məsafəyə yürüşdə də eyni nəticə  göstərmişdi.  Otuzdördyaşlı İ.Osipenko-Radomskaya isə 2014-cü ildə Azərbaycan pasportu alıb. Qadın kayakçı növbəti il Avropa və dünya çempionatlarında, eləcə də "Bakı 2015" I Avropa Oyunlarında finala yüksəlsə də, mükafatçılar sırasına düşə bilməyib. Bu il isə o, Dünya Kubokunun 2 mərhələ yarışında 1 qızıl, 2 gümüş, 1 bürünc medala sahib çıxıb. İ.Osipenko-Radomskaya Olimpiadada 200 metr məsafəyə yürüşdə bürünc medal  qazanıb.
Azərbaycan Avarçəkmə Federasiyası yeni ildən etibarən, yığmaya yeni idmançıların cəlb olunacağını açıqlayıb. Milliyə yeni əcnəbi idmançıların cəlb olunacağı da istisna deyil. Bu mənada qaranlıq məqamlara 2017-ci ildə keçiriləcək ölkə çempionatından sonra aydınlıq gələcək.  Azərbaycan Atletika Federasiyası milli komandanı gücləndirmək üçün axtarışlarını davam etdirir. Federasiya prezidenti Çingiz Hüseynzadə növbəti illərdə daha güclü milli komandanın olacağını açıqlayıb. Yeniyetmələri daha güclü mərhələyə yüksəltmək üçün yeni məşqçilərin komandaya cəlb olunacağı  istisna deyil.
Ölkə idmanında ən böyük dəyişikliklər ağır atletikada olacaq. Milli komandanın, demək olar ki, bütün üzvləri yenisi ilə əvəz olunacaq. Sevindirici haldır ki, ağır atletikada yeni güclü nəsil yetişir. Azərbaycan Kuboku uğrunda yarışlar ölkədə bu idman növünə olan marağın yüksək olduğunu təsdiqlədi. Federasiya gələn ildən etibarən, milli komandanın yüksək səviyyədə hazırlıq keçməsi üçün xüsusi plan hazırlayıb. Əsas məqsəd “Tokio-2020” Olimpiadasına mümkün qədər çox lisenziya  qazanmaqdan ibarətdir.
“Rio-2016”da Azərbaycana iki gümüş medal qazandıran cüdoçularımızın heyətində bəzi dəyişikliklər istisna deyil. İlk olaraq qeyd edək ki, hazırda federasiya yığmanın baş məşqçisi məsələsinə aydınlıq gətirməkdə çətinlik çəkir. Buna səbəb avstriyalı mütəxəssis Peter Zayzenbaherin Vətənində məhkəmə çəkişməsində iştirak etməsidir. Federasiya məşqçinin qalmaqallı məhkəmədə uğur qazanacağına inanır. Adı az yaşlıların zorakılığında hallanan Zayzenbaher məhkəmədə qalib gələcəyi təqdirdə, federasiya onunla yeni 4 illik müqavilə imzalayacaq. Əks halda yığmaya yeni baş məşqçi tapmaq lazım gələcək. Cüdoçularımızdan dünya çempionu Elxan Məmmədovun gələn il karyerasını başa vuracağı gözlənilir. Eyni zamanda gürcü legioner Uşaqni Kokourinin başqa idmançıyla əvəz olunacağı da  planlaşdırılır. Digər çəkilərdə yerli cüdoçulara şans veriləcək. Federasiya Tokioda daha güclü yığmayla təmsil olunmasından ötrü yeni 4 illik proqram hazırlamaq fikrindədir. 2017-ci il Azərbaycan idmanında bir sıra dəyişikliklərlə yadda qalacaq. Bakıda keçiriləcək İslam Həmrəyliyi Oyunlarından sonra titullu idmançılarımızın bəziləri böyük idmanla vidalaşacaq. Onların yerini gənc atletlər  tutacaq.  Deməli 2020-ci ildə keçiriləcək Tokio Olimpiadasında uğurlu çıxışın bünövrəsi məhz 2017-ci ildə qoyulacaq.

Спортивные федерации приступили к масштабным реформам для обновления команд до Олимпиады-2020
Прошедшие в августе в Бразилии летние Олимпийские игры выявили некоторые проблемы в азербайджанском спорте. Наряду с новым рекордом в истории отечественного спорта - 18 завоеванных медалей - выявились и проблемные моменты в отдельных федерациях. Впрочем, руководство федераций учло результаты бразильской Олимпиады, и уже начались определенные реформы, которые ускорятся после Исламских игр 2017 года.
Первой к реформам притупила Азербайджанская федерация борьбы. После Олимпиады не были продлены договоры с главными тренерами сборных по греко-римской и вольной борьбе. Проводили на родину соответственно Шайпуллу Апсаидова и Джамшида Хейрабади. Вдобавок завершил спортивную карьеру капитан национальной сборной Азербайджана, трехкратный олимпийский призер Хетаг Газюмов.
Федерация пошла на смену тренеров из-за того, что борцы, завоевавшие на Олимпиаде 9 медалей, не записали в свой актив ни одной золотой медали. Ожидается, что в 2017 году расстанется со спортом и борец греко-римского стиля Ровшан Байрамов. Главная цель - отправиться в 2020 году в Токио с новой и более конкурентоспособной командой. Для этого в первые месяцы 2017 года будут утверждены новые главные тренеры обеих сборных. Временно греко-римскими борцами руководит Акиф Алиев, а "вольниками" - Фирдовси Умудов.
Не избежала реформ и сборная по боксу, завоевавшая в Рио-2016 серебряную и бронзовую медали. Был отправлен в отставку кубинский тренер сборной Педро Роке. Одновременно о завершении карьеры после Исламских игр 2017 года объявили боксеры, с которыми были связаны главные надежды на медали, - Магомедрасул Маджидов, Альберт Салимов, Абдулгадир Абдуллаев, Лоренцо Сотомайор. Тем самым в сборной Азербайджана произойдут коренные изменения. В данный момент федерация готовится к чемпионату страны. После этого соревнования кандидаты в сборную будут привлечены к учебно-тренировочным сборам и в главной команде появятся новые имена. В феврале станет известен и новый главный тренер сборной. Сейчас федерация продолжает переговоры и ищет нового тренера в Болгарии, России и на Кубе.
Завершили карьеру завоевавший на Олимпиаде в Рио серебряную медаль каноист Валентин Демьяненко и бронзовый призер Игр по гребле на байдарках Инна Осипенко-Радомская. Причина такого шага украинских легионеров - возраст. 33-летний В.Демьяненко принял азербайджанское гражданство в 2007 году и был включен в состав сборной. За прошедшие 8 лет он три раза становился чемпионом мира и четыре раза завоевывал звание чемпиона Европы. Серебряный призер Рио-2016 показал такой же результат и на I Европейских играх Баку-2015.
34-летняя И.Осипенко-Радомская получила азербайджанский паспорт в 2014 году. Хотя в следующем году она и вышла в финал чемпионатов Европы и мира, а также Европейских игр, попасть в число призеров не смогла. А в нынешнем году на соревнованиях двух этапов Кубка мира завоевала 1 золотую, 1 серебряную и 1 бронзовую медали. На Олимпиаде И.Осипенко-Радомская стала обладательницей бронзовой медали в гонке на 200 метров.
Азербайджанская федерация гребли объявила о привлечении со следующего года новых спортсменов в сборную. Не исключается приглашение также спортсменов-легионеров. Ясность в эти вопросы будет внесена после чемпионата страны, который состоится в 2017 году.
Продолжает поиски с целью усиления национальной команды и Азербайджанская федерация легкой атлетики. Президент федерации Чингиз Гусейнзаде заявил, что в ближайшие годы у Азербайджана будет более сильная национальная команда. Не исключено, что для выхода юниоров на более высокий уровень в команду будут привлечены другие тренеры.
Самые большие изменения в    отечественном спорте произойдут в тяжелой атлетике. Будут заменены практически все члены национальной сборной. Радует, что в тяжелой атлетике растет новое сильное поколение. Соревнования за Кубок Азербайджана подтвердили высокий уровень интереса к этому виду спорта в стране. Федерация разработала специальный план для подготовки национальной команды на самом высоком уровне. Главная цель - завоевать как можно больше лицензий на Олимпиаду-2020 в Токио.
Не исключены некоторые изменения и в составе дзюдоистов, завоевавших на Рио-2016 две серебряные медали. Отметим в первую очередь, что сейчас федерация затрудняется внести ясность в вопрос с главным тренером сборной. Причиной тому судебный процесс в отношении австрийского специалиста Петера Зайзенбахера на своей родине. Если Зайзенбахер выиграет дело, федерация подпишет с ним новый 4-летний договор. В противном случае придется искать нового главного тренера для сборной.
Ожидается, что в 2017 году завершит спортивную карьеру чемпион мира по дзюдо Эльхан Мамедов. Одновременно планируется замена грузинского легионера Ушагни Кокоури другим спортсменом. В остальных весовых категориях получат шанс местные спортсмены. Федерация намерена разработать 4-летнюю программу, чтобы быть представленной в Токио более сильной сборной.
2017 год запомнится рядом изменений в азербайджанском спорте. После Исламских игр солидарности, которые пройдут в Баку в 2017 году, некоторые из титулованных спортсменов расстанутся со спортом. Их места займут молодые спортсмены. Значит, фундамент успешного выступления на летних Олимпийских играх, которые состоятся в 2020 году в Токио, будет заложен именно в 2017 году.