“AMCHAM”ın «AĞ KİTAB»ı
Söhbət  neftdənkənar sahənin ayrı-ayrı sektorlarının, o cümlədən pambıqçılığın, ipəkçiliyin, heyvandarlığın  inkişafından, azad iqtisadi zonaların yaradılmasından, ixrac yönümlü məhsulların istehsalının dəstəklənməsi üçün verilən praktiki qərarlardan, həmçinin ölkə iqtisadiyyatının əsas inkişaf istiqamətlərini müəyyən edəcək «yol xəritəsi»nin  işlənməsindən gedir.
Bu məsələdə birbaşa sahibkarların mövqeyini bilmək çox maraqlıdır, çünki onlar işgüzar mühitin təkmilləşdirilməsi üçün öz təcrübələri əsasında təkliflər irəli sürə bilərlər.
Bu sahədə nüfuzlu təşkilatlardan biri Azərbaycandakı Amerika Ticarət  Palatasıdır (AMCHAM) və o, iki ildə bir dəfə biznes mühitinin yaxşılaşdırılması barədə tövsiyələr  hazırlayır. «Ağ kitab»ın bu günlərdə təqdim edilmiş  «Azərbaycanda biznes mühitinin təkmilləşdirilməsi üzrə müşahidələr və tövsiyələr» adlı 6-cı nəşri aparılan islahatlar fonunda çox aktualdır.  Qeyd edək ki, “AMCHAM” ölkəyə qoyulan xarici sərmayənin 80%-dən çoxunu yatırmış 270 şirkəti birləşdirir.
«Özlə sektor və biznes mühiti  barədə görüşləri hökumətə çatdırmaq çox vacibdir.  Bu, nəzərə alındğından, «Ağ kitab»ın yeni nəşri hökumət tərəfindən iqtisadiyyatın müxtəlif sektorlarının möhkəmləndirilməsi üçün atılan müsbət addımları, həmçinin  biznes mühitinin inkişafı üçün həll edilməsi vacib olan məsələləri əks etdirir»,- deyə Azərbaycandakı Amerika Ticarət Palatasının icraçı direktoru  Natəvan Məmmədova  bildirib.
Müzakirələrdən həqiqət doğulur
O cümlədən, “AMCHAM” Azərbaycan hökumətini açıqlığa böyük diqqət yetirməyə və aparılan siyasəti cəmiyyətin bütün laylarına çatdırmağa çağırır. Palatanın tövsiyələrindən biri qəbul edilən yeni qanun və qərarların məğzi və məqsədləri barədə aydın məlumatın verilməsidir ki, dövlət aparatının yuxarı heyəti tərəfindən KİV vasitəsilə geniş kütlələrə anlaşılan dildə  izah  edilə bilər.
Əsas problemlərin müzakirəsi üçün həm yerli, həm də beynəlxalq ekspertlərin iştrakı ilə «dəyirmi masa”ların keçirilməsi tövsiyə edilir. “AMCHAM”,  həmçinin tövsiyə edir ki, məmurların açıqlamaları ilə sonrakı əməlləri arasında son iki ildə müşahidə olunan təzadlar ləğv edilsin.
Vətəndaşlardan ötrü onları narahat edən sualları hakimiyyət  təmsilçilərinə birbaşa vermək imkanının yaradılması üçün interaktiv forumların keçirilməsi də faydalı ola bilər. Bu təklif, yeri gəlmişkən, Azərbaycanda fəal şəkildə  inkişaf etdirilməkdədir, çünki ayrı-ayrı nazirliklərin rəhbərləri regionlarda vətəndaşları qəbul edir, onların müxtəlif problemlərini  yoluna  qoyur. Bu praktikanın genişləndirilməsi aparılan islahatlar barədə ictimaiyyətin yetərincə məlumatlı  olmasına kömək edə bilər.
Qanunvericilik  təşəbbüsü
"Ağ kitab"da qeyd edilir ki, Azərbaycanın biznes ictimaiyyəti qanunvericilik prosesinə ən son mərhələdə qoşulur. Bununla bağlı “AMCHAM” hesab edir ki, biznes ictimaiyyəti qanunvericilik prosesinə vaxtında qoşulmalıdır və işlənən yeni qanun layihələri ilə bağlı tövsiyələrini işlənmə və ya ilkin müzakirə mərhələsində  verməlidir. Bəzi hallarda bu, qanun layihəsinin yekun variantını köklü surətdə yaxşılaşdıra  bilər.
Erkən  mərhələdə qanunvericilik səviyyəsində  problemlərin analizi çox zaman beynəlxalq  şirkətlərin qabaqcıl  dünya təcrübəsindən istifadə etməsinə və gerçəkləşdirmə zamanı qarşılaşıla biləcəkləri  çətinlikləri  müəyyənləşdirməyə imkan yaradacaq.  Bundan başqa, erkən məlumatlandırma halında biznes hökumətin yeni istiqamətlərinə daha sürətlə uuyğunlaşa bilər.
“AMCHAM”da vurğulayıblar ki, son zamanlar işgüzar dairələrin qanunvericilik proseslərinə cəlb edilməsi üzrə gözəçarpacaq  irəliləmələr müşahidə edilir, amma bəzi hallarda  dialoqu bir qədər erkən mərhələlərdə başlamaq daha yararlı ola bilərdi.
Bank  bölməsi
Milli valyutanın durumu və bank sistemində vəziyyət xarici  işgüzar dairələrin diqqətindən kənarda qala bilməzdi. Milli valyutanın devalvasiyasından ən çox məhz bank sektoru zərər gördü. Bankların müştəriləri öz əmanətlərini dollara çevirdilər, bununla da bankların, xüsusilə də xarici valyutada olan kreditləri qaytarmaq imkanlarını  zəiflətdilər.
“AMCHAM”ın təklifləri sırasında təkrar kreditləşdirmə üçün dollar kreditlərini milli valyutaya keçirmək üçün alətlərin işlənməsi də var. Biznesin dayanıqlılığının  təyin edilməsi məqsədi ilə korporativ müştərilərə dövriyyə kapitalı üçün kredit xətti təqdim edilməsi tələb olunur. Kiçik və orta sahibkarlığın dəstəklənməsi  üçün uzunmüddətli maliyyələşdirmənin təmin edilməsi  vacibdir. Tələbatın və real iqtisadiyyatın dəstəklənməsi üçün milli valyutada  istehlak kreditləşdirməsini davam etdirmək  lazımdır.
Bununla yanaşı, Azərbaycanda bank sisteminin kreditləşdirmə mexanizmi və məhkəmə sistemi vasitəsilə borcların yığılması arasında önəmli səviyyədə  fərq  var. Azərbaycanda kreditləşdirmə  beynəlxalq praktikaya uyğun gəlsə də (kreditlər cəmi bir həftə içində rəsmiləşdirilsə də), bank kreditləri üzrə məhkəmə işlərinə baxılması bir ilə qədər uzana  bilir.
Bununla bağlı olaraq “AMCHAM”  kredit işləri üzrə məhkəmə prosesinin 15 günə qədər azaldılması üzrə tövsiyələr işləyib. Bildirişlərin və məhkəmə qərarlarının çatdırılması üçün tələb olunan zamana qənaət üçün elektron poçtdan və kuryerlərdən istifadə etmək tövsiyə olunur ki, bu da bütünlükdə elektron hökumətin  inkişafı planlarına uyğun gəlir. Həmçinin ixtisaslaşdırımış məhkəmələrin yaradılması tövsiyə olunur (intellektual mülkiyyət, vergi mübahisələri, konkret xarici sərmayələr və s. üzrə).
Xarici  sərmayələrin cəlbi
Azərbaycan hökuməti neft-qaz sektoruna birbaşa xarici sərmayələr cəlbi məsələsində yetərli qədər uğur qazanıb. Qeyri-neft sektorunun inkişafına ayrılan diqqət nəzərə alınarsa, məhz bu sahəyə xarici sərmayələrin cəlbi üzrə səyləri fəallaşdırmaq lazımdır.
“AMCHAM” dövlət orqanları ilə xarici sərmayəçilər arasında bütün operativ məsələlərin həlli üçün Azərbaycan Prezidentinə birbaşa tabe olan (ASAN xidmətə analoji və ya onun yanında) vahid agentlik yaradılmasını da tövsiyə edir. Agentliyin yardımı ilə bürokratik əngəllərin azaldılması Azərbaycanı iş dairələri üçün daha əlverişli yer kimi təqdim etməyə imkan yaradacaq.
Xarici sərmayəçilər üçün daha önəmli məqamlardan biri  də müəyyən müddətə «zəmanətli» vergi rejimi yaratmaq ola bilər (neft sektorunda tətbiq edilən Hasilatın Pay Bölgüsü (PSA) sazişi kimi). Ən nəhayət  isə, Azərbaycanda beynəlxalq təcrübənin daha uğurlu istifadəsi nazirliklərlə və tənzimləyici orqanlarla dövlətə məxsus şirkətlər arasında səlahiyyətlərin bölünməsi  ilə təmin edilə bilər.
“AMCHAM”ın təklifləri, şəksiz  ki, Azərbaycan hökumətinin diqqətini cəlb edəcək,  çünki biznes mühitinin yaxşılaşdırılması naminə artıq neçə illərdir ki, Azərbaycan bazarında işləyən şirkətlərin səmərəli töhfəsindən yararlanmaq çox önəmlidir. Bütün bunlar hökumətin səyləri ilə birlikdə ölkədəki sərmayə  mühitini həm yerli, həm də xarici şirkətlər üçün çox təkmilləşdirə bilər.

AMCHAM’S WHITE PAPER
The process of major reforms designed to give a new breath to the national economy is in full swing.
It is about practical measures aimed at developing individual sectors of the non-oil sphere, including cotton production, sericulture, animal husbandry, the establishment of free economic zones, promoting the production of export-oriented products, and the development of a large-scale road map to determine main directions of development of the national economy.
The opinion of entrepreneurs, who can give suggestions for improvement of the business climate based on their practice, is very interesting in this regard.
One of the most authoritative institutions in this area is the American Chamber of Commerce in Azerbaijan (AMCHAM), which is preparing recommendations for the improvement of the business environment once in two years. The sixth edition of the White Paper entitled "Observations and recommendations on the improvement of the business environment in Azerbaijan" presented a few days ago is relevant in the light of these reforms. AMCHAM unites 270 companies, which have invested more than 80% of foreign investment in the country.
"It is important to inform the Government about the vision of the private sector and changes in the business environment. With this in mind, the new edition of the White Paper covers the positive steps that have been taken by the Government to strengthen the various sectors of the economy, as well as the issues that must be addressed for the future development of the business environment", said the Executive Director of AMCHAM, Natavan Mammadova.
Debates Serve the Cause of Truth
In particular, AMCHAM calls on the Azerbaijani government to pay more attention to transparency and to implement the ongoing policies in all sectors of the society. Among the recommendations of the Chamber is the provision of clear information about the nature and purpose of the newly adopted laws and decisions that could be explained in accessible language by senior management of the state administration to the masses through the media.
It is recommended to conduct round tables to discuss major issues involving both local and international experts.
AMCHAM also advises to eliminate contradictions between the statements of the officials and the subsequent actions observed in the past two years.
Holding interactive forums would be useful in terms of providing the citizens with an opportunity to directly ask their questions to the authorities. This proposal, incidentally, is actively progressing in Azerbaijan, when the heads of individual ministries in the regions recieve the citizens trying to solve their problems. Expansion of this practice can contribute to a greater public awareness about the reforms.
Legislative Initiative
The White Paper notes that the business community in Azerbaijan joins the legislative process at a later stage. In this regard, AMCHAM believes that the business community should promptly join the legislative process and provide recommendations regarding the new legislation at an early stage of development or primary discussions. In some cases, this can dramatically improve the final versions of the bills.
Analysis of problems at legislative level would allow using the best international practices, involving international companies in most of the cases, and identifying the difficulties that can take place during the implementation phase. In addition, businesses could adapt to new directions of the government faster if informed earlier.
The AMCHAM stressed that there was a notable progress in attracting business to the legislative process in recent years, but in some cases it would be useful to begin a dialogue at an early stage.
Banking sector
The existing state of the national currency and the situation in the banking system were also a focus of foreign business circles.
The devaluation of the national currency has seriously affected the banking sector. The customers shifted their savings into US dollars and experience difficulties in repaying loans, especially in foreign currency.
AMCHAM also recommends the development of tools for the translation of dollar loans in the national currency for re-lending. To ensure the sustainability of the business, corporate customers are required to provide credit lines for working capital. To encourage small and medium enterprises (SME), it is necessary to ensure long-term financing. In order to maintain demand and the real economy, consumer lending in the national currency must continue.
Meanwhile, there is a significant gap in the mechanism of lending and debt collection through litigation in Azerbaijan. Despite the conformity of lending mechanism with international practice (loans are issued just within a week), the litigation process regarding the return of bank loans may take a year.
Therefore, AMCHAM recommends to reduce the period of trials for credit cases up to 15 days. To save the time required for the delivery of notices and judicial decisions, it is recommended to use e-mail and couriers, which generally corresponds to the plans for the development of e-government.
It is also recommended to create specialized courts (on intellectual property, tax disputes, specific foreign investments, etc.).
Attraction of Foreign Investments
The government of Azerbaijan has made significant achievements in attracting foreign direct investment (FDI) in the oil and gas sector. Given the emphasis on the development of non-oil sector, it is important to intensify efforts on attracting foreign sectors in this area.
AMCHAM recommends the creation of a single agency with direct subordination to the President of Azerbaijan to resolve all operational issues between the government and foreign investors (similar to ASAN Service or under its auspices).
Such an agency will help to bypass bureaucratic obstacles and will allow Azerbaijan to appear a more favorable country for business.
Another important point for foreign investors may be the establishment of a "guaranteed" tax regime (similar to the Production Sharing Agreement (PSA), operating in the oil sector) for a specified period.
Finally, using the most successful international experience in Azerbaijan, the separation of powers between ministries, regulatory bodies and state-owned companies should be ensured.
AMCHAM’s proposals certainly deserve the attention of the Azerbaijani government. The companies operating in Azerbaijan for several years are quite capable of rationalizing these proposals to improve the business environment.
All these recommendations and proposals combined with the government's efforts will improve the investment climate for both domestic and foreign companies.