Maqnus Karlson şahmat üzrə dünya çempionluğu uğrunda Karyakinlə mübarizəsi barədə “R+”a danışdı
Şahmat dünyasının diqqəti ötən ay bütövlüklə Amerika Birləşmiş Ştatlarına, dəqiq olsaq, Nyu Yorka yönəlmişdi. Bu şəhərdə son dünya çempionu Maqnus Karlson titulunu qorumaq üçün Rusiya təmsilçisi Sergey Karyakinlə mübarizə apardı. Hadisələri qabaqlayaraq qeyd edək ki, Karlson-Karyakin dueli gözlənilən ajiotajı yaratmadı.
Matç daha çox Rusiya və Norveç mediasının diqqətini cəlb etdi. Təəssüf ki, ABŞ əhalisi bu matça o qədər böyük maraq göstərmədi. Rəsmi məlumatlara əsasən, Karlsonla Karyakinin tay-brekdəki oyununu qonşu Rusiyadan 6 milyon insan internet vasitəsilə canlı izləyib. Norveçdə bu statistika 764 minə bərabərdir.
Maqnus Karlsonla Sergey Karyakinin şahmat taxtası arxasında mübarizəsinə gəlincə, hadisələrin gedişatı gözlənildiyi kimi olmadı. Əksəriyyət, Norveçin dünyaya bəxş etdiyi fenomenin 12 partiyanın sonunda inamlı nəticə ilə qalib gələcəyini proqnozlaşdırırdı. Amma belə olmadı. On iki partiyanın yekunu 6:6 hesablı bərabərliklə sona çatdı. Bu oyunların birində Sergey Karyakin, digərində Maqnus Karlson qələbə qazandı. On partiyada “sülh” qeydə alındı.
Səkkizinci partiyada əslən ukraynalı olan Sergey Karyakinin qələbəsi ilə başa çatdı və Rusiya təmsilçisi ümumi hesabda üstünlük qazandı 4.5-3.5. Məğlubiyyəti həzm edə bilməyən Karlson oyundan sonra media qarşısına çıxmadı və buna görə mükafatının 10%-i məbləğində cərimələndi. Ümumi hesab 10-cu turda bərabərləşdi. Maqnus ardıcıl düşünülmüş gedişlərlə Sergeyi səhv etməyə məcbur etdi, nəticədə, hesab bərabərləşdi.
Son tur ərəfəsində əksəriyyət Maqnus Karlsonun ağ fiqurlarla inamlı qələbə qazanacağını proqnozlaşdırırdı. Amma çempion 12-ci turda oyunu bilərəkdən heç-heçəyə daşıdı. Otuz yeddi dəqiqə davam edən partiyanın 30-cu gedişində tərəflər “sülh”ə razılaşıb. Son oyunu heç-heçəyə daşıyan Maqnus duelin nəticəsinin tay-brekdə həll olunmasının tərəfdarı olub. Çünki son turda hər şey bir oyundan asılıdır. Tay-brekdə isə şahmatçılar 4 oyun keçirəcək və mümkün səhvi düzəltməyə daha çox imkan olacaq.
Tay-brekdə qalib gəlmək üçün şahmatçıya fiziki hazırlıqla yanaşı, psixoloji dözümlülük də vacibdir. Bir gün ərzində baş tutan 4 oyunda Maqnus rapid partiyalarında əsl səviyyəsini nümayiş etdirib. İlk iki partiyada (25 dəqiqə vaxta nəzarət, 10 saniyə gediş üçün) heç-heçə qeydə alınıb. Üçüncü partiyada qara, dördüncüdə isə ağ fiqurlarla oynayan Karlson qələbəyə nail olub. Matçın 12 əsas partiyasında 6:6 hesablı heç-heçə qeydə alındığından, norveçli qrossmeyster ümumi nəticədə qələbəyə imza atıb - 9:7. Bununla Maqnus Karlson 2013-cü ildən sahib çıxdığı dünya çempionu titulunu özündə saxlayıb. Çempion Karlson 600 min avro, Sergey Karyakin isə 400 min avro qazanıb. Norveçli qrossmeyster bu dəfə çempionluq tituluna 26 yaşının tamamlandığı gün sahib çıxıb.
On iki partiya zamanı şahmat dünyası maraqlı debütlər izləsə də, gözlənilməz sonluğun şahidi olmadı. Maqnus iki partiyada üstünlüyü olsa da, risk etmədi. Karyakin isə dünya çempionluğuna layiq- Maqnusu dayandırmağa qadir fenomenlik göstərmədi. Etiraf etmək lazımdır ki, rəqib kimi Karyakin Maqnus üçün o qədər maraqlı şahmatçı hesab edilmirdi. Bəlkə də buna görə norveçli əvvəlki illərdə Vişvanatan Ananda qarşı göstərdiyi mübarizəni sərgiləmədi. Qələbə qazanacağına arxayın Maqnus turnirboyu əsəblərinə hakim oldu. Yalnız məğlub olduğu 8-ci partiyanı çıxmaq şərti ilə Karlson düşünülmüş plana əsasən hərəkət etdi və qalib gəldi. On ikinci partiyada ağ fiqurlarla partiyada belə, o, risk etmədi və nəticəni tay-brekə daşıdı.
Maqnus Karlsonun layiqli çempionluğu özüylə yanaşı, dünya şahmatı üçün də çox vacib idi. Sergey Karyakinin azarkeşləri inciməsin, hazırda dünyada Maqnusa olan maraq heç bir başqa qrossmeysterə qarşı yoxdur. Fenomenin uğurlarına dəstək olmaq üçün 5 şirkətlə sponsorluq anlaşması var. Norveçdə əsl qəhrəman kimi qəbul edilir. Bütün bunlar həm də şahmata olan marağı artırır və onun iştirak etdiyi adi turnir belə medianın gündəmini zəbt edir.
Bu günə qədər Rusiya mediasının diqqətində olan Sergey Karyakin “R+” üçün eksklüziv açıqlamasında məğlubiyyəti haqqında bunları deyib: “Ümumilikdə, oyunumdan razıyam. Mənə dəstək olan insanlara təşəkkür edirəm. Moskvaya qayıdanda dedilər ki, Rusiya Prezidenti Vladimir Putin də mənə azarkeşlik edib. Sonda alınmadı. Təəssüflənmirəm, çünki Karlsondan revanş almağa imkan olacaq. Güclü rəqibdir, bunu etiraf etmək lazımdır. On ikinci partiyada görüşü heç-heçəyə daşıdır. Halbuki ağ fiqurlarla oynayırdı. Mən olsaydım, bəlkə belə etməzdim. Onun hərəkəti özünü doğrultdu. Çıxışıma mənfi beş qiyməti qoyardım. Əsas məqsədə nail olmadım, amma 12 partiya zamanı layiqli mübarizə sərgilədim. Çempion olmaq, şahmat tacını Rusiyaya qaytarmaq məqsədimə nail olmaq üçün hazırlığı davam etdirəcəyəm. Ailəmlə birgə istirahətdən sonra yenidən iddiaçılar turnirinə hazırlaşacağam”.
Karyakindən fərqli olaraq, Maqnus Karlsonu tapmaq asan olsa da, danışdırmaq bir qədər çətinlik yaratdı. Atası oğlunun istirahətinə mane olmamağımızı xahiş etsə də, Maqnus çempionluqdan sonra Azərbaycan mətbuatında ilk açıqlamasını “R+”a verdi: “Mənə azarkeşlik edən insanlara “Çox sağ ol” deyirəm. Çətin və gərgin mübarizəni arxada qoydum. Hər zaman maksimalist olmuşam. İştirak etdiyim hər yarışda yalnız çempionluq uğrunda mübarizə aparmışam. Sergey Karyakinlə görüşdə də ancaq qələbə haqqında düşünürdüm. Hər yeni çempionluq fərqli nəfəs gətirir. Hazırda istirahətə ehtiyacım var. İnanın, yarış zamanı heç bir xəbərlə, hətta çıxış etdiyim şəhərlə maraqlanmıram, sanki dünyadan təcrid olunuram. Bu mənada, indi bir qədər rahat yaşamaq lazımdır. 2017-ci ildə isə yenidən müxtəlif turnirlərdə iştirak edəcəm. Şahmatla məşğul olduğum üçün fəxr edirəm. Şahmatsız nə edəcəyimi bilmirəm”.
Mütəxəssislər şahmatda Maqnus Karlson dövrünün, ən azı, növbəti 4 ildə də davam edəcəyini söyləyir. Qarşıdakı illərdə də onu heç kim saxlaya bilməyəcək. Hər halda, hazırda dünyada elə güclü şahmatçı yoxdur. Dörd-beş ildən sonra isə Maqnus artıq o qədər gənc olmayacaq və fiziki hazırlıq baxımından yaranacaq problemləri həll etməkdə çətinlik çəkəcək.
Qeyd edək ki, Maqnus Karlsonun vətəni Norveç 2018-ci ildə çempionluq matçına ev sahibliyi etmək istəyir. Bu barədə artıq FİDE-yə rəsmi müraciət hazırlanır. Norveç bu oyunun köməyi ilə ölkədə şahmata böyük maraq yaratmaq niyyətindədir.

Магнус КАРЛСЕН рассказал R+ о борьбе с Карякиным за титул чемпиона мира по шахматам
В прошлом месяце все внимание шахматного мира было сосредоточено на США, а точнее - Нью-Йорке. Именно здесь российский шахматист Сергей Карякин пытался отобрать шахматную корону у последнего чемпиона Магнуса Карлсена.
Вместе с тем отметим, что, несмотря на накал борьбы, дуэль Карлсен - Карякин не вызвала ожидаемого ажиотажа.
Матч за шахматную корону привлек более всего внимание российских и норвежских СМИ. К сожалению, население США не проявило особого интереса к этому событию. По официальным сообщениям, в России за игрой Карлсена с Карякиным в тай-бреке следили в Интернете 6 млн. человек, а в Норвегии - 746 тыс.
Что же касается противостояния Магнуса Карлсена с Сергеем Карякиным за шахматной доской, ход событий не соответствовал ожиданиям. Большинство прогнозировало уверенную победу феномена из Норвегии по окончании 12 партий. Но этого не случилось. Эти 12 партий завершились со счетом 6:6. Соперники выиграли по одной партии, а в остальных 10 был заключен мир.
Выиграв восьмую партию, украинец по национальности Сергей Карякин вышел вперед в счете - 4,5:3,5. Раздосадованный поражением Магнус Карлсен не пришел на пресс-конференцию после игры, за что был оштрафован в размере 10% от суммы своего вознаграждения. Счет сравнялся в 10-м туре. Продуманными последовательными ходами Магнус заставил Сергея ошибиться и сравнял счет.
Перед последним туром большинство ожидало уверенную победу игравшего белыми Магнуса Карлсена. Однако в 12-м туре чемпион умышленно играл на ничью. В продолжавшейся 37 минут партии стороны заключили мир на 30-м ходу. Тем самым Магнус перевел борьбу в тай-брек, поскольку риск в последнем туре был велик и любая ошибка могла стоить короны. А в тай-бреке шахматисты должны были сыграть 4 партии, и шансов исправить возможную ошибку у них было, естественно, больше.
Чтобы победить в тай-бреке, наряду с физической подготовкой важна и психологическая устойчивость. В проведенных за один день 4 рапид-партиях (контроль времени 25 минут, 10 секунд на каждый ход) Магнус продемонстрировал свое истинное мастерство. В первых двух партиях были зафиксированы ничьи. В третьей и четвертой Карлсен добился побед. Учитывая результат 12 основных партий (6:6), норвежский грос-смейстер выиграл матч с общим счетом 9:7. Тем самым Магнус Карлсен сохранил за собой титул чемпиона мира, завоеванный в 2013 году. Чемпион заработал 600 тыс., а Сергей Карякин 400 тыс. евро. Очередное чемпионство норвежец праздновал в день своего рождения.
На протяжении 12 партий шахматный мир увидел интересные дебюты, однако свидетелем неожиданных окончаний мы не стали. Хотя Магнус и имел преимущество в двух партиях, рисковать он не стал. А Карякин не смог продемонстрировать достойной чемпиона мира и способной остановить Карлсена игры. Надо признать, что Карякин все же не воспринимался достаточно интересным для Магнуса Карлсена соперником. Может быть, именно поэтому норвежец и не продемонстрировал ожидаемую от него интересную борьбу, которая имела место в прошлом раз в матче с Вишванатаном Анандом. Уверенный в своей победе, Магнус на протяжении всего матча проявлял хладнокровие. За исключением восьмой партии, он постоянно придерживался заранее намеченного продуманного плана и победил. Не стал Карлсен рисковать даже в 12-й партии, в которой играл белыми фигурами, решив перевести борьбу в тай-брек.
Чемпионство Магнуса Карлсена было очень важно не только для него самого, но и мировых шахмат в целом. Да не обидятся болельщики Сергея Карякина, но в данный момент ни один гроссмейстер в мире не популярен так, как Магнус. Каждый турнир с его участием оказывается в центре внимания прессы.
В интервью R+ Сергей КАРЯКИН рассказал о причинах своего поражения: "В целом я доволен своей игрой. Благодарю людей, которые меня поддерживали. По возвращении в Москву мне сказали, что за меня болел и президент России Владимир Путин. Концовка не сложилась. Не сожалею, так как еще будет возможность получить реванш у Карлсена. Соперник он, надо признать, сильный. В 12-й партии нацелился на ничью. Хотя играл белыми фигурами. Будь на его месте я, возможно, не стал бы так поступать. Его решение себя оправдало. Свое выступление я бы оценил на 5 с минусом. Хотя и не добился главной цели, но достойно боролся во всех партиях. Буду продолжать подготовку, чтобы стать чемпионом и вернуть шахматную корону России. После отдыха с семьей начну готовиться к турниру претендентов".
В отличие от Карякина, поговорить с Магнусом КАРЛСЕНОМ было не так легко. Хотя его отец и попросил не мешать отдыху сына, первое после чемпионства интервью для азербайджанской прессы он дал именно R+: "Благодарю всех, кто болел за меня. Позади трудная и напряженная борьба. Я всегда был максималистом. Боролся только за чемпионство в каждом соревновании, в котором принимал участие. Только о победе думал и во время игры с Сергеем Карякиным. Каждое новое чемпионство приносит новое дыхание. Сейчас я нуждаюсь в отдыхе. Поверьте, во время соревнований я не интересуюсь никакими новостями, даже городами, где играю. Словно отрешаюсь от всего мира. В этом смысле теперь надо пожить поспокойней. А в 2017 году снова буду участвовать в разных турнирах. Горжусь, что занимаюсь шахматами. Не знаю, что бы делал без них".
Специалисты говорят, что в шахматах эра Магнуса Карлсена продолжится минимум еще 4 года. Никто не остановит его в предстоящие годы. По крайней мере сейчас в мире нет такого сильного шахматиста.
Отметим, что родина Магнуса Карлсена Норвегия изъявила желание организовать у себя матч за звание чемпиона мира в 2018 году. Уже готовится и официальное обращение к ФИДЕ в этой связи. Посредством этого матча Норвегия намерена пробудить в стране больший интерес к шахматам.