Azərbaycanda IT sahəsinin inkişaf strategiyası qlobal informasiya bazarına inteqrasiyanın gücləndirilməsinə istiqamətlənib
Azərbaycanın neftdənsonrakı inkişafının reallıqları milli neftdənkənar iqtisadiyyatın həm əmtəə ixracının genişləndirilməsi, həm də sənaye məhsullarının və elmtutarlı məhsulların layihələndirilməsi, eləcə də istehsalı üzrə qlobal sistemə inteqrasiya yolu ilə beynəlxalq bazarlara çıxmasını tələb edir. Bu baxımdan, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsi daha perspektivli sayılır, çünki hazırda bu sahədə yatırılan sərmayəyə nisbətən daha çox əlavə dəyər əldə etmək mümkündür.
Bu yaxınlarda «Iteca Caspian» şirkəti tərəfindən təşkil edilmiş «Bakutel-2016» sərgisində İKT sahəsinin uğurları və beynəlxalq IT bazarında müşahidə edilən istiqamətlər hərtərəfli nümayiş etdirilmişdi. Forumda dünyanın 18 ölkəsindən 200-ə yaxın şirkət təmsil olunurdu, həm də iştirakçıların ümumi sayının 40%-i «Bakutel»in daimi iştirakçıları idilər.
Azərbaycan iqtisadiyyatının modernləşdirilməsi üzrə strateji planın gerçəkləşdirilməsində, onun qlobal bazar məkanına inteqrasiyasında əsas drayver rollarından biri İKT sektoruna ayrılıb. Beləliklə, “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin başlıca istiqamətləri”ndən biri telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafıdır.
Bu sənədin əsas bəndlərindən biri çox səviyyəli internet infrastrukturunun gələcək inkişafı, əhalinin genişzolaqlı xidmətə çıxışının genişləndirilməsi, həmçinin şəbəkə trafikinin həcmlərinin artırılmasıdır. AzNET IP-trafikinin həcmi bu gün haradasa 600 giqabitdir, özü də bunun üçdəikisi ölkənin internet sisteminin dayanıqlılığının təmini üçün rezervləşdirilib.
Azərbaycanda genişzolaqlı internetin inkişafının növbəti fazası 2015-ci ilin ortalarında başlayıb və onun son məqsədi, ucqar yaşayış məntəqələri də daxil olmaqla, bütün ölkə ərazisini, əhalinin 85%-ni əhatə etməklə, sürəti 10-100 meqabit/saniyə arasında dəyişən genişzolaqlı internetlə təmin etməkdir. Bu iş iki istiqamətdə gerçəkləşdirilir: istiqamətlərən biri ölkənin regionlarında optik infrastrukturun genişləndirilməsini, ikincisi isə region ölkələri ilə yeni magistral rabitə xətlərinin çəkilməsi və Azərbaycanın beynəlxalq internet-xaba çevrilməsi üzrə əməkdaşlığı nəzərdə tutur.
O cümlədən, gələn ildən dövlət rabitə operatoru «Aztelekom» MMC regionlarda genişzolaqlı internetin inkişafı üzrə yeni layihənin gerçəkləşdirilməsinə başlamağı planlaşdırır. Layihə çərçivəsində iri şəhərlərdən və inzibati mərkəzlərdən keçən optik xətlərin optimallaşdırılması, həmçinin şaxələnmiş optik şəbəkənin mövcud magistral xətlərinə başqa yaşayış məntəqələrinin də birləşdirilməsi planlaşdırılır.
«Bakutel-2016» sərgisinin gedişində Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralı (TASIM) layihəsi üzrə nazirlərin iclası da olub. Layihə 2016-2020-ci illər üzrə Azərbaycanda informasiya cəmiyyətinin inkişafı üzrə milli strategiyanın gerçəkləşdirilməsi dövlət proqramına daxil edilib, həmçinin yeni strateji yol xəritəsinin vacib komponentidir.
«Türkiyə layihənin sürətləndirilməsi məqsədi ilə fəal olaraq Azərbaycan, Çin, Rusiya, Qazaxıstan, Gürcüstan və başqa ölkələrlə əməkdaşlıq edir: TASIM konsorsiumu yaradılıb, Çindən Avropaya uzunluğu 15 min kilometrdən çox olan fasiləsiz fibrooptik magistralın formalaşdırılmasına hazırlıq aparılır», - deyə Türkiyənin Nəqliyyat, Gəmiçilik və Kommunikasiyalar naziri Ahmet Arslan bildirib.
Həmçinin TASIM layihəsinin təşəbbüskarı olan Azərbaycan regional internet-hab statusu almağa ümid edir ki, bu da gələcəkdə trafik tranzitindən və müxtəlif şəbəkə xidmətlərinin göstərilməsindən böyük gəlirlər əldə edilməsini vəd edir.
Azərbaycanın İKT sektorunun təqdim edə biləcəyi şəbəkə xidmətlərinin ixrac potensialından danışan zaman bu yaxınlarda Bakıda açılmış Regional DATA-mərkəzi və Azərbaycan Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Beynəlxlq Kommutasiya Mərkəzini unutmaq olmaz. Yeni DATA-mərkəz Cənubi Qafqaz regionunda bu tipli tək obyektdir: o, bütün çağdaş dünya standartlarına cavab verir və beynəlxalq TIER III sertifikatına layiq görülüb.
Onun vasitəsilə fasiləsiz iş rejimində informasiya təhlükəsizliyi üzərində nəzarət aparılacaq, şirkətlərin konkret tələblərinə cavab verən və lazım olanda infrastruktur əldə etməyə imkan yaradan virtual seçilmiş serverlər sistemi, həmçinin optimallaşdırılmış şəbəkələr yaradılacaq. Bu, şirkətlərə əsaslı xərcləri sıfıra endirməyə və istismar xərclərini 30-40% azaltmağa, məhsuldarlığı və biznesin dayanıqlılığını artırmağa imkan yaradacaq. DATA-mərkəz, həmçinin bulud IT-həllər və beynəlxalq trafiklə, sertifikatlaşdırma ilə bağlı olan digər xidmətlər də təklif edir.
Gələn ilin əvvəlindən DATA-mərkəz həm dövlət, həm də regional səviyyədə kompleks IT-xidmətlər göstərməyə başlayacaq ki, bu, Xəzəryanı dövlətlərdəki potensial müştərilərə xidmət etməklə, Azərbaycanın məlumatlarının saxlanması, işlənməsi və ötürülməsi üzrə regional əməliyyat mərkəzinə çevrilməsinə imkan yaradacaq və s.
Azərbaycanda, həmçinin beynəlxalq telekommunikasiya xidmətləri bazarına inteqrasiya üçün önəmli istiqamətlərdən biri kimi, kosmik texnologiyalardan istifadə nəzərdə tutulub. ««Azerspace-1» və «Azersky» peykləri regionun peyk rabitəsi xidmətləri ilə təminində önəmli rol oynayırlar, ikinci telekommunikasiya peyki «Azerspace-2»nin orbitə çıxarılması isə ölkənin kosmik sənayesinin potensialını nəzərəçarpacaq səviyyədə genişləndirəcək», - ölkə başçısı İlham Əliyevin sərgi iştirakçılarına müraciətində bu haqda bildirilir.
Diqqətəlayiqdir ki, ölkənin kosmik proqramı ilk başdan ixrac istiqamətli kommersiya xidmətləri təqdim edilməsinə istiqamətlənib. Özü də kommunikasiya güclərinin 20%-nin Azərbaycanın ehtiyacları üçün istifadə edildiyi birinci peykdən fərqli olaraq, «Azerspace-2»nin resurslarını bütünlüklə xarici bazarlarda reallaşdırmaq planlışdırılır. İkinci rabitə peykinin buraxılması gələn ilin sonuna nəzərdə tutulur. «Azerspace-2»nin xidmət zonasına Avropanın, Cənub-Şərqi Asiyanın, Yaxın Şərqin və Şimali Afrikanın 50 dövləti daxildir.
Yer kadastrının yaradılması və aparılması, kənd təsərrüfatı sahələrinin məhsuldarlığının proqnozlaşdırılması, həmçinin neft hasilatı sahəsinin ehtiyacları və s. üçün nəzərdə tutulmuş aşağı orbitli optik aparat «AzerSky»ın da resurslarından istifadənin perspektivli olacağı güman edilir. «AzerSky»ın Yerin məsafədən zondlaşdırılması üzrə mövcud imkanlarına regionun bir sıra dövlətləri maraq göstərir, o cümlədən Qazaxıstanın «Kazaxstan Qarış Saparı» (Kazkosmos) milli şirkəti ilə danışıqlar aparılır. Qeyd edək ki, «AzerSky»ın kommersiya istismarı imkanları aşağıorbitli peyklər üzrə idarəetmə mərkəzinin formalaşdırılması üzrə işlərin birinci fazasının başa çatmasından sonra artacaq.
Ümumiyyətlə, bütünlüklə İKT sektorunu bu gün dövlət xəzinəsinin doldurulması üçün daha perspektivli variantlardan biri saymaq olar. Uyğun olaraq, o həm də sərmayə cəlbi üçün ən cazibədar sahələrdən biridir.

Стратегия развития IT-сферы в Азербайджане нацелена на усиление интеграции в глобальный информационный рынок
Реалии постнефтяного развития Азербайджана диктуют необходимость выхода национальной ненефтяной экономики на международный рынок как посредством расширения товарного экспорта, так и путем интеграции в глобальную систему разработки и производства промышленной и наукоемкой продукции. Наиболее перспективной в этом плане видится ставка на развитие информационно-коммуникационного сектора (ИКТ), где сегодня наблюдается высокое соотношение уровня добавленной стоимости к вложенному капиталу.
Достижения ИКТ-сектора и направления международного IT-рынка были наглядно представлены на организованной недавно компанией Iteca Caspian выставке BakuTel-2016. Форум собрал свыше 200 компаний из 18 стран мира, причем 40% от общего количества участников составляют постоянные экспоненты BakuTel. ИКТ-сектору отведена роль одного из ключевых драйверов в реализации стратегического плана модернизации экономики Азербайджана, ее интеграции в глобальное рыночное пространство. Так, одним из ключевых направлений "Стратегической дорожной карты по национальной экономике и основным секторам экономики" значится развитие телекоммуникационных и информационных технологий.
Одними из главных пунктов этого документа обозначены дальнейшее развитие многоуровневой интернет-инфраструктуры, расширение доступа населения к широкополосным услугам, а также рост объемов сетевого трафика. Емкость IP-трафика AzNET сегодня составляет порядка 600 гигабит, причем две трети этого объема зарезервированы для обеспечения устойчивости интернет-системы страны. Очередная фаза программы развития широкополосного Интернета в Азербайджане стартовала в середине 2015 года, и конечная ее цель - обеспечить всю территорию страны, включая отдаленные населенные пункты, широкополосным Интернетом со скоростью от 10 до 100 мегабит в секунду с охватом до 85% населения страны.
Эта работа ведется в двух направлениях: один из векторов предусматривает расширение оптической инфраструктуры в регионах страны, второй предполагает сотрудничество с государствами региона по прокладке новых магистральных линий связи и превращения Азербайджана в международный интернет-хаб. В частности, с будущего года госоператор связи ООО Aztelekom планирует приступить к реализации нового проекта по развитию широкополосного Интернета в регионах. В рамках проекта планируется оптимизировать оптические линии, проходящие в крупных городах и административных центрах, а также соединение других населенных пунктов разветвленной оптической сетью с существующими магистральными линиями.
В ходе выставки BakuTel-2016 состоялось заседание министров по проекту Трансъевразийской суперинформационной магистрали (TASIM). Этот проект включен в Госпрограмму реализации национальной стратегии по развитию информационного общества в Азербайджане на 2016-2020 годы, а также является важнейшим компонентом новой стратегической дорожной карты.
"Турция активно сотрудничает с Азербайджаном, Китаем, Россией, Казахстаном, Грузией и другими странами с целью ускорения проекта: создан консорциум TASIM, ведется подготовка к формированию непрерывной фибероптической магистрали от Китая до Европы протяженностью более 15 тысяч километров", - сказал министр транспорта, судоходства и коммуникаций Турции Ахмет Арслан.
В частности, являющийся инициатором проекта TASIM Азербайджан рассчитывает обрести статус регионального интернет-хаба, что сулит в перспективе получение немалых прибылей за транзит трафика и предоставление различных сетевых услуг.
Говоря об экспортном потенциале сетевых услуг, которые может предоставлять ИКТ-сектор Азербайджана, нельзя не упомянуть о состоявшемся недавно в Баку открытии регионального DATA-центра и Международного коммутационного центра Министерства связи и высоких технологий Азербайджана. Новый DATA-центр - единственный объект подобного типа в регионе Южного Кавказа: он отвечает всем современным мировым стандартам и удостоен международного сертификата TIER III. В нем будут обеспечен контроль за безопасностью информации в непрерывном рабочем режиме, созданы система виртуальных выделенных серверов, отвечающих конкретным требованиям компаний и позволяющих им при необходимости получать инфраструктуру, а также оптимизированные сети. А это позволит компаниям свести к нулю капитальные расходы и снизит эксплуатационные расходы на 30-40%, повысив производительность и устойчивость бизнеса. DATA-центр предлагает также облачные IT-решения и другие услуги, связанные с международным трафиком и сертификацией.
С начала будущего года DATA-центр будет оказывать комплексные IT-услуги на государственном и, что немаловажно, региональном уровнях, что предоставит Азербайджану возможность стать региональным операционным центром по хранению, обработке и передаче информации, обслуживая потенциальных клиентов в прикаспийских государствах и т.д.  В Азербайджане также важнейшим направлением для интеграции в международный рынок телекоммуникационных услуг обозначено использование космических технологий. "Спутники Azerspace-1 и AzerSky играют важную роль и в обеспечении региона услугами спутниковой связи, а вывод на орбиту второго телекоммуникационного спутника Azerspace-2 заметно расширит потенциал космической промышленности страны", - говорится в обращении президента Ильхама Алиева участникам выставки. Примечательно, что космическая программа страны изначально сориентирована на предоставление коммерческих услуг экспортной направленности. Причем в отличие от первого спутника, 20% коммуникационных мощностей которого используются для нужд Азербайджана, ресурсы Azerspace-2 планируется практически полностью реализовывать на внешнем рынке.
Запуск второго спутника связи запланирован на конец будущего года. В зону обслуживания Azerspace-2 войдут около 50 государств Европы, Юго-Восточной Азии, Ближнего Востока и Северной Африки.
Не менее перспективным видится использование ресурсов низкоорбитального оптического аппарата AzerSky для создания и ведения Земельного кадастра, прогнозирования продуктивности ис  пользования сельскохозяйственных участков, нужд нефтепромышленной отрасли и т.д. Интерес к возможностям спутника дистанционного зондирования Земли AzerSky проявляют в ряде государств региона, в частности, такие переговоры ведет казахстанская национальная компания "Казахстан Гарыш Сапары" (Казкосмос). Отметим, что возможности коммерческой эксплуатации спутника AzerSky заметно возрастут с учетом завершения первой фазы работ по формированию центра управления низкоорбитальным спутником.  Впрочем, ИКТ-сектор сегодня в целом можно обозначить как один из наиболее перспективных вариантов для пополнения госказны. Соответственно он также один из самых привлекательных сфер для привлечения инвестиций.