Çərşənbə axşamı, 20:22
Neft hasilatının azaldılması üzrə anlaşma qiymətləri uzunmüddətli dövrdə artırmağa imkan yarada bilərmi?
OPEC keçmiş nüfuzunu qaytarmağa qərar verib. Səkkiz il ərzində kartel ilk dəfə neft hasilatı kvotasını aşağı salmaqla bağlı qərar qəbul edib. Bir neçə gündən sonra bu qərarı OPEC-ə daxil olmayan digər neft hasilatçıları da dəstəklədilər. Noyabrın son günündə əldə edilmiş anlaşma 2017-ci il yanvarın 1-dən qüvvəyə minir və hasilatın 2016-cı ilin oktyabr ayı səviyyəsinə nisbətən aşağı salınmasını nəzərdə tutur.
Başlıca vasitəçi
OPEC hasilatın aşağı salınması üzrə sazişə özü üçün mürəkkəb bir vəziyyətdə nail oldu. Yalnız bu il ərzində kartelə daxil olan ölkələr hasilatın dondurulması barədə iki dəfə nəticəsiz görüş keçirdilər. Səudiyyə Ərəbistanı ilə İran arasında yaşanan siyasi münaqişə OPEC-i içindən dağıdırdı, İraq isə İŞİD döyüşçüləri ilə mübarizəyə görə maliyyə vəsaitlərinə ehtiyacı olduğunu əsas gətirərək hasilatı azaltmaq istəmirdi. Vyana görüşü ərəfisində ekspertlərin nümayiş etdirdiyi şübhəli yanaşma da bununla bağlı idi.
İstənilən cür bəyanatlara həssas olan siyasətçilər də neft bazarı ilə bağlı müsbət heç nə gözləmirdilər. Kartelin iclasından bir qədər öncə isə Brent neftinin qiyməti barrel üzrə
$49-dan $46-ya qədər düşmüşdü. Belə şəraitdə kartelin sutkalıq hasilatı 1,2 mln. barrel azaldaraq 32,5 mln. barreldə sabitləşdirmək barədə qərarı tamamilə müsbət oldu.
«Bloomberg»in yazdığına görə, OPEC ölkələri arasında sazişin əldə edilməsi üzrə həlledici rolu Rusiya oynayıb. Məhz Rusiyanın Enerji naziri Aleksandr Novakın səudiyyəli həmkarı Xalid əl-Falihə 29 noyabr gecəsi etdiyi zəng hasilatın dondurulması barədə qərarı ölü nöqtədən çıxardı. O cümlədən, «Bloomberg»in məlumatına görə, Novak səudiyyəli nazirə Rusiyada neft hasilatını əvvəl bəyan edildiyi kimi dondurmağı deyil, azaltmağı, hətta neft hasilatını azaltmağa başqa ölkələri də cəlb etməyi söz verib.
OPEC daxilində fikir ayrılığının aradan qaldırılması üçün əsas vasitəçi isə Rusiya Prezidenti Vladimir Putin oldu. «Reuters»in yazdığına görə, Putin Səudiyyə Ərəbistanı ilə İran arasında vasitəçi rolunu oynayıb. Agentliyin məlumatına görə, V.Putinin diplomatik səyləri hələ 2016-cı ilin sentyabr ayında başlayıb, Xançjouda “G20” sammitinin kluarlarında o, Səudiyyə şahzadəsi Muhammədlə görüşüb və dünya bazarındakı artıq neftin azaldılması məsələsində əməkdaşlıq etmək barədə razılaşıb. 28 noyabrda OPEC-in Vyana iclasından azca qabaq isə V.Putin İran Prezidenti Həsən Ruhanini anlaşmaya razı sala bilib ki, bu da sazişin əldə edilməsində həlledici rol oynayıb.
OPEC qiymətlərin artmasının tərəfdarıdır
Nəticədə, Səudiyyə Ərəbistanı hasilatın azaldılması məsələsində yükün çoxunu öz üzərinə götrdü, o, hasilatı 500 min barrel azaldacaq. İraq hasilatı 200 min barrel, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Küveyt isə hər biri 130 min barrel məhdudlaşdıracaq. İran isə hasilatı azaltmağa razılaşmasa da, sutkada 90 min barreldən artıq artırmamağa da hazır olduğunu vurğulayıb, halbuki əvvəllər öz kvotasını 300 min barrel artırmağa inad edirdi. İstehsalın azalması barədə istisna isə Liviya və Nigeriya üçün edildi, onlar terrorçu qruplaşmalarla müharibə üzündən onsuz da hasilat səviyyəsini azaltmağa məcbur olublar. OPEC-də fəaliyyətini dondurduğunu elan edən İndoneziya da istisna təşkil etdi. Kvotalar yarım illik qəbul edilib və OPEC-in 2017-ci ilin mayında keçiriləcək iclasında məsələ bir daha müzakirəyə çıxarılacaq.
OPEC-in qərarı dərhal bahalaşmaya səbəb oldu və təkcə dekabrın 1-də neft 9% bahalaşdı. Sonrakı günlərdə qiymət qalxmaqda davam etdi və $54-ə çatdı. Düzdür, sonralar bazarlarda Vyana razılaşmasına əməl edilməsinə və OPEC-ə daxil olmayan ölkələr arasında hasilatın azaldılması ilə bağlı anlaşma imkanına inamsızlıq üzündən qiymətlər bir qədər aşağı düşdü. Amma həmkarları OPEC üzvlərini darda qoymadılar.
Tarixi anlaşma
Artıq dekabrın 10-da elə Vyanada OPEC-ə daxil olmayan on bir ölkə gələn ilin yanvarından hasilatı oktyabr səviyyəsi ilə müqayisədə 558 min barrel azaltmaq barədə razılaşdılar. Azalmanın böyük hissəsini Rusiya öz üzərinə götürdü - sutkada 300 min barrel. Meksika isə hasilatı 100 min barrel azaltmağa razılaşdı. Azalma miqdarına 40 min barrel Oman, 35 min barrel Azərbaycan, 20 min barrel isə Qazaxıstan əlavə edəcək. Qalan 63 min barrel isə Bəhreyn, Bruney, Ekvatorial Qvineya, Sudan, Cənubi Sudan və Malayziya arasında bölünəcək.
Səudiyyə Ərəbistanının Enerji naziri Xalid əl-Falih OPEC-in qərarını və kartelə daxil olmayan ölkələrin buna dəstək verməsini tarixi hadisə adlandırıb. Özü də təkcə bazara təsir etmək imkanına görə yox, həm də anlaşmanı dəstəkləyən ölkələrin sayına görə də. O, OPEC-in neft hasilatının azalması üzrə öhdəliklərini anlaşmaya uyğun yerinə yetirəcəyini xüsusi qeyd edib və OPEC-in gələcək prezidenti kimi buna söz verib.
Onun fikrincə, yarımillik azalma bazarın balanslaşdırılması üçün kifayət edəcək. "İdeal vəziyətdə ilin ortalarında biz ona dönəcəyik ki, kim nə qədər istəyir o qədər də istehsal edəcək və biz heç bir limit müəyyən etməyəcəyik", - deyə Xalid əl-Falih bildirib. Ancaq nazir istisna etmir ki, ola bilər ki, bazarda yaranmış çətin vəziyyət hasilatın azaldılmasını yenidən vacib edə bilər. Yeri gəlmişkən, anlaşmaya imza atmış ölkələr bazardakı vəziyyətdən asılı olaraq hasilatın azaldılması qərarının daha yarım il uzadılmasının mümkünlüyü barədə də razılaşıblar.
Bütünlükdə, dünya neft hasilatının azalması sutkada 1,7-1,8 mln. barrel təşkil edəcək. Rusiyanın enerji naziri Aleksandr Novak hesab edir ki, sadalanan anlaşmaların gerçəkləşdirilməsi nəticəsində neft bazarının təkrar balanslaşdırılması gələn ilin üçüncü rübündə başlaya bilər. Özü də nazirin sözlərinə görə, saziş neft ixrac edən digər ölkələr üçün də açıqdır.
Azərbaycan və Qazaxıstan
Azərbaycan üçün Vyana anlaşması üzrə öz öhdəliyini yerinə yetirmək elə də çətin olmayacaq. Ölkədə yeni neft yataqlarının işə salınması üzrə hasilatı ciddi səviyyədə artıracaq yeni iri layihələr yoxdur. Hələ hasilatın azalması üzrə sazişin əldə edilməsinə çox qalmış Bakı fəal şəkildə bazarın balanslaşdırılması tədbirlərinə çağırırdı. Bundan əlavə oktyabr ayında RİA «Novosti» agentliyinə müsahibə verən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bəyan etmişdi ki, Azərbaycan birtərəfli qaydada neft hasilatını artırmamaq barədə qərar qəbul edib.
«Neft dünyasının ümumi rəyi neftin qiymətinin $60-ə, bəlkə də $70-ə qədər qalxmasının tərəfdarıdır ki, bu, mən düşünürəm, hamı üçün əlverişli ola bilər: şirkətlər sərmayə yatıra bilərlər, istehsalçı ölkələr isə müxtəlif layihələrə vəsait yatıra bilərlər», - deyə İ. Əliyev vurğulamışdı.
Xəzərin şərq sahilində isə tamamilə fərqli mənzərə yaranır, orada Qazaxıstan nəhayət bir neçə il gözləmədən sonra iri miqyaslı «Kaşaqan» yatağını işə salıb. Məhz buna görə Qazaxıstan neft hasilatının azalmasında iştirak etməyə hazır deyildi, amma sonradan sutkada 20 min barrel azaltmağa söz verdi. Qazaxıstanın Enerji naziri Kanat Bozumbayev bildirib ki, ölkəsi öhdəliyini başqa layihələrdə azalma hesabına yerinə yetirəcək.
Bazarın gözləntiləri
OPEC-ə daxil olmayan ölkələrin şənbə günü hasilatın azaldılması ilə bağlı əldə etdikləri anlaşmadan sonrakı ilk iş günündə Brent neftinin qiyməti $57-ə qədər qalxdı (keçən həftənin yekunu ilə müqayisədə 5% artım oldu). «Fitch» reytinq agentliyinin proqnozuna görə, kartelə daxil olmayan ölkələrin sazişi olmadan belə, artıq OPEC-in anlaşmasının özü 2017-ci il boyunca bazarda təklif artıqlığını ləğv edə bilər və İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (İƏİT) ölkələrində toplanmış ehtiyatın getdikcə azalmasına gətirə bilər. Bundan başqa, Beynəlxalq Energetika Agentliyinin (BEA) proqnozlarına əsaslanan «Fitch» ekspertləri ehtimal edirlər ki, neftə olan tələb 2017-ci ilin birinci rübündə təklifdən, təxminən, 400 min barrel/sutka çox ola bilər, amma anlaşma davam edərsə, 2017-ci ilin dördüncü rübündə bu, 1,3 milyon barrelə qədər qalxa bilər.
Ekspertlərin əksəriyyəti, o cümlədən «Goldman Sachs» və «Bank of America» gözləyir ki, yaxın zamanlarda neftin qiyməti barrel üzə $60-ı keçəcək. Gələn il üçün də proqnozlar həmçinin optimistdir, amma indi ölkələrin hasilatı azaltma imkanları və sazişə qoşulmamış ölkələrdə hasilatın artımı ehtimalları nəzərə alınır. «Wood MacKenzie»nin proqnozuna görə, əgər OPEC ölkələri və başqa istehsalçı ölkələr hasilatın azalması üzrə planlara riayət edərlərsə, gələn il neftin qiyməti barrel üzrə $65-70-a çatacaq.
«Bernstein» analitikləri hesab edirdər ki, 2017-ci il üçün neftin orta illik qiyməti barrel üzrə $60, 2018-ci il üçünsə $70 olacaq. «Morgan Stanley» ekspertləri də gələn il neftin qiymətinin qalxacağını gözləyirlər, ancaq xəbərdarlıq edirlər ki, Liviya və Nigeriyanın hasilatın artırılması ilə bağlı planları əvvəlki kimi OPEC-in bazarı yenidən balanlaşdırmaq istəyi üçün əsas təhlükə olaraq qalır.
«LUKoyl» şirkətinin vitse-prezidenti Leonid Fedun ehtimal edir ki, 2017-ci ildə aparıcı qiymət barrel üçün $60 olacaq. Bu zaman o qeyd edib ki, sahəyə investisiyalar üzrə geniş miqyaslı kəsir üzündən hasilatın azaldılmasına ehtiyac qalmayacaq. «Anlamaq lazımdır ki, neftin qiyməti ucuz olan bu üç ildə bazardan demək olar ki, $1 trln. çıxdı. Bu pullar sərmayə kimi yatırılmadı və yaxın zamanlarda da yeni yataqlara yatırılmayacaq. Buna görə də 2020-ci ilə qədər bazarda ən azı 6-7 mln. barrel gündəlik kəsir yaşanacaq», - deyə Fedun vurğulayıb.
O qeyd edib ki, belə şəraitdə və bir sıra əvvəlcədən müəyyən edilməyən şərtlər üzündən neftin qiyməti yenidən $100 dolların ətrafına qayıda bilər. Amma «LUKoyl» vitse-prezidentinin sözlərin görə, istehsalçılara həddindən yüksək qiymət də əlverişli deyil, onlar üçün $80 yetərlidir. "«Barrelə görə $80 - bu, tələblə təklif arasında tarazlığı təmin edən qızıl qiymətdir», - deyə o vurğulayıb.
Amma hasilatı azaltmağa razılaşmış ölkələrin bəyan etdikləri kvotaya nə dərəcədə əməl edəcəkləri məsələsini də diqqətdən yayındırmaq olmaz. Bu məsələ Rusiya üçün xüsusilə ağırdır. Energetika naziri A. Novakın sözlərinə görə, Rusiya neft hasilatının sutkada 300 min barrel azalmasını yalnız aprel-mayda təmin edə biləcək.
Başqa tərəfdən, bazar şist yataqlarını istismar edən Amerika şirkətlərinin fəaliyyətini də nəzərə alacaq. İndiki qiymət böhranı ABŞ-da şist formasiyaları sayəsində neft hasilatının sürətlə artması hesabına yaranıb.
BEA-nın başçısı Fatih Birolun sözlərinə görə, neftin qiyməti barrel üzrə $60 səviyyəsinə qalxan kimi ABŞ-da şist nefti istehsalçıları hasilatı artıracaqlar. Özü də ABŞ şirkətləri OPEC-in qiymət müharibələri dövründə yetərincə möhkəmləniblər və maya dəyərini $29,44-a sala biliblər, Şimali Dakotada isə qiymət ümumiyətlə $15-ə düşüb.
«ING Bank»ın xammal strategiyası şöbəsinin rəhbəri Həmzə Xanın sözlərinə görə, OPEK neft hasilatının azalması barədə qərarında gecikib, çünki ABŞ istehsalçıları xərcləri azaltmağı və barreli $40-a neft çıxarmağı öyrəniblər. «İlkin eyforiya keçəndən sonra ABŞ-ın şist nefti istehsalçılarının dövrü başlayacaq, onlar hasilatı artırmağa başlayacaqlar. Bu qərara gəldikdə isə, onlar üçün Milad bayramının 26 gün əvvəl başlaması deməkdir», - deyə Həmzə Xan OPEC ölkələrinin hasilatın azaldılması ilə bağlı sazişini şərh edərkən bildirib.
Gələn il üçün əsas risklərdən biri yeni seçilmiş ABŞ Prezidenti Donald Trampın energetika sektorunun, o cümlədən neft hasilatının inkişafı üçün bütün maneələri ləğv edəcəyi barədə verdiyi sözün həyata keçirilmə ehtimalıdır.
BEA-nın proqnozlarına görə, uzun müddətli perspektivdə neftə tələbat 2040-cı ilə qədər artacaq və onda sutkada 103,5 milyon barrelə qalxacaq (2015-ci ilin göstəriciləri ilə müqayisədə 12% artacaq). Proqnoza görə, 2020-ci ildə neftin qiymətləri barrel üzrə $79-a qədər, 2030-cu ildə $111-a kimi, 2040-cu ildə isə $124 dollara qədər artacaq.
Neftin qiymətinin bahalaşması başqa amillərlə yanaşı, hasilatla bağlı xərclərin artmasına görə də baş verəcək, çünki «asan neft» ehtiyatlarının işlənməsi dövrü başa çatmaq üzrədir.
Beləliklə, demək olar ki, OPEC çox sayda pessimist proqnozlara baxmayaraq öz əvvəlki gücünü göstərməyə hazırdır, çünki təkcə hasilatı artırıb - azaltmaqla bağlı verdiyi bəyanat bazarda əhvalın kəskin dəyişməsi üçün yetərlidir. Karteldə özünə inamı OPEK-ə daxil olmayan ölkələrin bazara təsir üzrə birgə fəaliyyətə qoşulmağa hazır olması da gücləndirir. Digər tərəfdən, kartelin qarşısında ölkələrin kvotaya riayət etməsi və ABŞ-ın şist istehsalçılarına qarşı mübarizə kimi problemləri də var.
OPEC-in triumfla qayıdışının alınıb-alınmamasını, yaxud kartelin iflasa uğrayaraq unudulub-unudulmamasını zaman göstərəcək.

Will the agreement help reduce oil production and increase prices in the long term?
OPEC decided to regain its former authority. For the first time in eight years, the cartel decided to cut the production quotas. Just a few days following the decision, some non-OPEC oil-producing countries supported it. The agreement reached on November 31 will be effective starting January 1, 2017 and provides for the reduction of oil production comparable with the level of October 2016.
The Chief Mediator
OPEC reached the agreement in a difficult situation. This year alone, the member-states tried twice, unsuccessfully though, to agree at least on freezing the production. OPEC was torn by political tensions between Saudi Arabia and Iran. Iraq opposed production cuts reasoning that the country was fighting with IS militants, which requires financial support. This argument has supported the skepticism of experts on the eve of the cartel’s meeting in Vienna.
The oil market sensitive to various statements made by officials did not bode positive outcomes. Before the meeting, the price of Brent crude oil dropped from almost $49 per barrel to $46. In these circumstances, the decision of the cartel to cut production by 1.2 million bpd, limiting the production level to 32.5 million bpd, was very positive.
According to Bloomberg, Russia has played a decisive role in reaching agreement between the OPEC member-states. A phone call made by the Russian Ministry of Energy, Alexander Novak, to his Saudi counterpart, Khalid al-Falih, on the night of November 29 allowed to break the deadlock in reaching agreement on production cuts. Bloomberg reports that Novak promised the Saudi Minister to cut oil production in Russia, not to freeze it, as previously assumed, and even his help in encouraging other countries to join the initiative on production cuts.
The main mediator, who helped to overcome the contradictions within OPEC, was the Russian President Vladimir Putin. According to Reuters, Putin has mediated between Saudi Arabia and Iran. His diplomatic efforts started in September 2016, when on the sidelines of the G20 summit in Hangzhou he met with the Saudi Prince Muhammad and agreed to cooperate on reducing excess oil volumes in the world market. On November 28, just before the OPEC meeting in Vienna, Putin urged the Iranian President Hassan Rouhani to accept the deal, which played a crucial role in reaching the agreement.
OPEC for Price Increase
As a result, Saudi Arabia has agreed to take over most of the production cut volume, some 500 thousand barrels. Iraq will reduce the production by 200 thousand barrels, United Arab Emirates and Kuwait – by 130 thousand barrels. Though Iran disagreed to cut production, but expressed willingness not to increase it by more than 90 thousand bpd, whereas Iran has previously insisted on the increase by as much as 300 thousand bpd. Some exceptions were made to Libya and Nigeria, which have already reduced production volumes due to the fight with terrorist groups, as well as Indonesia, which announced the suspension of activities in OPEC. These quotas will be in effect for the next six months and re-examined at the OPEC meeting in May 2017.
OPEC's decision has immediately led to an increase in oil prices by 9% in just a single day, on December 1. In the following days, the prices continued to rise hitting $54 per barrel. Then the price has slightly decreased due to market uncertainty in the implementation of the Vienna agreement and the possibility of reaching an agreement production cuts by non-member-states. But they did not disappoint the efforts.
Historic Agreement
On December 10, eleven countries outside OPEC agreed in Vienna to cut production in January next year at 558 thousand bpd from the October level. Russia will take over most of the reduction (300 thousand bpd), Mexico – by 100 thousand bpd, Oman – 40 thousand bpd, Azerbaijan – 35 thousand bpd, Kazakhstan – 20 thousand bpd, and the remaining volume of 63 thousand bpd will be split among Bahrain, Brunei, Equatorial Guinea, Sudan, South Sudan, and Malaysia.
The Saudi Minister of Energy, Khalid al-Falih, called OPEC’s decision and its support by the above countries a historic one. Not only due to its market effects, but also due to the number of supporting countries. He stressed that OPEC would follow the commitment to cut oil production in accordance with the arrangements, assuring all countries as the future president of OPEC.
According to him, six months should be enough to balance the market. “By the middle of next year, we should ideally return to the production level when everyone will be able to produce as much as he wishes, and we will not be setting these limits all the time,” said Khalid al-Falih. However, the minister did not rule out that there could be a clumsy situation, when it would be required to cut production again. By the way, the signatory countries will be able to extend the term of the agreement for another six months depending on market situation.
In general, the global decline in oil production will reach 1.7-1.8 million bpd. The Russian Ministry of Energy, Alexander Novak, said that rebalancing of the oil market as a result of these arrangements might occur in the third quarter of next year. Moreover, the agreement is open to accession by other exporting countries.
Azerbaijan and Kazakhstan will not fail
Azerbaijan will easily fulfill its part of the Vienna agreement. No major projects on the launch of new oil fields are expected, which could dramatically increase production.
Even before the recent agreement, Baku has lobbied actively on balancing the market. Moreover, in October, in his interview to RIA Novosti, President Ilham Aliyev said that Azerbaijan had unilaterally decided not to increase oil production.
“In general, the attitude of oil exporting countries is in favour of the increase in oil prices to $60, maybe $70 per barrel. I think this would benefit everyone: companies that would have funds to invest and producing countries, which could attract funds for various projects”, said the President.
A completely different picture is on the eastern shore of the Caspian Sea, where Kazakhstan after several years of waiting has launched a large-scale Kashagan project. That was the main reason Kazakhstan was not ready to participate in the recent talks, but finally agreed to reduce the production slightly by 20 thousand bpd. As explained by the Kazakh Minister of Energy, Kanat Bozumbayev, Kazakhstan will fulfil its obligation by reducing production at other fields.
Market Expectations
The price of Brent crude oil soared to $57 (5% growth in comparison to the previous week) on the first working day after the agreement on last Saturday. According to Fitch’s forecast, even the absence of any agreement with non-OPEC countries can remove the excess supply in the market and lead to a gradual reduction of oil reserves in OECD (Organization for Economic Cooperation and Development ) countries in 2017. Moreover, based on the forecast of the International Energy Agency (IEA), Fitch experts believe that the oil demand can exceed supply by about 400 thousand bpd in the first quarter of 2017 and 1.3 million bpd in the fourth quarter 2017, if the term of the agreement is extended.
Most experts, including Goldman Sachs and Bank of America, expect $60 per barrel in the near future. The forecasts for the following year are also optimistic, but take into account the ability of countries to reduce production, as well as the likelihood of increased production in other non-signatory countries. According to the forecast by Wood MacKenzie, the average price of oil in the next year will reach $65-70 per barrel, if OPEC member-states and other producing countries adhere to the terms of reduction plans. The analysts at Bernstein believe that the realistic forecast annual average oil price for 2017 and 2018 will be $60 and $70 per barrel, respectively. Morgan Stanley also expects higher oil prices in 2017, however, warns that the plans for Libya and Nigeria to increase production are still the main threat to OPEC estimates for rebalancing the market.
Vice-president of Lukoil, Leonid Fedun, suggests that $60 per barrel will be the dominant price throughout 2017. He notes that due to a shortage of large-scale investments in the industry, production cuts may be unnecessary in the future. “We must understand that the market has lost almost $1 trillion during these three years, when the prices were low. This is the money that was not and will not be invested in new fields in the near future. Therefore, the market will miss at least 6-7 million barrels by 2020,” said Fedun.
He noted that under such circumstances, and in a number of unforeseen circumstances, the oil price in the long term could return to $100. Although, according to Fedun, too high a price is not profitable for the producers. “$80 per barrel is a golden mean, which serves as a balance between supply and demand”, explained Fedun.
But one should keep in mind to what extent the country agreed to reduce production will follow the stated quotas. Particularly, Russia will have difficulties in this regard. According to the Russian Minister of Energy, Aleksandr Novak, Russia will reach the production level of 300 thousand bpd only in April-May 2017.
On the other hand, the market will watch closely after the American companies developing shale oil shale deposits. The rapid growth of shale oil production in the US has resulted in the current price crisis.
According to the head of IEA, Fatih Birol, the US shale oil producers will increase production as soon as the price of oil reaches $60 per barrel. The US companies has become significantly stronger over the period of price wars within OPEC being able to reduce production costs to $29.44, and up to $15 in North Dakota.
According to Hamza Khan, head of commodities strategy at ING, OPEC was too late with the decision to reduce oil production, as the US producers have managed to significantly reduce costs and adapted to produce oil at $40 per barrel. “When the initial euphoria subsides, the American manufacturers of shale oil will increase production because this decision is, in fact, means that they celebrate Christmas 26 days ahead of schedule”, said Khan commenting on the OPEC agreement.
At the same time, one of the main risks for the next year is associated with the possible implementation of the promise given by the US President-elect Donald Trump on eliminating all impediments to the development of the energy sector, including oil.
IEA forecasts that in the long term, the oil demand will grow until 2040 and reach 103.5 million bpd (a 12% increase in comparison with 2015). The oil prices will rise to $79, $111, and $124 per barrel by 2020, 2030, and 2040, respectively. This rise inter alia will be due to the increase of production costs, as the era of ‘light oil production’ is coming to an end.
Thus, contrary to many pessimistic predictions, one can say that OPEC is ready to show its former power, when only a single declaration of intent to reduce or increase production would be enough to mood swings in the market. The willingness of non-OPEC countries to join joint actions in the market adds to the reliance of the cartel. On the other hand, the cartel faces some challenges too, such as the readiness of countries to comply with quota agreements and the war with the US shale oil producers.