Çərşənbə axşamı, 20:22
Neft hasilatının azaldılması üzrə anlaşma qiymətləri uzunmüddətli dövrdə artırmağa imkan yarada bilərmi?
OPEC keçmiş nüfuzunu qaytarmağa qərar verib. Səkkiz il ərzində kartel ilk dəfə neft hasilatı kvotasını aşağı salmaqla bağlı qərar qəbul edib. Bir neçə gündən sonra bu qərarı OPEC-ə daxil olmayan digər neft hasilatçıları da dəstəklədilər. Noyabrın son günündə əldə edilmiş anlaşma 2017-ci il yanvarın 1-dən qüvvəyə minir və hasilatın 2016-cı ilin oktyabr ayı səviyyəsinə nisbətən aşağı salınmasını nəzərdə tutur.
Başlıca vasitəçi
OPEC hasilatın aşağı salınması üzrə sazişə özü üçün mürəkkəb bir vəziyyətdə nail oldu. Yalnız bu il ərzində kartelə daxil olan ölkələr hasilatın dondurulması barədə iki dəfə nəticəsiz görüş keçirdilər. Səudiyyə Ərəbistanı ilə İran arasında yaşanan siyasi münaqişə OPEC-i içindən dağıdırdı, İraq isə İŞİD döyüşçüləri ilə mübarizəyə görə maliyyə vəsaitlərinə ehtiyacı olduğunu əsas gətirərək hasilatı azaltmaq istəmirdi. Vyana görüşü ərəfisində ekspertlərin nümayiş etdirdiyi şübhəli yanaşma da bununla bağlı idi.
İstənilən cür bəyanatlara həssas olan siyasətçilər də neft bazarı ilə bağlı müsbət heç nə gözləmirdilər. Kartelin iclasından bir qədər öncə isə Brent neftinin qiyməti barrel üzrə
$49-dan $46-ya qədər düşmüşdü. Belə şəraitdə kartelin sutkalıq hasilatı 1,2 mln. barrel azaldaraq 32,5 mln. barreldə sabitləşdirmək barədə qərarı tamamilə müsbət oldu.
«Bloomberg»in yazdığına görə, OPEC ölkələri arasında sazişin əldə edilməsi üzrə həlledici rolu Rusiya oynayıb. Məhz Rusiyanın Enerji naziri Aleksandr Novakın səudiyyəli həmkarı Xalid əl-Falihə 29 noyabr gecəsi etdiyi zəng hasilatın dondurulması barədə qərarı ölü nöqtədən çıxardı. O cümlədən, «Bloomberg»in məlumatına görə, Novak səudiyyəli nazirə Rusiyada neft hasilatını əvvəl bəyan edildiyi kimi dondurmağı deyil, azaltmağı, hətta neft hasilatını azaltmağa başqa ölkələri də cəlb etməyi söz verib.
OPEC daxilində fikir ayrılığının aradan qaldırılması üçün əsas vasitəçi isə Rusiya Prezidenti Vladimir Putin oldu. «Reuters»in yazdığına görə, Putin Səudiyyə Ərəbistanı ilə İran arasında vasitəçi rolunu oynayıb. Agentliyin məlumatına görə, V.Putinin diplomatik səyləri hələ 2016-cı ilin sentyabr ayında başlayıb, Xançjouda “G20” sammitinin kluarlarında o, Səudiyyə şahzadəsi Muhammədlə görüşüb və dünya bazarındakı artıq neftin azaldılması məsələsində əməkdaşlıq etmək barədə razılaşıb. 28 noyabrda OPEC-in Vyana iclasından azca qabaq isə V.Putin İran Prezidenti Həsən Ruhanini anlaşmaya razı sala bilib ki, bu da sazişin əldə edilməsində həlledici rol oynayıb.
OPEC qiymətlərin artmasının tərəfdarıdır
Nəticədə, Səudiyyə Ərəbistanı hasilatın azaldılması məsələsində yükün çoxunu öz üzərinə götrdü, o, hasilatı 500 min barrel azaldacaq. İraq hasilatı 200 min barrel, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Küveyt isə hər biri 130 min barrel məhdudlaşdıracaq. İran isə hasilatı azaltmağa razılaşmasa da, sutkada 90 min barreldən artıq artırmamağa da hazır olduğunu vurğulayıb, halbuki əvvəllər öz kvotasını 300 min barrel artırmağa inad edirdi. İstehsalın azalması barədə istisna isə Liviya və Nigeriya üçün edildi, onlar terrorçu qruplaşmalarla müharibə üzündən onsuz da hasilat səviyyəsini azaltmağa məcbur olublar. OPEC-də fəaliyyətini dondurduğunu elan edən İndoneziya da istisna təşkil etdi. Kvotalar yarım illik qəbul edilib və OPEC-in 2017-ci ilin mayında keçiriləcək iclasında məsələ bir daha müzakirəyə çıxarılacaq.
OPEC-in qərarı dərhal bahalaşmaya səbəb oldu və təkcə dekabrın 1-də neft 9% bahalaşdı. Sonrakı günlərdə qiymət qalxmaqda davam etdi və $54-ə çatdı. Düzdür, sonralar bazarlarda Vyana razılaşmasına əməl edilməsinə və OPEC-ə daxil olmayan ölkələr arasında hasilatın azaldılması ilə bağlı anlaşma imkanına inamsızlıq üzündən qiymətlər bir qədər aşağı düşdü. Amma həmkarları OPEC üzvlərini darda qoymadılar.
Tarixi anlaşma
Artıq dekabrın 10-da elə Vyanada OPEC-ə daxil olmayan on bir ölkə gələn ilin yanvarından hasilatı oktyabr səviyyəsi ilə müqayisədə 558 min barrel azaltmaq barədə razılaşdılar. Azalmanın böyük hissəsini Rusiya öz üzərinə götürdü - sutkada 300 min barrel. Meksika isə hasilatı 100 min barrel azaltmağa razılaşdı. Azalma miqdarına 40 min barrel Oman, 35 min barrel Azərbaycan, 20 min barrel isə Qazaxıstan əlavə edəcək. Qalan 63 min barrel isə Bəhreyn, Bruney, Ekvatorial Qvineya, Sudan, Cənubi Sudan və Malayziya arasında bölünəcək.
Səudiyyə Ərəbistanının Enerji naziri Xalid əl-Falih OPEC-in qərarını və kartelə daxil olmayan ölkələrin buna dəstək verməsini tarixi hadisə adlandırıb. Özü də təkcə bazara təsir etmək imkanına görə yox, həm də anlaşmanı dəstəkləyən ölkələrin sayına görə də. O, OPEC-in neft hasilatının azalması üzrə öhdəliklərini anlaşmaya uyğun yerinə yetirəcəyini xüsusi qeyd edib və OPEC-in gələcək prezidenti kimi buna söz verib.
Onun fikrincə, yarımillik azalma bazarın balanslaşdırılması üçün kifayət edəcək. "İdeal vəziyətdə ilin ortalarında biz ona dönəcəyik ki, kim nə qədər istəyir o qədər də istehsal edəcək və biz heç bir limit müəyyən etməyəcəyik", - deyə Xalid əl-Falih bildirib. Ancaq nazir istisna etmir ki, ola bilər ki, bazarda yaranmış çətin vəziyyət hasilatın azaldılmasını yenidən vacib edə bilər. Yeri gəlmişkən, anlaşmaya imza atmış ölkələr bazardakı vəziyyətdən asılı olaraq hasilatın azaldılması qərarının daha yarım il uzadılmasının mümkünlüyü barədə də razılaşıblar.
Bütünlükdə, dünya neft hasilatının azalması sutkada 1,7-1,8 mln. barrel təşkil edəcək. Rusiyanın enerji naziri Aleksandr Novak hesab edir ki, sadalanan anlaşmaların gerçəkləşdirilməsi nəticəsində neft bazarının təkrar balanslaşdırılması gələn ilin üçüncü rübündə başlaya bilər. Özü də nazirin sözlərinə görə, saziş neft ixrac edən digər ölkələr üçün də açıqdır.
Azərbaycan və Qazaxıstan
Azərbaycan üçün Vyana anlaşması üzrə öz öhdəliyini yerinə yetirmək elə də çətin olmayacaq. Ölkədə yeni neft yataqlarının işə salınması üzrə hasilatı ciddi səviyyədə artıracaq yeni iri layihələr yoxdur. Hələ hasilatın azalması üzrə sazişin əldə edilməsinə çox qalmış Bakı fəal şəkildə bazarın balanslaşdırılması tədbirlərinə çağırırdı. Bundan əlavə oktyabr ayında RİA «Novosti» agentliyinə müsahibə verən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bəyan etmişdi ki, Azərbaycan birtərəfli qaydada neft hasilatını artırmamaq barədə qərar qəbul edib.
«Neft dünyasının ümumi rəyi neftin qiymətinin $60-ə, bəlkə də $70-ə qədər qalxmasının tərəfdarıdır ki, bu, mən düşünürəm, hamı üçün əlverişli ola bilər: şirkətlər sərmayə yatıra bilərlər, istehsalçı ölkələr isə müxtəlif layihələrə vəsait yatıra bilərlər», - deyə İ. Əliyev vurğulamışdı.
Xəzərin şərq sahilində isə tamamilə fərqli mənzərə yaranır, orada Qazaxıstan nəhayət bir neçə il gözləmədən sonra iri miqyaslı «Kaşaqan» yatağını işə salıb. Məhz buna görə Qazaxıstan neft hasilatının azalmasında iştirak etməyə hazır deyildi, amma sonradan sutkada 20 min barrel azaltmağa söz verdi. Qazaxıstanın Enerji naziri Kanat Bozumbayev bildirib ki, ölkəsi öhdəliyini başqa layihələrdə azalma hesabına yerinə yetirəcək.
Bazarın gözləntiləri
OPEC-ə daxil olmayan ölkələrin şənbə günü hasilatın azaldılması ilə bağlı əldə etdikləri anlaşmadan sonrakı ilk iş günündə Brent neftinin qiyməti $57-ə qədər qalxdı (keçən həftənin yekunu ilə müqayisədə 5% artım oldu). «Fitch» reytinq agentliyinin proqnozuna görə, kartelə daxil olmayan ölkələrin sazişi olmadan belə, artıq OPEC-in anlaşmasının özü 2017-ci il boyunca bazarda təklif artıqlığını ləğv edə bilər və İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (İƏİT) ölkələrində toplanmış ehtiyatın getdikcə azalmasına gətirə bilər. Bundan başqa, Beynəlxalq Energetika Agentliyinin (BEA) proqnozlarına əsaslanan «Fitch» ekspertləri ehtimal edirlər ki, neftə olan tələb 2017-ci ilin birinci rübündə təklifdən, təxminən, 400 min barrel/sutka çox ola bilər, amma anlaşma davam edərsə, 2017-ci ilin dördüncü rübündə bu, 1,3 milyon barrelə qədər qalxa bilər.
Ekspertlərin əksəriyyəti, o cümlədən «Goldman Sachs» və «Bank of America» gözləyir ki, yaxın zamanlarda neftin qiyməti barrel üzə $60-ı keçəcək. Gələn il üçün də proqnozlar həmçinin optimistdir, amma indi ölkələrin hasilatı azaltma imkanları və sazişə qoşulmamış ölkələrdə hasilatın artımı ehtimalları nəzərə alınır. «Wood MacKenzie»nin proqnozuna görə, əgər OPEC ölkələri və başqa istehsalçı ölkələr hasilatın azalması üzrə planlara riayət edərlərsə, gələn il neftin qiyməti barrel üzrə $65-70-a çatacaq.
«Bernstein» analitikləri hesab edirdər ki, 2017-ci il üçün neftin orta illik qiyməti barrel üzrə $60, 2018-ci il üçünsə $70 olacaq. «Morgan Stanley» ekspertləri də gələn il neftin qiymətinin qalxacağını gözləyirlər, ancaq xəbərdarlıq edirlər ki, Liviya və Nigeriyanın hasilatın artırılması ilə bağlı planları əvvəlki kimi OPEC-in bazarı yenidən balanlaşdırmaq istəyi üçün əsas təhlükə olaraq qalır.
«LUKoyl» şirkətinin vitse-prezidenti Leonid Fedun ehtimal edir ki, 2017-ci ildə aparıcı qiymət barrel üçün $60 olacaq. Bu zaman o qeyd edib ki, sahəyə investisiyalar üzrə geniş miqyaslı kəsir üzündən hasilatın azaldılmasına ehtiyac qalmayacaq. «Anlamaq lazımdır ki, neftin qiyməti ucuz olan bu üç ildə bazardan demək olar ki, $1 trln. çıxdı. Bu pullar sərmayə kimi yatırılmadı və yaxın zamanlarda da yeni yataqlara yatırılmayacaq. Buna görə də 2020-ci ilə qədər bazarda ən azı 6-7 mln. barrel gündəlik kəsir yaşanacaq», - deyə Fedun vurğulayıb.
O qeyd edib ki, belə şəraitdə və bir sıra əvvəlcədən müəyyən edilməyən şərtlər üzündən neftin qiyməti yenidən $100 dolların ətrafına qayıda bilər. Amma «LUKoyl» vitse-prezidentinin sözlərin görə, istehsalçılara həddindən yüksək qiymət də əlverişli deyil, onlar üçün $80 yetərlidir. "«Barrelə görə $80 - bu, tələblə təklif arasında tarazlığı təmin edən qızıl qiymətdir», - deyə o vurğulayıb.
Amma hasilatı azaltmağa razılaşmış ölkələrin bəyan etdikləri kvotaya nə dərəcədə əməl edəcəkləri məsələsini də diqqətdən yayındırmaq olmaz. Bu məsələ Rusiya üçün xüsusilə ağırdır. Energetika naziri A. Novakın sözlərinə görə, Rusiya neft hasilatının sutkada 300 min barrel azalmasını yalnız aprel-mayda təmin edə biləcək.
Başqa tərəfdən, bazar şist yataqlarını istismar edən Amerika şirkətlərinin fəaliyyətini də nəzərə alacaq. İndiki qiymət böhranı ABŞ-da şist formasiyaları sayəsində neft hasilatının sürətlə artması hesabına yaranıb.
BEA-nın başçısı Fatih Birolun sözlərinə görə, neftin qiyməti barrel üzrə $60 səviyyəsinə qalxan kimi ABŞ-da şist nefti istehsalçıları hasilatı artıracaqlar. Özü də ABŞ şirkətləri OPEC-in qiymət müharibələri dövründə yetərincə möhkəmləniblər və maya dəyərini $29,44-a sala biliblər, Şimali Dakotada isə qiymət ümumiyətlə $15-ə düşüb.
«ING Bank»ın xammal strategiyası şöbəsinin rəhbəri Həmzə Xanın sözlərinə görə, OPEK neft hasilatının azalması barədə qərarında gecikib, çünki ABŞ istehsalçıları xərcləri azaltmağı və barreli $40-a neft çıxarmağı öyrəniblər. «İlkin eyforiya keçəndən sonra ABŞ-ın şist nefti istehsalçılarının dövrü başlayacaq, onlar hasilatı artırmağa başlayacaqlar. Bu qərara gəldikdə isə, onlar üçün Milad bayramının 26 gün əvvəl başlaması deməkdir», - deyə Həmzə Xan OPEC ölkələrinin hasilatın azaldılması ilə bağlı sazişini şərh edərkən bildirib.
Gələn il üçün əsas risklərdən biri yeni seçilmiş ABŞ Prezidenti Donald Trampın energetika sektorunun, o cümlədən neft hasilatının inkişafı üçün bütün maneələri ləğv edəcəyi barədə verdiyi sözün həyata keçirilmə ehtimalıdır.
BEA-nın proqnozlarına görə, uzun müddətli perspektivdə neftə tələbat 2040-cı ilə qədər artacaq və onda sutkada 103,5 milyon barrelə qalxacaq (2015-ci ilin göstəriciləri ilə müqayisədə 12% artacaq). Proqnoza görə, 2020-ci ildə neftin qiymətləri barrel üzrə $79-a qədər, 2030-cu ildə $111-a kimi, 2040-cu ildə isə $124 dollara qədər artacaq.
Neftin qiymətinin bahalaşması başqa amillərlə yanaşı, hasilatla bağlı xərclərin artmasına görə də baş verəcək, çünki «asan neft» ehtiyatlarının işlənməsi dövrü başa çatmaq üzrədir.
Beləliklə, demək olar ki, OPEC çox sayda pessimist proqnozlara baxmayaraq öz əvvəlki gücünü göstərməyə hazırdır, çünki təkcə hasilatı artırıb - azaltmaqla bağlı verdiyi bəyanat bazarda əhvalın kəskin dəyişməsi üçün yetərlidir. Karteldə özünə inamı OPEK-ə daxil olmayan ölkələrin bazara təsir üzrə birgə fəaliyyətə qoşulmağa hazır olması da gücləndirir. Digər tərəfdən, kartelin qarşısında ölkələrin kvotaya riayət etməsi və ABŞ-ın şist istehsalçılarına qarşı mübarizə kimi problemləri də var.
OPEC-in triumfla qayıdışının alınıb-alınmamasını, yaxud kartelin iflasa uğrayaraq unudulub-unudulmamasını zaman göstərəcək.

Помогут ли договоренности о сокращении добычи нефти повысить цены на долгосрочный период?
В ОПЕК решили вернуть себе былой авторитет. Впервые за восемь лет картель принял решение снизить квоту на добычу нефти. Буквально через несколько дней данное решение поддержали и ряд не входящих в ОПЕК нефтедобывающих стран. Договоренность, достигнутая в последний день ноября, вступит в силу с 1 января 2017 года и предусматривает снижение добычи в сравнении с уровнем октября 2016 года.
Главный посредник
Соглашения о сокращении добычи ОПЕК достигла в сложной для себя ситуации. Только за этот год страны - участницы картеля пытались дважды безуспешно договориться хотя бы о "заморозке" добычи. ОПЕК раздирали политические противоречия между Саудовской Аравией и Ираном, а Ирак выступал против сокращения добычи, аргументируя свою позицию борьбой с боевиками "Исламского государства", для чего ему необходимы финансы. Этим и был обоснован скепсис экспертов накануне венского заседания картеля.
Чувствительный к разного рода заявлениям официальных лиц нефтяной рынок также не предвещал ничего позитивного. Цена на нефть Brent перед заседанием картеля снизилась с почти $49 за баррель до $46. В этих условиях решение картеля сократить добычу на 1,2 млн. баррелей, ограничившись уровнем в 32,5 млн. баррелей в сутки, было весьма позитивным.
Как писали в Bloomberg, определяющую роль в достижении соглашения между странами ОПЕК сыграла Россия. Именно телефонный звонок главы Минэнерго РФ Александра Новака саудовскому коллеге Халиду аль-Фалиху в ночь на 29 ноября позволил сдвинуть с мертвой точки процесс достижения соглашения о сокращении добычи. В частности, по сведениям Bloomberg, Новак пообещал саудовскому министру сократить добычу нефти в России, а не "заморозить" ее, как предполагалось ранее, и даже способствовать присоединению к сокращению нефти ряда других стран.
Главным же посредником для преодоления противоречий внутри ОПЕК стал президент РФ Владимир Путин. Согласно сообщению Reuters, Путин играл роль посредника между Саудовской Аравией и Ираном. По данным агентства, дипломатические усилия В.Путина начались еще в сентябре 2016 года, когда в кулуарах саммита G20 в Ханчжоу он встретился с саудовским принцем Мухаммедом и договорился сотрудничать по вопросу сокращения избытка нефти на мировом рынке. И 28 ноября, буквально перед заседанием ОПЕК в Вене, В.Путин убедил президента Ирана Хасана Рухани согласиться на сделку, что сыграло решающую роль в достижении договоренности.
ОПЕК за рост цен
В итоге Саудовская Аравия взяла на себя большую часть сокращения добычи - на 500 тыс. баррелей. На 200 тыс. баррелей сократит добычу Ирак, на 130 тыс. - ОАЭ и Кувейт. Иран же хоть и не согласился сократить добычу, но выразил готовность не увеличивать ее более чем на 90 тысяч баррелей в сутки, тогда как ранее настаивал на увеличении своей квоты на целых 300 тыс. баррелей. Исключения в вопросе сокращения производства были сделаны для Ливии и Нигерии, которые и без того уменьшили объемы добычи из-за войны с террористическими группировками, а также для Индонезии, которая объявила о приостановке деятельности в ОПЕК. Квоты приняты на полгода и будут повторно рассмотрены на заседании ОПЕК в мае 2017 года.
Уже это решение ОПЕК сразу же привело к росту цен на нефть на 9% только за один день 1 декабря. В последующие дни котировки продолжили расти, "пробив" уровень в $54. Правда, затем котировки немного уменьшились на фоне неуверенности рынков в реализации венского соглашения и возможности достижения договоренности о сокращении добычи странами, не входящими в картель. Но коллеги по цеху не подвели.
Историческое соглашение
Уже 10 декабря все в той же Вене одиннадцать стран, не входящих в ОПЕК, договорились сократить добычу с января следующего года на 558 тыс. баррелей в сутки с октябрьского уровня. Большую часть сокращения возьмет на себя Россия - 300 тыс. баррелей в сутки. Мексика сократит добычу на 100 тыс. Еще 40 тыс. баррелей добавит в копилку Оман, 35 тыс. - Азербайджан, 20 тыс. - Казахстан, а оставшийся объем в 63 тыс. баррелей возьмут на себя Бахрейн, Бруней, Экваториальная Гвинея, Судан, Южный Судан и Малайзия.
Министр энергетики Саудовской Аравии Халид аль-Фалих назвал решение ОПЕК и его поддержку странами, не входящими в картель, историческим. Причем не только по воздействию на рынок, но и по числу стран, поддержавших соглашение. Он особо подчеркнул, что ОПЕК выполнит свои обязательства по сокращению добычи нефти в соответствии с договоренностями, заверив всех в этом и как будущий президент ОПЕК.
По его мнению, сокращения на полгода будет достаточно для балансировки рынка. "В середине года мы в идеале вернемся к тому, что каждый будет производить столько, сколько пожелает, и мы не будем все время эти лимиты устанавливать", - сказал Х.аль-Фалих. Однако министр не исключил, что может сложиться "медвежья" ситуация, и сокращение добычи снова понадобится. Кстати, страны-подписанты оставили возможность пролонгирования соглашения о сокращении добычи еще на полгода в зависимости от ситуации на рынке.
В целом мировое сокращение добычи нефти достигнет 1,7-1,8 млн. баррелей в сутки. Глава Минэнерго РФ Александр Новак считает, что ребалансировка нефтяного рынка в результате реализации указанных договоренностей может наступить в третьем квартале следующего года. Причем, по словам министра, соглашение открыто для присоединения других стран - экспортеров нефти.
Азербайджан и Казахстан не подведут
Азербайджану выполнить свою часть венской договоренности будет не так уж и сложно. В стране нет крупных проектов по запуску новых месторождений нефти, которые могли бы кардинально увеличить добычу.
Еще задолго до достижения договоренностей о сокращении добычи Баку активно выступал за меры по балансировке рынка. Более того, в октябре в интервью агентству РИА "Новости" президент Ильхам Алиев заявил, что Азербайджан в одностороннем порядке принял решение не наращивать добычу нефти.
"Общий настрой нефтяного мира в пользу увеличения цены на нефть до $60, может быть, $70, что было бы выгодно, я думаю, всем: и компаниям - это бы позволило им инвестировать, и производящим странам - они могли бы получить средства на различные проекты", - сказал И.Алиев.
Совсем иная картина складывается на восточном берегу Каспийского моря, где Казахстан, наконец, после нескольких лет ожиданий запустил масштабный проект "Кашаган". Именно из-за этого Казахстан не был готов участвовать в сокращении добычи нефти, однако затем согласился на небольшое снижение в 20 тыс. баррелей в сутки. Как пояснил министр энергетики Казахстана Канат Бозумбаев, страна выполнит свое обязательство за счет сокращения добычи на других месторождениях.
Ожидания рынка
Уже в первый рабочий день после субботней договоренности о сокращении добычи странами, не входящими в ОПЕК, цена на нефть Brent взлетела до $57 (рост на 5% в сравнении с итогом предыдущей недели). По прогнозу рейтингового агентства Fitch, договоренность ОПЕК, даже без соглашения со странами, не входящими в картель, уже сама по себе может убрать избыток предложения на рынке и привести к постепенному снижению запасов нефти в странах Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) в течение 2017 года. Более того, исходя из прогноза Международного энергетического агентства (МЭА), эксперты Fitch полагают, что спрос на нефть может превысить предложение примерно на 400 тыс. б/с в первом квартале 2017 года и на 1,3 млн/ б/с в четвертом квартале 2017 года, если действие договоренности будет продлено.
Большинство экспертов, в том числе Goldman Sachs, Bank of America, ожидают, что цена на нефть "пробьет" в ближайшее время и уровень в $60 за баррель. На следующий год прогнозы также оптимистичны, но уже учитывают возможности стран по сокращению добычи, а также вероятность увеличения добычи в других странах, не подключившихся к соглашению. По прогнозу Wood MacKenzie, средняя цена нефти в следующем году достигнет $65-70 за баррель, если государства ОПЕК и другие страны-производители будут придерживаться планов по сокращению добычи. Аналитики Bernstein считают реалистичным прогнозом среднегодовую цену нефти на 2017 год в $60 за баррель, а на 2018 год - в $70 за баррель. Эксперты Morgan Stanley также ожидают повышения цен на нефть в следующем году, однако предупреждают, что планы Ливии и Нигерии по увеличению добычи по-прежнему являются главной угрозой расчетам ОПЕК по ребалансировке рынка.
Вице-президент компании "ЛУКойл" Леонид Федун предполагает, что доминирующей в 2017 году будет цена в $60 за баррель. При этом он отметил, что в дальнейшем может и не понадобиться сокращение добычи из-за масштабного дефицита инвестиций в отрасль. "Надо понимать, что за эти три года, пока цена нефти была низкая, с рынка ушел практически $1 трлн. Это деньги, которые не были инвестированы и не будут инвестированы в ближайшее время в новые месторождения. Поэтому по крайней мере 6-7 млн. баррелей до 2020 года рынок недосчитается", - пояснил Федун.
Он отметил, что в таких условиях и при ряде непредвиденных обстоятельств цена на нефть в долгосрочной перспективе может вернуться и к рубежам за $100.
Хотя, по словам вице-президента "ЛУКойл", самим производителям слишком высокая цена невыгодна, им достаточно и $80. "$80 за баррель - это такая золотая цена, которая обеспечивает равновесие между спросом и предложением", - пояснил он.
Но следует учитывать, в первую очередь, насколько страны, согласившиеся на сокращение добычи, будут следовать заявленным квотам. Особо тяжело в этом отношении придется России. По словам министра энергетики А.Новака, Россия достигнет уровня снижения добычи нефти в 300 тыс. баррелей в сутки лишь в апреле-мае.
С другой стороны, рынок будет присматриваться и к поведению американских компаний, разрабатывающих сланцевые месторождения. Именно стремительный рост добычи нефти в США из сланцевых формаций стал причиной нынешнего ценового кризиса.
По утверждению главы МЭА Фатиха Бирола, производители сланцевой нефти в США увеличат производство, как только цены на нефть повысятся до уровня $60 за баррель. Тем более что американские компании значительно окрепли за период ценовой войны с ОПЕК, сумев снизить себестоимость добычи до $29,44, а в Северной Дакоте и вовсе до $15.
По мнению руководителя отдела сырьевой стратегии ING Bank Хамзы Хана, ОПЕК запоздала с решением по сокращению добычи нефти, так как американские производители успели значительно снизить затраты и приспособиться добывать нефть при цене $40 за баррель. "Когда первоначальная эйфория поутихнет, настанет время сланцевых производителей США, которые начнут наращивать добычу, поскольку это решение, по сути, означает, что для них Рождество наступило на 26 дней раньше срока", - сказал он, комментируя соглашение о сокращении добычи нефти странами ОПЕК. При этом одним из основных рисков на следующий год является также вероятность претворения в жизнь обещания избранного президента США Дональда Трампа о ликвидации всех препонов для развития энергетической отрасли, включая добычу нефти.
В долгосрочной же перспективе, по прогнозам МЭА, спрос на нефть будет расти до 2040 года, когда достигнет 103,5 млн. баррелей в сутки (рост на 12% в сравнении с данными за 2015 год). Согласно прогнозу, в 2020 году цены на нефть вырастут до $79, к 2030-му - до $111, а к 2040-му - до $124 за баррель.
Рост цен на нефть, кроме всего прочего, будет обусловлен и повышением затрат на ее добычу, так как завершается период разработки запасов "легкой нефти".
Таким образом, можно сказать, что ОПЕК, вопреки многим пессимистическим прогнозам, готова показать свою былую мощь, когда одного только заявления о намерениях уменьшить или увеличить добычу было достаточно для резкой смены настроений на рынке. Уверенности картелю добавляет и готовность стран, не входящих в ОПЕК, подключиться к совместным действиям по воздействию на рынок. С другой стороны, перед картелем стоят и вызовы в лице готовности стран соблюдать квоты и продолжения войны со сланцевыми производителями США.