2016-cı ildə Azərbaycan idmancıları 837 medal qazanıb; bunun da 297-si qızıl, 250-si gümüş və 290-ı bürünc medaldır
2016-cı il Azərbaycan idmançıları üçün parlaq qələbələr və yeni rekordlarla yadda qaldı. Ənənəyə uyğun olaraq, ilin sonunda da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsinin rəhbəri İlham Əliyev idman ictimaiyyəti ilə görüş keçirdi.
“Bu gün Azərbaycan dünya miqyasında güclü idman dövləti kimi tanınır. Bizim idman uğurlarımız çox parlaqdır. Biz ildən-ilə idman nəticələrimizi, uğurlarımızı artırırıq. Əgər Yay Olimpiya Oyunlarının nəticələrinə fikir versək görərik ki, hər oyundan-oyuna Azərbaycanın qazandığı medalların sayı artır. Biz daim inkişafdayıq. Əminəm ki, müsbət dinamika bundan sonra da davam edəcək, baxmayaraq ki, son Yay Olimpiya Oyunlarında qazandığımız nəticəni təkrarlamaq çətin olacaq. Bununla bərabər, mən yaxşı xatırlayıram ki, 2000-ci ildən sonra hər dəfə Yay Olimpiya Oyunlarına yekun vuraraq oxşar fikirlər səslənmişdir ki, böyük nəticə qazanılır, bunu təkrar etmək çətin olacaq. Ancaq biz nəinki bu nəticələri oyunlardan-oyunlara təkrar etmişik, onları artırmışıq”, - İ.Əliyev MOK-un iclasında bildirib.
Prezident qeyd edib ki, son illər ərzində çox güclü idmançılar nəsli yetişib. “Gənclərimiz - müstəqillik dövründə doğulan, yetişən idmançılar bu gün şöhrətimizi yüksəklərə qaldırırlar. 2016-cı il ölkəmizin idman tarixində xüsusi yer tutacaq. İlk növbədə, ona görə ki, biz bu il Rio Yay Olimpiya Oyunlarında tarixi qələbə qazanmışıq. Bu Oyunlarda 200-dən çox ölkə iştirak edirdi. Biz Avropa ölkələri arasında 7-ci yerdəyik, dünya miqyasında medalların sayına görə 14-cü yerdəyik, MDB və postsovet məkanında 2-ci və müsəlman aləmində 1-ci yerdəyik. Bu, böyük tarixi qələbədir. Bu, həm idmançılarımızın gücünü, eyni zamanda, dövlətimizin gücünü göstərir. Çünki ancaq inkişaf etmiş güclü dövlətlərdə idman da inkişaf edir və gözəl idman nəticələri olur”.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev vurğuladı ki, Bakıda təşkil olunan “Formula-1” yarışı ölkəmizin dünyada daha çox tanınmasına səbəb olur: “İlk dəfə olaraq “Formula-1” yarışının keçirilməsi bir daha ölkəmizin qüdrətini göstərdi. Çünki “Formula-1” yarışının keçirilməsi hər bir ölkəyə nəsib olmur, hər bir ölkə bu məsuliyyəti öz üzərinə götürə bilmir və çətinlik çəkir. Ancaq biz bu yarışı da uğurla keçirmişik. “Formula-1” yarışının Azərbaycanda keçirilməsinin ölkəmizin dünyada tanıdılması üçün müstəsna əhəmiyyəti vardır. Beş yüz milyon tamaşaçı auditoriyası olan bu yarışa bütün qitələrdə baxmışlar və şəhərimizin gözəlliyini, insanlarımızın qonaqpərvərliyini bütün dünya görüb. Təsadüfi deyil ki, biz də bunu nəzərdə tuturduq, planlaşdırırdıq ki, bu yarışdan sonra ölkəmizə gələn turistlərin sayı dəfələrlə artacaq və artıb. Elə ölkələr var ki, bu il o ölkələrdən Azərbaycana gələn turistlərin sayı 30-40 dəfə artıb və bu proses davam edir. Çünki bu gün Azərbaycan dünyada həm qüdrətli, eyni zamanda, ən müasir infrastruktura, ən gözəl xidmət sahələrinə malik, təhlükəsizlik təmin olunan ölkə kimi tanınır. Bax, bütün bu amillərin sintezi Azərbaycanı xarici turistlər üçün çox cəlbedici ölkəyə çevirib. Əgər biz gözəl iqlimimizi, gözəl mətbəximizi, tarixi abidələrimizi, 9 iqlim qurşağını əlavə etsək, bir daha görərik ki, biz doğrudan da xoşbəxt insanlarıq, belə gözəl ölkədə yaşayırıq və belə gözəl ölkəni daha da gözəlləşdiririk. Biz gələn il İslam Həmrəyliyi Oyunlarını keçirəcəyik və bu da çox rəmzi məna daşıyır. Bir ölkədə, bir şəhərdə iki il ərzində həm Avropa, həm İslam Oyunları keçirilir. Bu, bizim niyyətimizi göstərir. Çünki idman yarışları, o cümlədən Avropa Oyunları sadəcə olaraq idman tədbiri deyildi, bu, bir dostluq bayramı, həmrəylik təzahürü idi”.
Azərbaycan Prezidenti ölkəmizdə bədən tərbiyəsi və idmanın inkişafında xidmətlərinə görə bir qrup idmançıya və idman mütəxəssisinə mükafatlar təqdim etdi.
Gənclər və İdman nazirliyində təsdiq olunmuş tədbirlər planına əsasən 2016-cı ildə 203 respublika yarışı, 52 beynəlxalq turnir təşkil olunub. Azərbaycan idmançıları 198 beynəlxalq yarışda Azərbaycanın idman şərəfini qoruyub.
2016-cı ildə Olimpiya və qeyri-Olimpiya idman növləri üzrə beynəlxalq yarışlarda – Olimpiya Oyunları, dünya və Avropa çempionatları, Dünya kuboku turnirlərində təmsilçilərimiz 297 qızıl, 250 gümüş və 290 bürünc medal əldə edib. Ümumilikdə idmançılarımız 2016-cı ildə 837 medal qazanıb.
Azərbaycan milli komandası 2018-ci ildə keçiriləcək Dünya Çempionatının seçmə mərhələsinə uğurla başladı. İlk dəfə olaraq ardıcıl üç matçda məğlubiyyət acısı yaşamadı. Dörd oyundan sonra 7 xal toplayan Robert Prosineçkinin komandası 2016-cı ili dünya reytinqində 90-cı pillədə başa vurdu.
Ağdamın “Qarabağ” klubu 2016-cı ildə növbəti dəfə Azərbaycan çempionu oldu və ölkə kubokuna sahib çıxdı. Qurban Qurbanovun komandası ardıcıl üçüncü dəfə Avropa Liqasının qrup mərhələsinə vəsiqə qazandı. Pley-offa çıxmağa sona qədər şans saxlayan “Qarabağ” 7 xalla ölkə futbol tarixində yeni rekord müəyyənləşdirdi.
Roman Qriqorçukun rəhbərlik etdiyi “Qəbələ” ardıcıl ikinci il Avropa Liqasında iştirak etmək imkanı qazandı. Kifayət qədər yaxşı futbol nümayiş etdirən Qəbələ təmsilçisi qrup mərhələsində xal toplaya bilmədi.
2016-cı il Azərbaycan güləşçiləri üçün uğurlu və yaddaqalan olub. Yığma komandalarımız iştirak etdikləri beynəlxalq turnir və çempionatlarda yüksək nailiyyətlər əldə ediblər. Yığma komandalarımızın üzvləri 2016-cı ildə iştirak etdikləri rəsmi beynəlxalq yarışlarda - Olimpiya Oyunları, Avropa və dünya çempionatlarında 17 qızıl, 23 gümüş, 46 bürünc olmaqla toplam 86 medal qazanıb. Son 8 ilə nəzər saldıqda rəsmi yarışlarda güləşçilərimizin nailiyyətlərinin artan templə davam etdiyini görürük. Belə ki, 2009-cu ildə 47 medal qazanılsa da, 2016-cı ildə bu rəqəm 86-ya yüksəlib.
İlin əvvəlində Latviyanın paytaxtı Riqada keçirilən Avropa Çempionatında 2 qızıl, 2 gümüş və 4 bürünc medal qazanan güləşçilərimiz ili uğurla başlayıb. Yunan-Roma güləşçilərimiz komanda hesabında 3-cü nəticə göstərib.
Braziliyanın Rio-de-Janeyro şəhərində keirilən XXXI Yay Olimpiya Oyunlarında güləşçilərimiz ölkəmizin idman şərəfini ləyaqətlə qoruyublar və 9 medal (3 gümüş və 6 bürünc) qazanmaqla güləş tarixində yeni bir səhifə yazıblar. Sərbəst güləşçilərimiz 6 idmançıya 5 medal qazanaraq medal sayına görə bütün komandaları qabaqlayıb.
Beləliklə, 2016-cı il ərzində güləşçilərimiz bütün yaş kateqoriyaları üzrə 255 (62 qızıl, 61 gümüş, 132 bürünc) medal qazanıb. İl ərzində əldə etdiyimiz medalların 130-nu sərbəst, 94-nü yunan-Roma güləşçiləri qazanıb, 31 medal isə qadın güləşçilərin payına düşüb.
Qarşıdan gələn 2017-ci ildə idmançılarımız 4-cü İslam Həmrəyliyi Oyunlarında uğurlu çıxış etmək əzmindədilər.
Ölkə boksunun ən böyük uğuru Rio Yay Olimpiya Oyunlarıyla əlaqədardı. İlk dəfə olaraq təmsilçimiz Lorenso Sotomayor yalnız finalda uduzmaqla olimpiadanın gümüş medalına layiq görüldü. Gənc idmançı Kamran Şahsuvarlı isə bürünc medalla yadda qaldı. Qadın boksçulardan ibarət Azərbaycan yığması Bolqarıstanda baş tutan Avropa çempionatında 4 medal qazandı. Belə ki, xanım idmançılarımız qitə birinciliyində 1 qızıl, 1 gümüş və 2 bürünc medalla ilkə imza atdı. Komandamızın lideri Yelena Vıstropova heyətdə yeganə qızıl medal qazanan boksçu oldu. İl ərzində bir sıra beynəlxalq turnirlərdə iştirak edən komandalarımız Azərbaycanın idman şərəfini layiqincə qorudu.
Azərbaycan millisi komandası Rio Yay Olimpiya Oyunlarında iki gümüş medal qazandı. Rüstəm Orucovla Elmar Qasımov yalnız finalda uduzmaqla ikinci yeri tutdu. Avropa çempionatında Rüstəm Orucov qızıl, Orxan Səfərov gümüş medala layiq görüldü. Komanda yarışlarında Azərbaycan idmanı tarixində ilk dəfə cüdoçularımız Avropa çempionatında bürünc medala layiq görüldü.
Bakıda ölkə idmanı tarixində ən böyük yarış baş tutdu. Ümumdünya Şahmat Olimpiadasında 176 ölkədən 2000-dən çox zəka sahibi iştirak etdi. FİDE prezidenti Kirsan İlyumjinov bildirdi ki, Bakı Şahmat Olimpiadası indiyə qədər keçirilən ən möhtəşəm olimpiada kimi tarixdə qalacaq.
Şəmkirdə keçirilən ənənəvi Vüqar Həşimov Memorialı ilk dəfə Azərbaycan şahmatçısının qələbəsiylə başa çatdı. Şəhriyar Məmmədyarov qələbə qazanmaqla XXI kateqoriyalı yarışda çempion olan ilk azərbaycanlı qrossmeyster kimi tarixə düşdü.
Rauf Məmmədov sürətli şahmat üzrə Avropa çempionatında gümüş medal qazandı. Bakıda keçirilən 42-ci Ümumdünya Şahmat Olimpiadasında xanım qrossmeysterlər uğurlu nəticə göstərdi. Komanda hesabında Fikrət Sideyifzadənin yetirmələri 145 komanda arasında 8-ci oldu. Gülnar Məmmədova isə ikinci lövhədə hamıdan çox xal toplamaqla fərdi göstəricilərinə görə qızıl medal qazandı.
Taekvondo tariximizdə 2016-cı il ən uğurlu mövsüm oldu. İlk dəfə Radik İsayev Rio Yay Olimpiya Oyunlarında bütün rəqiblərinə qalib gəlməklə olimpiya çempionu oldu. Milad Beiqi Harçeqani Dünya Qran-Pri turnirinin final mərhələsində qızıl medala layiq görüldü. Azərbaycan millisi isə ardıcıl ikinci dəfə komanda yarışlarında dünya çempionatının qalibi oldu.
Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycan iki gimnastla təmsil olundu. Marina Durunda bədii gimnastika, Oleq Stepko isə idman gimnastikasında mübarizə apardı. Bakıda təşkil olunan Dünya Kubokunda Oleq Stepko 1 qızıl, 1 gümüş və 1 bürünc medal qazanmaqla qitənin ən güclüləri sırasında olduğunu təsdiqlədi. Qadın idman gimnastikasında Marina Nekrasova Dünya Kuboku yarışlarını bürünc medalla başa vurdu. Akrobatika gimnastikasında Dünya Kubokunda çıxış edən Aynur Hüseynova, Lalə Hüseynova və Nərmin Ramazanovadan ibarət qrup üçüncü yerə layiq görülüb.
Çində keçirilən yeniyetmələr arasında akrobatika üzrə Dünya Yaş Qrupları yarışlarında Azərbaycan gimnastları iki gümüş medal əldə edib. İkili mini batut yarışlarında Avropa çempionatında atletlərimiz ölkəmizə bürünc medal qazandırdı. Bakıda təşkil edilən Dünya Kubokunda Marina Durunda fəxri kürsünün üçüncü pilləsinə yüksəldi. Azərbaycan gimnastika tarixində ilk dəfə Rza Əliyev kişi idman gimnastikası üzrə 1-ci dərəcəli beynəlxalq hakimlik kateqoriyası əldə etməklə mötəbər yarışlarda ədaləti qorumaq imkanı əldə etdi.
Ən böyük uğur, sözsüz ki, Yay Olimpiya Oyunlarıyla bağlıdır. Valentin Demyanenko gümüş, İnna Osipenko Radomskaya bürünc medalla Azərbaycan olimpiyaçılarının uğurunda pay sahibi oldu. Bununla yanaşı bu idmançılarımız Dünya Kuboku yarışlarında da mükafatçılar sırasında yer aldı.
2017-ci il Azərbaycan idmançılarını bir sıra mötəbər yarışlarda ciddi sınaqlar gözləyir. İnanırıq ki, yeni ildə də idmançılarımız xalqımızı böyük qələbələrlə sevindirəcək.

Azerbaijani sportsmen won 837 medals in 2016, including 297 gold, 250 silver and 290 bronze medals
Traditionally, the National Olympic Committee (NOC) with the participation of President Ilham Aliyev summed up the sport results of 2016.
"Today Azerbaijan is known as a strong sports power in the world. We have achieved brilliant sports successes. Every year we increase our athletic performance, achievements. If we look at the results of the Olympic Games, we can see that the number of medals won by Azerbaijan has increased. We are in constant development. I am sure that the progress will continue in the future but it will be difficult to repeat the results of recent Olympic Games. However, I remember well that every time when summing up the Olympic Games after 2000, we had similar thoughts. However, we not only repeated the results of previous games but also improved them", said President Aliyev at the NOC convention.
He stressed that in recent years Azerbaijan had a very strong generation of athletes. "Our young people, the athletes who were born and grew up during the period of independence, currently multiply our sporting glory. 2016 will have a special place in the sports history of our country. First of all, because in 2016 we won a historic victory at the Summer Olympics in Rio. More than 200 countries participated in these games. By the number of medals, we are ranked the 7th among the European countries, the 14th in the world, the 2nd among the CIS countries, and the 1st place in the Muslim world. This is a great historic victory, as a testament to the strength of our athletes, and the state. Because strong sports and excellent sports results are possible only in developed countries", said the president.
I. Aliyev stressed that the Formula-1 race organized in Baku contributed to further popularization of Azerbaijan in the world: "Formula-1 has once again demonstrated the power of our country. Because not every country can take on this responsibility, it is difficult. These competitions gather an audience of five hundred million viewers, monitored on every continent; the whole world could see the beauty of our city, the hospitality of our people. We had planned that the number of visitors to our country after would increase during the competition, and we achieved this goal. The number of tourists coming to Azerbaijan from some countries increased 30-40 times, and this process continues. Because today Azerbaijan is known worldwide as a powerful country with the most modern infrastructure, excellent services, a country where security is provided. The synthesis of all these factors has turned Azerbaijan into a very attractive country for foreign tourists. If we add to this wonderful climate, excellent cuisine, historic monuments, 9 climatic zones, the more time you can make sure that we are truly happy people, because we live in such a beautiful country and make it even more beautiful," said President Aliyev.
"Next year we will hold Islamic Solidarity Games, and it is very symbolic. Both the European and Islamic games are held in one country, in the same city for two years. This demonstrates our intention, as sporting events, including the European games, were not merely a sports event, it was a holiday of friendship, solidarity", stressed the President.
A group of athletes and sports professionals were awarded for merits in the development of the national sport.
In accordance with the action plan approved by the Ministry of Youth and Sports in 2016, 203 national events and 52 international tournaments were organized. Azerbaijani athletes defended the sports honor of Azerbaijan in 198 international competitions.
In general, Azerbaijani sportsmen won 837 medals, including 297 gold, 250 silver and 290 bronze medals in 2016 at various Olympic and non-Olympic international competitions: the Olympic Games, World and European championships, tournaments and World Cup.
Azerbaijani national team successfully started qualification games for the 2018 World Cup. It was the first time our team did not lose three matches in a row. Scored 7 points after 4 games, Robert Prosinecki’s team finished 2016 as the 90th strong team of the world.
Garabagh FC of Agdam once again became the champion of Azerbaijan and won the Cup. Gurban Gurbanov's team for the third time in a row won a ticket to the group stage of the Europa League. Retaining the chances of reaching the playoffs until the end, Garabagh entered a new record in the history of national football with 7 points.
Gabala FC coached by Roman Hryhorczuk received the opportunity to participate in the Europa League for the second time in a row. Although Gabala did not score points in the group stage, it showed good football.
2016 was successful and memorable for Azerbaijani wrestlers. The national teams achieved good results in international and other championships. They won a total of 86 medals (17 gold, 23 silver and 46 bronze medals) in official international competitions including the Olympic Games, World and European Championships in 2016. For the last 8 years, our wrestlers were steadily improving. In 2009, they won 47 medals, in 2016 - already 86 medals.
Having won earlier this year in Riga at the European Championships 2 gold, 2 silver and 4 bronze medals, wrestlers successfully started the year. Azerbaijani Greco-Roman wrestlers won then the 3rd place in the team standings.
The wrestlers have demonstrated an adequate performance during the Summer Olympics held in Rio de Janeiro. Having won 9 medals (3 silver and 6 bronze), they have written a new page in the history of our wrestling. Our national freestylers’ team was ahead of any other team with 5 medals per 6 wrestlers.
In general, all competition teams of different age groups in 2016 won 255 medals (62 gold, 61 silver and 132 bronze), including 130 medals in freestyle and 94 in Greco-Roman wrestling. Female wrestlers has brought another set of 31 medals.
In 2017, the Azerbaijani wrestlers are tasked to show yet another successfully performance at the Islamic Games.
Our boxers achieved the biggest success at the summer Olympic Games in Rio. Lorenzo Sotomayor, representing Azerbaijan for the first time, was awarded the silver medal of the Olympics. The young athlete Kamran Shahsuvarly won a bronze medal. The national female team of Azerbaijan excelled at the European Championship held in Bulgaria and for the first time won 4 medals: 1 gold, 1 silver and 2 bronze.
The national team of Azerbaijan won two medals at the Summer Olympics in Rio. Losing only in the final tournament, Rustam Orujov and Elmar Gasimov won the second place. At the European Championships, Rustam Orujov and Orkhan Safarov won gold and silver medals, respectively. In the team competition, our judokas won bronze medals for the first time in the history of Azerbaijani sport.
Chess
For the first time, the World Chess Olympiad was held in Baku and attended by over 2 thousand players from 176 countries around the world. FIDE President Kirsan Ilyumzhinov said that Baku Chess Olympiad would be remembered as the most magnificent event of all held so far.
Women’s chess team has demonstrated successful performance at the Olympiad and finished the eight among 145 countries. Gulnar Mammadova was awarded the gold medal in the individual competition for the best score on the second board.
The traditional Vugar Gashimov Memorial held in Shamkir ended with the victory of the Azerbaijani chess player for the first time. Shahriyar Mammadyarov has inscribed his name in history as the first Azerbaijani grandmaster, who won the tournament of the 21st category.
Rauf Mamedov won the silver medal at the European Championship in rapid chess.
2016 was the most successful year in the history of taekwondo. Radik Isaev became the champion of the Summer Olympic Games the first time while Milad Beigi Harchegani and Patimat Abakarova won bronze medals of the Olympics.
Harchegani was also awarded gold award at the final stage of the tournament at the world Grand Prix tournament. The national team of Azerbaijan was ranked the first in team competition of the world championship second year in a row.
Two athletes represented Azerbaijan at the Summer Olympics. Marina Durunda in artistic gymnastic and Oleg Stepko in sport gymnastics.
Having won 1 gold, 1 silver and 1 bronze medal in the World Cup organized in Baku, Oleg Stepko proved that he was among the strongest athletes of the continent. Marina Durunda completed the World Cup competition with a bronze medal. Our acrobatic group team representing Azerbaijan at the World Cup, Aynur Huseynova, Lala Huseynova, and Narmin Ramazanova, were the third strongest team of the tournament.
Azerbaijani gymnasts won two silver medals in world championship held In China. Our athletes won a bronze medal at the European Championship winning the competition on double mini trampolines.
For the first time in the history of the Azerbaijani gymnastics, Rza Aliyev reached the category of international arbiter of I degree in men's gymnastics and guaranteed his participation as a referee at the most prestigious competitions.
Azerbaijan achieved the biggest success during the last Summer Olympic Games. Valentin Demyanenko and Inna Osipenko-Radom, who won silver and bronze medals, respectively, contributed to the success of the Azerbaijani national team. In addition, these athletes were among the winners at the World Cup competition.
In 2017, Azerbaijani athletes are waiting for a serious test in a number of prestigious competitions, in which they will please us with their bright victories.