ONUN YAZMADIĞI SSENARİ
Əslən bakılıydı. Atası Mehdi nardaranlı, anası Rübabənin bir tərəfi buzovnalı, bir tərəfi maştağalıydı. Atası dövlət qulluğundaydı. Anası isə evdar qadın idi. Azərbaycanda Sovet hakimiyyətinin qələbəsinədək çox varlı olmuşdular. Ancaq yeni hökumət var-dövlətlərini, evlərini müsadirə etmişdi. Atasının evləri şəhərin yuxarı məhəllələrindəydi. Sovet hökuməti mal-mülklərini əllərindən alandan sonra, onlara Lermontov küçəsində ev verdi. 1920-ci ilin 22 dekabrında dünyaya gələn Həsən Seyidbəylinin uşaqlığı həmin evdə keçdi.
Uşaqlıq dünyasından kinoya...
Üç qardaşın ortancılıydı. Uşaqlıqdan üçü də idmana meyil saldı. Böyük qardaşı Kamil voleybolla, Həsən akrobatikayla, kiçik qardaşı Adil isə gimnastikayla məşğul olurdu. Sonralar Kamil hərbçi oldu. Podpolkovnik rütbəsinədək yüksəldi. Adil idmana yaxın sənət seçdi. Jurnalist kimi Azərbaycan Dövlət Televiziyasında idman verilişlərində işlədi. Həsən isə rejissor, ssenarist kimi fəaliyyət göstərdi.
Kiçik yaşlarında qardaşları arasında ən nadinci, sözəbaxmayanı o idi. Elə “Bizim Cəbiş müəllim” filmində olduğu kimi, köhnə məhəllənin uşaqları bir yerə yığışıb, müxtəlif oyunlar oynayırdılar. Pişiyin quyruğuna boş bankalar bağlayırdılar. Səs-küy aləmi başına götürürdü.
Uşaqlığı beləcə, ömrünə həsrətlə anacağı günlər yaza-yaza keçib gedirdi. Elə arzular var ki, uşaq yaşlarında insanın qəlbinə yol tapır. Ancaq uşaqlıq xəyallarına çevrilərək yalnız xatirələrdə qalmır. Həsən Seyidbəylinin də kinoya sevgisi onunla birlikdə böyüyürdü. O, balaca olanda Bakıda kinofilmlər dəbə düşürdü. Kino aləmi onu heyran etmişdi. O, ecazkar aləmdə olmağı çox arzulayırdı.
1938-ci ildə orta məktəbi bitirdi. Evdəkilərə Leninqrada (indiki Sankt-Peterburq şəhəri) oxumağa gedəcəyini söylədi. Elə həmin il Leninqraddakı Kino Mühəndisləri İnstitutuna daxil oldu. 1939-cu ildə isə Moskvaya getdi. Oradakı Ümumittifaq Kinematoqrafiya İnstitutunun kinorejissorluq fakültəsində oxumağa başladı.
Tələbəlik illəri Böyük Vətən müharibəsinin qanlı-qadalı vaxtlarına düşdü. Möskva şəhərinin də başının üstünü təhlükə alanda onların institutu Alma-Ataya (indiki Almatı) köçürüldü. Qarlı-boranlı günlərdə soyuq vaqonlarda çətinliklərlə həmin şəhərə getdilər. Həsən Seyidbəyli institutun son illərini orada oxumalı oldu.
Çin olmuş arzu
1943-cü ildə təhsilini başa vurub Bakıya qayıtdı. “Azərbaycanfilm” Kinostudiyasında rejissor kimi işə başladı. İlk vaxtlar gənc rejissora kino çəkməyə imkan vermədilər. Kinostudiyanın bəzi qocaman rejissorları cavanlara maneələr yaradırdılar.
Həsən Seyidbəyli bədii yaradıcılığa tələbəlik illərindən başlamışdı. Hekayələri, novellaları 1944-cü ildən qəzet və jurnallarda dərc edilirdi. Sonralar Moskvada ikiillik ali ssenaristlər kursunda təhsil aldı. Elə həmin məktəbdə oxuduğu vaxtlarda ailə qurdu.
...Süsən xanımla onu dostları tanış etmişdi. Dostuqla başlanan münasibətləri bir müddət sonra sevgiyə çevrildi. Toyları 1950-ci ildə oldu. Həsən Seyidbəyli Moskva ali ssenaristlər kursunu 1951-ci ildə bitirdi. İlk övladları 1953-cü ildə dünyaya gəldi. Adını Ziya qoydular. 1955-ci ildə qızları Məryəm, 1961-ci ildə isə sonbeşikləri - Mehdi doğuldu.
Həyat yoldaşı həkim idi. Süsən xanım Tibb İnstitutunu bitirdiyi vaxtdan təqaüdə çıxanadək “Leçkomissiya”da (Mərkəzi Klinik Xəstəxanası) işlədi.
Dövrün qaydalarına uyğun olaraq, Həsən Seyidbəyli də cibində Kommunist Partiyasının biletini gəzdirirdi. O vaxtlar bunsuz iş görmək, elə rejissor kimi də fəaliyyət göstərmək asan deyildi. Amma Həsən Seyidbəyli Seyid nəslindən idi. O da ata-babaları kimi, Allaha inanan adam idi. Və görünür, Sovet hakimiyyətinin məsul şəxsləri bunu yaddan çıxarmamışdılar. Bir gün Həsən Seyidbəylini Mərkəzi Komitəyə çağırdılar. “Bəy”, “xan”, “seyid” soyadı olanların özlərini daim təhlükədə hiss etdikləri vaxtlarıydı. Azərbaycanın ozamankı rəhbəri Mircəfər Bağırov gənc rejissordan haralı olduğunu soruşdu. Həsən Seyidbəyli cavab verdi: “Bakılıyam”. Sonradan bildi ki, hansısa rayondan olan Seyidbəylilərlə bağlı Mərkəzi Komitəyə məlumat çatdırılıb. Bağırov sənədləri araşdırtdı. Həsən Seyidbəylinin həmin Seyidbəylilərlə əlaqəsi olmadığı məlum oldu. Onu sərbəst buraxdılar. Soyadıya bağlı Həsən Seyidbəylini daha heç vaxt narahat etmədilər.
Yaradıcılıq azadlığı
Oğlu Ziya Seyidbəli danışır ki, Həsən Seyidbəyli xasiyyətcə yumşaq, mülayim olduğu qədər də tələbkarıydı: “Əvvəllər yaşlı rejissorlar onu kino çəkməyə qoymasalar da, işləri tədricən yoluna düşdü. Atam tələbkar rejissor idi. Amma o, heç vaxt aktyorları sıxmazdı. Çəkilişlərdən qabaq məşqlərə çox ciddi yanaşırdı. Ona görə də aktyorlar çəkilişlər zamanı kameranın qarşısında hazırlıqlı olurdular. “Nəsimi” filminə dəvət olunanda Rasim Balayev gənc idi. Nəsimi kimi mürəkkəb surəti canlandırmaq o yaşda aktyor üçün asan deyildi. Atam onunla uzun müddət məşq etdi. Çox maraqlı ifa alındı”.
Həsən Seyidbəyli aktyorlara tələbkarlıqla yanaşmaqla bərabər, sərbəstlik də verir, bacarıqlarını göstərmək imkanı yaradırdı. “Bizim Cəbiş müəllim” filminin çəkilişləri zamanı Ziya Seyidbəyli özü də bunun şahidi olub. Çünki filmdəki Namiq obrazının ifaçısı rejissorun böyük oğludur: “Filmdə müxtəlif səviyyəli, müxtəlif yaşlı adamlar iştirak edirdilər. Əlbəttə, uşaqlarla işləmək çətin idi. Bir də görürdün, çəkiliş gedə-gedə biri kameraya baxır. Bizi başa salırdılar: “Kameraya tərəf baxmayın. Elə təsəvvür eləyin, kamera yoxdur”. Makedon rolunun ifaçısı Aqillə məşqlər olmuşdu. O, digər uşaqlarla müqayisədə hazırlıqlıydı. Mənim müsbət cəhətim o idi ki, uşaq yaşlarımdan kino çəkilişlərini müşahidə etmək fürsətim olmuşdu. Nəsibə Zeynalovanın oğlu Cahangir də mənim kimi. Filmdə bu cür üç-dörd əsas uşaq rolu var idi. Qalanları o qədər də diqqət mərkəzində olmurdular. Onları başa salırdılar. Üç-dörd dubla çəkirdilər. Çəkilişlər zamanı atamın mənə də acıqlandığı məqamlar olurdu. Bir də görürdün, nəsə onun istədiyi kimi alınmırdı. Filmin bir yerində Makedona şillə vurmalıydım. Rejissor, yəni atam deyirdi ki, bərkdən vur. Mən vurmağa utanırdım. Çəkiliş alınmırdı.
Əlağa Ağayevlə Nəsibə Zeynalova çəkiləndə heyranlıqla tamaşa edirdik. Onlar peşəkar aktyorlarıydılar. Nəyi isə deyirdilər, başa salırdılar ki, belə olmalıdır. Sözləri ifadə etmək, özlərini aparmaq artıq onların özlərinə məxsusuydu. Atam mane olmurdu. Çünki peşəkarlara gərək şərait yaradasan”.
Hər aktyorun öz yeri
Həsən Seyidbəylinin çəkdiyi filmlərin uğurlu alınmasının bir səbəbi də düzgün aktyor seçimi idi. “Bizim Cəbiş müəllim” filminin məşhur Makedon rolunun ifaçısı aktyorluq sənətindən uzaq gənc oğlanıydı. Bu, Həsən Seyidbəylinin tapıntısıydı. Ziya Seyidbəyli xatırlayır: “Pirşağıdaydıq. Yayda orada dincəlirdik. Atam “Bizim Cəbiş müəllim” filmini çəkməyə hazırlaşırdı. Aqili də o zaman gördü. Tipajı, görünüşü xoşuna gəldi. Yayda Pirşağıda qaldığı üç-dörd ay müddətində onunla məşq etdi. Aqil Makedon rolunu elə ifa etdi ki, sanki peşəkar aktyor idi”.
“Bizim Cəbiş müəllim” filmində Həsən Seyidbəylinin digər övladları - Məryəm və Mehdi də Cəbiş müəllimin uşaqları rollarında oynadılar. Məryəm bundan əvvəl “Telefonçu qız” filmində Mehribanın uşaqlığını canlandırmışdı.
O, filmlərində uşaqlarını çəksə də, onların nə rejissor, nə də aktyor olmalarını istədi. Böyük oğlu Namiq rolunu uğurla oynasa da, bu sənəti seçməyib. Məryəm əvvəlcə aktrisa olmaq istəyib, ancaq sonralar onun da istəyi ötüb-keçib. Ziya Seyidbəyli deyir: “Çünki görürdük bu necə çətin, əsəbi sənətdir. Bir də biz arzulasaydıq da, inanmıram, atam bu sənətin ardınca getməyimizə icazə verəydi. Özü çox əzab-əziyyət gördü. Əvvəla, başqa rejissorlar kimi o da sovet rejimindən çəkirdi. O vaxtlar digər sovet respublikaları kimi, Azərbaycanla bağlı əksər məsələlər də Moskvada həll olunurdu. Hər ssenari qəbul olunmurdu. Rejissorlara sərbəstlik verilmirdi. Bir çoxları kimi, atam da iki filmini Moskvadan göndərilən rejissorlarla qoşa çəkməli oldu. İstedadlı adamlar azadlığı sevirlər. Atam da beləydi. O elə adamlardan idi ki, təzyiq göstəriləndə heç nə eləmirdi. Öz içinə qapanırdı. Sifarişlə ola bilər ki, sənədli film çəkdi, amma bədii film yox. Onların bir çoxunu öz əsəri əsasında ekranlaşdırdı. “Qızmar günəş altında”, “Uzaq sahillərdə” filmərinin ssenari müəllifiydi. “Telefonçu qız”, “Kimi daha çox sevirik”, “Möcüzələr adası”, “Sən niyə susursan”, “O qızı tapın”, “Xoşbəxtlik qayğıları” filmlərinin ssenari müəllifi olmaqla bərabər, həm də rejissoruydu. “Bizim Cəbiş müəllim” və “Nəsimi” filmlərinin isə yalnız rejissoruydu”.
Konyuktur haqsızlıqlar
Oğlu danışır ki, Həsən Seyidbəyliyə qarşı haqsızlıqlar çox oldu. Bəzən lap Mərkəzi Komitənin katiblərindən də söz eşidirdi. Onda respublika rəhbərliyi bütün məsələlərə, hətta yeni kitablara, filmlərə də qarışırdı. Ziya Seyidbəyli danışır: “Möcüzələr adası” filmində bir hissə var idi: neft buruğunda hansısa bir cihaz xarab olur, işçi onu düzəltmək istəmir. Atama Mərkəzi Komitədə məsul işçilərdən biri dedi ki, bizdə Neft Daşlarında belə insanlar yoxdur. Yəni ordakıların hamısı müsbət insanlardır. Atam ona cavab verdi:
- Bu sizin fikrinizdir?
- Yox, Mərkəzi Komitənin.
Atamı məcbur etdilər filmdəki həmin hissəni kəssin. O zaman göstəriş verənlər özləri sənətkar olmadıqlarından, onların sözləri bəzən atamın xoşuna gəlmirdi. Buna görə bəzən mübahisələr etməli olurdu. Elə belə məsələlərin, söz-söhbətlərin biri də onun infarkt keçirməsinə səbəb oldu. Onda atamın əlli səkkiz yaşı var idi”.
Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının sədri olduğu dövrün qaydasına görə, o, həm də SSRİ Kinematoqrafçılar İttifaqının sədri hesab olunurdu. Bir çox istedadlı aktyorun kino sənətinə gəlməsi Həsən Seyidbəylinin xidmətidir. Oğlu xatırlayır ki, film çəkilişi apardığı günlərdə dincliyi pozulurdu: “Gərgin iş, süni maneələr, problemlər gərginlik yaradırdı. Qırx doqquz-əlli yaşlarında şəkər xəstəliyinə düçar oldu. Ömrünün on il bu xəstəliklə mübarizədə keçdi. Bəlkə də anamın həkimliyi olmasaydı, bu qədər də yaşamazdı. Çünki dediyim kimi, işi gərgin idi. Amma o, yaşamağı çox sevirdi. Gəncliyində olduğu kimi, yaşa dolandan sonra da idmanla məşğul olurdu. Yaxşı üzgüçüydü. Sevimli məşğuliyyətlərindən biri də ova getməkdi. Yaxşı ovçuydu. Bir də gərginlikləri, problemləri nə qədər olsa da, atam sevdiyi işlə məşğul idi. Hər işi ürəklə görürdü. Bəzən çəkilişlər günlərlə davam edirdi. Çəkilişlər olmayanda başqa yerdə ləngiməzdi. O, evinə, ailəsinə bağlı adamıydı. O gün yenə həmişəki kimi işdən evə qayıtmışdı. Axşamüstü həyətə düşdüm. Məni çağırdılar. Tez evə qalxdım. Atamın halı dəyişmişdi. O, əllərimin üstündə keçindi”. Həmin gün 1980-ci ilin 25 iyunu idi. Həsən Seyidbəyli ikinci dəfə Ali Sovetə deputat seçilmişdi. Vəfatından sonra deputat biletini simvolik olaraq, ailəsinə verdilər...

Hasan Seyidbayli has shot many interesting films but his life scenario was predetermined
He is originally from Baku: his father Mehdi was from the village of Nardaran, and his maternal grandparents were from the villages of Buzovna and Mashtaga. His father was a clerk, mother - a housewife. Before the establishment of Soviet regime in Azerbaijan, it was a very rich family. But the new government expropriated their property and homes. His father’s houses located in the upper part of the city were taken in return of an apartment on the Lermontov Street. That is where Hasan Seyidbayli was born on December 22, 1920 and spent his childhood.
From childhood to movies
He had elder and younger brothers. All three were doing sports since childhood. The elder brother, Kamil, was playing volleyball, Hasan - acrobatics, and the youngest, Adil, gymnastics. Later, Kamil became a military officer in the rank of colonel. Adil has chosen a profession according to his interest in sports and became a sport journalist working at the state television company. Hasan became a film director and screenwriter.
Since childhood, he was the most mischievous and disobedient among the three brothers. His friends from the neighborhood used to gather together as in "Bizim Cəbiş müəllim" (Our teacher Jabish) and play various games.
Hasan used to recall these sweet memories of his past life with nostalgia. There are dreams that sink into the human soul since childhood. However, being only dreams, they remain in memories. Hasan Seyidbayli’s love for movies has grown along with him. When he was young, movies began to gain popularity in Baku. The world of cinema has fascinated him. He wanted to be in this world.
In 1938, Hasan graduated from high school and entered the Leningrad Institute of Film Engineers. In 1939, he went to Moscow to study at the Faculty of Film Directors of All-Union State Institute of Cinematography.
These were difficult years of the Great Patriotic War. When Moscow was under the threat of Nazi occupation, his institute was evacuated to Alma-Ata, where Seyidbayli has spent his last years as a student.
A dream that came true
After graduation in 1943, he returned to Baku and started to work on Azerbaijanfilm studio. At first, the young director was not allowed to make films, some veteran directors were causing problems on his way.
Hasan Seyidbayli has become involved in artistic creation since his student years. He has published his stories and novels in newspapers and magazines since 1944. Later, he became a certified screenwriter. During his studies at the courses, he married with Susan-khanim introduced to him through his friends. The relationship, which began as a friendship, soon grew into love, and in 1950, they celebrated the wedding. In 1953, their first child Ziya was born. Then they had the daughter Mariam and son Mehdi (1961).
His wife Susan-khanim was a doctor. After medical school and before retiring, she worked at the Central Clinical Hospital.
To be a film director, one had to be a member of the Communist Party. Hasan Seyidbayli also had a membership card. However, he was a descendant of the Seyyids and his ancestors believed in Allah. Apparently, the senior officials of the Soviet government knew about his fact of Hasan’s biography.
There was a time when those who had words "bay", "khan", "sayyid" in their last names were in danger. Once Seyidbayli was summoned to the Central Committee. The then head of Azerbaijan Mirjafar Bagirov asked the young director where he came from. Hasan replied: "I am from Baku." Later, he learned that the Central Committee has been informed of his namesakes. Bagirov ordered to examine the documents. It turned out that Seyidbayli had nothing to do with them. He has been left alone and no longer bothered since because of his name.
Creative freedom
His son told us that his father was by nature very gentle and kind, but at the same time a demanding person: "That’s true, mature directors did not allow him to make films but his situation has gradually improved. He was very serious about the rehearsals. Therefore, the actors had to appear in front of the cameras already prepared. When Rasim Balayeva was invited to star in Nasimi, he was still young. Therefore, it was very difficult for him to encompass such a complex image as Nasimi. Father was rehearsing the role with him for quite a long time. It turned out to be a very interesting performance."
While Hasan Seyidbayli was extremely demanding to his actors, at the same time he gave them the freedom to create conditions so that they could show their skills. During the filming of Bizim Cəbiş müəllim, his eldest son Namig performed one of the leading roles: "The filming involved people of all levels and ages. It was difficult to work with children, of course. Every now and then during the filming someone started to look into the camera. We were told not to look into the camera and imagine that there was no camera at all. Since the character of Makedon has been repeatedly rehearsed, the actor was more prepared for his role. My positive side was that I was able to watch the filming since my childhood. The same experience had the son of Nasiba Zeynalova, Jahangir. The film has only 3-4 children in major roles. The rest were not in the spotlight. They were explained how to perform. The filming took multiple takes. During filming, there were moments when father was angry with me. I was not playing as he wanted. In one scene, I had to slap Makedon, the character of Agil Aghajanov. My father told me to strike him harder. I was shy. Shooting was paused several times.
We were charmed by performances of Aliaga Agayev and Nasiba Zeynalova. They were professional actors. They were told something, explained how they should play, and the rest was up to them. Father did not interfere - it was necessary to create conditions for professionals."
Every actor is in his proper place
Another reason that brought success to Hasan Seyidbayli’s films was the casting. The famous performer of Makedon in Bizim Cəbiş müəllimwas a young man far from the world of cinema. He was director’s own discovery. Ziya Seyidbayli remembers: "We were in Pirshagi. We rested there in the summer. Father was preparing to film Bizim Cəbiş müəllim. Then he noticed Agil. He liked his type, appearance. During 3-4 months that we stayed in Pirshagi, he has worked with him. Agil played the role of Makedon as if he was a professional actor."
Other children of Hasan Seyidbayli, Mariam and Mehdi, played the children of Jabish in the film. Prior to that, Mariam played the character of Mehriban as a child in Telefonçu qız ("The telephonist").
Although Seyidbayli filmed his own children, he did not want them to become directors or actors. The eldest son Ziya has successfully performed the character of Namig but did not choose this profession. Mariam initially wanted to become an actress but she passed her desire in the future. From the memories of Ziya Seyidbayli: "We have seen how difficult and nervous this profession was. Besides, if we even dreamed about it, it was unlikely that father would allow us to be actors. He had suffered enough. First, like all directors, he also shot about the Soviet regime. In those days, as in other republics, most of the issues related to Azerbaijan were decided in Moscow. Not every script was approved. The director did not have freedom of action. Like many others, my father also had to shoot two films with directors seconded from Moscow. Talented people love freedom. So was my father. When he was pushed, he would retreat into himself. He could still film a documentary but not a movie. He based many of his films on his own works. He was the screenwriter of Qızmar günəş altında (Under the hot southern sun), Uzaq sahillərdə (On distant shores), Telefonçu qız (The telephonist), Kimi daha çox sevirik (Who we love the most), Möcüzələr adası (Island of miracles), Sən niyə susursan (Why are you silent?), O qızı tapın (Find that girl), Xoşbəxtlik qayğıları (Care of happiness).
The conjuncture
Seyidbayli’s son Ziya says that there were many injustices with regard to his father. Sometimes we had to get a scolding from the Central Committee and the secretaries. At that time, the Communist Party leadership would intervene in all issues, the publication of new books or shooting the next film. There was an episode in Möcüzələr adası: a unit breaks down on the oilrig and the employee does not want to fix it. But the high-ranking officer of the Central Committee said that we did not have such people on Oil Rocks, that all of these people must be positive. My father asked him: "Is that your opinion?" - "No, the opinion of the Central Committee", the officer replied.
"Father was forced to cut this scene from the movie. Often, those who gave instructions had to do with art, and the father had to join the debate. These questions, disputes and gossips led to the fact that he suffered a heart attack. The father was 58 years at that time", says Zia Seyidbayli.
It was Hasan Seyidbayli who discovered many talented actors. He did not have rest during the filming: "Hard work, artificial obstacles, and problems of increasing tension. In 49-50 years, he had a diabetes. He spent ten years of his life in the fight against this disease. If not my mother, he would not have lived so much. After all, the work was tense. He loved life. He was a good swimmer. One of his favorite pastimes was hunting. He was an avid hunter. Although there were many problems, the father used to do what he liked. He did everything with a soul. When he had nothing to do, he was always at home. He was attached to his home, to his family.”
"On that day, as usual, I came home from work. In the evening, I went down into the yard. Suddenly, I was called out of the house. I quickly returned back. Father was bad ... He died in my arms. It was on June 25, 1980," remembers Ziya. At that time, Hasan Seyidbayli was elected to the Supreme Council of the Communist Party for the second time. After his death, his deputy card was symbolically handed over the family...