MUĞAM TƏBİƏTCƏ DOĞMA OLANDA...
Xalq Artisti Samir Cəfərov Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrının aparıcı artistidir. O, dinləməkdən doyulmayan nadir güclü səsin sahibidir. Samir həm də Rəşid Behbudovun, Enrike Karuzonun repertuarına yiyələnib. Hazırda o, dünya və Azərbaycan klassikasından altı operadan partiyalar və çox sayda ariya və mahnılar ifa edir. Demək olar ki, bütün dünyada konsertlər verib. «R+» jurnalının müxbiri çoxsaylı qastrollar arasında Samir CƏFƏROVla görüşməyə nail olub.
- Samir, sizin musiqi fəaliyyətiniz necə başladı?
- Mən çoxuşaqlı ailənin altıncı uşağı idim. Əvvəlcə gitarada çalmağı öyrəndim. Ailəmizdə musiqiçi yox idi. Düzdür, atamın yaxşı səsi var idi, amma o yalnız qohumlar və dostlar üçün oxuyurdu. Sonra mən Bakıda İncəsənət Gimnaziyasında vokalın sirlərini öyrəndim, 16 yaşımda Oqtay Rəcəbovun «Xeyir və Şər» uşaq operasında baş rolu oynadım. Bizi dinləməyə gələn Tofiq Quliyevin çox xoşuna gəldik. Sonra təhsilimi İncəsənət İnstitutunun teatr və kino fakültəsində davam etdirdim.
Konservatoriyada isə SSRİ Xalq Artisti, professor Fidan Qasımovanın sinfini bitirdim. Mənim taleyimdə Naxçıvan Muxtar Respublikasının yubileyinə gəlmiş Ümummilli Lider Heydər Əliyev önəmli rol oynadı. O dedi ki, təhsilimi davam etdirməliyəm. Moskvada Qalina Vişnevskayanın (əfsanəvi violonçelist Mstislav Rostropoviçin xanımının) rəhbərlik etdiyi Opera İfası Mərkəzi seçildi. Həmin vaxt mən Qalina Vişnevskayanın musiqiyə fanatik sadiqliyinə heyran qaldım. O, istedadlı volkalçılarla pulsuz da məşğul olmağa hazır idi, halbuki illik təhsilhaqqı $10 min idi.
- Siz öz həmkarlarınıza xoş münasibət göstərirsiniz, onların qeybətini etmirsiniz. Halbuki incəsənət aləmində intriqalar, ələsalmalar qəbulediləndir və bütün bunlar xoşa gəlmir.
- İmkan daxilində istedadlı həmvətənlərimizə yardım etməyə çalışıram. Moskvada mənim xahişimlə Qalina Pavlovna Vişnevskaya həmkarlarımı dinləyib və yardım edib. İndi Elçin Əzizov Böyük Teatrın solistidir, İlahə Əfəndiyeva Azərbaycanın Əməkdar artistidir və bizim teatrda oxuyur, Cavid Səmədov Almaniyada işləyir. Bizim söhbətimizdən sonra mən daha bir gənc müğənnini dinləməliyəm.
- Gələn il sizin altı operada oxuduğunuz rollara yenisi əlavə olunacaqmı?
- «Trubadur»da, «Toska»da «Lüçii de Lamermur»da oxumağı planlaşdırıram, a «Keroqlu» xoçu ispolnitğ ko dnö rojdeniə Qeydara Alieva.
- Hansısa rolunuzu həyatda özünüzə bənzədə bilirsinizmi?
- Heç bir rolum mənim üçün yaramır, onlar bir qayda olaraq faciəli süjetlərdir, amma mən həyata optimist baxıram. Mən intizamlı ailə başçısıyam, üç övladın xoşbəxt atasıyam, ünsiyyətciləm, insanları sevirəm, səhnədə tərəfdaşlarımla dil tapmağı bacarıram.
- «Sevil» operasında fərsiz Balaşın rolu sizin ifanızda tamaşaçılar tərəfindən mənfi qarşılanmır, hətta halına acıyırlar. Bəlkə, bu onunla bağlıdır ki, siz tamaşaçıların sevimlisisiniz və sizə çox şeyləri bağışlayırlar. Çox vaxt xalq arasında xasiyyətinizə və gözəl səsinizə görə sizə Azərbaycanın Karuzosu da deyirlər...
- Təbiətdə iki eyni cür səs mümkün deyil. Əlbəttə, yamsılamaq və öz səsinlə oxumamaq mümkündür. Mənim səsim möhkəm lirik tenordur. Mənnm kumirlərim Franko Korelli, Luçano Pavarotti, Xose Karreras və başqa italyan məşhurlarıdır, onların səs yazılarından öyrənməyi davam etdirirəm, bu, bir növ, ikinci məktəb kimidir. Mənə milli opera, Azərbaycan bəstəkarlarının operaları daha yaxındır, çünki təbiətcə muğam mənə doğmadır. Bu isə improvizasiyaya meyldən xəbər verir. Ona görə də hərdən bəstələdiyim mahnılar da improvizasiya xarakterli olur.
- Yeni operanın vokal partiyası nə qədər vaxta hazır olur və siz gününüzü necə qurursunuz?
- Təxminən, 2-3 aya. Bizim dirijor, Azərbaycanın Xalq Artisti Cavanşir Cəfərov xeyir-dua verdikdən sonra aktyor işinə başlamaq olar. Peşəkarlar tövsiyyə edir ki, səhər saat 12-yə qədər oxumaq məsləhət deyil. 12-ən sonra özüm məşq edirəm, axşam saat 6-dan 8-ə kimi isə teatrda məşğul oluram.
- Üç uşağınız - iki oğlunuz və kiçik qızınız var. Onlar musiqiyə maraq göstərirlərmi?
- Onlar da mənim uşaqlığıma bənzəyirlər, dəqiq elmləri sevirlər. Mən onları ağır musiqiçi həyatına bağlamaq istəməzdim. Amma qızım özü üçün fortepiano çalmaq öyrənəcək.
- Siz necə hesab edirsiniz, toylarda çıxış etmək səsi xarab edirmi, məsələn, opera vokalçılarının səsini?
- Səs üzrə doğru yığılmış proqram və elə də böyük olmayan yüklənmələr ifaçıya zərər vurmaz.
- Siz gəncsiniz, cəmi 40 yaşınız var. Qarşıda getməli olduğunuz çox yollar və fəth etməli olduğunuz çox zirvə var. Buna görə də yeni rollar və çoxsaylı tədbirlərdə çıxış etmək üçün Sizə yeni populyar musiqilər arzulayıram. Yeni iliniz mübarək!

КОГДА МУГАМ БЛИЗОК ПО ПРИРОДЕ
Народный артист Азербайджана Самир Джафаров - ведущий артист Азербайджанского государственного театра оперы и балета. Он обладатель редкого по красоте сильного голоса, который хочется слушать еще и еще. Артист владеет репертуаром Рашида Бейбутова, Энрике Карузо. Сейчас он исполняет партии шести опер и множество популярных арий и песен мировой и азербайджанской классики. С концертами объездил почти весь мир. Корреспонденту журнала R+ удалось перехватить тенора Самира ДЖАФАРОВА между его многочисленными гастролями.
- Самир, как начиналась ваша музыкальная деятельность?
- Я рос шестым ребенком в многодетной семье. Поначалу учился играть на гитаре. В семье не было музыкантов, хотя у отца был красивый голос и он пел для родных и друзей. Затем в Баку я занимался в гимназии искусств, где постигал секреты вокала, и в 16 лет исполнил главную роль в детской опере Огтая Раджабова "Добро и зло". Мы понравились композитору Тофигу Гулиеву, который приехал нас послушать. Затем продолжил образование в Институте искусств на факультете театра и кино. А консерваторию закончил в классе народной артистки СССР, профессора Фидан Касимовой. В моей судьбе важную роль сыграл общенациональный лидер Гейдар Алиев, который присутствовал на празднике годовщины Нахчыванской Автономной Республики. Он сказал, что надо продолжать учебу. Выбор пал на Москву, Центр оперного пения Галины Вишневской (супруги легендарного виолончелиста Мстислава Ростроповича). В то время меня поразила ее совершенно фанатичная преданность музыке, она готова была заниматься с талантливыми вокалистами безвозмездно, хотя обучение за год стоило $10 тысяч.
- Вы доброжелательно относитесь к коллегам, не занимаетесь злой критикой в их адрес, хотя в мире искусства приняты интриги, насмешки, все это мало приятно.
- По возможности я стараюсь помочь талантливым соотечественникам. Так, в Москве по моей просьбе Галина Павловна Вишневская прослушала и помогла моим коллегам. Сейчас Эльчин Азизов - солист Большого театра, Илаха Эфендиева - заслуженная артистка Азербайджана, поет в нашем театре, а Джавид Самедов работает в Германии. И после нашей беседы я должен послушать молодого певца.
- Прибавятся ли новые роли к шести исполняемым вами операм в наступившем году?
- Планирую спеть в "Трубадуре", "Тоске", "Лючии де Ламермур", а "Кероглу" хочу исполнить ко дню рождения Гейдара Алиева.
- Какую-либо из ваших ролей вы можете примерить на себя в жизни?
- Никакая роль мне не подходит, ведь это, как правило, все трагические сюжеты, а я на жизнь смотрю оптимистически. Я добропорядочный семьянин, счастливый отец троих детей, общителен, люблю людей, умею ладить и с партнерами по сцене.
- Роль Балаша-неудачника в опере "Севиль" в вашем исполнении не воспринимается зрителем как отрицательная, а вызывает даже сочувствие. Может, потому, что вы любимец публики и вам многое прощают. Иногда в народе за характер и замечательный голос вас называют азербайджанским Карузо...
- В природе двух одинаковых голосов не бывает. Конечно, можно подражать и петь не своим голосом. У меня крепкий лирический тенор. И мои кумиры Франко Корелли, Лучано Паваротти, Хосе Каррерас и другие итальянские знаменитости, по записям которых я продолжаю учиться, это как бы вторая школа. Мне ближе национальная опера, опера азербайджанских композиторов, потому что по природе мне ближе мугам. А это говорит о склонности к импровизации. Поэтому и песни, которые я иногда сочиняю, носят импровизационный характер.
- Как долго готовится вокальная партия новой оперы и каков ваш распорядок дня?
- Примерно 2-3 месяца, и когда наш дирижер народный артист Азербайджана Джаваншир Джафаров даст добро, можно приступать к актерской работе. Утром до 12 часов, как рекомендуют профессионалы, лучше не петь. После 12 я сам распеваюсь, а вечером обычно с 6 до 8 занимаюсь в театре.
- У вас трое детей - два мальчика и маленькая дочка, проявляют ли они интерес к музыке?
- Они, так же как и я в детстве, любят точные науки. И я бы не хотел привязывать их к тяжелой профессии музыканта. А девочка будет учиться играть для себя на фортепиано.
- Как вы считаете, выступления на свадьбах портят голос, к примеру, оперного вокалиста?
- Правильно подобранная программа по голосу и не очень большие нагрузки не повредят исполнителю.
- Вы молоды, вам всего 40, и впереди у вас много дорог, которые надо успешно пройти, и вершин, которые предстоит завоевать. И поэтому желаю новых ролей и популярной музыки, с которыми вы выступите на многих значительных мероприятиях.