Azərbaycan sahibkarları Xəzər nərəsinin kommersiya ticarətini bərpa etməyə çalışır
Xəzər nərəsi hələ qədimlərdən Azərbaycanın bioloji ehtiyatlarının əsas incisi sayılır. Hələ bir neçə 10 il qabaq ixtioloq alimlər tərəfindən hazırlanmış hesabatlar göstərirdi ki, dünyanın bir çox ölkələrində delikates sayılan bu balığın yetirşdirilməsindən və satışından gələn gəlir Xəzər bölgəsindəki neft hasilatının gəlirlərindən qat-qat çox ola bilər.
Ancaq məhz sonuncu amil, yəni neft yataqlarının fəal işlənməsi ekoloji durumun dəyişməsinə səbəb oldu. Bu isə güclü dəyişikliklərə və bioloji ehtiyatların, xüsusilə də nərəkimilərin qiymətli növlərinin tükənməsinə gətirib çıxardı. Bu gün alimlər hesab edir ki, onların sayı kritik həddədir. Amma durum elə də ümidsiz deyil, alimlərin və sahibkarların düzgün əməkdaşlığı təşkil edilərsə, nərənin bioloji və iqtisadi dəyərini yenidən bərpa etmək mümkündür.
Ekologiya və brakonyerlik
Xəzər dənizi nərəkimilərin sayına və növ çeşidinə görə dünyanın ən zəngin su tutarıdır. Xəzər hövzəsində nərəkimilərin ən yüksək ov göstəricisi XX əsrin əvvələlrinə (ildə 39,4 min ton) və 70-ci illərinin sonuna (27,4 min ton) təsadüf edir. Nərəkimilərin sayının kəskin azalması 1991-ci ildən başlayıb. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Zoologiya İnstitutunun direktoru İlham Ələkbərovun fikrincə, Xəzərdə nərəkimilərin populyasiyasının azalmasının əsas səbəblərindən biri, dənizdə seysmik kəşfiyyat işlərinin aparılması olub.
«İnstitut seysmik işlərin təsirini araşdırıb. Müəyyən edilib ki, bu tədqiqatlar zamanı (adətən, 2-3 ay və daha artıq) hövzədə «ölü zona» yaranır. Onurğasızlar - rotatorilər və xərçəngkimilər tam məhv olurlar, molyuskaların isə bir hissəsi qırılır», - deyə alim vurğulayıb.
Digər tərəfdən, dənizdə və çaylarda genişmiqyaslı qeyri-leqal balıq ovu da nərəkimilərin populyasiyasının azalmasına səbəb olub. Amma buna paralel olaraq, Qara dənizdən gəmilərin ballast suları vasitəsilə Xəzərə keçmiş daraqlı mnemiopsislər sürətlə artırlar və bu, əksər balıqların, o cümlədən nərəkimilərin yem bazasına mənfi təsir göstərir. Alim, həmçinin bildirib ki, Xəzər dənizinə Volqa və Kürün çirkli suları ilə sənaye və kimya tullantıları tökülür. Dənizin uzun illərboyu baş vermiş komleks çirklənməsi də nərəkimilərin tükənməsinin əsas səbəblərindən biridir.
Bunun nəticəsində Xəzərin Azərbaycan sektorunda nərəkimi balıqların ehtiyatları kəskin azalır və ümumi ehtiyatların 12-15%-ni təşkil edir.
Bəllidir ki, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi (ETSN) balıqların və Azərbaycanın başqa su resurslarının çoxaldılması və seleksiyası, həmçinin mühafizəsi ilə məşğuldur. Onun tabeliyində 12 balıqçılıq müəssisəsi var. Bunların dördü nərəkimilərin, üçü qızıl balıq və alabalığın, beşi isə karp balıqlarının artırılması ilə məşğuldur.
ETSN-in məlumatına görə, ölkədə nadir bioehtiyatların qorunması üzrə işlər görülür və bu proses davam etməkdədir. Qanunsuz balıq ovuna və ya balıq ovu qaydalarının pozulmasına görə tətbiq edilən cərimələrin ümumi məbləği 1 milyon manata çatır. Ancaq bu tədbirlərə baxmayaraq, balıqların qanunsuz ovunun və satışının qarşısını tam almaq mümkün deyil. Brakonyerlərin yetərincə iri və sürətli katerləri var ki, bu, onlara təqibdən qaçmağa imkan yaradır. Nazirlik əməkdaşlarının nəqliyyatı isə elə də müasir deyil.
Qeyd etmək lazımdır ki, Xəzəryanı dövlət başçılarının 2010-cu ilin noyabr ayında keçirilmiş üçüncü görüşündə moratorium tətbiq edilməsi mexanizmi barədə qərar qəbul edilib. Azərbaycan məhz həmin ildən başlayaraq, nərəkimi balıqların kommersiya üçün ovlanmasına moratorium tətbiq etməyə başlayıb.
Son on il ərzində dünyada nərəkimilərin ovu 0,95 mln. ton səviyyəsində sabitləşib. Yeri gəlmişkən, BMT-nin ərzaq və kənd təsərrüfatı qurumu olan FAO-nun statistikasına görə, dünya üzrə adambaşına orta illik balıq istehlakı 18 kq təşkil edir. Ən yüksək orta göstərici Cənub - Şərqi Asiyanın payına düşür, 60 kq-dan çoxdur (regionun Yaponiya, Çin, Vyetnam və Tailand kimi ölkələrində 100 kq-dan çoxdur). Qonşu Türkiyədə 18 kiloqramdır. Azərbaycanda isə 2009-cu ildə orta illik balıq isteşlakı adambaşına 2 kq təkil edib. 2014-cü ildə bu göstərici 7 kiloqrama qalxıb.
Nərəkimilərin ovuna qoyulmuş moratoriumla bağlı onu da qeyd etmək lazımdır ki, son illərdə Xəzəryanı ölkələrin hamısı nərəkimi balıqların kommersiya məqsədi ilə ovunu dayandırıb. Ov yalnız süni yolla balıqartırma zavodları üçün və elmi məqsədlərlə aparılır. Azərbaycana qara kürü Çindən gətirilir, akvakulturada, yəni sahilə yaxın ərazilərdə yaradılmış balıqbəsləmə plantasiyalarında yetişdirilir.
Azərbaycanda süni yolla balıqyetişdirmə məqsədi ilə 2015-2016-ci illərdə cəmi
380 kq nərəkimi tutulub: 230 kq-ı nərə, 150 kq-ı uzunburun balıq olub.
Əlverişli biznes
Nərəkimilərin kommersiya məqsədi ilə ovlanmasına qoyulmuş qadağan sahibkarları populyasiyanın bərpası və süni balıq yetişdirilməsi işinə fəal qoşulmağa məcbur edib. Özü də bu biznes yetərincə əlverişli və gəlirlidir.
Belə ki, 2003-cü ildən başlayaraq, Neftçala rayonunda Xıllı nərəkimilər zavodu fəaliyyət göstərir və orada nərəkimi cinsindən olan balıqların artırılması ilə məşğul olurlar. İldə 15 mln. körpəyetişdirmə gücünə malik zavodda inkubator, dairəvi hovuzlar və elektron sexlər var. Hər bir hovuzda balığın növündən asılı olaraq, 10 mindən 20 minə qədər körpə saxlanır. Yay-yaz dövrlərində körpələrin çəkisi 1-1,2 q-a çatandan sonra, onları Xəzər dənizə yaxın yerdə Kürün mənsəbinə tökürlər.
Üç il qabaq Azərbaycanda ilk dəfə olaraq bu zavodda süni yolla yetişdirilmiş iki balıqdan cərrahi müdaxilə ilə alınmış kürüdən sağlam körpələr yetişdiriblər. Bu mövsümdə Xıllı nərəkimi zavodu ilkin olaraq Kürün mənsəbinə 130 kiloqram nərəkimi körpəsi buraxıb. Mövsümün sonuna kimi 5 milyondan artıq nərəkiminin buraxılması da planlaşdırılır.
Axçalı və nərəkimi balıq növlərinin yetişdirilməsi ilə məşğul olan balıq müəssisəsi həm də Bərdə rayonunun Samux kəndində iş adamı Vüqar Şəfiyev tərəfindən də yaradılıb. Yuxarı Qarabağ kanalının yaxınlığında kəndli sahibkar 50 minə yaxın nərəkiminin yetişdirildiyi su hövzələri yaradıb. O, bu işlə dörd il qabaq məşğul olmağa başlayıb. Artıq gələn ilin əvvəlindən sahibkar dünya bazarlarına qara kürü çıxarmaq niyyətindədir. O, ildə 1,5 ton qara kürü istehsal etmək niyyətindədir, yerli bazarda bu məhsulun kiloqramının qiyməti 2 min manatdır, xaricdə isə dəfələrlə yüksəkdir.
Balıqçılıq müəssisəsi sahibinin sözlərinə görə, süni yolla nərəkimilərin altı növünü yetişdirmək mümkündür. Sahibkar öz təsərrüfatının sərhədlərini genişləndirmək, balığın dolaşması üçün dairəvi hovuzların və nohurların sayını artırmaq niyyətindədir. Ancaq nərəkimilərin saxlanması sadə iş deyil və böyük xərclər tələb edir. Məsələ bundadır ki, balıq yemi xaricdən alınır və çox bahadır. Nərə ilə yanaşı, təsərrüfatda həm də çəkibalığı, yekəsifət və ağ amur balıqları yetişdirilir, həm yerli bazarda satılır, həm də Bakıya aparılır.
Bununla yanaşı, heç də bu cür təşəbbüslərin hamısı alqışlanmır və bunun da öz səbəbləri var. Son zamanlar Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi respublika ərazisində nohur təsərrüfatlarının düzgün istifadə edilməməsi məsələsini gündəmə gətirib. Monitorinq zamanı nazirliyin əməkdaşları torpaq sahələrinin yarıtmaz istifadəsi, onların təyinatının dəyişdirilməsi, fərdi torpaq sahlərində göl və nohur təsərrüfatlarının yaradılması faktlarını aşkarlayıblar.
ETSN-dən bildiriblər ki, bu ilin sonuna Salyan, Neftçala, Saatlı, Biləsuvar və başqa rayonlarda yaradılmış nohur təsərrüfatları ləğv edilə bilər. Bu onunla bağlıdır ki, fərdi balıqçılıq təsərrüfatları öz fəaliyyətləri ilə kənd təsərrüfatına zərər vururlar, onların çoxu ümumi qəbul edilmiş qaydalara uyğun gəlmirlər. Göl və nohur sahibləri təsərrüfatlarının bioloji və texnoloji imkanlarını əsaslandıran sənədə malik olmalıdırlar; məsələn, Biləsuvar rayonunda torpaq payçıları torpaq sahələrini nohur təsərrüfatına çeviriblər. Bu zaman onlar öz fəaliyyətləri üçün lazım olan qaydalara əməl etməyiblər. Fermerin sözlərinə görə, onun gölünün dərinliyi üç metrdir və o, tullantı suların axdığı kanala yaxın yerləşdiyindən oradan su yığır. Ancaq əkinçiliklə məşğul olan fermerlər tam əksini söyləyirlər. Onların sözlərinə görə, göldəki nəmlik taxıl və qara yonca əkinlərinə mənfi təsir göstərir. Həm də yay vaxtı gölləri daima su ilə doldurmaq lazım gəlir ki, bu üzdən əkinçilər su qıtlığı yaşayırlar.
ETSN-in sektor müdiri Raqub Mirzəyev isə bildirib: «Əlbəttə, primitiv nohur təsərrüfatlarının yaradılması yol verilməzdir. Monitorinq zamanı fermerlərin əkinçiliklə məşğul olduğu sahələrə yaxın bələdiyə torpaqlarında, özəl sahələrdə primitiv yolla yaradılmış nohur və göllər aşkarlandı. Bundan başqa, nohur təsərrüfatları əvvələr üzüm və pambıq yetişdirilmiş sahələrdə yaradılıb. Neftçala, Salyan, Biləsuvar, Saatlı, Sabirabad, İmişli rayonlarında yüzlərlə belə nohur var. Belə göllər 0,2 hektardan 25 hekatara qədər olan əraziləri tutur. ETSN-nin əsas tələbi torpaqların təyinatı üzrə işlədilməsidir. Göllərin və nohur təsərrüfatlarının yaradılması üçün torpaq sahəsinin təyinatını dəyişmək, sonra layihə-smeta sənədlərini hazırlamaq və buna ekspertiza rəyi əlavə etmək lazımdır. Başqa sözlə, primitiv yolla düzəldilmiş nohur və göllərdə balıqçılıqla məşğul olmağa icazə vrilmir», - deyə ETSN təmsilçisi vurğulayıb.
Balıq biznesinin yetərincə gəlirli olmasına və onun inkişafının ölkə iqtisadiyyatına fayda verməsinə baxmayaraq, burada da «zərər vurma» prinsipinə riayət etmək lazımdır. Bu məsələdə də əsas yardımı bütün kənd təsərrüfatı istiqamətlərinin kompleks tənzimlənməsi edə bilər.

Azerbaijani entrepreneurs try to revive the sturgeon trade
The Caspian sturgeon has long been among the main assets of national biological resources. A couple of decades ago, the estimates made by ichthyologists have pointed out that the profit from the breeding and sale of sturgeons (considered a delicacy in many countries) can greatly increase the revenues of the entire oil production in the Caspian Sea.
However, intensive development of oil fields has led to environmental changes, which in turn resulted in considerable reduction of biological resources, including one of the most valuable fish species, the sturgeon family. The scientists warn that the number sturgeons is at a critical level. However, the situation is not so hopeless. A proper co-operation between the scientists and entrepreneurs can help to revive both the biological and economic values of sturgeons.
Environment and Poaching
The Caspian Sea is the richest water body in terms of the number and diversity of sturgeon species. The maximum catches of sturgeon in the Caspian Sea were noted at the beginning of the twentieth century (39.4 thousand tons) and by the end of the 70s (27.4 thousand tons). The sharp decline in the sturgeon population began in 1991.
According to the Director of the Institute of Zoology of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, Ilham Alakbarov, one of the main reasons of decline were marine seismic surveys. “The Institute has studied the effects of seismic works. We have determined that during these studies (usually they take 2-3 months or more) a “dead zone” forms at the area. The invertebrates like rotifers and crustaceans have completely died, including some mollusks as well”, said Mr. Alakbarov.
Large-scale illegal fishing in the rivers and the sea has also reduced sturgeon populations. On the other hand, the comb jelly Mnemiopsis, which makes his way from the Black Sea to the Caspian using the ballast water of ships, is growing rapidly and has a negative impact on food resources of most fish, including the sturgeons. Mr. Alakbarov also said that the Caspian Sea receives lots of industrial and chemical waste from the Volga and Kura rivers. This overall pollution of the sea has been the main reason for the decline of sturgeon population for many years.
As a result, the stocks of sturgeon in the Azerbaijani sector of the Caspian have declined sharply and account for 12-15% of total reserves.
The Ministry of Environment and Natural Resources (MENR) supports the reproduction, breeding and protection of fish and other aquatic resources of Azerbaijan. The Ministry controls twelve fishing companies. Four of them specialize in breeding of sturgeons, three - salmon and trout, five - carp fish.
According to MENR, the government has carried out works to preserve the unique biological resources of the country, and this process continues. The total amount of claims for illegal fishing or violation of fish hunting rules reaches ₼1 million. However, despite these measures, we have not been able to completely prevent illegal fishing and selling of fish products. Poachers are equipped with sufficiently broad and high-speed boats, allowing them to hide from persecution, while the Ministry staff has old equipment.
In November 2010, it was decided at the Third Summit of the Heads of Caspian Littoral States to develop a mechanism for moratorium. Since that time Azerbaijan has introduced a moratorium on commercial fishing of sturgeons.
Over the past decade, the global sturgeon fishing volume has stabilized at 0.95 million tons.
By the way, according to statistics from the FAO (UN Food and Agriculture Organization), the average annual fish consumption per capita is 18 kg. The highest annual average recorded in the South-East Asia - more than 60 kg (Japan, China, Vietnam and Thailand consume more than 100 kg). In Turkey the consumption is 18 kg, while in Azerbaijan the average annual fish consumption per capita in 2009 was only about 2 kg. In 2014, this figure rose to 7 kg.
As for the moratorium on sturgeon fishing, the Caspian states do not conduct commercial sturgeon fishing in recent years. It is only conducted for artificial reproduction in hatcheries and researches. Azerbaijan imports black caviar grown in aquaculture from China.
Only 380 kg of sturgeon fish (sturgeon - 230 kg, stellate sturgeon - 150 kg) was harvested for the purpose of the artificial reproduction in 2015-2016.
A profitable Business
The ban on commercial sturgeon fishing has forced entrepreneurs to actively join the restoration of populations and artificial fish breeding. In fact, this business is quite lucrative and profitable. The Khilly sturgeon plant has operated in Neftchala since 2003. It can produce 15 million fingerlings per year, has an incubator, circular pools and electronic workshops. Each pool, depending on the type of fish, contains from 10 to 20 thousand fingerlings. In the spring and summer, when fingerlings reach 1-1.2 grams in weight, they are released to the Kura River.
Three years ago, the plant managed to get healthy fingerlings through artificial crossbreeding for the first time in Azerbaijan. This year, the Khilly plant initially produced and released 130 thousand sturgeon fingerlings to the delta of the Kura River. It is planned to produce more than 5 million fingerlings during the whole season.
Businessman Vugar Shafiyev created a fish company in the village of Samukh, Barda, which is engaged in breeding of small fish and sturgeon. He has managed to create ponds in the village near the Upper Garabagh Channel, where he is breeding about 50 thousand sturgeons. Mr. Shafiyev started his business four years ago. He intends to launch caviar exports to foreign markets starting from March next year. The expected production volume is 1.5 tons of caviar. One kilogram of this expensive product costs more than ₼2,000 in local market and many times more abroad. As acknowledged by Vugar Shafiyev, his company produces artificially six sturgeon species. He plans to expand the services by increasing the number of round and other pools. However, breeding of the sturgeon is not easy and requires a lot of funding. That is because the local producers have to import fish food, which is expensive. Along with the sturgeon, his plant is also breeding farm carp, silver carp, grass carp, which are sold at both the local and Baku markets.
Meanwhile, not all initiatives of this kind may be welcomed, and here's why. Recently, the Ministry of Environment and Natural Resources has warned about the problem of incorrect use of fish farms in the country. During the monitoring, the officials of MENR have revealed facts of rough use of land, changing their destination, creating of lakes and fish farms on private plots of land. According to MENR, pond fisheries in Salyan, Neftchala, Saatli, Bilasuvar and other parts of the country can be closed before the end of this year. The activities of private fish farms are harmful to agriculture. Also, most of them do not meet generally accepted standards. The owners of the lakes and ponds must have documents proving biological and technological feasibility of fisheries for national economy.
For example, land leasers in Bilasuvar turned the allotments to pond fisheries. They violated the rules necessary for their activities. According to a farmer, the lake depth is three meters and it is located next to the discharge channel, which pulls moisture. However, farmers engaged in agriculture, say the opposite. According to them, the dampness of the lake have a negative effect on the yield of grains and alfalfa. Furthermore, in summer, the lake is filled with water and for this reason, farmers suffer moisture deficit. Head of Sector at MENR, Ragub Mirzayev, said: “Indeed, the creation of primitive fisheries is not allowed. During monitoring, it was discovered by primitive ponds and lakes in the municipal lands, on private land in the squares near the areas where farmers are engaged in farming. In addition, the pond farms were established on lands where the grapes and cotton are grown. Hundreds of lakes were created in the territory of Neftchala, Salyan, Bilasuvar, Saatli, Sabirabad, Imishli regions of the republic. These lakes occupied land area of 0.2 to 25 hectares. MENR requires that the leasers use land properly. Lakes and pond farms change the designation of the land, then prepare design and estimate documentation, annexing the opinion of the examination. In short, in the primitive constructed ponds and lakes are not allowed to engage in fish farming”, concluded the expert the Ministry of Environment of the Republic.
Despite the business is profitable enough and its development is undoubtedly only benefit the country's economy, it is important to respect the principle of “do no harm”. And only integrated management of all agricultural areas can help in this situation.