Astana məsləhətləşmələri amansız müharibənin tezliklə başa çatmasına şans yaradıb
Suriyada, təxminən, 6 ildir davam edən müharibənin ilk dəfədir ki,  tezliklə başa çatması, onun gələcək dövlət quruluşuna dair dayanıqlı siyasi dialoqun qurulması şansı yaranıb. Bu, kifayət qədər çətin keçən, lakin ümumilikdə nikbinlik yaradan ikigünlük danışıqlar nəticəsində mümkün olub. Söhbət rəsmi Dəməşq və silahlı müxalifət nümayəndələrinin Astanada apardıqları danışıqlardan gedir.
Tarixi əhəmiyyətli hadisə
Qazaxıstanın paytaxtında keçirilən görüşdə Suriya hökumətinin və silahlı müxalifətinin nümayəndə heyəti ilk dəfə danışıqlar masası arxasında üz-üzə əyləşib. Amma onu da qeyd etmək lazımdır ki, sonradan danışıqlar hər iki tərəflə ayrı-ayrılıqda aparılıb. Vasitəçi qismində müharibə burulğanında olan bu ərəb ölkəsinə xarici siyasi təsir üçün son zamanlar praktiki olaraq üçtərəfli format yaratmış Rusiya, Türkiyə və İran çıxış edib.
Astanada Cenevrə ilə yanaşı, daha bir sülh prosesinin başladılması təşəbbüsünü Rusiya Prezidenti Vladimir Putin irəli sürüb. Əsas fərqlərdən biri ondan ibarətdir ki, Cenevrə danışıqlarında Suriya müxalifəti adından kifayət qədər nüfuzu olmayan emiqrant dairələri iştirak edirsə, Astanada danışıqlar Rusiyanın XİN başçısı Sergey Lavrovun da dediyi kimi, «əlində silah qarşı-qarşıya duran, Suriyanın konkret ərazilərinə nəzarət edən qüvvələr arasında aparılıb».
Astana danışıqları böyük ölçüdə Moskva ilə Tehranın prezident Bəşər Əsədin hökumətinə, Ankaranın isə mötədil Suriya müxalifətinə təsiri hesabına baş tutub. Danışıqların başlaması faktının özü Suriyada qarşı-qarşıya duran qüvvələrin bugünədək mümkünsüz görünən kompromisə getməyə hazır olduğunu təsdiqləyib. Rəsmi Dəməşq ölkə daxilində ondan başqa da real qüvvələrin olduğunu, Suiyanın gələcəyi ilə bağlı onlarla razılığa gəlinməsinin vacibliyini etiraf edib. Silahlı müxalifət isə öz növbəsində, nəinki müharibənin qızışdığı vaxtda qeyri-legitim elan etməyə tələsdiyi hökumətlə, həm də onu dəstəkləyən Rusiya və İranla dialoqun qaçılmazlığı ilə barışıb. Suryiadaxili sülhün qarantı olmaq missiyasını üzərinə götürmüş vasitəçilərin - Rusiya, Türkiyə və İranın davranışında da dəyişiklik var; məsələn, Astanada danışıqların getdiyi vaxtda, Rusiya Silahlı Qüvvələri nümayəndələrinin Suriya hərbçilərinə açıq irad bildirməsi müşahidəçilərin diqqətindən yayınmayıb. Halbuki, əvvəllər bu haqda söhbət belə, gedə bilməzdi. İrada gəlincə, Suriya ordusu rəhbərliyinə ayrı-ayrı komandirlərin atəşkəs rejiminə əməl etməli olduğuna djair sərt xəbərdarlıq olunub. Məsələ ondadır ki, hökumət qüvvələri tərəfindən atəşkəsin mütəmadi olaraq pozulması Rusiyanın Tərəfləri barışdırma mərkəzinin hiddətinə səbəb olur.
İllərdir, Bəşər Əsədi rejimi ilə danışıqlar ideyasını yaxına belə, buraxmayan Türkiyənin mövqeyi haqqında xüsusi danışmaq lazımıdır. Astana danışıqları göstərib ki, Ankara Suriyada tezliklə sülhün yaradılmasını prioritet sayır. Bu isə o deməkdir ki, Əsədin «qeyri-legitim» elan olunmasının artıq mənası qalmır. Türkiyə Prezidentinin baş məsləhətçisi Yalçın Topçunun bəyanatı xüsusilə maraqlıdır. O, Astana danışıqlarını Suriya, İraq və bütünlükdə Yaxın Şərqdə sülh və sabitliyin bərqərar olunması prosesinə təkan olacaq tarixi hadisə adlandırıb.
Zəmanət kommünikesi
Astana danışıqlarında Suriya hökumətinin nümayəndə heyətinə ölkənin BMT-dəki daimi təmsilçisi Bəşər əl-Cəfəri başçılıq edib. Suriya müxalifətçilərindən ibarət heyətin tərkibində isə 14 silahlı qruplaşmanın təmsilçiləri yer alıb. Onların arasında «Ceyş əl-İslam» da var. Qeyd edək ki, Rusiya dəfələrlə BMT Təhlükəsizlik Şurasını bu təşkilatı terrorçu qruplaşmaların siyahısına salmağa çağırıb. Lakin ötən ilin sonlarında bu qruplaşma Suriyada Rusiya, Türkiyə və İranın vasitəçiliyi ilə əldə edilmiş barışıq rejiminə qoşulmağa hazır olduğunu bəyan edib.
Danışıqlarda, əlbəttə ki, Suriyada atəşkəs rejiminin qarantı olan ölkələr kimi, Rusiya, Türkiyə və İranın təmsilçiləri də iştirak edib. BMT-ni isə görüşdə Baş katibin Suriya üzrə xüsusi elçisi Staffan de Mistura təmsil edib. Görüşdə ABŞ-ın yeni administrasiyasından nümayəndənin iştirakı məsələsinə son anadək aydınlıq gəlməmişdi. Müvafiq qərar yalnız Donald Trampın Birləşmiş Ştatların prezidenti səlahiyyətlərini rəsmən icra etməyə başlamasından sonra qəbul edilib. Nəticədə, ABŞ-ın Qazaxıstandakı səfiri Corc Krol da Astana görüşünə qatılıb.
Görüşün sonunda Qazaxıstanın Xarici İşlər naziri Kayrat Abdraxmanov Suriya nizamlanması üzrə qarant ölkələrin kommünikesini oxuyub. Onun əsas maddəsi Rusiya, Türkiyə və İran tərəfindən üçtərəfli mexanizmin yaradılması haqqındadır. Bu mexanizm Suriyada barışığa necə əməl olunduğunu müşahidə edəcək, «istənilən təxribatın qarşısını alacaq və atəşkəs rejiminin modallığını müəyyənləşdirəcək». Kommünikedə «İslam Dövləti» və «Cəbhat ən-Nusra» kimi terror təşkilatlarına qarşı mübarizənin davam etdiriləcəyi də bildirilir. Bu, qarant ölkələrin anti-Əsəd qüvvələrinin ən ekstremist hissəsini digərlərindən - mötədil müxalifətdən tam ayırmaq niyyətini göstərir. Moskva, Ankara və Tehran zorakılığa son qoyulması, Suriyanın mülki əhalisinin müdafiəsi və təcili humanitar yardımın təmin olunmasına çağırış da edib.
Qarant ölkələr Suriya böhranının həlli üçün BMT-nin yardımı ilə Astana platformasında işləmək haqqında razılığa gəlib, «multietnik, çoxmillətli, dünyəvi və demokratik» dövlət olan «Suriya Ərəb Respublikasının suverenliyi, müstəqilliyi, birliyi və ərazi bütövlüyünə sadiqliyini» bəyan edib. «Suriya münaqişəsinin hərbi yolla həlli yoxdur. O, yalnız siyasi proses çərçivəsində, BMT TŞ-nin 2254 saylı qətnaməsinə əsasən həll oluna bilər», - deyə birgə kommünikedə bildirilir.
Görüşün daha bir vacib nəticəsi, rusiyalı mütəxəssislər tərəfindən hazırlanmış Suriyanın Konstitusiya layihəsinin silahlı müxalifətə təqdim edilməsidir. Astanada bu sənədin hazırlanması və məsələn, referendum yolu ilə qəbulu üzərində işə başlanılmasının vacibliyi, həmçinin Suriyada tezliklə keçirilə biləcək Parlament və Prezident seçkiləri haqqında da danışılıb. Bu mövzular Astana danışıqlarından bir neçə gün sonra, Moskvada Rusiyanın Xarici İşlər naziri Sergey Lavrovun Suriyanın əsas müxalifət qruplarının təmsilçiləri ilə görüşündə də müzakirə edilib.
Konstitusiya ilə bağlı ideyalar
Suriyanın, əsasən, ölkədən kənarda məskunlaşmış Müxalifətçi və İnqilabçı Qüvvələrin Milli Koalisiyası Moskva görüşündə iştirakdan imtina edib. Bununla yanaşı, Rusiya paytaxtında aparılmış danışıqları Suriyada sülhün yaradılması istiqamətində daha bir önəmli addım saymaq olar. Müzakirələrdə Rusiya tərəfindən suriyalı müxalifətçilərə təqdim olunmuş Suriya Konstitusiyası layihəsi xüsusi yer tutub. Lavrovun sözlərinə görə, layihədə «ərəb respublikası hökuməti və müxalifətinin son illərdə irəli sürdüyü təkliflər ümumiləşdirilib».
Lakin Suriya hakimiyyəti və müxalifəti Konstitusiya layihəsinə etiraz edir. Məsələ ondadır ki, Rusiya Suriyada qanunvericilik funksiyasının prezidentdən parlamentə və hökumətə verilməsini təklif edir. Əsəd bunun əleyhinədir. Eyni zamanda, sənədə müxalifət də etiraz edir.
«Biz onlara (ruslara) dedik ki, Suriya Konstitusiyasını yazmaq haqqı yalnız Suriya xalqına məxsusdur. Başqa ölkənin yazdığı Konstitusiya işləməyəcək», - deyə qiyamçıların danışıqlarda iştirak etmiş nümayəndə heyətinin üzvü Yahya əl-Aridi bildirib.
Məsələyə Suriya kürdlərinə məxsus təşkilatların nümayəndələri daha geniş münasibət bildirib. Yeri gəlmişkən, onlar Astanada qəbul olunmuş qərarlara əsaslanmaq niyyətində olmadıqlarını gizlətmirlər. Kürdlərin Türkiyə tərəfindən terrorçu təşkilat kimi qəbul edilən Demokratik Birlik Partiyasının (DBP) təmsilçisi Xaled İssa bildirib ki, Rusiyanın hazırladığı Konstitusiya layihəsinin təkmilləşdirilməyə ehtiyacı var. Kürdlər Suriya Respublikasının adından «ərəb» sözünün çıxarılmasını, dinin üstünlüyünə dair bəndin ləğvini dəstəkləsə də, «layihənin Suriya xalqının bütün ümidlərinə və arzularına cavab vermədiyini» düşünür.
Kürd liderlərinin sənədin «ümidlərə və arzulara cavab vermədiyi» fikrinin altında Suriyanın federallaşdırılması ideyası dayanır. Bu, DBP-nin və Suriya kürdlərinə məxsus digər strukturların ölkənin şimalında kürd muxtariyyəti yaratmaq istəyini bir daha təsdiqləyir. Bu, Rusiya, İran, Türkiyə, həmçinin Suriyanın ərazi bütövlüyünü və birliyini dəstəkləyən suriyadaxili qüvvələr tərəfindən məhsuldar təklif kimi qəbul oluna bilməz. Bununla yanaşı, kürd məsələsi ilə bağlı Rusiya ilə Türkiyənin mövqeləri fərqlidir. Ankara Suriyada kürdlərin muxtariyyət yaratmasına qəti şəkildə etiraz edir. Moskva isə bunu mümkün sayır və dünyəvi dövlətin yaradılması ideyasını dəstəkləyir.
İstənilən halda, Moskvada Rusiyanın XİN başçısı ilə görüşən suriyalılar Rusiyanın yeni Suriya Konstitusiyası haqqında təkliflərini öyrənməyə hazır olduqlarını bildiriblər. Amma görüşün daha ciddi nəticəsi başqadır - onlar fevralın sonunda Cenevrədə keçirilməli olan danışıqlaradək vahid müxalifət nümayəndə heyəti yaratmaq niyyətindədirlər.
Ümidverici nəticələr
Beləliklə, Qazaxıstan paytaxtında baş tutmuş danışıqlar və onun ardınca keçirilmiş Moskva görüşü rəsmi Dəməşqlə ona qarşı olan qüvvələr arasında ciddi yaxınlaşma ilə nəticələnməsə də, sülh prosesinin möhkəmlənməsinə, atəşkəs razılaşmasına əməl olunacağına, Suriyanın bütövlüyünün qorunub-saxlanmasının mümkünlüyünə ümid yaradıb. Astana görüşünün nəticələri Suriyada sülhə nail olunmasına yönəlmiş Cenevrə prosesinin davam edəcəyinə ümid etməyə imkan verir. Rusiya Prezidenti Vladimir Putin də Astana danışıqlarının müzakirələrin Cenevrədə davam etdirilməsi üçün əsasa çevriləcəyinə ümidini təsadüfən ifadə etməyib.
Suriya hökumətinin nümayəndə heyətinin başçısı Bəşər əl-Cəəfəri isə tərəflərin konkret məsələləri müzakirə etdiyini və müəyyən nəticələr əldə olduğunu söyləyib. Bu mənada, ən əhəmiyyətli nəticələrdən biri kimi, qarşı-qarşıya duran qüvvələrin bir-birinə qeyri-real, qəbulolunmaz tələblərdən imtinasını göstərmək olar.
Astana görüşünün keçirilməsini, heç şübhəsiz, Suriya nizamlanmasının qarantı missiyasını üzərlərinə götürmüş Rusiya, Türkiyə və İranın diplomatik uğuru saymaq olar. Bu missiya, ilk növbədə, Moskva ilə Ankara arasında tərəfdaşlıq münasibətlərinin bərpası hesabına mümkün olub. Bu, özünü onların Suriyanın Hələb şəhərinin azad olunmasındakı birgə səylərində də göstərib. Faktiki olaraq, ABŞ-ı Yaxın Şərq siyasətinin “1 nömrəli” moderatoru mövqeyindən sıxışdırıb-çıxarmış Suriya nizamlanmasının qarantlarının fəaliyyəti onların regional nüfuzunun artacağını da vəd edir.
Lakin xüsusilə bəzi ərəb monarxiyalarının Suriyada barışıq planına aşkar mane olmaq cəhdləri üzündən hadisələrin gələcək inkişafının təxminedilməz olması Rusiya, Türkiyə və İranın diplomatik səylərinin iflasına da yol aça bilər. Odur ki, Moskva bu «üçlük»dəki əsas oyunçu kimi, Suriya nizamlanmasına görə məsuliyyəti tamamilə öz üzərinə götürməyə risk etmir. Moskvanın Suriyada barışığın qarantı olan ölkələrin sayının, ilk növbədə, ABŞ-ın hesabına artırılmasına dair mütəmadi çağırışları da bununla bağlıdır. Ağ evə əvvəlki Amerika administrasiyasının Əsədin devrilməsi ideyasından imtina etmiş və əsas diqqəti «islam terrorçuluğu»nun məhvinə yönəltməyə hazır olduğunu bəyan edən Donald Trampın gəlişi ilə, belə bir perspektiv həqiqətən də real görünür.

ПЕРВЫЙ УСПЕХ "ТРОЙКИ"
За время продолжающегося вот уже почти 6 лет конфликта в Сирии впервые появился реальный шанс на скорое достижение мира в этой стране, обеспечение устойчивого политического диалога о будущем ее государственного устройства. Это стало возможным в результате довольно сложных, но в целом внушающих оптимизм двухдневных переговоров в Астане по урегулированию ситуации в Сирии с участием представителей официального Дамаска и вооруженной оппозиции.
Событие исторического значения
На встрече в столице Казахстана делегации правительства и вооруженной оппозиции Сирии впервые сели за стол переговоров лицом к лицу. Правда, стоить отметить и тот факт, что далее переговоры велись с каждой стороной в отдельности. В качестве посредников выступили Россия, Турция и Иран, которым удалось в последнее время практически сформировать трехсторонний формат внешнего политического воздействия на ситуацию в охваченной жестокой войной арабской стране. Инициатива создания в Астане еще одной, помимо Женевы, площадки сирийского мирного процесса принадлежит президенту России Владимиру Путину. Но если на переговорах в Женеве в качестве наиболее влиятельных сил сирийской оппозиции выступали представители эмигрантских кругов, не имевшие достаточного влияния, что называется, на местах, то в Астане, по словам главы российского МИД Сергея Лаврова, состоялась "встреча с участием людей, которые с оружием в руках противостоят друг другу "на земле" и контролируют конкретные территории в Сирии".
Реализация астанинских переговоров оказалась возможной во многом за счет влияния, с одной стороны, Москвы и Тегерана на правительство президента Сирии Башара Асада, а с другой - Анкары на умеренную сирийскую оппозицию. Само их проведение стало свидетельством того, что противостоящие друг другу в Сирии стороны согласились пойти на невиданный для них доселе компромисс. Официальный Дамаск признал, что, кроме него, существуют еще и другие реальные силы внутри страны, с которыми следует договариваться о ее дальнейшей судьбе. А вооруженная сирийская оппозиция, в свою очередь, смирилась с неизбежностью диалога не только с правительством президента Башара Асада, коего они еще на заре вооруженного конфликта поспешили провозгласить нелегитимным, но и с поддерживающими официальную сирийскую власть Россией и Ираном. Изменилось и поведение посредников - России, Турции и Ирана, взявших на себя миссию гарантов внутрисирийского мира. От взоров наблюдателей не скрылось, в частности, то, что во время переговоров в Астане представители Вооруженных сил РФ сделали публичные замечания сирийским военным, о чем раньше не могло быть и речи. А именно - руководству сирийской армии была жестко указана необходимость соблюдения отдельными командирами соглашений о прекращении огня, периодические нарушения которых со стороны правительственных сил вызывают озабоченность российского Центра примирения сторон.
Особо следует сказать про позицию Турцию, которая в течение нескольких лет не допускала и мысли о переговорах с режимом Башара Асада. Однако переговоры в Астане подтвердили, что Анкара рассматривает в качестве своего приоритета установление скорейшего мира в Сирии, и эта задача лишила объявление Асада "вне закона" какой-либо практической целесообразности. Примечательно заявление главного советника президента Турции Ялчына Топчу, охарактеризовавшего встречу в Астане как историческое событие, которое даст толчок процессу восстановления мира и стабильности в Сирии, Ираке и на всем Ближнем Востоке.
Гарантийное коммюнике
Правительственную делегацию Сирии на переговорах в Астане возглавлял постоянный представитель страны в ООН Башар аль-Джаафари. В состав делегации сирийской оппозиции вошли представители 14 вооруженных группировок, включая "Джейш аль-Ислам", которую Россия неоднократно призывала включить в список террористических организаций Совета Безопасности ООН. Однако в конце прошлого года группировка выразила готовность присоединиться к режиму перемирия в Сирии, согласованному в конце прошлого года при посредничестве России, Турции и Ирана.
На переговорах присутствовали, разумеется, и представители России, Турции, Ирана как стран-гарантов соглашения о прекращении огня в Сирии. ООН была представлена спецпосланником генсека по Сирии Стаффаном де Мистурой. До последнего момента туманной оставалась возможность участия в астанинских консультациях представителя новой администрации США. Соответствующее решение было принято лишь после официального вступления Дональда Трампа на пост президента Соединенных Штатов. В итоге в астанинских переговорах принял участие посол США в Казахстане Джордж Крол.
По итогам встречи глава МИД Казахстана Кайрат Абдрахманов зачитал коммюнике стран-гарантов по сирийскому урегулированию. Его главный пункт - создание Россией, Турцией и Ираном трехстороннего механизма, который будет отслеживать соблюдение перемирия в Сирии, "предотвращать любые провокации и определять модальности режима прекращения огня". В коммюнике выражается также стремление продолжать борьбу против террористических группировок, таких, как "Исламское государство" и "Джебхат ан-Нусра". Это подтверждает намерение стран-гарантов планомерно отсечь наиболее экстремистскую часть антиасадовских сил от остальной, умеренной части противников сирийского правительства. Москва, Анкара и Тегеран призвали также к сокращению насилия, обеспечению незамедлительного гуманитарного доступа и защите гражданского населения Сирии.
Страны-гаранты договорились сотрудничать при содействии ООН на платформе Астаны для урегулирования сирийского кризиса и подтвердили "приверженность суверенитету, независимости, единству и территориальной целостности Сирийской Арабской Республики", которая является "мультиэтническим, многонациональным, светским и демократическим государством". "Нет военного решения сирийского конфликта", он может быть разрешен "только посредством политического процесса, основанного на имплементации резолюции 2254 СБ ООН", - говорится в совместном коммюнике.
Еще одним важным итогом встречи стала передача сирийской вооруженной оппозиции проекта Конституции Сирии, подготовленного российскими специалистами. В Астане говорилось о необходимости начала работы над выработкой этого документа и последующем его принятии, возможно, посредством референдума, а также о парламентских и президентских выборах, которые могут в скором времени пройти в Сирии. Эти темы были обсуждены и в ходе состоявшейся через несколько дней после астанинских переговоров встречи в Москве главы МИД РФ Сергея Лаврова с представителями основных групп сирийской оппозиции.
Конституционные идеи
От приглашения принять участие в московской встрече отказалась сирийская Национальная коалиция оппозиционных и революционных сил, базирующаяся в основном за пределами самой Сирии. Тем не менее переговоры в столице России следует считать еще одним важным шагом на пути установления мира на сирийской земле. В ходе обсуждений особое место занял вопрос о том самом проекте сирийской Конституции, который был передан оппозиционерам российской стороной и обобщил, по словам Лаврова, "предложения правительства и оппозиции арабской республики за последние годы".
Однако и сирийские власти, и оппозиция выступили против проекта Конституции. Так, Россия предлагала передать законодательные функции от президента парламенту и правительству, чему противится Асад. В свою очередь проект Конституции не получил поддержки и среди представителей оппозиции.
"Мы сказали им [русским], что единственный, кто имеет право писать Конституцию Сирии, - это сирийский народ. Когда Конституция написана другой страной, она не будет работать", - сказал член делегации повстанцев на переговорах Яхья аль-Ариди.
Более пространно по данной теме высказались представители организаций сирийских курдов, которые, между прочим, дают понять, что не собираются ориентироваться на решения, принятые в Астане. Так, Халед Исса, представитель курдской Партии демократического союза (ПДС), рассматриваемой, кстати говоря, Турцией в качестве террористической группировки, заявил о необходимости улучшения российского проекта сирийской Конституции. Курдские представители поддержали исключение слова "арабская" из названия Сирийской Республики, отмену пункта о главенствующей религии, но подчеркнули, что "проект не отвечает всем надеждам и чаяниям сирийского народа".
Суть подобного несоответствия "надеждам и чаяниям" в толковании курдских лидеров раскрывает их идея о федерализации Сирии, что подтверждает стремление ПДС и других структур сирийских курдов к созданию курдской автономии на севере страны. Это не может рассматриваться в качестве продуктивного предложения Россией, Турцией и Ираном, а также теми внутрисирийскими силами, которые выражают приверженность единству и территориальной целостности Сирии.
Позиции России и Турции также расходятся из-за курдского вопроса. Анкара выступает категорически против территориальных образований курдов в Сирии. Москва же допускает создание курдской автономии и выступает за светское государство.
Как бы то ни было, сирийские участники встречи с главой МИД РФ в Москве заявили о готовности заняться изучением переданных Россией предложений по будущей Конституции Сирии. Но еще более серьезный результат встречи - их стремление к формированию единой оппозиционной делегации на предстоящих в конце февраля межсирийских переговорах в Женеве.
Обнадеживающие итоги
Таким образом, переговоры в столице Казахстана и последовавшая вслед за ними встреча в Москве хоть и не ознаменовались кардинальным сближением позиций официального Дамаска и противостоящих ему сил, но все же дали надежду на возможность закрепления мирного процесса, обеспечение режима прекращения огня и сохранение единства Сирии. Итоги астанинских консультаций позволяют рассчитывать на продолжение женевского процесса, направленного на достижение мира в Сирии. Не случайно российский президент Путин выразил надежду, что переговоры в Астане могут стать основой для их продолжения в Женеве.
По словам же главы делегации правительства Сирии Башара аль-Джаафари, стороны обсудили конкретные вещи и достигли определенных результатов. В этом смысле один из наиболее значимых результатов состоит в том, что противостоящие стороны уходят от нереалистичных и неприемлемых друг для друга требований.
Между тем реализацию встречи в Астане можно считать несомненным дипломатическим успехом России, Турции и Ирана, взявших на себя миссию гарантов сирийского урегулирования. Эта миссия обусловлена, прежде всего, возобновлением партнерского сотрудничества Москвы и Анкары, сказавшегося и в совместных усилиях по освобождению сирийского города Алеппо. Сопровождаемая фактическим вытеснением США с позиций модератора ближневосточной политики №1, деятельность гарантов сирийского урегулирования обещает способствовать дальнейшему росту их регионального влияния.
Однако нельзя исключать, что непредсказуемость дальнейшего развития событий в Сирии, тем более очевидная с учетом сопротивления некоторых арабских монархий планам сирийского перемирия, может обернуться и провалом дипломатических усилий России, Турции и Ирана. Поэтому Москва как главный игрок в означенной "тройке" не рискует брать на себя полнейшую ответственность за сирийское урегулирование. Отсюда и постоянные призывы России к увеличению числа стран-гарантов перемирия в Сирии, прежде всего за счет США. Подобная перспектива, действительно, существует, особенно с учетом прихода в Белый дом Дональда Трампа, отказавшегося от идеи прежней американской администрации о свержении Башара Асада и заявившего о готовности Соединенных Штатов сосредоточиться на уничтожении так называемого "исламистского терроризма".