Astana məsləhətləşmələri amansız müharibənin tezliklə başa çatmasına şans yaradıb
Suriyada, təxminən, 6 ildir davam edən müharibənin ilk dəfədir ki,  tezliklə başa çatması, onun gələcək dövlət quruluşuna dair dayanıqlı siyasi dialoqun qurulması şansı yaranıb. Bu, kifayət qədər çətin keçən, lakin ümumilikdə nikbinlik yaradan ikigünlük danışıqlar nəticəsində mümkün olub. Söhbət rəsmi Dəməşq və silahlı müxalifət nümayəndələrinin Astanada apardıqları danışıqlardan gedir.
Tarixi əhəmiyyətli hadisə
Qazaxıstanın paytaxtında keçirilən görüşdə Suriya hökumətinin və silahlı müxalifətinin nümayəndə heyəti ilk dəfə danışıqlar masası arxasında üz-üzə əyləşib. Amma onu da qeyd etmək lazımdır ki, sonradan danışıqlar hər iki tərəflə ayrı-ayrılıqda aparılıb. Vasitəçi qismində müharibə burulğanında olan bu ərəb ölkəsinə xarici siyasi təsir üçün son zamanlar praktiki olaraq üçtərəfli format yaratmış Rusiya, Türkiyə və İran çıxış edib.
Astanada Cenevrə ilə yanaşı, daha bir sülh prosesinin başladılması təşəbbüsünü Rusiya Prezidenti Vladimir Putin irəli sürüb. Əsas fərqlərdən biri ondan ibarətdir ki, Cenevrə danışıqlarında Suriya müxalifəti adından kifayət qədər nüfuzu olmayan emiqrant dairələri iştirak edirsə, Astanada danışıqlar Rusiyanın XİN başçısı Sergey Lavrovun da dediyi kimi, «əlində silah qarşı-qarşıya duran, Suriyanın konkret ərazilərinə nəzarət edən qüvvələr arasında aparılıb».
Astana danışıqları böyük ölçüdə Moskva ilə Tehranın prezident Bəşər Əsədin hökumətinə, Ankaranın isə mötədil Suriya müxalifətinə təsiri hesabına baş tutub. Danışıqların başlaması faktının özü Suriyada qarşı-qarşıya duran qüvvələrin bugünədək mümkünsüz görünən kompromisə getməyə hazır olduğunu təsdiqləyib. Rəsmi Dəməşq ölkə daxilində ondan başqa da real qüvvələrin olduğunu, Suiyanın gələcəyi ilə bağlı onlarla razılığa gəlinməsinin vacibliyini etiraf edib. Silahlı müxalifət isə öz növbəsində, nəinki müharibənin qızışdığı vaxtda qeyri-legitim elan etməyə tələsdiyi hökumətlə, həm də onu dəstəkləyən Rusiya və İranla dialoqun qaçılmazlığı ilə barışıb. Suryiadaxili sülhün qarantı olmaq missiyasını üzərinə götürmüş vasitəçilərin - Rusiya, Türkiyə və İranın davranışında da dəyişiklik var; məsələn, Astanada danışıqların getdiyi vaxtda, Rusiya Silahlı Qüvvələri nümayəndələrinin Suriya hərbçilərinə açıq irad bildirməsi müşahidəçilərin diqqətindən yayınmayıb. Halbuki, əvvəllər bu haqda söhbət belə, gedə bilməzdi. İrada gəlincə, Suriya ordusu rəhbərliyinə ayrı-ayrı komandirlərin atəşkəs rejiminə əməl etməli olduğuna djair sərt xəbərdarlıq olunub. Məsələ ondadır ki, hökumət qüvvələri tərəfindən atəşkəsin mütəmadi olaraq pozulması Rusiyanın Tərəfləri barışdırma mərkəzinin hiddətinə səbəb olur.
İllərdir, Bəşər Əsədi rejimi ilə danışıqlar ideyasını yaxına belə, buraxmayan Türkiyənin mövqeyi haqqında xüsusi danışmaq lazımıdır. Astana danışıqları göstərib ki, Ankara Suriyada tezliklə sülhün yaradılmasını prioritet sayır. Bu isə o deməkdir ki, Əsədin «qeyri-legitim» elan olunmasının artıq mənası qalmır. Türkiyə Prezidentinin baş məsləhətçisi Yalçın Topçunun bəyanatı xüsusilə maraqlıdır. O, Astana danışıqlarını Suriya, İraq və bütünlükdə Yaxın Şərqdə sülh və sabitliyin bərqərar olunması prosesinə təkan olacaq tarixi hadisə adlandırıb.
Zəmanət kommünikesi
Astana danışıqlarında Suriya hökumətinin nümayəndə heyətinə ölkənin BMT-dəki daimi təmsilçisi Bəşər əl-Cəfəri başçılıq edib. Suriya müxalifətçilərindən ibarət heyətin tərkibində isə 14 silahlı qruplaşmanın təmsilçiləri yer alıb. Onların arasında «Ceyş əl-İslam» da var. Qeyd edək ki, Rusiya dəfələrlə BMT Təhlükəsizlik Şurasını bu təşkilatı terrorçu qruplaşmaların siyahısına salmağa çağırıb. Lakin ötən ilin sonlarında bu qruplaşma Suriyada Rusiya, Türkiyə və İranın vasitəçiliyi ilə əldə edilmiş barışıq rejiminə qoşulmağa hazır olduğunu bəyan edib.
Danışıqlarda, əlbəttə ki, Suriyada atəşkəs rejiminin qarantı olan ölkələr kimi, Rusiya, Türkiyə və İranın təmsilçiləri də iştirak edib. BMT-ni isə görüşdə Baş katibin Suriya üzrə xüsusi elçisi Staffan de Mistura təmsil edib. Görüşdə ABŞ-ın yeni administrasiyasından nümayəndənin iştirakı məsələsinə son anadək aydınlıq gəlməmişdi. Müvafiq qərar yalnız Donald Trampın Birləşmiş Ştatların prezidenti səlahiyyətlərini rəsmən icra etməyə başlamasından sonra qəbul edilib. Nəticədə, ABŞ-ın Qazaxıstandakı səfiri Corc Krol da Astana görüşünə qatılıb.
Görüşün sonunda Qazaxıstanın Xarici İşlər naziri Kayrat Abdraxmanov Suriya nizamlanması üzrə qarant ölkələrin kommünikesini oxuyub. Onun əsas maddəsi Rusiya, Türkiyə və İran tərəfindən üçtərəfli mexanizmin yaradılması haqqındadır. Bu mexanizm Suriyada barışığa necə əməl olunduğunu müşahidə edəcək, «istənilən təxribatın qarşısını alacaq və atəşkəs rejiminin modallığını müəyyənləşdirəcək». Kommünikedə «İslam Dövləti» və «Cəbhat ən-Nusra» kimi terror təşkilatlarına qarşı mübarizənin davam etdiriləcəyi də bildirilir. Bu, qarant ölkələrin anti-Əsəd qüvvələrinin ən ekstremist hissəsini digərlərindən - mötədil müxalifətdən tam ayırmaq niyyətini göstərir. Moskva, Ankara və Tehran zorakılığa son qoyulması, Suriyanın mülki əhalisinin müdafiəsi və təcili humanitar yardımın təmin olunmasına çağırış da edib.
Qarant ölkələr Suriya böhranının həlli üçün BMT-nin yardımı ilə Astana platformasında işləmək haqqında razılığa gəlib, «multietnik, çoxmillətli, dünyəvi və demokratik» dövlət olan «Suriya Ərəb Respublikasının suverenliyi, müstəqilliyi, birliyi və ərazi bütövlüyünə sadiqliyini» bəyan edib. «Suriya münaqişəsinin hərbi yolla həlli yoxdur. O, yalnız siyasi proses çərçivəsində, BMT TŞ-nin 2254 saylı qətnaməsinə əsasən həll oluna bilər», - deyə birgə kommünikedə bildirilir.
Görüşün daha bir vacib nəticəsi, rusiyalı mütəxəssislər tərəfindən hazırlanmış Suriyanın Konstitusiya layihəsinin silahlı müxalifətə təqdim edilməsidir. Astanada bu sənədin hazırlanması və məsələn, referendum yolu ilə qəbulu üzərində işə başlanılmasının vacibliyi, həmçinin Suriyada tezliklə keçirilə biləcək Parlament və Prezident seçkiləri haqqında da danışılıb. Bu mövzular Astana danışıqlarından bir neçə gün sonra, Moskvada Rusiyanın Xarici İşlər naziri Sergey Lavrovun Suriyanın əsas müxalifət qruplarının təmsilçiləri ilə görüşündə də müzakirə edilib.
Konstitusiya ilə bağlı ideyalar
Suriyanın, əsasən, ölkədən kənarda məskunlaşmış Müxalifətçi və İnqilabçı Qüvvələrin Milli Koalisiyası Moskva görüşündə iştirakdan imtina edib. Bununla yanaşı, Rusiya paytaxtında aparılmış danışıqları Suriyada sülhün yaradılması istiqamətində daha bir önəmli addım saymaq olar. Müzakirələrdə Rusiya tərəfindən suriyalı müxalifətçilərə təqdim olunmuş Suriya Konstitusiyası layihəsi xüsusi yer tutub. Lavrovun sözlərinə görə, layihədə «ərəb respublikası hökuməti və müxalifətinin son illərdə irəli sürdüyü təkliflər ümumiləşdirilib».
Lakin Suriya hakimiyyəti və müxalifəti Konstitusiya layihəsinə etiraz edir. Məsələ ondadır ki, Rusiya Suriyada qanunvericilik funksiyasının prezidentdən parlamentə və hökumətə verilməsini təklif edir. Əsəd bunun əleyhinədir. Eyni zamanda, sənədə müxalifət də etiraz edir.
«Biz onlara (ruslara) dedik ki, Suriya Konstitusiyasını yazmaq haqqı yalnız Suriya xalqına məxsusdur. Başqa ölkənin yazdığı Konstitusiya işləməyəcək», - deyə qiyamçıların danışıqlarda iştirak etmiş nümayəndə heyətinin üzvü Yahya əl-Aridi bildirib.
Məsələyə Suriya kürdlərinə məxsus təşkilatların nümayəndələri daha geniş münasibət bildirib. Yeri gəlmişkən, onlar Astanada qəbul olunmuş qərarlara əsaslanmaq niyyətində olmadıqlarını gizlətmirlər. Kürdlərin Türkiyə tərəfindən terrorçu təşkilat kimi qəbul edilən Demokratik Birlik Partiyasının (DBP) təmsilçisi Xaled İssa bildirib ki, Rusiyanın hazırladığı Konstitusiya layihəsinin təkmilləşdirilməyə ehtiyacı var. Kürdlər Suriya Respublikasının adından «ərəb» sözünün çıxarılmasını, dinin üstünlüyünə dair bəndin ləğvini dəstəkləsə də, «layihənin Suriya xalqının bütün ümidlərinə və arzularına cavab vermədiyini» düşünür.
Kürd liderlərinin sənədin «ümidlərə və arzulara cavab vermədiyi» fikrinin altında Suriyanın federallaşdırılması ideyası dayanır. Bu, DBP-nin və Suriya kürdlərinə məxsus digər strukturların ölkənin şimalında kürd muxtariyyəti yaratmaq istəyini bir daha təsdiqləyir. Bu, Rusiya, İran, Türkiyə, həmçinin Suriyanın ərazi bütövlüyünü və birliyini dəstəkləyən suriyadaxili qüvvələr tərəfindən məhsuldar təklif kimi qəbul oluna bilməz. Bununla yanaşı, kürd məsələsi ilə bağlı Rusiya ilə Türkiyənin mövqeləri fərqlidir. Ankara Suriyada kürdlərin muxtariyyət yaratmasına qəti şəkildə etiraz edir. Moskva isə bunu mümkün sayır və dünyəvi dövlətin yaradılması ideyasını dəstəkləyir.
İstənilən halda, Moskvada Rusiyanın XİN başçısı ilə görüşən suriyalılar Rusiyanın yeni Suriya Konstitusiyası haqqında təkliflərini öyrənməyə hazır olduqlarını bildiriblər. Amma görüşün daha ciddi nəticəsi başqadır - onlar fevralın sonunda Cenevrədə keçirilməli olan danışıqlaradək vahid müxalifət nümayəndə heyəti yaratmaq niyyətindədirlər.
Ümidverici nəticələr
Beləliklə, Qazaxıstan paytaxtında baş tutmuş danışıqlar və onun ardınca keçirilmiş Moskva görüşü rəsmi Dəməşqlə ona qarşı olan qüvvələr arasında ciddi yaxınlaşma ilə nəticələnməsə də, sülh prosesinin möhkəmlənməsinə, atəşkəs razılaşmasına əməl olunacağına, Suriyanın bütövlüyünün qorunub-saxlanmasının mümkünlüyünə ümid yaradıb. Astana görüşünün nəticələri Suriyada sülhə nail olunmasına yönəlmiş Cenevrə prosesinin davam edəcəyinə ümid etməyə imkan verir. Rusiya Prezidenti Vladimir Putin də Astana danışıqlarının müzakirələrin Cenevrədə davam etdirilməsi üçün əsasa çevriləcəyinə ümidini təsadüfən ifadə etməyib.
Suriya hökumətinin nümayəndə heyətinin başçısı Bəşər əl-Cəəfəri isə tərəflərin konkret məsələləri müzakirə etdiyini və müəyyən nəticələr əldə olduğunu söyləyib. Bu mənada, ən əhəmiyyətli nəticələrdən biri kimi, qarşı-qarşıya duran qüvvələrin bir-birinə qeyri-real, qəbulolunmaz tələblərdən imtinasını göstərmək olar.
Astana görüşünün keçirilməsini, heç şübhəsiz, Suriya nizamlanmasının qarantı missiyasını üzərlərinə götürmüş Rusiya, Türkiyə və İranın diplomatik uğuru saymaq olar. Bu missiya, ilk növbədə, Moskva ilə Ankara arasında tərəfdaşlıq münasibətlərinin bərpası hesabına mümkün olub. Bu, özünü onların Suriyanın Hələb şəhərinin azad olunmasındakı birgə səylərində də göstərib. Faktiki olaraq, ABŞ-ı Yaxın Şərq siyasətinin “1 nömrəli” moderatoru mövqeyindən sıxışdırıb-çıxarmış Suriya nizamlanmasının qarantlarının fəaliyyəti onların regional nüfuzunun artacağını da vəd edir.
Lakin xüsusilə bəzi ərəb monarxiyalarının Suriyada barışıq planına aşkar mane olmaq cəhdləri üzündən hadisələrin gələcək inkişafının təxminedilməz olması Rusiya, Türkiyə və İranın diplomatik səylərinin iflasına da yol aça bilər. Odur ki, Moskva bu «üçlük»dəki əsas oyunçu kimi, Suriya nizamlanmasına görə məsuliyyəti tamamilə öz üzərinə götürməyə risk etmir. Moskvanın Suriyada barışığın qarantı olan ölkələrin sayının, ilk növbədə, ABŞ-ın hesabına artırılmasına dair mütəmadi çağırışları da bununla bağlıdır. Ağ evə əvvəlki Amerika administrasiyasının Əsədin devrilməsi ideyasından imtina etmiş və əsas diqqəti «islam terrorçuluğu»nun məhvinə yönəltməyə hazır olduğunu bəyan edən Donald Trampın gəlişi ilə, belə bir perspektiv həqiqətən də real görünür.

THE FIRST SUCCESS OF "TROIKA"
It is the first time in almost 6 years of conflict in Syria for a real chance to achieve peace in the country and establish sustainable political dialogue about the future of her government. This is the result of a fairly complex but encouraging two-day talks in Astana on the settlement of the situation in Syria with the participation of officials from Damascus and the delegation of the armed opposition.
An event of historic significance
It was also the first time that delegations representing both the official Syrian government and the armed opposition sat down at the negotiating table at a meeting held in the capital of Kazakhstan. However, detailed discussions were held with each party separately. The mediators were Russia, Turkey and Iran, who have managed to virtually establish a trilateral format of external political influence on the situation in this war-torn Arab country.
The initiative to create yet another platform on Syrian peace talks in Astana (apart from Geneva) belongs to the Russian president Vladimir Putin. But while the most influential forces of Syrian opposition in Geneva were the representatives of the emigre community, who did not have enough in-situ influence, then the Astana summit, according to the Russian Foreign Minister Sergei Lavrov, was "a meeting with the participation of people who are confronting each other “on the ground” and supervise specific areas in Syria."
Negotiations in Astana were largely possible due to the influence of Moscow and Tehran on the government of the Syrian President Bashar al-Assad, and Ankara – on the moderate Syrian opposition. It was an unprecedented evidence that the opposing sides in Syria agreed to make compromises. Damascus has acknowledged the fact that there were other real forces within the country, which should be negotiated also. In turn, the armed Syrian opposition has accepted that it was inevitable to hold a dialogue not only with the government of President Bashar Assad, whom they declared illegitimate since the beginning of the armed conflict but also with the supporters of the Syrian official authorities, namely Russia and Iran. The behavior of intermediaries has also changed - Russia, Turkey and Iran have taken a responsibility to guarantee peace in the country. Surprisingly, yhe representatives of the Russian Armed Forces have made public comments on the Syrian military, which has never been the case previously. Namely, the leadership of the Syrian army was harshly reminded about the need to respect ceasefire agreements, which is periodically disturbed by individual commanders, thus sparking concerns of the Russian Centre for reconciliation.
It is noteworthy to mention Turkey’s position, which has never thought of negotiating with the Assad regime for the past several years. However, the negotiations in Astana confirmed that Ankara’s priority is the establishment of peace in Syria. In such a situation declaring Assad "an outlaw" is not practical any more. The chief advisor to the Turkish President Yalcin Topcu has described the Astana summit as a historic event, which would be an incentive to restore the peace and stability in Syria, Iraq and throughout the Middle East.
The communiqué of guarantees
The delegation of the Syrian government was headed by Permanent Representative to the UN Bashar al-Jaafari. The delegation of the Syrian opposition included representatives of 14 armed groups, including the Jaish al-Islam, which Russia has repeatedly requested the UN Security Council to include in the list of terrorist organizations. However, late last year, the group expressed its willingness to join the ceasefire process in Syria agreed by the end of 2016 thanks to the mediation of Russia, Turkey and Iran.
The representatives of Russia, Turkey and Iran were represented at the summit as guarantors of the ceasefire in Syria. The UN Secretary General was represented by the special envoy for Syria Staffan de Mistura. The possibility of participation of a representative of the new US administration in the Astana consultations remained vague up until the last moment. The decision was taken only after the inauguration of Donald Trump as the President of the United States. As a result, the US Ambassador to Kazakhstan George Krol was able to attend the meeting in Astana.
Following the meeting, the Kazakh Foreign Minister Kairat Abdrakhmanov read the communiqué of the guarantor countries on the Syrian settlement. The key point of the document is the establishment of trilateral mechanism between Russia, Turkey and Iran to monitor compliance with the ceasefire in Syria, "to prevent any provocations and determine the modalities of the ceasefire." The communiqué also expressed the desire to continue the fight against terrorist groups such as Islamic State and Jabhat al-Nusra. This confirms the intention of guarantor countries to cut off gradually the most extremist forces from the rest, moderate opponents of the Syrian government. Moscow, Ankara and Tehran also called for the reduction of violence, providing immediate humanitarian access and protection of the civil population of Syria.
The guarantor countries agreed to cooperate with the assistance of the United Nations and the Astana platform for the settlement of the Syrian crisis and reaffirmed the "commitment to the sovereignty, independence, unity and territorial integrity of the Syrian Arab Republic," which is a "multi-ethnic, multicultural, secular and democratic state". "There is no military solution to the Syrian conflict," it can be resolved "only through a political process based on the implementation of UN Security Council Resolution 2254," reads the joint communiqué.
Another important outcome of the meeting was the introduction of the draft Syrian constitution prepared by Russian experts to the Syrian armed opposition. The delegations have expressed the urgency to begin works on the elaboration of this document and its subsequent acceptance, possibly through a referendum, as well as the parliamentary and presidential elections, which will be held in Syria soon. These topics were discussed in the days following the Astana talks in Moscow, between the Russian Foreign Minister Sergei Lavrov and the representatives of the major groups of the Syrian opposition.
Constitutional ideas
The Syrian National Coalition of opposition and revolutionary forces based mainly outside Syria rejected the invitation to take part at the meeting in Moscow. However, the negotiations in Moscow can be regarded as another important step towards the establishment of peace in Syria. During the discussions, a special case was the question of the Syrian draft constitution, which was introduced to the opposition by Russia and summarized, according to Lavrov, as "the proposals of the government and opposition of the Arab Republic in recent years."
However, the Syrian authorities and the opposition opposed the draft constitution. For example, Russia proposed to transfer legislative powers from the president to parliament and the government, which is opposed by Assad. In turn, the draft constitution has not received support of opposition representatives either.
"We told them [Russian] that the only one who had the right to write the Constitution of Syria was the Syrian people. When the Constitution is written by another country, it will not work", - said a member of the rebel group Yahya al-Aridi.
The representatives of organizations of the Syrian Kurds have commented on the subject more extensively making it clear that they would not be guided by the decisions taken in Astana. Thus, Khaled Issa, a representative of the Kurdish Democratic Union Party (PDS), considered by Turkey as a terrorist group, mentioned the urgency to improve the Russian draft of the Syrian Constitution. Kurdish representatives supported the deletion of the word "Arab" from the name of the Syrian Republic, as well as the clause on the dominant religion but stressed that "the project did not meet all the needs and expectations of the Syrian people."
In essence, these 'needs and expectations’ mentioned by the Kurdish leaders reveals the very idea of ​​federalization of Syria, which confirms the desire of PDS and other groups of the Syrian Kurds to create a Kurdish autonomy in the north of the country. No doubt that Russia, Turkey and Iran, as well as those Syrian forces that express the commitment to the unity and territorial integrity of Syria cannot regard this idea as a productive proposal.
The positions of Russia and Turkey also disagree because of the Kurdish question. Ankara strongly opposes territorial entities of the Kurds in Syria while Moscow tolerates the establishment of the Kurdish autonomy and supports a secular state.
Nevertheless, the Syrian participants of the meeting with the Russian Foreign Minister in Moscow have expressed their readiness to study the Russian proposals submitted on the future constitution of Syria. But even more serious outcome of the meeting was their desire to create a unified opposition delegation to the upcoming talks in Geneva scheduled at the end of February.
The encouraging results
So, the negotiations in Astana and the follow-up meeting in Moscow, though not marked by the convergence of cardinal point of the official Damascus and the forces opposing it, bring hopes for consolidation of the peace process, ensuring the ceasefire and the preservation of the unity of Syria. The results of consultations in Astana allow us to count on the continuation of the Geneva process aimed at achieving peace in Syria. The Russian President Vladimir Putin has also expressed his hope that the talks in Astana might become the basis for the follow-up summit in Geneva.
According to the head of the Syrian government delegation, Bashar al-Jaafari, the parties have discussed specific items and achieved certain results. In this sense, one of the most significant results is that the opposing sides are moving away from unrealistic and unacceptable to more practical requirements.
Meanwhile, the Astana summit can be considered as the resounding diplomatic success for Russia, Turkey and Iran, who have taken on the responsibility of guarantors of the Syrian settlement. Above all, this mission is due to the resumption of partnership between Moscow and Ankara, and confirmed in a joint effort for the liberation of the Syrian city of Aleppo. Accompanied by the actual displacement of the US from a position of the №1 moderator of the Middle East policy, the activities of guarantor countries promises to further increase their regional influence.
However, it is not unlikely that the unpredictability of further developments in Syria being more obvious in view of the resistance of some Arab monarchies to the plans on Syrian armistice may result in the failure of diplomatic efforts of Russia, Turkey and Iran. Therefore, Moscow as a major player of the Troika does not risk assuming full responsibility for the Syrian settlement. Hence the repeated calls of Russia to increase the number of guarantor countries, primarily including the US. Such a perspective does exist, particularly after the election of Donald Trump, who has abandoned the idea of ​​the former US administration to overthrow the Assad regime and expressed the readiness of his country to focus on the destruction of the so-called Islamic Terrorism.