Çərşənbə axşamı, 12:55
Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Muzey Mərkəzinin İncəsənət Qalereyasında bir neçə gün bayram əhvalı hakim kəsilib. Ümumiyyətlə, burada belə günlər nadir hadisə deyil. Qalereyada öz izləyicilərini klassik incəsənətlə çağdaş həyatın ritmlərini birləşdirməyi bacaran yeni maraqlı rəssamların adları ilə sevindirməyi bacarırlar. Bu dəfə isə «Minabi - kainat naxışları» ekspozisiyası təsviri incəsənətdə müxtəlif dövrlər arasına uğurlu bağlantı yaratması ilə xoş təəssürat oyadıb.
Məzmun və gözəllik öyüdü
Minabi - rəssam Milena Nəbiyevanın şifrələnmiş adıdır. O, gəncdir və ətrafa müsbət enerji bəxş edir. Onun bütün işləri bu cür şən, nikbin boyalarla yerinə yetirilib ki, müəllifin könül harmoniyasına şübhə etmək mümkün deyil.
«Bu, belə gözəl qalereyada mənim ilk fərdi sərgimdir. Burada təqdim edilən hər şey mənim zamanların tarixi bağlantısında harmoniya axtarışlarımın nəticəsidir. Bəşəriyyətin qorunan yaddaşı olan tarix bir elm kimi məni həmişə cəlb edib. Amma həyatımın hansısa mərhələsində arxiv materiallarını öyrənən zaman təəccüb və sevinclə anladım ki, təsviri incəsənət özü də tarixdir. Tarix maraqlı, vacib və heyranedici bir elmdir, çünki bəşəriyyət üçün fövqəladə gözəllik və dərin məna öyüdlərini daşıyır».
Gənc rəssamın mövzuca müxtəlif olan işlərinin yerləşdiyi üç zal yalnız onun maraqlarının müxtəlif olmasını göstərməklə qalmır, həm də dünyanın estetik təkmilləşməyə orqanik ehtiyacından xəbər verir.
«Rənglərin mozaikası»
Bu, ilk baxışdan bizə elə gəlir ki, qarşımızdakılar, sadəcə, məişət detallarıdır. Amma baxın: naxışların həndəsi rəsmlərində ötən çağların irsi qorunub. Bizim ulu nənələr qadının sözlə deməsi qəbul edilə bilməyən fikirləri bu cür elementlərə həkk edirdilər. Milena Nəbiyeva öz işləri ilə bu iç monoloqunu zamanlar üzrə davam etdirir. İndi əsas iş onun müasirlərinin boynuna düşür, ondan lazımi məlumatları oxumağı bacarmalıdırlar.
«Cənnət bağında»
İşin mərkəzində iki tutuquşu, ətrafında isə parça qurama mozaikası təsvir edilib. Bu, keçmişdən bugünə, bugündənsə gələcəyə ünvanlanmış daha bir ismarışdır. Bizim ulu nənələrimiz bu cür parçalarda öz hisslərini, düşüncələrini, həyəcanlarını, gündəlik həyatın öhdəliklərini kodlaşdırmağı bacarıblar. Rəssam qız keçmişə təşəkkür edərək və gələcəyə ehtiram göstərərək, bu ənənəni davam etdirir.
«Heyvanın sirri»
İlk baxışda elə bir özəllik görünmür: sadəcə, quramanın həndəsi kəsişmələrinin ortasında yetişmiş heyva meyvəsi var. Yunanıstanda heyvanı yeni evlənənlərin alması sayırlar. Veneraya da belə alma həsr edilib. O, doğum və artımın rəmzidir, yeni evlənənlərin qidasıdır. Heyva həm də Eridanın əməlləri haqqında əfsanə ilə bağlıdır. Əfsanəyə görə, Erida üzərində Kallisti («Ən gözələ») sözləri yazılmış heyvanı Peley və Fetidanın toy masasının üstünə atır, buna görə heyvanı ayrılıq alması adlandırırlar. Çünki ziyafətə gəlmiş ilahələr Afina, Gera və Afrodita savaşıblar. Onların hər biri özünü ən mükəmməl sayırdı. Onların mübahisəsini yalnız Paris dayandıra bildi, o, qızıl almanı Afroditaya - sevgi və gözəllik ilahəsinə apardı. Amma bu, heyvanın bizə bəxş etdiyi yeganə sirr deyil və rəssam izləyicini intellektual avantüraya çəkir.
«Kainatın fırlanması»
Kompozisiyanın mərkəzində rəqs edən dərvişlər təsvir edilib. Onlar kosmosun enerjisini və düşüncələrini yayırlar. Onlar sadə fani insanların içində seçilmişlər kastasıdır. Məhz buna görə, onlar bizim görə bilmədiklərimizi görürlər. Onlar Kainat sirlərinin kahinləridirlər.
«İlham damlaları»
Buta sanskrit dilində alov deməkdir. Bu rəmz bizə zərdüştlüklə gəlib. Bu dinin kökündə magiya dururdu, buna görə, buta insanların yaddaşında magiya rəmzlərinin bir elementi kimi qalıb. Buta təsvirləri qədim zamanlarda cəmiyyətin iyerarxiya pilləkənində fərqlilik işarəsi kimi istifadə edilib. «Cığa-buta» kişilik rəmzi, «Man-buta» isə şərəf, ləyaqət və gözəllik rəmzi olub. Təbii ki, butanın müstəsna qoruyucu rolu olduğu da vurğulanıb. O, şər ruhlardan və pis gözdən qoruyub. Buna görə də zərdüştlük dövrünün insanlarının evlərində üzərində buta rəsmi olan çox əşya olardı. Həmçinin bəylə- gəlinin toy geyimləri də buta ilə bəzədilirdi. Bu qədim rəmz bu gün də həyatımızı tərk etməyib.
«Gizli arzular»
Pas izləri düşmüş şüşənin arxasında mulat qızın profili görünür. O, sanki daxilində gizli qalmış nəsə barədə düşünür. Nə barədə? Variantlar çox saydadır.
«Həvəs»
Daha bir mulat qız profili. Çox gözəldir və dərin duyğulara dalıb. Görəsən, bu həyatda onu çətin qərar qarşısında qoyan məsələ nədir? Bu işi də müxtəlif versiyalarla şərh etmək mümkündür. İzləyicinin qavraması nə qədər geniş olarsa, versiyalar da bir o qədər çox olar.
«Dirçəliş» kolleksiyası
Şərq üslubunda kiçik divan, üzərində isə çox sayda müxtəlif yastıqlar. Yastıq üzlərində rəssamın işlərinin miniatür forması təsvir edilib. Yastıqlar da müxtəlif formalıdır: kvadrat və dairəvidir. Bu, estetik qavranış baxımından rahatlıq atmosferinə özəl çalar qatır və bizim ulu nənələrin üslubunda olan xalq sənətkarlığı fərqli, tamamilə çağdaş ritm və məna qazanır. Divanın və yastıqların forması orijinal olaraq müəllifə məxsusdur.
«Nizaminin sirli baxışı» («Avtoportret»)
Yarımtəbəssüm, sirli-müəmmalı baxış fəzaya ünvanlanıb, ətrafda isə boynunu əymiş çiçək qönçələri. Qız bizlərin - izləyicilərin yerləşdiyi fəza ilə dialoqdadır. Onun da öz düşüncələri və gözəlliyə baxışı barədə bizə deyəcəkləri var. Axı gözəllik, bəllidir ki, həyatı daha ahəngdar edir. Hər bir adam üçün böyük dünyanın kiçik təzahürü onun öz evinin dünyasıdır. Buna görə də evin fəzasında nəyin olması çox önəmlidir. Yastıqlar, mebel, rəsmlər, rəsmli şüşə - bu dünyaya özəl anlam verir. Məhz bu anlam ahəngdarlıq duyğusu bəxş edə bilər.
«Müəllif mebeli - bu, rəng və forma vasitəsilə qavrayış baxımından evin özəlliyinin yaradılmasının bir bölümü kimi məişət fəzasına mənim baxışımdır. Rəsmlər və tətbiqi incəsənət -bu, ətraf fəzanın pazllar rolunda geniş qavrayışıdır ki, gündəlik həyata duyğu və qavrama müxtəlifliyi əlavə edir».
Rəssam Milena Nəbiyeva bizim həmvətənimizdir. O, gəncdir və çox sayda yeni ideyaları var. Belə ideyalardan biri, evin bədii fəzasının yaradılmasıdır. Ola bilər ki, zaman keçəcək, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Muzey Mərkəzinin elə həmin İncəsənət Qalereyasında biz Milena xanımın çağdaş evin bədii fəzası üzrə müəllif versiyasını görə biləcəyik.

ПАЗЛЫ ЧУВСТВ И ВОСПРИЯТИЯ
В Галерее искусств Музейного центра Министерства культуры и туризма несколько дней царило праздничное настроение. Впрочем, такие дни здесь не редкость. В галерее умеют порадовать своего зрителя новыми именами интересных художников, соединяющих классическое искусство с ритмами современной жизни. Вот и в этот раз экспозиция "Minabi - узоры мироздания" приятно порадовала свежестью взгляда на историческую связь времен в изобразительном искусстве.
Послания смысла и красоты
Minabi - это зашифрованное имя художницы Милены Набиевой. Она молода, излучает позитив и все ее работы выполнены в таких радостных жизнеутверждающих красках, что усомниться в душевной гармонии автора просто невозможно.
"Это моя первая персональная выставка в такой замечательной галерее. Все, что здесь представлено, является результатом моих поисков гармонии в исторической связи времен. Меня всегда влекла история как наука, хранящая память человечества о временах. Но на каком-то этапе своей жизни я, изучая архивные материалы, с удивлением и радостью осознала, что изобразительное искусство - это тоже история. История - наука интересная, важная и удивительная, потому что хранит для человечества послания потрясающей красоты и глубокого смысла".
Три зала, казалось бы, разных по тематике работ молодой художницы, свидетельствуют не только о разнообразии ее интересов, но и об органичной потребности совершенствовать этот мир эстетически.
"Цветная мозаика"
Это только на первый взгляд кажется, что перед нами всего лишь детали быта. Но всмотритесь: в геометрических рисунках узоров наследие прошлых времен. Наши прабабушки вкладывали в такие вещи те мысли, которые не принято было женщине произносить вслух. Милена Набиева своими работами продолжает эти внутренние монологи. Продолжает во времени. И теперь уже дело ее современников уметь считывать с этих посланий нужную информацию.
"В райском саду"
В центре работы два попугайчика, а вокруг - мозаика лоскутной гурамы. Еще одно послание в вечность из прошлого в настоящее, из настоящего - в будущее. Наши прабабушки умели кодировать свои чувства, мысли, переживания, обстоятельства ежедневной жизни вот в таких лоскутных посланиях. Художница продолжает эту традицию, отдавая дань прошлому и уважая будущее.
"Загадка айвы"
Казалось бы, ничего особенного: просто внутри геометрических пересечений гурамы - созревший плод айвы. Айву в Греции называют яблоком для новобрачных. Такое яблоко посвящено Венере. Оно символизирует плодородие и является пищей для новобрачных. А еще айву в соответствии с легендой о проделках Эриды, подбросившей этот плод с надписью Kallisti ("Самой прекрасной") на свадебный стол Пелея и Фетиды, называют яблоком раздора. Потому что присутствующие на пиру богини Афина, Гера и Афродита рассорились. Ведь каждая из них считала себя совершенством. Рассудить их смог Парис, который преподнес золотое яблоко Афродите - богине любви и красоты. Но это не единственная загадка, которую преподносит нам айва, да и художница, которая втягивает зрителя в интеллектуальные авантюры.
"Вращение Вселенной"
В центре композиции - танцующие дервиши. Они транслируют энергию и мысль космоса. Они - каста избранных среди простых смертных. Именно им открыто больше, чем нам. Они - жрецы тайны о мироздании.
"Капли вдохновения"
Бута на санскрите - огонь. Этот символ пришел к нам вместе с зороастризмом. В основе этой религии лежала магия, и потому бута осталась в сознании людей элементом магической символики. Изображение буты использовалось в древние времена в качестве знака различия в иерархической лестнице общества. "Джига-бута" - это символ мужества, а "Ман-бута" - это честь, достоинство, красота. Естественно, буте приписывалось свойство исключительного оберега. Он охранял от злых духов и дурного глаза. Поэтому в жилищах людей эпохи зороастризма было много вещей, которые украшены были бутой. В том числе и в свадебных одеждах жениха и невесты. Этот древний символ и сегодня не ушел из нашего быта.
"Скрытые желания"
За стеклом с ржавыми потеками - профиль мулатки. Она как будто сосредоточена на чем-то, что скрыто внутри нее самой. На чем? Вариантов огромное количество.
"Искушение"
И еще один профиль мулатки. Очень красивой и очень погруженной в собственные ощущения. Но на что в этой жизни ей так трудно решиться? Эта работа тоже для разноверсионной трактовки. И чем шире познания зрителя, тем больше версий.
Коллекция "Возрождение"
Небольшой диванчик в восточном стиле, а на поверхности - много-много разных подушек. На наволочках - работы художницы в миниатюре. Подушки разной формы: квадратные, круглые. Это с точки зрения эстетического восприятия придает атмосфере уюта особый колорит и традиционное народное ремесло в стиле наших прабабушек обретает иной, абсолютно современный ритм и смысл. Форма дивана и подушек - авторские.
"Таинственный взгляд Низами" ("Автопортрет")
Полуулыбка, таинственно-загадочный взгляд устремлены в пространство, а вокруг - полураспустившиеся бутоны цветов. Девушка в диалоге с пространством, в котором находимся мы - зрители. И у нее есть что поведать нам о своем ощущении и видении красоты. Ведь красота, как известно, делает нашу жизнь более гармоничной. Прообразом большого мира для каждого человека становится мир собственного дома. Поэтому очень важно, как и чем заполняется его пространство. Подушки, мебель, картины, художественное стекло - наполняют этот мир особым смыслом. И именно этот смысл может дать ощущение гармонии.
"Авторская мебель - это мое видение бытового пространства с точки восприятия через цвет и форму, как часть создания индивидуальности дома. Картины и работы в жанре прикладного искусства - это расширенное восприятие окружающего пространства в роли пазлов, что добавляет в повседневную жизнь разнообразие чувств и восприятия".
Художница Милена Набиева - наша соотечественница. Она молода и полна новых идей. Одна из них - создание художественного пространства дома. Возможно, пройдет время, и мы в этой же Галерее искусств Музейного центра Министерства культуры и туризма увидим ее авторскую версию пространства художественного современного дома.