Neftin hasilatının azalması üzrə saziş «qara qızıl”ın qiymətinin sabitləşməsinə imkan yaradıb
Daha çox hasil edib, daha çox pul qazanmağın, ən azından, neft hasilatı sahəsində məntiqsiz olduğu ortaya çıxdı. Dünya bazarında neft təkliflərinin artıqlığı ona gətirdi ki, karbohidrogen qaynaqlarının əsas ixracatçı ölkələri daha çox «qara qızıl» satmaq üçün çox vaxt açıq şəkildə öz neftlərinə dempiq endirimləri tətbiq edirlər.
Aparıcı ölkələr tərəfindən neft hasilatını azaltmaqdan imtina edilməsi ona gətirdi ki, 2016-cı ilin yanvar ayında neftin qiyməti 2014-cü ilin səviyyəsindən 3 dəfə enərək, hətta barrel üzrə $30-dan aşağı düşdü. Dünyada çıxarılmış neftin ehtiyatları rekord səviyyəyə qalxdı, təkcə neft anbarları deyil, həm də iri tankerlərə doldurmuş «qara qızıl» dünya bazarında «ədalətli» neft qiymətlərini gözləməyə başladı.
Şimal dənizində neft hasilatının cüzi məhdudlaşdırılması və Amerikanın hasilatın nisbətən baha başa gəldiyi şist yataqlarında qazma qurğularının sayının azaltması dünya bazarındakı aşağı qiymətlərə təsir göstərə bilmədi. Neftin qiymətinin aşağı olması üzündən yaranmış böhran həddindən uzun çəkdi və əksər neft ixracatçısı ölkələrinin maliyyə vəziyyətinə mənfi təsir göstərdi.
Vəziyyətdən çıxmaq üçün neft istehsalçısı 24 ölkə 2016-cı ilin dekabr ayında hasilatın yanvardan başlayaraq sutkada 1,6 milyon barrel azaldılması barədə anlaşıblar. O cümlədən, neft hasilatının 1,2 mln. barrelini OPEC-ə daxil olan 13 ölkə azaldacaq, 558 min barrel isə kartelə daxil olmayan 11 ölkənin payına düşəcək.
Rusiyanın götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirməsi
Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin sədrliyi ilə 1 fevral 2017-ci il tarixdə keçirilmiş iclasda Energetika naziri Aleksandr Novak aparıcı neft istehsalçısı ölkələr tərəfindən hasilatın azaldılması planının gerçəkləşdirilməsi barədə ilkin hesabatı təqdim edib. Novar qeyd edib ki, yanvarda hasilatın azaldılması, təxminən, sutkada 1,4 mln. barrel olub, çünki bəzi ölkələr hasilatı planlaşdırılandan daha çox azaldıblar.
Rusiyanın özündə, yanvar ayının yekunlarına görə, neft hasilatı sutkada 117 min barrel azalıb, danışılmış 300 min barrel azalma aprelə gözlənir.
«Anlaşmanın və qəbul edilmiş qərarların effektivliyi artıq görünür, artıq biz qiymətlərin barrel üzrə $55 səviyyəsində sabitləşməsini qeyd eləmişik. Aparıcı analitik agentliklərinin qiymətləndirməsinə görə, qiymətlər ədalətli qiymətə daha yaxındır, amma ağlaşma olmasa idi, qiymətlər, təxminən, $10-15 aşağı olardı. Biz həm də qiymət təlatümlərinin azaldığını görürük. Yanvar ayının statistikası göstərir ki, qiymətlərin dəyişməsi, təxminən, $5 ətrafında olub. Həm də sahənin sərmayələr üçün maraqlılığının yavaş-yavaş bərpa edildiyini də görmək mümkündür. Son üç ildə ilk dəfədir ki, bu il bazarın bütün iştirakçıları sahəyə sərmayələrin artacağını gözləyir ki, bu da gələcəkdə hasilatın kəskin azalmasından qaçmağa imkan yaradacaq», - deyə Novak vurğulayıb.
Rusiya, Oman, Küveyt, Əlcəzair və Venesuela təmsilçilərindən ibarət monitorinq komitəsinin yanvarın 22-də Vyanada baş tutmuş birinci görüşü göstərdi ki, bütün ölkələr hasilatın azaldılması üzrə sazişə riayət etmək niyyətindədir, çünki həm istehsalçıların, həm də istehlakçıların maraqlarına cavab verir. Sazişin şərtlərinə tam riayət etmə şəraitində ilin birinci yarısında neft bazarının yenidən balanslaşdırılması 2017-ci ilin ortalarına çıxarılmış neft ehtiyatlarını beş il əvvəlki orta səviyyəyə qədər endirməyə imkan yaradacaq.
Azərbaycan öhdəliyi tam ölçüdə yerinə yetirib
Azərbaycan Energetika Nazirliyinin məlumatına görə, ölkə neft hasilatının azaldılması üzrə yanvar üçün götürdüyü öhdəliklərin yerinə yetiriliməsi barədə məlumatları hazırlayaraq, OPEC-in monitorinq komitəsinin birgə texniki komissiyasına təqdim edib. Sənədə görə, Azərbaycanda sutkalıq neft hasilatı 793,9 min barrel təşkil edib. Bununla da Azərbaycan sutkalıq neft hasilatının 35 min barrel azaldılması ilə bağlı götürdüyü öhdəliyi bütünlüklə yerinə yetirib. Sazişin bağlanmasına qədər Azərbaycan sutkada 829,1 min barrel neft çıxarırdı. Energetika Nazirliyinin araşdırması göstərir ki, hasilatın azaldılması ilə bağlı qərar neftin qiymətinin yüksəlməsinə və sabitləşməsinə müsbət təsir göstərib.
Azərbaycan tərəfindən hasilatın azaldılması üzrə götürülmüş öhdəliklərin yerinə yetirilməsi neft hasilatı üzrə irəli sürülmüş proqnozların dəqiqliyini göstərir və OPEC tərəfindən neftin qiymətinin sabitləşdirilməsinə yönəldilmiş gərəkli tədbirlərin gerçəkləşdirilməsində ölkələrin maraqlı olduğunu vurğulayır. Əlbəttə, neft hasilatının azaldılması meylini heç də Azərbaycan üçün müsbət meyil saymaq olmaz, ancaq son illər ərzində ölkədə yataqların təbii yolla tükənməsi ilə bağlı hasilat həcmlərinin azalması müşahidə edilir.
SOCAR da, “bp” də hasilat səviyyəsinin sabitləşdirilməsi üzrə tədbirləri fəallaşdırır. Belə olan şəraitdə «qara qızıl”ın qiymətinin qalxması naminə hasilətin müvəqqəti azaldılması məntiqli addımdır. Neft ixracatçısı ölkəsi kimi, Azərbaycan göstərdiyi səyə görə digər neft hasilatçısı ölkələri kimi dünya bazarlarında neftin qiymətinin qalxması ilə böyük mükafat alacaq.
SOCAR-ın statistikasına görə, 2017-ci ilin yanvar ayında Ceyhandan yola salınan Azərbaycan neftinin orta qiyməti barrelə görə $55,14 təşkil edib ki, bu, ötən ilin yanvar ayının göstəricisindən 70% çoxdur. Yekunda, göndərilən neft həcminin azalmasına - keçən ilin yanvar ayında 1,51 milyon ton neft göndərildiyi halda, 2017-ci ilin yanvarında 1,4 milyon ton neft göndərilməsinə baxmayaraq, ixracdan gəlirlər $200 mln.-dan çox artıb ki, bu da neftin qiymətinin qalxması ilə birbaşa bağlıdır.
Qiymətlərin artma perspektivləri tamamilə dumanlı qalır
Hazırda ən çox müzakirə olunan məsələ hasilatın azalması üzrə qəbul olunan qərarların qiymətlərin barrelə görə $60-a bərabr olan vacib psixoloji həddin keçilməsinə və bundan yuxarı səviyyələrdə möhkəmlənməsinə nə dərəcədə imkan yaratması ilə bağlıdır. Amma ekspertlərin bir çoxu OPEC tərəfindən qəbul edilmiş hasilatın azalma tədbirlərinə baxmayaraq, bu həddi keçməyi mümkünsüz sayırlar.
Qiymətlərin bundan sonra qalxmasının qarşısında əsas maneə ABŞ və Kanada tərəfindən hasilatın azalması effektinə qarşı tətbiq etdilən tarazlaşdırma siyasətidir. Bu ölkələrdə qazma qurğularının sayı, o cümlədən şist nefti hasilatı artmağa başlayıb. Həmçinin çoxları qeyd edirlər ki, indiki ABŞ prezidenti Donald Tramp öz seçkiqabağı vədlərində enerji resurslarının işlənməsinə qoyulmuş bütün qadağaların aradan qaldıracağına və Amerika şirkətlərini dəstəkləyəcəyinə söz verib.
Amma indiki vəziyyətdə neft ixracatçısı 24 ölkənin əsas məqsədə - dünya bazarlarında neft satışından əldə edilən valyuta daxilolmalarının artırılmasına nail olmaq üçün «qara qızıl”ın hasilatının azaldılmsı istiqamətində fəaliyyəti davam etdirməkdən başqa yolu yoxdur.

ARITHMETIC OF REDUCTION
A principle of “more production, more profit” has proved to be illogical, at least in oil industry. Due to oversupply of oil in world markets, even the main exporters of hydrocarbons have started to offer openly dumping prices for their product to be able to sell it as soon as possible.
Failure to cut oil production by the leading producing countries resulted in a drastic drop of oil prices in January 2016 (even below $30 per barrel), which was more than three times in comparison with the level of 2014. Global crude oil stocks have set a new record. Not only the storage tanks but also large tankers were fully packed with oil in anticipation of "fair" oil prices.
A slight decrease in oil production in the North Sea and the reduction of drilling rigs at the most expensive shale deposits in the United States have not affected the global market prices. The crisis with low oil prices took too long and had quite a painful effect on financial position of most of the oil-exporting countries.
To improve the situation, 24 oil-producing countries agreed in December 2016 to reduce oil production by 1.8 million barrels per day (bpd) for the upcoming six months. In particular, 13 OPEC countries agreed to cut oil production by 1.2 million barrels and 11 non-member countries by 558 thousand barrels.
Implementation of Russian commitments
During the meeting chaired by the Russian President Vladimir Putin on February 1, 2017, the Russian Energy Minister Alexander Novak introduced an initial report on the implementation of reduction plan by leading oil producing countries.
As Novak mentioned, oil production in January already reached about 1.4 million bpd while some countries have reduced volumes even more than initially planned. In January, Russia decreased oil production by 117 thousand bpd and the agreed reduction by 300 thousand bpd is expected in April.
"We can already see the effectiveness of agreements and decisions, as we note the stabilization of prices at $55 per barrel. According to leading analytical agencies, the price is much closer to a fair price, about $10-15 higher than it would be without the deal. We can also witness a decrease in price volatility. In January, the price fluctuations were in the range of $5. The overall investment attractiveness of the industry is recovering gradually. For the first time in the last three years, all market actors expect to increase investments, which will help to avoid the collapse of production in the future", said Novak.
The first meeting of the Monitoring Committee, including representatives of the Russian Federation, Oman, Kuwait, Algeria and Venezuela, was held on January 22 in Vienna. It showed that all countries were determined to follow the agreement, as it is in the interests of both producers and consumers. The rebalancing of the oil market, subject to full compliance with existing agreements in the first half of the year, will allow reduction of oil volumes to the average of five years by the middle of 2017.
Azerbaijan implemented obligations in full
According to the Azerbaijani Ministry of Energy, Azerbaijan has prepared a report on the implementation of commitments made in January 2017 and submitted it to the Joint Monitoring Committee of OPEC.
According to report, a daily oil production in Azerbaijan was 793.9 thousand barrels. Thus, Azerbaijan has fully complied with its obligations to reduce daily production by 35 thousand bpd. In particular, prior to the signing of the agreement, Azerbaijan was producing 829.1 thousand bpd.
The studies by the Ministry of Energy show that a decision to cut production had a positive impact on increasing and stabilizing oil prices.
Implementation of commitments by Azerbaijan confirm the accuracy of oil production forecasts and highlights the interest of countries in the implementation of measures necessary to stabilize oil prices by OPEC.
Certainly, the reduction of oil production cannot be considered a positive trend for Azerbaijan but in recent years the country experiences a decline of production volumes associated with natural field depletion. Both SOCAR and BP are taking measures to stabilize oil production. In such circumstances, a temporary production cut to increase prices is quite a justified step. Azerbaijan’s contribution as an oil-exporting country will turn into a generous reward as a result of increasing global oil prices.
According to SOCAR, the average price of Azerbaijani oil shipped from Ceyhan in January 2017 was $55.14 per barrel, which is by 70% more than in January 2016. As a result, despite production and exports drop (1.4 million tons in January 2017 versus 1.51 million tons in January 2016), the export revenues have increased by more than $200million, which is the effect of rising oil prices.
Prospects for price growth remain in vague
Currently, the most discussed topic is when adopted cutback measures ensure the overcome of psychological barrier of $60 per barrel. Some experts believe this threshold unreachable despite the production cut measures taken by OPEC. The main obstacle is the leveling effect of the reduction for Canadian and the US oil. Recently, both countries have been increasing the number of drilling rigs and production of shale oil, respectively.
Also, many experts note that during his pre-election campaign, the US president Donald Trump promised to lift all restrictions on the development of energy resources and support the American companies.
Anyway, currently all 24 oil-exporting countries have no other option but to continue reducing oil production in order to achieve the main goal - the increase of currency profits from global oil sales.