Neftin hasilatının azalması üzrə saziş «qara qızıl”ın qiymətinin sabitləşməsinə imkan yaradıb
Daha çox hasil edib, daha çox pul qazanmağın, ən azından, neft hasilatı sahəsində məntiqsiz olduğu ortaya çıxdı. Dünya bazarında neft təkliflərinin artıqlığı ona gətirdi ki, karbohidrogen qaynaqlarının əsas ixracatçı ölkələri daha çox «qara qızıl» satmaq üçün çox vaxt açıq şəkildə öz neftlərinə dempiq endirimləri tətbiq edirlər.
Aparıcı ölkələr tərəfindən neft hasilatını azaltmaqdan imtina edilməsi ona gətirdi ki, 2016-cı ilin yanvar ayında neftin qiyməti 2014-cü ilin səviyyəsindən 3 dəfə enərək, hətta barrel üzrə $30-dan aşağı düşdü. Dünyada çıxarılmış neftin ehtiyatları rekord səviyyəyə qalxdı, təkcə neft anbarları deyil, həm də iri tankerlərə doldurmuş «qara qızıl» dünya bazarında «ədalətli» neft qiymətlərini gözləməyə başladı.
Şimal dənizində neft hasilatının cüzi məhdudlaşdırılması və Amerikanın hasilatın nisbətən baha başa gəldiyi şist yataqlarında qazma qurğularının sayının azaltması dünya bazarındakı aşağı qiymətlərə təsir göstərə bilmədi. Neftin qiymətinin aşağı olması üzündən yaranmış böhran həddindən uzun çəkdi və əksər neft ixracatçısı ölkələrinin maliyyə vəziyyətinə mənfi təsir göstərdi.
Vəziyyətdən çıxmaq üçün neft istehsalçısı 24 ölkə 2016-cı ilin dekabr ayında hasilatın yanvardan başlayaraq sutkada 1,6 milyon barrel azaldılması barədə anlaşıblar. O cümlədən, neft hasilatının 1,2 mln. barrelini OPEC-ə daxil olan 13 ölkə azaldacaq, 558 min barrel isə kartelə daxil olmayan 11 ölkənin payına düşəcək.
Rusiyanın götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirməsi
Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin sədrliyi ilə 1 fevral 2017-ci il tarixdə keçirilmiş iclasda Energetika naziri Aleksandr Novak aparıcı neft istehsalçısı ölkələr tərəfindən hasilatın azaldılması planının gerçəkləşdirilməsi barədə ilkin hesabatı təqdim edib. Novar qeyd edib ki, yanvarda hasilatın azaldılması, təxminən, sutkada 1,4 mln. barrel olub, çünki bəzi ölkələr hasilatı planlaşdırılandan daha çox azaldıblar.
Rusiyanın özündə, yanvar ayının yekunlarına görə, neft hasilatı sutkada 117 min barrel azalıb, danışılmış 300 min barrel azalma aprelə gözlənir.
«Anlaşmanın və qəbul edilmiş qərarların effektivliyi artıq görünür, artıq biz qiymətlərin barrel üzrə $55 səviyyəsində sabitləşməsini qeyd eləmişik. Aparıcı analitik agentliklərinin qiymətləndirməsinə görə, qiymətlər ədalətli qiymətə daha yaxındır, amma ağlaşma olmasa idi, qiymətlər, təxminən, $10-15 aşağı olardı. Biz həm də qiymət təlatümlərinin azaldığını görürük. Yanvar ayının statistikası göstərir ki, qiymətlərin dəyişməsi, təxminən, $5 ətrafında olub. Həm də sahənin sərmayələr üçün maraqlılığının yavaş-yavaş bərpa edildiyini də görmək mümkündür. Son üç ildə ilk dəfədir ki, bu il bazarın bütün iştirakçıları sahəyə sərmayələrin artacağını gözləyir ki, bu da gələcəkdə hasilatın kəskin azalmasından qaçmağa imkan yaradacaq», - deyə Novak vurğulayıb.
Rusiya, Oman, Küveyt, Əlcəzair və Venesuela təmsilçilərindən ibarət monitorinq komitəsinin yanvarın 22-də Vyanada baş tutmuş birinci görüşü göstərdi ki, bütün ölkələr hasilatın azaldılması üzrə sazişə riayət etmək niyyətindədir, çünki həm istehsalçıların, həm də istehlakçıların maraqlarına cavab verir. Sazişin şərtlərinə tam riayət etmə şəraitində ilin birinci yarısında neft bazarının yenidən balanslaşdırılması 2017-ci ilin ortalarına çıxarılmış neft ehtiyatlarını beş il əvvəlki orta səviyyəyə qədər endirməyə imkan yaradacaq.
Azərbaycan öhdəliyi tam ölçüdə yerinə yetirib
Azərbaycan Energetika Nazirliyinin məlumatına görə, ölkə neft hasilatının azaldılması üzrə yanvar üçün götürdüyü öhdəliklərin yerinə yetiriliməsi barədə məlumatları hazırlayaraq, OPEC-in monitorinq komitəsinin birgə texniki komissiyasına təqdim edib. Sənədə görə, Azərbaycanda sutkalıq neft hasilatı 793,9 min barrel təşkil edib. Bununla da Azərbaycan sutkalıq neft hasilatının 35 min barrel azaldılması ilə bağlı götürdüyü öhdəliyi bütünlüklə yerinə yetirib. Sazişin bağlanmasına qədər Azərbaycan sutkada 829,1 min barrel neft çıxarırdı. Energetika Nazirliyinin araşdırması göstərir ki, hasilatın azaldılması ilə bağlı qərar neftin qiymətinin yüksəlməsinə və sabitləşməsinə müsbət təsir göstərib.
Azərbaycan tərəfindən hasilatın azaldılması üzrə götürülmüş öhdəliklərin yerinə yetirilməsi neft hasilatı üzrə irəli sürülmüş proqnozların dəqiqliyini göstərir və OPEC tərəfindən neftin qiymətinin sabitləşdirilməsinə yönəldilmiş gərəkli tədbirlərin gerçəkləşdirilməsində ölkələrin maraqlı olduğunu vurğulayır. Əlbəttə, neft hasilatının azaldılması meylini heç də Azərbaycan üçün müsbət meyil saymaq olmaz, ancaq son illər ərzində ölkədə yataqların təbii yolla tükənməsi ilə bağlı hasilat həcmlərinin azalması müşahidə edilir.
SOCAR da, “bp” də hasilat səviyyəsinin sabitləşdirilməsi üzrə tədbirləri fəallaşdırır. Belə olan şəraitdə «qara qızıl”ın qiymətinin qalxması naminə hasilətin müvəqqəti azaldılması məntiqli addımdır. Neft ixracatçısı ölkəsi kimi, Azərbaycan göstərdiyi səyə görə digər neft hasilatçısı ölkələri kimi dünya bazarlarında neftin qiymətinin qalxması ilə böyük mükafat alacaq.
SOCAR-ın statistikasına görə, 2017-ci ilin yanvar ayında Ceyhandan yola salınan Azərbaycan neftinin orta qiyməti barrelə görə $55,14 təşkil edib ki, bu, ötən ilin yanvar ayının göstəricisindən 70% çoxdur. Yekunda, göndərilən neft həcminin azalmasına - keçən ilin yanvar ayında 1,51 milyon ton neft göndərildiyi halda, 2017-ci ilin yanvarında 1,4 milyon ton neft göndərilməsinə baxmayaraq, ixracdan gəlirlər $200 mln.-dan çox artıb ki, bu da neftin qiymətinin qalxması ilə birbaşa bağlıdır.
Qiymətlərin artma perspektivləri tamamilə dumanlı qalır
Hazırda ən çox müzakirə olunan məsələ hasilatın azalması üzrə qəbul olunan qərarların qiymətlərin barrelə görə $60-a bərabr olan vacib psixoloji həddin keçilməsinə və bundan yuxarı səviyyələrdə möhkəmlənməsinə nə dərəcədə imkan yaratması ilə bağlıdır. Amma ekspertlərin bir çoxu OPEC tərəfindən qəbul edilmiş hasilatın azalma tədbirlərinə baxmayaraq, bu həddi keçməyi mümkünsüz sayırlar.
Qiymətlərin bundan sonra qalxmasının qarşısında əsas maneə ABŞ və Kanada tərəfindən hasilatın azalması effektinə qarşı tətbiq etdilən tarazlaşdırma siyasətidir. Bu ölkələrdə qazma qurğularının sayı, o cümlədən şist nefti hasilatı artmağa başlayıb. Həmçinin çoxları qeyd edirlər ki, indiki ABŞ prezidenti Donald Tramp öz seçkiqabağı vədlərində enerji resurslarının işlənməsinə qoyulmuş bütün qadağaların aradan qaldıracağına və Amerika şirkətlərini dəstəkləyəcəyinə söz verib.
Amma indiki vəziyyətdə neft ixracatçısı 24 ölkənin əsas məqsədə - dünya bazarlarında neft satışından əldə edilən valyuta daxilolmalarının artırılmasına nail olmaq üçün «qara qızıl”ın hasilatının azaldılmsı istiqamətində fəaliyyəti davam etdirməkdən başqa yolu yoxdur.

АРИФМЕТИКА СОКРАЩЕНИЯ
Принцип больше добывать - больше зарабатывать оказался не логичен, по крайней мере в вопросе нефтедобычи. Переизбыток предложения нефти на мировых рынках привел к тому, что даже основные страны - экспортеры углеводородных ресурсов стали представлять порой откровенно демпинговые скидки на свою нефть, чтобы как можно быстрее реализовать "черное золото".
Отказ сократить добычу нефти со стороны ведущих стран привел к тому, что цены на нефть в январе 2016 года упали даже ниже $30 за баррель, рухнув более чем в три раза по сравнению с уровнем 2014 года. Мировые запасы добытой нефти ставили рекорд, и уже не только все нефтехранилища, но и крупные танкеры оказались забитыми под завязку "черным золотом" в ожидании "справедливых" цен на нефть.
Незначительное сокращение добычи нефти в Северном море и уменьшение буровых установок на наиболее дорогостоящих сланцевых месторождениях в Америке не изменили состояние дел с низкими ценами на мировых рынках. Кризис с низкими ценами на нефть стал слишком продолжительным во временном отрезке и весьма болезненно стал сказываться на финансовом положении большинства стран - экспортеров нефти.
Для выхода из ситуации 24 страны - производителя нефти договорились в декабре 2016 года о сокращении с января на полгода добычи нефти на 1,8 млн. баррелей в сутки. В частности, на 1,2 млн. баррелей нефтедобычу сократят 13 стран, входящих в OPEC, на 558 тыс. баррелей - 11 стран, не входящих в картель.
Выполнение Россией взятых обязательств
Во время совещания под председательством президента РФ Владимира Путина 1 февраля 2017 года министр энергетики Александр Новак представил первичный отчет о реализации плана по снижению добычи ведущими странами - производителями нефти.
Как отметил Новак, в январе добыча нефти уже составила примерно     1,4 млн. баррелей в сутки, некоторые страны сократили ее промысел больше, чем планировалось.
В самой России по итогам января добыча нефти сократилась на 117 тыс. баррелей в сутки, полноценное же сокращение на оговоренные 300 тыс. баррелей ожидается в апреле.
"Эффективность договоренностей и принятых решений уже видна, поскольку мы отметили стабилизацию цены на уровне $55 за баррель. По оценкам ведущих аналитических агентств, цена находится намного ближе к справедливой цене, примерно на $10-15 выше, чем она была бы без сделки. Мы видим также снижение волатильности цен. За январь статистика показывает, что колебания цен были в диапазоне примерно $5. Можно говорить также о постепенном восстановлении инвестиционной привлекательности отрасли, и в этом году впервые за последние три года все участники рынка ожидают увеличения инвестиций в отрасль, что позволит в будущем избежать обвала добычи", - подчеркнул Новак.
Первая встреча мониторингового комитета, включающего представителей РФ, Омана, Кувейта, Алжира и Венесуэлы, проведенная 22 января в Вене, показала, что все страны настроены на исполнение соглашения по сокращению добычи, так как это отвечает как интересам производителей, так и потребителей. И ребалансировка нефтяного рынка при условии полного соблюдения действий соглашения в течение первого полугодия позволит к середине 2017 года уменьшить запасы нефти до среднего уровня за пять лет.
Азербайджан в полной мере выполнил обязательства
По данным Министерства энергетики Азербайджана, страна подготовила и представила совместной технической комиссии мониторингового комитета OPEC сведения о выполнении обязательств, взятых в январе текущего года по сокращению добычи нефти.
Согласно документу, ежесуточная добыча нефти в Азербайджане составила 793,9 тыс. баррелей. Тем самым Азербайджан полностью выполнил взятые на себя обязательства по сокращению ежесуточной добычи на уровне 35 тыс. баррелей. В частности, до подписания соглашения Азербайджан добывал 829,1 тыс. баррелей.
Исследования Минэнергетики показывают, что решение о сокращении добычи оказало положительное влияние на повышение и стабилизацию цен на нефть.
Выполнение Азербайджаном обязательств по сокращению добычи подтверждает точность проведенных прогнозов по добыче нефти и подчеркивает заинтересованность стран в осуществлении необходимых мер, направленных на стабилизацию цены на нефть со стороны OPEC.
Конечно, сокращение добычи нефти нельзя считать положительной тенденцией для Азербайджана, но за последние годы в стране наблюдается падение объемов добычи, связанное с естественным истощением месторождений. И SOCAR, и BP активизируют меры по стабилизации уровня добычи нефти. В этих условиях временное сокращение добычи ради роста цен на "черное золото" - вполне оправданный шаг.
За внесенный вклад Азербайджан как страна - экспортер нефти, как и остальные нефтедобывающие страны, получит щедрое вознаграждение в связи с ростом цен на нефть на мировых рынках.
По статистике SOCAR, средняя цена отгружаемой из Джейхана азербайджанской нефти в январе 2017 года составила $55,14 за баррель, что на 70% больше показателя января прошлого года. В итоге, несмотря на уменьшение объема отправленной на экспорт нефти (1,4 млн. тонн в январе 2017 года против 1,51 млн. тонн в январе прошлого года), доходы от экспорта возросли более чем на $200 млн., что связано как раз-таки с повышением цен на нефть.
Перспективы роста цен остаются весьма туманными
В настоящее время наиболее обсуждаемой темой остается, когда принятые меры по сокращению добычи позволят преодолеть ценам важную психологическую отметку в $60 за баррель и закрепиться на рубеже выше данного показателя.
Но часть экспертов считают этот рубеж недостижимым, несмотря на меры по сокращению добычи, предпринятые ОPЕC. Главным препятствием на пути дальнейшего роста цен является нивелирование эффекта от сокращения добычи нефти Канадой и США, в которых стали увеличиваться число буровых установок и, соответственно, добыча сланцевой нефти.
Также многие отмечают, что нынешний президент США Дональд Трамп в своих предвыборных обещаниях указывал на снятие всех запретов на разработку энергоресурсов и оказание поддержки американским компаниям.
Но при любом раскладе на нынешнем этапе 24 странам - экспортерам нефти пока нет другого пути, как продолжить движение в направлении сокращения добычи "черного золота" для достижения главной цели - нарастить валютные поступления от реализации нефти на мировых рынках.