TRAMPIN NÜVƏ TVİTLƏRİ
verib. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2012-ci ildə İran iqtisadiyyatının inkişaf tempi 0,4%-dək azalmışdı. 2017-ci ildə isə Beynəlxalq Valyuta Fondunun proqnozlarına görə, artım 6%-ə çatmalıdır. Lakin görünən odur ki, bu artımı əldə etmək heç də asan olmayacaq. Potensial investorlar, xüsusilə nəhəng beynəlxalq korporasiyalar İran iqtisadiyyatına yatırılan vəsaitin təhlükəsizliyinə şübhə etməyə başlayıb.
«Qızıl qızdırma bitdi». Britaniyanın «The Economist» jurnalının yazdığına görə, bu fikir biznesmenlərdən birinə məxsusdur. Onun sözlərinə bir fikri də əlavə etmək olar: o, başlamadan bitdi!
Raket ətrafında mübahisələr
Yanvarın 29-da Tehrandan şərqdə yerləşən poliqonda ortamənzilli ballistik raketin sınağı keçirilib. Söhbət, təxminən, 600 kilometr məsafə qət etmək iqtidarında olan raketdən gedir. Amerikadakı mənbələrin bildirdiyinə görə, fevralın 4-də İran ordusu növbəti raket sınağı həyata keçirib və bu dəfə 50 kilometrədək məsafəni vurmaq imkanında olan raket sınanıb. Lakin İranın Müdafiə Nazirliyi bu məlumatı təkzib edir. Hərbi nazir, general Hüseyn Dehqaninin sözlərinə görə, amerikalıların İranı yeni raket sınağı keçirdiyinə dair xəbərləri uydurmadır. Amma onun məsələni izahı bir qədər dumanlı təsir bağışlayır: «Birincisi, bu, baş verməyib. İkincisi, baş veribsə belə, bunun amerikalılara dəxli yoxdur». Bundan başqa, general İranın nüvə proqramının əvvəlcədən planlaşdırıldığını və «ölkənin müdafiə qabiliyyətinin gücləndirilməsinə yönəldiyini» söyləyib.
Ballistik raketlərin buraxılmasına dair proqram varsa belə, o, məxfi saxlanılır. Lakin son ilyarımda bu, heç də yeganə sınaqlar deyil. İran tərəfi bunu təkzib də etmir (məsələn, yanvarın 29-da baş vermiş sınaq təsdiqlənir). Tehran bildirir ki, belə sınaqlar 2015-ci ilin yayında İranla 6 ölkə (ABŞ, Rusiya, Çin, Böyük Britaniya, Fransa və Almaniya) arasında əldə olunmuş beynəlxalq nüvə razılaşmasının pozulması anlamına gəlmir.
Qeyd edək ki, bu razılaşma üzərində iş nə az, nə çox - düz 12 il davam edib. İrana nüvə proqramı üzündən sanksiyaların tətbiqinə isə 2006-cı ildən başlanılıb və onlar ildən-ilə sərtləşdirilib. Bundan sonrakı dövrdə ölkədə getdikcə dərinləşən sosial və iqtisadi problemlər İranın ali lideri Əli Xamneini prezident seçkisində
Qərblə dialoqa tərəfdar olan Həsən Ruhanini dəstəkləməyə məcbur edib.
Bundan başqa, Ruhani 2000-ci illərin əvvəllərində nüvə problemi ilə bağlı dialoqlarda iştirak etmiş siyasətçidir. Demək, o, bu problemlə lazımi dərəcədə tanışdır.
Artıq 2013-cü ilin noyabrında tərəflər aralıq razılaşması əldə edə bilib. İran nüvə proqramı ilə bağlı güzəştlərə getməklə, neft ixracını artırmaq imkanı qazanıb. Üstəlik, onun Avropa banklarında saxlanılan hesablarına qoyulmuş həbs də aradan qaldırılıb.
Nəhayət, 2015-ci il iyulun 14-də İranın nüvə proqramına dair Hərtərəfli Birgə Fəaliyyət Planı (HBFP) imzalanıb. Tehran sentrafuqaların sayının 19 mindən 5 minədək azaldılması, uranın zənginləşdirilməsinin təhlükəsiz sayılan 3,67%-ə endirilməsi və zənginləşdirilmiş uranın həcminin 10 tondan 300 kiloqrama salınması haqqında öhdəliklər götürüb. Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentlik (MAQATE) isə 15-25 il ərzində İranda hərtərəfli monitorinq aparmaq imkanı əldə edib.
Bundan başqa, İranın adi silahlar, raket texnologiyaları və ballistik raket istehsalı üçün nəzərdə tutulmuş komponentləri almasına
məhdudiyyətlər qoyulub. Amma onun, nüvə silahı istisna olmaqla, istənilən silah istehsalı ilə müstəqil məşğul olmasına heç bir məhdudiyyət yoxdur.
Tehrana ballistik raket istehsalı ilə
bağlı işlər aparmaması çağırışı da edilib. Lakin qətnamənin mətnində bununla bağlı birbaşa tələb yoxdur. İran mətbuatının iddiasına görə, ölkənin raket proqramının nüvə razılaşmasına aidiyyətinin olmadığını Avropa İttifaqının xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Federika Mogerini də təsdiqləyib. Qeyd edək ki, razılaşmaya nə dərəcədə əməl olunduğunu müşahidə edən komissiyanın fəaliyyətini məhz Mogerini koordinasiya edir.
Ağ ev də yanvarın 29-da həyata keçirilmiş sınağın müqavilənin birbaşa pozulması olmadığını, sadəcə, onun ruhu ilə ziddiyyət təşkil etdiyini bəyan edib.
Əməkdaşlığa qadağa
2016-cı ilin yanvarından İranın nüvə proqramı ilə bağlı tətbiq olunmuş sanksiyaları yalnız Aİ ölkələri tam aradan qaldırıb. ABŞ bunu qismən edib. Ötən il dekabrın 15-də isə sanksiyaların müddətinin 10 illiyinə uzadılması haqqında Konqresin hər iki palatasının təsdiqlədiyi, Prezident Barak Obamanın isə imzalamadığı qanun layihəsi qüvvəyə minib.
Bu günlərdə ABŞ-ın Maliyyə Nazirliyi İran hökumətini BMT TŞ qətnamələrinin tələblərini pozmaqda, terrorçu qruplaşmalara «maddi dəstək» verməkdə günahlandıraraq, sanksiyaların siyahısını genişləndirib. İndi, oraya İran, Çin, Livan və BƏƏ-dən olan 13 fiziki şəxs və 12 kommersiya şirkəti daxildir. Onlar raket silahlarının yaradılması proqramının inkişafı üçün tələb olunan texnologiya və materiallar verməkdə təqsirləndirilir. Hələ «ikincidərəcəli sanksiyalar» da var. Onlara, əsasən, «qara siyahı»da yer alan fiqurantlarla işgüzar əlaqəyə girən istənilən şirkət və fiziki şəxs də Amerikanın sanksiyaları ilə üzləşə bilər.
Qeyd edək ki, Donald Tramp özünün seçki kampaniyasının gedişində İranı daim «terrorçu dövlət» adlandırıb, Tehranla əldə olunmuş razılaşmanı isə «danışıqlar tarixinin ən pis razılaşması» kimi qiymətləndirib. O, razılaşmanı birtərəfli qaydada poza biləcəyinə dair hədə belə, səsləndirib.
Amerikanın hadisələrin bu cür inkişafını önləmək istəyən 37 aparıcı alimi yanvarın əvvəlində yeni seçilmiş prezidentə müraciət edib, onu İranın nüvə proqramına dair razılaşmadan imtina etməməyə çağırıb. Müraciətin aralarında hidrogen bombasının yaradıcısı, fizik Cerom Fridmanın da olduğu müəllifləri bir şeyə əmindirlər: «HBFP İranın qəflətən nüvə silahının istehsalına imkan verəcək həcmdə material əldə etməsi təhlükəsini kəskin şəkildə azaldıb».
Bu məsələ ABŞ-ın müttəfiqlərini də narahat edir. «İranla nüvə razılaşmasına əməl olunması Aİ-nin prioritetlərindən olaraq qalır. ABŞ administrasiyası məni bu razılaşmaya əməl olunmasına sadiqliyinə əmin edib», - deyə Federika Mogerini bildirib.
Fevralın 3-də tətbiq olunmuş sanksiyaların çoxdan, İranın raket sınağından xeyli əvvəldən hazırlandığını düşünmək üçün kifayət qədər əsas var. Raket sınağı, sadəcə, onların açıqlaması üçün operativ bəhanə olub.
Hələ ötən il dekabrın 2-də «Financial Times» Trampın komandasının İrana əlavə sanksiyaların tətbiqi məsələsini öyrəndiyini yazırdı. Qəzet bildirirdi ki, yeni administrasiya Tehrana təzyiq göstərməklə çalışacaq ki, İran Yaxın Şərqin silahlı birləşmələrinə dəstəyi azaltsın.
Amma İran hərbçilərinin məhz bu məqamda hərəkətə keçməsini də təsadüf adlandırmaq olmaz. ABŞ-da olduğu kimi, İranda da nüvə razılaşmasını heç də hamı ruh yüksəkliyi ilə qarşılamır. Odur ki, müxalifətin Prezident Ruhaniyə qarşı təxribata əl atdığını istisna etmək olmaz. Qeyd edək ki, bu ölkədə mayın 19-da prezident seçkisi keçiriləcək və bu üzdən daxili siyasi mübarizə getdikcə qızışır.
Aldadılmış «islahatçılar»
Sərt siyasətin tərəfdarları, hələ ki, İran Prezidenti postunda görmək istədikləri namizədi müəyyənləşdirməyib. Lakin mühafizəkarlar namizədin hərbi bekqraundlu olmasına meyillidir. İranın ali lideri ayətullah Xamneinin ətrafındakı insanlar hesab edir ki, əgər general Kasem Süleymani (İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusuna aid «əl-Qüds» xüsusi bölüyünün komandanı) namizəd olarsa, seçkidən qalib çıxa bilər. Onlar fikirlərini ictimaiyyətdə anti-Amerika əhvalının yüksəlməsi ilə əsaslandırır.
Fevralın 10-da İranda 1979-cu il İslam İnqilabının növbəti ildönümü qeyd olunub. Bu, ən kütləvi anoloji bayram tədbirlərindən biri kimi yadda qalıb. Bunun səbəbi isə ABŞ-ın yeni prezidentinin ardarda səsləndirdiyi təxribatçı bəyanatlardır. Trampın kobud fikirləri, xüsusilə onun «İran odla oynayır - onlar Prezident Obamanın İrana qarşı nə qədər rəhmli davrandığının fərqində olmayıb. Mən belə deyiləm!» tviti ölkədə ciddi narazılığa yol açıb.
İndi, vaxtilə ölkə rəhbərliyini nüvə proqramının dayandırılmasına razı salmaq üçün ciddi səylər göstərmiş «islahatçılar» özlərini aldadılmış sayır; məsələn, danışıqlarda Tehranın əsas nümayəndəsi olmuş Xarici İşlər naziri Cavad Zərif İranı ağır dövrün gözlədiyini bildirib. Vaxtilə Qərblə daha sıx əlaqələrin qurulmasına çağırışlar etmiş sabiq Prezident Məhəmməd Hatəmi (1997-2005) isə islahatçıları sərt siyasətin tərəfdarlarına qoşulmağa, ABŞ-ın əməllərini pisləməyə çağırıb.
Trampın İranla bağlı sərt ritorikasına, əlbəttə ki, Ərəb dünyasından dəstək gəlir. Lakin o, Yaxın Şərqdə vəziyyəti xeyli qəlizləşdirə bilər. Hər halda, İran bu bölgədə özünün siyasi və hərbi nüfuzunu artırmaq üçün son ildə orada baş verən bütün destruktiv proseslərdən geninə-boluna istifadə edib.
Amerikanın Müharibələrin Öyrənilməsi İnstitununun (Institute for the Study of War) ekspertləri belə qənaətə gəlib ki, İran öz sərhədlərindən yüzlərlə kilometr aralıda yerləşən ərazilərin qısa zamanda ələ keçirilməsi üçün çevik qüvvələrə malikdir. Beləliklə, ISW iddia edir ki, İranın hərbi potensialı bütünlükdə Yaxın Şərq regionunda qüvvələr balansını kökündən dəyişib.
ABŞ Prezidentinin İranın ballistik raket sınağına reaksiyası da çoxlarını, o cümlədən Vaşinqtonun yaxın müttəfiqlərini narahat edib. Tramp İrana hərbi cavab ehtimalına dair sualı belə cavablandırıb: «Heç nə istisna deyil».
Bununla yanaşı, hələlik Ağ evdə Tehrana güc yolu ilə təzyiq göstərilməsini nəzərdə tutan hər hansı strategiyanın hazırlandığına dair məlumat yoxdur. Prinsipcə, hələlik bunda Vaşinqtonun özü də maraqlı deyil - o, indiki şəraitdə Yaxın Şərqdə əsas hədəf olaraq «İslam Dövləti» ilə mübarizəni görür. İran isə ABŞ-a xoş olsa da, olmasa da, bu savaşda müttəfiqlərdən biridir.
Bütün bunlarla yanaşı, hər iki tərəfin qarşılıqlı inamsızlığı, düşmən mövqeyi qlobal təlatümlərə yol aça bilər. Böyük biznes də məhz bu səbəbdən İranın «qızıl qızdırma»sının başa çatdığını deyir.

ЯДЕРНЫЕ ТВИТЫ ТРАМПА
Ужесточившаяся риторика нового президента США в отношении Ирана может еще больше ухудшить ситуацию на Ближнем Востоке
В прошлом году частичная отмена санкций позволила экономике Ирана вырасти на 4%. Для сравнения, в 2012-м темпы роста иранской экономики снизились до 0,4%. В 2017 году, по прогнозам МВФ, рост должен составить 6%. Однако такого результата, скорее всего, достичь будет крайне сложно. Потенциальные инвесторы, особенно крупные международные корпорации, начали сомневаться в безопасности вложений в иранскую экономику.
"Золотая лихорадка закончилась", - приводит слова одного из бизнесменов британский журнал The Economist. Можно добавить: не успев и начаться!
Споры вокруг ракет
29 января на полигоне к востоку от Тегерана была испытана баллистическая ракета средней дальности, которая пролетела около 600 км.
Американские источники уверяют, что 4 февраля иранская армия снова провела пробный запуск ракеты, на этот раз малой дальности - до 50 километров. Министерство обороны ИРИ опровергает это. Со слов военного министра генерала Хосейна Дехгани, американские заявления о новых ракетных испытаниях Ирана являются сфабрикованными. Правда, объяснения его выглядят немного туманно: "Во-первых, этого не произошло. Во-вторых, даже если это и сделано, это не касается американцев". Кроме того, он сказал, что ракетная программа Ирана заранее спланирована и "направлена на поддержание обороноспособности страны".
Программа запусков баллистических ракет, если она, конечно, есть, держится в секрете, но за последние полтора года эти испытания далеко не единственные. Да иранская сторона и не отрицает их (в частности, признав запуск, совершенный 29 января), отмечая, что они не являются нарушением международного ядерного соглашения, заключенного летом 2015 года Тегераном с шестью странами (США, Россия, Китай, Великобритания, Франция и Германия).
Работа над этим соглашением продолжалась без малого 12 лет. Санкции же против Ирана из-за его ядерной программы впервые были введены в 2006 году и из года в год ужесточались. Под натиском социальных и экономических проблем в стране верховный лидер аятолла Али Хаменеи в 2013 году принял решение поддержать на президентских выборах Хасана Рухани, выступавшего за налаживание диалога с Западом. К тому же этот политик в начале 2000-х годов участвовал в международных переговорах по ядерным проблемам, а значит, тему знает не понаслышке.
Уже в ноябре 2013 года было заключено промежуточное соглашение. Благодаря уступкам в свертывании своей ядерной программы Ирану позволили нарастить экспорт нефти и разморозили часть его денег, хранившихся в европейских банках.
И, наконец, 14 июля 2015 года состоялось подписание Совместного всеобъемлющего плана действий по ядерной программе Ирана (СВПД).
Тегеран взял на себя обязательство сократить число центрифуг с     19 до 5 тыс., снизить степень обогащения урана до безопасного уровня в 3,67% и уменьшить запасы обогащенного урана с 10 тонн до 300 кг. Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) получило возможность всестороннего мониторинга в течение 15-25 лет.
Кроме того, Ирану ставят ограничения в приобретении обычных вооружений, ракетных технологий и компонентов для производства баллистических ракет. Но не запрещается проводить самостоятельную разработку любого вида оружия, за исключением, конечно, ядерного.
Тегеран также призвали не вести разработки, связанные с баллистическими ракетами. Однако в тексте резолюции прямых требований нет. Иранская пресса утверждает: факт того, что ракетная программа ИРИ не имеет отношения к условиям ядерной сделки, подтвердила верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини. Она координирует работу комиссии, которая следит за выполнением данного соглашения.
Да и администрация Белого дома признала, что испытания, проведенные 29 января, не являются прямым нарушением договора, но разрушают его дух.
Запрет на сотрудничество
С января 2016 года санкции, касавшиеся ядерной программы ИРИ, полностью сняли лишь страны ЕС. США отменили их частично.
15 декабря прошлого года законопроект о продлении санкций на    10 лет, одобренный обеими палатами Конгресса, но не подписанный президентом Бараком Обамой, вступил в силу.
На днях министерство финансов США, обвинив власти Ирана в нарушении резолюции Совбеза ООН и оказании "материальной поддержки" террористическим группам, расширило санкционный список. В него вошли 13 частных лиц и 12 коммерческих компаний из Ирана, Китая, Ливана и ОАЭ, которые обвиняются в предоставлении Тегерану технологий и материалов, необходимых для развития программы по созданию ракетного оружия. Есть еще и т.н. "вторичные санкции", согласно которым любые компании и частные лица, вступившие в деловые отношения с фигурантами "черного списка", также могут оказаться под американскими санкциями.
Надо сказать, что Дональд Трамп в ходе своей предвыборной программы все время называл Иран "террористическим государством", а договоренности с Тегераном "худшими из тех, по которым когда-либо велись переговоры" и грозился отменить их, пусть и в одностороннем порядке.
Пытаясь предотвратить такое развитие событий, 37 ведущих американских ученых в начале января обратились к избранному президенту с призывом не отказываться от соглашения по ядерной программе Ирана. Авторы обращения, среди которых один из создателей водородной бомбы физик Ричард Гарвин и лауреат Нобелевской премии по физике Джером Фридман, уверены: "СВПД резко снизил опасность того, что Иран внезапно сможет произвести значительное количество материалов, необходимых для производства ядерного оружия".
Беспокоит этот вопрос и союзников США. "Выполнение ядерной сделки с Ираном остается одним из приоритетов ЕС. Администрация США меня заверила в намерениях в полной мере придерживаться выполнения соглашения", - заявила на днях Федерика Могерини.
Есть все основания предполагать, что санкции, введенные 3 февраля, готовились задолго до запуска ракеты в Иране - это послужило лишь оперативным поводом для их огласки.
Еще 2 декабря прошлого года Financial Times сообщила, что команда Трампа изучает вопрос о введении дополнительных санкций против Ирана. По информации газеты, новая администрация будет оказывать давление на Тегеран для того, чтобы вынудить его сократить поддержку вооруженных формирований на Ближнем Востоке.
Действия иранских военных именно в это время тоже нельзя назвать случайными. В Иране, как и в США, далеко не все с энтузиазмом воспринимают ядерную сделку, и не исключено, что имела место провокация со стороны оппозиции президенту Рухани. 19 мая пройдут президентские выборы в этой стране, и внутриполитическая борьба обостряется.
Обманутые "реформаторы"
Сторонники жесткой линии еще не определились со своим кандидатом на пост президента Ирана. Однако консерваторы склоняются к поиску претендента с военным бэкграундом. Если генерал Касем Сулеймани (командующий спецподразделением "эль-Кудс", входящим в состав Корпуса стражей исламской революции) выставит свою кандидатуру, он может победить, полагают в окружении высшего руководителя Ирана аятоллы Хаменеи, исходя из усилившихся антиамериканских настроений в обществе.
10 февраля Иран отмечал годовщину исламской революции 1979 года, и в этом году ее празднование стало одним из самых массовых. Причиной тому неоднократные провокационные заявления нового президента США. Высказывания Трампа, особенно его твит "Иран играет с огнем - они не оценили, насколько президент Обама был добр к ним. Я не такой!", вызвали в стране бурю негодования.
Так называемые "реформаторы", приложившие в свое время немало усилий для того, чтобы убедить руководство страны демонтировать ядерную программу, чувствуют себя обманутыми. В частности, министр иностранных дел Джавад Зариф, главное действующее лицо на переговорах, заявил, что Иран ждут тяжелые времена. А бывший президент Ирана Мохаммад Хатами (1997-2005), ратовавший в свое время за установление более тесных связей со странами Запада, призывает реформаторов присоединиться к сторонникам жесткой линии и осудить действия США.
Жесткая риторика Трампа по отношению к Ирану находит, конечно, поддержку в арабском мире, но чревата серьезными осложнениями ситуации на Ближнем Востоке. Ведь Иран в полной мере воспользовался теми деструктивными процессами, которые сотрясали этот регион последние шесть лет, чтобы расширить здесь свое политическое и военное влияние.
Эксперты американского Института по изучению войны (Institute for the Study of War) пришли к заключению, что Иран обладает силами быстрого развертывания, способными за короткое время захватить территории, расположенные за сотни километров от границы. Таким образом, утверждает ISW, военный потенциал Ирана фундаментально изменил стратегический баланс сил во всем Ближневосточном регионе.
Многих, в том числе и ближайших союзников, крайне насторожила реакция президента США на сообщение о проведении Ираном испытаний баллистической ракеты. На заданный ему вопрос о вероятности военного ответа президент США ответил, что "ничто не исключено".
Нет данных о том, что в Белом доме уже разрабатывается какая-то стратегия относительно силового давления на Тегеран. В этом, в принципе, пока не заинтересован и сам Вашингтон, считающий своей первоочередной задачей на Ближнем Востоке борьбу с террористами "Исламского государства". Иран же, приятно это США или нет, является союзником в этой войне.
Однако взаимное недоверие и враждебный настрой, подогреваемые с обеих сторон, могут привести к глобальным потрясениям. А потому большой бизнес и говорит о конце иранской "золотой лихорадки".