PRİORİTETLƏR MƏLUMDUR
Prezident İlham Əliyevin Brüsselə səfəri Azərbaycanla Aİ arasında yeni sazişin imzalanmasına impuls verməlidir
Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyev Avropa İttifaqı Şurasının sədri Donald Tuskun dəvəti ilə fevralın 5-6-da Brüsselə işgüzar səfər edib. Səfərin proqramı kifayət qədər dolğun idi. İlham Əliyev Brüsseldə Belçika Kralı Filip, həmçinin Avropa İttifaqının ali rəhbərliyi ilə görüşlər keçirib. Prezidentin görüşdüyü şəxslər arasında Avropa İttifaqının xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Federika Mogerini, Avropa Komissiyasının (AK) prezidenti Jan-Klod Yunker, AK-nin enerji birliyi üzrə vitse-prezidenti Maroş Şevçoviç də olub. Məzmunlu danışıqların gedişində Azərbaycan-Aİ əməkdaşlığının əsas istiqamətləri qeyd olunub. Donald Tuskun İlham Əliyevlə işgüzar naharından sonra keçirilən brifinqdə onlar KİV nümayəndələrinə ümumilikdə uğurlu keçən səfərin əsas nəticələri haqqında məlumat veriblər.
«Müstəqilliyini, suverenliyini və ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyimiz Azərbaycan Avropa İttifaqı üçün mühüm tərəfdaşdır. Biz enerji sahəsində etibarlı və strateji tərəfdaşlığımıza əsaslanaraq işbirliyimizi daha da artırmaq istəyirik. Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyi və təchizatının şaxələndirilməsi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bizim Cənub Qaz Dəhlizini tamamlamaq üçün ortaq öhdəliyimiz var. Bu, faktiki olaraq, hər iki tərəf üçün əsas prioritetdir», - deyə Donald Tusk bildirib. Onun sözlərinə görə, Aİ Bakı ilə münasibətləri yeni ikitərəfli saziş vasitəsilə daha yüksək səviyyəyə qaldırmağa hazırdır.
Prezident İlham Əliyev də diqqəti iqtisadi sahədə, əsasən, enerji sektorunda əməkdaşlıq məsələsinə yönəldib, eyni zamanda, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli məsələsinə də diqqət çəkib. O, Bakının Aİ ilə strateji tərəfdaşlığa dair ikitərəfli saziş imzalamaq istəyini təsdiqləyib və hazırda hər iki tərəfdən olan diplomatların sənəd üzərində işlədiklərini bildirib. «Aİ üzvlərinin 9-u, yəni üçdəbir hissəsi ilə bizim strateji tərəfdaşlığa dair imzalanmış sazişlərimiz var. Bu, Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında gələcək razılaşmalar üçün yaxşı əsasdır», - deyə İlham Əliyev bildirib.
Yeni saziş Avropa qonşuluq siyasətinin prinsiplərinə uyğun olaraq, Aİ ilə Bakı arasında siyasi dialoq və qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlıq üçün yenilənmiş əsas olacaq. «Tərəfdaşlıq prioritetləri» adlandırılan saziş layihəsi bir müddət əvvəl Bakıya gəlmiş Avropa Komissiyasının Avropa Qonşuluq Siyasəti və genişlənmə danışıqları üzrə Baş direktoru Kristian Danielsonun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinə təqdim olunub. Sənəd 1996-cı ildən qalma Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişini əvəzləməlidir. Orada Azərbaycanın və Aİ-nin yeni reallıqları əksini tapacaq və saziş qarşıdakı 3 il üçün özünəməxsus fəaliyyət planı olacaq.
Yeni saziş prioritet sayılan enerji və nəqliyyat sahələri ilə yanaşı, sənayedə, kənd təsərrüfatında standartların yaxınlaşdırılması, turizm, ticarət, ətraf mühitin mühafizəsi, viza rejiminin sadələşdirilməsi, təhsil proqramları və s. kimi vacib sahələri də əhatə edəcək. Aİ-nin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı aydın mövqe nümayiş etdirməsi də Azərbaycan üçün prinsipial əhəmiyyət daşıyır.
Məlumdur ki, Avropa İttifaqı Şurası Azərbaycanla yeni sazişin hazırlanması üzrə danışıqların aparılması üçün Avropa Komissiyasına və xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə yüksək rütbəli nümayəndəyə mandatı hələ noyabrda verib. Prezident İlham Əliyevin Brüsselə səfəri bu prosesi sürətləndirməlidir. Azərbaycanın Xarici İşlər nazirinin müavini Mahmud Məmmədquliyevin də bildirdiyi kimi, Aİ ilə Azərbaycan arasında strateji tərəfdaşlığa dair yeni saziş layihəsi üzrə detallı danışıqlara 2017-ci ilin aprel-may aylarında Bakıda start veriləcək. Danışıqların ikinci raundunun Brüsseldə, üçüncü raundunun isə yenidən Bakıda keçirilməsi nəzərdə tutulub. Azərbaycan dialoqun 3 blok üzrə aparılmasını təklif edir: birinci blok siyasi və təhlükəsizlik məsələlərini, ikincisi, ticarət və investisiyaları, üçüncü blok isə iqtisadi, sosial, humanitar və digər istiqamətləri məhz bu ardıcıllıqla əhatə etməlidir. İlk blok Azərbaycan üçün prinsipial dərəcədə vacib olsa da, bütün bloklar üzrə danışıqların paralel aparılacağı da istisna olunmur.
İlham Əliyevin Brüsselə səfəri Azərbaycanla Aİ arasında yeni sazişin imzalanması istiqamətində danışıqlar prosesinə start verməklə yanaşı, hərəkətverici qüvvəsi Bakı olan nəhəng enerji layihələrinin önə çəkilməsi kontekstində də böyük əhəmiyyət daşıyırdı. Bunu Azərbaycanın dövlət başçısı ilə görüşdə Avropa İttifaqının xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi, Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Federika Mogerini də təsdiqləyib. O, «Cənub Qaz Dəhlizi» layihəsinin Aİ üçün çox vacib olduğunu söyləyib.
Bu layihənin Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmini, təbii qaz mənbələrinin şaxələndirilməsindəki anoloji rolunu Avropa Komissiyasının prezidenti Jan-Klod Yunker də təsdiqləyib. O, nəinki Brüsselin layihəyə siyasi dəstək verdiyini deyib, həm də Avropanın maliyyə institutlarının Azərbaycanın enerji və nəqliyyat layihələrinin reallaşdırılmasına yardım göstərəcəyini söyləyib.
Prezident İlham Əliyev səfər proqramı çərçivəsində Vaterlo şəhərinə də baş çəkərkən, orada görkəmli Azərbaycan şairi, sonuncu Qarabağ xanının qızı Xurşidbanu Natavanın abidəsi önünə gül qoyub.
O, Avropa Şurası Parlament Assambleyasının sabiq prezidenti, hazırda Niderland-Azərbaycan dostluq qrupuna başçılıq edən Rene van der Linden ilə də görüşüb.
İlham Əliyevin Avropa səfərinin əsas nəticəsi kimi, tərəflərin münasibətlərin və bütün sahələrdə əməkdaşlığın inkişafında maraqlı olduğunun təsdiqləndiyini göstərmək olar. Aİ xarici iqtisadi münasibətlərin həcminə görə Azərbaycanın əsas tərəfdaşıdır. Statistikaya görə, Azərbaycanın ixrac etdiyi məhsulların yarıdan çoxu Aİ ölkələrinə gedir. Zaman keçdikcə isə Azərbaycan avropalı istehlakçılar üçün neft və qaz mənbələrinin şaxələndirilməsində daha önəmli mənbəyə çevrilir. Aİ isə öz növbəsində, xarici investisiyaların, müasir texnika və texnologiyanın, menecmentin əsas mənbəyidir. Avropa İttifaqı ölkələrində minlərlə azərbaycanlı tələbə, magistr və doktorant təhsil alır. Avropa elmi, təhsili, mədəniyyəti Azərbaycanın inkişaf yolu ilə irəliləməsi üçün vacib mənbədir. Prezident İlham Əliyev də Belçikaya səfəri zamanı etdiyi çıxışında deyib: «Əməkdaşlığımızın digər vacib sahəsi mədəniyyətlərarası dialoqdur. Azərbaycan sivilizasiyalar və mədəniyyətlərarası dialoqa böyük sərmayələr yatırır. Biz Avropa Şurasına, eyni zamanda, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkəyik. Biz sivilizasiyalar arasında təbii, coğrafi və mədəni körpüyük. Azərbaycanın insan kapitalına, dinlərarası dialoqa qoyduğu sərmayə bu gün yaxşı nəticələr verir».
Hazırda, hər tərəfdə İslam Dünyasının xristian ölkələri ilə üz-üzə qoyulduğu bir şəraitdə, multikultural Azərbaycan Aİ üçün dəyərli tərəfdaşdır və ümid etmək olar ki, ayrı-ayrı bədxahların səylərinə baxmayaraq, Bakı-Aİ əlaqələri güclənəcək, praqmatik əməkdaşlıq inkişaf edəcək.

THE PRIORITIES ARE SET
President Ilham Aliyev's visit to Brussels to give a momentum to the signing of the new EU-Azerbaijan deal
On February 5-6, President Ilham Aliyev made an official visit to Brussels at the invitation of the Chairman of the European Council Donald Tusk. The agenda of meetings was quite intense. President Aliyev met with King Philippe of Belgium, the top management of the European Union, including the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini, President of the European Commission (EC), Jean-Claude Juncker, Vice-President of the European Commission on Energy Union Maroš Šefčovič. The parties identified the main directions of cooperation between Azerbaijan and the EU during substantive negotiations. At a joint briefing held after a business lunch, Donald Tusk and Ilham Aliyev informed the media about the key achievements of the successful visit.
"Azerbaijan is an important partner for the European Union and we support its independence, sovereignty and territorial integrity. Based on a reliable and strategic partnership in the energy sector, we want to increase our cooperation. Azerbaijan is of great importance for the energy security and diversification of Europe's supply. We have a common commitment to finish the Southern Gas Corridor. It actually is a key priority for both parties", said Donald Tusk. He stressed that the EU is ready to raise the bilateral relations to a higher level through a new bilateral agreement.
Ilham Aliyev focused on the issues of economic cooperation, primarily in the energy sector, and accented the problem of settlement of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict. He reaffirmed the willingness of Baku to sign a bilateral agreement on strategic partnership with the European Union, the text of which is currently reviewed by diplomats from both sides. "We have strategic partnership agreements with nine, i.e. one third of the EU countries. This is a good basis for future arrangements between the European Union and Azerbaijan", said Ilham Aliyev.
In accordance with the principles of the European Neighbourhood Policy, the new agreement will be the basis for renewed political dialogue and mutually beneficial cooperation between the EU and Azerbaijan. The draft of the Partnership Priorities Agreement was presented by the EC delegation headed by the Director-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations (NEAR) Christian Danielsson during a preceding visit to Baku. This document should replace the current Partnership and Cooperation Agreement of 1996 to reflect the new realities of Azerbaijan and the European Union and to become a blueprint for the next three years. In addition to the priorities in energy and transport sectors, it will cover important issues such as the convergence of standards in the industry, agriculture, tourism, trade, environmental protection, visa facilitation, educational programs, and so forth. EU’s clear position on the Nagorno-Karabakh conflict is of fundamental importance for Azerbaijan.
It is well known that in November the EU Council approved a mandate to negotiate the new agreement with Azerbaijan by the European Commission and the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy. President Aliyev's visit to Brussels would have to accelerate this process. As stated by Deputy Foreign Minister Mahmud Mammadguliyev, substantive negotiations on the new draft of the Strategic Partnership Agreement between the EU and Azerbaijan will begin in April-May 2017 in Baku. The second round of talks scheduled to be held in Brussels, the third - again in Baku. Azerbaijan’s proposal is to negotiate three blocks of the agreement: political and security issues, trade and investments, and finally - economic, social, humanitarian and other areas of cooperation. While the first set of questions is crucial for Azerbaijan, parallel negotiations on all blocks of issues is not excluded.
In addition to the launch of negotiations between the European Union and Azerbaijan, President Aliyev's visit to Brussels was of great importance in the context of the promotion of large-scale energy projects driven by Baku. This was also confirmed by the EU High Commissioner for Foreign Affairs and Security Policy, EC Vice President Federica Mogherini during the meeting with Aliyev. She emphasized that the Southern Gas Corridor is very important for the European Union. Similarly, President of the EC Jean-Claude Juncker also noted the role of this project in ensuring Europe's energy security and diversification of gas supplies. He promised both the political support of Brussels and the necessary assistance of European financial institutions in the implementation of energy and transport projects in Azerbaijan.
During his visit, Ilham Aliyev also visited the city of Waterloo, where he laid flowers at the monument of Khurshidbanu Natavan, a great Azerbaijani poet, the last daughter of the Karabakh khan Mehdigulu Khan. He also met with Rene van der Linden, former President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), who is the current head of Netherlands-Azerbaijan friendship group.
The main result of the European visit of Aliyev was the confirmation of mutual interest of the parties in the development and deepening of relations and cooperation in all fields. The European Union is the top partner of Azerbaijan in terms of foreign economic relations. According to statistics, more than half of the imported products come from the EU countries. Azerbaijan is becoming an important source of diversification of hydrocarbon resources to European consumers. The EU is also the main source of foreign investment, advanced equipment, technology and management.
Many thousands of Azerbaijani undergraduate students, masters and doctoral students study in the European Union. European education, science and culture are an important source for progress on the path of progress of Azerbaijan. As noted by President Aliyev in his speech during a visit to Belgium: "Intercultural dialogue is an important area of ​​our cooperation with the European Union. Our country largely invests in inter-civilization and inter-cultural dialogue. We are a member of the Council of Europe and at the same time the Organization of Islamic Cooperation. We are a natural geographical and cultural bridge between civilizations. Azerbaijan’s investments in human capital and inter-religious dialogue give good results."
Today, when the civilizations suffer from strained incidents and the confrontation between the Islamic world and the Christian countries intensifies, multicultural Azerbaijan is a valuable partner for the EU. We hope that despite vain attempts of certain detractors, Baku’s relations with the European Union will strengthen, and the pragmatic cooperation will progress further.