Bu unikal Azərbaycan qadın örpəyi barədə indən sonra Xalça Muzeyində təqdim edilmiş kitabdan da öyrənmək mümkün olacaq
Azərbaycan Xalça Muzeyində dünyanın ən gözəl və özünəməxsus qadın başörtüklərindən birinə həsr edilmiş «Kəlağayı» kitabının təqdimatı keçirilib. Bəlkə də bir təsadüfdür, bəlkə də yox; təqdimat Novruz çərşənbə axşamlarından birincisi - Su çərşənbəsi günü gerçəkləşdirildi.
Həyat fəlsəfəsi
İlk bayram çərşənbəsi, əslində, tədbirin mövzusuna uyğun gəlirdi, kəlağayının ipəyinin zərifliyində, üzərindəki naxışların şux parlaqlığında, bəzən də sərt həndəsiliyində bir bayram havası vardı. Kitabın müəllifləri professor Rəna İbrahimbəyova, Rəssamlar İttifaqının üzvü Cəlil Tarıverdiyev və Nyu-York «Parsons» məktəbinin məzunu Zəhra Müller-Tarıverdidir. Tədbirdə Mədəniyyət və Turizm naziri Əbülfəs Qarayev və onun müavini Sevda xanım Məmmədəliyeva da iştirak edirdilər.
Hələ 2014-cü ildə milli baş örpəyi olan kəlağayı YUNESKO-nun qeyri-maddi mədəni irs hökumətlərarası komitəsinin doqquzuncu sessiyasında Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi-Mədəni İrsinin Reprezentativ Siyahısına salınıb. Bunun şərəfinə tədbir xüsusi olaraq YUNESKO üçün çəkilmiş kəlağayının necə hazırlanmasını əks etdirən filmlə açıldı. Filmdə yaşlı və gənc ustalar hazırlama prosesi barədə danışırlar. Bu, aşağıdakı şəkildə baş verir. Böyük çənlərdə parçanın boyadılması üçün lazım olan məhlulları qarışdırırlar, qurumaqda olan yaylıqları küləyə verirlər, sonra taxta naxış möhürlərini kəlağayının üstünə basır və dərinmənalı naxışları həkk edirlər.
Kəlağayı, sadəcə, yaylıq deyil, bütöv bir fəlsəfədir. Naxışlar rəmzlə sehrli şəkildə qovuşaraq, varolmanın ən müxtəlif mərhələlərini təsvir edirlər: kainatın yaranmasından sevgi və xoşbəxtliyə qədər. «Ümid edirəm ki, bu kitab kəlağayı sənətini öyrənmək istəyən hər bir şəxs üçün bələdçi olacaq», - deyə Sevda xanım Məmmədəliyeva çıxışında bildirib.
Unikal əmək
Kitabın müəllifləri - Rəna xanım İbrahimbəyova və Cəlil Tarıverdiyev kəlağayı irsinin qorunmasında böyük rola malikdirlər. Rəna xanım bu sahədə unikal adamdır - professordur, görkəmli mütəxəssisdir, universitetdə gender psixologiyası kafedrasının müdiridir. O, ölkənin bir sıra qanunlarının yaradılmasına, o cümlədən «Uşaqların hüquqlarının müdafiəsi haqqında» qanunun hazırlanmasına əvəzsiz töhfə verib. Maraqlıdır ki, onun gender layihələri sahəsində fəaliyyəti ən sonda bu unikal əsərin yaradılmasına imkan verib. 2000-ci ildə BMT-nin gender inkişafı üzrə layihəsində iştirak edərkən o, özəl sektorda qadınların və kişilərin yer aldığı sənətkarlıq istehsalı üzrə layihə təqdim etməli olub. Kəlağayı istehsalı buna ideal şəkildə uyğun gəlib.
«Doxsanıncı illər gözlərimin önündədir, onda biz kəndlərə gedirik və basma ustalarının işlərinə baxardıq. Şəkidə kəlağayı sənəti, demək olar ki, tam aradan çıxmışdı. Ən önəmli odur ki, biz hər şeyi bərpa etməyə nail olduq», - deyə Rəna xanım vurğulayır.
2000-ci ildən başlayaraq Rəna xanım və Cəlil bəy bu sənəti sıfırdan bərpa etməyə qərar verdilər. Köhnə ustaları axtarıb, texnikanı bərpa etməyə başladılar. Beləcə, onlar ipək istehsalı və kəlağayı hazırlanması ilə məşhur olan Basqal kəndinə gedib çıxdılar. Orada hələ də köhnə ustalar yaşayırmışlar. Hazırda Basqalda Kəlağayı Muzeyi yerləşir, Şəki və Basqal ipək mərkəzləri var.
«Bizə gələn turistlər tələb edirlər ki, onları Kəlağayı Muzeyinə aparaq. Simpoziumlarda xarici qonaqlar da bu sənət nümunəsinin necə yaradılmasını bilmək istəyirlər», - deyə Rəna xanım söyləyir».
İpəkçilik Mərkəzi
Kəlağayının tarixi Azərbaycanda ipəkçiliyin tarixi ilə sıx bağlıdır, ölkə özü isə bu sənətin vacib mərkəzi kimi məşhurdur. Hələ antik mənbələrdə, orta əsrlər səyyahlarının yazılarında Azərbaycan ipəyi və ondan düzəldilən əşyalar barədə qeydlər var.
Şərqdə, o cümlədən Azərbaycanda başörtüyü üçün geyim növləri az deyil. Bu sırada örpək, şal, çarşab, kəlağayının adını çəkmək olar və onların hər birinin öz funksiyası var. Kəlağayıya qarşı müəyyən tələblər var: yaylıq yalnız ipəkdən, özü də kəlağayı ipəyindən hazırlanmalıdır, mütləq kvadratformalı olmalı və kiçik olmamalıdır, amma 160 sm-dən böyük olmamalıdır.
Kəlağayıları ya bütünlüklə boyayırlar, ya da ağ saxlayırlar və yalnız haşiyələri naxışlarla bəzəyirlər. Naxış ya nəbati, ya da həndəsi olur. Naxışlar «basmanaxış» texnikası ilə vurulur.
Bundan başqa, kəlağayılar müəyyən sosial funksiya daşıyır. Onları gündəlik bağlasalar da, şənliklə faciəli hadisələr arasında ciddi fərqlilik var, qadının yaşından, hadisədən asılı olaraq rəsmlər, rəng, kompozisiyalar, hətta bağlama qaydası fərqlənir.
Kəlağayı demokratik baş geyimidir; o, hər yerə yayıldığından varlı və yoxsul qadınlar arasında fərqi aradan götürür. Yaylıq vasitəsilə qadının yaşı və sosial statusu, hansı yerdən olması və hətta əhvalı müəyyən edilirdi.
Kəlağayı istehsalı çoxmərhələli prosesdir, ipəyin toxunması, möhürlərin hazırlanması, naxışın basılması və nəhayət, parçanın boyanması buraya daxildir. Özü də boyama ən məsul işdir, çünki özünə qədər olan bütün işləri məhv edə bilər. Hələ qədimlərdən boyaçılar Allaha yaxın adamlar sayılırdılar, onların işlədiyi məkan - küpxanalar isə az qala, müqəddəs yer sayılırdı.
Bu gün kəlağayı ustaları ənənəvi kəlağayıçı nəsillərinin təmsilçiləridirlər, altı-yeddi nəsildir ki, bu işlə məşğuldurlar və prosesin bütün mərhələlərini təkbaşına yerinə yetirə bilərlər. Kəlağayı, demək olar ki, sakral önəmi olan yaylıqdır. Onda nəsillərin təcrübəsi ilə yanaşı, həm də ustanın qəlbinin bir hissəsi də yer alıb.

THE SACRAL KELAGHAYI
Now you can get all information about the unique Azerbaijani women scarves in a book presented in the Carpet Museum
The Azerbaijani Carpet Museum hosted a presentation of the book Kelaghayi dedicated to one of the most elegant and original women's scarves in the world. Maybe it was a coincidence but the presentation took place just on the first Tuesday before Novruz, Su Charshanbasi.
The philosophy of life
The pre-Novruz Tuesday suited he theme of the event combined with delicate silk kelaghayi decorated with whimsical bright and sometimes strict geometric patterns on them. The authors of the book are Professor Rena Ibrahimbayova, a member of the Artists' Union Jalil Tariverdiyev and the graduate of Parsons School in New York, Zahra Muller-Tariverdi.
The Minister of Culture and Tourism Abulfaz Garayev and his deputy Sevda Mammadaliyeva also attended the event.
In 2014, kelaghayi was included in the Representative List of Intangible Cultural Heritage of Humanity at the ninth session of UNESCO’s Intergovernmental Committee for Intangible Cultural Heritage. A video specially prepared for UNESCO opened that event telling the audience the story of kelaghayi and how it is made. Old and young masters talked about the process of its creation. The process is as follows: solutions for dyeing fabrics are mixed in big kettles, handkerchiefs are rinsed under the wind for drying, and then wooden stamps with patterns fall on kelaghayi leaving imprints with deep sense.
Kelaghayi is not just a scarf but a complete philosophy. Patterns, symbols intertwine on it, symbolizing the most different stages of life: from the creation of the universe to love and happiness. "I hope this book will be a guide for all who wish to learn the art of kelaghayi", noted in her speech Sevda Mammadaliyeva.
Unique work
Authors of the book, Rena Ibrahimbayova and Jalil Tariverdiyev, played a huge role in the preservation of heritage of kelaghayi. Rena-khanum is a unique person – she is a professor, an excellent specialist heading the Department of Gender Psychology at the university. She has made a considerable contribution to the creation of a number of laws of the country, in particular the Law on Protection of Children's Rights. It is interesting that it was her involvement in gender projects that led ultimately to the creation of this unique work. In 2000, as a participant of the UN project on gender development, she had to submit her project on craft production in the private sector, which would employ both men and women. Kelaghayi production fitted in perfectly.
"I remember the nineties, when we were travelling through the villages looking at the work of artists. Kelaghayi manufacturing had disappeared in Sheki almost completely. But it is important that we were able to restore everything." says Rena-khanum.
Since 2000, Rena-khanum and Jalil-bey began restoring the art from scratch. They were looking for the old masters. So, they ended up in the village of Baskal known for its unique technology of silk production and kelaghayi manufacturing. There were still living the old masters. Today, Baskal is the home of the Kelaghayi Museum. There are specialized silk centres in Baskal and Sheki. "Tourists often request that we take them to the Kelaghayi Museum. Foreign guests also want to know how kelaghayi is made”, says Rena-khanum.
The centre of sericulture
Kelaghayi’s history is closely linked with the history of sericulture in Azerbaijan. Our country was known as an important centre of art. Even in ancient sources, records of medieval travelers mention Azerbaijani silk and products made of it.
There are many attributes of clothing used to cover heads of women in the East, in particular in Azerbaijan: orpek, shawl, charshab, kelaghayi. Each of them has its own function. Kelaghayi has specific requirements: the handkerchief should be made entirely of silk, a special kelaghayi silk, be of a square shape and considerable size but not more than 160 cm. Kelaghayi is painted either completely or is made white with ornaments decorating only the rims. Ornaments consists of either vegetables or geometric figures. Applied decoration technique is called basma-nakhish.
In addition, kelaghayi bears a social function - even wearing it, and every day, and in case of any festive or tragic events, there is strict grading: depending on the age of the woman, events differ drawing, color, composition, even a way of tying. Kelaghayi is a democratic headdress; it is made for the rich and the poor women because of its ubiquity. They would also help to determine the age and social status of women, their place of origin and even their mood.
Kelaghayi industry is a multi-stage process that consists of the manufacture of silk, dies, drawing ornament (basma-nakhish) and, finally, staining the fabric. The painting is a very important process that could negate all the work carried out before. Since ancient times, dyers (boyagchi) were considered as the people close to God, and the room where they worked (kupkhana) was almost sacred.
Today, the kelaghayi masters are representatives of hereditary dynasties (kelaghayichi), often in the sixth, seventh generation, who can individually perform all stages of the process. Kelaghayi is a scarf of sacred significance. It holds not only the experience of generations but also a particle of the soul of its master.