Bu unikal Azərbaycan qadın örpəyi barədə indən sonra Xalça Muzeyində təqdim edilmiş kitabdan da öyrənmək mümkün olacaq
Azərbaycan Xalça Muzeyində dünyanın ən gözəl və özünəməxsus qadın başörtüklərindən birinə həsr edilmiş «Kəlağayı» kitabının təqdimatı keçirilib. Bəlkə də bir təsadüfdür, bəlkə də yox; təqdimat Novruz çərşənbə axşamlarından birincisi - Su çərşənbəsi günü gerçəkləşdirildi.
Həyat fəlsəfəsi
İlk bayram çərşənbəsi, əslində, tədbirin mövzusuna uyğun gəlirdi, kəlağayının ipəyinin zərifliyində, üzərindəki naxışların şux parlaqlığında, bəzən də sərt həndəsiliyində bir bayram havası vardı. Kitabın müəllifləri professor Rəna İbrahimbəyova, Rəssamlar İttifaqının üzvü Cəlil Tarıverdiyev və Nyu-York «Parsons» məktəbinin məzunu Zəhra Müller-Tarıverdidir. Tədbirdə Mədəniyyət və Turizm naziri Əbülfəs Qarayev və onun müavini Sevda xanım Məmmədəliyeva da iştirak edirdilər.
Hələ 2014-cü ildə milli baş örpəyi olan kəlağayı YUNESKO-nun qeyri-maddi mədəni irs hökumətlərarası komitəsinin doqquzuncu sessiyasında Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi-Mədəni İrsinin Reprezentativ Siyahısına salınıb. Bunun şərəfinə tədbir xüsusi olaraq YUNESKO üçün çəkilmiş kəlağayının necə hazırlanmasını əks etdirən filmlə açıldı. Filmdə yaşlı və gənc ustalar hazırlama prosesi barədə danışırlar. Bu, aşağıdakı şəkildə baş verir. Böyük çənlərdə parçanın boyadılması üçün lazım olan məhlulları qarışdırırlar, qurumaqda olan yaylıqları küləyə verirlər, sonra taxta naxış möhürlərini kəlağayının üstünə basır və dərinmənalı naxışları həkk edirlər.
Kəlağayı, sadəcə, yaylıq deyil, bütöv bir fəlsəfədir. Naxışlar rəmzlə sehrli şəkildə qovuşaraq, varolmanın ən müxtəlif mərhələlərini təsvir edirlər: kainatın yaranmasından sevgi və xoşbəxtliyə qədər. «Ümid edirəm ki, bu kitab kəlağayı sənətini öyrənmək istəyən hər bir şəxs üçün bələdçi olacaq», - deyə Sevda xanım Məmmədəliyeva çıxışında bildirib.
Unikal əmək
Kitabın müəllifləri - Rəna xanım İbrahimbəyova və Cəlil Tarıverdiyev kəlağayı irsinin qorunmasında böyük rola malikdirlər. Rəna xanım bu sahədə unikal adamdır - professordur, görkəmli mütəxəssisdir, universitetdə gender psixologiyası kafedrasının müdiridir. O, ölkənin bir sıra qanunlarının yaradılmasına, o cümlədən «Uşaqların hüquqlarının müdafiəsi haqqında» qanunun hazırlanmasına əvəzsiz töhfə verib. Maraqlıdır ki, onun gender layihələri sahəsində fəaliyyəti ən sonda bu unikal əsərin yaradılmasına imkan verib. 2000-ci ildə BMT-nin gender inkişafı üzrə layihəsində iştirak edərkən o, özəl sektorda qadınların və kişilərin yer aldığı sənətkarlıq istehsalı üzrə layihə təqdim etməli olub. Kəlağayı istehsalı buna ideal şəkildə uyğun gəlib.
«Doxsanıncı illər gözlərimin önündədir, onda biz kəndlərə gedirik və basma ustalarının işlərinə baxardıq. Şəkidə kəlağayı sənəti, demək olar ki, tam aradan çıxmışdı. Ən önəmli odur ki, biz hər şeyi bərpa etməyə nail olduq», - deyə Rəna xanım vurğulayır.
2000-ci ildən başlayaraq Rəna xanım və Cəlil bəy bu sənəti sıfırdan bərpa etməyə qərar verdilər. Köhnə ustaları axtarıb, texnikanı bərpa etməyə başladılar. Beləcə, onlar ipək istehsalı və kəlağayı hazırlanması ilə məşhur olan Basqal kəndinə gedib çıxdılar. Orada hələ də köhnə ustalar yaşayırmışlar. Hazırda Basqalda Kəlağayı Muzeyi yerləşir, Şəki və Basqal ipək mərkəzləri var.
«Bizə gələn turistlər tələb edirlər ki, onları Kəlağayı Muzeyinə aparaq. Simpoziumlarda xarici qonaqlar da bu sənət nümunəsinin necə yaradılmasını bilmək istəyirlər», - deyə Rəna xanım söyləyir».
İpəkçilik Mərkəzi
Kəlağayının tarixi Azərbaycanda ipəkçiliyin tarixi ilə sıx bağlıdır, ölkə özü isə bu sənətin vacib mərkəzi kimi məşhurdur. Hələ antik mənbələrdə, orta əsrlər səyyahlarının yazılarında Azərbaycan ipəyi və ondan düzəldilən əşyalar barədə qeydlər var.
Şərqdə, o cümlədən Azərbaycanda başörtüyü üçün geyim növləri az deyil. Bu sırada örpək, şal, çarşab, kəlağayının adını çəkmək olar və onların hər birinin öz funksiyası var. Kəlağayıya qarşı müəyyən tələblər var: yaylıq yalnız ipəkdən, özü də kəlağayı ipəyindən hazırlanmalıdır, mütləq kvadratformalı olmalı və kiçik olmamalıdır, amma 160 sm-dən böyük olmamalıdır.
Kəlağayıları ya bütünlüklə boyayırlar, ya da ağ saxlayırlar və yalnız haşiyələri naxışlarla bəzəyirlər. Naxış ya nəbati, ya da həndəsi olur. Naxışlar «basmanaxış» texnikası ilə vurulur.
Bundan başqa, kəlağayılar müəyyən sosial funksiya daşıyır. Onları gündəlik bağlasalar da, şənliklə faciəli hadisələr arasında ciddi fərqlilik var, qadının yaşından, hadisədən asılı olaraq rəsmlər, rəng, kompozisiyalar, hətta bağlama qaydası fərqlənir.
Kəlağayı demokratik baş geyimidir; o, hər yerə yayıldığından varlı və yoxsul qadınlar arasında fərqi aradan götürür. Yaylıq vasitəsilə qadının yaşı və sosial statusu, hansı yerdən olması və hətta əhvalı müəyyən edilirdi.
Kəlağayı istehsalı çoxmərhələli prosesdir, ipəyin toxunması, möhürlərin hazırlanması, naxışın basılması və nəhayət, parçanın boyanması buraya daxildir. Özü də boyama ən məsul işdir, çünki özünə qədər olan bütün işləri məhv edə bilər. Hələ qədimlərdən boyaçılar Allaha yaxın adamlar sayılırdılar, onların işlədiyi məkan - küpxanalar isə az qala, müqəddəs yer sayılırdı.
Bu gün kəlağayı ustaları ənənəvi kəlağayıçı nəsillərinin təmsilçiləridirlər, altı-yeddi nəsildir ki, bu işlə məşğuldurlar və prosesin bütün mərhələlərini təkbaşına yerinə yetirə bilərlər. Kəlağayı, demək olar ki, sakral önəmi olan yaylıqdır. Onda nəsillərin təcrübəsi ilə yanaşı, həm də ustanın qəlbinin bir hissəsi də yer alıb.

Теперь все об уникальном азербайджанском женском платке можно узнать из книги, презентованной в Музее ковра
В азербайджанском Музее ковра прошла презентация книги "Келагаи", посвященной одному из самых изысканных и самобытных женских головных уборов в мире. Случайно или нет, презентация была приурочена к первому предноврузовскому вторнику - су чяршянбяси.
Философия жизни
Предпраздничный вторник подходит, однако, к теме мероприятия, сочетаясь с нежным шелком келагаи, с прихотливым ярким, а иногда и строгим геометрическим орнаментом на них. Авторы книги - профессор Рена Ибрагимбекова, член Союза художников Джалил Таривердиев и выпускница нью-йоркской школы Parsons Захра Мюллер-Тариверди.
Мероприятие посетили также министр  культуры и туризма Абульфас Гараев и его заместитель Севда ханым Мамедалиева.
Еще в 2014 году келагаи - национальные женские шелковые платки - на девятой сессии межправительственного комитета по нематериальному культурному наследию ЮНЕСКО были внесены в Репрезентативный список объектов нематериального культурного наследия человечества. В честь этого мероприятие открыл подготовленный специально для ЮНЕСКО ролик о келагаи, о том, как его изготавливают. Пожилые и молодые мастера рассказывают о процессе его создания. Происходит это следующим образом. Смешивают в больших чанах растворы для окрашивания тканей, полощут на ветру паруса сушащихся платков, а затем деревянные штампы с узорами опускаются на келагаи, оставляя отпечатки со своим глубинным смыслом.
Келагаи - не просто платок, это целая философия. Узоры, символы причудливо переплетаются на нем, символизируя самые разные этапы бытия: от сотворения Вселенной до любви и счастья. "Надеюсь, эта книга будет путеводителем для всех, кто желает изучить искусство келагаи", - отметила в своем выступлении Севда ханым Мамедалиева.
Уникальный труд
Авторам книги - супружеской паре Рене ханым Ибрагимбековой и Джалилу Таривердиеву - принадлежит огромная роль в сохранении наследия келагаи. Рена ханым - человек в своем роде уникальный - профессор, превосходный специалист, заведующая кафедрой гендерной психологии в университете. Она внесла немалый вклад в создание ряда законов страны, в частности закона "О защите прав детей". Интересно, что именно ее деятельность в сфере гендерных проектов привела в конечном счете к созданию этого уникального труда. В 2000 году, участвуя в проекте ООН по гендерному развитию, она должна была представить проект ремесленного производства в частном секторе, где задействованы и мужчины, и женщины. Производство келагаи подошло идеально.
"Перед моими глазами девяностые годы, когда мы ездили по деревням, смотрели на работу мастеров-прикладников, - говорит Рена ханым. - В Шеки искусство изготовления келагаи исчезло почти полностью. Самое важное, что нам удалось все восстановить".
Начиная с 2000 года Рена ханым и Джалил бей начали восстанавливать это искусство с нуля. Искали старых мастеров, восстанавливали техники. Так они попали в деревню Баскал, известную своим производством шелка и изготовления келагаи. Здесь все еще жили старые мастера. Сегодня в Баскале находится Музей келагаи, есть Шекинский и Баскальский центры шелка. "Туристы, приезжая к нам, сами требуют, чтобы мы отвезли их в Музей келагаи, - рассказывает Рена ханым, - иностранные гости на симпозиумах также хотят узнать, как создается такое искусство".
Центр шелководства
История келагаи тесно связана с историей шелководства в Азербайджане, а страна была известна как важный центр этого искусства. Еще в античных источниках, записях средневековых путешественников есть упоминания об азербайджанском шелке и изделиях из него.
Атрибутов одежды для покрытия головы на Востоке, в частности в Азербайджане, немало - это орпек, шал, чаршаб, келагаи - и каждый из них имеет свою функцию. К келагаи предъявляются определенные требования: платок  должен быть изготовлен исключительно из шелка, причем особого, "келагаи ипейи" ("шелк для келагаи"), иметь непременно квадратную форму и быть немалого размера, но не более 160 см. Окрашивают келагаи либо целиком, либо оставляя белым и украшая орнаментом только бордюр. Орнамент - либо растительный, либо геометрический. Наносится орнамент техникой "басманахыш" ("горячий батик").
Кроме того, келагаи несет определенную социальную функцию - хотя носили его и повседневно, и в случае каких-либо торжественных или трагических событий, есть строгая градация: в зависимости от возраста женщины, события различаются рисунок, цвет, композиция, даже способ завязывания. Келагаи - демократичный головной убор; он уравнивает и богатых, и бедных женщин в силу своего повсеместного распространения. По платку определяли также возраст и социальный статус женщины, принадлежность к какой-либо местности и даже настроение.
Производство келагаи - многоэтапный процесс, состоящий из изготовления шелка, штампов, нанесения орнамента ("басманахыш") и, наконец, окрашивания ткани. Причем окрашивание - очень ответственный процесс, который может свести на нет всю проведенную до того работу. Издревле красильщики ("боягчы") считались людьми, приближенными к Богу, а помещение, где они работали, - "кюпхана" - чуть ли не священным.
Сегодня мастера, изготавливающие келагаи, - представители династий потомственных келагаичи, нередко в шестом-седьмом поколениях, которые могут единолично выполнить все стадии процесса. Келагаи - это платок, можно сказать, имеющий сакральное значение. В нем не только опыт поколений, но и частица души мастера.