Layihələrin inkişafı üçün milli valyutanın məzənnəsinin dəqiq dəhlizi vacibdir
2016-cı ilin sonlarında - 2017-ci ilin əvvəllərində valyuta bazarında baş vermiş hadisələr manatın devalvasiyasının üçüncü dalğası barədə söhbətləri gücləndirib. Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) pul-kredit siyasətinin prioritetləri sırasında milli valyutanın məzənnəsinin tam üzən rejimə keçməsinin bəyan edilməsi ilə yanaşı, valyuta bazarında baş vermiş hadisələr bir sıra ekspertlər tərəfindən «yumşaq» və ya sürünən devalvasiya kimi qiymətləndirilir.
Nəticədə, təkcə 2017-ci ilin yanvar ayında manat 7,8% ucuzlaşıb və $1-ın məzənnəsi
1,92 AZN-ə bərabər olub. Bundan idxalçılar yararlanmağa və ticarət şəbəkəsinə malları dolların 1,9 manata bərabər məzənnəsindan verməyə başladılar. Bütün 2016-cı il boyunca məzənnənin 13% düşdüyünü nəzərə alan ekspertlər «fəlakətli ucuzlaşma”dan bəhs etməyə başladılar. Onlar arasında daha optimist olanları dolların məzənnəsinin yaxın zamanlarda 2,5 manata qalxacağını proqnozlaşdırdılar, başqaları isə az qala, 3-5 manat olacağını vurğulayırdılar. Amma fevralın ilk iki həftəsi belə proqnozlar üçün soyuq duş effekti verdi - dolların məzənənsi 1,92 manatdan 1,7296 manata düşdü və ya manat 10% möhkəmləndi.
Ekspertlərin fikrincə, manatın dollara nisbətdə möhkəmlənməsi bankirlərə qarşı bir sıra inzibati tədbirlərin görülməsi ilə bağlıdır. Son zamanlara qədər bank sektorunun təmsilçiləri biznes icmasının elitası sayılırdı və praktiki olaraq, AMB-dən başqa qalan dövlət qurumlarının onların fəaliyyətinə nəzarəti yetərincə məhdudlaşdırılmışdı. Bundan başqa, AMB belə bir imic formalaşdırmışdı ki, Azərbaycan bankları çoxdan beynəlxalq standartlarla işləməyə keçiblər, halbuki, qalan biznes bu standartlardan tamamilə uzaqdır.
Amma ilin əvvəlində məhz bank sektoru Prezident İlham Əliyev tərəfindən kəskin tənqidə məruz qalmışdı. «Ötən il bank sektorunun sağlamlaşdırılmasına yönəlik vacib addımlar atılıb, nəzarət gücləndirilib, şəffaflıqla bağlı tədbirlər görülüb, cəza tədbirləri, inzibati tədbirlər tətbiq edilib. Bizim iqtisadiyyata ən böyük zərbəni bank sektoru vurdu. Buna görə, bu il də bu sektorun təmizlənməsinə, sağlamlaşdırılmasına, şəffaflığının təmin edilməsinə, onun beynəlxalq standartlara uyğun hala gətirilməsinə istiqamətlənmiş ciddi addımlar atılacaq. Qanunu pozan şəxslərə qarşı indən belə də ciddi mübarizə aparılacaq», - deyə İlham Əliyev Nazirlər Kabinetinin 2016-cı ilin sosial-iqtisadi yekunlarına həsr edilmiş iclasında bildirib.
Daha sonra Azərbaycan Əmanətlərin Sığortası Fondu (AƏSF) məlumat yaydı ki, fondun əməkdaşları müflis elan edilmiş banklarda rəhbər vəzifələrdə çalışan bir sıra şəxslərin fəaliyyətində cinayət tərkibi aşkarlayıblar. Ləğvetmə prosesinin başlanmasına qədər bir sıra bankların rəhbərlərinin əməllərində vəzifə səlahiyyətlərini aşmaq, sənədlərin saxtalaşdırılması və möhtəkirlik qeydə alınıb.
Belə ki, borclarla bağlı bank müştərilərinin əmlakını satdıqdan sonra onlar əldə edilən vəsaitləri mənimsəyiblər və ya yalnız bir hissəsini kreditin bağlanmasına yönəldiblər, bununla da müştərinin maliyyə vəziyyəti nəzərəçarpacaq dərəcədə pisləşib. Bununla yanaşı, çox sayda saxta imzalarla kredit qurumuna müraciət etməmiş şəxslərin adına kredit rəsmiləşdirilməsi faktları aşkarlanıb ki, sonucda banklara iri zərər dəyib.
Nəzarətin sərtləşdirilməsi və bankirlərin fəaliyyətinin araşdırılmasına başlanılması, ola bilər, ona gətirib ki, bir sıra kredit qurumlarının rəhbərləri valyuta bazarında möhtəkirliyi dayandırmağı qərara alıblar. Bankirlərin möhtəkirlikdən uzaq durması nəticəsində, fevralın əvvəllərində Dövlət Neft Fondu tərəfindən valyuta hərraclarına çıxarılmış dolların böyük hissəsinə tələb olmayıb. Məsələ bundadır ki, Yeni il bayramlarından sonra bir qayda olaraq, biznes dövriyyəsi azalır, bu da təbii olaraq valyutaya tələbi aşağı salır. Nəticədə, valyuta möhtəkirlikləri olmadığına görə manat bahalaşmağa başladı.
Bundan başqa, cari ilin əvvəli milli iqtisadiyyat üçün yetərincə uğurlu olub, 2017-ci ilin yanvarında ümumi daxili məhsul (ÜDM) ötən ilin uyğun ayının göstəricisinə nisbətən 0,8% artıb, halbuki, 2016-cı ildə ÜDM 3,8% azalmışdı. Yanvarda dövlət büdcəsində 318,7 mln. manatlıq profisit yaranıb ki, bu, ölkə ÜDM-nin 6,1%-nə bərabərdir. Manatın məzənnəsinə Dövlət Gömrük Komitəsinin (DGK) statistikası da dəstək verib. Statistika göstərib ki, yanvarın nəticəsinə görə, xarici ticarət fəaliyyətində $354 mln.-luq müsbət saldo müşahidə olunub.
Milli valyutanın məzənnəsinin indiki sabitləşməsində bir il əvvəlki dövrlə müqayisədə dünya bazarlarında neftin qiymətinin artması da rol oynayır. Bir sıra ölkələrin hasilatı azaltmaq barədə anlaşmaya gəlməsindən sonra neftin qiyməti uzun müddətdir ki, barrel üçün $55 ətrafında dəyişir. Buna görə də 2017-ci ilin yanvar ayında dünya bazarlarına neft çıxarılışı ötən ilin uyğun ayı ilə müqayisədə 17% azalsa da, pul ifadəsi ilə 21% artaraq $663 mln.-a çatıb.
Ancaq yaxın perspektivdə manatın məzənnəsini nə gözləyir? Bu məsələdə ekspertlərin fikirləri haçalanır: bir sıra ekspertlər hesab edir ki, manat 1 dolların 1,65 AZN-ə bərabər olduğu səviyyəyə qədər möhkəmlənəcək, başqaları isə edir ki, manat zəifləyərək dolların 2,5 AZN-ə bərabər olduğu səviyyəyə düşəcək.
Ekspert Samir Əliyevin fikrincə, ən proqnozlaşdırıla bilən dəhliz 1 dolların 1,7-2 manat arasında dəyişməsidir. Onun sözlərinə görə, Dövlət Neft Fondu tərəfindən ölkədə makroiqtisadi sabitliyin təmin edilməsi üçün 7,5 milyard manatlıq transfer nəzərdə tutulması da buna imkan yaradır.
Ekspert sanır ki, manatın məzənnəsinin önəmli dərəcədə düşməsi ölkənin bank bazarında onsuz da yaxşı olmayan vəziyyəti daha da dərinləşdirəcək. Bu məsələdə ekspertin sözləri beynəlxalq reytinq agentliyi «Fitch Ratings»in gözləntiləri ilə uyğun gəlir. Agentliyin proqnozuna görə, 2017-2019-cu illərdə Azərbaycanda milli valyutanın məzənənsi 1 dolların 1,89 manata bərabər olduğu səviyyə ətrafında dəyişəcək.
Ümumiyyətlə, bu gün biznes üçün yalnız bir məsələ önəmlidir - manat sabit olsun və «boğulmadan yavaş üzsün».
İş dairələri, xüsusilə də söhbət orta və uzunmüddətli layihələrdən gedəndə, konkret planlar qurmaq üçün manatın dəqiq məzənnəsini bilməlidirlər. Ticarət şəbəkəsində də məzənnənin sabitliyi biznesə idxal mallarının qiymətini və əhalinin onları almaq imkanlarını dəqiq proqnozlaşdırmağa imkan yaradır. İstənilən halda, manatın növbəti devalvasiyası inflyasiyada özünü önəmli şəkildə göstərəcək və hökumətin onu birrəqəmli göstəriciyə endirmək planlarının üstündən xətt çəkəcək.
İndi çox vacibdir ki, ölkədə pul-kredit siyasətinə məsul olan Mərkəzi Bank makroiqtisadi durumun sabitliyini qorumaqla yanaşı, manatın məzənnəsini 1,7- 2 manat/dollar səviyyəsində saxlamağı bacarsın.

КУРСОВАЯ СТАБИЛЬНОСТЬ
События на валютном рынке в конце 2016 - начале 2017 года усилили разговоры о третьей волне девальвации маната. Заявленный среди приоритетов денежно-кредитной политики Центрального банка Азербайджана переход на полный плавающий курс национальной валюты вкупе с событиями на валютном рынке были расценены рядом экспертов как процесс "мягкой" или ползучей девальвации.
В итоге только за январь 2017 года манат подешевел на 7,8%, упав до курса 1,92 AZN за $1. В итоге этим поспешили воспользоваться ряд импортеров, которые начали отпускать товар в торговые сети с учетом курса в 1,9 маната. С учетом того, что за весь 2016 года курс упал на 13%, часть экспертов заговорила о "катастрофичном падении". Более оптимистичные среди них предсказывали достижение курса в 2,5 маната за доллар в ближайшее время, в то время как другие предрекали курс чуть ли не в 3-5 манатов.
Но первые две недели февраля стали настоящим холодным душем для таких прогнозов - манат укрепился с 1,92 до 1,7296 за доллар, или на 10%.
По мнению ряда экспертов, укрепление маната к доллару было связано с принятием ряда административных мер в отношении банкиров. До последнего времени представители банковского сектора считались элитой бизнес-сообщества, и практически контроль их деятельности, кроме Центробанка, со стороны других госструктур был весьма ограничен.
Более того, Центробанку удалось сформировать имидж, что азербайджанские банки давно перешли на работу по международным стандартам, в то время как остальной бизнес весьма далек от этих стандартов.
Но в начале года именно банковский сектор был подвержен со стороны президента Ильхама Алиева резкой критике. "В минувшем году были предприняты важные шаги, направленные на оздоровление банковского сектора, усилен контроль, приняты меры, связанные с прозрачностью, применены меры наказания, административные меры. Самый большой удар по нашей экономике нанес банковский сектор. Поэтому в этом году также будут предприняты серьезные шаги, направленные на очистку, оздоровление, обеспечение прозрачности данного сектора, приведение его в соответствие с международными стандартами. С лицами, нарушающими закон, и впредь будет вестись серьезная борьба", - заявил он на заседании Кабинета министров, посвященном итогам социально-экономического развития в 2016 году.
Позднее Азербайджанский фонд страхования вкладов (АФСВ) распространил информацию, что сотрудники фонда в объявленных банкротами банках выявили уголовную составляющую в деятельности некоторых лиц, работавших на руководящих должностях. До начала процесса ликвидации в действиях руководителей ряда банков зафиксированы превышение должностных полномочий, подлог документов и мошенничество. Так, продав имущество клиентов банков в связи с задолженностями, они присваивали полученные средства или лишь частично направляли их на погашение кредитов, тем самым заметно ухудшая финансовое положение клиента. Наряду с этим выявлены факты оформления кредитов на лиц, не обращавшихся в кредитное учреждение, посредством многочисленных поддельных подписей, что в итоге нанесло банкам крупный ущерб.
Ужесточение контроля и начало расследования деяний банкиров, возможно, привели к тому, что ряд руководителей кредитных учреждений решили приостановить спекуляции на валютном рынке.
В результате заслона спекуляциям со стороны банкиров в начале февраля значительные объемы долларов на валютных торгах, выведенные со стороны Государственного нефтяного фонда, оказались невостребованными. Дело в том, что после новогодних праздников бизнес, как правило, несколько снижает обороты, что, естественно, уменьшает и потребности в валюте. И с отсутствием валютных спекуляций манат взял курс на повышение.
Кроме того, начало текущего года для национальной экономики выдалось достаточно успешным, валовой внутренний продукт в январе 2017 года вырос на 0,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, после падения по итогам 2016 года на 3,8%. В январе в бюджете образовался профицит в размере 318,7 млн. манатов, что составляет 6,1% ВВП страны. Поддержку курсу маната оказала также статистика Государственного таможенного комитета, показавшая, что по итогам января во внешнеторговой деятельности образовалось положительное сальдо в размере $354 млн.
В нынешнем факторе стабилизации курса национальной валюты роль играет и рост цен на нефть на мировых рынках в сравнении со статистикой годичной давности. После соглашения ряда стран о снижении добычи цены на нефть уже долгое время держатся в пределах $55 за баррель.
Поэтому, несмотря на уменьшение объема поставок нефти в январе 2017 года на 17%, в сравнении с прошлым годом экспорт в денежном выражении вырос на 21%, достигнув $663 млн.
Но что ждать от курса маната в ближайшей перспективе?
Тут мнения экспертов весьма разнятся: некоторые считают, что манат укрепится до 1,65 AZN за $1, другие же говорят об ослаблении маната до 2,5 AZN.
По мнению эксперта Самира Алиева, более прогнозируемым можно считать коридор в 1,7-2 маната за доллар. По его утверждению, этому способствует и трансфер из Государственного нефтяного фонда Азербайджана 7,5 млрд. манатов на поддержание макроэкономической стабильности в стране.
Значительное падение курса маната, считает эксперт, еще более усугубит ситуацию на банковском рынке страны, который и так находится отнюдь не в лучшем состоянии.
В данном случае прогнозы эксперта совпадают и с ожиданиями международного рейтингового агентства Fitch Ratings, которое прогнозирует курс национальной валюты в 2017-2019 годах на уровне 1,89 маната за доллар.
Впрочем, для бизнеса на сегодня важно лишь одно - чтобы манат был стабилен и "плавно плыл, а не тонул".
Деловым кругам надо знать четко курс маната, чтобы строить конкретные планы, особенно когда речь идет о средних и долгосрочных проектах. Да и в торговой сети стабильность курса позволит бизнесу конкретнее прогнозировать цены на импортные товары и возможности населения по их приобретению. В любом случае, очередная девальвация маната значительно отразится на инфляции и поставит крест на планах правительства снизить ее до однозначного показателя.
И сейчас важно, чтобы Центробанк, ответственный за денежно-кредитную политику, смог сохранить не только стабильность макроэкономической ситуации, но и удержать курс в коридоре 1,7-2 маната/доллар.