DURUMU KƏSKİNLƏŞDİRƏN OYUN
The Daily Caller: «Ermənilər, həqiqətənmi, döyüş meydanında azərbaycanlılarla təkbaşına qarşılaşmaq istəyir?»
Azərbaycan həm özünün, həm də dünya tarixinin ən faciəvi günlərindən olan Xocalı soyqırımının 25-ci ildönümünü qeyd edib. Detallara varmadan yalnız onu xatırladaq ki, 1992-ci il fevralın 26-na keçən gecə erməni silahlı birləşmələri «MDB Birləşmiş Qüvvələri»nin Xankəndidə dislokasiya olunmuş 366-cı motoatıcı alayının bilavasitə iştirakı ilə Azərbaycanın Xocalı şəhərini yer üzündən silib.  Hadisə zamanı qeydə alınmış insan tələfatının statistikası dəhşətlidir: 613 ölü, 487 əlil, bir çoxunun taleyi hələ də məlum olmayan 1 275 girov. Ölənlər arasında 106 qadın, 63 uşaq. Bir neçə ailə tamamilə məhv edilib. Xocalı qətliamının  qəddarcasına həyata keçirilmiş qorxuducu akt olduğunu sübut edən foto və videokadrlar adamı dəhşətə gətirir.
Bu gün «Xocalıya Ədalət!» kampaniyası sayəsində insanlığa qarşı törədilmiş bu cinayət haqqında bütün dünya bilir  və danışır. Xocalı qətliamını soyqırımı kimi tanımış 12 ölkəyə, ABŞ-ın 18 ştatına və beynəlxalq təşkilatlara bu il Şotlandiya, həmçinin ABŞ-ın Arizona ştatı da qoşulub. Almaniyanın hakim partiyasının Bundestaqdakı fraksiyası isə Xocalı qətliamının ildönümü münasibətilə xüsusi bəyanatla çıxış edib.  Xocalı qətliamını «Ermənistanla-Azərbaycan arasında sülh platforması»nın erməni iştirakçıları da pisləyib. Erməniəsilli məşhur rusiyalı jurnalist Albert Akopyan (Aristarx Kosmopletov) isə özünün «Exo Moskvı»dakı bloqunqda yazıb: «Bu barədə erməni ziyalıları yazmalıdır. Heç adı da qalmamış yüzlərlə azərbaycanlı və kürd kəndi haqqında. Ermənistanı qar basmış aşırımlarla tərk etmiş azərbaycanlı ailələri haqqında. Xocalı haqqında. Evlərində qalmış və hələ də sakitlik tapmayan ruhlar haqda… Bütün bunları billə-bilə yaşamaq, doğrudanmı, qorxulu deyil?».
Rusiya  Dövlət Dumasının deputatı Dmitri Savelyev isə Xocalı faciəsinə dövlət səviyyəsində qiymət verilməsi çağırışı ilə çıxış edib. «Orada nələrin baş verdiyini hər birimiz bilirik. Günahkarların kim olduğunu, bütün bunların nələrə yol açdığını bilirik. Dünya təcrübəsi göstərir ki, belə hadisələrlə bağlı susmaq, təəssüf ki, onların dünyanın digər nöqtələrində də təkrarlanmasına aparıb çıxarır», -  deyə o, qeyd edib.
Rəsmi Bakı da beynəlxalq birliyi Xocalıda törədilmiş cinayəti pisləməyə çağırıb. Bu, ölkə XİN-in beynəlxalq təşkilatlara faciənin 25 illiyi ilə əlaqədar ünvanladığı müraciətdə yer alıb. «O dövrdə Ermənistanın Müdafiə naziri olmuş, indi isə Prezident postunu tutan Serj Sarqsyan britaniyalı jurnalist Tomas de Vaala müsahibəsində günahını etiraf etməkdən utanmayaraq deyib: «Xocalıyadək azərbaycanlılar erməni xalqının dinc əhaliyə əl qaldıra bilməyəcəyini düşünürdü.  Biz bu stereotipi  qırdıq»», - deyə «İnterfaks-Azərbaycan” agentliyinin məlumatına görə, XİN-in bəyanatında bildirilir.
Buna baxmayaraq, ötən 25 ildə nə S.Sarqsyan, nə də Xocalı soyqırımının digər günahkarları beynəlxalq məhkəmə qarşısına çıxarılıb. Üstəlik, onlar məhz Azərbaycanla münaqişəyə «söykənərək», hələ də Ermənistanda hakimiyyət  başındadır.
Bütün dünya,  o cümlədən Ermənistan ictimaiyyətinin özü də anlayır ki, Qarabağ münaqişəsi kriminal S.Sarqsyan rejimi üçün, əslində sadəcə, «xırda pul»dur. Fevralın 25-nə keçən gecə Qarabağ cəbhəsində gərginliyin növbəti dəfə artması bunu bir daha təsdiqləyib.
Aclıq olsun, keyf olmasın və ya İrəvanın qorxulu nağılları...
Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin məlumatına görə, Ermənistan silahlı qüvvələri bütün cəbhə xətti boyunca miqyaslı təxribat törətmək üçün müxtəlif istiqamətlərdən Azərbaycan Ordusunun mövqelərinə soxulmağa çalışıb. Nəticədə, Xocavənd-Füzuli istiqamətində vacib yüksəklikləri ələ keçirməyə cəhd edən düşmənlə Azərbaycan Ordusu arasında şiddətli döyüşlər başlayıb. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri düşməni geri oturdub. Nazirliyin mətbuat xidmətinin məlumatına görə, bu zaman erməni tərəfinin atəş nöqtələri və pilotsuz uçan aparatı məhv edilib. Düşmən itki verib. Lakin təəsüf ki, toqquşmalar Azərbaycan üçün də itkisiz ötüşməyib. Ölkənin Müdafiə Nazirliyi hadisə zamanı 5 hərbçinin qəhrəmancasına şəhid olduğu haqqında  məlumat yayıb. Sarqsyan rejimi isə hər zaman olduğu kimi, öz itkilərini gizlətməyə çalışıb. Buna baxmayaraq, sosial şəbəkələrdəki erməni fəalları Ermənistan Ordusunun böyük sayda itki verdiyini yazır. Onların sözlərinə görə, işğalçı rejimin təxribatı nəticəsində baş vermiş xeyli sayda insan tələfatını ictimaiyyətdən gizlətmək üçün bir müddət sonra əsgərlərin cəsədləri tək-tək evlərinə göndərilməyə başlanacaq. Ermənistan bu ssenaridən apreldə baş vermiş dördgünlük  müharibədən sonra da istifadə etmişdi və bunu ermənilərin özləri boyunlarına alır. Bununla yanaşı, erməni kəşfiyyat qruplarının mütəmadi həmlələri, ön cəbhədə ağır texnikanın cəmlənməsi və digər amillər İrəvanın miqyaslı təxribata hazırlaşmasından xəbər verirdi. Axı cəmi 1 ay sonra - aprelin 2-də Ermənistanda parlament seçkisi keçiriləcək. Sarqsyanın regional təcrid vəziyyətində, kriminal və iqtisadi problemlər içərisində boğulmaqda olan ölkəsinə verə biləcəyi heç nə yoxdur. Diaspor artıq kömək etmir, silahdaşları da ondan üz döndərib. «Mən özümü bu hakimiyyətdə görmürəm. Çünki bizim yanaşmalarımız fərqlidir. İndiki sistemlə, iqtisadi siyasətlə Ermənistanın inkişaf etmək imkanı yoxdur», - deyə ölkənin sabiq müdafiə naziri Seyran Ohanyan bildirib.  Belə olan təqdirdə, indiyədək sınaqdan keçirilmiş təcrübəyə əl atmaqdan başqa nə qalır? Seçicini müharibə, daha dəqiqi, «aqressiv» qonşu ilə qorxut, ona qarşı müqəddəs ümumerməni ideyaları uğrunda birləşməyin vacibliyini gündəmə gətir. Hər halda, bu təcrübə əvvəlki illərdə işə yarayıb. Qarabağ klanı Ermənistanda hakimiyyəti məhz hərbi dalğa üzərində qəsb edib. Cəbhə xəttində fevralda yaşananların Ermənistanın təxribatı olduğunu, toqquşmalar başlar-başlamaz İrəvanın təşkil etdiyi şou da təsdiqləyir. Ermənistan XİN dərhal ATƏT-in Minsk qrupuna şikayətə qaçıb, Müdafiə Nazirliyi isə Ermənistanda akkreditasiya olunmuş hərbi attaşelərin iztirablı xalqın növbəti iniltisinə inanacağına ümid edərək, onları bir araya toplayıb. Amma İrəvan unudub ki, cəbhədə baş verən insidentin anonsunu Serj Sarqsyan hələ 1 həftə əvvəl dilə gətirmişdi. «Bu gün Azərbaycanda bəziləri hələ də ümid edir ki, başı seçkilərə qarışmış Ermənistan bu üzdən zəif olacaq. Əbəs ümidlərə bel bağlayan düşmənin yeni təxribatlara əl atacağı istisna deyil», - deyə Ermənistanın dövlət başçısı «Yerkrapa» Könüllülər İttifaqının XI qurultayındakı çıxışında bildirib və necə deyərlər, özü-özünü «yandırıb». Regionu və erməni xalqını yeni müharibəyə sürükləyən Ermənistan rəhbərliyinin çıxışı hərbi diktaturaya, xuntaya xas çıxışdır. Bunu Azərbaycan XİN-in mətbuat katibi Hikmət Hacıyev bildirib. Sarqsyanın çıxışına münasibət bildirən Hacıyev deyib: «Bu insan dərin siyasi-iqtisadi, maddi və demoqrafik böhran içərisində olan bir dövlətin başçısı kimi, ölkədə böhranın aradan qaldırılmasına, qonşularla münasibətlərin normallaşdırılmasına dair seçkiqabağı vədlərlə çıxış etməkdənsə, erməni xalqına yeni müharibə vəd edir», - deyə «Trend» agentliyinin məlumatına görə, Hacıyev  bildirib.  Amma Ermənistan rəhbərliyindən hər addımda belə yalanlar eşitmək dünya birliyi üçün adi hala çevrilib.  Tərs kimi, bu günlərdə seçkiqabağı Ermənistanın Xarici İşlər naziri Edvard Nalbandyan ilə yeni Müdafiə naziri Vigen Sarqsyan da təxribatlardan əvvəl «artilleriya hazırlığı”na cəhd ediblər.
E.Nalbandyan Janna Nemtsovaya «Deutsche Welle» üçün verdiyi müsahibəsində iddia edib ki, Qarabağ münaqişəsi «ərazi mübahisəsi yox, insan haqları məsələsidir».  Nazirin bəxti gətirib ki, Nemtsova ondan BMT TŞ-nin qətnamələri, AŞPA və digər beynəlxalq təşkilatların qərarları barədə heç nə soruşmayıb. Axı bütün bu sənədlərdə erməni silahlılarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması tələb edilir.
Amma sonradan Nalbandyan özü-özünü təkzib edərək bildirib ki, münaqişənin həllinə dair danışıqlar 3 prinsip əsasında aparılır: «Birincisi, güc tətbiq etməmə və güc tətbiqi ilə hədələməmədir. Bildiyiniz kimi, Azərbaycan hər gün güc tətbiq edəcəyinə dair hədələr səsləndirir və güc tətbiq edir. İkincisi, müqəddəratı təyinetmə prinsipidir. Üçüncüsü isə ərazi bütövlüyü».
Ermənistanın Xarici İşlər naziri bu məqamda da ərazi bütövlüyü prinsipini sanki prioritetlər sırasında sonuncu yerə qoymaqla, oxucuları çaşdırmaq istəyib. Bu yerdə cənab Nalbandyana rusiyalı həmkarı Sergey Lavrovun lap yaxınlarda irəli sürdüyü planı xatırlatmaq yerinə düşər. Həmin planda ilkin mərhələdə Ermənistanın Azərbaycanın işğal altındakı 5 rayonunun boşaldılmasını, qaçqınların oraya qaytarılmasını, daha sonra yerdə qalan rayonların işğaldan azad edilməsini və son mərhələdə Dağlıq Qarabağın yekun statusunun müəyyənləşdirilməsini nəzərdə tutur. Ola bilsin ki, Nemtsova onsuz da onun suallarından əsəbiləşən erməni nazirini lap çıxılmaz vəziyyətə salmamaq üçün çox «dərinə getməyi» lazım bilməyib…
Ermənistanın XİN başçısı danışıqların daim pozulmasına görə günahı yenə rəsmi Bakının üzərinə atıb. Halbuki, hazırkı status-kvonun saxlanılmasında Azərbaycanın deyil, Ermənistanın maraqlı olduğunu hər kəs yaxşı bilir.  Münaqişə zonasında mütəmadi olaraq zorakılığa əl atan İrəvan bununla özünü Azərbaycanın müharibəyə başlamasından sığortalamaq üçün insidentlərin araşdırılması mexanizminin işə salınmasını tələb edir. Bakıda isə bütün bunların paralel həyata keçirilməli olduğunu düşünür, dərhal substantiv danışıqlara başlanılmasını tələb edirlər. Və Bakı danışıqların elə Nalbandyanın müsahibəsində dilə gətirdiyi «Madrid prinsipləri» əsasında aparılmasını istəyir.
Bu da son deyil. «Ermənistan hərbi yola əl atarsa, KTMT-yə müraciət edəcəksinizmi? Necə düşünürsünüz, bu halda onlar sizə köməklik göstərəcəkmi?» sualına Nalbandyan belə cavab verib: «Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsinə əsasən, üzv dövlətlərdən biri təcavüzə məruz qalarsa, buna təşkilatın bütün üzvlərinə qarşı təcavüz kimi baxılmalıdır. Təbii ki, bunun müvafiq nəticələri olmalıdır». Bu zaman Nalbandyan bir şeyi unudur: Azərbaycan Ermənistan ərazisinə soxulmaq niyyətində deyil. O, sadəcə, Qarabağı işğaldan hərbi yolla azad etmək hüququnu özündə saxlayır və Qarabağın KTMT-yə heç bir aidiyyəti yoxdur.
Əlbəttə,  Nalbandyanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarını öz ölkəsinin bir hissəsi sayması təəccüblü deyil. Axı hər şey «Miasum» şüarından başlayıb. Bu, Hitlerin «anşlös»ünə bənzər «yenidən birləşmə»dir; və bu gün Qarabağda Ermənistan hərbçilərinin ölməsi təsadüf deyil. Allah bilir, Ermənistan rəhbərliyi dünyaya «DQR» və onun rəşadətli ordusu haqqında nə yalanlar danışır.  İrəvan Dağlıq Qarabağdakı erməni separatçılarını münaqişə tərəfi kimi təqdim etməyə çalışır. Halbuki,  regionun azərbaycanlı icması kimi, erməni icması da beynəlxalq vasitəçilərin bütün bəyanatlarında, işçi sənədlərdə, sadəcə, «maraqlı tərəf» kimi göstərilir. Münaqişə tərəfləri yalnız Ermənistanla-Azərbaycandır. «ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri, həmçinin ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri regiona səfərləri zamanı Dağlıq Qarabağın rəhbərliyi ilə də görüşür, Stepanakertin mövqeyini öyrənir. Gördüyünüz kimi, Dağlıq Qarabağ real olaraq danışıqlar prosesinə cəlb olunub»,  - deyə Nalbandyan iddia edib. Amma o, həmsədrlərin anoloji görüşləri Dağlıq Qarabağdan qovulmuş azərbaycanlı icmanın nümayəndələri ilə də keçirdiyi haqqında  danışmayıb.  Münaqişənin həllinə dair məlum təkliflərə baxmayaraq, erməni nazir guya azərbaycanlı qaçqınların geri qayıtması məsələsinə yalnız problemin tam həllindən sonra baxılmalı olduğunu iddia edir. «Tam həll» dedikdə isə o, Dağlıq Qarabağın yekun statusunun «Dağlıq Qarabağ əhalisinin azad şəkildə iradəsini ifadə etməsi» yolu ilə müəyyənləşdirilməsini nəzərdə tutur. Ermənistanın təsəvvüründə Dağlıq Qarabağ əhalisi yalnız referendumda bölgənin müstəqil olmasına, yaxud Ermənistana birləşdirilməsinə ikiəlli səs verəcək ermənilərdən ibarətdir. Çox maraqlı mənzərə alınır: demək, əvvəlcə azərbaycanlıları qovmuşuq, müstəqilliyin elan olunması haqqında referendum keçirmişik, indi isə yekun statusla bağlı referendum təşkil edəcəyik, sonra istəsəniz, «müstəqil Arsax»a qayıdarsınız, istəməsəniz, yox…
Erməni siyasətinin paradoksları
Bu arada ermənilərin başı həqiqətən də müstəqillik oyununa bərk qarışıb. Hətta onlar bütün dünyada Dağlıq Qarabağ kimi tanınan bölgəni «Arsax Respublikası» adlandırır, «buna qanuni don geyindirmək üçün» «ümumxalq səsverməsi» də keçirirlər. Xalq isə 70-80 min ermənidən ibarətdir (Ermənistanın statistikasına əsasən). Onlar da beynəlxalq «müşahidəçilər» qarşısında biabır olmamaq üçün səfərbər olunub. Onlarsız nə demokratik səsvermə? Üstəlik, burada «dövlət»ə yeni ad verilməsi ilə yanaşı, söhbət həm də «prezident hakimiyyəti»nin möhkəmləndirilməsindən  gedirdi.
Erməni tərəfinin «beynəlxalq müşahidəçilər» iddiası ilə heç bir dövlətin və beynəlxalq təşkilatın «Arsax Respublikası vətəndaşlarının azad iradə ifadəsi»ni tanımaması heç uyğun gəlmir. Rəsmi Bakı isə bu komediyanı müşahidə etmək fikrinə düşmüş şəxsləri «qara siyahı»ya salır.  Ermənistanla-Azərbaycan arasında danışıqlara vasitəçilik edən ATƏT-in Minsk qrupu sözügedən referendumun beynəlxalq hüquqi qüvvəsinin olmadığını bəyan edib. «Ermənistan və Azərbaycan da daxil olmaqla, heç kəs "DQR"i müstəqil, suveren dövlət kimi tanımır. Müvafiq olaraq, həmsədrlər fevralın 20-də təşkil olunmuş referendumun nəticələrini DQR-in hüquqi statusuna təsir edəcək nəticə kimi qəbul etmir», - deyə Minsk qrupunun bəyanatında bildirilir.   Bənzərməzmunlu bəyanatlarla Rusiya və digər dövlətlər də çıxış edib.
Azərbaycan XİN uydurma referendumu Ermənistanın özünü və beynəlxalq birliyi aldatmaq cəhdindən başqa bir şey saymır. Azərbaycanın Prezident Administrasiyasının sektor müdiri Fuad Axundov isə diqqəti ermənilərin siyasətindəki paradoksallığa çəkib. «Qarabağdakı işğalçı rejimi dünyada heç kəs, hətta Ermənistanın özü belə, tanımır. Məhz bu səbəbdən dünyada heç bir ölkə bu referendumu qəbul etmir.  Ermənistanda isə hər şey tam əksinədir - Ermənistan «dövlət»i tanımır, bu qurumun keçirdiyi referendumu isə tanıyır və tərifləyir. Bu, marazm deyilsə, bəs nədir? Artıq 22 ildir ki, bu dövlətçilik imitasiyası davam edir», - deyə F.Axundov qeyd edib.  Ümumiyyətlə, ermənilərin Dağlıq Qarabağ siyasətində paradokslar çoxdur. Onlar işğal olunmuş torpaqlardakı erməniləri «Qarabağ xalqı», Qarabağın özünü isə «qədim Arsax» adlandırır, hətta Azərbaycanın bitişik rayonlarında qazıntı apararaq, «qədim erməni toponimləri» tapır. Laçını «Berdzor», Kəlbəcəri «Karavaçar» adlandırır. Yalnız «Arsaxın paytaxtı» hələ də bolşevik Stepan Şaumyanın şərəfinə Stepanakert olaraq qalır. Tarixi Xankəndi işə yaramır - o, Azərbaycan toponimidir. «Qədim erməni» adı isə hələ tapılmayıb.
Odur ki, ermənilər bəlkə də danışıqları bu səbəbdən uzadır, yekun statusun müəyyənləşdirilməsinədək bütün toponimlərin erməniləşdirilməsinə çalışırlar. Bununla yanaşı, Azərbaycanın müsəlman keçmişinə aid abidələrin də «işinə baxılır». Qədim alban məbədləri isə çoxdan albanlara məxsus deyil.  Amma erməniləri məyus etməli olacağıq. Ermənistanın XİN başçısının ziddiyyətli və məsuliyyətsiz bəyanatlarından sonra, onun azərbaycanlı həmkarı Elmar Məmmədyarov Dağlıq Qarabağ danışıqlarına şübhə ilə yanaşdığını bildirib. Məmmədyarovun sözlərinə görə, Nalbandyanın bəyanatı nikbin müzakirələrə imkan vermir. Amma unutmaq lazım deyil ki, Bakının problemin sülh yolu ilə həllinə ümidi tükənərsə, o, öz torpaqlarını hərbi yolla geri qaytarmaq qərarı verə bilər. Bu halda, ötən ilin aprel hadisələrinin də göstərdiyi kimi, S.Sarqsyanı heç bir referendum xilas etməyəcək.  Amerikanın «Daily Caller» nəşri bu haqda yazır: «Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli Ermənistanın da marağındadır. Münaqişənin həlli ermənilərin daha yaxşı yaşamasına imkan yaradar, Ermənistanın regionun inkişafına yardım edən gəlirli  layihələrə qoşulmasına yol açardı. Bundan başqa, ermənilər, həqiqətənmi, döyüş meydanında azərbaycanlılarla təkbaşına qarşılaşmaq  istəyir?».

The Daily Caller: “Do Armenians really want to needlessly face the Azerbaijanis on the battlefield — alone?”
February 26th marked the 25th anniversary of the Khojaly Genocide - one of the most tragic events in world history. Without further ado, let us just remind you that on the night of February 26, 1992, Armenian armed forced, directly supported by the 366th Motorized Rifle Regiment of the so-called United Forces of CIS stationed at Khankendi, razed the Azerbaijani town of Khojaly. Statistics of human casualties is appalling: 613 dead, 487 disabled, 1275 hostages, the fate of many of them is still unknown. Among the dead are 106 women and 63 children. Several families were completely destroyed. The photos and video footage filmed immediately after the event in Khojaly demonstrate the severe acts of intimidation.
Thanks to the campaign Justice for Khojaly, the whole world is aware of this crime against humanity. This year, Scotland and the US state of Arizona joined the ranks of 12 countries, 18 US states and international organizations, which recognized the Khojaly Genocide. The faction of Christian Democratic Union (CDU) made a special statement in connection with the anniversary of the Khojaly massacre in the German Bundestag.
The Armenian participants of the “Platform for peace between Armenia and Azerbaijan” also condemned the Genocide. A well-known Russian journalist of Armenian origin Albert Akopian (Aristarkh Kosmopletov) wrote in his blog on ЭхоМосквы: “Armenian intelligentsia must write about this. About hundreds of Azeri and Kurdish villages, which do not have names anymore. About the Azerbaijani families, which departed Armenia through the snow-covered mountain passes. About Khojaly. About restless souls, who still remain in their homes. Are not you afraid to live with that?”
Member of the State Duma of the Russian Federation Dmitry Savelyev made a statement to assess the Khojaly tragedy at state level. “We all know what happened there, who is to blame and what it led to. Unfortunately, throughout history, concealment of such events leads to their replication in other parts of the globe”, said Savelyev.
Official Baku appealed to international community to condemn the crimes and genocide in Khojaly, reads the statement of the Foreign Ministry of Azerbaijan addressed to international organizations on the 25th anniversary of the tragedy. Interfax-Azerbaijan published the following statement of the Foreign Ministry of Azerbaijan: “The then defense minister, Serzh Sargsyan, currently serving as the President of Armenia, said in his interview with British journalist Thomas de Waal: “Before Khojaly, the Azerbaijanis thought that the Armenians were not able to lay hands on civilian population. We broke this stereotype”.
Meanwhile, neither Serzh Sargsyan nor other culprits of the Khojaly Genocide have been brought before the international court in the past 25 years. They still rule in Armenia skillfully exploiting the conflict with Azerbaijan.
The whole world, and the Armenian public is well aware that the Karabakh conflict is merely a bargaining tool in the hands of Sargsyan’s criminal regime. The deteriorating situation on the front line in Karabakh on the night of February 25th was yet another manifestation of this fact.
Neither bread nor circuses… Deterrence only!
According to the Azerbaijani Defense Ministry, Armenian Armed Forces have attempted to penetrate through positions of the Azerbaijani Army in order to implement large-scale provocations across the front line, which was the scene of violent confrontation between the enemy, trying to seize strategic positions in Khojavand and Fizuli, and the Azerbaijani Army. Our forces repelled the attack forcing Armenians to retreat. Azerbaijani army also destroyed the firing position and the drone of Armenian armed forces, said Defense Ministry press service of Azerbaijan. The enemy has suffered damage, the ministry said.
Nevertheless, we had some losses too including five soldiers, who died heroically. As always, Sargsyan's regime has chosen to hide their losses. Meanwhile, the Armenian activists say social networks on a large number of dead in his army. According to them, after a while the soldiers of the body will send one family to hide large human losses as a result of the fighting provoked by the occupation regime. Armenian authorities used the same scenario after the April skirmish, the so-called four-day war recognized the Armenians.
Periodic attacks of Armenian reconnaissance teams neutralized by the Azerbaijani military, the contraction of heavy military equipment along the front line, and other factors have long signaled about the upcoming large-scale provocation of Yerevan. After all, the parliamentary elections in Armenia will be held on April 2. Sargsyan has nothing to offer the country, choking in regional isolation and mired in economic problems and crime. Diaspora refuses to help while fellows in arms turned away. “I cannot see myself in the current government, as we have different approaches. Under the existing ruling regime and economic policies, capacities of Armenia have been exhausted”, said the former Armenian Defense Minister Seyran Ohanian.
The last resort of Armenian authorities is to use the tactics proven in practice: scaring voters by the war, or rather “aggressive” neighbor, which requires the urgent unity under the umbrella of pan-Armenian ideas. This trick has worked in the past. The Karabakh clan has usurped the power taking the advantage of military situation.
The show demonstrated by Yerevan just immediately before the clashes proves that the intensification of situation on the front line in February was provoked by Armenia. The Armenian Foreign Ministry has immediately complained to the OSCE Minsk Group while the Ministry of Defense has gathered accredited military attaches in the hope that they will believe in another nagging suffering.
However, Yerevan has probably forgotten that the recent incident was actually announced by Serzh Sargsyan a week ago. “Today, in Azerbaijan, some still have hope that if focused on the election Armenia will be very busy, and therefore - is vulnerable. Proceeding from these vain hopes, the opponent may be, try to also resort to new provocations”, said the Armenian President at the XI Congress of the Union of Volunteers “Yerkrapa”.
Statement by the Armenian leadership to push the region and the Armenian people for a new war, is a characteristic feature of military dictatorships and the junta, said a spokesman for the Azerbaijani Foreign Ministry Hikmet Hajiyev, commenting on the speech Sargsyan. “This man, as head of state, which is in a deep political and economic, financial and demographic crisis, instead of performing a pre-election statements on the crisis in the country and normalization of relations with neighboring countries, promises to the Armenian people only a new war” - the words Hajiyev agency “Trend”.
However, the world is no stranger to periodic lies of the Armenian leadership. Bad luck also followed the attempts of the Armenian Foreign Minister Edvard Nalbandian and the newly appointed Defense Minister Vigen Sargsyan to arrange pre-election political provocations.
In his interview with Zhanna Nemtsova of Deutsche Welle, Edward Nalbandian stated that the conflict in Karabakh “was not a territorial dispute but a question of human rights.” He was lucky that Nemtsova did not ask him about the UN Security Council resolutions, PACE and other international organizations demanding the withdrawal of Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan.
However, then Nalbandian himself has denied himself, saying that the talks on the settlement of conflict are based on three principles: “First - the principle of non-use of force or threat of force. As you know, Azerbaijan continues to threaten to use force on a daily basis and applies it. Second - the right to self-determination. And the third is the territorial integrity.” The Armenian Foreign Minister is trying to mislead the readers putting the principle of territorial integrity in the last row on priority list. In this case it would be good to remind Mr. Minister of the still very fresh plan his Russian counterpart Sergey Lavrov, which offers liberation of Armenia in the initial phase of five Azerbaijani districts, followed by the return of refugees, de-occupation of the remaining areas and the definition of the final status of Nagorno Karabakh in the last stage. Perhaps Nemtsova just did not “kick” the Armenian minister, who already was annoyed by her straight questions.
Again, the Armenian Foreign Minister blames Baku for the constant failure of negotiations while the truth is Armenia, not Azerbaijan, is interested in maintaining the current status quo. Provoking violence in the conflict zone periodically, Yerevan then urges on the introduction of a mechanism for investigation of incidents to insure against the probability of a power release of Azerbaijani lands. Baku considers all associated steps and calls for an immediate start to the substantive negotiations. And on the basis of the same Madrid principles, which Nalbandian rants about in his interviews.
Answering the question “If Azerbaijan undertakes military intervention, will you apply to CSTO? And do you think CSTO will help?”, Nalbandian said: “In accordance with the Collective Security Treaty, if one of the member states is attacked, it will be considered as an attack on all member states. Naturally, with consequences stemming from it.” But he forgets to mention that Azerbaijan does not intend to invade the territory of Armenia but merely reserves the right to liberate Karabakh by military means, which has nothing to do with the CSTO.
Of course, it is not surprising that Nalbandian considers the occupied Azerbaijani lands as part of Armenia. After all, the conflict started under the slogan Miatsum, i.e. a reunion, like Hitler's Anschluss. It is therefore not surprising that Armenian troops continue dying in Karabakh. We don’t know the tales the Armenian leadership tells to the world about “NKR” and its valiant army.
Yerevan is trying to present the Armenian separatists of Nagorno Karabakh as a party to the conflict, while the Armenian community of the region, as well as Azerbaijan, in all the statements of the international mediators and in the working papers held only as “an interested party”. And the parties to the conflict are Azerbaijan and Armenia. “During his visit to the region the OSCE Minsk Group and the OSCE Chairman met with the leadership of Nagorno-Karabakh, listen to the views of Stepanakert. As you can see, the Nagorno-Karabakh actually involved in the negotiation process “, - says Nalbandian, but says nothing about the fact that the co-chairs conducted similar meetings with the expelled Azerbaijani community of Nagorno-Karabakh.
Despite all the well-known proposals to resolve the conflict Armenian minister once again puts the cart before the horse. He argues that the alleged question of the return of Azerbaijani refugees should be considered only after full settlement of the final status of Nagorno Karabakh, by which he means the definition “by the free will of the people of Nagorno Karabakh”. The Armenian population of Nagorno Karabakh believe it consists only of Armenians, who with two hands in a referendum vote for the “independence” of Nagorno-Karabakh or its joining Armenia. And the moral of the story is: first unwanted Azerbaijanis expelled and held a referendum on declaring independence, and now first hold a referendum on the final status, and then let them return to the so-called “Artsakh”, if you want, of course.
Paradoxes of Armenian politics
Meanwhile, Armenians are seriously interested in playing the independence card. So much so that they decided to rename the world-famous Nagorno-Karabakh into the so-called “Artsakh Republic”, and held a nationwide referendum in order “to justify this step from the legal point of view”. By nationwide they mean 70-80 thousand voters (according to Armenian statistics), whom was possible to mobilize so as not to lose face in front of international “observers”. Well, the democratic voting cannot be held without them, you know that… Especially here, in addition to the introduction of the new name “state”, it was, and the strengthening of “presidential” government.
The allegations of Armenians about the participation of “international observers” are far-fetched since no state and international organization do not recognize the results of the so-called “free will of citizens of the Artsakh Republic.” Nevertheless, official Baku will blacklist any individuals carrying out surveillance of this farce anyway.
The OSCE Minsk Group (MG) supervising the negotiation process between Azerbaijan and Armenia noted that the referendum does not have a legal status. “No country, including Armenia and Azerbaijan, does not recognize Nagorno-Karabakh as an independent and sovereign state. Accordingly, the co-chairs will not accept the results of the referendum held on February 20 as having an impact on the legal status of Nagorno-Karabakh”, says the statement of the OSCE Minsk Group. Russia and other countries have distributed similar statements.
According to the Azerbaijani Foreign Ministry, the referendum was just an attempt of Armenia to deceive itself and international community. Chief of Department of the Azerbaijani Presidential Administration, Fuad Akhundov, drew attention to paradoxical obstinacy of Armenian politics. “No one in the world recognizes the occupation regime in Karabakh including Armenia. That is why no one in the world does not recognize the referendum. We have the exact opposite of this situation in Armenia - like everybody else, Armenia does not recognize the “state” but does the referendum held in the non-existent institution; recognizes and praises it. Is not this insane? Such an imitation of statehood continues for 22 years”, said Mr. Akhundov.
In general, paradoxes of Armenian politicians in Nagorno-Karabakh are noteworthy. They call the Armenians of the occupied region “Karabakh people”, Karabakh itself - “ancient Artsakh”. They have fabricated even “ancient” Armenian toponyms for the adjacent districts of Azerbaijan: Lachin as Berdzor, Kalbajar as Karvachar and only “the capital of Artsakh” still is called Stepanakert, a tribute to the Bolshevik Stepan Shaumian. Historical Khankendi is not suitable - too painful to Azerbaijani place name, and “ancient Armenian” is not found.
Apparently, that is the reason Armenians wait with the negotiations to make up the final determination of the status of all the place names in time to alter the Armenian way. By that time, they plan to make their minds about the monuments of Azerbaijan and the Islamic past of Karabakh. Well, the ancient Albanian churches are not Albanian any more...
But we will have to disappoint the Armenians. Due to the inconsistent and irresponsible statements of the Armenian Minister of Foreign Affairs, his Azerbaijani counterpart Elmar Mammadyarov stated that was skeptical of negotiations on Nagorno-Karabakh. According to him, Nalbandian’s statements do not allow for discussions in optimistic route. But if Baku hopes for a peaceful settlement of the runs, it can demand their land by force, and then, as shown by last year's April, no referendum will save the Sargsyan’s regime.
The below statement is taken from the American edition of The Daily Caller: “It is in Armenia’s interests to settle this conflict now — for all the many and dire economic reasons. A resolution will provide Armenians with better and more prosperous lives. It will allow Armenia entrée into the vastly lucrative economic development projects of the region. Also, do Armenians really want to needlessly face the Azerbaijanis on the battlefield — alone?”.