İSLAM DÜNYASINA SƏYAHƏT
Gənclər və İdman naziri Azad RƏHİMOV İslamiadanın açılış mərasimi ilə bağlı bəzi detalları «R+»a açıqlayıb
2017-ci ildə Azərbaycanın paytaxtı Bakı daha bir mötəbər idman yarışına ev sahibliyi edəcək. Təbii ki, söhbət IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarından gedir. İlk Avropa Oyunlarından sonra “Formula-1” və Ümumdünya Şahmat Olimpiadası kimi nəhəng tədbirlərə ev sahibliyi edən Azərbaycan bu dəfə də idman aləminin diqqət mərkəzində olacaq.
Sözsüz ki, böyük təşkilatçılıq təcrübəsinə malik Azərbaycan üçün İslam Həmrəyliyi Oyunlarını keçirmək o qədər çətin olmayacaq. Sadəcə, ölkəmiz hər zaman olduğu kimi, istənilən yarışını idman bayram kimi keçirməyə nail olmaq niyyətindədir.
Mötəbər yarışa hazırlıq barədə “R+”a müsahibəsində Gənclər və İdman naziri, İslam Həmrəyliyi Oyunları Əməliyyat Komitəsinin direktoru Azad Rəhimov danışıb.
- Gərgin iş qrafikində olmağınıza baxmayaraq, bizə vaxt ayırdığınız üçün təşəkkür edirik. Maraqlıdır, İslam Həmrəyliyi Oyunlarına hazırlıq hansı mərhələdədir?
- İslam Həmrəyliyi Oyunları Əməliyyat Komitəsi bütün işlərə nəzarət edir. Deyə bilərəm ki, hazırlıq plan üzrə davam edir. Hər zaman olduğu kimi, mötəbər yarışı yüksək səviyyədə keçirmək üçün lazımi işlər görüləcək.
- Bir müddət əvvəl İslam Həmrəyliyi Oyunlarının maskotları təqdim olundu. Bunlar “İncə” və “Cəsur” adlı Qarabağ atları oldu. Nəyə görə məhz at?
- Oyunların talismanını İslam Həmrəyliyi Oyunları Əməliyyat Komitəsində müvafiq şöbə hazırlayıb. Yəni talismanın müəllifi Əməliyyat Komitəsinin əməkdaşlarıdır. Fikrimcə, çox maraqlı seçimdir. Ümumiyyətlə, İslam Həmrəyliyi Oyunlarında at önəmli simvol sayılır. Bu, sadəcə, maskot deyil. Birincisi, Qarabağ atlarının böyük tarixi var. Onlar hər zaman cəsarət rəmzi olub. Son illərdə Qarabağ atlarına maraq artıb. Bildiyiniz kimi, Böyük Britaniya kraliçasının şərəfinə olan ziyafətdə də Qarabağ atlarının məharəti nümayiş etdirildi. Bu atlar bütün dünyada məşhurdur. Ona görə qərara alındı ki, oyunlarda Qarabağ atları xüsusi maskot şəklində təqdim olunsun.
İslam Həmrəyliyi Oyunlarında təsdiqlənən talisman böyük önəm daşıyır. Atlar simvolik olaraq, “İncə” və “Cəsur” adlanır. İncə - özündə millilik və müasirliyi məharətlə cəmləyir. Məharətli, mərd və məqsədyönlü “Cəsur”, digər Qarabağ atları kimi, özünəəminliyi və sərbəstliyi ilə seçilir. Məqsədlərinə nail olmaq üçün heç bir çətinlikdən qorxmayan, iradəli və əzmkar olan “Cəsur” mehribanlığı, hər kəsə olan sevgi və diqqəti ilə seçilir. Maskotlar oyunlaröncəsi və yarışın gedişində əhalimizi İslamiadanın bir parçası olmağa ruhlandırmaqla yanaşı, eyni zamanda, mərkəz və regionlarımızda əsl idman bayramı əhval-ruhiyyəsi yaradacaqlar.
- İştirakçı ölkələrin və idmançıların sayı barədə danışmaq istərdik. Komandalar Bakıda harada məskunlaşacaq?
- Əlli beş ölkə, artıq mötəbər yarışda iştirakını rəsmən təsdiqləyib. Livan və Küveytdən bugünə qədər heç bir müraciət daxil olmayıb. Ümumiyyətlə, 4000-ə yaxın idmançı, məşqçi və rəsmi şəxslərin gəlişi gözlənilir. Mötəbər yarışda iştirak etmək üçün paytaxtımıza gələcək idmançı və məşqçi heyəti ilk Avropa Oyunları zamanı “Atletlər kəndi” kimi tanıdığımız məkanda yaşayacaq.
- Mətbuatda yarışın açıq oyunlar kimi keçirilmə ehtimalı da var idi. Rusiya və digər ölkələrin Oyunlarda təmsil olunacağı yazılırdı. Bu barədə məlumat verməyinizi xahiş edərdik...
- İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasına 57 üzv ölkə daxildir. Üzvlərdən başqa 8 müşahidəçi ölkə var - Rusiya da bu sıradadır. Bu il İslam Həmrəyliyi Oyunları sayca 4-cü dəfə təşkil olunacaq. İndiyə qədər müşahidəçi ölkələrdən iştirakçı qismində yarışa qatılan olmayıb. Rusiyanın dəvət olunub-olunmayacağı təşkilatçılara ünvanlanan sual deyil. Dəqiq cavabı İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyası verə bilər. Bu sual onlara aiddir. Gələcəkdə qərar olsa belə, bu onlar tərəfindən olmalıdır. Bizdə olan məlumata görə, hazırda bu məsələ müzakirə obyekti deyil.
- Oyunlarda gərgin mübarizə olacaq. Amma ən maraqlı məqamlardan biri açılış və bağlanış mərasimləridir. İslam Həmrəyliyi Oyunlarının açılış mərasimində tamaşaçıları nə gözləyir?
- Açılış və bağlanış mərasimlərinə hazırlıq plan üzrə gedir. Amma detallar barədə danışa bilməyəcəyəm. Hər bir mötəbər yarışda olduğu kimi, sirr saxlanılır. Açılış və bağlanış mərasimlərinə dünyaşöhrətli heç bir müğənni dəvət olunmayacaq. Açılışı orijinal və fərqli tərzdə etmək istəyirik. Daha çox İslam Dünyasının tarixini, birliyini, mədəniyyətini göstərməyə çalışacağıq. Açılış mərasimi İslam Dünyasına bir səyahət olacaq. Bağlanış mərasimində də xarici müğənnilər olmayacaq. Hazırda əsas məsələ açılışla bağlıdır. Ola bilər ki, bağlanış mərasimində yerli müğənnilər iştirak etsinlər.
- Açılış və bağlanış mərasiminin Bakı Olimpiya Stadionunda keçirilməsi arenanın ot örtüyünə nə dərəcədə təsir edəcək?
- Arenanın ot örtüyünə gəldikdə aydın məsələdir ki, mərasimlə əlaqədar üstü örtüləcək. Müəyyən müddət ot örtüyünün bağlı qalması ona mənfi təsirini göstərə bilər. Hava şəraiti nəzərə alınmalıdır. Bütün bunlar ot örtüyünə təsirsiz ötüşməyəcək. Biz çalışacağıq, mümkün qədər ot örtüyünü zədələməyək. Mütəxəssislər mərasimdən sonra onun bərpa olunması istiqamətində işləyəcək. Artıq bununla bağlı onlarla danışıqlar aparılıb.
- Hər zaman olduğu kimi, azarkeşlər idmançılarımızı dəstəksiz qoymayacaq. Azərbaycan idmançılarının mötəbər yarışa hazırlığı hansı vəziyyətdədir?
- Komandalarımızın hər biri öz federasiyaları tərəfindən təsdiqlənən proqram əsasında hazırlaşır. Gənclər və İdman Nazirliyi hazırlığı nəzarətdə saxlayacaq. İdmançılarımız ilk Avropa Oyunları, Yay Olimpiya Oyunlarında olduğu kimi, xüsusi proqramla hazırlaşacaq. Əlbəttə ki, hər bir təmsilçimiz mükafatçılar sırasında yer almaq üçün mübarizə aparacaq. Biz İslam Həmrəyliyi Oyunlarında çıxış edəcək hər bir idmançımıza dəstək olacağıq.
- Bakıda tıxac problemini həll etmək çətindir. Bu mənada, İslam Həmrəyliyi Oyunları zamanı şəhərdə nəqliyyat sistemi necə təşkil olunacaq?
- İlk Avropa Oyunlarında olduğu kimi, idmançıların yarış zalına vaxtında çatdırılması üçün xüsusi avtobuslar işləyəcək. Yolkənarlarında xüsusi zolaqların olacağı gözlənilir. Avropa Oyunlarında olduğu kimi, həmin zolaqlar təşkilatçılar, rəsmi şəxslər və komandaları daşıyacaq avtobuslar üçün nəzərdə tutulacaq. Bir sözlə, ilk Avropa Oyunlarında olan təcrübədən istifadə olunacaq. Bu məsələdə problem olacağına inanmıram.
- Mötəbər yarışla əlaqədar məktəblilərin tətilə bir qədər tez yollanması müzakirə olunurmu?
- Məktəblilərin tətiliylə bağlı məsələ müzakirə edilmir. Bizdə hazırda bu barədə informasiya yoxdur.
- Ümumilikdə, İslam Həmrəyliyi Oyunlarına nə qədər vəsaitin xərclənməsi gözlənilir?
- Dövlət büdcəsindən yarışın təşkilinə 100 milyon manat vəsait ayrılıb. Avropa Oyunlarıyla müqayisədə, idmançıların yolxərcləri, məskunlaşma məsələsinə vəsait xərclənməyəcək. Deməli, ilk Avropa Oyunları ilə müqayisədə, xərcimiz çox az olacaq. Ayrılan vəsaitin bir hissəsi – təxminən, 50 milyonu 2016-cı il üçün nəzərdə tutulmuşdu. Deyə bilərəm ki, 2016-cı ilə nəzərdə tutulan vəsaitin hamısı xərclənməyib. Nəzərdə tutulandan az istifadə olunub. Paytaxtda yüksək səviyyədə idman infrastrukturu var. Komplekslərimizin çoxu təzə inşa olunub. Bütün arenalarımız hazır vəziyyətdədir. Heç bir kompleksi bərpa etmək və ya yenidən tikməyə ehtiyac qalmayıb.
Biz çalışırıq ki, İslam Həmrəyliyi Oyunları əsl idman bayramı olsun. Sözsüz ki, bayramın alınması üçün idmançılarımızın yüksək nəticə qazanması da vacibdir. Onlara inanırıq və ümid edirik ki, xalqımızı sevindirəcəklər.

A JOURNEY TO THE ISLAMIC WORLD
Minister of Youth and Sports Azad RAHIMOV shares some details of the opening ceremony of the Islamiad
Baku is preparing to host yet another prestigious sports event, the 4th Games of Islamic Solidarity. After the 1st European Games, Formula-1 and the World Chess Olympiad, Azerbaijan will again be in the spotlight of the sports world.
It will be easy to organize the Islamiad for Azerbaijan, which already has rich experience in hosting major sports events.
Azad Rahimov, the Minister of Youth and Sport of Azerbaijan and the Director of Operations Committee of the Islamic Solidarity Games, told R+ about the readiness of facilities for the games that will be held on May 12-22.
- Thank you for your time. How is the preparation going for the Islamiad?
- All works are supervised by the Operations Committee of the Islamic Solidarity Games. I can say that everything goes according to the plan to make sure that the competitions will be held at the highest level.
- The mascots of Islamiad are Karabakh horses Inja and Jasur were recently presented. Why horses?
- The mascot was developed by the relevant department of the Operations Committee. I think it's a very interesting choice. In general, a horse is a very significant symbol in the Islamic Solidarity Games. It's not just a mascot. Firstly, Karabakh horses have a long history. They have always been a symbol of courage. In recent years, interest in the Karabakh horses has greatly increased. As you know, at the ceremony in honor of the Queen of Great Britain, Karabakh horses had also demonstrated their abilities. These horses are known all over the world. Therefore, the Committee decided that the Karabakh horses should be represented as the mascots of the Islamiad.
This talisman is of special significance. The horses are symbolically named Inja and Jasur. Inja symbolizes nationality and modernity. A skillful, brave, diligent Jasur, like the Karabakh horses in general, symbolizes self-confidence and freedom. Jasur is not afraid of difficulties and is a strong-willed horse, which deserves care and attention of everyone. The mascots will inspire our citizens to be part of the Islamiad both before and during the event, and create an atmosphere of festivity throughout Azerbaijan.
- How many countries and athletes will take part in Islamiad? Where will the teams be located?
- 55 countries officially confirmed their participation. We did not receive applications from Lebanon and Kuwait. In general, we expect the participation of some four thousand athletes, coaches and officials. Athletes and coaches, same as during the Eurogames, will live in the Athletes Village.
- The media expressed the possibility of holding the Islamiad as open games. In particular, the possibility of participation and other countries was noted.
- The Federation of Islamic Solidarity Games includes 57 countries. Plus, 8 countries have the status of observers, including Russia. This year, the Islamic Solidarity Games will be held for the fourth time. Until now, the observer countries have not participated in them. The question of inviting Russia is not in the competence of the organizer, it should be decided by the Federation of Islamic Solidarity Games. According to our information, this issue is not currently being discussed.
- We will witness an interesting and intense struggle at the Games. But one of the spectacular events is the opening and closing ceremonies of the Islamiad. What will be presented to the audience at these ceremonies?
- All preparation works for the opening and closing ceremonies are going according to the plan. But I cannot reveal the details. As in any prestigious competition, this remains a secret up until the last moment. But we will not invite any famous singers at the ceremony. We want to make the opening ceremony in the original format. By and large, we will show the history of the Islamic world, its unity, culture. It is going to be a kind of a journey to the Islamic world. At the closing of the Games, we do not expect foreign singers either, maybe Russian performers.
- And how will the opening and closing ceremonies affect the grass cover of the Baku Olympic Stadium?
- During the opening and closing ceremonies, the center of the arena will be covered. However, covering the grass for a long time can negatively affect it. We also must consider the weather conditions. But we will try not to damage the grass cover. After the ceremony, the specialists will carry out restoration works.
- The fans will not leave the athletes without support. What is the level of training of our athletes?
- Our teams are trained following the programs of federations they belong to. The Ministry of Youth and Sports controls the training process. They are prepared according to special programs, as it was before during the 1st European and Summer Olympic Games. Of course, all of our representatives will compete for medals. We will support all of our athletes taking part in the Islamiad.
- How will the city transport be organized during the Islamic Solidarity Games in terms of congestion on the roads?
- Similar to the Euro Games, special buses will be organized for timely delivery of athletes to the playgrounds. Separate lanes for the movement of official delegations and teams will be singled out. In general, we use the experience of the 1st European Games. I believe that there will be no problems.
- Is there a possibility of early vacation for schoolchildren before the event?
- The issue of early vacation is not a subject of discussion. We do not have such information.
- How much does the organization of the Islamic Solidarity Games cost?
- ₼100 million was allocated from the state budget for the organization of the Games. We will not incur expenses for travel expenses and accommodation of athletes, as it was during the European Games. So, the costs will be much lower. Half of this amount was envisaged for 2016. But the whole amount was not spent. There is a solid sports infrastructure in the capital city. Most of the complexes have been built recently, all the arenas are in the ready state. No complex needs repairs and no new arenas will be built.
We try to make the Islamic Solidarity Games a truly sporting holiday. Of course, the results of our athletes are important to make us happy. We believe in them and hope that they will bring our people joy.