«SİNYOR TODERO - XULİQANDIR»
Rus Dram Teatrı Xalq Artisti Məbud Məhərrəmovun yubileyinə həsr etdiyi tamaşanın premyerasını bu adla təqdim etdi
Nə yaxşı ki, dostlar var. Çox olsa, daha yaxşıdır. Ya da ki, lap çox. Xalq Artisti Məbud Məhərrəmovun dostları kimi. Sanki Rus Dram Teatrının zalına toplaşan tamaşaçıların hamısı onun dostları idi. Artistin 60 illik yubileyinə həsr edilmiş tamaşanın premyera oynanırdı. Aleksandr Şarovski öz seçimini italyan dramaturqu, italyan teatrının reformatoru, milli komediyanın yaradıcısı Karlo Qoldoninin (1707-1793) pyesi üzərində dayandırmışdı. Pyesi dramaturq 1771-ci ildə Parisdə yaşayarkən yazıb.
Müəllif əsəri öz həyat təcrübəsinə əsaslanaraq, Venetsiyadan tanıdıqlarını xatırlayaraq yazıb. Qoca Toderonın - öz doğma və yaxınlarının həyatını zəhərləyən xəsis, deyingən, zəhlətökən, kobud bir insanın əhvalatı uydurma deyil. Müəllif Venetsiyadan belə bir insanı tanıyırdı və öz memuarlarında yazırdı ki, Todero prototipi, onun oğlu və gəlini tamaşaya baxdıqdan sonra çox təsirləniblər. Gəlin, hətta sevincini gizlədə bilməyib, çünki tamaşaya baxan venetsiyalıların əksəriyyəti pyesin kim barəsində yazıldığını anlayıblar.
Rejissorun niyyəti barədə
Deyirlər ki, əsl rəssamlar provokatorlardır. Sözün yaxşı mənasında. Karlo Qoldoni də 1761-ci ildə Venetsiyadan Parisə köçəndən sonra, 1771-ci ildə Todero adlı venetsiyalı qəribə qoca barədə maraqlı hekayə yazıb. Ümumiyyətlə, XXI əsr insanının nəzərində Todero, ümumiyyətlə, qoca deyil! Axı indi kimin ağlına 60 yaşlı kişini qoca saymaq gələr? İndi uzun yaşayırlar və gec qocalırlar. Amma həmin vaxtlar nə olursa-olsun, Karlo Qoldoni tərəfindən uydurulmuş əhvalat Paris izləyiciləri arasında geniş rezonansa səbəb oldu.
Molyer teatrının aşiqi olan dramaturq fransız dilində «Xeyirxah Deyingən» (Le Bourru bienfaisant) əsərini yazır və bu, ona Avropada məşhurluq və şöhrət gətirir. Pyesə heyran qalırlar və benefisiant aktyorlar üçün çox cəlbedici materiala çevrilir (ilk benefis bir teatr hadisəsi kimi 1735-ci ildə Fransada baş tutub).
Beləliklə, qəribə sinyor Todero haqqında pyes Rusiyaya da gəlib çıxıb. O, ədəbi əsər kimi, 1772-ci ildə Sankt-Peterburqda «Xeyirxah kobud, cənab Qoldoni teatrından komediya» adı altında nəşr edilib.
Əlbəttə, çağdaş teatr baxımından mətnlər həm səslənməsinə, həm dinamikasına, həm də söylənən fikirlərə görə arxaik görünür. Məbud Məhərrəmovun yubileyinə tamaşa layihəsi üzərində düşünən teatrın baş rejissoru, tamaşanın quruluşçusu Aleksandr Şarovski qərara alıb ki, sinyor Toderonun əhvalatı daha çağdaş mətn ahənginə, çalarına və təfsilatına malik olmalıdır.
Folklor elementləri və personaj-maska seçimli del art komediya prinsiplərini istifadə edən nağıl pyeslər müəllifi, italyan yazıçısı və dramaturqu Karlo Qotsinin teatrının estetik üsulları ilə Karlo Qoldoni teatrının estetik üsullarını birləşdirmək ideyası boş yerdən yaranmayıb. Rejissor çoxillik quruluş imzası axtarışları nəticəsində maska teatrının stilist üsullarına (dell' arte) can atdığını anlayıb.
Hadisəyə epizodik təsir sayılan bu üsul onun çox tamaşalarında səpələnib, amma bu tamaşada rejissor öz üslubuna dolğun forma vermək üçün «öz fantaziyasını işə salmaq”dan çəkinmir. Buna görə də Qoldoninin süjetinin motivləri əsasında yaranmış pyesdə Arlekin və Kolombina da peyda olur. Onlar hadisələrə daxil olurlar, sinyor Toderonun fikir və əməllərini yönəldir, onu ruhlandırır, bəzən də əksinə gedirlər. Sinyor Toderoda, demək olar ki, xuliqanlığa gənclik meyli yaranır ki, bu da onu gözlənilməz, amma xoş və başgicəlləndirici hadisələrə itələyir…
Tamaşa haqqında...
Tamaşanın quruluşçu rəssamı Olqa Abbasova tərtibatda və qəhrəmanların kostyumlarında elə inandırıcı ifadəlilik tapıb, bu, rejissorun quruluş ideyasına dəstək verir və qəhrəmanların xarakterini daha ifadəli edir. Qəhrəmanların kostyumları stilləşdirilib. Bu da quruluş niyyətinin, meydan maska teatrının estetik mövqeyinə (del arte) uyğun gələn ideyanın bir hissəsidir. Meydan maska teatrının oyun üslubunun personajları sərbəst interpretasiya ilə sirk üsulları arasında balanslaşdırılan gülüş stixiyasına bürümək imkanı çoxdan rejissoru cəlb edir.
Baş qəhrəman sinyor Todero Məbud Məhərrəmovun ifasında öz murdar xasiyyəti üzündən hamıya ziyan vurmağa çalışan zalım qoca yox, hər zaman şənlənmək istəyən insandır. O, dəcəl oğlan kimi, ev sakinlərini lərzəyə gətirən və qorxu saçan kiçik və böyük hiylələr düşünür. Amma elə gəlir ki, həyəcan və qorxu bu da oyunun bir hissəsidir, buna görə ev sahibindən heç kim ciddi incimir. Hamı artıq ev sahibinin qəribəliklərinə alışıb.
Əgər gəlininin (oğlu Pelleqrinin) xanımının rəfiqəsi Fortunata peyda olmasaydı, bu qəribə sinyorun şıltaqlıqları davam edərdi. Nataliya Şarovskayanın ifasında bu, yüksək cəmiyyətdən olan xumar xanımdır və onun üçün mövcudluğun hər dəqiqəsi öz cazibədarlığının və zərif ədasının nümayişindən başqa bir şey deyil. Fortunatanın ədabazlığı və qrafiki pozaları o qədər ifadəlidir ki, evin gəlini Markolina daimi «uyğunlaşmağa» çalışır və oxşar pozalarda dayanmağa cəhd edir.
Heyhat! Markolina rolunu oynayan Mələk Abbaszadə qiyam edən deyil, qiyama can atan qadın obrazı yaradır. Ondan gerçək qiyamçı onsuz da alınmayacaq, çünki «uyğunlaşmaq» cəhdinə həddindən çox vaxt gedir. Toderonun evində onun bütün həyatı bu cəhdlə keçib. Onun əri Pelleqrin də ona uyğundur. Bu rolu Fuad Osmanov oynayır. Demək lazımdır ki, gözəl oynayır. Fuad Osmanovun Pelleqrini atasının qəribəliklərindən və arvadının daimi narazılığından təngə gəlmiş insandır. Aktyor bu iradəsiz, başqalarının istək və höcətlərindən əzab çəkən bu adamın xarakterini elə dəqiq açır ki, izləyici zalı bir dəfə də olsun onun «əzablarına» laqeyd qalmır.
Rus Dram Teatrı bakılılara gülməli və şən tamaşa bəxş edib. Yubilyar Məbud Məhərrəmovun yaradıcılıq həyatının bir mərhələsinə çevrilmiş tamaşa şəhərin teatr həyatında da hadisəyə çevrildi. İzləyicilər isə növbəti dəfə özləri üçün gənc aktyorları Oleq Əmirbəyovu, Mariya Dubovitskayanı, Olqa Arsentyevanı və teatrın səhnəsində ilk addımlarını atan İbrahim Çingizi növbəti dəfə kəşf etdilər. Premyera böyük uğurla keçdi. Tamaşanı uzun və uğurlu həyat gözləyir.

"SINGOR TODERO IS A HOOLIGAN"
The Russian Drama Theater performed the premiere for the anniversary of the People’s Artist Mabud Maharramov
It's good to have friends. Many friends. Or too many friends like the People's Artist of Azerbaijan Mabud Maharramov. The audience gathered at the Russian Drama Theater in Baku seemed to be his friends. The premiere was dedicated to the 60th birthday of the artist. Alexander Sharovski chose the play of Italian playwright, the reformer of the Italian theater, the creator of the national comedy Carlo Goldoni (1707-1793), which he wrote in 1771 in Paris. He wrote it based on his real life experience remembering those whom he knew in Venice. The story of an old man Todero – a greed, squawk, grumbling, boring, and rude man, who poisoned the life of his family and friends. The author knew such a person in Venice and in his memoirs told that the play, which was watched the prototype of Todero, his son and daughter-in-law, made an indelible impression on them. The daughter-in-law did not even hide her joy because many Venetians recognized the real Todero behind his scenic counterpart.
Director’s idea
They say that these artists are provocateurs. Naturally, in a good sense of the word. So, Carlo Goldoni, moving in 1761 from Venice to Paris, wrote a funny story in 1771 about a Venetian old man named Todero. However, from the point of view of a man of the 21st century, Todero is not an old man at all! Well, who will call a man of 60 years old an old man nowadays? Now they live longer and grow old more slowly. However, in those days the story invented by Carlo Goldoni, caused a wide resonance among the Parisian public. In love with the Moliere Theater, the playwright wrote a play in French called Le Bourru Bienfaisant, which brought the author European fame and glory. The play evoked delight and was very attractive material for the actors-beneficiaries. (The first benefit, as a theatrical phenomenon, took place in France in 1735). Thus, the play about the strange signor Todero "got" and to Russia. As a literary work, it was published in 1772 in St. Petersburg under the title "Beneficent rude, a comedy from the theater of Mr. Goldoni." Of course, from the point of view of modern theater, texts - both in sound, dynamics, and thought - are perceived as archaic. Pondering the production project for the anniversary of Mabud Maharramov, the theater's chief and production director Alexander Sharovski decided that the story about Signor Todero should acquire more modern text rhythms, colors and details. The idea to combine aesthetic techniques of the theater of the Italian writer and playwright, the author of fairy-tale plays using folklore elements and the principles of comedy del arte in the choice of character-masks, Carlo Gozzi and the theater of Carlo Goldoni did not arise out of thin air. Years of searching for his own stylistic handwriting revealed the director's attraction to the stylistic techniques of the theater of the mask (dell'arte). These techniques, like episodic inclusions in the action, are scattered throughout many of his productions, but in this performance the director allows himself to "let go of his own imagination", so that it finally has a complete form. Therefore, in a play based on the plot Goldoni, appear Harlequin and Colombina. They invade the action, directing, encouraging or challenging the opinion and action of Signor Todero, sometimes becoming his alter ego. And Signor Todero has an almost youthful tendency to hooliganism, which led to unpredictable, but pleasantly whirling events...
About the play
The production director Olga Abbasova found in the design and costumes of the characters that convincing expressiveness, which works on the director's staging idea, making the characters' characters more expressive. The costumes of the heroes are stylized. This is also part of the conceptual design, an idea that fits into the aesthetic position of the masque theater – dell’arte. The play style of an area theater of masks has long attracted the director the ability to immerse characters in the element of laughter, balancing at the junction of free interpretation and circus techniques.
The title character, Signor Todero, performed by Mabud Magerramov is not a vicious old man, who wants to harm everyone because of his bad character but an individual, who always wants to have fun. Like a mischievous boy, he invents small and big tricks that lead the household into awe and catch up with fear. But, it seems, trembling and fear - this is also part of the game, because of which no one seriously and not angry at the master. Everyone has become accustomed to such strangeness of the owner of the house. And it is not known how long this strange signor's games would have continued if the friend of his daughter-in-law (the wife of Pellegrin's son) had not appeared in the house - Fortunata. In the performance of Natalia Sharovskaya, this languid lady from beaumonde, for which every minute of existence is nothing but a demonstration of his own grace and refined manners. Manners and graphic poses Fortunate so expressive that the daughter-in-law Marcolina always tries to "match", trying to take similar poses. Alas! Melek Abbaszadeh, who plays Marcoline, creates the character of a woman who is only striving for rebellion, and not rebelling. A real rebel from it will not come out, because too much time and energy is spent on the desire to "match." That's the end of all her life in the house of Todero. Her husband, Pellegrin, is very similar to her. This role is played by Fuad Osmanov. And performed perfectly. His Pellegrin is a man exhausted by his father's quirks and constant discontent of his wife. The actor so accurately embodies the character of the weak-willed and tortured man's desires and whims that the auditorium never remains indifferent to his "sufferings."
A funny and cheerful performance was presented to residents of Baku at the Russian Drama Theater. The play became a milestone in the creative life of Mabud Maharramov and a remarkable event in the theater life of the city. The audience was able to rediscover the talents of young actors Oleg Amirbayov, Maria Dubovitskaya, Olga Arsentieva and Ibrahim Chingiz, who is taking his first steps on the stage of the theater. The premiere was a great success. The performance is waiting for a long and happy life.