Novruz Bayramı günlərində rəssam Cəsar Məmmədov Bakı sakinlərinə «Paradiqma» sərgisini hədiyyə etdi
Hər şey başqa cür də ola bilərdi. Bəzi rəssam ailələrində olduğu kimi, Cəsar da fırçalara və boyalara, təzə kətanın sirli dünyasına laqeyd qala bilərdi. Lakin onun həyatında hər şey sanki doğulandan müəyyən edilib: uşaqlıq illərinin rəsm həvəsi də, peşəkar kimi yetişməsi də, sənətdə sağlam özünütəsdiqə can atması da.
Əvvəl Əzim Əzimzadə adına Bakı Dövlət Rəssamlıq Məktəbini, sonra isə Rəssamlıq Akademiyasını bitirən Cəsar Sakit oğlu Məmmədov bu gün rəssamlıq sənətində tanınan imzalardandır. Artıq təsviri incəsənət onun üçün şəxsi həyatının üslubuna, mənasına və məzmununa çevrilib. Yəqin, elə buna görədir ki, yaşı 30-a çatmasa da, artıq bir çox sərgiləri geridə qoyub. O cümlədən, fərdi sərgiləri də keçirilib. Cəsar Avropa Təbiət Elmləri Akademiyası tərəfindən «Avropanın Şərəfi» ordeninə layiq görülüb. Bu mükafatı o, Hannoverdə keçirilmiş «Sərhədsiz incəsənət» beynəlxalq gənc rəssamlar sərgisində 1-ci yer tutmaqla qazanıb. Ordeni ona Avropa Akademiyasının Bakı bölməsinə rəhbərlik edən Solmaz Amanova təqdim edib.
«Paradiqma»
Rəssamın fərdi sərgisi belə adlanır. Nə üçün məhz «Paradiqma», bu adın seçilməsi nə ilə bağlıdır - epataj üslubunun dəbdə olmasıylamı, yoxsa özünün dünyaya baxış fəlsəfəsinin yenidən dərk etmək istəyi ilə?
«Port Baku»da «Art Bahar» festivalı çərçivəsində açılmış sərgini artıq çox adam görüb. Onun işləri cəlb edir. Bu işlərdə gizli əsəb, isterik etiraz yoxdur, həyat adlandırdığımız heç nəyin inkarı da yoxdur. Rəssam bilərəkdən həyatı içdən görən və qiymətləndirən insan mövqeyindən uzaqlaşır. O, sanki yuxarıdan baxır. Bu, bir kənardan baxışdır. Bu, qiymətləndirici yox, təsdiqləyici baxışdır. Müəllif «həyat» adlı prosesin nə hakimi, nə də iştirakçısıdır. O, kənar müşahidəçidir, bəlkə də bir qədər tərki-dünya. Hətta adama elə gəlir ki, o, ehtirassızdır, çünki nəyin «yaxşı», nəyin «pis» olduğunu göstərmir, seçimi bizim ixtiyarımıza verir.
Amma bu, sadəcə, ilk baxışda belədir - gözucu və diqqətsiz baxışda. Əslində, bu, elə də sadə deyil, heç nə göründüyü kimi süst və «pastoral» deyil.
İzləyicini dialoqa çəkmək üçün Cəsar Məmmədovun öz üsulları var: vizual, intellektual, emosional üsullar. O, şəhərləri - İstanbulu, Bakını, Praqanı, Venesiyanı, Bodrumu, Parisi, Yorulmuş şəhəri fədakarcasına təsvir edir. Amma necə çəkir? Sanki yuxarıdan baxır. Bax, Praqanın, Türkiyənin Bursa şəhərinin, Parisin damlarıdır… Və onların hər birinin öz «siması» var.
«Paris»
Əgər diqqətlə baxmasan, əsərin qarşısında uzun müddət qalmasan, Sekre Kör bazilikasına bənzər məbədlərin memarlıq zərifliyindən başqa heç nə görə bilməzsən. Amma əsərin qarşısında bir qədər qaldıqda, gözlərin önündə məbədlərin memarlığına, qəsrlərin zəng qüllələrinin zərifliyinə qısılmış qəribsəmiş evlər canlanır. Bütün bunlardan sanki mental müdafiə axtarışlarında məbədlər qarşısında baş əyən bir şəhər obrazı canlanır.
«Praqa»
Müəllifin detalları necə israrlı dürüstlüklə təsvir etməsi heyran qoyur. İlk öncə siz yalnız bir şey görürsünüz: damlar, damlar, damlar. Amma getdikcə çiçək öz ləçəklərini günəşə açan kimi şəhər qarşınızda açılır. Və siz sakit həyatı görürsünüz: pəncərədən rəssam və ona canlı modellik edən qız, görünür, azca aşağıdan sola çərçivə əvəzinə portret asılıb - ya Alfons Muxanın, ya da gənc Şekspirin, ya da sizin tanımadığınız birinin şəklidir. Müəllifin təhrikinin mənası da elə bundadır! O, düşünməyə, assosiativ gedişlər, bənzətmələr xatırlamağa, axtarmağa vadar edir. Evin fasadının sağına nəzər salsanız, ayrı-ayrı həyatların axdığı üç pəncərə görə bilərsiniz: birində açıq pəncərənin altında pişik gəzir, ikincidə, kresloda oturan qız görünür, üçüncüdə isə eyni cür oturmuş qadın təsvir edilib. Bir az uzaqda, aşağıda, qonşu binanın yanında mağaza, park edilmiş maşınlar var. Sakit axan, dinc-nizamlı həyat. Deməli, ömrümüzün daha bir günü hiss etdirmədən keçmişə qarışır…
«Bakı»
Əslində, bura “Tarqovı”, daha doğrusu, indiki Nizami küçəsidir. Evlər, adamlar, fənərlər, dükanların qarşısı - adət etdiyimiz gündəlik həyat. Evlər əhəng daşından olan tarixi fasadları ilə öyünür, insanlar tələsmədən öz işlərinin dalınca gedir. Onlar - bakılılar, turistlər, kişilər, qadınlar bizimlə dialoqa girmirlər. Biz rəssamla birlikdə sanki şəhərin həyatından qısa bir epizoda baxdıq.
Cəsar Məmmədov qayıqları, katerləri, barkasları, balıqçıları, çimərlikləri çəkir. Bu da onun sevimli mövzusudur - dəniz və qayıqlar. Amma dənizin tam özü yox, onun sahillə, dənizkənarı həyatla bağlı hissəsi. Amma buradakı insanlar da bizimlə heç zaman «ünsiyyət”ə girmirlər. Onlar bizə arxa çeviriblər. Öz gündəlik həyatlarını yaşayır və bizə imkan verirlər ki, onu «müşahidə» edək.
Burada çox sayda parlaq boyalar, çox sayda şən, nikbin çalarlar var. Bu, onun - Cəsarın dünyasıdır. Bizim üçün, sadəcə, qismən açdığı dünyadır, deyilməmiş nələrisə saxlayır, bir daha baxmağa ehtiyac var. Yalnız bu rəng coşqusunun hesabına biz onun hisslərini, onu əhatə edən dünyanı necə qavramasını duyuruq.
«Qayıqlar»
Onlar çoxdur. Şəhərdəki insanlar kimi. Bunlar avarlı qayıqlardır. Onlar bir-birlərinə sıxılıb, sanki öz yiyələrini gözləyərkən donublar: bu şəhərdə və ya balıqçılıq qəsəbəsində yaşayan insanları. Günorta günəşinin altında donublar, sanki onlar da yatıblar. Özünəməxsus qayıq fiestası!
«Sahildə»
Burada körpü boyunca insanlar düzülüb. Həm də motorlu qayıqlar var. Balıqçı qayıqları. Onlar dənizə çıxmağa hazırdırlar. Bir qayda olaraq, dan yeri söküləndə. İndi isə onlar günorta günəşinin altında mürgüləyirlər. Qayıqlar, katerlər, barkaslar… Dəniz nəqliyyatı. Rəssam onları çox çəkir, fədakarcasına və ləzzətlə çəkir. Müəyyən bir məqamdan sonra sizə elə gələ bilər ki, bu qayıqlardan hər birinin insanlar kimi öz xarakteri, dənizə və insanlara öz münasibəti var. Demək olar ki, mistik duyğu yaranır - insanlar yox, qayıqlar əsasdır.
...Və birdən şəhər damlarının və qayıqların arasından tamamilə fərqli işlər çıxır: «Xatirə», «Xəlvəti», «Səhər yeməyi», «İstirahət», «Növbələr”...
«Xatirə»
İçərişəhərdə kitab satılan rəfin qarşısında arxası bizə tərəf yaşlı kişi durur. O da bir az aralıda arxası qocaya uzanmış köpək kimi yalnızdır. Biz qocanın sifətini görmürük, amma kürəyi istənilən sözlərdən və baxışlardan daha bəlağətlidir. Köhnə kitablar, köhnə fotoşəkillər, köhnə əşyalar satır. Keçmişi satır. Kimlər üçünsə bu, sadə zaman kateqoriyasıdır. Qoca üçünsə həyatıdır. Ürəksıxan şəfqət və rəhm hissləri yaranır.
«Səhər yeməyi»
Küçə kafesi. İnsanlar səhər yeməyi yeyir, bir-birləri ilə söhbət edirlər. Qarşıda onların işləri, təəssüratları, münasibətləri üçün bütöv günləri var. Bu əsərin personajları da öz həyatları ilə yaşayırlar, bizə hadisələrin iştirakçısı olmaq hüququ vermirlər. Onlardan biri biz tərəfə tamamilə laqeyd, süzgün baxış yönəldirsə, amma bununla belə, biz onun üçün mövcud deyilik.
«Növbələr»
Burada bir dənə də sifət yoxdur. Amma taleləri, sosial mənsubiyyətləri, xarakterləri ilə insanlar var. Növbədə qadınlar dayanır. Biz onların ayaqlarını, ayaqqabılarını, çantalarını, paltarlarının aşağı hissəsini görürük. Bunları görərək, onlar barədə hər şeyi anlayırıq: hansı sosial mühitdən olduqlarını, hansı xarakterə, hansı duyğu və hisslərə malik olduqlarını anlayırıq. Hər zaman olduğu kimi, rəssamın təsvir etdiyi detalların ifadəliliyi heyran qoyur. Burada zərif dabanlar, çətir, əlcək, incə qadın biləkləri var, həm də nimdaş çəkmələr, qalın, ayağa kobudluqla çəkilmiş corablar, səliqəsiz açılmış çanta var… Həyatdır. Tələbə teatr interpretasiyaları üçün gözəl işdir! Süjet var. Qalmaqal var. Oynamaq olar.
Rəssam Cəsar Sakit oğlu Məmmədov rəssam ailəsində doğulub, peşəkar kimi yetişməsi rəssam mühitində keçib, onun imkanlarının yaradıcı gerçəkləşdirilməsi burada və indi baş verir. Özü üçün müəllim və peşə avtoriteti isə atası Sakit Məmmədovu sayır.
Cəsar Məmmədov dünyada çox səyahət edir. Başqa şəhərlər onun xoşuna gəlir. İşlərindən belə görünür ki, hər bir şəhər onun üçün öz xarakterinə malik bir canlı varlıq kimidir. Müəllifə məhz bu xarakteri tapmaq xoş gəlir. Bu şəhərin hansı ölkədə - Fransada, İtaliyada, Türkiyədə və ya Azərbaycanda yerləşməsi önəmli deyil. O, müəllifin işlərində öz fərdi «sifət”inə malik olacaq: «Yorulmuş şəhər» kimi maraqlı, «Praqa» kimi cazibədar, «Paris» kimi sirli, «Venetsiya» kimi şən olacaq.

The artist Jasar Mammadov’s exhibition Paradigm was a gift to the residents of Baku on Novruz holidays
Jasar Mammadov graduated from the Azim Azimzadeh State Art School and the Academy of Arts in Baku. Now, when he has his own path in the fine arts, it seems that everything in his life was predetermined since his birth: passion for drawing, professional development, and a healthy desire for professional self-affirmation. Everything could have been different. And Jasar, as it sometimes happens in the families of artists, could remain indifferent to brushes, paints, and the mystery of canvas. But it happened the way it happened, and the fine arts for him became a style, meaning and content of his own life. He is almost 30 years old now but has a track record of participation at various exhibitions, including his personal exhibitions. He also holds the order of Honour of Europe issued by the European Academy of Natural Sciences for taking part in the international youth art exhibition Art without Borders" (1st place) in Hanover, Germany. The order was presented to him by Solmaz Amanova, the head of the Baku branch of the European Academy.
Paradigm
This is the title of Jasar’s personal exhibition. Whether a tribute to fashionable outrageous style, or an attempt to philosophically reflect on his relationship with the world, the exposition opened in the Port Baku and dedicated to the Art Bahar festival was visited by many residents of Baku. His work is attracting visitors. They have no internal tear, no hysterical protest, no denial of everything we call life. The artist intentionally evaluates or sees life from within. He looks from above. This is a view from the outside. And this view is not evaluative, it is ascertaining. The author is not a judge and not a participant in the process called "life." He is a distant observer: a little detached, even dispassionate because he does not tell us what is "good" and what is "bad", leaving right to determine to us. And in this seemingly non-participation, he really looks somewhat dispassionate. However, only at first glance: runaway and unattractive. In fact, everything is not so simple, not so serene and not so "pastoral" as it seems.
Jasar Mammadov has his own methods for inviting viewers in a dialogue: visual, intellectual, emotional. He selflessly depicts cities - Istanbul, Baku, Prague, Venice, Bodrum, Paris. But how does he depict them? It seems like he is looking from above. Here you can see the roofs of Prague, the Turkish city of Bursa, Paris ... And each of them has its own identity.
Paris
If you do not look closely and stay longer in front of the canvas, then at first you see nothing but the architectural chiс of temples like the Basilica of Secret Coeur. But the more you stay in front of the canvas, you can see the houses adjoining the temple architecture, and the grace of the towers and church bell-towers. All of this forms an image of the city, which seems to be worshiping the temple in search of a mental defense.
Prague
It is amazing to see the details depicted with meticulous scrupulousness on part of the artist. At first you only see one thing: roofs, roofs, and roofs. But gradually the city reveals itself to you, like a flower to the sun. And you notice a slow life: in the window, there is an artist and a model, just below to the left - instead of the shutters is a portrait of either Alfonso Mucha or young Shakespeare, or someone else you do not know. But that's the point of the author's provocation! He makes you think, remember, look for associative moves, analogies, etc. If you glance at the facade of the house to the right, you will see three windows in which the life flows: the cat walks along the window sill of the open window, next to it is a the girl sitting in the chair. In the third, there is a woman in the same position. And even further, downstairs, next to the neighboring building, is a grocery store, parked cars. Quiet and calmly measured life. Another day passes unnoticed...
In fact, the Torgovaya Street, currently named after Nizami. At home, people, lanterns, streamers are a familiar everyday occurrence. Houses brag about their historical sand facades, people slowly rush each on their own business. They are Baku people, tourists, men, women - not in dialogue with us. We, together with the artist, seem to have glimpsed through a short episode of the city's summer life.
Jasar Mammadov depicts boats, ships, longboats, fishermen, beaches. This is also his favorite theme - the sea and boats. Only the sea is not depicted in full, only part of it is visible, which is represented by coastal life. But here, too, people, if they exist, never contact with us. They are back to us. They live their daily lives, allowing us to "spy on" them. There are many bright colors, many joyful life-affirming tones. This is Jasar’s world. The world, which he only partially opens for us, leaving something unsaid, something that has yet to be solved. And only thanks to this color riot we read his sensation and perception of the world that surrounds him.
Boats
A lot of them. Just like people in the city. These are rowing boats. They cling to each other, as if frozen in anticipation of their masters: people who live in this city or a fishing village. They froze in the midday sun, and seem to fall asleep, too. A peculiar boat fiesta!
On the seaside
Here along the pier lined a boat. But these are motor boats. Boats of fishermen. They are ready to go to sea. But, as expected, at dawn. And now they doze under the midday sun. Boats, boats, barges ... Sea transport. The artist writes them a lot, selflessly and with ecstasy. And at some point you begin to feel that each of these boats, like people, also has its own character, its relation to the sea, and to people. There is an almost mystical feeling - not people, but the main boats.
And suddenly among the roofs of cities and boats you can see quite different works of the master such as Memoirs, Behind the Scenes, Breakfast, Rest, Queues!
Memories
In the Old Town, near the shelves with books sold, the old man stands with his back to us. He is as lonely as his dog sitting a little further away, with his back to the old man. We do not see the old man's face but the back is more eloquent than any words and looks. He is selling old books, photos, antiquities. Seller of the past. For someone it is a simple category of times. For the old man this is his life. There is a painful feeling of compassion and pity in this work.
Breakfast
A typical street cafe. People eat breakfast and talk to each other. They have a whole day ahead for business, impressions, relationships. The characters in this picture also live their own lives, preventing us from becoming part of their action. And although one of them casts a completely disinterested, glancing look in our direction, we still do not exist for them.
Queues
There is not a single person here. But there are people with their destinies, social belonging, characters. There are women standing in the queue. We see their feet, shoes, bags, and the bottom of their clothes. And, seeing this, we understand everything about them: their social environment, characters, thoughts and feelings. It strikes, as always, the expressiveness of the details drawn by the artist. Here are elegant heels, an umbrella, a glove, pulling together a woman's wrist, and here are trampled shoes, tight stockings casually stretched to the feet, just a carelessly opened bag ... Life. A wonderful job for student theater interpretations! There is a plot. There is intrigue. You can play.
The author, Jasar Mammadov, was born in an artist family, and took his professional lessons among artists, creative realization of his abilities - here and now. He believes his teacher and professional mentor was his father, Sakit Mammadov.
Jasar Mammadov travels a lot around the world. He likes other cities. Judging by his works, every city for him is a living being with its own special character. This is the character that Jasar likes to solve as an author. And it does not matter where and in which country this city is located - in France, Italy, Turkey or Azerbaijan. It will have its own individual "face" in Jasar's works: an intriguing, like in the "Tired City", attractive, like in the "Prague", mysterious, like in the "Paris" and joyful, like in the "Venice".