POZİTİV TƏŞƏBBÜSLƏR MƏKANI
«Beynəlxalq münasibətlərin gələcəyi: güc və maraqlar». Martın 16-17-də Azərbaycanın paytaxtında keçirilmiş V Qlobal Bakı Forumunun leytmotivi məhz bu olub. Foruma 56 ölkədən, təxminən, 300 nümayəndə qatılmışdı - nüfuzlu dövlət xadimləri, 40-dan artıq hazırkı və sabiq prezidentlər, baş nazirlər, parlament sədrləri, siyasətçilər, alimlər, siyasi ekspertlər. Onların arasında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, ölkənin birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva, Latviyanın dövlət başçısı Raymonds Veyonis, Makedoniya Prezidenti George İvanov, Albaniya Prezidenti Buyar Nişani, Monteneqronun dövlət başçısı Filip Vuyanoviç, Gürcüstan Prezidenti Georgi Marqvelaşvili, Səudiyyə Ərəbistanı şahzadəsi, Kral Faysal Araşdırma və İslami Çalışmalar Mərkəzinin sədri Turki əl-Faysal, Pakistanın sabiq Baş naziri Şövkət Əziz və digərləri var idi. Forum iştirakçıları terrorçuluqla mübarizə üsulları və strategiyaları, ərazi münaqişələrində güc tətbiqi, miqrasiya böhranı, Çinin beynəlxalq münasibətlərdəki rolu, ekologiya problemləri, qadınlara və azlıqlara qarşı ayrı-seçkiliyin yolverilməzliyi, trans-Atlantik münasibətlərin gələcəyi və s. kimi ən kəskin qlobal problemləri müzakirə ediblər.
Digər bənzər tədbirlərlə müqayisədə, Bakı forumunun bir vacib fərqi var - burada müasir çağırışlar əməkdaşlıq prizmasından, dünyanın daha yaxşı, hər bir sakin üçün daha təhlükəsiz hala gətirilməsi düşüncəsi ilə müzakirə olunur. Burada müxtəlif xalqlar, mədəniyyətlər və konfessiyalar arasında dialoq və əməkdaşlığın dəstəklənməsi yolları axtarılır. Bakı forumunun bu özəlliyini keçirilən görüşlər zamanı iştirakçılar da dəfələrlə dilə gətirib; məsələn, Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin sədri Mladen İvaniç bildirib ki, Bakı platforması müsbət təşəbbüslərin irəli sürülməsi meydanıdır. Serbiyanın sabiq prezidenti Boris Tadiç V Qlobal Bakı Forumunun əsas mesajını bu cür ifadə edib: «İnsanlara münaqişə və problemlərin lazım olmadığının, planetimizin sülh və barışıq şəraitində yaşamasının vacibliyinin dünyaya çatdırılması». Səudiyyə Ərəbistanı şahzadəsi Turki əl-Faysal deyib ki, forum vacib sülh və sabitlik mesajı verir, dünya liderləri birləşməli, sivilizasiyalar münaqişələrə yola açmamalı, əksinə, barışığa nail olmaqla, dünyanı daha da bəzəməlidir.
Bu baxımdan, forumun məhz Bakıda keçirilməsi heç də təsadüf deyildi. Onun məntiqi və rəmzi əhəmiyyəti var idi. Azərbaycana ərazi münaqişəsi, torpaqlarının işğalı, humanitar fəlakət, çox sayda qaçqın və məcburi köçkün problemləri yaxşı tanış olsa da, o, əməkdaşlığa və təhlükəsizliyə çalışan sülhsevər, multikultural dövlətdir. Prezident İlham Əliyevin də forumun açılışındakı çıxışında dediyi kimi, Azərbaycan yerləşdiyi regionda sabitləşdirici amil rolunu oynayır.
Lakin bəzən, sadəcə, sülhə çalışmaqla məqsədə nail olunmur. Azərbaycan son dərəcə mürəkkəb regionda yerləşir və onun sərhədlərində baş verənlər istər dövlətlərin liderlərində, istərsə də əhalidə tamamilə anlaşılan narahatlıq yaradır. Məhz bu səbəbdən, Bakı forumu kimi platformalara ehtiyac var. Çünki belə tədbirlərdə müasir dövrün ən ağrılı problemləri yüksək səviyyədə, eyni zamanda, etibarlı çevrədə müzakirə edilir;
məsələn, İlham Əliyev forumun açılışındakı çıxışında ikili standartların yolverilməzliyini bir daha dilə gətirib. BMT Təhlükəsizlik Şurasının erməni işğalçılarının Azərbaycanın zəbt olunmuş torpaqlarından dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən 4 qətnaməsinə 25 ildir, əməl olunmaması ilə Bakı məhz ikili standartlarla qarşı-qarşıya qalıb.
«Bütün bunlar bir tərəfdən, BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən qəbul edilən qərarların icrası mexanizminin mövcud olmamasını nümayiş etdirir. Digər tərəfdən, bu, bir daha ardıcıl mövqeyin olmamasını göstərir. Çünki biz yaxşı bilirik ki, bəzi hallarda BMT Təhlükəsizlik Şurasının qərarları bir neçə gün, hətta bir neçə saat içərisində icra olunur. Bizə gəldikdə isə artıq 25 il keçir və hələ də irəliləyiş yoxdur, qaçqın və məcburi köçkünlərimiz hələ də doğma torpaqlarına qayıda bilmirlər. Biz bunu ikili standartlar siyasəti hesab edirik. Təəssüflər olsun, ümumilikdə, bu gün dünyada baş verənlər onu nümayiş etdirir ki, ikili standartlar siyasəti beynəlxalq münasibətlərdə standart bir yanaşmaya çevrilib. Beynəlxalq hüquq və normalar müxtəlif dövlətlər tərəfindən öz istəkləri və cari siyasi maraqlarına uyğun təhrif olunur», - deyə İlham Əliyev bildirib.
Azərbaycan Prezidenti xüsusi vurğulayıb ki, «BMT çərçivəsində islahatlar və ümumiyyətlə, beynəlxalq təşkilatların qərarlarının icrası barəsində danışarkən məhz bu məsələyə diqqət yetirməyimiz çox vacibdir», çünki bu, «bütün dünya üçün bir təhlükədir».
«Bu o deməkdir ki, ərazi işğalı məqsədilə istənilən ölkə real vəziyyəti zorla dəyişərək milyonlarla insana əzab verə, nəticədə isə cəzasız qala bilər. Bu səbəbdən, biz dəfələrlə bu məsələni müxtəlif dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar qarşısında qaldırmışıq ki, bu təcavüz, işğal və dinc azərbaycanlı əhaliyə qarşı törədilmiş hərbi cinayətlərə görə Ermənistana sanksiyalar tətbiq edilməlidir», - deyə Azərbaycanın dövlət başçısı qeyd edib.
İkili standartların yolverilməzliyi və nəticədə, BMT TŞ-də islahatların vacibliyi fikrini Bakı forumunun, demək olar ki, bütün iştirakçıları bu və ya digər formada ifadə edib; məsələn, Latviya Prezidenti Raymonds Veyonis hesab edir ki, BMT-nin təkmilləşdirilməsinə, fəaliyyətinin gücləndirilməsinə ehtiyac var. Onun fikrincə, bu, ali qurumun «müdafiə və təhlükəsizliyin, iqtisadi və sosial səviyyələrdə əməkdaşlığın təminində vacib rol oynaya bilməsi üçün» önəmlidir.
Şahzadə Turki əl-Faysal isə BMT TŞ-nin 5 daimi üzvünün vəzifəsinə yenidən baxılmasının vacibliyini xüsusi vurğulayıb. Onun fikrincə, bu, həmin dövlətlərin münaqişələri həll edə bilməsi üçün vacibdir. Cənubi Qafqaz regionundakı əsas təhlükə - Dağlıq Qarabağ münaqişəsi yalnız bu cür həll oluna bilər.
Bu baxımdan, Bakı forumunun Azərbaycanın özü üçün də əhəmiyyəti çox böyükdür. O, ölkənin, onun mədəniyyəti və tarixinin təbliği üçün vacib platforma olmaqla yanaşı, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında həqiqətlərin bir daha dilə gətirildiyi tribunadır. Bakı forumu kimi görüşlər yeni dostların qazanılmasına, başqa ölkələrdə Azərbaycanın maraqlarına uyğun nüfuzlu qrupların yaradılmasına da kömək edir.
Digər tərəfdən, Bakı tədricən regional, hətta qlobal böhranların həlli üçün danışıqlar meydanına çevrilir. Azərbaycanın özünün vasitəçilik səylərinin artırılmasına ehtiyacı olsa da, Bakı İlham Əliyevin də dediyi kimi, «həm də bəzi dövlətlər arasında problemlərin olduğu vaxtda kommunikasiya baxımından sabitləşdirici amil rolunu oynayır». Rusiya-Türkiyə münasibətlərinin çətin dövründə Azərbaycanın bu problemin həlli üçün əlindən gələni etdiyini hər kəs xatırlayır. Fevralda isə ABŞ Ordusunun Baş Qərargah rəisi ilə rusiyalı həmkarı arasında ilk görüş məhz Bakıda keçirilib. Bu da son deyil. Martın 17-də Bakıda «Asiyanın Qəlbi - İstanbul Prosesi» təşəbbüsünün iştirakçısı olan dövlətlərin xarici işlər nazirlərinin iclası təşkil olunub. Qeyd edək ki, Azərbaycan bu təşəbbüsə 2012-ci ildə qoşulub. Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunu və geniş imkanlarını xüsusi vurğulayan Əfqanıstan Xarici İşlər nazirinin müavini Hikmət Xəlil Kərzai deyib ki, Bakı onun ölkəsində də sülh və sabitliyin təminində vacib rola malikdir.
Mayın əvvəlində isə Azərbaycan IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumuna ev sahibliyi edəcək. Bu tədbirin təşkilatçıları arasında YUNESKO, İSESKO, Avropa Şurası, Ümumdünya Turizm Təşkilatı və BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının adını çəkmək olar.
Bakı ta qədimdən mədəniyyətlər və dinlər arasında körpü rolu oynayıb. Azərbaycanın dözümlülük və multikulturalizm təcrübəsinə müsbət təşəbbüslərlə investisiya yatırılması lazım və vacibdir. Qlobal Bakı Forumu bunlardan biridir. Forum Azərbaycanın beynəlxalq statusunu artırmaqla yanaşı, dünyadakı problemlərin, ilk növbədə, danışıqlar yolu ilə həlli olunacağına ümid yaradır.

THE ARENA OF POSITIVE INITIATIVES
"Future of foreign relations: power and interests". This was the keynote of the 5th Global Baku Forum held on March 16-17 in the capital of Azerbaijan. Nearly 300 representatives from 56 countries consisting of influential statesmen, more than 40 current and former presidents, prime ministers and chairmen of parliaments, politicians, scientists, political experts including the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, the First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, presidents of Latvia (Raimonds Vejonis), Macedonia (Gjorge Ivanov), Albania (Bujar Nishani), Montenegro (Filip Vujanovic), and Georgia (George Margvelashvili), Prince of Saudi Arabia, Chairman of the King Faisal Center for Islamic Studies Turki al-Faisal, the former Prime Minister of Pakistan Shaukat Aziz, etc. The participants discussed the most critical global problems, such as methods and strategies for combating terrorism, the use of force in territorial conflicts, migration crisis, China's role in international relations, environmental problems, non-discrimination against women and minorities, future of trans-Atlantic relations, etc.
The Baku Forum has one key difference compared to other similar events: the current challenges are discussed through the prism of cooperation, reflections on available tools to turn our world into a better and safer place for each resident, support of dialogue and cooperation among different peoples, cultures and confessions. The participants have repeatedly noted this particular feature of the Baku Forum. According to the Chairman of the Presidency of Bosnia and Herzegovina, Mladen Ivanic, the Baku platform is an arena for promoting positive initiatives. The former Serbian President, Boris Tadic, formulated the key message of the 5th Global Baku Forum: "to let the world know that people do not need conflicts and problems, our planet must live in peace and harmony." Prince of Saudi Arabia, Turki al-Faisal, noted that the forum sends important signals of peace and stability, that world leaders must unite and civilizations should not breed conflicts but seek reconciliation trying to further beautify our world.
It is therefore no coincidence that Baku became the host of the forum. This has quite a logical and symbolic significance. Although Azerbaijan continues suffering from problems arising from a territorial conflict, occupation of native lands, humanitarian catastrophe, as well as a huge number of refugees and internally displaced persons, it is a peace-loving multicultural state aimed at cooperation and security. As highlighted by President Ilham Aliyev in his speech at the opening ceremony, Azerbaijan is playing a stabilizing factor in the region.
However, desiring peace is sometimes not enough. Azerbaijan is located in a very difficult region, and the events along the perimeter of its borders cause quite understandable concern for both state leaders and the public. That is why we need platforms such as the Baku Forum, where at the highest level, but at the same time in a trustful circle, the most pressing issues of our time are discussed.
For example, at the opening ceremony of the forum, Ilham Aliyev emphasized the inadmissibility of double standards. Azerbaijan has faced this with the example of the failure to implement for four years already four resolutions of the UN Security Council calling for the immediate and unconditional withdrawal of Armenian troops from the occupied territories.
"This indicates the absence of a mechanism for the implementation of decisions taken by the UN Security Council. On the other hand, this demonstrates the lack of a consistent position. Because we are well aware that in some cases, the UN Security Council resolutions are executed within a few days, even hours. As for us, it took 25 years so far but there is still no progress, our refugees and IDPs still cannot return to their homeland. For us, this is a policy of double standards. Unfortunately, today the global events testify that the policy of double standards has become a standard approach in international relations. International law and norms are distorted by various states in accordance with their wishes and current political interests," said Ilham Aliyev.
The President of Azerbaijan emphasized that "speaking about reforms within the framework of the UN and implementation of decisions of international organizations as a whole, it is very important to pay attention to this very issue". It "is a threat to the whole world."
"This means that any country in order to occupy the territory can, urging for changing the real situation, cause suffering to millions of people and to remain unpunished as a result. Therefore, we repeatedly raised this issue before various states and international organizations to apply sanctions against Armenia for this aggression, occupation and war crimes against the peaceful Azerbaijani population," noted the Azerbaijani President.
The idea of ​​the inadmissibility of double standards and, as a consequence, the need to reform the UN Security Council was supported by almost all participants of the Baku Forum. For example, the President of Latvia Raimonds Vejonis believes that it is necessary to improve and strengthen the activities of the UN, which can "play an important role in ensuring security and defense, cooperation at economic and social level." Prince Turki al-Faisal emphasized that it was necessary to review the duties of the five permanent members of the UN Security Council so that they can achieve conflict resolution. This is the only way to eliminate the main threat for the region of the South Caucasus - the unresolved Nagorno-Karabakh conflict.
From this point of view, the importance of the forum for Azerbaijan is an important platform for popularizing the country, propaganda of its culture and history, and also as a platform with which the truth about the Nagorno-Karabakh conflict will once again be invaluable is invaluable. Conventions similar to the Baku Forum also help to gain new friends, create groups of influence in other states in the interests of Azerbaijan.
On the other hand, Baku is gradually turning into a key negotiation platform for resolving regional and even global crises. Although Azerbaijan needs the strengthening of mediation efforts, it is always ready "to be a stabilizing factor in terms of establishing communication between the states that need resolution of problems", as indicated by President Aliyev. For example, in the difficult period, Azerbaijan has tried to do everything possible to normalize Russian-Turkish relations. For the first time ever, in February 2017, the chiefs of the US and Russian General Staffs met in Baku. On March 17, a meeting of foreign ministers of the countries participating in the "Heart of Asia - Istanbul Process" initiative was held in Baku, to which Azerbaijan joined in 2012. Deputy Foreign Minister of Afghanistan Hikmet Khalil Karzai, noting the international authority and great opportunities of Azerbaijan, stressed that the country plays an important role in ensuring peace and tranquility in his country. In early May, Azerbaijan will host the 4th Global Forum on Intercultural Dialogue organized by UNESCO, ISESCO, the Council of Europe, the World Tourism Organization and the United Nations Alliance of Civilizations.
Baku has long been a bridge between cultures and religions. It is required and important to invest the accumulated experience of tolerance and multiculturalism in Azerbaijan in positive initiatives. The Global Baku Forum is one of such initiatives. It is an event that simultaneously enhances the international status of Azerbaijan and gives hope that global problems will be settled through negotiations.