Bakı şopinq festivalı ölkəyə turist axınını ciddi şəkildə artıracaq
Artıq ikinci ildir ki, Azərbaycanın turizm sektorunda davam edən islahatlar bu sahənin əsasını təşkil edən bütün istiqamətlərə müsbət təsir göstərib. Ölkədə viza rejimi yetərincə sadələşdirilib, ucuz aviauçuşlar seqmenti yaradılır, otellərin tarif siyasətində müsbət dəyişikliklər baş verib, turizm agentliklərinin prioritetləri turist qəbulu istiqamətində dəyişib. Azərbaycanda turizmin inkişafının yeni drayveri isə ilk dəfə bu ilin aprel ayında Bakıda təşkil edilmiş «Baku Shopping Festival» ola bilər.
Söyləmək tamamilə doğru olardı ki, çağdaş turizmin əcdadı məhz dünya ticarəti olub. Hələ qədim zamanlardan tacirlər uzaq ölkələrə maldolu karvanları və ticarət gəmilərini yola salıblar ki, bu da yeni mədəniyyətlərin açılmasına, mədəniyyət mübadiləsinə, yeni bilik və texnologiyaların mənimsənilməsinə səbəb olurdu. Ticarət bu gün də bütün dünyadan səyyahların güzəştli ticarət rejiminə malik ölkələrə və ya Cənub-Şərqi Asiya, Yaxın Şərq, Avropanın və başqa regionların iri istehsal mərkəzlərinə uçmasını stimullaşdıran amildir.
Bundan başqa, son onillər boyunca dünyanın çox regionlarında ticarət və turizmin konvergensiyası şopinq-festival formatını alır. Bu çərçivədə ilin müəyyən dövrlərində brend geyim və texnikanın, zərgərlik əşyalarının, parfümeriyanın, alkoqolun, sənətkarlıq məhsullarının və suvenirlərin irimiqyaslı satışları təşkil edilir. Bu ticarət bayramları müxtəlif teatrlaşdırılmış tamaşalarla, dəfilələrlə, gənc dizaynerlərin müsabiqələri ilə, eksklüziv axşamlarla və kulinar ləzzətlərin dequstasiyası ilə müşayiət edilir.
Ən populyar ticarət bayramları sırasında hər il Dubay, İstanbul, Kann, Berlin, Frankfurt, Bazel, Sinqapur, Bankok və Quam adasında keçirilən şopinq-festivalları göstərmək olar. Turistləri bütün dünyadan bu şəhərlərə vergi və rüsumların olmaması, həmçinin xüsusi endirimlər, əlverişli təkliflər, xoş hədiyyələr və bonuslar cəlb edir.
Festivalı təşkil edən ölkələr də zərərə düşmürlər: ticarət sahəsinin birbaşa gəlirlərindən əlavə, səyahətçilərin axınından aviaşirkətlər, turizm agentlikləri, otellər, restoranlar və əyləncə servisinin başqa subyektləri də qazanırlar.
Zəngin dünya təcrübəsinə əsaslanan Azərbaycanda, həm də turizmin inkişafına effektiv stimul kimi, ticarət festivallarının təşkil edilməsi barədə qərar qəbul ediblər. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən, «İxtisaslaşmış turizm sənayesinin inkişafına dair strateji yol xəritəsi»nə ticarət festivallarının təşkili də daxil edilib. Bu vəzifə Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi yanında Konqreslər Bürosuna tapşırılıb və elə bu qurumun dəstəyi ilə 10 aprel 2017-ci ildə birinci «Baku Shopping Festival» fəaliyyətə başlayıb. Festival mayın 10-na kimi davam edəcək və bir neçə istiqaməti - ticarət, turizm, əyləncə, moda və mədəniyyət sahələrini əhatə edəcək. Növbəti festivalı, artıq cari ilin oktyabr ayında keçirmək planlaşdırılır.
«Böyük dövlətlər turizm axınının artımına imkan verən ticarət festivalları ənənəsini formalaşdırıblar, özü də festivallar ticarəti stimullaşdırmaqla yanaşı, həm də turistləri tarixi abidələrlə, gəldikləri ölkənin mədəniyyəti ilə tanış edirlər», - deyə Mədəniyyət və Turizm naziri Əbülfəs Qarayev bildirib. Nazir vurğulayıb ki, Bakıda keçirilən ticarət festivalı Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya bölgəsində ilk belə təcrübədir.
Konqreslər Bürosu, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin mütəxəssisləri müxtəlif ixtisaslaşmış assosiasiyaların dəstəyi ilə festivala hazırlıq çərçivəsində dövlət qurumlarının, nəqliyyat strukturlarının, otellərin, restoranların, ticarət və servis obyektlərinin, bankların fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi üzrə irimiqyaslı iş görüblər. Forumun başlanmasına 5 gün qalmış festival iştirakçıları üçün treninqlər keçirilib. Treninqlər Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetinin müəllimləri, Vergilər Nazirliyinin mütəxəssisləri tərəfindən keçilib.
Bu il martın 1-dən bir neçə dildə festivalın rəsmi saytı bakushopfest.com fəaliyyət göstərir. Açıldığı ilk ay ərzində sayta 57 min izləyici baş çəkib. Sosial şəbəkədə yerləşdirilmiş kontent reklamı da önəmli rol oynayıb: ona 10 milyon izləyici baxıb və 600 minə yaxın adam şərh yazıb.
Maraqlıdır ki, «Baku Shopping Festival»in ekspozisiyası hər il keçirilən «Turizm və səyahət» AITF-2017 Azərbaycan Beynəlxalq Sərgisində nümayiş etdirilib. İzləyicilər Bakı Ticarət Festivalının stendində müfəssəl məlumat ala, o cümlədən festivala qatılmaq şərtləri ilə tanış ola, iştirakçı kimi qoşulmaq üçün ərizə doldura, artıq festivala qoşulmuş mağaza və başqa obyektlər barədə məlumat ala bilərdilər. Onlara, həmçinin ƏDV-nin qaytarılması sisteminin mexanizmləri barədə də məlumat verilirdi.
Sahibkarlığın, ticarətin və turizm sektorunun dəstəklənməsinə yönəlmiş festival region ölkələrində nəzərəçarpacaq səviyyədə maraq oyadıb: o cümlədən, Bakıda Rusiya, Qazaxıstan, BƏƏ, Səudiyyə Ərəbistanı, Qətər, Oman, Bəhreyn, İran, Türkiyə və Gürcüstandan yetərincə qonaq axını gözlənir.
«Maraqlıdır ki, dünya təcrübəsində ilk dəfə olaraq, «Tax Free» sistemi yalnız xarici vətəndaşlara deyil, həm də Azərbaycan vətəndaşlarına şamil ediləcək. Bu da yalnız turizmin deyil, həm də bütünlükdə ticarətin stimullaşdırılması üçün effektiv addım olmalıdır. Bizim proqnozlara görə, «Baku Shopping Festival» büdcəyə, təxminən, 50 milyon manat vəsaitin daxil olmasına imkan verəcək», - deyə Mədəniyyət və Turizm naziri bildirib.
Festival tədbirləri Azərbaycan paytaxtının tarixi hissəsində - İçərişəhər, Qoşa Qala qapılarının qarşısında başladı. Orada qonaqlara Azərbaycanın rəqs və musiqi qruplarının iştirakı ilə parlaq şou-proqram təqdim edildi. Festivalın proqramına, həmçinin bu tədbiri böyük bayrama çevirməyə imkan verən əyləncəli tədbirlər - konsertlər, teatr və kino premyeraları, sərgi-yarmarkalar, təntənəli mərasimlər və moda göstərişləri də daxildir. Ticarət mərkəzləri, Fəvvarələr meydanı və Milli Dənizkənarı Parkda hər gün şou - dicey və animatorların, müğənni və artistlərin çıxışları; fleşmoblar, maskotların paradı, rəqslər, akrobatların çıxışları təşkil edilir. Bakının mərkəzində, otel və ticarət mərkəzlərində informasiya köşkləri quraşdırılıb, call-sentrlər fəaliyyət göstərir.
Geniş ticarət komponenti olmadan şopinq-festival keçiriləcəyini təsəvvür etmək mümkün deyil. Festivalda iştirak üçün yüzlərlə ticarət obyekti və 40-dan çox restoran qeydiyyatdan keçib, bundan başqa, bütün tədbirboyu istəyənlərin qeydiyyatı davam edəəck.
Haradasa, 250-dən artıq obyekt «Tax Free» sisteminə qoşulub və şopinq-festival zamanı ƏDV-nin qaytarılmasını təklif edə bilirlər.
Festival çərçivəsində şəhərin çoxsaylı ticarət mərkəzləri qonaqlara xüsusi endirimlər təklif edir, səyyar ticarət nöqtələrində isə Azərbaycanın ticarət markaları və xarici brendlər geniş çeşiddə təqdim edilib. Maraqlıdır ki, «Baku Shopping Festival - Tax Free» loqotipi ilə qeyd edilmiş mağazalardan mal alan alıcılar xərclədikləri pullardan ƏDV-ni geri ala bilərlər. Özü də turistlərlə yanaşı, Azərbaycan vətəndaşları da bundan yararlana bilərlər, bunun üçün bir hesab üzrə 100 manatdan artıq mal almaq yetərlidir.
ƏDV-nin ödənilməsi prosesi 3 mərhələdə gerçəkləşdirilir. Alıcı (iki nüxsədə) elektron hesab-faktura (e-VHF) doldurulması üçün şəxsiyyət vəsiqəsini satıcıya təqdim etməlidir, sonra bu sənədləri bütün möhürləri və rekvizitləri ilə birlikdə xüsusi vergi köşklərinə təqdim etmək lazımdır. Həmin köşklər Bakının aşağıdakı ticarət-əyləncə mərkəzlərində yerləşir: “28 Mall”, “Port Baku”, “Nargiz Mall”, “Park Bulvar”, “Metro Park” və “Ganjlik Mall”.
Vergi orqanının əməkdaşı hesab-fakturanı yoxladıqdan və üzərinə möhür basdıqdan sonra, alıcı 5 müvəkkil bankdan - “Kapital Bank”, “Pasha Bank”, “Yapi Kredi Bank Azerbaijan”, “Bank Silk Way” və “Azərbaycan Sənaye Bankı”ndan birinə müraciət edir, orada ƏDV məbləği bir gün ərzində Azərbaycanın milli valyutasında geri qaytarılır.
Pulların nağdsız variantda geri qaytarılması variantı da var. Bunun üçün hesab-fakturanı vergi köşklərinin yanında yerləşən xüsusi qutuya atmaq lazımdır. Amma nağdsız format seçilən zaman vəsaitlər 10 iş günü ərzində geri qaytarılacaq.
Qeyd etmək lazımdır ki, seçilən üsuldan asılı olmayaraq, ƏDV-nin geri qaytarılması xidmətinə görə qaytarılan məbləğin 20%-i komissiya kimi tutulur. ƏDV-nin qaytarılması üstünlüyünün şamil edilmədiyi malların sırasına aksizli məhsullar, ərzaq, dərmanlar, işlənməmiş qiymətli daşlar, qiymətli metalların külçələri, nəqliyyat vasitələri və onların ehtiyat hissələri, həmçinin ƏDV-dən azad edilmiş mallar aiddir.
«Bakıda şopinq-festivalın keçirilməsi turizmin, iqtisadiyyatın inkişafına, mədəniyyətin və milli dəyərlərin təbliğinə önəmli töhfə verəcək», - deyə Azərbaycanın Mədəniyyət və Turizm naziri Əbülfəs Qarayev birinci «Baku Shopping Festival»ın açılışı mərasimində bildirib.
Onun sözlərinə görə, ticarət festivallarının keçirilməsi turizmin inkişafı alətlərindən biri ola bilər; Azərbaycanın iqtisadi və turizm potensialının artmasına gətirər, həmçinin ticarəti və istehsal sahələrini stimullaşdırar. Ticarət komponentinin istifadəsinin effektivliyi yetərincə yüksəkdir, çünki qlobal turizm bazarında şopinq-turizm sahə üzrə birinci yerlərdən birini tutur. Bu fakt da dəqiqdir ki, qlobal statistikaya görə, ticarət festivalları hər şeydən öncə, turist axınını 30% artırıb.
Bu, elə də pis göstərici deyil. Əgər hər şey nəzərdə tutulduğu kimi getsə, Bakı festivalı da xaricdən gələn turist axınının onsuz da yaxşı olan dinamikliyinə əlavə impuls verə bilər. Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin məlumatına görə, Azərbaycana 2016-cı ildə 2,2 milyon turist gəlib, turist axınının artımı 11,7% təşkil edib. Bu meyil cari ildə də saxlanıb: birinci rübdə Azərbaycana 557 min xarici turist gəlib, onlar, əsasən, Rusiya, Gürcüstan, İran, Türkiyə və ərəb ölkələrindən olublar. Bakı şopinq-festivalının uğurlu başlaması ümid etməyə imkan verir ki, tezliklə bu turistlərə Avropa, Amerika, Çin və Cənub-Şərqi Asiya dövlətlərindən olan səyyahlar da qoşulacaqlar.

The Baku Shopping Festival will significantly increase the tourist flow in Azerbaijan
The reform of the national recreational sector for the last two years has had a positive impact on the basic components of the industry. Azerbaijan enjoys a considerably simplified visa regime, renewed segment of low cost air transport, favourable hotel tariffs, and new priorities of travel agencies shifted towards inbound tourism. The Baku Shopping Festival held for the first time in April 2017 may well be the new driver of tourism in Azerbaijan.
It would be absolutely true to say that the modern tourism is a direct result of the world trade. Since ancient times, the merchants sent caravans and ships full with goods to distant countries, which contributed to the discovery of new civilizations, cultural exchange, development of know-how and technologies.
Trade is still a weighty argument stimulating travelers from all over the world to fly to countries with preferential trade regimes or large production hubs in the Southeast Asia, Middle East, Europe, etc.
The convergence of trade and tourism in many regions of the world in the past decades has transformed into seasonal shopping festivals, where large-scale sales of brand new clothes and equipment, jewelry, perfumes, alcohol, crafts, and souvenirs is taking place. These trade festivals are accompanied by various theatrical performances, defile, competitions of young designers, exclusive parties and tasting of culinary delights. Annual shopping festivals in Dubai, Istanbul, Cannes, Berlin, Frankfurt, Basel, Singapore, Bangkok, and Guam are among the most popular trade festivals. They attract tourists from all over the world thanks to the absence of taxes and duties, as well as special sales and favorable offers, pleasant gifts and bonuses. It seems that the organizers are never on the losing side: besides direct profits from trade, the manufacturers, airlines, travel agencies, hotels, restaurants and other actors of recreational services earn as well.
Based on the rich world experience, Azerbaijan also decided to organize trade festivals as an effective incentive for the development of tourism. According to the presidential order, the organization of trade festivals is part of the Strategic Roadmap for the Development of the Specialised Tourism Industry practically implemented by the Bureau of Congresses under the Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan, which also organized the first Baku Shopping Festival on April 10, 2017. It will last until May 10 and cover several areas simultaneously: trade, tourism, entertainment, fashion, and culture. The next festival is planned to be held in October 2017.
"Large countries have a tradition of holding trade festivals that promote the tourist flow. Such festivals are boosting the trade and also introduce tourists to the historical monuments and culture of the host country," said the Minister of Culture and Tourism Abulfaz Garayev, emphasizing that the shopping festival in Baku is the first of its kind in the South Caucasus and Central Asia.
As part of preparatory works, the experts of the Bureau of Congresses, Ministry of Tourism conducted large-scale works to coordinate the activities of a number of state agencies, as well as transport structures, hotels, restaurants, trade, and service facilities, and banks with the support of the relevant associations. Five days before the opening ceremony, the teachers of the Azerbaijan University of Tourism and Management and specialists of the Ministry of Taxes conducted trainings for the festival participants. Since March 1, 2017, the official multilingual website of the festival, bakushopfest.com, has been visited by 57,000 users. The festival also had a social media coverage aired through the social networks and viewed by 10 million users and about 600 thousand active commenters.
The exhibition dedicated to the Baku Shopping Festival was presented at the annual Azerbaijan International Exhibition "Tourism and Travel" AITF-2017 held on the following day. The visitors of the exhibition could get detailed information on the stand of the Baku Trade Festival: in particular, they got to know the conditions for participation in the festival, filled in applications to join as participants, learned about the stores and other sites that have already joined the festival, as well as obtained information about the mechanisms of the VAT refund system.
The festival has generated considerable interest in the regional states enabling a considerable inflow of guests from Russia, Kazakhstan, the UAE, Saudi Arabia, Qatar, Oman, Bahrain, Iran, Turkey, and Georgia.
"It is encouraging that for the first time in the world practice, both the foreign tourists and local citizens will enjoy the Tax Free system, which should be an effective measure to stimulate tourism and trade. Our forecasts show that the Baku Shopping Festival will ensure an inflow of about 50 million manats to the state budget," said Mr. Garayev.
The festival started in the historical part of Baku, Icheri Sheher, in front of the Gosha Gala gates, where the visitors watched a bright show program with the participation of popular Azerbaijani dance and music groups. The program of the festival also includes entertainment events such as concerts, theatrical and film premieres, exhibitions, fairs, ceremonies and fashion shows that help turn the festival into a big holiday. Daily shows are organized In the shopping malls of Baku, on the Fountain Square and in the National Seaside Park including performances by DJs and animators, singers and artists, flash mobs, mascot parades, dances, acrobatic shows, etc. Various information kiosks and call-centers operating in the center of Baku, at hotels, and the shopping malls will provide useful information to the visitors.
It would be difficult to imagine a shopping festival without a wide trading component. Hundreds of shopping venues and over 40 restaurants have been registered as participants of the festival. The registration of participants will continue throughout the event. More than 250 trading facilities have been connected to the Tax Free system and will be able to offer VAT refunds throughout the event.
Numerous shopping centers of the city offer special discounts to the visitors. Trade-marks of Azerbaijan and foreign brands are widely represented at the temporary trade points. Under the recently introduced Tax Free system, the buyers will enjoy VAT refunds for any purchase they make at the shops marked with the Baku Shopping Festival logo. Moreover, this applies also to the citizens of Azerbaijan - it is enough to buy goods costing more than 100 manats from a single account. The VAT is refunded in three stages. The buyer must provide the seller with his/her ID card and fill in two copies of an electronic invoice (e-VHF). Then, these documents with accompanying stamps and details must be submitted to one of the special tax kiosks located at the shopping and entertainment centres of Baku: 28 Mall, Port Baku, Nargiz Mall, Park Bulvar, Metro Park, and Ganjlik Mall. After the tax official checks the invoice and prints it, the buyer will contact one of the five authorized banks - Kapital Bank, Pasha Bank, Yapi Kredi Bank Azerbaijan, Bank Silk Way, and Azerbaijan Industrial Bank, where the VAT amount will be refunded to the buyer within one day in the national currency of Azerbaijan. It is also possible to claim a cashless refund. You need to drop your invoice into a special box next to tax kiosks. But when choosing the cashless format, the actual refund will take place within 10 working days only.
Regardless of the chosen method, a commission of 20% of the return amount is charged. The buyers of excisable products, food, medicines, raw precious stones, precious metal ingots, vehicles, and spare parts to them, as well as goods exempted from VAT will not enjoy the benefits of the VAT refund system.
"The Baku Shopping Festival will make a significant contribution to the development of tourism, economy, cultural propaganda and national values," said Minister of Culture and Tourism Abulfaz Garayev at the opening ceremony of the first Baku Shopping Festival. According to him, trade festivals can become one of the tools for the development of tourism, contributing to the increase of the economic and tourist potential of Azerbaijan, stimulating trade and production. The effectiveness of using the trade component is very high, as in the global tourism market, shopping tourism is one of the first places in the industry. Equally convincing is the fact that, according to global statistics, trade festivals increase the tourist flow by 30%, primarily due to attracting foreign tourists.
This is a good indicator, and if everything goes well as planned, the Baku Shopping Festival can boost the inbound tourism. According to the Ministry of Tourism, in 2016, Azerbaijan was visited by more than 2.2 million tourists and the growth of the tourist flow was 11.7%. This trend continued in 2017 as well: in the first quarter, Azerbaijan was visited by more than 557,000 foreign tourists, mainly from Russia, Georgia, Iran, Turkey, and the Arab countries. The successful start of the Baku Shopping Festival brings hope that the travelers from European, American, Chinese, and the Southeast Asian countries will join these tourists soon as well.