SARQSYANIN «UĞUR FORMULU
Ermənistanda keçirilmiş parlament seçkisinin nəticələrini Karapetyanın «xilastmə halqası», Sarukyanın «qızıl təpələri» və hər səsə görə ödənilən 40 dollar müəyyən edib
Ermənistanda aprelin 2-də keçirilmiş parlament seçkisinin nəticələri əvvəldən təxmin edildiyi üçün proses heç bir intriqa vəd etmirdi. Səsvermənin nəticələri yalnız bir baxımdan maraq doğururdu: bu, Ermənistanda konstitusiya islahatları ilə bağlı 2015-ci ildə keçirilmiş referendumdansonrakı ilk seçki idi. Xatırladaq ki, konstitusiya islahatları hazırkı dövlət başçısının səlahiyyət müddətinin başa çatmasından sonra, ölkənin parlament üsul-idarəsinə keçidini nəzərdə tutur. Yəni, nəzəri baxımdan, gələn il hakimiyyət tamamilə qanunverici orqana keçməlidir.
Bundan sonra Ermənistan prezidentini məhz parlament seçəcək və dövlət başçısı, sadəcə, simvolik səlahiyyətə malik olacaq. Baş naziri və hökumətin tərkibini də parlament təsdiqləyəcək. Silahlı qüvvələr hökumətə tabe olacaq, müharibə şəraitində isə Baş nazir Ali Baş Komandan olacaq.
Hökumətpərəst politoloq və analitiklər bu prosesi liberallaşma və demokratikləşməyə doğru daha bir addım kimi təqdim etməyə çalışır. Lakin islahatlarla bağlı söz-söhbət ortaya çıxan andan Serj Sarqsyanın bu manevrlə hakimiyyət müddətini uzatmağa çalışdığı aydın idi. Aydındır ki, o, bundan sonra Baş nazir kimi hakimiyyətdə qalmağı düşünür - Sarqsyan nə qədər ki, parlamentə nəzarət edə biləcək, bu postda da o qədər qalacaq. Beləliklə, parlament seçkisi ölkənin bundansonrakı daxili və xarici siyasətini müəyyənləşdirəcək siyasi qüvvəni ortaya çıxarmalı idi.
Ermənistanda konstitusiya və idarəçilik forması ilə yanaşı, seçki qanunvericiliyi də dəyişdirilib. O, elə hala gətirilib ki, səsvermə prosesini son anadək MSK da daxil olmaqla, heç kəs anlamayıb. Məsələ ondadır ki, seçki dairələrində ümumi partiya siyahıları ilə yanaşı, partiya və blokların nümayəndələrinin reytinq siyahısı da peyda olub.
Daha bir təəccüblü məqam, seçki məntəqələrinin yalnız ölkə daxilində yaradılmasıdır. Yəni, ölkənin Ermənistandan kənarda yaşayan vətəndaşları səs vermək hüququndan məhrum edilib. Halbuki, ən səthi hesablamalara görə, Ermənistan əhalisinin üçdəbiri ölkədən kənarda yaşayır. Bu qərarı qəbul etmiş insanları anlamaq mümkündür. Axı bu və ya digər səbəbdən ölkəni tərk etmək məcburiyyətində qalmış insanlardan dəstək gözləmək yersiz olardı. Onlar öz səslərini ayaqları ilə veriblər.
Diplomatik missiya nümayəndələri üçün isə elektron səsvermə sistemi yaradılıb. MSK-nın məlumatına görə, ondan cəmi 1 000 nəfər istifadə edib. Ümumiyyətlə, qeyd edək ki, Avropa İttifaqı və ABŞ tərəfindən maliyyələşdirilən elektron texnologiyaların tətbiqi bu seçkinin daha bir özünəməxsus «yenilik»i sayıla bilər. Hakim Respublika Partiyası sədrinin müavini Armen Aşotyan hələ seçkidən əvvəl deyirdi: «Siyasi baxımdan biz texnoloji inqilab edirik. Supermüasir seçki sistemini tətbiq edən azsaylı ölkələrdənik - özü də bu sistem hüquqi baxımdan ən yaxşı olmaqla yanaşı, texniki baxımdan da olduqca mürəkkəbdir. Məsələyə belə yanaşanda anlamaq olar ki, minlərlə texniki qurğular, videonəzarət kameraları, şəxsiyyəti müəyyən edən avadanlıqlar bəzən işləməyə də bilər».
Lakin Aşotyanın təriflədiyi «texnoloji inqilab» seçkinin lap əvvəlindən iflasa uğrayıb - ayrı-ayrı seçki məntəqələrindən seçicilərin barmaq izlərinin tanınması üçün nəzərdə tutulmuş qurğuların işləmədiyinə dair xəbərlər gəlməyə başlayıb. Hətta Prezident Sarqsyanın cəhdləri də nəticə verməyib və onu bütün barmaqlarını, az qala, ən son texnologiya elan edilən bu oyuncağa salmağa məcbur ediblər. Lakin bütün cəhdlər uğursuz olub: qurğu prezidentin heç bir barmağını «tanımayıb».
Baş verənləri izləyən rusiyalı jurnalistlərdən biri dözməyərək, Sarqsyandan bunun nə qədər davam edəcəyini soruşub. Cavab kifayət qədər qısa olub: «Bu mənim səlahiyyətimdə deyil». Amma uğursuzluq prezidentin necəsə səs verə bilmək üçün pasportunu komissiyaya təqdim etməsindən sonra da davam edib. Texnoloji sistem israrla Ermənistani prezidentini «tanımaqdan imtina edib».
Bənzər vəziyyətlə digər siyasi liderlər də qarşılaşıblar. Söhbət Ermənistanın birinci prezidenti, Erməni Milli Konqresinin lideri Levon Ter-Petrosyan və «Ohanyan-Raffi-Oskanyan» blokunun liderlərindən biri, sabiq XİN başçısı Vardan Oskanyandan gedir.
İstənilən halda, seçkinin nəticələrinə əsasən, hakim ERP 49,17% səs yığmaqla, parlamentdə konstitusion çoxluğa sahib çıxıb (105 mandatdan 58-i). Sonrakı yeri 27,35% səslə Sarukyanın bloku tutub və müvafiq olaraq, 31 mandat əldə edib. «Yelk» («Çıxış») bloku 7,78% səslə parlamentdə 9 yer qazanıb. «Daşnaksutyun» da parlamentə düşə bilib. 6,58% səs yığmış daşnaklar qanunverici orqanda 7 deputatla təmsil olunacaqlar. MSK-nın məlumatına görə, seçici fəallığı 60,86% təşkil edib.
Bəs, Ermənistanda keçirilmiş parlament seçkisinin nəticələrinə hansı səbəblər və amillər təsir göstərib?
Birincisi, hakim partiyanın geninə-boluna istifadə etdiyi inzibati resursları heç kəs onun əlindən almamışdı. Seçkiqabağı kampaniya dövründə olduğu kimi, səsvermə zamanı da rayon və şəhər administrasiyaları prosesə istədikləri kimi təsir göstərib. Digər vacib amil isə «psixoloji amil»dir. Xatırladaq ki, ötən ilin «4 günlük müharibə»si məhz 1 il əvvəl - 2016-cı il aprelin 2-də baş vermişdi.
Məlum olduğu kimi, o zaman Ermənistan tərəfinin növbəti təxribatından sonra, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri əks-hücuma keçmiş, bütün cəbhə boyunca işğalçı orduya sarsıdıcı zərbə vurmuşdu. Parlament seçkisi də məhz həmin hadisələrin ildönümünə təsadüf etmişdi və Ermənistan rəhbərliyi bundan yararlanmaq üçün əlindən gələni edirdi - hakimiyyət elektoratını mümkün qədər qorxutmağa çalışırdı. Proses boyunca «Bizi seçməsəniz, Azərbaycan Ordusu Sevana və ya İrəvanadək gələ bilər» kimi çağırışlar eşidilirdi. Bir sözlə, ERP özünü erməni xalqının müdafiəçisi kimi təqdim etməyə çalışırdı.
Seçki dövründə hakim partiya «xilasetmə halqası» kimi, Baş nazir Karen Karapetyandan istifadə edib. Məhz onun sayəsində ERP erməni ictimaiyyətinin bəyənmədiyi xoşagəlməz, kriminal keçmişə və bugünə malik siyasi fiqurlardan qismən də olsa, qurtula bilib. Seçkiqabağı kampaniya zamanı Karapetyan ölkəyə mildardlarla investisiya cəlb edəcəyinə də söz verib, hansısa rus investorlarına məxsus klublardan, fondlardan danışıb. Lakin istər erməni, istərsə də rus analitikləri Karapetyanın bu vədlərini dərhal «boş xəyal» adlandırıb.
Aydındır ki, rusiyalı investorlar klubu dedikdə, söhbət Rusiyada yaşayan bir neçə erməni sahibkardan gedir. Onlara «Taşir» qrupunun Baş nazirlə eyni soyada malik Samvel Karapetyan rəhbərlik edir. Bu, ticarət və əyləncə mərkəzləri, restoranlar şəbəkəsi və sairdir. Ən əsas məsələ isə Ermənistanın elektrik şəbəkəsidir - bu şəbəkə hansısa möcüzə sayəsində onun Kiprdəki offşorlarında «oturmuş» mülkiyyəti sırasına düşüb. Başqa sözlə, Baş nazir nəhəng kapital qoyuluşlarına dair amorf perspektivlərdən danışarkən, onun iqtisadiyyatın konkret hansı sahələrini əhatə edəcəyini söyləməyib. Yəqin ki, belə sahələr artıq ümumiyyətlə, qalmayıb.
Hər halda, Karapetyan Qərb texnologiyasından və o qədər də ləkələnməmiş ad-sanından istifadə etməklə, partiyanın «sima»sına çevrilə, qələbə qazanılmasında ona kömək edə bilib. Lakin gələcəkdə onun ERP lideri, prezident Serj Sarqsyan üçün ciddi təhlükəyə çevriləcəyi istisna deyil. Bu gün Sarqsyanı xilas edən, ona köməklik göstərən Karapetyan sabah hakimiyyətin dadını hiss edə, Sarqsyanın ölkəyə Baş nazir kimi rəhbərliyə başlamağı planlaşdırdığı gələn il onun ciddi rəqibinə çevrilə bilər.
Ermənistanın hakim partiyasının yeni «uğur sirləri» arasında ölkədən getmiş vətəndaşların yerinə səs verilməsi və seçicilərə rüşvət paylanması xüsusi yer tutur. Üstəlik, bu, istər pul şəklində, istər ərzaq, mal maylanması, kommunal borcların ödənməsi formasında həyata keçirilib. Seçkini müşahidə etmiş yerli və beynəlxalq müşahidəçilər də seçiciləri rüşvətlə ələ alınması hallarının kütləvi xarakter daşıdığını yekdilliklə təsdiqləyib. Bu faktı təsdiqləyənlər arasında «Vətəndaş müşahidəsi» təşəbbüsü, ATƏT/DTİHB missiyası, Avropa Parlamenti və Avropa Şurası Parlament Assambleyasının nümayəndələri, həmsinin ABŞ-ın Ermənistandakı səfirliyinin təmsilçiləri də var.
Analitiklər hesab edir ki, hakimiyyət bu yolla paytaxt seçicilərinin, təxminən, yarısına, regionlarda isə mütləq əksəriyyətinə təsir göstərə bilib. İnanılmaz olsa da, faktdır: Ermənistanın hazırkı hakimiyyətinin siyasəti nəticəsində yoxsulluq həddinə çatdırılmış vətəndaşlar öz səsini, orta hesabla, 20 min drama və ya 40 dollara satıb. «Mən seçicilərin kütləvi şəkildə ələ alınması və sair haqqında deyilənlərlə razı deyiləm. Bəli, belə hallar olub. Lakin bu, qarşılıqlı razılaşma əsasında baş verib və heç kəs heç nəyə məcbur edilməyib. Burada cinayət varsa, bu, hər iki tərəfə aiddir. Odur ki, cəmiyyət özünün seçdiyi parlamentə layiqdir», - deyə səsvermənin gedişini «Lraqir» qəzetinə müsahibəsində şərh edən erməni politoloq Qagik Ambaryan bildirib.
Seçicilərin kütləvi şəkildə rüşvətlə ələ alınmasını digər siyasi qüvvə - Sarukyanın bloku da həyata keçirib. Artıq qeyd olunduğu kimi, o, seçkidə ikinci yeri tutub. Sarukyan insanları rüşvətlə almaqla yanaşı, iddialı vədlərlə də cəlb etməyə çalışıb. O, qalib olacağı təqdirdə, ölkəyə 15 milyard dollar investisiya cəlb edəcəyini söyləyib. Bu, Ermənistan üçün əlbəttə ki, nəhəng rəqəmdir. Çünki ölkənin ÜDM-i cəmi 10,4 milyard dollar təşkil edir.
Doğrudur, Sarukyanın biznes dairələri ilə, o cümlədən xarici biznes dairələri ilə geniş əlaqələrinin olduğu heç kəsə sirr deyil. Amma onun bu investisiyaları ölkəyə hansı yolla cəlb edəcəyi məlum deyil. Aydın olmayan bir şey də var: əgər Sarukyan belə imkana malikdirsə, bunu niyə indiyədək etməyib?
Fikrimizcə, Sarukyanın «uğur formulu»nda onun Ermənistan rəhbərliyi ilə birmənalı olmayan münasibəti də az rol oynamayıb. «Çiçəklənən Ermənistan» partiyasının lideri olaraq, özünü «hakimiyyətə alternativ» adlandıran Sarukyan vaxtilə müxalif bəyanatlar səsləndirirdi. Lakin prezidentin cəmi bir iradı ilə siyasi meydanı tərk etməli olmuşdu.
İndi, seçki ərəfəsində Sarukyan yenidən hakimiyyətə faydalı fiqura çevrilərək, maliyyə resursları hesabına siyasi boşluğu doldura bilib. Sarukyan həm hakimiyyətin, həm də müxalifətin siyasətindən son dərəcə məyus olmuş seçicilərin səsini qazanmağı bacarıb. Əminliklə demək olar ki, yeni parlamentdə Sarukyanın siyasi bloku özünü müxalifət kimi göstərsə də, əslində, çox sözəbaxan və üzüyola olacaq.
Qərbpərəst «Yelk» blokuna da özünəməxsus «cib müxalifəti» rolu verilib. Bu blokun lideri Nikola Paşinyanın siyasi bioqrafiyasına baxsaq, onun daha çox ideoloq yox, “səhnəarxası” oyunlar ustası, «media qatili» olduğunu söyləyə bilərik. Analitiklər hesab edir ki, Sarqsyan «Yelk»i parlamentə buraxmaqla, guya ölkə idarəçiliyində siyasi plüralizmin, demokratiyanın olduğunu nümayiş etdirməyə çalışır. Bu, Qərbdən olan kuratorlara və Avropanın maliyyə strukturlarına edilmiş güzəşt də sayıla bilər. Hər halda, Ermənistanın onların köməyinə ehtiyacı böyükdür.
Yeri gəlmişkən, Ermənistana maliyyə yardımından danışan zaman erməni diasporu da istər-istəməz yada düşür. Bu seçkidə diaspor müşahidəçi qismində - erməniəsilli kanadalı rejissor Atom Eqonyan, xanımı, aktrisa Arsin Xancyan, rok ifaçısı Serj Tankyan və digər «desantlar»la təmsil olunub. Ermənistan mətbuatı artıq onlara «Beyrut desantı», «axpar» (erməni dilində - qardaş) adı qoyub. Elə həmin KİV-ə inansaq, «axpar»ların əsas məqsədi diasporun ultimatumunu hakimiyyətə çatdırmaq imiş: dünya erməniliyinin əsas siyasi təşkilatı olan EİF «Daşnaksutyun» parlamentə düşməlidir! Təbii ki, Sarqsyan bu sifarişə əməl etməyə bilməzdi və daşnakların az sayda da olsa, qanunverici orqana düşməsini çoxları məhz bununla əlaqələndirir. Üstəlik, ERP-nin daşnaklarla mübarizə aparmaq üçün əsası da yoxdur - iki ölkə arasında əməkdaşlıq sazişi var. Amma ermənilərin «ən qədim partiyası»nın cəmi bir neçə mandatla kifayətlənmək məcburiyyəində qaldığını müşahidə etmək də gülməlidir. Hər halda, diasporun xətrinə dəyilməyib. Əks təqdirdə, Sarqsyan buna siyasi karyerası ilə cavab verməli olardı - Ermənistanın ilk prezidenti Levon Ter-Petrosyan kimi.
Yeri gəlmişkən, Ter-Petrosyan seçkiqabağı kampaniyasını Qarabağ probleminin həlli, Azərbaycan və Türkiyə ilə mehriban qonşuluq münasibətlərinin yaradılması məsələsi üzərində qurmuşdu. Dövlət başçısı olduğu dövrdə o, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi çözülmədən Ermənistanın inkişafının, əsl dövlətə çevrilməsinin mümkünsüzlüyünü dəfələrlə dilə gətirmişdi. Bununla yanaşı, Azərbaycan torpaqlarının işğalına məhz Levon Ter-Petrosyanın prezidentliyi dövründə başlandığını unutmaq olmaz və bu üzdən «sülh göyərçini» rolu ona o qədər də yaraşmır.
İstənilən halda, Ter-Petrosyanın başçılıq etdiyi siyasi blok parlamentə düşə bilməyib. O, məğlubiyyətini belə izah edib: «Milli sərvətin böyük bir hissəsinin bir qrup insanın əlində cəmləşdiyi, xalqın isə yoxsulluq içərisində yaşadığı ölkədə seçkidən fərqli nəticə gözləmək siyasi savadsızlıq olardı». Yəqin ki, bu, sabiq prezidentin siyasi həyatında son seçkisi idi. Seçkinin nəticələri isə erməni ictimaiyyətinin sülhə, qonşularla normal münasibətlərə hazır olmadığını bir daha sübut edib.
Ermənistanda keçirilmiş parlament seçkisinin təhlilini elə Levon Ter-Petrosyanın bir fikri ilə ümumiləşdirmək olar: «Bizə ERP, ÇEP, EİFD və «Yelk»in Ermənistan iqtisadiyyatını sürətlə inkişaf etdirəcəyi, ölkəyə milyardlarla dollar investsiiya gətirəcəkləri, Ermənistan ordusunu gücləndirəcəkləri, durmadan artan emiqrasiyanın qarşısını alacaqları və xalqımızın əsas problemi olan Qarabağ münaqişəsini çözəcəkləri günü gözləmək qalır».

SARGSYAN’S SUCCESS FORMULA
Karapetian’s rescue measures, Tsarukian's false promises, and $40 per vote determined the outcome of the parliamentary elections in Armenia
Since the results were easily predictable, the parliamentary elections held on April 2 in Armenia did not promise any intrigue from the very beginning. The results were of interest only because the elections were the first after the constitutional reforms of 2015 enabling the transition to a parliamentary form of government after the term of the incumbent president is expired. Theoretically, the parliament should receive full powers starting next year. It will elect the president, who should only be endowed with representative functions. The parliament will also appoint the prime minister and the government. The armed forces will be under the government control, and during the war time, the prime minister will become a commander-in-chief.
Pro-government political analysts have tried to define this transition process as yet another step towards liberalisation and democracy. However, it was clear from the very beginning of discussions that Serzh Sargsyan was trying to extend his power as the next prime minister, since he will be able to lead the country exactly as much as he can control the parliament. Thus, the recent parliamentary elections in Armenia have explicitly determined a political force that would define both the domestic and foreign policy of the country.
In addition to constitutional and governmental reforms, Armenia has also changed the law on elections but as a result nobody has fully understood the voting process, including the Central Election Commission (CEC). Apparently, besides general party lists in the electoral districts, there were also so-called rating lists of representatives of political parties and blocs.
It is not surprising therefore, that all the polling stations worked only within the country. In fact, the Armenian citizens outside of the country, which according to rough estimates amount to the third of the total population, could not cast votes. The position of decision-makers is understandable, as it is irrational to expect any support from the people who left the country for various reasons: they have already cast their votes by leaving the country.
The employees of diplomatic missions had to vote using the recently adopted electronic voting system, which, according to the CEC, was used only by thousand people. In general, the introduction of electronic technologies, funded by the EU and the US, was another typical "innovation" of these elections. Before the elections, the deputy chairman of the ruling Republican Party of Armenia, Armen Ashotian, said: "This is a technological revolution in political terms. We are one of the few countries introducing a cutting-edge electoral system. It is the best of its kind not only from a legal point of view but also as a quite complex technical solution. Therefore, it is clear that thousands of technical devices, security cameras, personal identification devices may sometimes fail to work." However, the "technological revolution" so praised by Ashotian has simply failed just before the elections: various polling stations have signaled about the malfunction of devices designed to recognize the fingerprints of voters. Even the efforts of President Sargsyan were unsuccessful, and he was forced to put all his fingers into this toy, which had already been presented to him almost as the last technological achievement. However, all his attempts were in vain: the device did not want to identify any of the fingers of the president.
One of the Russian journalists, who was watching the whole process of identification with interest, could not stop himself from asking Mr. Sargsyan how long it would last. His answer was quite capacious: "It's not in my competence." The failures continued even after the president handed over his passport to the commission representative in the hope to express his political will somehow. However, the technological system persistently refused to recognise the Armenian president. The same happened to other political leaders: the first president of Armenia and the leader of the Armenian National Congress, Levon Ter-Petrosian, and one of the leaders of the Ohanian-Raffi-Oskanian bloc, ex-foreign minister, Vartan Oskanian.
According to the results of the elections, the ruling RPA received 49.17% of the votes and a chance to have a constitutional majority (58 mandates out of 105) in the parliament. It is followed by the Tsarukian bloc, which received 27.35% of the votes and the 31st place, respectively. The Elk (Exit) bloc got 7.78% of the votes and 9 seats in the new parliament. The ARFD Dashnaktsutyun party has also managed to get into the legislative body of Armenia with 6.58% of the votes, or 7 seats in the parliament. According to the CEC, the overall turnout was 60.86%.
So, what were the factors that influenced the outcome of the parliamentary elections in Armenia?
First, the ruling party is controlling a colossal administrative resource, which has been widely used during the elections. Both before and during the voting, the administrations of the districts and cities were very confident in influencing the elections. Another important aspect was the psychological factor. Indeed, exactly a year ago, on April 2, 2016, began the "four-day war". Following yet another Armenian provocation, the Azerbaijani military launched a counteroffensive and dealt a crushing blow to the occupying forces along the front line. Incidentally, the election day coincided with the anniversary of this date, and the Armenian leadership tried to make the most of this through scaring its electorate as much as possible. There were statements such as: "If you do not choose us, the Azerbaijani troops will reach Sevan or even Yerevan." The RPA tried to demonstrate itself as a defender of the Armenian nation.
So, Prime Minister Karen Karapetian was chosen by the ruling party to be a "rescue circle" during the elections. Thanks to his efforts, RPA has managed to get rid of a certain group of the most odious and anti-Armenian political figures with explicitly criminal past and present. During the pre-election campaign, Karapetian also promised to attract multibillion investments to the country speaking about some sort of club or fund supported by Russian investors. However, both Russian and Armenian analysts have immediately dubbed these promises as false ones.
It is clear that the so-called club of Russian investors simply means a dozen of Armenian entrepreneurs working in Russia and led by the namesake of the Armenian prime minister, the head of the Tashir Group, Samvel Karapetian. Most of his business is already in Armenia. These include shopping and entertainment centers, a chain of restaurants and so on. Incidentally, Tashir Group, actively backed by one of the Cypriot off-shores, is also miraculously controlling the power networks of Armenia. In other words, speaking about vague prospects of grandiose investments, the Armenian prime minister did not specifically indicate which spheres of economic activity they would affect. Probably because there are no such spheres at all...
Meanwhile, thanks to the Western technology and a relatively less tarnished reputation, Karapetian has managed to become the "public face" of RPA and a warrantor of its victory. However, in the future, he can turn into a serious threat for the RPA leader, President Sargsyan. Backing Sargsyan today and helping him, Karapetian can easily get a real taste of the power and be Sargsyan’s serious rival next year, when the president plans to lead the country, this time as a prime minister.
Other new "secrets of success" of the ruling party of Armenia were the votes cast in absentia and the pre-election bribery campaign, including the distribution of money, products and goods, as well as the repayment of debts for utility services. Both local and international observers, including the Civilian Observer Initiative, the OSCE / ODIHR, the European Parliament and the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) missions, as well as the US Embassy in Yerevan, unanimously indicated large-scale cases of voter bribery.
Analysts believe that the authorities were able to influence almost half of the capital population, and an impressive majority of citizens in the regions. It's incredible but an average citizen of Armenia, driven to poverty by the policies of existing authorities, sells his voice for 20,000 drams, or for $40. "I do not agree that there was massive bribery and so on. Yes, there were such cases but it was a bargain by mutual consent, and no one forced anyone. If there is a crime, then it was a mutual crime. So, the society is worthy of the parliament, which it has elected," said Armenian political scientist Gagik Ambarian in his interview with Lragir.
Massive cases of bribery are also incriminated to another political force, the Tsarukian bloc, which is the holder of the second largest number of seats in the new parliament. Along with bribery, Tsarukian & Co. also tried to attract votes to his bloc with grandiose promises. Thus, the businessman has promised to attract large-scale investments ($15 billion) to the country. This is a huge amount for Armenia - the country's GDP is only $10.4 billion. In fact, Tsarukian has broad ties in business local and foreign circles he did not disclose how he would attract these investments. Also, it is not clear why he has not done it before, if he had a chance.
We believe that his ambiguous relationship with the leadership of Armenia plays a significant role in the Tsarukian’s "success formula”. When he was the leader of the Prosperous Armenia Party calling himself an "alternative to power", Tsarukian was carried away by opposition statements and, after passing the "red line", was forced to leave the political field. However, a few months before the election, he again turned out to be useful to the authorities and, thanks to his financial resources, filled the political niche, winning the votes of voters greatly disappointed by the policies of both the authorities and the opposition. It is therefore, safe to assume that in the new parliament, Tsarukian's political bloc will portray the opposition but at the same time behave obediently and easily to the rulers.
The pro-Western bloc "Elk" also is assigned a role of "pocket opposition". The political biography of its leader, Nikol Pashinian, gives grounds to consider him more a master of behind-the-scenes games and "media-killership" rather than an ideologist. The fact that "Elk" has got into the parliament is considered by analysts as an attempt of President Sargsyan to demonstrate political pluralism and democracy in governing the country. The presence of a bloc in the parliament may be a concession to Western supervisors and European financial structures, which Armenia often needs very badly.
Speaking about financial assistance to Armenia, the Armenian Diaspora is involuntarily recalled, which also participated in these elections. But she participated as an observer represented by the Canadian director of Armenian origin Atom Egoyan, his wife, actress Arsine Khanjyan, rock singer Serge Tankian and others. The Armenian press has already called them a "Beirut landing party", "ahpars" (‘brother’ in Armenian). According to the Armenian press, the real goal of the "Ahpars" was to bring an ultimatum from the Diaspora to the powers: the main political organization of the Armenians is the ARF Dashnaktsutyun and they must have seats in the parliament! Naturally, Sargsyan could not fail to fulfill this order, and many explain this passage to the legislative body of the Dashnaks with minimal indicators. Moreover, the RPA has no reason to be afraid of Dashnaktsutyun anyway, because there is an agreement on cooperation between the two parties. Although it was ridiculous to watch how "the oldest Armenian party" was forced to settle for a minority. But still the Diaspora did not offend, because otherwise it was possible to pay a political career, as it happened with the first Armenian president Levon Ter-Petrosyan.
By the way, his election campaign was built upon the issue of the settlement of the Karabakh conflict and establishing good-neighborly relations with Azerbaijan and Turkey. When he was the head of state, he often spoke about the fact that without the settlement of the Karabakh problem, the development of Armenia and its formation as a state were impossible. At the same time, we should not forget that the occupation of Azerbaijani lands began precisely during the presidency of Ter-Petrosyan, and the role of the "dove of peace" is not very suitable for him. Anyway, his political bloc failed to get into the parliament, and he explained his loss as follows: "In a country where the largest share of national wealth is concentrated in the hands of a narrow circle of people and the people are in poverty, the elections would be political illiteracy." These elections, most likely, were the last in the political life of the first president of Armenia. The outcome of elections once again demonstrated that the Armenian society is not ready for peace and normal relations with its neighbors.
The analysis of the parliamentary elections can be summarized by quoting Levon Ter-Petrosian: "We have to wait until RPA, PAP, ARF and Elk develop the Armenian economy painstakingly, provide billions of investments, strengthen the Armenian army, stop the growing emigration and settle the main challenge that our people is facing - the Karabakh conflict".