Azərbaycan Gimnastika Federasiyası Dünya Kubokunun təşkilinə görə, coxsaylı müsbət rəylər aldı
Azərbaycanın paytaxtı Bakı bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokuna ev sahibliyi etdi. 2017-ci ildə ardıcıl üçüncü yarışı təşkil edən Azərbaycan Gimnastika Federasiyası bu dəfə ən zərif idman növünün nümayəndələrini Milli Gimnastika Arenasına topladı.
İyirmi bir ölkədən 94 gimnastın iştirak etdiyi yarışlarda 37 nəfər fərdi proqramda, 57 idmançı isə ümumilikdə, 10 qrup hərəkətləri komandasının tərkibində çıxış etdi. Ölkəmizi bu turnirdə yeniyetmələr proqramında Avropa Çempionatının gümüş və bürünc medalçısı olmuş Jalə Piriyeva, istedadlı gimnast Zöhrə Ağamirova, həmçinin Avropa Çempionatının qrup hərəkətləri komandasının tərkibində gümüş medalçılar Siyana Vasilyeva, Diana Doman, Aleksandra Platonova, Ayşən Bayramova və Elif Zeynep Celep təmsil etdilər.
Bədii gimnastika üzrə Azərbaycan millisinin lideri Marina Durunda zədə səbəbindən, mötəbər yarışda iştirak etmədi. Fransada keçirilən turnirdə zədələnən Durundanın IV İslam Həmrəylik Oyunlarında Azərbaycanı təmsil edəcəyi gözlənilir. Məhz buna görə də məşqçilər titullu gimnastı qorumağa qərar verdilər.
Halqa ilə hərəkətlərin yekunu üzrə rusiyalı idmançı Arina Averina qızıl medal qazandı, onun həmyerlisi Aleksandra Soldatova ikinci, Belarus gimnastı Alina Qornosko isə üçüncü oldu.
İsrail idmançısı Viktoriya Vaynberq-Filanovski gürzlərlə hərəkətlər üzrə hakimlərdən ən yüksək bal aldı. Gümüş medala rusiyalı gimnast Aleksandrova Soldatova, bürünc medala isə Arina Averina sahib oldular.
Bolqarıstan idmançısı Neviana Vladinova lentlə hərəkətlər üzrə birinci oldu. Arina Averina ikinci, Alina Qornoska isə üçüncü yeri tutdular.
İtaliyanın qrup hərəkətləri komandası Bakıda keçirilən bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokunda halqa ilə çıxışların yekunu üzrə birinci yerə layiq görüldü. Gümüş medala Belarus, bürünc medala isə Bolqarıstan komandası sahib çıxdı. Ukraynanın qrup hərəkətləri komandası isə Dünya Kubokunda 3 top və 2 iplə çıxışların yekunu üzrə qızıl medal əldə etdi. İkinci yeri Bolqarıstan, üçüncü yeri isə Belarus komandası tutub.
Dünya Kubokunda ölkəmizi təmsil edən azərbaycanlı gimnast Jalə Piriyeva mükafatçılar sırasında yer almasa da, ən xoş sözlərə layiqdir. “R+”a açıqlamasında Piriyeva təəssüratlarını bizimlə bölüşdü: “Özümü daha inamlı hiss edirdim. Doğma meydanda çıxış etmək böyük məsuliyyətdir. Bizi dəstəklədiklərinə görə, azarkeşlərə minnətdarlığımı bildirirəm. Fiziki cəhətdən hazır idim, sadəcə, mənəvi cəhətdən sakitləşmək lazım idi, bunun da öhdəsindən gəldim. Nəticələr daha da yaxşı ola bilərdi. Amma mən qarşıma qoyulan əsas məsələni həll etdim. Ən vacibi, baş məşqçi Mariana Vasilyeva və fərdi məşqçim Yasena Stonevanın mənə olan inamı idi”.
Dünya Kubokunda iştirakı son anda məlum olan gənc Zöhrə Ağamirova bütün çıxışlarını dəqiqliklə yerinə yetirdi. İlk dəfə böyüklər arasında böyük yarışda təmsil olunan azərbaycanlı gimnast Dünya Kubokunun həyəcanını unutmağı bacardı. Jurnalistlərə müsahibəsində Zöhrə Ağamirova Milli Gimnastika Arenasında azarkeşlərin dəstəyinin ona kömək olduğunu bildirib: “Mən bu yarışda zədə səbəbi ilə çıxış edə bilməyən Marina Durundanı əvəz etdim. İlk dəfə Dünya Kubokunda mübarizə apardım. Böyüklər arasında turnirdə çıxış etmək asan deyil. Üstəlik, yarış Bakıda keçirilir. Bu, əlavə məsuliyyət deməkdir. Mənə inandığı üçün millinin baş məşqçisi Mariana Vasilyevaya təşəkkür edirəm. Məşqçinin inamı çox vacibdir. Yaxşı çıxış etdiyimi düşünürəm. Sadəcə, mükafatçılar sırasına düşmək üçün zamana ehtiyacım var. Daha çox məşq etməliyəm. Xalça üzərində əksər hərəkətləri səhvsiz yerinə yetirdim. Dünya Kuboku mənə böyük təcrübə və stimul oldu. Növbəti yarışlarda mükafatçılar sırasına düşmək üçün əlimdən gələni edəcəyəm”.
Qeyd edək ki, Dünya Kubokunu yüksək səviyyədə təşkil etdiyinə görə, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına təşəkkür edib. Yarışda iştirak edən rusiyalı gimnastlar Aleksandra Soldatova, Arina Averina, israilli Viktoriya Vaynberq-Filanovski, Bolqarıstan gimnastı Neviana Vladinova növbəti dəfə Azərbaycan paytaxtında olduqlarından məmnun qaldıqlarını deyiblər.
Üç gün davam edən bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku Milli Gimnastika Arenasında, sözün əsl mənasında, idman bayramı yaşatdı. Minlərlə azarkeş yarış günlərində Azərbaycan idmançılarına dəstək nümayiş etdirdilər. Arenadakı işıqlandırma, dekorasiya və təntənəli açılış mərasimini gimnastlar hələ uzun müddət unutmayacaqlar.
Bildiyiniz kimi, paytaxtımız 21 idman növünün təmsil olunacağı 4-cü İslam Həmrəyliyi Oyunlarına (12-22 may) ev sahibliyi etməyə hazırlaşır. Həm dünya, həm İslam aləmi üçün önəmli olan bu oyunların proqramına ilk dəfə olaraq, gimnastika idman növü də daxil edilib.
Oyunlar çərçivəsində gimnastikanın 3 növü üzrə - bədii gimnastika, qadın və kişi idman gimnastikası üzrə yarışlar təşkil olunacaq. On iki may tarixində, məhz Oyunların möhtəşəm açılış mərasimi günü, Milli Gimnastika Arenasında start veriləcək gimnastika yarışlarına, 15 may tarixində yekun vurulacaq.
Ölkəmizi oyunlarda bədii gimnastlar Marina Durunda, Jalə Piriyeva, Zöhrə Ağamirova, qadın idman gimnastları Yuliya İnşına, Marina Nekrasova, Mariya Smirnova, Yekaterina Tişkova, kişi idman gimnastları Murad Ağarzayev, Timur Bayramov və Bense Talas təmsil edəcəklər.
İslam Həmrəyliyi Oyunlarından sonra da gimnastlarımızın istirahətə vaxtı olmayacaq. İslam Oyunlarının ardınca bədii gimnastika üzrə Azərbaycan millisi Avropa Çempionatında iştirak edəcək.

Федерация гимнастики Азербайджана получила массу лестных отзывов об организации Кубка мира
Баку принял еще одно знаменательное спортивное мероприятие - Кубок мира по художественной гимнастике. Федерация гимнастики Азербайджана (ФГА) организовала уже третье международное мероприятие с начала 2017 года.
На Кубок мира приехали 94 гимнастки из 21 страны, 37 гимнасток участвовали в индивидуальных соревнованиях, а 57 - в составе 10 команд по групповым упражнениям. Азербайджан на турнире представляли серебряный и бронзовый призер чемпионата Европы среди юниоров Жаля Пириева, гимнастка Зохра Агамирова, команда по групповым упражнениям в составе Сияны Василевой, Дианы Доман, Александры Платоновой, Айшен Байрамовой и Элиф Зейпер Челеб, которые стали серебряными призерами чемпионата Европы.
Лидер сборной по художественной гимнастике вынуждена была пропустить турнир в Баку из-за травмы, полученной на соревнованиях во Франции. Тренеры решили не нагружать спортсменку перед стартом IV Игр исламской солидарности, где планируется ее участие.
В упражнениях с обручем золотую медаль завоевала россиянка Арина Аверина, "серебро" досталось ее соотечественнице Александре Солдатовой, а "бронза" - белорусской гимнастке Алине Горноська.
Израильтянка Виктория Вайнберг-Филановски получила высший балл от судей за упражнения с булавами, второе и третье места заняли россиянки Александра Солдатова и Арина Аверина.
Болгарская спортсменка Невиана Владинова обеспечила себе "золото" в упражнениях с лентой, второй была Арина Аверина, а третьей - белорусская гимнастка Алина Горноська.
В групповых упражнениях с лентами первое место завоевала команда Италии, второе - белорус-ские гимнастки, а третье - болгарки.
Команда Украины стала первой с упражнениями с тремя мячами и двумя скакалками, на втором месте - Болгария, на третьем - Беларусь.
Азербайджанская гимнастка Жаля Пириева хоть и не вошла в число призеров Кубка мира, но удостоилась хороших оценок от экспертов. "Я чувствовала себя уверенно. Выступление на родной арене требует большей ответственности. Я благодарю болельщиков за поддержку. Я была готова с физической точки зрения, главное было успокоиться в моральном плане, и с этим я справилась. Результаты могли бы быть лучше, но я решила основной вопрос, поставленный передо мной. Самым главным была вера главного тренера Марианы Василевой и индивидуального тренера Ясены Стоневой", - сказала R+ Ж.Пириева.
Заявленная на Кубок мира буквально перед началом соревнований Зохра Агамирова с точностью выполнила все упражнения, справившись с волнением на своем первом турнире среди взрослых.
"Я на этом турнире заменила получившую травму Марину Дурунду. Я впервые участвовала в Кубке мира. Выступать на турнире со взрослыми непросто, плюс еще и в Баку. Это дополнительная ответственность. Я благодарю Мариану Василеву за доверие, это очень важно. Я думаю, что выступила хорошо, просто необходимо время, чтобы попасть в число призеров. Мне надо больше тренироваться. Большинство элементов я выполнила без ошибок. Кубок мира стал большим опытом и стимулом для меня. На следующих соревнованиях сделаю все возможное, чтобы завоевать медали", - сказала З.Агамирова.
Международная федерация гимнастики выразила благодарность Азербайджанской федерации за высокий уровень организации Кубка мира.
Гимнастки Александра Солдатова, Ариана Аверина, Виктория Вайнберг-Филановски, Невиана Владинова также выразили удовлетворение уровнем организации соревнований.
Кубок мира стал настоящим праздником для болельщиков на трибунах Национального гимнастического комплекса. Спортсменки и болельщики еще долго будут помнить декорации, освещение на арене, церемонию открытия.
Совсем скоро в Баку стартуют IV Игры исламской солидарности, куда впервые включены и три вида гимнастики - художественная, а также спортивная гимнастика среди мужчин и женщин. Соревнования на Национальной гимнастической арене начнутся 12 мая и завершатся 15-го.
Азербайджан на соревнованиях по художественной гимнастике представят Марина Дурунда, Жаля Пириева, Зохра Агамирова, по спортивной гимнастике среди женщин - Юлия Иншина, Марина Некрасова, Мария Смирнова, Екатерина Тишкова, по спортивной гимнастике среди мужчин - Мурад Агарзаев, Тимур Байрамов и Бенсе Талас.
А после Исламских игр сборная Азербайджана по художественной гимнастике примет участие в чемпионате Европы.