Azərbaycan Gimnastika Federasiyası Dünya Kubokunun təşkilinə görə, coxsaylı müsbət rəylər aldı
Azərbaycanın paytaxtı Bakı bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokuna ev sahibliyi etdi. 2017-ci ildə ardıcıl üçüncü yarışı təşkil edən Azərbaycan Gimnastika Federasiyası bu dəfə ən zərif idman növünün nümayəndələrini Milli Gimnastika Arenasına topladı.
İyirmi bir ölkədən 94 gimnastın iştirak etdiyi yarışlarda 37 nəfər fərdi proqramda, 57 idmançı isə ümumilikdə, 10 qrup hərəkətləri komandasının tərkibində çıxış etdi. Ölkəmizi bu turnirdə yeniyetmələr proqramında Avropa Çempionatının gümüş və bürünc medalçısı olmuş Jalə Piriyeva, istedadlı gimnast Zöhrə Ağamirova, həmçinin Avropa Çempionatının qrup hərəkətləri komandasının tərkibində gümüş medalçılar Siyana Vasilyeva, Diana Doman, Aleksandra Platonova, Ayşən Bayramova və Elif Zeynep Celep təmsil etdilər.
Bədii gimnastika üzrə Azərbaycan millisinin lideri Marina Durunda zədə səbəbindən, mötəbər yarışda iştirak etmədi. Fransada keçirilən turnirdə zədələnən Durundanın IV İslam Həmrəylik Oyunlarında Azərbaycanı təmsil edəcəyi gözlənilir. Məhz buna görə də məşqçilər titullu gimnastı qorumağa qərar verdilər.
Halqa ilə hərəkətlərin yekunu üzrə rusiyalı idmançı Arina Averina qızıl medal qazandı, onun həmyerlisi Aleksandra Soldatova ikinci, Belarus gimnastı Alina Qornosko isə üçüncü oldu.
İsrail idmançısı Viktoriya Vaynberq-Filanovski gürzlərlə hərəkətlər üzrə hakimlərdən ən yüksək bal aldı. Gümüş medala rusiyalı gimnast Aleksandrova Soldatova, bürünc medala isə Arina Averina sahib oldular.
Bolqarıstan idmançısı Neviana Vladinova lentlə hərəkətlər üzrə birinci oldu. Arina Averina ikinci, Alina Qornoska isə üçüncü yeri tutdular.
İtaliyanın qrup hərəkətləri komandası Bakıda keçirilən bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokunda halqa ilə çıxışların yekunu üzrə birinci yerə layiq görüldü. Gümüş medala Belarus, bürünc medala isə Bolqarıstan komandası sahib çıxdı. Ukraynanın qrup hərəkətləri komandası isə Dünya Kubokunda 3 top və 2 iplə çıxışların yekunu üzrə qızıl medal əldə etdi. İkinci yeri Bolqarıstan, üçüncü yeri isə Belarus komandası tutub.
Dünya Kubokunda ölkəmizi təmsil edən azərbaycanlı gimnast Jalə Piriyeva mükafatçılar sırasında yer almasa da, ən xoş sözlərə layiqdir. “R+”a açıqlamasında Piriyeva təəssüratlarını bizimlə bölüşdü: “Özümü daha inamlı hiss edirdim. Doğma meydanda çıxış etmək böyük məsuliyyətdir. Bizi dəstəklədiklərinə görə, azarkeşlərə minnətdarlığımı bildirirəm. Fiziki cəhətdən hazır idim, sadəcə, mənəvi cəhətdən sakitləşmək lazım idi, bunun da öhdəsindən gəldim. Nəticələr daha da yaxşı ola bilərdi. Amma mən qarşıma qoyulan əsas məsələni həll etdim. Ən vacibi, baş məşqçi Mariana Vasilyeva və fərdi məşqçim Yasena Stonevanın mənə olan inamı idi”.
Dünya Kubokunda iştirakı son anda məlum olan gənc Zöhrə Ağamirova bütün çıxışlarını dəqiqliklə yerinə yetirdi. İlk dəfə böyüklər arasında böyük yarışda təmsil olunan azərbaycanlı gimnast Dünya Kubokunun həyəcanını unutmağı bacardı. Jurnalistlərə müsahibəsində Zöhrə Ağamirova Milli Gimnastika Arenasında azarkeşlərin dəstəyinin ona kömək olduğunu bildirib: “Mən bu yarışda zədə səbəbi ilə çıxış edə bilməyən Marina Durundanı əvəz etdim. İlk dəfə Dünya Kubokunda mübarizə apardım. Böyüklər arasında turnirdə çıxış etmək asan deyil. Üstəlik, yarış Bakıda keçirilir. Bu, əlavə məsuliyyət deməkdir. Mənə inandığı üçün millinin baş məşqçisi Mariana Vasilyevaya təşəkkür edirəm. Məşqçinin inamı çox vacibdir. Yaxşı çıxış etdiyimi düşünürəm. Sadəcə, mükafatçılar sırasına düşmək üçün zamana ehtiyacım var. Daha çox məşq etməliyəm. Xalça üzərində əksər hərəkətləri səhvsiz yerinə yetirdim. Dünya Kuboku mənə böyük təcrübə və stimul oldu. Növbəti yarışlarda mükafatçılar sırasına düşmək üçün əlimdən gələni edəcəyəm”.
Qeyd edək ki, Dünya Kubokunu yüksək səviyyədə təşkil etdiyinə görə, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına təşəkkür edib. Yarışda iştirak edən rusiyalı gimnastlar Aleksandra Soldatova, Arina Averina, israilli Viktoriya Vaynberq-Filanovski, Bolqarıstan gimnastı Neviana Vladinova növbəti dəfə Azərbaycan paytaxtında olduqlarından məmnun qaldıqlarını deyiblər.
Üç gün davam edən bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku Milli Gimnastika Arenasında, sözün əsl mənasında, idman bayramı yaşatdı. Minlərlə azarkeş yarış günlərində Azərbaycan idmançılarına dəstək nümayiş etdirdilər. Arenadakı işıqlandırma, dekorasiya və təntənəli açılış mərasimini gimnastlar hələ uzun müddət unutmayacaqlar.
Bildiyiniz kimi, paytaxtımız 21 idman növünün təmsil olunacağı 4-cü İslam Həmrəyliyi Oyunlarına (12-22 may) ev sahibliyi etməyə hazırlaşır. Həm dünya, həm İslam aləmi üçün önəmli olan bu oyunların proqramına ilk dəfə olaraq, gimnastika idman növü də daxil edilib.
Oyunlar çərçivəsində gimnastikanın 3 növü üzrə - bədii gimnastika, qadın və kişi idman gimnastikası üzrə yarışlar təşkil olunacaq. On iki may tarixində, məhz Oyunların möhtəşəm açılış mərasimi günü, Milli Gimnastika Arenasında start veriləcək gimnastika yarışlarına, 15 may tarixində yekun vurulacaq.
Ölkəmizi oyunlarda bədii gimnastlar Marina Durunda, Jalə Piriyeva, Zöhrə Ağamirova, qadın idman gimnastları Yuliya İnşına, Marina Nekrasova, Mariya Smirnova, Yekaterina Tişkova, kişi idman gimnastları Murad Ağarzayev, Timur Bayramov və Bense Talas təmsil edəcəklər.
İslam Həmrəyliyi Oyunlarından sonra da gimnastlarımızın istirahətə vaxtı olmayacaq. İslam Oyunlarının ardınca bədii gimnastika üzrə Azərbaycan millisi Avropa Çempionatında iştirak edəcək.

Azerbaijan Gymnastics Federation received many good reviews about the organisation of the World Cup
Baku hosted yet another significant sporting event - the World Cup in Rhythmic Gymnastics. Azerbaijan Gymnastics Federation has already organised the third international event since the beginning of 2017.
The World Cup was attended by 94 gymnasts from 21 countries. 37 athletes participated in individual competitions, and 57 in group exercises as part of ten teams. Azerbaijan was represented by the silver and bronze medalist of the European Championships among juniors Zhala Piriyeva, Zohra Aghamirova, a group exercise team consisting of Siyana Vasilyeva, Diana Doman, Alexandra Platonova, Aishen Bayramova and Elif Zeyper Celeb, who were the silver medalists of European championships.
The leader of the team in rhythmic gymnastics was forced to miss the tournament in Baku because of the injury received at the competitions in France. The trainers decided not to burden the athlete before the start of the Fourth Islamic Solidarity Games, where her participation is planned.
In exercises with a hoop, the Russian athlete Arina Averina won the gold medal. Alexandra Soldatova (Russia) and Alina Gornoska (Belarus) won the silver and bronze medals, respectively.
Victoria Weinberg-Filanovsky (Israel) received the highest score from the judges for exercises with clubs. Alexandra Soldatova and Arina Averina, both from Russia, took the second and third places.
Bulgarian athlete Neviana Vladinova won the gold medal in exercises with a ribbon. Arina Averina (Russia) and Alina Gornoska (Belarus) were ranked the second and the third, respectively.
In group exercises with ribbons, the Italian team was ranked the first. Belarus and Bulgaria took the second and the third places, respectively.
The team of Ukraine was the first with exercises with three balls and two jumping ropes. Bulgaria is the second, Belarus is the third.
Azerbaijani athlete Zhala Piriyeva, although not a winner of the World Cup, was awarded good marks from the experts. "I felt confident. Performing at the home arena requires more responsibility. I thank the fans for their support. I was ready from the physical point of view, the main thing was to calm down in morally, and with this I managed. The results could be better, but I solved the main question. The most important was the faith of the head coach Mariana Vasilyeva and the individual coach Yasena Stoneva," said Zhala Piriyeva.
Enlisted for the World Cup just before the start of the competition, Zohra Aghamirova performed all her exercises accurately, having coped with the excitement at her first tournament among adults.
"I replaced the injured Marina Durunda. I participated for the first time in the World Cup. It's not easy to play at the tournament with adults, plus in Baku. This is an additional responsibility. I thank Mariana Vasilyeva for her trust, this is very important. I think I did well, it just takes time to get into the number of winners. I need to train more. Most of the elements I did without errors. The World Cup has become a great experience and an incentive for me. At the next competitions, I will do everything possible to win medals," said Zohra Aghamirova.
The International Gymnastics Federation expressed its gratitude to the Azerbaijan Federation for the high level of organization of the World Cup.
Athletes Alexandra Soldatova, Ariana Averina, Victoria Weinberg-Filanovsky, Neviana Vladinova also expressed satisfaction with the level of organization.
The World Cup has become a real festival for the fans in the stands of the National Gymnastic Complex. Athletes and fans will long remember the scenery, lighting in the arena, the opening ceremony.
Very soon, the 4th Islamic Solidarity Games will start in Baku, which includes for the first time three kinds of gymnastics - artistic, as well as gymnastics among men and women. Competitions in the National gymnastics arena will be held during May 12-15.
Azerbaijan will be represented as follows: Marina Durunda, Zhala Piriyeva, Zohra Aghamirova – artistic gymnastics; Yuliya Inshina, Marina Nekrasova, Maria Smirnova, Yekaterina Tishkova – rhythmic gymnastics; Murad Agharzayev, Teymur Bayramov and Bense Talas – artistic gymnastics among men.
After the Islamic Solidarity Games, our national team of rhythmic gymnastics will take part in the European Championship.